^Qaztnuijen groei tn bloei VAARDERHOOGT i 'Karei Doorman'voor het Militair Luchtvaartmuseum Evangelische boekhandel 'Open Huis' bestaat 10 jaar in Baarn Geen nieuwe systeembegeleider voor O.B.D. Eemland (Ductebwefó gced in alie&l Nieuwe modellen van de Seat Bonda Gehannes ■iMtiteaaas DOE-HET-ZELVERS September (deell) DE KLOK Ingekomen stukken Evalueren VOOR DAMES EN HEREN orchol oormode Nel Benschop en Piet Prins signeren Hond beet man Restaurant 4 Kegelbanen Ook: plateservice lunches en uitgebreide keuze a la carte Bij Auto Van Doorn aan de Laanstraat: Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde Herfstfeest Cassetterecorder gestolen kontoor effiriency Soester (19) pleegt reeks diefstallen uit auto's KIJKEN NAAR'N BLOEM. Er van genieten. Dus goed kunnen zien. Zo, tot in details goed, is ook het vakmanschap waarmee wij uw bril maken. Werp eens een steelse blik op onze unieke monturen- kollektie. 'titméniaA c/a'i geheï/eid voor BETAMAX VHS - VCC 15 Soester Courant v^n woensdag 7 september 1983 15 door Arie Wandelaar SOESTERSCOURANT Deze week een alleraardigste brief ont vangen die u, wat Arie betreft, best mag meelezen. Geschreven In een zwierig handschrift met fraaie krullen en dus afkomstig van een Soester die in zijn jeugd op school "het schoonschrij ven" nog heeft beoefend. De inhoud Geachte heer Wandelaar Met veel respect en bewondering voor uw praatjes in de Soester, een opmer king over uw artikel over de Gilde goed bedoeld, versta mij goed) geen enkel verwijt, maar - - volgens mij hebt u zich te weinig georiënteerd over het onderwerp. Lees, als het u interesseert het laatste boek hierover "De Guld, "of iets anders op dit gebied. Zie de statige gildehuizen in België en ook in het zui den van ons land historiemaar niet zo maar). Als u wilt ben ik genegen om hier samen eens over te praten. Bet laatste woord is nu aan u. Met de meeste hoogachting, J. Drissen. P.s. Ben het met u eens dat het gekozen motto van de feesten "Ons Soest, Uw Soest," op z'n minst toelichting be hoeft. Dat is wat Arie betreft klare taal, al leen verzuimt de heer Drissen in zijn brief aan te geven waaruit zou blijken dat Arie zich niet voldoende vooraf op de hoogte heeft gesteld. Arie vermoedt dat hij weet waar de schoen wringt. Op 24 augustus schreef hij, naar aanleiding van de viering van de Gildedagen: "Geen buitenstaander die er ook maar enige notie van heeft waar tromgerof fel en trompetgeschal, voortgebracht door gevederde heren, in een kerk toe dienen. Op zichzelf best aardig, maar in het kader van "Ons Soest, Uw Soest,, volstrekt onduidelijk." Een vaststellende conclusie die nogal wat stof tot discussie heeft opgeleverd. Ter verduidelijking eerst dit. Gemeen te-voorlichter Ben J. van Os was zo vriendelijk het boek "De Gilden van Soest" aan Arie ter beschikking te stel len. Lectuur waarmee je een eind op weg wordt geholpen. Desondanks handhaaft Arie z'n kritische noot. Hij voert namelijk in zijn kritiek De Bui tenstaander ten tonele die van Gildege- bruiken een kerkelijke viering geen no tie heeft. Dat is'niet in overeenstem ming met het motto "Ons Soest, Uw Soest." Zeker in deze tijd kan een ker kelijke viering er een zijn voor ie dereen, zeker ook in het kader van "Ons Soest, Uw Soest." Maak dan ook de ge beurtenissen die er plaatevinden aan Buitenstaanders vooraf mondeling, of door een beknopte schriftelijke toelich ting, duidelijk. En briefschrijver Dris sen krijgt deze week van Arie nog een telefoontje. Te oud om van elkaar te leren zijn wij immers nooit. Wat Arie in de brief van de heer Dris sen vooral opviel was de verpakking van zijn kritiek. Vriendelijk, opbou wend, uitnodigend. Verdraagzaam zo gezegd. Verdraagzaamheid is langza merhand een zeer schaars artikel ge worden in onze menselijke samenle ving. Helaas ook in Soest. Tot die laat ste conclusie moest Arie wel komen, na kennis te hebben