"Zöoite* 000* O B Zelf kleding maken, 't kan ook anders PHILIPS MAGAZINE scllMMMiiakcr van oosten fotografie Henny Does start nieuwe cursusjaar voor dames en.heren Studio haria harwoeziK Vredesplatform Soest stuurt open brief over schuilkelder aan gemeentebestuur Officiële opening Open Hof 17 en 18 september Weerpraatje Vorstelijke occasions aan de Koningsweg yjOUW Od de brac Op de braderie Soest Zuid, vrijdagavond 9 september a.s. krijgt u de unieke gelegenheid (formaat 9 x 13 cm) te laten maken als vliegenier, voor één gulden. Meningen van cursisten: Openbaar fractieberaad D'66 Bomen omgewaaid Studio Karla Karwoczik neemt het op voor uw Huid! Vooral na zo'n prachtige zomer hebben wij voor u een speciaal pakket: verzorgende nachtcrème van Shiseido zonnebankkuurtje (10 maal 30 minuten)ƒ135,- gezichts- en lichaamsverzorging 'Ernstige zorgen over opstelling gemeentebestuur' HUIS-AAN-HUIS IN SOEST! Kijk en kies bij Schoemaker uit de nieuwe Philips-collectie Na record natte lente, een record droge zomer (van onze weerkundige medewerker) Cursus Friese taal autosmeeing Autocentrum toert bv 13 Soes ter Courant van woensdag 7 september 1983 13 Soesterbergsestraat 57, tegenover busstation Soest-Zuid.Tel. 02155-13109 Lerares en cursiste, het plezier straalt ervan af. Om misverstanden en teleurstelling te voorkomen: dit artikel Is niet bestemd voor ouders en opvoeders die er een handvat in vinden waarmee ze hun jonge dochters(s) naar een naaicursus souden kunnen sturen. Ook in het nieuwe cur susjaar is bij Henny Does (en parttime assistente Mlep Logtenstein) de toegang achttien jaar en onder. In het de se maand startende 10e cursusjaar is en blijft de plaats van handeling Ereprijsstraat 61. WIJL waren er voor de Soester Courant aan het eind van het cursusjaar '82-'83. Op een lente-achtige maandagmiddag maakten wij kennis met zes cursisten, in de leeftijd variërend van 26 tot 65 jaar, bezig aan de laatste lesuren van twee creatieve seizoenen. Elders op deze pagina komen zij aan het woord. Hoofdpersoon in de nu volgende kolom men is Henny Does (dit jaar zal ze Sa- rah zien) eigenaresse van een Instituut waarin vrouwen de mode, met het ac cent op de verfijnde mode, zelf leren vervaardigen. Een instituut dat na een of meerdere jaargangen de cursisten niet in het bezit stelt van fraai ogende diploma's. De ontelbaar vele fraaie creaties die de cursisten in en buiten de lesuren zelf vervaardigd hebben, vertellen meer over de prestaties dan in cijfers, diplo ma's of getuigschriften tot uitdrukking kan komen. Henny Does, Amsterdamse van ge- boorte, weet waar ze 't over heeft wan neer ze in woord en beeld leiding geeft aan een groot aantal cursisten. Tot haar 21e jaar op de Amsterdamse mode-akedemie. Het coupeuse-vak, mode tekenen en ontwerpen is wat haar kennis van zaken betreft op maat gemaakt. De jarenlange theorie zette zij een aantal jaren in praktijk om bij een aantal zeer vooraanstaande en toonaangevende Amsterdamse dames mode-zaken. Ook een aantal bekende Amsterdamse mode-ontwerpers, zoals Peter Jongmans, maakte geregeld van haar diensten gebruik. In haar praktijkjaren is Henny Does met alle facetten, die met mode te maken heb ben, in aanraking gekomen. Ook het schijnbaar zo simpele vermaakwerk. Op dit onderdeel heeft zij een van haar vele specialiteiten gericht Haar kennis van het pompvak is de basis geweest voor de tegenwoordige