'Als ik niet zeker wist dat het goed was had ik het niet gedaan' TAXI KLOMP 12984 Cursus getouw-weven in Soest Rommelmarkt van schaatsclub door regen vroeg afgebroken 'Katrijntje' winkeltje voor kinderkleding en-nog-wat Kerken Soest gevraagd voor deelname aan vredesdienst FilmhuisMovie Movie Opening tentoonstelling: Har Kroon en Jack Vreede Filmhuis: Chili in woord, beeld en muziek Soester Harry Schilder (27) schreef boek over filosofie Contemporain klankbord 'Recycling'door middel van weven TEL Opbrengst viel nog mee: f 6500,- Donderdag 8 september: Vrijdag 9 september: Zaterdag 10 september: 20 4255 21 Soester Courant van woensdag 7 september 1983 21 Een hoogst opmerkelijke uitgave. Zo zou men het boek "Frequenties" kun nen typeren, dat onlangs door de 87-ja rige Soester Harry Sclülder ln het da- gelijks leven werkzaam bij de jeugdaf- deling van de Openbare Bibliotheek aan de Albert Cuyplaan (waar hijzelf ook op nr. 24 woont), aan de openbaar heid werd prijsgegeven. De omschrij. ving "hoogst opmerkelijk" is daarbij niet alleen van toepassing op de vorm geving van het boek, die bepaald pre- cieus is te noemen, maar vooral op de inhoud ervan. Men zou het de "weerslag van een denkproces" kunnen noemen, maar Harry Schilder zelf geeft de voorkeur aan een andere formulering: "Zoals het ik de schaduw is van het zelf, en het lichaam de schaduw van de ziel, zo is dit boek de schaduw van de taal." Op de vraag wat hij ermee beoogt, ant woordt hij bedachtzaam: "Ik leg in het boek uit wat filosofie is, en hoe belang rijk de taal is. Het boek gaat dan ook over de mens, en over de onderlinge sa menhang van mens en taal." Samenhang Die samenhang, legt hij verder uit, wordt in het boek behandeld vanuit drie verschillende visiesvanuit de filo sofie, vanuit de kunst (vandaar ook de foto's en de poëzie in het tweede deel) en vanuit de wijsheid. Die volgorde is allerminst willekeurig, zo blijkt. "In beeldspraak: het is net alsof je een berg beklimt. Je begint aan de basis, die breed is, en langzamerhand stijg je, tot in de ijle lucht. Bij bergen zijn de dalen en de toppen kenmerkend: ze vormen overeenkomsten, maar ver schillen tegelijkertijd." "Frequenties" is overigens het tweede boek dat Harry Schilder heeft ge maakt. Het eerste, "Pneuma" getiteld, is een werk met 50 60 foto's, "maar ik heb opgehouden te proberen er een uit gever voor te interesseren." Van zijn hand verschijnt naar hij hoopt in de na bije toekomst wel een dichtbundelk - "Op gebroken basis - die echter nog niet helemaal gereed is. Harry's belangstelling voor de filosofie is al vroeg gewekt. Na zijn opleiding aan de christelijke MAVO in Soest (waar hij, geboren in Utrecht, op zijn 12e jaar kwam wonen) brak hij zijn verblijf aan het Baarnsch Lyceum na een half jaar al af ("dat is toch net een fabriek"), waarna hij een tijd lang als magazijnbediende en arbeider werkte. In de avonduren volgde hij de lessen aan het Atheneum, waarna hij zich liet inschrijven voor de studie filosofie aan de Universiteit van Utrecht. "Ik werkte toen ook al bij de biblio theek en besloot toch maar te gaan stu deren. Maar na een tijdje had ik 't ook daar al gezien: Ik interesseer me heel sterk voor filosofie, maar niet voor de filosofie zoals die aan de universiteit wordt bedreven." Over het ontstaan van zijn boek merkt hij op: "Ja, hoe gaat dat je leest wat, je krijgt gedachten, en dan, op een ge geven moment, begin je er ordening in aan te brengen. Zo is het langzaam op gebouwd, al stammen de eerste ideeën al uit m'n Atheneum-tijd." Spaarcenten Over de verkoop van het boek, dat in de boekhandel 28 gulden kost, is Harry al redelijk optimistisch, gezien