I STAMRENAULTSTAMRENAULTSTAMRENAULTSTAMRENAULTSTAMREÏV STAMSOESTSTAMBAARNSTAMHILVERSUMSTAMAMERSFOORTSTAMS Automobielbe drijf Stam na 1983 Alles wat met benzine te maken heeft stinkt? "Er is bij verkoop spra ke van een paarden- handelmentaliteit. Iedereen die aardig denkt te kunnen verko pen kan zich op auto's storten. Ook Stam paardentaxi. Soester Courant van woensdag 7 september 1983 1 9 de leverancier was dan kon er weinig mis gaan. Het kostte Renault Nederland veel moeite om bij Stam binnen te komen. De nieuwe baas Geerlof Stam vond de Renault 4 maar niks en was moeilijk tot een ander oordeel te krijgen, totdat een vertegenwoordiger van Renault Nederland hem de sleutels overhandigde en Geerlof er de weg mee opging. Een retourtje Soestdijk, Bilthoven was vol doende om op een eenmaal in gekomen standpunt terug te komen. Tegen betaling van een borgsom van duizend gulden (nog steeds in het bezit van Renault Nederland) werd auto mobielbedrijf Stam te Soest dijk in 1949 de nieuwe Renault- dealer. Een verbintenis waar van beide partijen tot op de dag van vandaag geen spijt hebben. Na een aarzelend begin, in het eerste jaar werden slechts vier Renaults 4 verkocht, werd er wat verkoop betreft op steeds hogere versnellingen overge schakeld. Absoluut topjaar tot nu toe 1979 met een totaalver koop van 430* Renaultautomo- bielen, maar ook in tijden van economische recessie scoren in diverse vestigingen "de Stam men" hoge cijfers. Niet zo vreemd, want het bedrijf met bijna 100 werknemers heeft zich in de loop der jaren van dreu mes tot reus ontwikkeld. Naast Soestdijk startte in '65 een Re- naultvestiging met plaatwer kerij en spuiterij aan de Toren laan te Baarn. In '77 verdween de naam Lips uit de automo bielbranche in Amersfoort, Stam kwam er voor in de plaats. Een jaar later, in oktober '78, werd een Stam-Renaultvestiging in Hilversum geopend. Nog is het eind niet in zicht. Deze maand wordt aan de Energieweg een plaatwerkerij annex spuiterij in gebruik genomen. Pogingen om in Bilthoven vaste grond onder de voet te krijgen zijn tot nu toe mislukt, maar dat ook daar eens de firmanaam Stam zal prijken lijkt zo zeker als een Renault vast op de weg ligt. Een ontwikkeling die er op wijst dat er sprake is van een harte lijke relatie met importeur Renault Nederland. Een con clusie die door Geerlof Stam sr. met grote stelligheid wordt be vestigd. "De Renault-organi- satie zit stevig in elkaar. We derzijds worden er vele erva ringen en gegevens uitgewis seld. Dat men Stam niet alleen in Nederland maar ook in Frank rijk wel degelijk ziet staan blijkt uit een opmerking die de Re- naultdirecteur voor Europa te gen mijn zoon maakte. "De bes te Renaultdealer in Nederland is en blijft voor mij Stam". Leuk om te vernemen natuur lijk, maar het legt wel de ver plichting op je er voor te zorgen dat ze zoiets over pakweg 25 jaar nog eens over je zeggen". Daaraan wordt door nagenoeg de gehele familie Stam met grote zorg cn toewijding dage lijks gewerkt. Alle kinderen van Geerlof Stam sr., met uit zondering van zoon Rob die als buitenbeentje in de Horeca za ken doet, hebben een direk- teursfunktie, ieder met een eigen specifieke taak. Dochter Marja coördineert de boekhou ding en loonadministratie voor alle bedrijven, zoon Herman is directeur van de vestiging te Amersfoort, Jan heeft 't voor het zeggen in Soest, Paul is het geweten van alle Stammaga- zijnen, Ingrid houdt zich bezig met het automatiseringsgebeu- ren en Geerlof treedt op als directeur in Hilversum en is op racecircuits de belangrijkste representant