li Adriaan Pothuizen: vastberaden, maar soepel en met mate «van Dav», De Soester Duinen 50 jaar geleden in Soest J^aitól^etoer HUISWERKBEGELEIDING?? bel MEINERS 02155-17089 Bevorderingen bij jubilerend brandweerkorps u MIN#LTA Vrijwilligers Vakature Bank Soest voor: T GEMEENTE Algemene Verordening Soest Beschikking Hinderwet Bouwzaken Verleende bouwvergunningen 'Veel animo voor brandweer' Nieuw raadslid voor D '66 i U doet het prima in de kamer. Wij doen het liever in de keuken, heeft u onze kalfslever met rode wijnsaus (f22,50) al eens geprobeerd? Tot ziens. SOESTERBERGSESTRAAT188 02155-12739 S0ESTDUINEN internationale meubelbeurs utrecht MINOLTA XG-1 Schitterend JACK met uitrits- bare mouwen Heerlijk warm Spec. prijs 149.95 vrijetijdskleding 8 September 1933 Soester Courant van woensdag 7 september 1983 3n- en Dp. <a- ne sr- ikt Burgemeester en wethouders maken ingevolge artikel 82 vijfde lid van de Algemene Verordening Soest bekend dat op de secretarie vanaf heden ge durende 14 dagen op werkdagen van 09.00-12.00 uur ter inzage ligt een ver zoek van Afab b.v. te Hulzen om de heer H. W. Bartkowiak, Insingerstraat 15 te Soest ontheffing te verlenen van het bepaalde in artikel 80 van de Al gemene Verordening Soest ten behoeve van de opslag van materialen op het perceel Insingerstraat 15 te Soest. Gemotiveerde bezwaren tegen het verlenen van de gevraagde ontheffing kunnen door een ieder gedurende 14 dagen na heden schriftelijk worden ingediend bij het college van burgemeester en wethouders. Degene(n) die tijdig schriftelijk bezwaren heeft/hebben ingediend, wordt/ worden op haar/zijn/hun verzoek op een door burgemeester en wethouders te bepalen datum in de gelegenheid gesteld haar/zijn/hun bezwaren mon deling toe te lichten. Bij besluit van 31 augustus 1983 heeft het college van b. en w. een beslissing genomen op een verzoek om een oprichtings cq. revisie cq. uitbreidings vergunning van: Caravanbedrijf Hoka B.V., Gen. Winkelmanstraat 93 te Soesterberg voor een caravanbedrijf met verkoop en opslag van propaan- en butaangasfles- sen op het perceel Gen. Winkelmanstraat 93 te Soesterberg. De strekking van de beschikking luidt: "positieve beslissing op aanvraag onder voorschriften ter voorkoming van gevaar, schade en hinder naar buiten toe". Het besluit ligt gedurende een maand vanaf 7 september ter inzage op de gemeentesecretarie van 09.00 - 12.00 uur, in de centrale bibliotheek aan de Albert Cuyplaan tijdens de openingsuren en in de hulpsecretarie Soester berg. Tegen bedoelde beschikking kunnen de volgende personen in beroep gaan: a. de aanvraagster b. de betrokken adviseurs c. degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22 tweede lid, of 28 eerste lid onder c van de Wet Algemene Bepalingen Milieuhygiëne bezwaren hebben ingebracht d. enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig artikel 20, 21, 22 tweede lid, of 28 eerste lid onder c bezwaren in te brengen. Een beroepschrift kan worden ingediend binnen een maand na ter inzage legging van de beschikking. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin, doch worden ingediend bij de Raad van State, Afdeling voor de geschillen van bestuur, Binnenhof 1, 's-Gravenhage. Indien tegen de beschikking beroep wordt ingesteld kan overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek worden gedaan tot schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. De burgemeester maakt bekend dat burgemeester en wethouders van de Gemeente Soest voornemens zijn op daartoe strekkende verzoeken met toepassing van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen aan: 1. G. R. de Beer, Krommeweg 19 te Soest, ten behoeve van het plaatsen van 11 dakkapellen op de woningen Kornet 2, 26, 27, 28, 30, 31 en 40 en Draailier 65,127,99,101. 2. W. de Bruin, Kerkpad Z.Z. 130 te Soest, ten behoeve van het bouwen van een garage met berging op het perceel Kerkpad Z.Z. 130 te Soest. 3. J. A. Wennekes, Eikenlaan 11-13 te Soest, ten behoeve van het bouwen van een bedrijfspand op het perceel Eikenlaan 11 en 13 te Soest. 4. Darthuizen B.V., Prins Hendriklaan 1 te Soest, ten behoeve van het uit breiden van het restaurant op het perceel Prins Hendriklaan 1 te Soest. Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen is een leder be voegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 8 september 1983, eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethouders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking hebbende stukken liggen gedurende die zelfde termijn tijdens de kantooruren (09.00 - 12.00 uur) ter gemeente secretarie, afd. I, ter inzage. (niet gebonden besluiten) Verlening d.d. 12 juli 1983 plaatsen van een dakkapel op de woningen Kornet 22 en 24. Verlening d.d. 9 augustus 1983 bouwen van 13 vrije sector woningen plus de daarbij behorende garages en bergingen op een perceel gelegen aan de Clemensstraat (kad. bekend gem. Soest, sectie G, nr. 263). Verlening d.d. 23 augustus 1983 plaatsen van een dakkapel op een woonhuis op het perceel Bazuin 7; bouwen van een woonhuis op een perceel gelegen aan de De Colignylaan (kad. bekend gem. Soest, sectie K, nr. 1148 ged. Verlening d.d. 30 augustus 1983 bouwen van een dubbel woonhuis op een perceel gelegen aan de Korte Bergstraat (kad. bekend gem. Soest, sectie K, nr. 1096). Ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheids Beschikkingen (Wet AROB) kan de natuurlijke of rechtpersoon, die door het besluit rechtstreeks in zijn belang is getroffen, binnen 30 dagen na dagtekening van de publicatie bij het college van b. en w. een gemotiveerd bezwaar schrift indienen. r INFORMATIES: INFO-CENTRUM, STEENHOFFSTRAAT 9a, TELEFOON 02155 - 22555. y OPEN MAANDAG t/m VRIJDAG VAN 9.00 lot 17.00 uur. Tijdens het korpsdiner in Het Witte Huls ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de vrijwillige brandweer van Soest, heeft burgemeester mr. P. Scholten zijn voldoening uitgesproken over bet feit dat er In Soest nog vol doende animo bij de jongeren bestaat om lid van het brandweerkorps te worden. Deze gunstige situatie doet zich niet overal voor. Er zijn korpsen, ook ln de regio Eemland, die moeten adverteren om voldoende vrijwilliger* te werven. Overigens sprak de burge meester zijn grote waardering uit voor de bereidheid van de vrijwilligers om zich voor honderd procent te blijven in zetten, ondanks de financiële beperkin gen die ook de brandweer treffen. 