modeschool. Daarvan zegt ze: "Het pompvak is er vooral op gericht allerlei veran deringen aan te brengen op nieuwe of bestaande kleding. Daar is het sys teem, zoals ik tegenwoordig les geef, uit ontstaan. De cursus die ik hier geef bestaat uit een bepaald systeem, door mijzelf ontworpen, maar afgekeken van de Duitse damesconfectie-in- dustrie. De cursisten leren hier naaien zonder doorslaan en rijgen. Wij werken hier namelijk in corresponderende lijn. De amateur-naaisters werkten tot nu toe volgens een sterk veroudèrd' sys teem. Ze knipten alles zo maar uit, moesten doorslaan (dat is het geven van tekens in kleding door middel van lusjes) om daarmee een onduidelijke uitkomst te bepalen. Ik heb in het ver leden ook zo gewerkt, totdat zo'n 26 jaar geleden de grote vlucht van de confectie naar West-Duitsland plaats vond. Daar ontdekte ik, vooral als je naar de binnenkant van het gereedge komen produkt ging kijken, een heel ander soort kleding. Er sprak duidelijk een volkomen andere opvatting uit over naaien. Ruim tien jaar ben ik er mee bezig geweest de fijne kneepjes van deze toch wel revolutionaire bena dering onder de knie te krijgen. Het door mij ingevoerde systeem vindt bij de cursisten bijzonder veel weerklank, omdat het doelmatiger, prettiger en eenvoudiger werken Is." Henny Does doceerde haar nieuwe systeem reeds een aantal jaren op bescheiden schaal in Amsterdam. Tijdens een kennisma king met Soest werd een drive-in wo ning in de Ereprljsstraat liefde op het eerste gezicht. Een beetje thuis in Soest dook Henny Does in allerlei so ciaal en maatschappelijk werk waar onder Het Grone Kruis. Het bloed kruipt toch waar het niet gaan en dus kwam de dag dat de oude liefde weer bovenkwam. Ze stapte naar Artishock met de bedoeling er ruimte te huren om mensen te leren naaien volgens de principes van de al lerbeste confectie. Van huren kwam evenwel niets. André Oudheusden, oud direkteur van Artishock, zorgde er voor dat ze ruim twee seizoenen haar kennis op Artishockcursisten over droeg. Achteraf constateert Henny Does dat Artishock het voor haar toch niet helemaal was. "Ik ben," zegt ze, "nogal ambitieus. In dit vak kun je met zeggenhet geeft met wat je doet, als je maar wat doet. Het moet gewoon goed gebeuren. Streven naar perfectie hoort daarbij. Wat de cursisten hier hebben gemaakt straalt dat uit. Of ik ben ge slaagd? Dat moeten anderen maar vertellen. Gelukkig ben ik in ieder ge val wel." Om over de kwaliteiten van Henny Does en de sfeer van de cursus tets te weten komen kost weinig moeite. De op- en ook aanmerkingen daarover zijn te vinden in een indruk wekkend gastenboek, waarin de cursis ten hun meningen ventileerden. Wie meer aan de weet wil komen over de cursussen, zoals die door Henny Does en Miep Logtenstein worden gegeven, doet er verstandig aan de advertentie elders in de Soester Courant te raad plegen. Daarin wordt melding gemaakt van "open dagen" waarin u het naadje van de kous aan de weet komt. Daarbij niet van de veronder stelling uitgaan dat een dergelijke cur sus uitsluitend is gereserveerd voor het zwakke geslacht. In het nieuwe cursus jaar is ook tijd en ruimte gereserveerd voor cursussen voor heren. Vrouwen zijn in beweging, de mannen-emanci patie is wat Henny Does betreft even min tegen te houden. Mevr. Henny Reurink (55): "Mijn han den hebben wat 't naaien betreft nooit verkeerd gestaan. Ik naaide alles