^uoxthuijen A Dansschool Nico van Mourik gemoderniseerd van start VAARDERHOOGT ns Soest, ok uw Soest Bondsspaarbank opent nieuw kantoor in Soest (^ud&Umh ffoed in ulleb! tï" EEN N cUW KANTOOR De Bondsspaarbank in Soest DOE-HET-ZELVERS TWEEDE BLAD bondsspaarbank Rondje Soest JEUGD ZIET DE BRIL ANDERS Jeugd kijkt niet door de ogen van de ouders maar door eigen ogen. Zij hebben een eigen wenssfeer. Een eigen smaak. En wij hebben variaties genoeg in modellen die zij wensen. f/a'% fleAeï/ieidf Restaurant 4 Kegelbanen Ook: plateservice lunches en uitgebreide keuze a la carte VOOR DAMES EN HEREN orchol oormode tÜilliMVM: Vrijdagavond a.s. 'Open Huis' i voor Factoren, die bij de aanleg van een tuin een rol spelen 9 - Soester Courant van woensdag 24 augustus 1983 door Arie Wandelaar Vorige week heeft Arie in zijn weke- ijkse kolom uitvoering aandacht ge- chonken aan de feestelijke viering an de Groot Gaesbeeker Gildedagen. Vandaag zijn wij een week verder en rV'ij zitten er midden in. Om er zelf ook ets van te proeven heeft Arie een paar nderdelen van het feestprogramma "rsoonlijk bezocht, en daarover wat osse notities gemaakt, et feest heeft als motto: Ons Soest, ~ok uw Soest. Dat is in een zeer vrije vertaling, die geheel voor rekening van Arie komt: "Mensen kom in de tent." En daarmee is dan bedoeld de grote feesttent aan de Ferdinand Huycklaan waar tot en met maandag a.s. voor "ong en oud van alles te doen is. Wie zo als Arie naar Soest geëmigreerd is zal moeite hebben dit Soester stukje fol klore in al zijn facetten te begrijpen en te waarderen. Neem nou bijvoorbeeld donderdag 18 augustus, de openings avond. In de oudste R.K.-kerk van Soest, die aan het Kerkplein, vond naar traditioneel gebruik ter opening van de Gildedagen een Eucharistieviering plaats. Geen buitenstaander die er ook maar enige notie van heeft waar trom geroffel en trompetgeschal, voortge bracht door gevederde heren, in een kerk toe dienen. Op zichzelf best aar dig, maar in het kader van "Ons Soest, ook uw Soest," volstrekt onduidelijk. Wat Arie betreft best een oplosbaar schoonheidsfoutje door bij een volgende gelegenheid aan de categorie onwetende kerkgangers een toelichten de gesproken of geschreven verkla ring te verstrekken. Wat zich die avond buiten het kerkgebouw afspeelde was voor iedereen die er oog en oor voor had wel duidelijk. Vanaf het Kerkplein vertrok Arie met een bont gezelschap naar de eerste feesthalte: de Gilde- boom aan de Lange Brinkweg, hoek Grote Melmweg. Onderweg werden Kees Hilhorst en zijn akkordeon opge pikt, want er moest tenslotte onder de Gildeboom worden gedanst en daar hoort muziek bij. Na aankomst werd duidelijk wat Gildebode Fons van Schalkwijk in zijn kruiwagen vervoer de. Een typisch Schiedams produkt dat door tussenkomst van de fa. Ben v.d. Linden in kleine glazen kelkjes door le den van het Gilde aan dansers en toe schouwers werd aangeboden. Ons Soest, ook uw Soest; Arie begreep di rect wat de bedoeling van deze versna pering was. Het was al bijna donker toen Arie thuis zijn fiets in de schuur parkeerde. Marie, die veronderstelde dat 't Arie slechts om een kerkbezoek te doen was geweest, heeft de soms on hebbelijke gewoonte alcohol op grote afstand waar te nemen. Arie vertelde haar de versnapering onder een boom te hebben aangetroffen. Tot op de dag van vandaag gelooft ze 't nog niet. Als daarin geen verandering komt roept Arie het opperhoofd van het Gilde, Ou derman W. Schimmel als getuige a dé charge op. Deze vermaarde Soester Gildeheer maakte een dag later op Arie een wat vermoeide indruk, waardoor zijn ietwat verwarrende openingstoe spraak op zaterdag wellicht is te ver klaren. Zaterdag 20 augustus was