's Morgens had burgemeester Scholten meegedaan aan de autotoerrit met op drachten. Er waren 42 deelnemers, die streden om de Procar-prijzen, die '8 avonds werden uitgereikt. Aan het diner zaten behalve de burge meester ook aan oud-burgemeester mevrouw mr. J. M. Corver-van Haaf ten, de plaatsvervangend hoofdin specteur van de Inspectie voor het Brandweerwezen J. K. de Boer, dis- tricts-tnspecteur voor Noord-Holland en Utrecht K. Loevezljn, commandant C. A. Tammer van de (eveneens zestig jarige) brandweer Soesterberg, en oud-voorzitter R. Buss van de brand weervereniging Soest. Burgemeester Scholten maakte niet al leen een aantal bevorderingen bekend, maar huldigde ook drie leden die twaalf-en-een-half jaar lid van de brandweer zijn: W. K. J. Immerzeel, L J. Stolk en T.P. Zwalve. Hij bood hen namens de gemeente een cadeau aan en speldde hen het kruis van verdienste op. Ook voorzitter C. A. de Raadt van de brandweervereniging bood een cadeau aan en commandant J. F. Gro- art droeg een zelfgemaakt gedicht voor, waarin hij de (on) deugden van de drie jubilarissen verwoordde. Bevorderd werden tot aspirant-brand wacht ln vaste dienst: J. J. Blljleven, N. J. van Eijk, H. M. Groart en F. A. Smink. Tot brandwacht eerste klas: G. H. Schuurs en J. J. Veldhuizen; zij ontvingen tevens het diploma brand wacht eerste klas nieuwe stijl. Hoofd brandwacht werden: C. J. T. de Bruin, J. W. Dogterom, J. P. van Ede en A. M. P. Scholtmeijer. Het diploma brand wacht eerste ldas nieuwe stijl was voor A. A. Tolboom, terwijl het diploma pompbedlener werd behaald door J. W. van Arkel (tevens technisch hulpverle ner) en F. J. Groart. A. B. W. Bosman, J. Leentjes en J. H. B. van Zon kregen het diploma persluchtmaskerdrager, P. Floor voor technisch hulpverlener en F. J. Groart voor onderbrandmees ter. Bevorderd tot onderbrandmeester werden M. R. W. Onwezen en I. J. Stolk. Voor deel A van het examen on derbrandmeester slaagden C. Achter berg en M. A. M. Steenman. Tenslotte slaagden voor het examen instructeur regio)opleidlngen B. Fabriek, H. M. P. van Rensen en C. A. de Raadt. Na het officiële gedeelte volgde een optreden van de zanger-pianist Arlsta- kes. Met ingang van de raadsvergadering van de volgende week donderdag is de eenmansfractie van de Soester Demo craten '66 vertegenwoordigd met een nieuw gezicht: dat van Adriaan Edu- ard Cornelis Pothuizen, geboren in Hilversum in 1948, sinds 1972 wonend ln Soest Adriaan Pothuizen neemt in de raad de zetel in die tot voor kort bezet werd door Jenny Allard, die om per soonlijke redenen [met name haar rechtenstudie] ontslag nam. Tot dusver was Adriaan Pothuizen als voorzitter van de steunfractie van D'66 weliswaar nauw betrokken bij het ge beuren in de raad, maar het actieve raadslidmaatschap zelf is, naar hij beseft, nog weer heel wat anders"Het wordt nu veel intensiever. Net als Jenny zal ik nu de ijzers uit het vuur moeten halen." En over die ene zetel zegt hij: "Je hoopte op drie, rekende op twee, en 't werd er één." Van huis uit oud-katholiek, maar niet praktiserend ("dat stukje vorming vanuit een christelijke achtergrond probeer je wel door te geven aan je kinderen"), ooit lid van het ter ziele gegane DS'70 ("maar tussen DS'70 en D'66 ben ik wel een aantal jaren politiek dakloos geweest"), met een inmiddels opmerkelijke carrière bij de Nederlandse Spoorwegen, waar hij zijn functie - sectorchef Sociaal Juridische zaken van de afdeling Arbeidsvoor waarden van de Dienst voor Perso neelszaken combineert met een serie daaruit voortvloeiende nevenbanen, betreedt Adriaan Pothuizen de Soester gemeentepolitiek niet als een volslagen onbekende. "Ik ben eigenlijk bij D'66 gekomen doordat ik actief was in de inspraak, rondom het Ontwikkelingsplan, zeg maar: het centrumplan. Daar ont moette ik onder meer