10?° Chatoux 3™ i Miniposter 30 x 40 cm nü voor f9.90 (ook van dia) Z.K.H. Prins Bernhard reikte 13 Verzetsher- denkingskruizen uit In Soest 261 fietsen gestolen Herstel schade aan rioolwaterzuivering: duurt langer dan verwacht De Eekhoorn huizenkrant Vandaag Kingl Hairi Fashion ftestoftint Woensdag 7 september 1983 62e jaargang no. 2 Balans van acht maanden: Optreden USAFE Concert Band in Griftlandcollege Ernstig gewond bij aanrijding tl'S PAREL PINDA'S Honsbergen Honsbergen Reine Victoria PRUIMEN T 98 X Honsbergen WORTELEN Honsbergen KIPKARBO NADE Honsbergen APPELSAP Honsbergen J.G. van Rouwendaal B.V. TAXI TAK 12636 Ongelooflijk goed in kleur foto-f ilm-udeoc^ Birkstraat 2 Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47 A, Soest Tel. 14152* Postgiro 126156 50ESTERSC0ÖRANT Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar 12.— Buiten Soest per half jaar f24.- Gecontroleerde oplage 8.350 Verschijnt iedere woensdag Foto: Goos van der Wilt Na de plechtige uitreiking van de Ver- zetsherdenkings krui zen gingen de ge decoreerden samen met de Prins op de foto. Maandagmiddag j.1. vond in De Borg de plechtige uitreiking plaats van 13 Verzetsherdenkingskruizen aan bur gers van Soest, door Z.K.H. Prins Bernhard. De bijeenkomst, bijge woond door het voltallige College van Burgemeester en Wethouders en vrij wel alle leden van de Soester gemeen teraad, alsmede door een aantal inwo ners dat de herdenkingskruizen al bij een eerdere gelegenheid in ontvangst had mogen nemen, had een sober ka- rakter. Na de aankomst van de Prins, waarbij de wethouders aan hem werden voor gesteld. richtte burgemeester Scholten zich in zijn welkomstwoord niet alleen tot de hoge gast. Ook vice-admiraal b.d. E. Roest, als vertegenwoordiger van het Nationaal Comité Verzetsher- denkingskruis, oud-burgemeester Ben- tinck en colonel Clark, de Amerikaanse commandant van de vliegbasis Soes- terberg en de leden van de raad wer den in het welkom van de burgemees ter betrokken. Tot degenen die het Verzetsherden- kingskruis maandagmiddag ontvingen of het reeds ontvangen hadden richtte de burgemeester zich met de woorden: "Voor u is het waarschijnlijk een dag met een emotionele tint. Wij stellen uw bereidheid om in het openbaar het Ver- zetsherdenkingslyuis te ontvangen daarom des te meer op prijs." De burgemeester wijdde allereerst enkele welgekozen woorden aan hen die "hier zouden moeten zijn, maar niet meer onder ons zijn vanwege het verzet dat zij pleegden tegen de natio- naal-socialistische onderdrukking." Hij wees erop dat de bevolking van Soest door deze uitreiking in de ge legenheid werd gesteld de waardering voor het werk en de houding indertijd van de verzetsmensen duidelijk ken baar te maken. "Anderzijds bepaalt het ons bij de situatie van vandaag. Ik hoop dat velen zich realiseren dat de huidige bedreigingen van de idealen, die u toen hebt nagestreefd, nu met eenzelfde actieve inzet en eenzelfde kritische houding als u toen had worden bestreden. Uit de oorlogs geschiedenis van Soest blijkt dat ook onze gemeente niet gespaard bleef. Ook in Soest kunnen nu dingen gebeu ren die deze bedreiging inhouden. De strijd voor de mensenrechten kan daarom niet genoeg zijn. Of je nu hoog of laag gezeten bent in deze maat schappij, ieder kan alert zijn en er wat aan doen. Dat kon toen, dat kan nu." De burgemeester vervolgde: "Laten we daarbij bedenken dat verzet plegen tóen of verdediging van de mensen rechten nü niet iets was of is dat al leen past bij politiek-links of -rechts, maar dat