van de familie. Een Nederlands kampioenschap en een tweede plaats bij de. Europese kampioenschappen zijn resultaten die tot de verbeel ding van Stam - Renault en een kopend publiek spreken. Re nault mag als organisatie een solide constructie zijn, vlak na zeventig jaar de belangrijkste Renault-dealer in Nederland, Stam, ook niet uit. Tien jaar gelden deed de com puter bij de Stamorganisatie zijn intrede. Aanvankelijk iet wat mesmuilend door de con currentie bekeken. Bij Stam gaat men echter niet over één nacht ijs wanneer het om kost bare investeringen gaat. Van daag beschikt men over een compleet computerprogram ma en een eigen program meur. Met een minimum aan handelingen komt er een maxi mum aan gegevens naar voren. Het door de Stamorgani satie ontwikkelde computersys teem geniet faam en heeft de belangstelling van vroeger twijfelende collega's. Voor straks staan er plannen op sta pel om verzekeringen te cre ëren die garanties bieden, wa terdichte wel te verstaan, te gen verborgen gebreken bij aankoop van de 2e hands auto's Apparaten zijn in een verge vorderd stadium van ontwikke ling waardoor het mogelijk zal worden auto's die het brand merk "total-loss" heben gekre gen in prima staat weer op ver antwoorde wijze op de weg te brengen. Specialisten als Stam mogen zich door het gebruik van kostbare richtapparatuur "richtmeesters" noemen. Re nault mag dan wat techniek be treft altijd voorop hebben gelo pen, voor Nederland, de pro vincie Utrecht in het bijzonder, stapt de Stamorganisatie na drukkelijk in de Franse voet sporen. Bovenstaande vraag gesteld aan Geerlof Stam sr., dit jaar vijftig levensjaren werkzaam in een branche die, om zeer plausibele redenen, niet door iedereen wordt toegejuicht. Een conclusie die door Stam sr. wordt gedeeld, zij 't dat de on gunstige uitzonderingen door negatieve publiciteit helaas het meest aan de weg timmeren. "Er is," licht hij toe, "bij ver koop van automobielen sprake van een paardenhandelmenta liteit. Iedereen die aardig denkt te kunnen verkopen kan zich op auto's storten. Het is te betreuren dat er lieden bijlo pen die het met de waarheid niet zo nauw nemen. Als eige naar van een zaak, daarin voorgegaan door mijn vader, en ook tijdens mijn bestuurslid maatschap van de BOVAG, heb ik altijd getracht de stan- De OM, door het ingrijpen van Mussollni onverkoopbaar. ding van de automobielbe drijven omhoog te krijgen. Tussen onze klanten en ons is altijd een vertrouwensrelatie geweest. Zo hoort het ook, an ders ben je niet in staat het ze ventig jaar lang uit te houden. De zekere argwaan van het ko pende publiek kan ik best ver klaren. Als je ziet hoe de men sen bij de neus genomen wor den, ook bij reparaties. Het is bijna niet te geloven. Het ge beurt, en dat betreur ik. Wij vormen daarop een uitzon dering. Iets wat iedereen na tuurlijk zal uitroepen, alleen bij ons is het realiteit. Eerlijke handel is onze kracht. Renault levert economisch gezien een zuinig produkt waarmee het veilig rijden is. Dat is ook weer geen loze kreet, want in de na oorlogse jaren zijn er door ons meer dan 10.000 Renaults afge leverd. Dat doe je niet wanneer je naam in een kwaad daglicht staat of als er aan de service van alles en nog wat mankeert. Het is een verkooppolitiek die soms nadelig voor de dealer kan zijn. Een voorbeeld. Er is een nieuw soort contactpunten op de markt. Veel langere le vensduur en dus een voordeel tje voor de afnemers. Nadelig voor ons, het kost je omzet. Dan zijn er twee mogelijkhe den: je maakt de klant niet wij zer dan hij al is en alles