het feit dat hij er in twee dagen al bijna vijftig exemplaren van heeft verkocht. Het boek is overigens niet bij een uitgever in het fonds opgenomen, maar door Harry in "eigen beheer" uitgegeven. "Ja, m'n spaarcenten zitten er in. Ik vind dat geen zonde het hangt er maar vanaf waarnaar je belangstelling uit gaat. Ik had natuurlijk ook een auto kunnen kopen. Trouwens: als ik niet ze ker wist dat het goed was, had ik het niet gedaan." En vervolgens, lachend en niet zonder zelfspot"t Is een mees terwerk!" Harry beschouwt zijn boeken-arbeid niet zozeer als "zomaar een hobby." "t Hoort bij mij. Een schrijver wordt im mers alleen maar gelukkig als hij kan schrijven. Het is een vorm van zelf realisatie, en dat is het belangrijkste vooreen mens.' Door negatieve reacties op het boek zal hij zich niet laten ontmoedigen. "Na tuurlijk zijn er mensen die zeggen: ik begrijp er niks van. Vorig jaar heb ik foto's geëxposeerd in Artishock. Die kenmerkten zich door een "sluier," en dan meenden de meeste mensen dat ze mislukt waren. Logisch ook, het eerste principe dat je bij het fotograferen leert is dat je scherpe foto's moet ma ken. Maar ik ga uit van een heel ander zichtpunt. De foto's ln het boek lijken op het eerste gezicht ook volstrekt mislukt te zijn. Harry: "Maar mij gaat het bij die foto's juist om de agitatie die er in ligt, de beweging, de sluier. Vaagheid komt trouwens dikwijls voor ln de beeldende kunst. Kijk maar naar Paul Klee met z'n wazige kleurvlakken. Vreemd ge noeg hoor ik nu alleen maar enthou siaste reacties." Over de titel "Frequenties": "Gedach ten, Ideeën, inspiraties. het zijn gol ven, taaluitingen. Vandar ook dat het boek niet één verhaal is maar een aan tal korte fragmenten. Maar die moeten dan natuurlijk wel worden opge vangen. De mens is de antenne, hij fun geert als het medium. De taal is decadent, legt Harry uit. "De taal is pluri-interpretabel (voor meer dan één uitleg vatbaar), de interpreta tie ligt bij de mens. De taal zelf heeft geen invloed en kan zelf geen scheids rechter spelen. Het is maar net hoe je het bekijkt: Voor de juistheid van een redenering kijkt men naar haar plaats: de plaats bepaalt de betekenis van de zin. Om zijn woorden te verduldelijken geeft hij een voorbeeld: "Als ik zeg 'Harmonie uit liefde,' dan kan dat bete kenen dat harmonie voortkomt uit lief de, maar ook: harmonie geeft uiting aan liefde. Het woordje 'eens' geeft bij voorbeeld zowel het verleden als de toekomst weer, maar geeft op zichzelf daarover geen uitsluitsel. De taal Is on gelooflijk belangrijk - het is het belang rijkste instrument van de mens, daar doen we alles mee. En als je verder wilt komen moet je dan ook de taal als fenomeen bestuderen. Tussenfase Hij geeft nog een voorbeeld: "Warm en koud, dat zijn tegengestelden die in herent zijn, en je merkt: met een para dox kom je er niet uit. Ik heb ontdekt dat er binnen de tegengestelden een ge laagdheid is: in de eerste plaats de dub belzinnigheid, daarna de decadentie - de "gerichte chaos" - en tenslotte het so fisme. Die decadentie, die is in deze tijd van toepassing. We leven in een tussenfase, net als voor de val van het Romeinse Rijk, waarmee onze tijd ont zettend veel overeenkomsten vertoont, en die staan dan ook in mijn boek ver meld, zij het indirect." "Juist omdat de principes van de taal gevonden zijn, en je weet dat de ge schiedenis het verslag is van wat er met de taal is gedaan, weet je dus hoe de geschiedenis is opgebouwd - juist omdat je die principes toepast. De con clusie is dan ook dat de geschiedenis wetmatig verloopt, niet in een cirkel gang, maar wel volgens dezelfde prin cipes. De melodie is wel