door het feestvierende Gilde namelijk uitge roepen tot Ezeltjesdag, hetgeen de Ou derman deed uitroepen: "Ik heet alle ezeltjes en ook de anderen van harte welkom." Arie was er die ochtend o.a. getuige van dat een ezel, luisterend naar de naam Piet, een oranje-rozet kreeg uitgereikt omdat hij volgens ezelkeurders er zo goed ontwikkeld uit zag. Arie maakte later op de dag van dit gebeuren melding bij Marie die zich in een soepballetje verslikte toen ze op merkte: "Als 't daarom gaat dan kun nen ze jou alle kleuren van de regen boog wel geven." Geestig maar niet leuk dus.. Terug naar de Ferdinand Huycklaan waar zater dagmorgen j.1. de voorzitter van de stichting Paardenkamp in een open landauer het terrein kwam opgereden. Good-Old C. J. 't Hart werd het feeste lijke middelpunt van een door het weekblad Panorama, in samenwer king met het Gilde, georganiseerde happening. Namens Panorama over handigde Leo Capit aan de Soester die renvriend de jaarpenning van de aan het weekblad verbonden stichting. Wat dierenbescherming betreft een soort man van het jaar dus. Arie mocht de fraaie penning van dichtbij bekijken en las de inscriptie: "De mens, het dier een toeverlaat." Een onderscheiding op maat gemaakt voor de man die hem in ontvangst mocht nemen. Hij is er een die op zijn verjaardag liever een zak haver dan een kist sigaren in ont vangst neemt. Bij wijze van spreken dan. Toen Arie tout-Soest bij deze cere monie overzag bedacht hij dat 't best eens een aardig idee zou kunnen zijn iets te creëren waaruit jaarlijks de meest verdienstelijke Soester man en/of vrouw wordt gekozen. Met alle respect voor het schitterende werk van Paardenkamp en dierenbe scherming; er zijn in onze gemeente toch op ander terrein ook mensen die de spreekwoordelijke haver verdienen. Terug naar waar alles dezer dagen om draait: "Ons Soest, ook uw Soest." Diep medelijden had Arie met de muzi kanten die in een tropische tempera tuur van noten muziek maakten. Het was in het zweet des aanschijns je hobby beoefenen. Soester Piet Daalhui zen had er voor gezorgd dat zijn werk gever, de Tros, het blaaskapellencon- cours op de uitzendband vastlegde, waardoor een plaatselijk gebeuren wat de attentiewaarde betreft verder zal reiken. Soest-promotion van de eerste orde. Verder heeft Arie zich die och tend geamuseerd met de aktiviteiten van een ponyclub. Naast de leuke spel letjes die ze te zien gaven mochten SOESTERSCOURANT Foto Goos van der Wilt Per 31 augustus a.s. beschikt de Bonds spaarbank voor Midden, Noord en Oost Nederland over een nieuw kantoor in Soest, op de Van Weedestraat nr. 5. De officiële opening zal om 16.00 uur wor den verricht door loco-burgemeester drs. G. A. W. G. A. Plomp. In het kader van de opening zal de heer Plomp na mens de Bondsspaarbank, een cheque aanbieden aan de Stichting Bentinck- fonds. De cheque zal door de heer Holstijn namens de Stichting in ont vangst worden genomen. Daarna wordt er voor genodigden een receptie gehouden met vervolgens van 17.00 uur tot 19.00 uur een "open huis." Om 18.45 uur verzorgt de drumband met het majorettenkorps van de Soes ter muziekvereniging P.V.O. een op treden, waarmee het 'Open huis' muzi kaal wordt afgesloten. Het nieuwe kantoor aan de Van Weede straat komt in de plaats van de kanto ren Steenhoffstraat en Koninginne- laan. Door deze samenvoeging kan een modern en representatief kantoor in gebruik worden genomen. De reorga nisatie is overigens niet ten koste ge gaan van arbeidsplaatsen. Beheerder van het nieuwe kantoor is de heer R. Reinders. Hij wordt geassi steerd door de dames I. van Houdt, Y. Klein en M. Verwey. Het kantoor aan de Van Weedestraat heeft de funktie van groepskantoor. Met name