Harry Jonker, via de Spoorwegen een bekende, en Henk Gerth. Harry Jonker heeft me destijds definitief over de streep ge trokken. D'66 sprak me in die tijd erg aan, en nóg. Vooral op het lokale vlak. Als het over de landelijke politiek gaat krab ik me bij D'66 nog wel eens achter de oren." Als voorbeelden van dat laatste noemt hij "het gedraai om het kernwapen standpunt" en de discussies over de principes van de partij. Dat laatste kenschetst hij als "betreurenswaar dig." "Maar op lokaal niveau heb ik de ideeën van Harry Jonker en Jenny Allard altijd goed kunnen waarderen. Ik draag daar nu graag m'n steentje aan bij." Hij spreekt over D'66 als "toekomstgericht, open voor verande ring, maar zonder revoluties te veroor zaken". "In de gemeentepolitiek, ook in Soest, proef je zo dikwijls een star denken, een niet-creatief, inspelen op de ontwikkelingen. Vooral financieel redeneert men nogal recht-toe recht- Adnaan Pothuizen ly 1(1^ 11 Hnot hpt nrima in Ho ALLERGROOTSTE MEUBELSHOW! zond39 ->8 00 uur -\0.0U ^TÏaai toege 65-/1 Jaarbeurs-Utrecht toegangsprijs 17,50 p.p. 65+/kinderen f 5,50 p.p. Kleinste gemene leed Evenals zijn voorgangster toont hij zich niet bijster ingenomen met de bezuinigingsmaatregelen in Soest. "Bij de verdeling van de pijn heeft de gemeente te weinig de hand in eigen hopzpm gestoken. Ik twijfel niet zozeer aan de efficiëntie van het apparaat, of aan de kwaliteit, maar sommige idee- en waren best de moeite van het bekijken waar. En je kunt er donder op zeggen dat er nog meer komt, in elke geval al van hogerhand. Ik zou niet graag zien dat dat rechtlijnig doorver taald gaat worden naar bijvoorbeeld de sociaal-culturele sector. Als ge meente moet je immers proberen het kleinste gemene leed te veroorzaken." Hij heeft intussen al een aardig idee om wat ruimte op de begroting te vinden. "In het Financiële Dagblad las ik onlangs een artikel over de privati sering van de reinigingsdienst. Daar mee is op die manier 26 34% te bezuinigen. Als we dat in Soest zouden toepassen zouden we met maar de helft van dat percentage al een ruimte van zo'n 300.000 gulden kunnen scheppen." In zijn raadswerk zal hij zich beperkin gen moeten opleggen, realiseert hij zich. "In m'n eentje red ik dat niet. Ik neem alleen zitting in de commissies Algemene Bestuurszaken, Ruimtelijke Ordening en Financiën, en voor het overige reken ik op de steunfractie." (Met o.a. ex-raadslid Henk Gerth.) In zijn rechtenstudietijd waren Ruimte lijke Ordening en Bestuurskunde zijn bijvakken, dus affiniteit is er zeker met deze onderdelen van het gemeentelijk beleid. "Net als Jenny zal ik natuurlijk de formele aspecten van het functione ren van het gemeentebestuur in de gaten houden, maar ook het praktisch functioren is belangrijk. Progressief Over het feit dat D'66 onder Jenny Allard onmiskenbaar tot de "progres sieve hoek" behoorde merkte hij op: "Ik denk niet dat dat verandert. Ik wil de lijn van Jenny voortzetten. Eén van mijn eigenschappen is wel dat ik altijd de voors en de tegens van alles bekijk. Daardoor is het soms moeilijk om een keus te maken, en als je dan kiest blijf je voor een andere keuze natuurlijk wel veel begrip opbrengen. Maar de verve en de schwung van Jenny heb ik niet. Ik ben Adriaan, en men zal ook niet anders verwachten." Kapsalon 'n goed verzorgd kapsel voor HAAR en voor HEM Steenhoffstraat 53 - Soest - 02155-21433 Verdergaande