anders, maar de toonzetting is hetzelfde." Niettemin blijft het boek voor waar schijnlijk heel veel mensen volstrekt onbegrijpelijk. Harry daarover: "*t Is moeilijk, maar het is de enige manier waarop het gebracht had kunnen wor den. Je moet bedenken: dit is in beeld spraak gedaan. Daarom weet ik ook wel dat het een moeilijk boek is." Harry's opvatting van de geschiedenis geeft hem aanleiding tot de volgende uitspraak. "In het Grieks-Romeinse denken stond de individu centraal. Daarna volgden wat lk noem 'de eeu wen van gemeenschap,' het christen dom. In de Renaissance (plus de Barok en de Romantiek) zie je opnieuw de in dividu een centrale plaats innemen. De periode wordt gevolgd door nieuwe "eeuwen van gemeenschap" - dat zou het socialisme of het communisme kunnen zijn; het hangt er maar van af hoe 't gebracht wordt." Op de vraag wat dit betekent voor zijn persoonlijke levenshouding, in religieuze zin, antwoordt Harry: "God is niet te definiëren. Hem willen defi niëren is hem willen bezitten. Elke de finitie van God laat maar één facet zien, en daarom kun je het beter niet doen. God moet je beséffen, niet pro beren te begrijpen." En politiek? "Ik wil niets met macht, in welke vorm dan ook, te maken hebben. ijip.t komt niet voort uit anarchisme, want dat is een vorm van machtsontkenning juist om macht te willen bezitten. Harry Schilder. Ik sleep me voort en doe Maar net alsof ik niet Weet dat slechts een kater Bewust wordt meegemaakt, 'k Geef nieuwe gevoelens Aan 't zwerversbloed dat is Beland in de molen Van belangeloos spel. Wie het leven vreemd en Halfdronken tot zich neemt Wordt als een open bloem Vertrapt, vertrapt, vertrapt. Ongezond krankzinnig Dwingt aarde te groeien Voorbij en onbegrensd Tot vruchtendragend Was. Levenswerk Gevraagd naar zijn plannen merkt Harry op: "Ik wil graag m'n andere werkjes publiceren en gewoon verder gaan. Een dichtbundel maakt waar schijnlijk eerder een kans om te wor den uitgegeven dan foto's. Dit boek is belangrijk. Het is m'n levenswerk, het meest essentiële dat ik gedaan heb. M'n werk bij de bibliotheek vind ik fijn, hoewel ik net zo goed ook iets anders zo kunnen doen. Toch werk ik heel gemo tiveerd." Harry speelt, naast zijn werk aan zijn boeken, graaggitaar, vertelt hij. "M'n vader is musicus, en ik had zelf bijna ook nog op het conservatorium geze ten." Op de vraag wat zijn wensen zijn ant woordt hij lakoniek: "Ik zoek woon ruimte in Soest, maar ja, wie niet. Wat hij verwacht van het boek? "Een heleboel vragen." En tenslotte, over zichzelf: "Een momentopname is niet wezenlijk, het verband, dat is het wezenlijke. Dit boekje is belangrijker dan hoe ik zelf overkom, belangrijker dan wat ik zelf voorstel. Saxofoon sensueel Surreaal solfège Sint van ijzer Synthesizer 1. Economische crisis, anarchie, terreur, gastarbeiders, vakvereni gingen, vermaak, erotiek en oosterse mysteriën; de derde eeuw n. C. is het heden in verleden tijd. 2. Olympische spelen, Artaxerxes en de strijd tussen neo-Platonisten en christenen zijn opnieuw actueel. 3. Nestbevuiling (grafiü) en androgynie we maken ons gereed voor de verhuizing. 