5 i De Stam - story telt deze maand zeventig jaren TAMRENAULTSTAMRENAULTSTAMRENAULTSTAMRENAULTSTAMRE Van Bugatti tot Renault ej'Ht STAMSOESTSTAMBAARNSTAMHILVERSUMSTAMAMERSFOORTSTAMSÖIBST Race-auto totaal gekraakt Zeventig jaar garage Stam. Aanleiding voor de redaktie van de Soester Courant samen met de jubilaris terug te kijken in een even machtig als indrukwekkend stuk auto-geschiedenis, en in woord en beeld af te stemmen op toekomstige ont wikkelingen. Garage STAM, is er één Soester automobilist die onbekend is met het feit dat STAM en RENAULT in onze regio een paar apart vormen? Het lijkt onwaar schijnlijk. Duizenden Renaults werden door drie generaties "STAMMEN" in Soest en zeer wijde omgeving afgeleverd. Op deze en de volgende pagina's proberen wij een doorsnede te geven van de STAM-STORY, waarbij tevens de rol van hun Fran se autoleverancier wordt belicht. Zeventig jaar STAM. De geschiedenis van een auto-bedrijf waarvoor de eerste steen op een boerderij werd gelegd. Van tenminste drie generaties "STAMMEN" is bekend dat 't er veel van weg heeft dat ze met opgestroopte mouwen geboren werden. Het zijn geen afwachters en toekijkers. Aanpakkers en doe 't zeivers van het eerste uur. Overgrootvader Her man Stam was er zo een. Op en rond Amstelveens weilanden verdiende hij de kost voor zijn gezin, totdat in 1912 een kwakkelende gezondheid hem dwong uit te kij ken naar andere middelen van bestaan. Een man met visie. Het bestaan van de automobiel was zelfs tot Amstelveen doorgedrongen. Aanleiding om land en vee aan de meestbiedende van de hand te doen en het auto-gebeuren ergens in Mid den-Nederland nauwlettend in de gaten te houden. Soest werd 't nieuwe domicilie. Om precies te zijn: Praamgracht 5 kreeg in 1912 nieuwe bewoners. Herman Stam leverde zijn zelfstandig ondernemerschap in bij de heer Boissevain, destijds eige naar van een gerenommeerde paardestal, maar met een passie voor vervoermid delen waarin een groot aantal PK's verenigd zijn. "De concurrentie prik te banden door of maak te, door suiker in de benzinetank te strooien, de nieuwe vervoermid delen voor.lange tijd on klaar. "Hij had in het midden van de twintiger jaren ontdekt dat een auto, zonder te stoppen, de berghelling van de St. Gotthard was opgere den". "Z.K.H.Prins Berrihard heeft Geerlof Stam in zijn onderbroek aan getroffen, toen hij op een zeer vroeg ochtend uur informeerde waar hij de paarden kon vin den. Het tijdperk Stam - Renault m r 18 Soester Courant van woensdag: 7 september 1983 18 19 Het duurde dan ook niet lang dat fraaie volbloeds, machtige koetspaarden en snelle dravers plaats moesten maken voor auto's. Auto's tenminste net zo glanzend als de paardenlijven, alleen wat speed betreft vele neusjes sneller. Desondanks was de concurrentie niet van plan zich bij de nieuwe situatie neer te leggen. Stalhouders en koetsiers verklaarden Boisse vain en zijn werknemers de oor log. Indrukwekkende merken als Rolls Royce en Daimler ke ken, wanneer ze door de adel of '"luyden van deftige stand", als exclusieve taxi waren be steld niet zelden tegen een ach terstand aan. De concurrentie prikte banden door of maakte, door suiker in de benzinetank te strooien, de nieuwe vervoer middelen voor lange tijd on klaar. In plaats van vier wielen met chauffeur verscheen er dan een koetsier met ranke hackney's aan het opgegeven adres. Ongelooflijk de snelheid die deze combinaties ontwik kelden. Koetsiers uit die tijd konden er wat van, de paarden werden niet gespaard. Hoe snel en vindingrijk men ook was, de ongelijke strijd werd tenslotte toch in het voordeel van de auto mobiel beslist. Of "boer Her man Stam" dat ogenblik heeft afgewacht staat niet vast. Ze ker is, dat hij zich voldoende in de wereld van benzine en motoren had ingewerkt op dat moment dat hij besloot opnieuw als zelfstandig ondernemer aan de slag te gaan. Een zuinig beheer van de centjes, overge houden aan de verkoop van land en vee, stelde hem in staat grond aan te kopen en er een bescheiden bedrijfsruimte op neer te zetten. In 1913 kwam de nieuwe opzet van de grond. Op de Praamgracht 5 moest de fa milie Stam met wat minder wooncomfort genoegen nemen. De fraaie serre werd opgeof ferd aan