Bondsspaarbank aan de Van Weedestraat feestelijk geopend 1$^ Op de mooiste dag van je leven wil je toch ook de mooiste foto's... Vraag de Gildefotograaf Gogtti.scfcS' tw De Soester Duinen WW© HUISWERKBEGELEIDING?? bel MEINERS 02155-17089 Waarom tobbe, als er een Wasserette is EotografenCade1"] Brandweerbegroting wekt opnieuw irritatie Hoofdinspecteur De Blouw als plv. Korpschef beëdigd Twijfels aan behoefte 'Vijverhof' in Overhees EHBO - iedereen kan het leren Cheque van f2500,- voor Bentinckfonds Bejaarde fietster gewond bij aanrijding Liever Dillenburg (laan) dan -straat WASSEN in de Wasserette? Gildef eesten worden geëvalueerd Restaurant Jvan den Brink DE KORTE DUINEN 10 JAAR JONG Natuur nabij Nieuw hij 'De Soester Duinen' Elke zondag 'Gooische Brunch': zelf kiezen uit allerlei heerlijkheden Fietser uit de koers beenbreuk 2 3 Soester Courant van woensdag 7 september 1983 3 Foto: Goos van der Wilt Met een drukke receptie en een goed bezocht 'open hols' heeft de Bonds spaarbank voor Midden-, Noord- en Oost-Nederland vorige week woensdag de nieuwe hoofdvestiging van de 'Bank met een 8' aan de Van Weedestraat, op de boek van de Prins Bernhardlaan, op feestelijke wljse In gebruik genomen. Als gevolg daarvan rijn de bijkantoren van de spaarbank aan de Steenhoff- straat en de Koninginnelaan gesloten. Bondsspaarbank-rayondirecteur T. R. ter Wisscha was degene die ln de ge heel verbouwde bank de genodigden welkom heette. Dat gold ln het bij zonder voor loco-burgemeester dra. G. Plomp en de drie leden van het dage lijks bestuur van het Bentinckfonds, mevrouw M. ten Cate en de heren J. Rietveld en H. Holstijn. De heer Ter Wisscha sprak in zijn welkomstwoord speciale woorden van dank uit aan de beheerders van de opgeheven bijkan toren. Na hem voerde mr. J. A. de Bruyne, algemeen directeur van de Bonds spaarbank Midden, Noord en Oost-Ne derland, het woord. Deze wees er op, dat er een tijd is geweest dat het openen van bankkantoren aan de orde van de dag was, met name in de tweede helft van de jaren zestig. 'Het optimis me in die tijd was groot, en de banken waren expansief. In elk winkelcentrum verrees een bank. De mensen verdien den meer en gingen ook steeds meer uitgeven'. Aan deze ongebreidelde groei is inmiddels een einde gekomen, aldus de heer De Bruyne. Er wordt minder gespaard. 'Je kunt met geld immers maar twee dingen doen: je kunt het uitgeven of je kunt het spa ren'. De banken zijn gaan saneren, onder meer door van klein naar groot te groei en, maar ook door een nieuw vesti gingsbeleid. Er zijn nu nog zo'n 40 spaarbanken, waaronder de Bonds spaarbank voor Midden-, Noord- en Oost-Nederland wel één van de groot ste mag worden genoemd. De spaar bank is een bank voor particulieren, hetgeen inhoudt dat de risico's veel gespreider zijn dan bij het bedrijfs leven, aldus de heer De Bruyne. Hij noemde de Bondsspaarbank terecht 'de bank in de buurt', en dat moet ook zo blijven. De bank heeft een intensief contact met de bevolking, omdat zij het persoonlijke contact ook aandurft - 'of je nu met een ton of een dubbeltje komt', aldus de heer De Bruyne. Hij meende'ook, dat alle banken in deze tijd van neergaande conjunctuur weer op hun sterkste, punten moeten Loco-burgemeester Plomp overhandigt Bentinckfonds-voorzitter Holstijn de chèque van de Bondsspaarbank. terugvallen. 'Vanuit dit kantoor, met z'n nieuwe hulsstijl en z'n eigen ge zicht, moet dat goed uit te voeren zijn'. Ook op saterdag De beheerder van het nieuwe kantoor, de heer R. Relnders, voerde na hem het woord en kwam met een primeur: De Bondsspaarbank zal vanaf 1 okto ber a.s. zodanig klaar staan voor de klanten dat het kantoor ook op zater dagochtend geopend zal zijn, van 10.00 tot 13.00 uur. Hij hoopte de inmiddels ln Soest gegroeide vertrouwensrelatie met de cliënten van de Bondsspaar bank te kunnen continueren. De heer Plomp juichte ln zijn toe spraak toe dat de banken zich zoveel mogelijk concentreren. 