4. Ars Nova, Fauvel, troubadours en overwoekeringen van bureaucratie en universiteitenwees om niet te zijn. Decadentie chaos 200 - 600= 1200 - 1500= 1950 - 2175. Is alles aanezig, dan veroorzaakt dat nihilisme. Brigitte van der Zee demonstreert op het weefgetouw. Al zie je de voddenman niet meer door de straten lopen, toch zijn er nog veel mensen die regelmatig op pad gaan om vodden te verzamelen of te kopen. Zij doen dit niet om zo aan goedkope kle ding te komen, maar omdat zij vodden nodig hebben voor hun hobby: vodden- weven. Birgitta van der Zee (lerares textiele werkvormen) komt uit Zweden en daar was en is het voddenweven nog steeds erg bekend. In Nederland zie je pas de laatste jaren wat voddekleden ln de winkel liggen. Dat is voor veel mensen iets nieuws en bijzonders, maar in Zweden ziet men die kleden overal. Je hoeft oude kleding en linnengoed niet meer weg te gooien. Je gaat de spullen opnieuw verwerken en je kunt er dan weer heel bruikbare dingen van ma ken, zoals kleding, kleden, tassen, be- kledingstof voor stoelen etc. Omdat je met een geweven materiaal weeft is het eindresultaat reuze sterk. Voor diegenen die zin hebben eens wat meer over voddenweven en andere weeftechmeken te weten te komen, houdt Birgitta open huis op zaterdag 10 september a.s., tussen 12.00 en 16.00 uur. Zij is namelijk van plan om eind september te beginnen met twee begin- cursussen getouwweven, één op dins dagochtend en één op donderdag avond. Er wordt gewerkt op 4- schachtsgetouwen, die desgewenst naar huis meegenomen kunnen worden om daar het geleerde in praktijk te brengen. Tijdens de begincursussen wordt ruime aandacht besteed aan de grond technieken van het weven en het opzet ten van een weefsel op het getouw. Aan het eind van de cursus is men in staat zelfstandig weefsels te maken, naar eigen ontwerp. Elke cursus duurt 10 weken en het maximale aantal cursisten is 6 per groep. Nadere inlichtingen kunt u krijgen bij: Birgitta van der Zee, Claroensteker- pad 39, 3766 BX Soest, tel. 02155-17966. (Zie ook de advertentie elders in dit blad). Ziekenfondsvervoer Rolstoelvervoer Groepsvervoer Trouwrijden Dag- en nachtservice. Op vertoon van 65 pas 10% korting. Aanrijding onder invloed Op de kruising Van Weedestraat/Nas- sauplantsoen deed zich zondagavond een aanrijding voor, waarbij een 24-ja rige Soester automobilist en een 43-ja rige bestuurder van een auto uit Eem- nes betrokken waren. Het ongeluk ont stond doordat de Soester, komende vanaf de Stadhouderslaan linksaf de Van Weedestraat opreed, maar geen voorrang verleende aan de automobi list uit Eemnes, die van het Nassau- plantsoen naderde. De Soester bleek te veel alcohol te hebben gedronken, zo dat hij een proces-verbaal en een rij verbod kreeg.. Rijverbod Maandagochtend om 04.00 uur hield de politie op de Molenstraat een 24-jarige automobilist uit Soest aan, die de aan dacht had getrokken door zijn rijge drag. De blaasproef wees uit dat hij in derdaad te veel had gedronken, maar hij kwam eraf met slechts een rijver bod. Storm en hevige regenval hebben za terdag j.1. een vroegtijdig einde ge bracht aan de rommelmarkt, die de schaatsvereniging Eemland op het voormalige marktterrein naast het postkantoor aan de Steenhoffstraat or ganiseerde. Ver voor de geplande af loop, al om twee uur 's middags, vonden de organisatoren het welletjes en besloten de kramen af te breken. Vóór die tijd hadden overigens al vele honderden inwoners van Soest een bezoekje gebracht aan de markt, waar 15 kramen met de meest uiteenlopende Foto: Goos van der Wilt artikelen ervoor moesten zorgen dat er wat geld in het laadje van de schaats club kwam. Met de opbrengst zou in de eerste plaats de opknapbeurt van het bosschuurtje, waarover de vereni ging de beschikking heeft gekregen, worden bekostigd. Als er nog wat zou overblijven zou dat bij het 'potje' wor den gevoegd voor de viering van het 10-jarig jubileum. Na het tellen bleek de rommelmarkt tenslotte toch nog een bedrag van ƒ6500,- te hebben opgebracht. De or ganisatoren toonden zich met dit be drag heel tevreden. Sinds vorige week is Soest een nieuw winkeltje rijker, dat zich toelegt op de verkoop van (voornamelijk tweede bands) kinderkleding. Het is 'Katrijn tje' aan de Nieuwstraat 66, gedreven door twee enthousiaste jonge vrouwen Martha van Drie en Coby Miles. De officiële opening, vorige week don derdag om 10.00 uur precies, werd bij gewoond door een flink aantal vrien den, bekenden en familieleden van de beide dames. Met vereende krachten hingen Martha en Coby het smeedijzeren uithangbord met de naam van het nieuwe winkel tje op zijn plaats, waarna de gasten werden onthaald op koffie met kra kelingen. 