de personele bezetting wordt vanaf dit kantoor geregeld. Zo vallen in deze groep van kantoren de Bonds spaarbanken in Soest. Baarn, Bunscho ten/Spakenburg en Nijkerk. De inrichting van het kantoor is mo dern; voor geldhandelingen wordt aan de balie gebruik gemaakt van kaster- minals. De terminals zijn direkt aange sloten op een centraal computersy steem, waarmee de Bondsspaarbank al ruim 10 jaar werkt. Ook modern zijn de nieuwe elektronisch beveiligde kluisloketten. De cliënten kunnen daar in hun waardevolle zaken opbergen. Voorts zijn de kleuren van het interieur van het kantoor heel bijzonder; op ori ginele wijze zijn de kleuren rood, wit en blauw op elkaar afgestemd. Zo biedt het interieur een gezellig en vrolijk geheel, waarbij voldoende ruimte is voor een persoonlijk gesprek. Ter gelegenheid van de opening kan ie der, die tot en met vrijdag 2 september het kantoor bezoekt, meedoen aan het "kluissleutelspel." Daarbij zijn geld prijzen te winnen en voor iedereen is er een leuke attentie. Wie tot en met 23 september een re kening opent met een storting van ten minste 25,-- ontvangt een premie van 7,50 of een fraai spaarvarken. itivjni". Prins Hendriklaan 1 Soest Telefoon 02155-13807 Net een haartje beter BEETZLAAN 74 - SOEST - TEL. 02155-13990 DORPSSTRAAT 54 - PUTTEN - TEL. 03418-57485 Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 Voor uw complete KANTOORINRICHTING Bureau's Stoelen Computermeubelen Printertafels Foto: Goos van der Wilt Ruimschoots op tijd voor de aanvang van het nieuwe dansseizoen heeft Dansschool Nico van Mourik, aan de Van Heutzlaan 10 in Baarn, een ingrij pende interne modernisering achter de rug. Daarbij is de accomodatie niet al leen verfraaid, maar ook belangrijk uitgebreid. De dansvloer werd ver groot met maar liefst 300 m2, maar ook het interieur en het plafond ondergingen een flinke "moderniseerbeurt." Samen met zijn vrouw Anja begon Nico van Mourik op 1 september 1980, drie jaar terug, zijn dansschool, die hij overnam van de vanouds bekende heer Van Kralingen. Oorspronkelijk af komstig uit Utrecht (Anja uit Hilver sum) trok de directe omgeving van Baarn en Soest hen toch meer dan het verblijf in het Groningse, waar Nico van Mourik gedurende een periode van vier jaar als bedrijfsleider van een dansschool had gewerkt. Sinds kort is Nico van Mourik ook ei genaar van het pand; in de eerste tijd pachtte hij de school van de heer Van Kralingen. Zijn diploma dansleraar van de FDO (Federatie Dansleraren Organisatiesbehaalde Nico van Mou rik als één van de weinigen na een op leiding van vier jaar. De FDO is de enige erkende opleidingsinstelling en stelt zware eisen aan de kandidaten, van wie slechts ca. 20% het diploma behaalt. Ook buiten Baarn zijn Nico en Anja actief met het dansonderwijs. Met behulp van assistenten worden ook Het verfraaide interieur van de dansschool. Soester peuters de wereld vanaf de rug van een pony bekijken. Van de gezich ten viel af te lezen dat 't een heel an dere wereld moet zijn. Gildefeesten zijn geen gebeurtenissen voor doem denkers en zwartkijkers. Ons Soest,, ook uw Soest, stelt je in de gelegenheid kennis te m-iken met mensen en dieren die je doorgaans niet in je achtertuintje of je flat tegenkomst. Het is een bijna kin derlijk blije wereld. Een wereld waarin de dreiging van de atoombom en de plaatsing van kernraketten gedu rende twaalf dagen onbesproken blij ven. Onbegrijpelijk soms voor de een, vanzelfsprekend voor de ander. Vol gens Arie een feest dat je moet leren verstaan. ARIE WANDELAAR danslessen gegeven in Huizen en in Bunschoten/Spakenburg. Open Huis Het nieuwe dansseizoen begint bij Dansschool Van Mourik met een Open Huis voor (echt)paren