progressieve samen werking in de raad, waarover dezer dagen door de besturen van Progres sief Soest, D'66 en Partij van de Arbeid wordt gesproken, mag wat hem betreft best uitmonden in beter overleg tussen raadsleden. "Ik hoop wel dat er een basis komt die dat bevordert. Maar ik denk nog niet aan een gemeenschappe lijk fractieberaad. Dat zou de Identiteit in gevaar kunnen brengen. Mensen als Jan Visser en Joop van den Brakel moeten toch hun eigen kleur kunnen houden!" Onderwerpsgewijs zijn er wellicht mogelijkheden, wat hem be treft, "en dan moet je eerst eens bekijken of je de kwaliteit van de argumenten kunt bundelen." Burgers Als politicus zal hij niet opvallen door grootse, opzienbarende ideeën, vindt hij zelf. "Ik denk niet dat ik erin zal slagen een eigen ei te leggen. D'66 moet het hebben van het uitdragen en laten groeien van ideeën, zoals verder gaande democratisering." In dat ver band pleit hij voor het opnemen van burgers in de diverse gemeentelijke commissies; in de eerste plaats om op die manier ook de kleine fracties deel uit te laten maken van die commissies, maar ook omdat er in de gemeente nog veel deskundige burgers beschikbaar zijn. "Denk maar eens aan R.O. Daar zou het Soester bedrijfsleven toch uit stekend in kunnen deelnemen, en dan bedoel ik met bedrijfsleven niet per definitie de werkgévers." D'66 is voor hem een partij van "her vormingsgezinde mensen", die besef fen dat geleidelijkheid een voorwaarde is om verandering tot stand te brengen' "Op lokaal vlak gezien kun je dat ook zo vertalen: dat een bestuur dat de voorzieningen vopr de burger moet bijsturen, of dat nu positief of negatief ls, die veranderingen niet schoksge wijs moet laten verlopen. Dus met zoals nu bij de Kinderboerderij is ge beurd." Stadskantoor Een ander voorbeeld. Wat Adriaan Pothuizen betreft hoeft er niet per sé zoiets als een gemeentehuis te zijn. "Een stadskantoor ln bijvoorbeeld een gehuurd pand kan ook al voldoende zijn. Misschien moeten we eens kijken naar leegstaande panden in Soest. Als een ideaal niet realiseerbaar ls, moet je met iets minder Ideaals genoegen nemen." Het raadslidmaatschap betekent, geeft hij toe, een verzwaring van de last op zijn gezin. "Maar samen met Mia (zijn vrouw, zelf ooit actief als voorzitter van de stichting Peuterspeelzalen en nauw betrokken bij het onlangs gestar te Gastouderproject) heb ik besloten het met volle inzet te doen. Ik zie er ook niet tegen op, vind het zelfs leuk om het te gaan doen." Oudste dochter Eline (9), die het ge sprek van enige afstand nauwkeurig heeft gevolgd, is overigens aanzienlijk minder enthousiast. "Papa moet ge woon niet gaan", vindt ze. "Dan blijft- ie teveel weg." Adriaan zelf merkt op dat hij wel de ambitie kent om op veel terreinen bezig te zijn, "om een stuk functione- De moderne, kompakte spiegelreflexkamera, waarmee u moeiteloos en trefzeker kunt fotograferen. u/UNO® Automatische belichtings regeling d.m.v. elektronische sluitertijdsturing. Diafragma voorkeuze. Ook volledig met de hand instelbaar (M-signaal in zoeker). Tiptoets- ontspanknop. Memohouder. Elektronische zelfontspanner. Uiterst gemakkelijk te bedienen. •Direkt aansluitbare Auto Winder G. VAN WEEDÊSTRAAT 17 SOEST - TEL. 13917 Dat de vakanties ten einde zijn is ook bij de Vrijwilligers Vakature Bank dui delijk merkbaar. Dagelijks worden weer mensen met een teveel aan vrije tijd, schoolverlaters, WAO-ers