'Katrijntje' biedt een op het oog al indrukwekkende sortering kinderkle ding, zoals gezegd voornamelijk twee de hands, maar ook wel nieuw, in de maten 56 tot 170 (zeg maar: voor kin deren in de lagere school-leeftijd), zo wel voor jongens als voor meisjes. In het pandje, waarin eertijds een wol winkel gevestigd was, vinden de be zoekers dan ook een paar kleding rekken en schappen vol met jasjes, bloesjes, broeken, pakjes, schoenen en laarsjes, truitjes en wat al niet. Daarnaast hebben Martha en Coby in 'Katrijntje' trouwens nog wat meer te bieden. Zo kan men er ook terecht voor tweede hands speelgoed en voor allerlei geschenkartikelen, meestal met de hand gemaakt en dikwijls ook beschilderd, en voor droogbloemboe ketjes, brooddeegpoppetjes en nog veel meer. Hoewel het hele winkeltje nau welijks meer dan een vierkante meter of twintig ruimte heeft, is de voorraad toch overzichtelijk opgeborgen en biedt het geheel een gezellige indruk. Martha en Coby, allebei 'huismoeders' met een compleet gezin, hebben het in de afgelopen week 'tussen het koken en wassen door' behoorlijk druk gehad met de voorbereidingen. Samen heb ben ze de buitenkant opgeknapt (in de kleuren wit en donkerblauw) en Foto: Goos van der Wilt Martha van Drie en Coby Miles voor hun kinderkledingwinkeltje 'Katrijntje'. ook aan de binnenkant zelf het nodige werk verricht. 'Katrijntje' is op dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag geopend van 9.00 tot 12.00 uur. Bovendien op woens dagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur. De bezoekers hebben trouwens zelf inspraak in de openingstijden: In het winkeltje ligt een enquêteformulier klaar, waarop men kan aangeven op welke tijden men 'Katrijntje' het liefst geopend zou willen zien. De kerken in Soest hebben van de vre desorganisaties IKV, Pax Christi en Kerk en Vrede een brief gekregen, waarin hen gevraagd wordt twee af gevaardigden te sturen naar de grote gebedsdienst de zaterdag voor de vre desmars van 29 oktober in Den Haag. Die gebedsdienst zal plaatsvinden op 22 oktober in centrum Leijsdream te Roosendaal. Zo'n 4000 mensen uit de basis van de kerken worden verwacht. De vredesbeweging heeft er doelbe wust naar gestreefd om deze landelijke viering zo dicht mogelijk bij Woens- drecht te houden. Een plaats die in het verzet tegen de voortgaande wapen wedloop reeds symbolisch is gewor den. Pastores uit Woensdrecht en om geving hebben hun medewerking aan geboden. In de viering, waaraan dus kerken uit heel Nederland deelnemen, zal het ver zet tegen de bewapeningswedloop ge koppeld worden aan het armoede vraagstuk in de wereld. Zo zullen ver tegenwoordigers uit de Derde Wereld uitgenodigd worden hun medewerking aan de viering te geven. Voorts zullen afgevaardigden van de Oosteuropese vredesbeweging en de vredesbeweging uit de Verenigde Staten aanwezig zijn. Emmaüsgangers In de landelijke kerkdienst te Roosen daal zal het thema van de Emmaüs gangers centraal staan. Het betreft hier een tekst uit de Bijbel over twee discipelen van Jezus die na diens krui siging de moed hebben verloren. Ze trekken samen weg, maar ontdekken tijdens hun reis dat de dood van Jezus geen einde betekent