op vrijdag 26 au gustus a.s. De danslustigen kunnen van 20.00 tot 23.00 uur komen kennismaken met de vergrote dansvloer en het nieu we interieur, waarbij de entree en een kopje koffie gratis worden aange boden. Introducees zijn uiteraard ook van harte welkom. Tijdens het Open Huis bestaat er gelegenheid om in te schrijven op één of meer cursussen. Het Openingsbal voor de echtparen vindt plaats op vrijdagavond 2 septem ber, om 21.00 uur. De entree bedraagt dan 3,-. Voor de jongeren volgt de dag daarna, zaterdag 3 september, het Openingsbal, eveneens om 21.00 uur. De entree bedraagt ook hier 3,-. Op beide avonden zullen er schitterende demonstraties worden gegeven van Ballroom- en Latin American-dansen. Friday Night Club Een nieuw initiatief van Dansschool Van Mourik is de zgn. "Friday Night Club," die speciaal voor paren in het leven is geroepen. Op deze vrijdag avonden is er, na afloop van de lessen (dus vanaf 22.15 uur tot ca. 01.00 uur) gelegenheid tot vrij dansen, zonder dat men cursist hoeft te zijn. Het lidmaatschap van de "Friday Night Club" kost 37.50 en dat geldt dan voor het gehele seizoen. Overigens kan men ook terecht als men geen lid is. Men betaalt dan slechts 4,50 per persoon, per avond een uitkomst voor (echt)paren die eens een avondje heer lijk willen dansen. Overigens geldt het lidmaatschap niet voor feesten. Het lesprogramma bij Dansschool Nico van Mourik ziet er als volgt uit: Maandag: Beat-Ballet Dinsdag: 18.45uur: Jongeren (brons) 20.00uur;Echtparen (brons) 21.15uur:Echtparen (zilver) Woensdag: 20.00 uur: 18+ (brons) 21.15 uur;Echtparen (brons) Donderdag: 18.45uur: Jongeren (brons) 20.00 uur: Echtparen (zilver) 21.15 uur: Echtparen (brons Vrijdag: 18.30 uur: Jongeren (zilver) 19.45uur:Echtparen (brons) 21.00 uur Ballroom Echtparen (brons) Zaterdag: 18.30uur: Jongeren (brons) 19.45 uur: Latin-American Jongeren (goud) Zondag: 18.30uur: Jongeren (zilver) 19.45uur: Jongeren (brons). De lesprijs bedraagt voor een cur sus van 28 weken 245,- per persoon. De heer R. Reinders, beheerder van de Bondsspaarbank aan de Van Weedestraat. Ter gelegenheid van de officiële inge bruikneming van het nieuwe kantoor van de Bondsspaarbank aan de Van Weedestraat heeft de beheerder, de heer R. Reinders (29) - die zelf na een vijfjarig verblijf in Zwolle sedert 1 juli in Soest woont - ons de stof geleverd voor het onderstaande artikel. Daarin wordt niet alleen een duik genomen in de geschiedenis van de Bondsspaar bank, maar wordt ook een overzicht gegeven van de aktiviteiten waarmee de bank zicb vandaag-de-dag in Soest bezighoudt. 34 Jaar geleden, op 31 juli 1949, werd het eerste bijkantoor van de Nuts- spaarbank Amersfoort geopend in Soest. Het bleek geen slechte stap te zijn. In indexcijfers uitgedrukt (daar bij het jaar 1949 op 100 stellend) waren de cijfers in 1951: 182 en in 1964: 1445 Een fraaie "performance"! Het koml neer op 18% groei per jaar. In de tweede helft van de zestiger jaren bleek er behoefte te bestaan aan meer bijkantoren, verspreid over diverse wijken in Soest. Zo kwamen er kanto ren op de Smitsweg, de Koninginne- laan en de Soesterbergsestraht. Actu eel is nu een nieuw kantoor in het plan Overhees. Oorsprong spaarbanken De oorsprong van de spaarbanken be gint na 1750. In die tijd waren de econo mische verschillen tussen rijken en ar men zeer groot. Er moest iets gedaan worden om de armoede in de volksklas se te verminderen. De eerste spaar bank vergelijkbaar met de spaarban ken van vandaag, werd in 1810 te Rut- well in Schotland opgericht door domi nee Henri Duncan. Hij spoorde de men sen aan een deel van hun verdiende geld opzij te leggen, om in moeilijke tijden zich met dat spaargeld te kun