genomen van be richten in twee regiokranten. Daarin melding van een reeks van klachten uitgestrooid bij de politie. Klachten met betrekking tot geluidsoverlast die door de Gildefeesten zouden zijn ver oorzaakt. Tijdens de beëdiging van de nieuwe hoofdinspecteur van politie te Soest, de heer B. H. de Blouw, heeft burgemeester mr. Paul Scholten, met wijze woorden zijdelings op de kwestie ingehaakt. Hij kondigde een evaluatie gesprek aan van bestuurders, ambte naren en politie met het bestuur van het Groot Gaesbeeker Gilde. "We zullen," aldus de burgemeester, "dan bekijken of wij er iets van kunnen leren om het een volgende keer beter te doen." Uit deze woorden mag als voorlopige con clusie worden getrokken dat er in 1984 gelukkig een vervolg op de Gildefees ten komt. Weliswaar bescheidener van opzet, maar toch. Arie schrijft "geluk kig," omdat hij 't onvoorstelbaar zou vinden dat klachten m.b.t. geluidsover last roet in de jaarlijkse feestelijke maaltijden van het Gilde zouden kun nen gooien. Er kan wat dat betreft in Soest al zo weinig, er gebeurt als 't om werkelijk feesten gaat in dit qua sa menstelling zo merkwaardige dorp niet erg veel. Nu zijn 't weer de deci bellen van het Gilde die door een aantal bewoners ter discussie worden gesteld. Een teveel aan geluidsenergie zal ln bepaalde omstandigheden best enig on gerief veroorzaken. Langzamerhand ga je je afvragen wat er wat dit betreft in Soest nog wel kan en mag. Om er vandaag en in de toekomst geen uitge storven toestand van te maken is er maar één oplossing: De knop waarop het woord Verdraagzaamheid staat afge drukt helemaal opendraaien. Dan zien wij er 's ochtends, als wij ons in de spiegel bekijken, allemaal anders uit. ARIE WANDELAAR Opnieuw is bet Militaire Luchtvaart Museum op het Kamp van Zeist in Soesterberg uitgebreid met een unieke aanwinst: een model van het voorma lige vliegkampschip Hr. Ms. Karei Doorman. Het is 4,05 meter lang en 87 cm breed. Het model is ongeveer twintig jaar oud. Het is geheel geres taureerd door drie matrozen, J. Peers man, E. Bouwkamp en C. Dekker, die er in hun vrije tijd meer dan een jaar aan gewerkt. Met het model kreeg het museum ook het authentieke scheepsembleem van de Karei Door man aangeboden met daaronder de historische tekst 'Ik val aan, volg mij'. Model en embleem werden overgedra gen door de kapitein ter zee J. E. Kaasschieter, ter gelegenheid van het 65-jarig bestaan van het Marinevlieg kamp De Kooy en het 40-jarig bestaan van 860 squadron van de Marine Lucht vaartdienst Namens het museum nam conserva tor G. W. Glerum de geschenken in ontvangst. Daartoe behoorde ook de film over de Karei Doorman, 21 jaar geleden gemaakt door de heer J. S. van Haarlem, nu als luitenant ter zee hoofd van de audiovisuele dienst van de Marine Luchtvaartdienst. Er was ook een cadeau voor de helicopter- groep van deze dienst. De kunstenaar N. M. Peeters uit Culemborg bood een schilderij aan, dat een specta culaire reddingsactie van de helicop- tergroep laat zien. Het model van de 'Karei Doorman'. Op de achtergrond de 'etalagepoppen' met de aan boord gedragen uniformen. Foto: Goos van der Wilt De drie matrozen, die het model heb ben gerestaureerd, kregen namens de Stichting Vrienden van het Militair Luchtvaart Museum van de heer J. E. van der Kop een exemplaar van het boek 'Vliegkampschepen'. De heer Glerum, die de zieke direc teur van het museum, overste J. A. Boon, verving, was verheugd dat de Marine Luchtvaart Dienst opnieuw meer aandacht krijgt in het museum door de nieuwe aanwinsten. De heer Kaasschieter ging nader in op de rol van de Karei Doorman, die van 1948 tot 1968 het vlaggeschip van de Ko ninklijke Marine en de kern van het operationele eskader op zee. Karei Doorman was de eerste zee-officier die, in 1915, op Soesterberg het vlieg brevet haalde. Het naar hem genoem de schip, waarvan de naam onver brekelijk