^barthuifen groei en bloei VAARDERHOOGT Fouten Soester vredesbeweging vraagt nieuwe discussie in gemeenteraad Expositie van Afrikaanse kunst bij kunsthandel Ger Luttik Zilveren feestprogramma van 'Groei en Bloei' Gehannes DOE-HET-ZELVERS September (deel II) Rondje Soest Schuilen Schuilen (2) Braderieën IKV en Vrouwen voor Vrede presenteren 'schuilkeld ernota De huiskrekel Auto in brand Autoruit vernield door kogeltje Diefstal uit auto Groene cursus IVN-Eemland Restaurant Goed om er gast te zijn Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde Geslaagd IS HET BOEK U TE DIK Of zou u toch aan een bril toe zijn? Snel vermoeide ogen hebben een vakkundig gemaakte bril als kijkhulp nodig. Kom voor 'n deskundige ogentest of 'n vakbekwame oogmeting. Dus bij 'n vakman. 'n mfcnunb t/a'ï '-ie/cei/ieid voor 13 Soester Courant van woensdag 14 september 1983 13 door Arie Wandelaar Terugkijkend naar zeven dagen handel en wandel in Soest komt Arie deze week tot de conclusie dat de redactie hem best een extra kolommetje ter be schikking zou kunnen stellen. Want wat zijn wij, gewild en ongewild, in het nieuws geweest. Uit Den Haag is van de Raad van State bericht gekomen dat naar het oordeel van de waarnemend voorzitter van deze "club" het ge meentebestuur van Soest de beslissing om de subsidie aan de Kinderboerderij De Vrije Teugel per l juli j.1. stop te zetten, niet met de nodige zorgvuldig heid heeft voorbereid en uitgevoerd. Je hoeft geen Pelleboer te heten om som mige buien al te zien hangen. Arie ver wacht namelijk dat de gemeentelijke bestuurders door bepaalde raadsleden over deze schrobbering zullen worden onderhouden. Dat kan best een zinvolle bezigheid zijn, mits het niet uitsluitend de bedoeling is daarbij op kwetsbare tenen te gaan staan. Als ze het niet te gek maken hebben ook gemeente-be stuurders recht op het maken van fou ten. Die zijn gemaakt, en nu maar ho pen dat er op een verstandige wijze lering uit wordt getrokken. Dat kan, door bijvoorbeeld nog eens na te gaan of er toch geen mouw aan te passen Is De Vrije Teqgel ook ver na 1983 met een gewijzigde subsidie te laten voort bestaan. Het kan best zijn dat de door Arie bepleite mogelijkheid er uiteinde lijk niet is. Met die onverhoopte consta tering kunnen alle partijen straks vre de hebben wanneer het huiswerk, waarvoor een dikke onvoldoende werd toegekend, opnieuw en zorgvuldig wordt gemaakt. Slapen ze in Den Haag of zien ze spo ken? Dat is in het nu volgende stukje even de kwestie. Twee leden van de 2e kamer hebben minister Rietkerk, de minister van Binnenlandse Zaken, ge vraagd hoe de bouw van de schuilkel der aan de Birkstraat in financieel op zicht nou eigenlijk aan de vork is gesto ken. Zij houden het niet voor onmoge lijk dat de 2 miljoen gulden die door de Bescherming Bevolking Utrecht aan dit project is geschonken in politiek op zicht een slimme transactie is geweest. Met andere woorden: het is hoogst on gebruikelijk een gegeven paard in de bek te kijken en dus kan er over een schenking, waaraan vooraf een be stemming is gegeven, geen discussie worden gevoerd. Op de vraag of dat de intentie van de gever en de ontvanger is geweest willen de vragenstellers ant woord. De minister zal van dit soort vragen, evenals zijn souffleur mr. P. Scholten, burgemeester van Soest, niet wakker liggen. Zoiets kan toen nimmer de bedoeling zijn! Helaas informeren beide Kamerleden niet bij de minister of het misschien kan bestaan dat het een organisatie als Bescherming Be volking vrij staat een willekeurige ge meente als Soest 't balletje toe te spe len. Een balletje, gevuld met 2 miljoen aan gemeenschapsgeld. Toevallig wel onze centen. En of B. en W. van Soest niet voldoende aan hun hoofd hebben liggen er op het gemeentehuis ook nog een aantal vra gen van het Vredesplatform Soest ter beantwoording. Zeven, op het eerste gezicht voor de hand liggende vragen, die evenwel door nog geen regering te beantwoorden zijn, laat staan door B. en W. van Soest. Of de burgemeester maar even wil vertellen wie er ver-, antwoordelijk is voor de ontruiming van het in de schuilkelder onderge brachte archief, de toelating van de be volking, de afsluiting van de kelder en mogelijk zelfs voor een selectie van de mensen die bescherming zoeken. Den ken de mensen van het Vredesplatform Soest nu serieus dat op een dergelijke vraag een zinnig antwoord te geven is? De uitkomst van papieren plannen, in vredestijd gemaakt, Is, dat ze in tijd van oorlog zelden werken. Dat Is geen wijsheid van Arie, de meidagen van 1940 stellen hem helaas In 't gelijk. On getwijfeld zullen B. en W. een ant woord componeren waarmee het Vredesplatform Soest mogelijk tevre den kan worden gesteld. Wat wordt daarmee