maar juist inspi ratie geeft om door te gaan. Het breken van het brood was de manier waarop de Heer de twee leerlingen bemoedi ging gaf. De gebedsdienst zal eindigen met een zending. De Roosendaalgangers zal gevraagd worden hun boodschap over te brengen naar de mensen in hun kerkgemeenschap en hen mee te ne men naar de grote vredesmars zater dag 29 oktober in Den Haag. De vredes beweging hoopt dat op deze wijze het kerkelijk vredeswerk in Nederland een nieuw elan krijgt. Van de Soester Raad van Kerken is echter nog geen reactie bekend. Adriaan Slooff RegieStanley Donen Met: George C. Scott, Trish Van De- vere, Barbara Harris, Red Buttons, Eli Wallach, Barry Bostwich e.a. Met deze doublé feature (dubbel-film) brengt Stanley Donen de dertiger jaren in herinnering, toen de Amerikaanse bioscoopbezoeker voor een paar dollar cents twee hoofdfilms en een compleet voorprogramma in één voorstelling kon zien. In Movie Movie heeft men het voorprogramma weggelaten en beide hoofdfilms in speelduur teruggebracht, zodat ze samen de lengte van een ge middelde speelfilm hebben. Beide films zijn gemaakt in de geest van het melodrama uit de dertiger ja ren met duidelijke verwijzigen naar twee kenmerkende soorten films uit die tijd. Het eerste deel, Dynamite Hands, naar de gangsterfilm en het tweede deel, Baxter's Beauties of 1933, naar de musical. In Dynamite Hands gaat Joey, een jonge van arme huize, boksen om de oogoperatie van zijn zus te bekostigen. Oud bokskampioen Gloves Malloy wordt zijn eerste trainer. Weldra raakt Joey bekend. Een rijke gangster biedt Joey veel geld, als hij zich bij een be langrijke wedstrijd knock-out laat slaan. De gangster heeft daarop een weddenschap afgesloten. Eerst wil Joey de gangster gehoor geven, maar als hij verneemt dat de operatie van zijn zus door haar minnaar betaald wordt, ziet hij ervan at. De gangster neemt wraak. In Baxter's Beauties of 1933, krijgt Baxter, een impressario te horen dat hij nog slechts een maand te leven heeft. Om zijn dochter, die hij in haar vroege jeugd op kostschool heeft ge daan en sindsdien niet meer heeft ge zien, een leven zonder geldzorgen te waarborgen, wil Baxter een laatste super-revue maken. De grillige Izabel, die de hoofdrol in de revue speelt, dwarsboomt zijn plannen. Bij de pre mière is ze zelfs dronken. Gelukkig vindt Baxter een jong, pas aangeno men revue-meisje, als vervangster. De revue is een groot succes. En wanneer bovendien blijkt dat het jonge sterretje Baxters dochter is, staat niets een ge lukkige dood op de geliefde theater planken van Baxter meer in de weg. Het filmhuis is vanaf 20.15 uur ge opend. Aanvang: 21.00 uur. Entree5,-/CJP 4,-. Op vrijdag 9 september, aanvang 21.00 uur, wordt de eerste tentoonstelling van het nieuwe seizoen geopend. Een tentoonstelling van Har Kroon en Jack Vreede met olieverfschilderijen. Een collega van Har Kroon, André Spruit, zal de tentoonstelling op een verrassen de manier openen. De opening wordt verder muzikaal omlijst door een onge wone combinatie van een violist en een accordeonist. De tentoonstelling is tot en met 30 september dagelijks van 14.00 - 16.00 uur te bezichtigen in de grote expositiezaal van het Artishock- gebouw. Filmhuis Artishock organiseert op za terdag 10 september, aanvang 20.00 uur, een thema-avond over Chili, ge naamd: Chili in woord, beeld en mu ziek. Een avond waar d.m.v. informa tie, film en live-muziek, aandacht wordt besteed aan het feit dat het so cialistisch bewind van Salvador Allen- de tien jaar geleden viel en sindsdien een militaire diktatuur in Chili aan de macht is. De avond wordt om 20.00 uur begonnen met de vertoning van een korte