'Het gouden kalf mag dan langzamerhand worden geslacht, het spaarvarken wordt hier nog ln ere gehouden', stelde hij vast. De heer Plomp wees op de bezuiniging die was bereikt doordat de Bonds spaarbank het kantoor had overge nomen van de Algemene Bank Neder land en noemde deze zuinigheid ken merkend voor de spaarbank. 'De ge meente moet van de burgers ook zuinig zijn', aldus de heer Plomp, 'en daarom is het extra prettig te vernemen dat de 'Bank met de S' (volgens de heer Plomp de S van Sparen, Safe of Spon sor) op haar beurt eveneens iets doet voor de gemeente Soest'. De heer Plomp doelde daarbij op de cheque, die hij uit handen van de directie van de spaarbank ln ontvangst mocht nemen en onmiddellijk weer doorgeven aan de heer Holstijn van het Bentinckfonds. Samen met de als complete fietscros- ser van de King's Road Riders uit gedoste Robin v. d. Wolk mocht de heer Plomp deze cheque weghalen uit het geldloket. De heer Holstijn sprak een kort dank woord namens het Bentinckfonds. 'We kunnen hiermee doorgaan met het werk voor de minder-validensport ln Soest'. Hij onderstreepte dat er nog veel te doen viel voor het Bentinck fonds, maar dat men daarvoor wel af hankelijk was van de financiële moge lijkheden. De heer Plomp ontving uit handen van de heer Ter Wisscha een fraaie ets, ter herinnering aan het feit, dat de Bonds spaarbank al 34 jaar in Soest was ge vestigd. De heer Ter Wisscha bedankte ook allen die bij de verbouwing en de verhuizing waren betrokken en had woorden van lof voor de medewerkers, die een en ander in korte tijd tot stand hadden gebracht. De heer Reinders en zijn ploeg wenste hij van harte succes. Na afloop van het officiële gedeelte gaven een aantal jeugdige fietscros- sers van de King's Road Riders, de club die door de Bondsspaarbank wordt gesponsord, nog een aardige de monstratie op de Weg. Tijdens het 'open huis' dat na afloop van de receptie werd gehouden, kwamen vele tientallen cliënten en relaties van de Bondsspaarbank een kijkje nemen in het nieuwe kantoor. Voor elk van hen was er een aardige attentie. Van Weedestraat 52 (achter Tiffany) Telefoon 15229 VAN WEEDESTRAAT 17-SOEST I De voorgestelde wijzigingen van de brandweerbegroting waren, zoals dat met dit onderwerp reeds vaker het geval was, reden tot felle discussie. Niet de voorstellen zelf gaven aanlei ding tot problemen zowel de com missie Algemene Bestuurszaken als de commissie Financiën hadden geen be zwaren tegen de wijzigingen als wel het feit dat er in het raadsvoorstel tevens aandacht werd gevraagd voor de kosten, die mogelijk in de toekomst gemaakt zouden moeten worden. Vooral de WD-fractle liet bij monde van Neks Blommers weten zeer ont stemd te zijn over de redactie van het voorstel en niet steeds opnieuw geconfronteerd te willen worden met waarschuwingen vooraf voor eventu ele noodzakelijke uitgaven. Haar bezwaren werden gedeeld door de andere commissieleden, die de por tefeuillehouder, burgemeester P. Schol ten, voorhielden, dat binnen de brand weerbegroting ruimte dient te zijn voor onvoorziene uitgaven, zodat niet voor iedere te vervangen brandblusser een raadsvoorstel behoeft te worden inge diend. Het ongewijzigd ter behandeling aan bieden van het voorstel in de com missie Financiën was olie op het vuur, hetgeen tot een toezegging van ge meentesecretaris Kruitwagen leidde het voorstel opnieuw te redigeren. Bij een aanrijding op het kruispunt Prins