blijft bij 't oude, of je maakt de klant er op attent dat hij goedkoper kan rijden. Wij kiezen voor 't laatste. Ik noem dat betrouw baar en vooruitstrevend zaken doen. Onze ervaring is er een, die in zeventig jaar heeft duide lijk gemaakt dat je daarmee het verst komt en ook nog lek ker slaapt. En daarmee is dan ook verklaard hoe 't kan be staan dat hele auto kopende fa milies hier in de loop der jaren kind aan huis zijn geworden." Families, die in de tijd dat de Stamorganisatie in ont wikkeling was, ook veel te ma ken kregen met de echtgenote van Geerlof Stam sr. Over die tijd vertelt ze"Er mogen hier na de oorlog meer dan 10.000 auto's uit de garage zijn gere den, ik heb wel 20.000 kopjes kof fie Ingeschonken. Wij hebben 't allemaal niet voor niets gekre gen. Toch zou ik ondanks alle zorgen, drukte en onregelma tige werktijden nooit met een ambtenaar getrouwd geweest willen zijn. Iedere dag was an ders en dat is ook iets waard. Ook wat koffie betreft heeft de automatisering bij Stam toege slagen. Niet mevrouw Stam, maar de automaat is de tegen- woordige leverancier. Wan neer moeder Stam haar lang zamerhand beroemd geworden koffie serveert vraagt Geerlof Stam sr. zich af of er zaken zijn die in dit artikel onbesproken zijn gebleven. Hij recapituleert het besprokene eu constateert dat toekomstplannen in Amers foort nog niet aan de orde zijn geweest. "De showroom daar," vertelt Stam sr., "moet een ander en beter gezicht krij gen. De gemeenteraad van Amersfoort heeft al goedge keurd dat wij op het terrein van de voormalige Juliana van Stolbergkazerne mogen gaan bouwen. Straks gaat het gebeu ren. Krijgt Stam er weer een gezicht bij. Goed voor de kin deren en kleinkinderen." Grootvader en vader Stam, ze hebben er met hun auto's voor geleefd en gewerkt. Zoon Jan Stam daarover: "Wij hebben fantastische ouders. Ondanks het leeftijdsverschil is met va der goed te werken. Tik van de familie is dat wij allemaal gek zijn van auto's. Wij zijn nog al tijd blij dat vader zich met de zaken bezig houdt. Wij willen nog wel eens te hard lopen. Als er geremd moet worden is het vader die dat doet." Zijn be toog wordt onderbroken door de jongste Geerlof van de fa milie Stam. Vakantie in aan tocht en dus komt hij afscheid nemen van zijn grootouders. 'Waar is de reis naar toe in formeert grand-père. "Span je," luidt het antwoord. "Fijne vakantie en let op de auto's," is het advies dat volgt. "Kin deren, wat weten ze nog van deze wereld?", vervolgt hij. Zijn blik dwaalt door een ruime, gezellige huiskamer. Dan ineens: "Weet je wat ook een zegen is? Goed personeel. Er is bij ons nauwelijks ver loop. Mijn mensen lijken met de zaak getrouwd te zijn." Even is het stil. Geerlof Stam sr. wijst naar een eikenhouten kast in de kamer waarop een Bijbel ligt. "Weet je wat 't is," vervolgt hij, "een mens kan wel hard werken en geluk in zijn leven hebben, maar 't moet toch allemaal van boven komen." Baas Geerlof Stam sr. zag niet alleen kans een klein bedrijf uit te bouwen tot het grootste Re- nault-dealerschap in de provin cie Utrechthij had ook ge ruime tijd een belangrijke plaats in het kerkelijk en poli tiek leven in Soest. Vele jaren was hij kerkvoogd van de N.H.- kerk. Daarnaast was hij van '72 tot '82 voor het CDA lid van de gemeenteraad in Soest. "Ik ben," concludeert hij, "met pijn, maar op tijd er uitgestapt. Ik zou er vandaag niet meer in willen zitten. Zakelijk lijkt de aanpak werkelijk nergens op. De tegenwoordige "Stammen," nieuwe wortels van het familiebedrijf.

Soester Courant | 1983 | | pagina 19