film over wandkleedjes uit Santiago. De film dient ter ondersteuning van de tentoonstelling van wandkleedjes, die alleen op deze avond te zien is. Vervol gens wordt de lange speelfilm Missing van Costa-Gravas vertoond. Na de pau ze treedt tot besluit van deze avond, om circa 22.30 uur de Chileense zes- mansformatie Arcilla op. Zij spelen traditionele Chileense muziek. Tijdens deze avond staan er stands van de werkgroep Amnesty International Soest, Chili komitée uit Amersfoort en een stand met de Chileense wandkleed jes. Daarnaast zullen er Chileense hap jes en drankjes te verkrijgen zijn. Chili 1973-1983 Tien jaar onderdrukking, marteling, moord, verdwijning, verbanning, ar moede. Tien jaar. Een twijfelachtig jubileum dat in september wordt gevierd door een van 's wereld beruchtste die- tators: de Chileense president en ge neraal Pinochet. Tien jaar geleden ver moordde hij, op 11 september 1973, Sal vador Allende om een waar schrikbe wind te vestigen. De trieste balans van die tien jaar liegt er niet om. Duizenden Chilenen zijn vermoord. Doodgemarteld onder medische begeleiding of simpelweg te gen de muur gezet en afgeschoten. Dui zenden moesten hun land verlaten, op de vlucht voor terreur of over de grens gezet omdat ze als lastig werden ge zien. Duizenden werden zonder wat voor proces dan ook jaren gevangen gezet, onderworpen aan vreselijke martelingen, verbannen naar woestij nen in het uiterste noorden of zuiden van het land, waar de onbarmhartige koude van 's nachts en de even genade loze hitte van overdag het werk van de beulen afmaakten. Wie aan de direkte terreur ontsnapte kreeg te maken met de gevolgen van de machtswisseling. De pogingen van Allende om de voor malige Spaanse kolonie om te vormen naar een socialistische staat werden met gezwinde spoed ongedaan ge maakt. Met als gevolg een totaal inge storte economie, uitverkoop van grond stoffen en kapitaalgoederen, massale werkloosheid en omhoog vliegende prijzen. Tien jaar van verarming en volstrekt uitzichtloosheid. De Chilenen hebben nog maar een uitweg: het ver zet. De nationale staking van juni was het begin. De laatste maanden is het erg onrustig in Chili, niet in de laatste plaats vanwege het feit, dat het op 11 september tien jaar geleden is, dat Al lende werd vermoord. Chileense volkskunst als verzet Een van de eerste vormen van kultu- reel verzet tegen de Chileense dikta tuur, die in het buitenland bekendheid kregen, waren de 'arpilleras'. Dit zijn kleine wandkleedjes waarop met kleurige stukjes textiel een voorstel ling uit het dagelijks leven in het Chili van vandaag geborduurd zijn. Hoewel deze vorm van kunstnijverheid pas na de staatsgreep een hoge vlucht heeft genomen, hebben de arpilleras al een lange traditie achter de rug. Al eeuwen maken de vrouwen in het zuiden van het land wollen wandkleedjes, waarop verhalen uit de mythische wereld van de Chileense indianen afgebeeld wer den. Pablo Neruda probeerde aan deze volkskunst landelijk bekendheid te ge ven, door o.a. het organiseren van ten toonstellingen. Violeta Parra, de grote volkszangeres, aktuellseerde de arpil leras door aan de traditionele vorm een nieuw inhoud te geven. Ze maakte geen voorstellingen uit de mythologie, het traditionele thema van de arpilleras, maar uit de wereld van alledag. Om de vrouwen van politieke ge- vangenen en vermisten te helpen in hun onderhoud te voorzien, richtte het Vikariaat, de humanitaire organisatie van de Katholieke Kerk in Chili, in de krottenwijken rond de grote steden kunstnijverheidsateliers op. Al spoedig is bij dit werk de nadruk op het maken van arpilleras komen te liggen. Meer dan welk ander kunstnijverheidspro- dukt