al al tijd voor mijn kinderen, maar voor mij zelf wilde 't nooit lukken. Komt natuur lijk omdat je scheef voor een spiegel staat te draaien en dan zit alles scheef. Alleen al aan het plezier dat ik aan deze cursus beleef heeft de naaimachine het geld al opgebracht. Ik ben nu net klaar met het maken van een Schotse kilt, een vestje van dezelfde stof en een wol len blouse. Als ik het totaal in een win kel had moeten kopen dan was ik hon derden gulden kwijt geweest. In dit cursusjaar heb ik 23 kledingstukken gemaakt. Zo'n cursus is een prima hob by, en het geld haal je er ruimschoots uit." Mevr. Janny Al te na (52): "Mijn zoon ging de deur uit, mijn familie woont al lemaal in Zeeland en dan wil je iet om handen hebben anders komen de mu ren op je af. Een advertentie wees mij op de mogelijkheid van deze cursus. Het is mijn tweede cursusjaar. Ik heb net een blauw mantelpak afgemaakt. Volgende week begin ik aan een jog gingpak voor mijn zoon, en daarna het zelfde voor mijn schoondochter. Het is een hobby en het spaart lekker veel geld uit. Mevr. Nanda Overmars (47): "Ik ben op deze cursus gekomen omdat men hier werkt volgens een nieuw systeem waarover ik bijzonder enthousiast ben. Hier en thuis werk ik wat het maken van kleding betreft voor de kinderen en mijzelf. Voor de kinderen heb ik broe ken gemaakt, een baljurk en een harempak. In een stoffenzaak blader ik in de modellenboeken. Is er iets bij dat mij lijkt dan koop ik een patroon op maat. Hier wordt het geknipt, thuis wordt het verder afgemaakt. Weke lijks wordt wat je thuis hebt afgewerkt hier gecontroleerd en op die manier wordt- je practisch verder geholpen. Het is hier mijn tweede jaar, maar in het cursusjaar '83-'84 kom ik weer te rug." Mevr. Tineke van Erp (42): "Vroeger heb ik altijd heel veel achter de naai machine gezeten. Door een drukke baan en allerlei andere oorzaken kwam *t er niet van, mij verder in mijn hobby te bekwamen. Dat is nu anders. Het resultaat is dat ik na twee jaar hier ontzettend veel geleerd heb. Je kunt hier voor 't hele gezin van alles maken. Lange broeken, jasjes, een winterjas, een ochtendjas, mini-rokjes noem maar op. Volgend jaar probeer ik op eigen benen te staan." Mevr. Corrie Derfes (80): "Het feit dat ik op school nooit naailessen of iets der gelijks heb gehad is er mede de oor zaak van dat ik twee jaar geleden aan deze cursus ben begonnen. Voor ik hier kwam heb ik thuis maar wat zitten prutsen en 't leek wel of ik twee linkse handen had. Goed genoeg om een een voudig jurkje te maken, ongeschikt voor een blouse of een mantelpakje. De "oogst" na twee jaar bestaat o.a. uit een blazer, een blouse, lange rokken, een broek en nu ben ik aan een regen mantel bezig. Verder heb ik herenover hemden gemaakt. Omdat het zo kos tenbesparend is kun je eens een keer wat extra's maken. Dit is mijn laatste cur susjaar. Wat ik hier heb geleerd is in ieder geval handig voor de toekomst." Mevr. Ans Jefeel (26): "Om wat moei lijker dingen te kunnen gaan maken en de fijne kneepjes van het vak te leren heb je zo'n cursus absoluut nodig. Op de huishoudschool heb ik wat naaien betreft wel iets geleerd, maar in de praktijk bleek dat onvoldoende te zijn. In de afgelopen twee jaren heb ik van alles gemaakt. Een lange broek voor mijn man, een winterjas, een lange rok, een blouse, een overgooier, een jurk en nog veel meer. Volgend cursus jaar ben ik er beslist