Bernhardlaan/Van Weedestraat kwam een 77-jarige inwoonster van Soest zodanig te vallen, dat zij met verwondingen aan haar knie naar Zon negloren moest worden overgebracht. Het ongeluk gebeurde toen zij op de fiets de Van Weedestraat wilde oprij den, op het moment dat daar een 17- jarige Hilversumse bromfietser kwam aanrijden. Ook hij viel, maar liep geen noemenswaardig letsel op. TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Inl. 033-729097 EFFEKTIEVE TALENSTUDIE In de Commissie Bedrijven hield WD- raadslid J. J. Ebbers bij de rondvraag een pleidooi tegen het door het College overgenomen advies van de straat naamcommissie om het stukje Nassau- plantsoen tussen Beatrixlaan en Van Weedestraat de nieuwe naam Dillen burgstraat te geven. Ook al is de be titeling "laan" mogelijk wat al te weids voor zo'n kort stukje straat, dan nog verdiende het naar zijn mening aan beveling de naam zoveel mogelijk aan te passen aan de straatnamen in de buurt, en dat zijn zo goed als allemaal "lanen". Beter nog, volgens de heer Ebbers, zou het zijn te kiezen voor "Dillenburg", dus zonder verder ach tervoegsels. De raad zal er volgende week defini tief over beslissen. Voordat uw DONZEN DEKBED aan zijn zomerslaapje begint laat u hem toch even Hij is dan weer schoon en lekker fris voor f 19.- 's morgens gebracht, 's middags klaar, droog en wel. Van Weedestraat 52 (achter Tiffany) Telefoon 15229 Tijdens een korte maar sfeervolle plechtigheid ln de dépendance van het politiebureau aan de Steenhoffstraat heeft burgemeester P. Scholten vrij dagmiddag j.1. hoofdinspecteur B. H. de Blouw (29) beëdigd en geïnstalleerd als plaatsvervangend chef van het korps gemeentepolitie van Soest. De heer de Blouw werkte tot vorige week bij de Hilversumse politie en vult in Soest de vacature, die ontstond na het vertrek van hoofdinspecteur E. W. Schutzmann, die korpschef werd in het Friese Heerenveen. De bijeenkomst, die werd bijgewoond door mevrouw De Blouw en een groot aantal functionarissen van de Soester politie, werd geopend door adjudant A. v.d. Born, die de heer en mevrouw De Blouw names de collega's een hartelijk welkom toeriep. Vervolgens was het woord aan burge meester Scholten, die het een vreugde volle dag noemde en voor hem een eer volle taak om.de beëdiging te voltrek ken. Hij wenste de familie De Blouw een goede tijd in Soest en hoopte dat zij zich snel thuis zouden gaan voelen, in de eerste plaats binnen het korps, "een hecht korps, een vriendenkring, mag ik wel peggen," aldus de burgemeester. Volgens hem zorgt ook het oude ge bouw, waarin het korps is gehuis vest, al is het dan oud en ongeschikt, voor een goede sfeer. De heer De Blouw zal, aldus de heer Scholten, "mede leiding moeten geven aan het korps, in goed samenspel, in een goede sfeer en in goede harmonie. Hij sprak woorden van erkentelijkheid aan het adres van die mensen die de vacature Schutzmann hebben opge vangen, in het bijzonder commissaris J. K. Adema. "U hebt er in de afge lopen tijd hard aan getrokken. De burgemeester wijdde enige opmer kingen aan het beleidsplan voor de politie, waaraan ook hoofdinspecteur De Blouw zijn energie zal gaan wijden, en bepleitte een goede samenwerking tussen politie en gemeentebestuur. "De politie signaleert ontwikkelingen die voor het gemeentebestuur van be lang zijn, en het bestuur kan beter opereren als het veel van u hoort," aldus de heer Scholten. "Ook de ge meenteraad vraagt om versterking van de relatie. Gilde In zijn toespraak ging burgemeester Scholten ook nog in op de kwestie van de Gildefeesten, die een groot aantal burgers van Soest in de afgelopen we ken danig dwars hebben gezeten. Bin nenkort gaat het gemeentebestuur