en werk lozen als vrijwilliger ingeschreven. Toch komen nog enkele honderden mensen voor een vrijwilligersfunctie in aanmerking, die om welke reden dan ook de eerste stap ln de richting van de V.V.B. nog niet wilden of durf den zetten. Om het diegenen met een zekere drempelvrees mogelijk te ma ken kennis te nemen van de aktivitei- ten van de V.V.B. en ook hen in de gele genheid te stellen een leuke job te be machtigen werd enkele weken geleden een informatiestrookje in deze krant geplaatst. Waarschijnlijk ten gevolge van de vakanties is daar niet al te mas saal op gereageerd. Deze week wil de V.V.B. geïnteresseer den nogmaals in de gelegenheid stel len de retourbon in te zenden en wel naar één van de volgende adressen: Vrijwilligers Vakature Bank, Steen hoffstraat 46, 3764 BM Soest, of naar: E. H. Schrandt. de Akkeren 70, 8762 AT Soest. Voor een bezoek aan de V.V.B. kunt u dagelijks terecht van 10.00 tot 12.30 uur en 13.30 tot 15.30 uur. het tele foonnummer ls: 12630. De navolgende vakatures willen we on der uw aandacht brengen De Vrijwilligers Vakature Bank zoekt gegadigden voor een functie binnen het team. Men dient over enige type vaar digheid te beschikken en goed met mensen om te kunnen gaan. Ter assistentie van de huidige kracht en hulp aan de balie zoekt de Jeugd herberg een jonge vrijwilliger met minimaal Mavo-opleiding. Leeftijd 19 a 20 jaar. Om boeken, brochures e.d. te cata logiseren en voor eenvoudige doku- mentatie-werkzaamheden zoekt de Stichting Leven en Overleven kontakt met vrijwilliger/ster vanaf 18 jaar. Om behulpzaam te zijn bij het geven van natuurlessen aan kinderen in de praktijk kan Instituut voor Natuurbe scherming een aantal vrijwilligers/ sters een leuke baan aanbieden. Bij voorkeur jongeren. Aan Vrijwilligers Vakature Bank Steenhoffstraat 46,3764 BM Soest Naam Naam Plaats Tel Wenst inlichtingen over vrijwilligerswerk heeft belangstelling voor (soort werk) ren te leren kennen en daaraan bij te dragen", maar dat hij zijn raadslid maatschap niet ziet als een stapje om hogerop te komen. "Ik ga voor onbe paalde tijd in de raad zitten, al kun je in de toekomst natuurlijk best achteraf moeten vaststellen dat het toch maar voor een beperkte tijd is geweest." Of dat iets te maken zou kunnen hebben met een dreigende "wegvaging" van D'66 uit de landelijke (en dus uit de plaatselijke) politiek, ontkent hij be slist. "Ik geloof niet dat D'66 wordt weggevaagd. We hebben een vrij sta biel ledental, een trouw draagvlak. Als we een paar onverdiende klappen te boven zijn komt D'66 terug. Dat zal moeten gebeuren op kracht van argu menten; we missen nu eenmaal mo menteel een specifiek aantrekkelijke persoon." Openbaarheid Eén van de zaken waarvoor hij zich, evenals Jenny Allard, zal inzetten is eèn zo volledig mogelijke openbaar heid van bestuur. "Dat is een pijler van de democratie. De mensen moeten zo goed mogelijk inzicht hebben in het bestuur en zijn voornemens." In dat verband merkt hij op dat zelfs een abonnement op de raadsstukken eigen lijk nog te weinig informatie geeft. 