weer om toch nog wat meer te leren. Het gemeentelijk politiek jaar begint weer met de gemeenteraadsvergade ring op 15 september a.s. Daaraan voorafgaande is er een open bare vergadering van de D'66-werk- groep gemeentepolitiek. Besproken worden o.a. de punten die in de raads vergadering aan de orde komen. Wie met D'66 wil praten over een voor hem/haar belangrijke kwestie is wel kom. Graag vooraf even telefonisch overleg met Piet Kort (02155-10243) die het voorzitterschap van de werk groep van Adriaan Pothuizen over neemt. Plaats en tijd: Gebouw Gemeentewer ken, Lange Brinkweg, Soest, 12 sep tember a.s. om 20.00 uur. De storm die zaterdag over het land joeg heeft ook in Soest een aantal bo men geveld. Dit gebeurde o.m. op de Kampweg in Soesterberg, waar het verkeer werd lamgelegd. De politie moest de boom omzagen. Zo ook aan de Weegbreestraat, de Aagje Dekenlaan en de Veenbesstraat. Op de Kastanje laan vernielde een losgeslagen tak de lamp in een lichtmast. Normaal 150,- burg. grothestraat 25 tel. 20188 Het Vredesplatform Soest waarin zo wel plaatselijke vredesgroepen (Inter kerkelijk Vredesberaad en Vrouwen voor Vrede) als politieke partijen (PvdA* PPR/EVP/Progressief Soest, PSP en CPN) samenwerken heeft zich deze week met een "open brief" tot het gemeentebestuur gewend. Daarin spreekt het platform zijn onge rustheid uit over de (atoom)schuilkel- der onder het kantoorpand "Birk- staete" aan de Birkstraat, waarvan men "met verbazing" heeft vernomen dat deze door de gemeente is overgeno men en door B. en W. is bezichtigd. "Dat een dergelijke overname niet met feestgedruis gepaard is gegaan is op zichzelf toe te juichen, gezien de be stemming van het project," aldus de brief. "Wij maken ons echter zorgen over de opstelling van het bestuur van de gemeente ten aanzien van de voor lichting van de bevolking van Soest met betrekking tot deze schuilkelder. "Het platform houdt de plaatselijke overheid voor die voorlichting verant woordelijk," een verantwoordelijkheid waar zij onmogelijk omheen kan. Inmiddels is bekend geworden dat het Vredesplatform ter gelegen heid van de jaarlijkse Vredesweek op zaterdag 17 september een demon stratieve optocht naar de schuilkelder aan de Birkstraat organiseert. Die ver trekt om 11.15 uur van het gebouw Elthe- to (achter busstation Soest-Zuid). Ver dere berichten daarover volgen nog. De vragen waarop het Vredesplatform graag een antwoord van het gemeente bestuur tegemoet ziet lulden 1. Is het juist dat de onderhavige schuilkelder, tot het tijdstip dat ge bruik als schuilgelegenheid aan de orde is, in gebruik zal zijn als archief ruimte en dat ontruiming één tot twee dagen zal vergen, zoals door de voor lichter van de gemeente is medege deeld aan een vertegenwoordigster van 'Vrouwen voor Vrede'? 2. Hoe denkt u in een situatie van drei gend gevaar alle zich aandienende ge gadigden voor schuiimogelijkheid or delijk te laten wachten op voltooiing van de onder 1 genoemde ontruiming, om daarna op even ordelijke wijze het maximale aantal mensen toe te laten? Met andere woorden, wie is verant woordelijk voor de ontruiming, de toe lating van de bevolking, de afsluiting van de kelder en mogelijk zelfs voor een selectie van de bescherming zoe kenden? 