samen met het politiekorps en het be stuur van het Gilde om de tafel zitten, om de feesten en de genomen maatre gelen te evalueren. "We gaan dan doorspreken wat er geleerd is en hóe we het een volgende keer beter kunnen doen," aldus de burgemeester. Speciale dank bracht burgemeester Scholten nog uit aan de leden van de sollicitatiecommissie. "We hebben ge profiteerd van uw mensenkennis. Het is een groot voordeel om een keuze sa men te maken." "De beëdiging is een antwoord op het vertrouwen dat het korps en ikzelf aan u stellen", wendde de burgemeester zich tot de heer De Blouw. "Het is geen zaak die je zomaar doet, maar een be lofte waaraan je herinnerd kunt wor den, zoals iedere politieman zich die steeds opnieuw te binnen brengt. Na de eedsaflegging door hoofdinspec teur De Blouw speldde burgemeester Scholten hem het korpsembleem op'het uniform. Na afloop van de plechtigheid maakten velen van de gèlegeriheid ge bruik om de heer en mevrouw De Blouw geluk te wensen en nader met hen kennis te maken. lekker geslapen? Ik heb een verrassing voor je. Je hoeft niet te koken we gaan met de kinderen lekker brunchen. Waar? ja natuurlijk iedere zondag van 12.00 tot 14.00 een uitgebreid brunchbuffet met tal van voor-, hoofd- en nagerechten iedere week afwisselende gerechten. kinderen tot 12 jaar 15 gulden voor de groten 22,50 RESTAURANT SOESTERBERGSESTRAAT188 02155-12739 SOESTDUINEN Hoofdinspecteur De Blouw legt de eed af ten overstaan van burgemeester Schol ten. Foto: Goos van der Wilt De verkoop van een stuk grond in Over hees aan de Stichting Bouwactiviteiten in de Bejaardensector Soest (SBBS), die vorige week in de commissie Fi nanciën werd behandeld, maakte een discussie lOs over hét op die plaats ge dachte dienstencentrum annex gesond- heidscentrum bij de 155 bejaardenap partementen, die de 'Vijverhof' moe ten gaan vormen. De WD-raadsleden Neks Blommers en Jan Jacobs vroegen zich af of de behoefte aan deze woningen en het cen trum wel duidelijk was aangetoond. Neks Blommers vestigde er de aan dacht op dat het nieuwe dienstencen trum toch wel erg dicht bij het bestaan de wijkdienstencentrum 'De Borg' zou komen te liggen. 'Het Is te gek dat de fysiotherapeut uit De Borg vertrekt, waardoor de exploitatieverliezen toe nemen, en dan onderdak vindt in een nieuw gezondheidscentrum op een steenworp afstand. Bovendien vroeg zij zich af wat voor woningen voor wat voor woningzoeken den in het project zijn gedacht en welke huurprijzen er zouden gaan gelden. 'Het moet vaststaan dat het in elk geval de woningen en de voorzieningen zijn waaraan wij in Soest behoefte heb ben'. Zij drong aan op een advies van de commissie Welzijn, alvorens tot be sluiten te komen. 'Straks staat het er, en dan kunnen we het misschien niet eens laten functioneren'. Wethouder Menne legde uit dat het bij deze verkoop ging om een particuliere instelling, waarmee het gemeentebe stuur weliswaar overleg kan plegen, maar waarop het verder weinig in vloed kan uitoefenen.'Hij meende dat het dienstencentrum ook door deze particuliere instelling zou worden be heerd. Mevrouw Blommers:.'Nee, dat doet de Federatieve Raad toch? Wethouder Menne'Ik weet het niet'. Mevrouw Blommers: 'Ja precies, daar gaat het juist om. Het ls het College blijkbaar niet opgevallen dat De Borg op zo'n korte afstand ligt. Mevrouw Blommers gaf toe, dat een vergadering van de financiële commis sie weliswaar niet de plaats was om over de welzljns-aspecten van het pro- ject te spreken, 'maar misschien ls het II Soesterbergsestraat 122 4 Soest Telefoon 02155-12706 Iw'.v: f933 cfesie rn/xam/9 ■yxjc/atzf euzm&fljofèm ïciutx Aomand VanJi&rinoenit&r met, zcuMe Irt&tcL maf e&n /i&imt C/n £&n c/iii&foB Jtoass z/HirJi/èMpucfricmrj- m&f o&: faujr Uivjüpn In de maand september iedere maandag t/m zaterdag een dagelijks wisselende schotel voor slechts f 10,-. r-.J-- HraiWHWI j^BIRKSTRAAT 108, SOEST02155-13720* nu of helemaal niet meer. We krijgen nu nog, op de valreep, de kans om ons leven te beteren'. Van de CDA-leden Ries van Logten- stein en Hans Blom en van J. van Garderen (SGP/GPV/RPF) kreeg zij overigens geen steun. 