'De stukken die daarbij horen zijn dikwijls weer niet toegankelijk." Terugkerend naar zijn opmerking over het "gedraai" van D'66 over het kern wapenstandpunt, verklaart hij nog niet te hebben nagedacht over zijn even tuele deelname aan de grote Vredes demonstratie op 29 oktober in Den Haag. "Persoonlijk zie ik 't niet zo zitten, al vind ik wel dat we alles op alles moeten zetten om te voorkomen dat die raketten hier worden geplaatst, en dat we nog meer alles op alles moeten zetten om te voorkomen dat ze in Soest terecht komen." In eenzijdige ontwa pening gelooft hij overigens niet: "Ik v.tAteedestraat Tlc tel.12424 Soest heb veel achter het IJzeren Gordijn gereisd, en wat je daar ziet aan mili taire toestanden doet je af en toe sprakeloos staan. Dat is hier gewoon niet zo." Stooratractie Op de vraag naar andere bezigheden die zijn leven vullen antwoordt hij: "Ik probeer wel tijd voor m'n hobbiea te nemen. Ik ben lid van de Vogelwacht Utrecht en trek van tijd tot tijd graag met een verrekijker de polder in. Verder hebben we een klein alternatief tuintje. Incidenteel tennis ik nog wel, ais het even kan, en voor het overige ben ik hevig geïnteresseerd in het spoorweggebeuren, vooral de stoom- tractie." Of die interesse ook zijn loopbaan bij de Spoorwegen verklaart kan hij be- vestigen, "ik wilde altijd al bij het spoor, en vroeger speelde ik uiteraard met m'n eigen spoortje. In m'n gym nasiumtijd heb ik het spul trouwens verkocht, uit geldnood." "Vastberaden, maar soepel en met mate" - het zijn woorden die Adriaan Pothuizen op het lijf geschreven lijken te staan. Hij weet wat hij wil, al lijkt hij geen man die in de raadsvergadering zal "vlammen". Hij zelf daarover: "Be schrijf liever dan dat ik praat. Dt doe ook geen schokkende uitspraken. Maar denk niet dat dat gebeurt uit gebrek aan innerlijke overtuiging!" De H.I.T.S.O. De Handels- en Industrietentoonstelling uitgaande van de Centr. win keliers-Vereen. is Maandagmiddag in Hotel „Eemland" officieel door den Burgemeester geopend. Tegen 3 uur hadden zich vele bestuurs leden van de Soester Winkeliers Vereeniging, eenige leden en een aan tal genoodigden, waaronder de leden van het Eere-Comité, in de ontvang kamer van het hotel verzameld. De voorzitter van het ontvang-comité, de heer Jaarsma nam allereerst het woordt, om in 't bijzonder den Burgemeester als Voorzitter van het Eere-comité welkom te heeten, verder de leden van dit comité, het bestuur en verdere genoodigden. Spr. dankte allen voor de belangstelling hier betoond. Deze tentoonstel ling is georganiseerd om de welstand van de winkeliers te bevorderen. De winkelstand heeft de laatste jaren in Soest reuzen sprongen ge maakt. Trots de moeilijke tijden heeft de Centrale Winkeliers-Ver. het aangedurfd deze tentoonstelling te organiseeren. Toen men een half jaar geleden daaraan begon te werken, leek het, dat het een fiasco zou worden; de malaise, vacantietijd, allerlei oorzaken werkten tegen. Maar het doorzettingsvermogen van de heeren Hartemink en Spijker hebben alle moeilijkheden overwonnen. De standhouders hebben hun beste beentje voor gezet en ziedaar wat tot stand is gebracht. Daarna verzoekt de heer Jaarsma den Burgemeester, de tentoonstel ling te willen openen. Mr. Deketh daarop het woord nemende herinnert ln de eerste plaats aan het voorwoord, dat hij schreef in de officieele gidB: „In dezen geestelijk, financieel, economisch verwarden en ontred derden tijd, organiseert de Centrale Winkeliers-vereeniging te Soest een tentoonstelling, toont moed en durf, de twee goede Hollandsche eigenschappen. Mijn groote waardeering, bewondering, dank en blijdschap. De Soester winkelier laat den moed niet zakken, houdt het hoofd omhoog, toont werkzaamheid. De oude Hollandsche