iets wat in die tijd moest doorgaan voor showroom. Daarin motoren en auto's, Har- ley Davidson, Daimler en Adler. Potentiële klanten kwamen er kijken en vooral kopen. Voor een prijs van rond de tien mille werd men bezitter van een wer kelijk stalen carosserie op wie len. De welgestelden hadden 't er graag voor over, garage houder Stam zag dat 't goed was. Na een natte lente, een redelijk zomer volgde in 1916 een zeer fraai najaar. Een jaargetijde waarin Herman Stam een be zoek bracht aan het gemeente huis teneinde er de geboorte van zijn zoon Geerlof aan te ge ven. Een in meer dan één op zicht nogal opmerkelijk baasje. Als 8-jarige scholier leende hij auto's van zijn vader, klom ach ter het stuur en verdweén rich ting school. Wij schreven het al eerder: "STAMMEN" zijn geen toekijkers en afwachters. De al te grote voortvarendheid van de nieuwe Stamloot werd door zijn bovenmeester en zijn ouders niet op prijs gesteld. Hij moest zich een aantal jaren met een fiets behelpen. Met een lyceum- diploma op zak stapte Stam sr. in 1933 op 17 jarige leeftijd het bedrijf van zijn vader binnen. "Luisteren - de kunst afkijken en werken", luidde de eerste en enige opdracht van zijn vader. Een man met groot gezag, die wist waar hij 't over had wan neer het gesprek over auto's ging. Ook een man met feeling, die openstond voor suggesties van klanten: De Blaricum- se heer Dudok van Heel was er één van. Hij had in het mid den van de twintiger jaren ont dekt dat een auto, merk OM, zonder te stoppen de berghel- 1. Grootvader Herman Stam en zijn Bugatti. fS.. De bftir Siaro, tfcfiU-vmsleWflj? vuil «jn «trfxv «"■ngéi'A, detwMMtrttCrt kw* weer ïij« Sugütti'». ling van de St. Gotthard was op gereden. Een prestatie waar door de OM tot Alpenduivel was uitgeroepen. Overgroot vader Stam er op af. Hij moest dit wonder met eigen ogen aan schouwen en er, technisch ge zien, 't zijn van weten. In Italië ontdekte hij het geheim van de Alpenduivel. Het carter was dubbelwandig in aluminium uit gevoerd en met water gekoeld. Herman Stam bracht "het wonder" naar Nederland, con strueerde een carosserie op maat en verkocht in vier jaar tijd veertig Alpenduivels. Misschien wordt tot nu toe enigs zins in dit verhaal de schijn gewekt dat de "STAMMEN" nimmer tegenslagen hebben ge kend. Vergeet 't maar. De hob bels die het zakelijke pad van generaties Stammen kruisten zijn ook uit voorraad leverbaar. Neem bijvoorbeeld het tragi sche verkoopeinde van de GM. Een aan het eind van de twinti ger jaren gewilde auto. Goede prestaties en een prijs tussen de vier en vijf mille. Ene Beni- to Mussolini ging zich er mee bemoeien. De Italiaanse dicta- tot schreef een opzienbarende revaluatie van de lire voor. Het betaalmiddel werd van de ene dag op de andere met 100% in waarde verhoogd. De ver koopwaarde van de OM hield daarmee uiteraard gelijke tred. Gevolg: de eens zo populaire wagen was aan de straatstenen niet meer te slijten. Herman Stam zat er mee. Het werd zo iets als uithuilen en opnieuw beginnen. OM verdween uit de showroom, Bugatti kwam er voor in de plaats. Een razend- populaire wagen in die tijd waar van Herman Stam er alleen al in 1927 niet minder dan 40, totaal omzet 450.000,-, verkocht. Omgerekend in cijfers van de ze tijd zou het een miljoenen omzet hebben betekend. Bugat ti, Geerlof Stam spreekt met enige weemoed over dat tijd perk. En toch was het dezelfde liefde op 't eerste gezicht die een zwarte bladzijde in de ge schiedenis van garage Stam geschreven heeft. Deze kop ver scheen op 25 juni 1929 in het def tige Handelsblad. Zs Met een snelheid van over de 100 kilometer tegen de bomen gereden. - De wagen in brand gevlogen. Gistermiddag omstreeks 16.00 uur heeft op den Haarlem merweg nabij de grens van Halfweg een ontzettend auto- ongeval plaats gehad, waarbij één persoon gedood en twee anderen ernstig gekwetst werden. Getuigen verklaren dat een auto, welke in de richting van de hoofdstad ging, met een snelheid van H0 d 160 kilometer ter plaatse reed. Nu is deze schatting natuurlijk aanvechtbaar en mogelijk over dreven, doch als men weet dat de wagen een race-model der Bugatti-fabrieken was, mag verondersteld worden, dat de snelheid zeer zeker boven de 