'We wisten er van, dus zijn wij niet bereid om tegen te stemmen', aldus Blom. Dure vragen In dezelfde vergadering maakte Neks Blommers zich nog eens boos op wethouder J. Menne, omdat de WD- fraktie nog altijd geen antwoord heeft gekregen op haar brief inzake de kwes tie van de bouw van 28 woningen bij het winkelcentrum Overhees. Dit voorjaar ontstond een conflictje tussen gemeen tebestuur en het bestuur van de Wo ningbouwvereniging, omdat het College niet bereid was de grondprijs te verlagen. Over de kwestie stelde de Partij van de Arbeid schriftelijke vra gen, die volgens de gebruikelijke re gels werden beantwoord. De WD-fraktie stuurde gewoon een brief, maar tot dusver heeft zij daarop van het College geen enkele reactie gekregen. Mevrouw Blommers uitte haar teleurstelling over het feit dat het College wel de 'dure vragen' van de PvdA had beantwoord, maar niet de moeite had genomen officieel te reage ren op de WD-brief. Toen wethouder Menne haar er op wees, dat de reaktie van het College inmiddels toch al lang bekend was, zoals in de pers te lezen was geweest, ontstak mevrouw Blommers in boos heid: 'Ik voel me beledigd. Dit is geen stijl'. Wethouder Menne zegde haar toe dat het antwoord zo spoedig mogelijk wordt verstuurd. IVN-wandeling Zondag 11 september a.s. kan men met het IVN-Eemland de Soester heide gaan verkennen. Er wordt, gewandeld in de omgeving van De Zoom en het Berkenlaantje, waarbij vooral verteld wordt over het heidebeheer en alles wat daar mee samenhangt. Omdat de beweiding door de vroegere schaapskudden ontbreekt kan de heide zich moeilijk verjongen. Verder zal de wandeling voor een deel door de Pij- nenburgse bossen gaan; hierbij zal vooral op het verschil in begroeiing worden gelet. Deelnemers worden verwacht op zon dag 11 september a.s. om 14.00 uur bij het startpunt: spoorwegovergang De Zoom Berkenlaantje. Het bekende en gerenommeerde res taurant "Dè Soester Duinen" zet het najaar in met een nouveauté op het gebied van lekker en gezellig eten. Dat is de "Gooische Brunch", die met ingang van zondag 11 september a.s. wordt gepresenteerd als een verras sing voor alle inwoners van Gooi- en Eemland. Vanaf deze datum is het iedere zondag van 12.00 tot 15.00 uur tijd voor de Brunch bij "De Soester Duinen". De "Gooische Brunch" houdt in dat er een buffet wordt gepresenteerd waarop tal van heerlijkheden voorko men. Een deel daarvan zal wekelijks terugkomen, een ander deel varieert al haar gelang het seizoen. De gasten zijn zelf bezig en mogen net zoveel halen als ze willen. Er wordt bij "De Soester Duinen" zelfs aan gedacht de Brunch "aan te kleden" met een expositie of een luch tig achtergrondmuziekje, of in combi natie met een natuurwandeling in de uitgestrekte bossen of met een huif- karrit, in de winter mogelijk zelfs met langlaufen. Directeur Fred Klinkhamer van "De Soester Duinen": "Het is de bedoeling dat we na verloop van enige tijd het geheel omkleden met allerhande eve nementen. We denken bijvoorbeeld aan een optreden van Tante Jen en de Baard, we zijn bezig met een paar dentram, en zo zal er iedere keer wat te doen zijn." Hij wijst ook op het nieuwe fondue- en gourmet-buffet, dat na drie jaar hele maal is vernieuwd: andere sauzen, ander vlees en