geest vaart over hem „ende hij despereert niet". Werkzaamheden is de hoofdvereischte om te slagen. De Soester werkt, hij wanhoopt niet. De overwinning is hem, die werkt en volhardt. Bidt, werkt, volhardt! Houdt vast het geloof, dat onze arbeid, onze kracht-inspanning nooit vergeefs en nooit van onnut zal zijn. Zonder te genspoed geen overwinning. De donkere wolken van heden zullen bre ken en dan straalt weer door de zon, de zon der overwinning, schooner dan te voren. Spant uwe krachten in. Gij zult slagen' Verder wijst de burgemeester op de zinspreuk der Oranjes: Ik zal hand haven. Die spreuk zullen ook wij, zullen ook de winkeliers moeten over- nemen en betrachten. Wijzende op de kleuren van de Nederlandsche vlag, die moed, trouw en blankheid van ons gemoed voorstellen, wenscht spr. het bestuur en de Vereeniging veel succes met deze tentoonstelling en verklaart die voor geopend. Daarna wordt nog medegedeeld, dat de beide wethouders, de heeren Van Duren en Lodeesen verhinderd zijn deze opening bij te wonen. Tenslotte spreekt nog de Voorzitter van de Winkeliers-Vereeniging, de heer Spijker woorden van dankbaarheid aan allen die hebben geholpen hier wat schoons tentoon te stellen. Deze jonge Vereeniging, nog slechts even 2 jaar bestaande, heeft groote durf getoond. Het voorstel door den heer Jaarsma ree'ds kort na de oprichting gedaan is nu reeds verwe zenlijkt, wat spr. nooit had durven denken. Er zijn veel moeilijkheden overwonnen, maar nu jubelt de Voorzitter van trots, ziende wat tot stand is gebracht. Met den dank aan de standhouders en rekenende op de ver dere medewerking van alle winkeliers en het publiek, hoopt spreker, dat na het einde van deze dagen allen tevreden zullen zijn. Dat veel publiek de tentoonstelling moge bezoeken. Daarna volgde een rondwandeling langs de vele en mooie stands, ein digende bij het podium, waar de firma Douwe Egberts gratis thee of koffie schonk. In de ontvangkamer teruggekeerd, werd daar de eere-wijn aangebo den en bleef men onder het genot van een sigaartje en voor de dames bonbons, nog gerulmen tijd gezellig bij elkaar. De tentoonstelling is ondergebracht in de groote en een speciaal voor dit doel aangebouwde zaal. Van de plaatselijke firma's wordt er geëxposeerd door de navolgende firma's: N.V. Baarnsche Bakkerij (brood en gebak)J. Geijtenbeek (Pokon plantenmest)J. F. Lüschen, (Volkoren producten); Joh. Tak, (Brandstoffen); D. Waal, (Haarden, kachels enx.); Jac. Waal (Speel goederen en luxe artikelen)M. Visman (Electr. apparaten, badkamer, Elesva Zilver enz.A..G. Spijker (uurwerken); H. Grift (Gazelle Rij- wielen en motoren)A. H. J. Hartemink, (Wijnen Ferwerda en Tteman). Al deze stands zijn keurig verzorgd en 't is als of een strijd is gevoerd om het gunstigst uit te komen. Van firma's bulten de gemeenten exposeeren: N.V. Einmahl (Pudding poeders); N.V. Haas (azijn, mosterd, enz.); firma Haust (koek en be schuit) fa. Douwe Egberts (koffie en thee)fa. Ostermann 4c Co. (per- sil, Menco, Ata, SU, Imi). N.V. "S.K.S." (koek enz.); Zwaardemaker &Co., (Jamsenz.). Ook deze firma's komen op een schitterende wijze naar voren. Het geheel vormt een grootsche tentoonstelling. Dit vooral verklaart ook het goede bezoek gedurende de dagen der tentoonstelling. De C.W.V. heeft veel werk moeten verzetten. Het groote succes thans reeds bereikt, is de kroon op haar werk.

Soester Courant | 1983 | | pagina 5