8. Is het verder juist dat de 6 7% van de Soester bevolking die in staat zal zijn van deze kelder gebruik te maken als bescherming tegen b.v. "fall out" na een mogelijke kernaanval, geacht wordt voor 2 dagen brood bij zich te hebben, omdat aangenomen wordt dat na deze 2 dagen de kelder weer vér- laten kan worden? Is het bekend dat besmetting door "fall out," afhankelijk van de intensiteit der straling, tot aanmerkelijk langere tijd stralingsgevaar oplevert, zodat een verblijf van twee dagen in deze schuil gelegenheid veelal slechts een uitstel van besmetting zal opleveren voor de ze kleine groep 'gelukkigen'? Hierbij dient dan tevens in aanmerking ge nomen te worden dat bij terugkeer uit deze kelder water en voedsel eveneens besmet zullen blijken te zijn. 4. Is het u bekend dat, wanneer ooit een kernwapenkonflikt uitbreekt, deze wapens, bij de huidige stand der tech nische mogelijkheden, binnen een klein deel van een uur Nederland kunnen be reiken vanaf vele plaatsen'op deze aarde? Bent u zich tevens bewust van het feit dat onze gemeente op zeer korte afstand is gelegen van een drietal potentiële doelen, t.w. het vliegveld Soesterberg, en de verkeersknooppun ten Amersfoort en Utrecht, waardoor, ook bij gebruik van wat minder zware atoomwapens, Soest al zeer snel bin nen de grootste gevarenzone ligt? 5. Bent u met ons van mening dat, ge zien het voorgaande de burgers, al thans een zeer klein deel daarvan, een schijnbare veiligheid wordt geboden? Een veiligheid bovendien die naar alle waarschijnlijkheid alleen is weggelegd voor hen die zich het snelst kunnen verplaatsen en/of fysiek het sterkst zijn en zich daardoor een plaats kun nen verschaffen? (Het recht van de sterkste!) 6. Bent u van mening dat de tot nu toe gevolgde weg van geheimzinnigheid en geheimhouding rond deze schuilkelder onverantwoord is, terwijl rond een pro ject, bestemd voor de veiligheid van de burgers en dat, naar verluidt een subsi- sie van ca. 2.000.000,- aan de gemeen schap heeft gekost, openheid van zaken een eerste vereiste is? 7. Wilt u bevorderen dat adequate in formatie en duidelijke richtlijnen door de verantwoordelijke instanties in de gemeente Soest aan de burgers worden verstrekt over het gebruik van de schuilkelder in noodsituaties, teneinde onnodige panieksituaties te voorko men? De vernieuwde en uitgebreide Open Hof, het kerkelijk centrum van de Hervormde- en Gereformeerde wijk- gemeenten aan de Dalweg-hoek Veen besstraat, zal op 17 en 18 september officieel worden geopend. De verbouw de Open Hof is al sinds half juni voor de kerkdiensten in gebruik, maar met de officiële opening is gewacht tot na de vakanties. Op zaterdagmiddag tussen 16.00 en 18.00 uur houden de samenwerkende wijkgemeenten "open huis" in het gebouw. Iedereen is hier welkom. De Open Hof is door de verbouwing ruimer geworden. De kerkzaal is vergroot van 480 naar 597 zitplaatsen en voor het jeugd- en jongerenwerk zijn nu eigen ruimten beschikbaar. De verbouwing begon in februari 1983, nadat de gemeenteleden ruim 100.000 gulden ineens hadden toegezegd, ongeveer een kwart van de totale bouwkosten. Met allerlei acties zijn intussen nog enkele tienduizenden guldens in het laatje gebracht. Het feestelijke "open huis" op zater dag 17 september wordt op zondag 18 september gevolgd door een ochtend dienst die in het teken zal staan van het jeugd- en jongerenwerk dat dan in de nieuwe accommodatie aan een nieuw seizoen begint. Aan deze dienst zal het oecumenische jongerenkoor ..Soester- veen" meewerken. Winkelkring wan Weedestraat 78 