meer nadruk op de sa lades. "Meer een soort koud-buffet- idee", zoals hij uitlegt. "Uiteraard is de prijs (vanaf 22,50 per persoon) onveranderd gebleven. Voor wat betreft de "Gooische Brunch" merkt hij nog op: "Wij hebben ideeën genoeg. En voor de gasten betekent het eindelijk eens een dag zonder af was, waaróp één maaltijd de dag vult, zodat de rest overblijft voor allerlei andere plezierige zaken. Bij de "Gooische Brunch" kan men kiezen uit de volgende onderdelen: shrimp cocktail cocktail Monica vruchten cocktail heldere tomatensoep pasteitje kipfilet in Stroganoffsaus Tirolienne rijst haring gerookte heilbot gebraden varkensfricandeau achterhoekse ham met vruchtensaus huzarensalade tomatensalade zalmsalade aardappelsalade komkommersalade Italiaanse salade diverse soorten ijs pudding vers fruit diverse soorten brood toast De kosten van de "Gooische Brunch" bedragen 19,50 p.p. Voor kinderen tot 12 jaar 12,50. Eerste Hulp Bij Ongelukken is de eerste hulp die wordt geboden onmiddellijk nadat een ongeval heeft plaatsgehad. Het is de hulp die door u wordt ver leend nog voordat de politie, de arts of de ambulance is gewaarschuwd. Deze hulp moet dus echt letterlijk als EERSTE hulp worden opgevat. U bent de voorbijganger die onmiddel lijk te hulp komt om het slachtoffer te helpen. U weet precies wat u doet. U kijkt eerst wat er aan de hand is, probeert er achter te komen welk let sel het slachtoffer heeft, waarbij u te vens oplet of er nog dreigend gevaar is. Daarna stelt u vast wat et gedaan moet worden. U verleent zelf hulp en/of roept de hulp van anderen in. Die hulp kan sterk variëren: b.v. het troostende woord voor het kind dat zich bezeerd heeft bij het spelen, terwijl er van enig letsel geen sprake is. Misschien een blauwe plek. Uw hulp kan ook zijn het met enkele eenvoudige aangeleerde handgrepen opheffen van een acute ademnood, waarmee u het slachtoffer het leven kan redden. Mogelijk moet u met de geleerde mond-op-mond beademing iemand het leven weer inblazen. EHBO is ook Iemand in zijn nood, pijn, angsten en zorgen na het hem overko men ongeval geruststellen en bemoedi gend toespreken, misschien alleen maar een hand vasthouden. Ook dat kan EHBO van de bovenste plank zijn. Om dit alles te leren behoeft u geen studiehoofd te zijn, geen cursus van ja ren, geen ingewikkelde opgaven. Wél nodig is een helder hoofd, een flinke dosis goede wil en primair belangstel ling voor de medemens in nood. Iedereen draagt verantwoordelijkheid voor zijn medemens. Misschien bent u op een bepaald moment wel verant woordelijk voor iemand, die u nog nooit heeft gezien en daarna misschien ook nooit meer zult zien: een door een ongeval getroffen medemens, die van uw hulp afhankelijk is. Dan moet u die verantwoordelijkheid ook kunnen dra gen. Informatie over de nieuwe EHBO-cur- sus die op dinsdag 20 september aan vangt in het EHBO-gebouw aan de Parallelweg, kunt u verkrijgen bij de secretaresse van de afdeling Soest, mevrouw A. G. Jorna-Van Waes, Wil lem de Zwijgerlaan 44, tel. 18646. Geef u snel op voor de nieuwe cursus, want het aantal deelnemers(sters) is begrensd. De afdeling Soest van de Kon. Ned. Ver. Eerste Hulp Bij Ongelukken be geleidt u op een plezierige, moderne, instructieve manier tot aan het exa men. De kaderinstructrices staan daar borg voor. Zeker weten. Omdat hij schrok van een auto, die vanuit de Emmalaan het kruispunt met de Burg. Grothestraat naderde, raakte een 16-jarige fletser op het fiets pad uit de koers en botste tegen de auto van een Inwoner van Baarn, die op de parkeerstrook stond. Hij liep daarbij een beenbreuk op en moest naar Zon negloren worden overgebracht.

Soester Courant | 1983 | | pagina 3