deze houding hoort bij links én rechts. Verdediging van de rechten, waar u indertijd voor opkwam, ver bindt mensen. U kunt daarvan getui gen." "Moge uw voorbeeld van toen nog steeds inspireren. Als dat zo is wordt uw inspanning na 38 jaar nog steeds be loond. Hierdoor zich gesterkt te weten moge deze emotievolle dag voor u in dankbaarheid te aanvaarden zijn," al dus burgemeester Scholten. Vervolgens gaf de heer Roest een korte uiteenzetting over de voorgeschiedenis en de betekenis van het Verzetsherden- kingskruis. "Niemand heeft in de oor log verzet gepleegd om daarvoor na af loop van de oorlog te worden geëerd," aldus de heer Roest, die onderstreepte dat het Verzetsherdenkingskruis was ingesteld voor "allen die daadwerke lijk verzet hebben gepleegd tegen de vijanden van Nederland in de Tweede Wereldoorlog, zowel in het Westen als in het Oosten." De heer Roest wees erop dat, hoewel het zelf aanmelden voor de onderscheiding niet sympa thiek aandoet, dit toch een noodzaak is. Schatte men het aantal aanvragen er voor eerst op 10.000, op dit moment houdt men rekening met een totaal van 14.000. Hij kondigde ook een speciaal boekwerkje aan waarin t.z.t. alle dra gers van het Verzetsherdenkingskruis zullen worden vermeld. De bekende Soester voordrachtskuns tenaar Anne Holtrop reciteerde daarop het gedicht "De ballade van de ter dood veroordeelden" van Yge Foppe- ma, waarna Prins Bernhard de onder scheidingen persoonlijk aan de ont vangers overhandigde. De Prins wenste hen geluk met hun onderschei ding en gaf te kennen dat het voor hem nog steeds iets heel bijzonders was om dit te mogen doen. "Ik zie bekende ge zichten, en belevenissen komen weer terug in mijn herinnering. Ik hoop dit nog vaak te mogen doen. Voor mij staat onherroepelijk vast dat de moei lijkheid van het zelf aanmelden voor heel veel mensen uit het verzet nog een drempel vormt. Dat is jammer. Ik zou zo dolgraag zien dat zij het allemaal hadden." Namens de gedecoreerden sprak me vrouw C. Hausel-Verdoner een kort dankwoord uit: "Wij hebben het niet gedaan om stoer te zijn, maar om iets te doen voor de vrijheid, voor ons volk, voor ons land en voor onze nakome lingen. Laten we in godsnaam hopen dat zoiets in de toekomst nooit, maar dan ook nooit meer zal voorkomen," al dus mevrouw Hausel. Namens de Nationale Federatie Raad van het Voormalig Verzet en de Ver eniging van Ex-politieke Gevangenen Expogé wees tenslotte de heer Minco op de werkzaamheden van beide orga nisaties, waarna de plechtigheid werd afgesloten met een informeel samen zijn in de ontmoetingsruimte van De Borg. Voor de aanwezigen was een boekje beschikbaar van de hand van gemeente-voorlichter B. van Os, waar in o.m. de oorlogstijd in Soest in kort bestek is opgenomen. De namen van de gedecoreerden, die maandagmiddag het Verzetsherden kingskruis uit handen van Prins Bern hard kregen opgespeld, zijn: - J. H. van Breukelen, Regentesselaan 4, Soest; - J. H. Brouwer, Lange Brink- weg 12, Soest; - M. Bijlsma, Van Goyenlaan 3, Soest; - Mw. C. Hausel- Verdoner, Veenbesstraat 184, Soest; - J. G. Hausel, Veenbesstraat 184, Soest; - D. Nanninga, P. C. Hooftstraat 33, Soest; - Wijlen C. Odijk, postuum aan wed. E. Odijk-de Wilde, Dorpsplein 84 te Soesterberg; - G. Pasman, Talma- Iaan 6, Soest; - D. O. H. Rompelman, Veenbesstraat 12, Soest; - H. G. Scholt- meijer, Van Goyenlaan 2a, Soest; - Ch. J. A. M. Tebbens, Gouden Ploeg 37, Soest; - Mw. J. B. Westerveld - van der Steeg, Bilderdijklaan 27, Soest; - Wijlen H. F. Westerveld, posthuum aan doch ter B. van der Steeg-Westerveld. In de periode 1 januari tot 1 september 1983 zijn in de gemeente Soest maar liefst '261 fietsen gestolen. Zij vertegenwoordigen een gezamenlijke waarde van niet minder dan 67.988,-. Van het totale aan tal bleken er 109 niet op slot te hebben gestaan. 