verbonden is met de Slag in de Javazee, heeft tal van vliegtui gen aan boord gehad. Daar ligt de 'link' met het Militaire luchtvaart Mu seum, aldus de kapitein ter zee Kaas schieter. Het model heeft een plaats gekregen in een speciaal ingerichte vitrine, waar men het voor het eerst kon bezich tigen. Na het officiële gedeelte werd de film 'Dit is de Karei Doorman' ver toond. Net een haartje beter BEETZLAAN 74 - SOEST DORPSSTRAAT54 - PUTTEN TEL. 02155-13990 TEL. 03418-57485 De tot in de wijde omtrek bekende evangelische boekhandel "Open Huis" in Baarn, gevestigd aan de Nieuw Baarn straat 27, bestaat in september tien jaar. Dit jubileum wordt op zater dag 24 september a.s. gevierd met een feestelijk "Open Huis". Allen die zich op welke wijze dan ook met de boekhandel verbonden voelen zijn op die dag tussen 9.00 en 17.00 uur welkom om zomaar even binnen te lo pen, iets te drinken en rond te kijken, .-'om te zien hoe Jaap en Ditteke van Leeuwen in de afgelopen tien jaar een mooie winkel hebben opgebouwd. Twee bekende schrijvers zullen 's mid dags van 14.45 tot 17.00 uur in de win kel aanwezig zijn om werk van hun hand te signeren. Het zijn de dichteres Nel Benschop, wier dichtbundels al jarenlang een ongeëvenaard succes zijn, en de schrijver Piet Prins - pseu doniem van het oud-lid van de Twee de Kamer P. Jongeling - die vooral met avontuurlijke jeugdboeken bekend heid heeft verkregen. Het koor "Sha- re" van de Evangelie-gemeente "In de Ruimte" in Soest zal om 14.30 en 15.30 uur enkele liederen ten gehore bren gen. Niet alleen op zaterdag, maar de hele week van 20 tot 24 september wordt er al een beetje feest gevierd in het "Open Huis". Bezoekers die een foto meenemen kunnen daarvan een but ton laten maken. Dat gebeurt hele maal gratis. Voor de kinderen is er gedurende de hele week een teken- en opstelwed strijd, waarvoor de formulieren vanaf dinsdag 20 september in de winkel verkrijgbaar zijn. De politie werd vorige week gewaar schuwd door een fietser uit Soest, die •even te voren op de Klein Engendaal- weg was aangevallen en gebeten door •een bouvier. De man moest zich met ■een flinke wond aan zijn been onder doktersbehandeling stellen. Toen de politie op de plaats des onheils arri veerde viel het woeste dier, dat bij af wezigheid van zijn eigenaar was losge broken, ook de politieauto aan, maar met behulp van een buurman kon de hond gepakt worden en overgebracht naar het asyl. In de conceptbegroting van de On derwijs Begeleidingsdienst Eemland, werkzaam in Soest, Baarn, Eemnes en Bunschoten, Is een post opgenomen voor de aanstelling van een extra sys teembegeleider. Een systeembegelei der houdt zich bezig met het advi seren van onderwijzend personeel bij nieuwe ontwikkelingen in het onder wijs. Jan Visser (Progressief Soest) was in de commissie Onderwijs de enige die zich zonder voorbehoud achter dit voorstel stelde. De PvdA en het CDA, vertegenwoordigd door resp. Lydia Meijer en Gijs van Brummelen, ver bonden aan hun instemming de voor waarde, dat de overeenkomst voor niet langer dan drie jaar zou wor den aangegaan. J. van Garderen (SGP/GPV/RPF) was tegen het voorstel, evenals de WD- ers Ankie Nolen en Frans Ribberink. Hoewel de systeembegeleider voor 1983 en 1984 bekostigd kan worden uit door bezuinigingen binnen de OBD vrijge komen gelden, willen de liberalen deze gelden nog niet uitgeven, maar wach ten tot de begrotingsbehandeling '84, waar mogelijk blijkt dat het onderwijs veld aan andere voorzieningen hogere prioriteit geeft. Ook de commissie Financiën wilde de ƒ22.000,-, die het Soester aandeel in de kosten zijn, niet ter beschikking stellen, ondanks het feit, dat wethou der J. Menne er op wees, dat er toch nog een bezuiniging van ƒ28.000,- zou resteren. Prins Hendriklaan 1 Soest Telefoon 02155-13807 In het najaar zullen de volgende typen aan het Seat Ronda-programma wor den toegevoegd: - Seat Ronda 1,2 LE (economy uitvoering) - Seat Ronda 1,2 L - Seat Ronda 1,7 DLE (economy uit voering) - Seat Ronda 1,7 DL - Seat Ronda 1,6 SX Seat Ronda 1,2 LE en L Ook dit goedkoopste Rondamodel heeft vijf deuren en vijf versnellingen, waar voor bij andere merken aanmerkelijke meerprijzen moeten worden betaald. Andere standaarduitrusting van de LE omvat stof/vinyl stoelbekleding, tapijt op de vloer, hoofdsteunen, slaap stoelen, gelaagde voorruit, mistlamp achter, halogeen koplampen, 155SR13 banden, kwartsklok en dagteller. Het Ronda l,2L-model, dat door Nib- hart Car B.V. wordt aangeboden, is luxueuzer dan de 1.2L, zoals deze in de folder wordt aangeprezen. Het l,2L-model in de Nibhart Car- prijslijst is ten opzichte van het 1,2LE- model gelijk, maar daarbij uitgerust met hoedenplank, wisser/sproeier op de achterruit en achterruitverwar ming. verschillen met het GL-model zijn »s volgt: Interieur Stof/vinyl bekleding in plaats van ve lours, rubber vloerbedekking in de kofferruimte in plaats van tapijt, geen opbergvakken in de deuren, vinyl deur bekleding in plaats van stof, geen si garenaansteker en geen opbergvakje in console. De toerenteller is oo de benzinemodellen vervangen door een kwartsklok en er is geen intervalscha- kelaar voor de ruitewisser. Exterieur De LE en L zijn niet met metallic- kleuren verkrijgbaar, hebben geen striping en zwarte middenstijl en de wieldoppen zijn vervangen door naaf- doppen. AFDELING SOEST Voor velen is de herfst het jaargetijde waarin ons gevoel voor schoonheid het diepst getroffen wordt. Weliswaar verliest de zon veel van haar warmte en lichtsterkte, maar daar staat tegenover dat de natuur juist in deze periode een schat van kleuren te voorschijn tovert, soms melancholiek, maar altijd wonder schoon. Techniek De electronische ontsteking is op de LE en L vervangen door een mechani sche. De thermostatische luchtinlaat op de benzinemodellen vervalt. Prijzen LE en L De Seat Ronda 1,2LE kost 13.995,-. In deze prijsklasse zijn alleen veel kleinere of kale en uitgeklede auto's te koop. Met de Seat Ronda LE heeft Nibhart Car B.V. een zeer aantrekkelijke aan bieding. De 1,2L kost 14.695,- met een uitvoering, die maar op weinig belangrijke punten verschilt van de tot nu toe goedkoopste Seat, de Seat GL, en toch 700,- goedkoper is. De Seat Ronda 1.7DLE dieseluitvoe ring kost slechts 18.995,- en is daar mee één van de goedkoopste diesel auto's in Nederland. Seat Ronda SX De Seat Ronda SX is de nieuwe "top of the line" met een sportief accent. De SX heeft als extra'sr spoiler voor en achter, mistlampen voor en ach ter, speciale kuipstoelen, verlopend ge tinte voorruit, lichtmetalen velgen, sportpookje, SX-embleem en rode bies in de grille en speciale metallic lak. De Ronda SX stond al in de prijslijst voor 19.995,- en blijft daar op deze prijs staan met dat verschil, dat dit model in de loop van september 1983 te leveren is. De gemeengte goat de vaan Weede- stroat verbetere. Moar daan wel staap veur staap. Zuk laache! Voortemee kaajje d'r heul geejn staap meer zet te. As Sjoak Hermaans an de slaag goat daan zaaj je nog waat beleve. Daat is daan un winkelstroat. Je kaan d'r zellufs niet eejns op staap goan. En daa's noeng aal joare zo. En zaa'k je us waat zeige? Ut blieft zo, nog veule veule joare! In 1985 wete ze meer bie de gemeengte. Joa, daa's nogaal glaad. Daat weet ik ok, en de vrouw ok en me buurmaan net zo. As ik winkelkringert waas, daan nódigde ik Den Hoag uut om op Zoater- daag te komme kieke. Motte ze wel met N.S. komme, waant aangders ken- ne ze de regeringssleje niet kwiet. As ongze braandweer de kaans kriegt, goan ze ok staap veur staap doen. Groot geliek, maanne. Ze beginne aal met un vertroagde fillum. Daat wordt laache, jonges! As ter braand is zie je ze heul laangzoam uutrukke. Ongder- weg goan ze eerst us un poar baakkies leut kope en rieje ze laangzoam op de braand aaf. Daan goan ze heul troag spute en doarom heet die fillum "Een schreeuw om woater". 