Soest Telefoon 17253 Het zijn wel bijzondere uitersten cüt jaar, het voorjaar en de zomer. In grote delen van ons land plaatselijk in de drie voorjaarsmaanden ruim 400 mm. regen; normaal 135 mm., tegen plaatselijk in deze drie zomermaanden niet meer dan 4 tot 7 mm. regen; nor maal 225 mm. In het zicht van de uitge droogde haven kan nog iets veranderen wat de neerslag betreft, maar de kans is groot dat plaatsen als Den Helder en ook Groningen, waar al rond 140 jaar regenwaarnemingen worden verricht, de record droogste zomer noteren. Het droogte record voor Den Helder staat op 66 mm. in de zomer van 1899 toen Groningen op 91 mm. kwam. Deze cij fers schommelen in het midden van vo rige week bij 53 en 61 mm. Daarmee hebben wij een record droge periode achter ons liggen. Ten aanzien van de temperatuur was de zomer nog iets warmer dan verle den jaar, toen De Bilt op 32 zomerse da gen kwam boven 25 gradenin het be gin van vorige week waren het er 34; normaal 19. Wij hebben al ruim 50 uren meer zonneschijn dan verleden jaar. Voor het houden van vakantie maakte het deze zomer weinig of niets uit waar je je bevond. Niet zelden waren de tem- peraturen in ons land even hoog als el ders in midden en zuid Europa. Als er af en toe nog eens werd geklaagd was het over de hitte: in Frankrijk 41 graden, in Italië 43 graden en in Duits land (27 juli) werd een record van 40 graden bereikt. De vraag voor de landbouw, die hier en daar om wat water staat te springen, is nu: wanneer deze droge hogedruk- periode zal afbreken om weer baan te maken voor depressies. In lange warme zomers zoals in 1947 en 1959 bleef ook september nog droog en warm en kwam de omslag naar regen en wind eerst half oktober. Niemand zal daaromtrent een betrouwbare prognose kunnen doen, dat wachten wij maar af. De belangstelling voor een taal als het Fries neemt toe. Dit is duidelijk te merken aan het aantal deelnemers aan een cursus Fries, zowel in als buiten Friesland. Het betreft hier zowel Frie zen als niet-Friezen die geregeld met het Fries in aanraking komen en daar om via een cursus iets van deze taal op willen steken. Ook in onze omgeving kan een cursus Fries worden gevolgd, als er tenminste 10 deelnemers zijn. De cursus omvat 30 tot 50 lesuren en wordt gehou den van september tot april. De plaats waar en de lestijden van de cursus kunnen in onderling overleg worden geregeld. Het examen kan in Leeuwar den worden afgelegd. Tijdens de cursus wordt een zgn. "Eks- kursusdei" gehouden. Dit is een ge zellige leerzame dag voor alle deel nemers met alle docenten. De kosten voor deelname bedragen 150,-. Als docente is beschikbaar de bekende schrijfster van Friese kinderboeken Jante Regter-Geartsma. Belangstellenden kunnen inlichtingen verkrijgen via de volgende telefoon nummers: 03461-2883 en 02154-13189. Slechts enkele voorbeelden uit ons uitgebreid assortiment: VW Golf 1978 Km-stand 70.000,- NU 7.950,- Flat Rltmo 65 CL 1979 Trlm-line uitvoering Km-stand 63.000 NU 7.950,- Ford Escort 1.3 L1980 Km-stand 50.000 NU S.950,- Mazda 626 DX, LPG 1980 Km-stand 46.000.. NU 11.900.- Mitsubishi Galant 1600 GL autom, LPG 1980 Donkergrijs metallic KM-stand 90 .000 NU S.950,- Op al deze wagens 3 maanden Bovag_- garantie en 9 maanden reparatie- zekerheid. MITSUBISHI DEALER - PEUGEOT - OCCASIONS UW DEALER VOOR GOOOf Koningsweg 14 Soest Tel. 02155-13227

Soester Courant | 1983 | | pagina 13