31 Fietsen konden worden opgespoord en aan hun rechtmatige eigenaars worden teruggegeven. Op dit moment staan er aan het bureau nog 63 rijwielen, die her en der in de gemeente zijn aangetroffen en waarvan de eigenaar onbekend is. Bij het station Soest-Zuid vonden de meeste diefstallen plaats: 42. Sta tion Soestdijk volgt met 33. Van deze 75 fietsen bleek een aantal van 14 niet op slot te hebben gestaan. Bij het Soester Natuurbad verdwenen 10 rijwielen (6 daarvan waren niet op slot) en bij de sporthal Beukendal 3 (alle drie niet op slot). In dezelfde periode hield de politie vijf verdachten aan, die in totaal zeven fietsen hadden weggenomen. Sinds de graveeractie, die vanaf 2 mei in Soest werd gehouden, ver dwenen er toch nog 143 fietsen. Daarvan beschikten er slechts 16 over de ingegraveerde postcode, een betrekkelijk laag aantal. De politie houdt het er dan ook op dat de actie toch enig meetbaar effect heeft gehad. Van de 16 gegraveerde fietsen werden er overigens drie teruggevonden. De diefstallen vonden in het algemeen plaats door de gehele gemeente. Opmerkelijk is dat schuren en flatbergingen ook ai lang geen belemme ring meer vormen voor de dieven. De politie beveelt het publiek dan ook aan om daar de fietsen op slot te zetten. De scheur in de betonnen looprand van het oxydatie bed is op deze foto duidelijk zichtbaar. De schade aan één der oxydatiebedden van het Rioolwaterzuiveringsbedrijf Soest/Baarn is aanzienlijk ernstiger dan het zich aanvankelijk liet aanzien. Op vrijdag 19 augustus werd in de be tomen looprand van het bed een scheur ontdekt van ruim 10 cm. Maandag j.1. bleek de breuk reeds 25 cm breed te zijn. Men verwachtte Ue schade in een week te kunnen herstellen, maar de werkzaamheden zullen veel langer in beslag nemen. In de oxydatiebedden, waarin op een geperforeerde roostervloer een laag lavastenen ligt, wordt het rioolwater op biologische wijze gereinigd door in de lava aanwezige bacteriën. Door het buiten gebruik stellen van het bed sterft deze flora af. waardoor stank overlast kan ontstaan. Alvorens een noodvoorziening kon wor den aangebracht, die de gescheurde delen weer bij elkaar moest trekken, diende eerst een groot gedeelte van de lavastenen uit het bed geschept te worden om de enorme druk op de wand te verminderen en te voorkomen, dat het bed uit elkaar zou vallen. De scheur is ontstaan door het bre ken van een der voegen van de ijze- rën staven, die de uit losse elemen ten bestaande wand op hun plaats moeten houden. In overleg met de ontwerper van de oxydatiebedden, het Ingenieursbureau DHV uit Amersfoort, is besloten een roestvrij stalen rand om het bed aan te brengen, die de functie van de gescheurde band moet overnemen. Daarna kunnen de overige voegen, waarvan men vreest dat deze ook onbetrouwbaar zijn, geïnspecteerd worden. Ir. S. H. Brunekreef, directeur van het rioolwaterzuiveringsbedrijf, ontkent dat een en ander het gevolg zou kunnen zijn van slecht of onvoldoende onder houd. De bedden zijn pas 10 jaar gele- den in gebruik en mogen tot derge lijke problemen zeker nog geen aan leiding geven. Hij denkt aan een con structiefout in het meest kwetsbare deel van de wand, de voegen, of een slechte kwaliteit van het beton van deze voegen, waardoor zuren