nen helpen. In Nederland werden de eerste spaarbanken in 1817 te Haarlem en Workum opgericht. Doelstelling Het doel van al de spaarbanken stond ongeveer als volgt omschreven: 'om handelslieden, dienstboden en andere kleine luyden in de gelegenheid te stel len wat spaargeld op veilige manier te doen bewaren en rentegevend te ma ken.' De spaarbanken stelden zich bij hun oprichting dus op als een zuiver sociale instelling, met als hoofddoel het financieel beheer van de gelden van hun cliënten. Moderne taakopvatting De taakopvatting van de Bondsspaar bank is thans veel ruimer geworden. De welvaartsgroei bracht n.1. veran dering in de financiële gewoonten. Lag voorheen het accent op sparen, in de tweede helft van de jaren zestig bleek er meer behoefte aan verdere dienst verlening. Dit was mede het gevolg van de girale uitbetaling van salaris sen. Daarna werd ook de adviesfunktie en verkoop van belang, naast de reeds bestaande hypotheekverstrekking, persoonlijke leningen, beleggingen en verzekeringen. De Bondsspaarbank kon ook in deze behoefte voorzien, mede door een vroegtijdig ontwikkel de grote mate van automatisering. Stichtingsvorm Men werkt nog steeds vanuit een ideële doelstelling zonder winstoogmerk. De eigenlijke naam van de Bondsspaar bank in Soest luidt dan ook 'Stichting Bondsspaarbank voor Midden, Noord en Oost Nederland.' Zij heeft kantoren in Groningen, Drenthe. Overijssel, Gel derland, Noord-Holland en Utrecht. Deze naam is tot stand gekomen door de verscheidene fusies, die in de afge lopen jaren hebben plaatsgevonden. Investeringen In tegenstelling met handelsbanken wordt bij de Bondsspaarbank de winst niet uitgekeerd aan aandeelhouders, maar komt deze ten goede aan cliënten en het eigen bedrijf als reservefonds en voor investeringen. Daardoor werd het mogelijk om al in een vroeg stadium te automatiseren. Zo werd in 1973 een computersysteem in gebruik genomen, waarbij men op elk kantoor een direkte aansluiting had op een centrale compu ter. Een uitermate efficiënte service aan de balie werd mogelijk. Belangrijk daarbij is ook dat de cliënten niet langer "kantoor-gebonden" zijn. Zo kan men in Soest evengoed op de Soes- terbergsestraat als op de Van Weede straat terecht, en voor de kashande lingen zelfs bij alle Bondsspaarbanken in Nederland. Geen verlies arbeidsplaatsen Dikwijls ging automatisering gepaard met het verlies van arbeidsplaatsen, maar bij de Bondsspaarbank gebeurde juist het omgekeerdeDoor de automa tisering konden meer mutaties ver werkt worden, waardoor er tijd vrij kwam voor de uitbreiding van het dien stenpakket en soms personeel moest worden aangetrokken. Spaarbankbond Alle Bondsspaarbanken in Nederland zijn aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond. Dit is een overkoepe lend orgaan, dat als gesprekspartner fungeert voor alle zaken die het bank wezen betreffen en tevens gesprekken naar buiten voert, met bijv. een minis terie. Tevens vertegenwoordigt de Spaarbankbond de Bondsspaarbanken in de Nederlandse Bankiers Vereni ging. Opleidingsinstituut Om op een zo goed mogelijke wijze in de behoefte van de klanten te kunnen voorzien hebben de gezamelijke Bondsspaarbanken een opleidingsinsti tuut in het leven geroepen. Zo krijft het personeel een interne opleiding, waar in het accent niet alleen op bankzaken zoals: sparen, verzekeren, belggen en lenen ligt, maar ook algemene zaken aan de orde komen, voor een zo ruim mogelijk maatschappelijk inzicht. Persoonlijke benadering Bij bankzaken besluiten bank en cliënt samen wat de beste oplossing is. Zo kan het nodig zijn, dat men soms moet doorverwijzen naar instanties voor juridische, sociale of notariële zaken. Men moet als