kunnen deze namelijk iets duide lijker maken van de positie waarin het Chileense volk verkeert. Bovendien le veren ze in verhouding ook het meest op. Waren de eerste wandkleedjes al leen maar tekeningen van huizen, de kerk of de gaarkeuken, langzamer hand kregen ze meer het karakter van een soort stripverhaal met op één kleedje verschillende afbeeldingen. Ook begon het steeds duidelijker, al dan niet in symboliek, verpakt, een ui tingsmiddel van verzet te worden. En kregen namen als, 'de vermisten,' 're pressie,' 'honger,' 'werkloosheid' enz. Dit ging niet zonder gevolgen: vele arrestaties van vrouwen en repres sieve maatregelen tegen deze ate liers. Op het ogenblik is de verkoop van arpilleras in Chili zelfs verboden. Ter informatie van deze tentoonstel ling wordt om 20.00 uur een film ver toond genaamd "Wandkleedjes uit Santiago." De tentoonstelling is alleen tijdens deze Chili-avond te zien. Missing RegieCo sta Gravas. Met: Jack Lemmon, Sissy Spacek, Me- lanie Maron, John Shea e.a. U.S.A. 1982. Vorig jaar werd de van oorsprong Griekse, maar al jaren in Frankrijk wonende regisseur Costa-Gravas on derscheiden met de grote prijs (de Gouden Palm) op het filmfestival van Cannes voor Missing. Gravas heeft al eerder indruk gemaakt met politieke thrillers als Z, L'Aveu, L'Etat De Siége en Sectin Special. In Missing is Costa- Gravas op datzelfde spoor doorgegaan, maar verder dan in zijn eerdere films. Missing is een film vol dramatische ge ladenheid, boordevol emoties en met een heel duidelijk omlijnde politieke stellingname. Missing is gebaseerd op het boek "The execution of Charles Horman," ge schreven door Thomas Hauser, die in zijn boek de ontvoering en later de moord op de jonge Amerikaan Horman reconstrueerde. Horman verdween spoorloos in de dagen na de revolutie van Chili en werd later vermoord teruggevonden. Hauser toonde in zijn boek aan dat de Amerikanen in Chili, de mensen van de ambassade en van de geheime dienst, op de hoogte waren van Hormans ontvoering en niets heb- ben gedaan de moord op de van linkse sympathieën verdachte te voorkomen. Charles en zijn vrouw Beth Horman be- vinden zich ln de hoofdstad van Chili, Santiago. Charles (John Shea) schrijft verhaaltjes en doet af en toe wat aan journalistiek. Als ze net een paar dagen naar de kust gaan, breekt in de hoofdstad de contra-revolutie los. Ze keren terug naar de stad. Daar worden ze geconfronteerd met de verschrik kingen van de rechtse coup. Vrienden zijn spoorloos verdwenen. Ook Charles verdwijnt plotseling. Beth (Sissy Spa- eek) vraagt haar schoonvader, Ed Horman (Jack Lemmon) om hulp. Horman, een man die niet zo veel op had met de linkse ideeën van zijn zoon, komt over. Hij ziet het allemaal niet zo zwart, want ze zijn per slot Amerikaan se staatsburgers. Het tweetal gaat op zoek naar Charles. Hun tocht is vol verschrikkingen en dra matische ontwikkelingen. Een tocht ook die vader en schoondochter dichter tot elkaar zal brengen en waarin de vader gaat begrijpen wat zijn zoon bezielde. Ziekenhuizen worden bezocht, gevange nissen, stadions die tot internerings- kampen zijn omgebouwd. Overal zwaargewonden en lijken, maar ner gens een spoor van Charles. Uitein delijk opent een anonieme tip de ogen van de vertwijfelde vader. Chileense groep Arcilla De Chileense groep Arcilla, wat 'weg' of 'doel' betekent, bestaat uit twee stu denten en vier jongens in de leeftijd van 12 tot 14 jaar. Op traditionale in strumenten spelen ze Chileense volks muziek. Aanvang van het optreden van Arcilla zal na de film om circa 22.30 uur plaatsvinden. Aanvang: 20.00 uur. Entree5.-/CJP 4,-.

Soester Courant | 1983 | | pagina 21