hebben kunnen binnendringen die het ijzer hebben aangetast, zodat dit door uit zetting het beton heeft doen scheuren. In het eerste geval zal DHV door de provincie voor de schade aansprake lijk gesteld worden, in het laatste ge val ligt de fout bij de aannemer, die echter failliet is, zodat daar niets verhaald kan worden. De gemeenten Soest en Baarn zullen deze post niet voor hun rekening hoe ven nemen. Het is een zaak van de provincie. Men schat de schade, indien de werkzaamheden beperkt kunnen blijven tot het aanbrengen van een stalen band om het beschadigde bed, op circa ƒ70.000,-. Blijkt dat ook de drie andere bedden van een dergelijke band voorzien moeten worden, dan zal dit bedrag hoger worden, terwijl boven dien nog de mogelijkheid bestaat, dat de motor van de sproeier, waarmee het rioolwater over de lava verspreid wordt, ontzet is. De Stichting V.V.V. Soest organiseert woensdag 21 september in de aula van het Griftlandcollege aan de Noorder- weg het optreden van de zeer bekende Amerikaanse USAFE Concert Band. De aanvang van het concert is om 20.00 uur. De USAFE Concert Band is een blaas instrumenten orkest en bestaat uit 35 beroepsmusici. De dirigent is kapitein Terry Layman. De thuishaven van de band is Einsiedlerhof nabij Kaiserslau- tern in West-Duitsland. Vandaar reist de band over heel Europa, van de Britse eilanden tot in Noord-Amerika en het Midden-Oosten. Jaarlijks treedt de band ongeveer 200 keer op. Dit jaar heeft het orkest op getreden in steden als Berlijn, Edin- burgh, Zürich en Parijs. Bekende op tredens zijn geweest in het Congress Theatre in Eastbome (Engeland), de Europa Halle in Trier (West-Duits land) en Le Palais Municipal in Luxem burg stad. Verder heeft de band ook opgetreden voor de nationale en internationale televisie. Het repertoire van het or kest bestaat uit licht klassiek tot Broad- way tunes en Glenn Miller-composi- ties. Dit zal ook op woensdag 21 sep tember ten gehore worden gebracht. De V.V.V. verwacht weer grote be langstelling, daar voor het onlangs ge houden concert door de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht ook veel in teresse bestond. Men kan vanaf heden a 2,50 gulden per persoon toegangskaarten verkrijgen bij het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum, Steenhoffstraat 9a; de Neder landse Credietbank, Torenstraat; bij restaurant De Korte Duinen, Birk- straat, en indien voorradig op 21 sep tember vanaf half acht 's avonds aan de zaal. Een 65-jarige Soester is in het weekend ernstig gewond geraakt, toen hij bij een zelfbedieningspompstation aan de Birkstraat stond te tanken. Over de Birkstraat naderde een 45-ja- rige automobilist uit Amersfoort, die zich op de bocht van de weg verkeek en zodoende op de parkeerstrook voor de pomp terecht kwam. Met volle snel heid botste hij daarbij op de auto van de Soester, die gelukkig aan de zijkant van zijn auto stond. Door de klap werd ook de auto van de eigenaar van het pompstation flink be schadigd, omdat deze vóór de auto van de Soester stond. De laatste bleef direct na de aanrijding gewond liggen en moest naar Zonne gloren worden overgebracht met ver wondingen aan de schedel en een her senschudding. Ook de Amersfoorter werd naar het ziekenhuis gebracht, maar kon na behandeling naar huis gaan. Hij verklaarde dat hij achter het stuur in slaap moet zijn gevallen. De auto van de Soester werd total-loss ver klaard. Als u wilt weten wat er te koop is dan kunt u hem niet missen. Huizen in de Eekhoornkrant vindt u namelijk in geen andere gids. Plezierige informatie over veel koophuizen in Soest, Amersfoort. Baarn en omgeving met foto en volledig adres. Vraag toezending. Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone Soest. 02155-16251 Amersfoort, 033-630506 Baarn. 02154-22122 Hoevelaken. 03495-36304 Voorhaar en hem VAN HOGENDORPLAAN 20-HILVERSUM 043100 BURG. GROTHESTRAAT 36-SOEST Q17756 Donderdag Vefsgebrande 500 gram van 5.00 voor Donderdag Dit weekend Bonduelle e.f. 1/1 blik van 2.05 voor Donderdag 2 kilo voor slechts Donderdag Bosse door GERARD PAUL Het grootste gevaar dat een mensenle ven bedreigt is de sleur, de kans dat je op een moment van stilte tot de ontstel lende ontdekking komt dat je leven zo goed als achter de rug is en dat je er nauwelijks van genoten hebt. De haast panische reaktie die zo'n gedachteflits tot gevolg kan hebben is zinloos als je achterom blijft kijken. Je blijft steken in gevoelens van teleurstelling en zelf verwijt, zoekt de schuld bij anderen, verwijst naar de omstandigheden die niet altijd meezaten en verbittering is het resultaat. Alleen als we uitgaan van het vaste ge geven dat de rest van ons leven van daag nog begint, kunnen we er wat aan doen. Dat geldt gelukkig niet al leen voor mensen die de oude dag zien naderen. Wie het voorgaande begrijpt en op zijn eigen leven tot nu toe kan toepassen, heeft al een aardige portie van de koek binnen. Hij kan uitrekenen dat de tijd waarover hij volgens de sta tistieken maximaal nog zal kunnen be schikken hooguit viermaal zijn huidige leeftijd zal zijn. Wie rond de veertig is kan er gerust van uitgaan dat hij zo on geveer op de helft zit en dat is tegelijk de reden waarom die leeftijd voor ve len een angstaanjagende mijlpaal vormt. Alsof er precies in dat jaar iets zou moeten veranderen. Er zijn stok oude mensen die nog nooit echt veertig geweest zijn, die zich nog steeds niet realiseren dat dit leven net zo eindig is als elke dag. Geen wonder dat je je dan te pletter schrikt als je voor het eerst merkt dat je tot de bejaarden gerekend wordt, maar dan heb je intussen wel al vele malen verdrongen dat het van de ene op de andere dag afgelopen kan zijn. Ook als je jong bent. Het is natuur lijk onzin om dagelijks met de dood in de schoenen te lopen. Daarentegen is het uiterst zinvol om bij de wisseling der seizoenen eens na te gaan in welk seizoen je eigen leven zit. Als we er voor het gemak even van uitgaan dat we alle seizoenen van het leven mogen meemaken dan is het een simpel re kensommetje. Op de helft is het hoog- zomer. Ik ken iemand die steevast op de lang ste dag aankondigt dat we dan "de nachtschuit weer induiken." Een pessi mistische levensvisie die tekort doet aan de warmte van de zomer en er de glans aan ontneemt. Het voorjaar met zijn stormen en onzekerheden over de toekomst is het leven niet, de zomer mag er ook zijn. In de herfst ontstaan de mooiste kleuren en heb je de hel derste vergezichten. Je ruikt de na derende winter, de tijd van verstilling. Nog steeds heb je, wellicht meer dan ooit, de gelegenheid om je te bezinnen op de toekomst. Want na de winter volgt toch weer de lente. Of niet soms? Gaat het om een lage prem ie voor uw auto of huis? Dan naar van Rouwendaal daar zijn ze in verzekeringen en financieringen thuis! Bij ons hypotheek vanaf 8.2%. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 DAG NACHT Weer zo'n superaanbieding bij uw foto-vakman: Juwelier GEEF GOUD ALS JE VAN ELKAAR HOUDT TAXATIES Burg. Grothestr. 13 EPARATIE5 Soest 02155-23271

Soester Courant | 1983 | | pagina 1