100 kilometer was opgevoerd, daar mede gebleken is, dat de bestuurder wilde tonen welke kracht zijn motor bezat. Met formidabele snelheid vloog de wagen over den weg en wilde een anderen voor hem uitgaan- den wagen passeeren. Deze manoeuvre nu mislukte door dat van den tegenovergestelden kant een derde auto in aan tocht was. De bestuurder van den racewagen remde en zwenk- ietwat naar rechts, trachtend den tweeden auto voor te ko men. Daarbij raakte het rechtervoorwiel van den raceauto het linker achterwiel van zijn voorganger. Door den schok vloog dit achterwiel er af. Bij zoo groote snelheid moest deze aanraking voor den racewagen noodlottig zijn. Het ge vaarte schoof van den weg en werd door vier bomen volle dig gekraakt. Na het ongeluk schoot onmiddellijk een groote vlam uit het wrak. De benzinetank had vlam gevat. Een drie tal inzittenden werd in zwaar gewonden toestand aange troffen. De chauffeur, de Italiaan Mario Leonassi, werd in stervenden toestand naar het Tesselschade-ziekenhuis ver voerd, waar hij eenigen tijd later de geest gaf. De tweede Italiaan was een der leden der familie Bugatti. Zijn toestand is redelijk wel, ofschoon zijn verwondingen van ernstigen aard zijn. De automobielhandelaar Stam uit Soestdijk is er het best aan toe. Hij heeft een armbreuk en andere kneuzin gen, doch er bestaat geen levensgevaar. De racewagen ver loor alle wielen. de paarden kon vinden. "Ik schrok mij rot en wist niet waar ik kijken moest", weet Geerlof Stam zich als de dag van giste ren te herinneren. Na 10 mei ver dwenen de soldaten en werd er weer een beroep gedaan op de paarden. De paardentaxi werd weer van stal gehaald, Auto's die nog redelijk op de banden stonden werden met houtgene ratoren aan de praat gehouden. Ook in die bange jaren waren "de Stammen" geen afwach ters en toekijkers. Met waar maar wielen onder stonden tot diep in Noord-Holland voedsel- transporten georganiseerd. Groot was de vreugde wanneer het gerucht de ronde deed dat er weer een Stam met voedsel onderweg was. Goed doen en niet omzien. Het hoorde ook bij Stam. Een tragisch ongeval waar tot in lengte van jaren over de schuldvraag bijzonder veel te doen is geweest. Vechter en volhouder Herman Stam heeft juridisch heel wat afgeknokt om het recht aan zijn kant te krijgen. Tien dagen voor het uitbreken van de 2e Wereldoor log, elf jaar na het ongeval, werd hij wat de schuldvraag betreft eindelijk in het gelijk gesteld. Een fikse schadever goeding voor de geleden mate riële en immateriële schade moest het leed verzachten. Een pleister die niet plakte, omdat er naast negatieve publiciteit ook een dode was te betreuren. Uiteraard gingen ook de jaren '40 - '45 niet aan Herman Stam en de zijnen voorbij. Reeds in de daaraan voorafgaande mo bilisatie stond de garage in de belangstelling van de militaire overheid. De blikken loods werd door het leger gevorderd en diende als onderkomen voor legerpaarden. Z.K.H.Prins Bern- hard heeft er Geerlof Stam in zijn onderbroek aangetroffen toen hij op een zeer vroeg och tenduur informeerde waar hij Het begin van automobielbedrijf Stam. 2. Herman Stam en zijn paardentaxi. Op 15 mei 1947 stierf Herman Stam, de oprichter van het grootste Soester Automobielbe drijf. Ruim voor die tijd had hij de leiding van zijn bedrijf over gedragen aan zoon Geerlof. De eerste na-oorlogse jaren ken merkten zich door, met uitzon dering van legervoertuigen, practisch autoloze autowegen. Naarmate het herstel van Ne derland vorderde kwam ook in dit beeld verandering. De Am sterdamse RAI opende in 1947 zeer bescheiden haar poorten en liet er als primeur onder an dere de kleine Renault 4 zien. Op het eerste gezicht een klein mormel waarvan de motor er gens achterin verstopt was. Renault was voor vader en zoon Stam geen onbekende. In het begin van de twintiger jaren had Herman Stam al zaken met het Franse autoconcern gedaan. Klanten die de voor keur gaven aan een Renault konden er van opaan dat de be stelling in puike conditie werd afgeleverd. De bestellingen werden namelijk persoonlijk door Herman Stam in Parijs afgehaald. Zo ging dat in die dagen. De garagehouder reed de auto zelf in. Wanneer Stam

Soester Courant | 1983 | | pagina 18