beheerder en informa- trice zoveel mogelijk een "allesweter" en "wegwijzer" zijn. Daarbij is de ver trouwensrelatie van het allergrootste belang. Het is beslist niet zo dat de Bondsspaarbank de cliënt maar van alles tracht te verkopen. De persoonlijke benadering en ook het van oudsher sociale karakter van de bank zijn ook vandaag de dag nog heel goed merkbaar. Zo houdt men zitting in bejaardenhuizen. In Soest gebeurt dit bij het dienstencentrum Hons- bergen en de bejaardencentra Braam- hage, Molenschot, Groot-Engendaal en Mariënburg. Indien noodzakelijk be zoekt men de mensen op de kamer. Ook schoolsparen en amateurssport-onder steuning zijn daarvan een voorbeeld. Over het algemeen zijn de persoonlijke leningen in 1982 teruggelopen, doch bij de Bondsspaarbank heeft men hierin een groei kunnen constateren. Wellicht dat dit mede te danken is aan de ver trouwensrelatie Sparen Sparen is eeuwenoud en nog steeds actueel. Wanneer in een huishouden onvoorzien een "duurzaam goed" ver vangen moet worden, dan is het fijn om een appeltje voor de dorst te hebben. Maar ook sparen voor een doel geeft een stuk zekerheid, wat goed overwo gen moet worden. Zelfs al is de rente laag, dan is het toch voordeliger om te sparen. Lenen is meestal duurder. Jongeren Voor de jongeren is het van belang, dat men met geld leert omgaan, zij moeten verder leren zien dan "geld in de hand." Steeds meer betalingen gaan via de rekening op de bank. Zo loopt al meer als 60% van het betalingsverkeer via de rekening. Kontant geld zal in de toekomst nog minder noodzakelijk zijn. Men moet hier ook tijdig op inspe len. Schoolsparen De Bondsspaarbank heeft van oudsher al een funktie gehad in het schoolspa ren en heeft die nog steeds. In Soest op de Prins Willem-Alexanderschool, en De Savornin-Lohmanschool, de Minister de Visserschool, de Groen van Prinstererschool en de Da Costaschool. Voor de leeftijdscategorie van 0-25 jaar zijn er speciale rekeningen. Ze geven in de eerste plaats hogere rente, maar hebben ook een "educatief" karakter. In de leeftijdscategorie van 11 t./m. 16 jaar kan men spelenderwijs met de be talingsvormen leren omgaan. Beleggingen van de spaargelden Beleggingen van de aan de Bonds spaarbank toevertrouwde gelden ge schiedt geheel naar wat in de statuten van de stichting daarover is bepaald. Zo is men verplicht om "risicomij dend" te beleggen. De mensen die hun geld aan de bank toevertrouwen mogen beslist geen risico lopen. Men belegt regionaal en lokaal o.a. in hypotheken en onderhandse leningen aan (over heidsinstanties. Ook is het mogelijk (eventueel met overheidsgarantie geld te lenen aan verzorgingsinstel lingen en clubhuizen. Sportondersteuning De Bondsspaarbank acht het belang rijk de amateursport te ondersteunen. In tegenstelling tot de professionele wedstrijdsporters krijgen amateurs vaak weinig of geen geld. Zeker nu de subsidies ook op dit terrein teruglopen hebben de amateurclubs het vaak moeilijk. Het beleid van de Bondsspaarbank is erop gericht dit verenigingsleven, dat meestal welig tiert en belangrijk is als vrijetijdsbesteding, indien mogelijk te ondersteunen. Naast het beschikbaar stellen van bijv. trainingspakken en bekers adviseert de bank de vereni gingen ook hoe zij het beste hun geld kunnen beleggen. Het is uiteraard niet de bedoeling medezeggenschap te ver krijgen in de verenigingen. Een voor beeld in de gemeente Soest is de onder steuning van de fietscrossclub de "King's Road Riders." In het kader van de openingaktiviteiten van de bank wil men dit jaar voor het eerst, in sa menwerking met de damvereniging voor Soest en Baarn, starten met een Bondsspaarbank-scholendamtoernooi. Stichting Bentinckfonds Ook sport voor gehandicapten wordt in dit verband niet vergeten. De stichting Bentinckfonds in Soest ontvangt in het kader van de openingsaktiviteiten van het nieuwe kantoor op de Van Weede straat, van de Bondsspaarbank een cheque ter financiële ondersteuning. Toekomst Diep ingaan op de toekomst zou wat ver voeren. Men gelooft dat. ondanks alle veranderingen die wellicht in de toekomst nog staan te gebeuren, de bank zeker zijn funktie blijft behouden om de mensen te helpen en te advi seren bij alle voorkomende bankzaken. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Voordat men een tuin gaat aanleggen, moeten ver schillende zaken goed overwogen worden en moet er met bepaalde factoren rekening gehouden worden. Iéder mens heeft tenslotte zijn eigen ideeën over wat hij wel of niet van een tuin verwacht en het besteed bare budget speelt meestal een belangrijke rol. Het is nog vaak zo, dat de tuin sluitpost van de be groting is bij de aankoop van een huis, ondanks het feit, dat we de tuin bijna net zoveel zien als de vloer bedekking, die echter veel meer kost. Toch maakt het plezier, dat we later van een goed aangelegde tuin hebben de aanlegkosten ruimschoots goed. Het is zelfs zo, dat een tuin, die in het begin goed aangelegd is, op de lange duur relatief goedkoper is dan een tuin, waar we jarenlang in blijven ver vangen, verplaatsen enz. De tuin is in de moderne maatschappij een grotere rol gaan spelen nu er steeds minder rust en natuur overblijft. Voor de rust in de tuin is het bijvoorbeeld van be lang, dat we de nodige privacy hebben, die bereikt kan worden door een -al of niet geheel dichte afschei ding. Ook water is vaak een rustgevend element in de tuin en een vijver is dan ook het best op zijn plaats bij de zitgelegenheid. Als we kleine kinderen in het gezin hebben, moeten de gevaren van een vijver wel eerst overwogen worden. Een van de belangrijkste fac toren bij de aanleg van de tuin is wel de grondsoort, want elke plant stelt bepaalde eisen aan de grond. Het dient aanbeveling dit van te voren goed te bekij ken of de raad van een deskundige te vragen bij de bemesting. Een goede bemesting bepaalt voor een groot gedeel te hoe de tuin er later bij zal liggen. Ook de samen stelling van het gezin speelt een belangrijke rol bij de aanleg van een tuin. Een tuin voor een gezin met kleine kinderen zal er bijvoorbeeld anders uitzien dan voor wat oudere mensen zonder kinderen. Zeker nu er bijna niet meer op straat gespeeld kan worden, is de speel ruimte in de tuin voor de kleinere kinderen belang rijk; een zandbak, een stukje gras, misschien een of meer speeltoestellen behoren tot de mogelijkheden. Deze voorzieningen worden het liefst dicht bij huis gesitueerd. Zelfs een kindertuintje kan een moge lijkheid zijn. Belangrijk is ook de ligging van de tuin ten opzichte van de zon. Heeft men veel, weinig of zo goed als geen zon in de tuin; dit zijn factoren, die het uiterlijk van een tuin in belangrijke mate bepalen. In tegenstelling, tot wat men dikwijls denkt, is ook van een schaduwtuin nog heel wat te maken. De stand van de zon ten opzichte van de tuin bepaalt voor een groot deel de plaats van het terras, de vij ver en de ligging van de borders. Doordat de meeste van deze factoren min of meer samen spelen, is het goed om, alvorens gewapend met het nodige gereed schap de tuin in te springen, alle wensen en fac toren, die een rol kunnen spelen op een rijtje te zet ten en de mogelijkheden goed te bekijken. Nog beter is het om met deze zaken naar een des kundige op het gebied van tuinaanleg te stappen. Men ziet dan, dat er met een klein stukje grond veel meer te doen is dan men had verwacht.

Soester Courant | 1983 | | pagina 9