't Is aallenig te hope, daattut ok zaachies braandt. Ut geluud vaan "Normoal", daat gong niet zo zaachies. Daat was "oerent haard", zo as ze zinge, daat kwaam dus wel uut. Teugeswoordig hoeft me- ziek heul niet mooi te weze, as 't moar haard is. Ze hoeve ok niet te wete waat of ze spele, daat moakt aallemoal niks uut. Ze hebbe vaan die gróte knerp- kaaste bie der, geluudsbokse hete die dinge, en die moake vaan un scheet un dongderslaag. Ik ken d'r noast weze, moar ik hóórt totoal geejn verschil in de stukkies die ze d'r uut knaalle. As ter aargus 's oaves un feesie un bietje uut de haangd lóópt, hejje doaluk de tute op je daak, moar op Soest geeft de gemeengte vergunning veur zo'n kwaak decibelle, daattut haale daarp d'r stoapel vaan wier. En daat nog wel in un tent! Ak zo us laangest un Disko lóópt, daan denk ik aaltied, daawwe voortemee un generoasie jongeluu kriege, die haarstikke doöf benne. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daa'k vin daawwe op Soest met un zoói zoake staap veur staap aachteruut staappe. Daat wordt nog un keer haard droave om aalles in te hoale. HANNES VAN DE NENG Een bewoner van de Varenstraat meld de de politie vorige week dat onbeken den uit zijn auto, geparkeerd aan de Burg. Grothestraat, een cassetterecor der met een bandje hadden weggeno men. De auto stond weliswaar op slot, maar de dief slaagde er in het portier te openen. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-101 15 KANTOORMACHINES Copieërmachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcumputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines Over dit herfstfeest komt de heer J. L. Mol, tuinarchitect, verbonden aan de afdeling voorlichting van de Plantsoe nendienst van de gemeente Den Haag, vertellen aan leden en belangstellen den van de afdeling Soest van de Ko ninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde "Groei en Bloei". De heer Mol is voor de Soesters geen onbekende. Velen zullen zich zijn enthou siaste lezing over "Uw tuin vol bloe men" nog wel herinneren. Ditmaal zal hij zijn licht speciaal laten schijnen over het boeiend spel van kleur en lijn in de herfst. Allerlei bekende en onbe kende vruchten van bomen en heesters passeren de revue en geven u een blik op de schoonheid van de herfst. De onvergelijkelijke pracht van es doorn en lijsterbes, de late bloemen en bessen van de Clerodendron, de ingenieuze apparaten waarmee de vruchten zijn uitgerust om zich door dieren en wind te laten verspreiden, daarbij nog de tere tinten van de pad destoelen en de laatste bloeiende vaste planten, zijn een waar feest, voor wij de winter ingaan. Het ligt voor de hand dat de heer Mol, gezien het vroege tijdstip waarop zijn lezing plaatsvindt, niet in staat is veel demonstratiemateriaal mee te bren gen. Zijn vele dia's van hoge kwaliteit maken dit gemis echter goed, zodat men toch een fraai beeld krijgt van de planten, bloemen en vruchten in de tuin in het najaar. Wel vraagt de heer Mol de bezoekers van zijn lezing om, wanneer dat moge lijk is, uit eigen tuin materiaal mee te nemen. Dat zal de herfstfeestvreugde stellig verhogen. De lezing vindt plaats op dinsdag 13 september om 20.00 uur precies in de bovenzaal van het Medisch Centrum, Nieuweweg 14, hoek Smitsweg. Niet- leden zijn welkom tegen betaling van 3,- entree. In de nacht van vrijdag op zaterdag hield de politie op de Haverweerd bij toeval een 19-jarige inwoner van Soest aan, die zich met een krat lege bierfles jes per fiets over straat begaf. Omdat hij geen aannemelijke verklaring kon geven en wel over inbrekersinstrumen ten bleek te beschikken, nam de politie hem een verder verhoor af. De jonge man bekende vervolgens dat hij, na het bezoek aan een plaatselijke soos, ook nog even bij een café was langsgegaan. Onderweg naar huis gebruikte hij een steen om de ruiten van geparkeerde auto's in te slaan, om daaruit te pakken wat van zijn gading was. Op de Dal- weg, bij de eerste auto, gereedschap, bij de tweede auto 6 steeksleutels, op de Veenbesstraat een snoeischaar, bij drie auto's op de Ereprijsstraat achter eenvolgens een zaklamp en een leren jas, die hij later overigens had wegge gooid, en aan de Weegbreestraat ten slotte een krat met lege flesjes. uivjni". ■VAN WEEDESTRAAT 17A - SOEST - Telefoon 02155-17120. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt We beginnen zo langzamerhand weer aardig op de herfst aan te gaan. De dagen gaan flink korten de "R" zit weer in de maand. Ook in de tuin begint het verschuiven van de seizoenen zich duidelijk af te te kenen. De groei van bomen, struiken en coniferen begint af te nemen. Veel planten raken door de bloei heen, maar er zijn er toch ook nog die juist nu hun schoonheid ten toon gaan spreiden. Het gazon zal wat minder gemaaid hoeven te worden, het gras wordt wat ijler. Voor het aanleggen van een nieuw gazon is het weer nog goed. Zoden kunnen deze maand prima worden gelegd en zaaien kan ook de hele maand september en zelfs nog wel in oktober plaatsvinden. In deze maanden verdroogt het zaad minder snel dan in het voorjaar en zullen we minder last hebben van vogelschade. Een nadeel van gras- zaaien in de herfst is dat er plotselinge kou kan op treden, waardoor de groeiontwikkeling vertraagd wordt. Pruimen en kersen worden nu gesnoeid en niet zoals peer en appel in de winter. Bij dit zogenaamde steenfruit is namelijk de kans op een aantasting van loodglans erg groot. Loodglans is een lastige ziekte die hele bomen kan vellen. Als we nu snoeien heeft de boom nog genoeg afweerstoffen om een aantas ting via de snoeiwonden tegen te gaan. Voor hen die een Buxus of palmhaagje bezitten is het nu tijd om de schaar er in te zetten. Niet alleen de zijkanten moeten netjes recht gehouden worden, ook van bo ven moet vlak worden gesnoeid. Een haagje van Buxus doet het erg leuk om een kruidentuintje heen en wint daardoor de laatste jaren ook steeds meer aan populariteit. Voor de laatste keer dit jaar zullen ligusterhaagbezitters actief moeten worden. Deze laatste snoeibeurt wordt vaak vergeten en dat kan ook geen kwaad, want in het vroege voorjaar kan deze handeling net zo goed plaatsvinden. Het is ech ter wat mooier om in de winter, een tijd, dat er toch al niet zo veel te zien is in de tuin een keurig onder houden haag te zien. Deze maand is bij uitstek ge schikt om rabarber te planten of te verplanten. Als er nu geplant wordt, kan er het volgende voor jaar een bescheiden oogst worden verwacht. Rabar ber heeft veel ruimte nodig. Een onderlinge plantaf- stand van 75-100 cm. is noodzakelijk. Niet planten op droge grond, want rabarber heeft vrij veel vocht no dig. Bij het planten is het belangrijk om een behoor lijke bemesting te geven, omdat rabarber veel voed sel verlangd. Rabarplanten zijn door hun grote blad erg decoratief en kunnen derhalve prima temidden van sierplanten worden aangeplant. In deze maand moeten we ook alle klim- en leiplanten eens goed na kijken. We kunnen nu eenmaal binnenkort weer veel storm en regen verwachten, daarom moeten we alle loshangende ranken voor die tijd aanbinden. Als een klimmer loslaat door wind en regen is het niet zo simpel om hem weer netjes aan te binden. Ook be staat het gevaar dat een loshangende klimplant door te veel wind geheel afbreekt. Hoge vaste planten en één jarigen (zoals bijv. de zonnebloem) kunnen we eveneens het beste op tijd steunen d.m.v. een ton- kinstok en binddraad om breuk en platwaaien te voorkomen. Deze planten kunnen namelijk in oktober indien goed gesteund nog veel kleur verschaffen. VIDEOTHEEK NW. BAARNSTRAAT 25 BAARN - 02154-21781 OPEN van 11.00-19.00 uur

Soester Courant | 1983 | | pagina 15