dan bereikt? Niets. Wij mogen hopen, propageren, bidden en werken op en voor Vrede. Niet door het stellen van toch onbewust paniek zaaiénde vragen. Het Vredesplatform Soest heeft andere, betere middelen in voorraad om dat te helpen bereiken. Omdat er vrijdagavond j.1. in Soest- Zuid meer mensen op straat waren dan er regendruppels vielen constateerde Arie ter plekke dat de zevende bra derie van de winkeliersvereniging Hartje-Zuid opnieuw een sukses is ge worden. Wat Arie betreft een verdiend sukses, want wat hebben de volge lingen van voorzitter Jan Wessels zich opnieuw voor Koning Klant uitge sloofd. Muziek, kermis, prijzen en soms ongeloofwaardige koopjes. Hart je-Zuid op z'n best. Marle en Arie arri veerden in de Soesterbergsestraat toen een Hilversums korps zeer bekwaam begon te trompetteren. Voorop Ben v.d. Linden sr. Marle veronderstelde dat hij vanuit Hilversum er een hele wandeling op had zitten, maar dat bleek een mlsverstnd te zijn. Het is ge woon de man zijn hobby, in Soest met muziek door het leven te gaan. Zeer verstandig heeft Arie die avond zijn dieet thuis gelaten. Bij v.d. Bor vlogen de gebraden kippevleugels hem in de mond. Vervolgens bij v.d. Linden in SOESIERSCOURANT Te midden van alle politieke commotie over de Soester schuilkelder zowel in de Provinciale Staten als in de Tweede Kamer, en nu ook in de gemeenteraad, had de Soester vredesbeweging (het IKV en Vrouwen voor Vrede) nauwe lijks een geschikter moment kunnen kiezen voor de presentatie van de schuilkeldernota "Schuilen voor de bom?". De nota, die gistermiddag zou worden aangeboden aan burgemees ter Scholten, ls opgesteld door de IKV- leden Frans Diks, Peter Rote en Man- nus Schoppink en Mimi Zeegers van Vrouwen voor Vrede. De nota bevat allereerst een bespre king van "de kern van de problema tiek": de kwestie van een mogelijke "beperkte" kernoorlog in Europa, en een opsomming van feiten en gegevens over het civiele verdedigingsbeleid en over de openbare schuilgelegenheden, ook in de gemeente Soest. Met com mentaren en kanttekeningen bevat het rapport ook een aantal conclusies, uitmondend in een raadsvoorstel, waarbij de gemeenteraad wordt 'uitgenodigd' op geen enkele wijze verder mee te werken aan het uitvoeren van het schuil- plaatsenbeleid en geen gelden meer beschikbaar te stellen voor het onder houd van de reeds bestaande schuil kelder", deze opvatting door te geven aan regering en parlement en aan de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten, en tenslotte om "met het oog op het verkrijgen van de grootst moge lijke bescherming voor de bevolking door het fors terugdraaien van de bewapening" zich uit te spreken voor het "kernwapenvrij" maken van de gemeente Soest. De nota bevat 22 bladzijden en is voor zien van een groot aantal literatuur verwijzingen. De bedoeling van de no ta, aldus IKV-woordvoerder Peter Ro te, is vooral "informatie aandragen over de overwegingen die in het schuil- kelderbeleid tot nu toe een rol hebben gespeeld". Met de nota wil de plaatse lijke vredesbeweging de politieke dis cussie opnieuw aanzwengelen. In dat opzicht zouden IKV en Vrouwen voor Vrede door de interpellatie op hun wenken bediend kunnen worden, al moet worden afgewacht hoe de raad morgenavond zal reageren op het ver zoek van PvdA en Progressief Soest. Ommezwaai Peter Rote: "We hopen natuurlijk dat die discussie zal leiden tot een radi cale ommezwaai. In elk geval ver wachten we van het gemeentebestuur een serieuzer, duidelijker en betere voorlichting. Daarvan is tot nu toe nauwelijks sprake." Hij verwijst naar de 'Open Brief' van het Vredesplatform, waarin de vinger wordt gelegd bij het ontbreken van zelfs maar de geringste belangrijke informatie over de schuil kelder. "Bij veel mensen heerst daar over volstrekte onduidelijkheid. In ge val van oorlogsdreiging ligt Soest als het ware midden in de roos, met de vliegbasis en twee belangrijke ver keersknooppunten in de buurt. Hij vervolgt: "Er wordt kennelijk min of meer bewust gezwegen. Dat blijkt ook uit de vragen van Roëll. Het geld doet er blijkbaar niet veel toe, en op die manier wordt de politiek er niet bijbetrokken." Het beleid tot nu toe houdt volgens hem geen rekening met de ingrijpende wij zigingen die zich hebben voorgedaan op het gebied van de oorlogvoering sinds de intrede van kernwapens. "Het beleid is gebaseerd op een manier van oorlogvoeren als in de Tweede Wereld oorlog." Een lachwekkend maar tref fend voorbeeld van dat laatste vindt hij in de richtlijnen van de BB, waar in de burgers worden opgeroepen bij een atoomaanval zich onder tafel schuil te houden. Gesust In twee opzichten is de bouw van een een zeer smakelijk glaasje Kukeluku gelepeld. Bij Ad Reehorst konden wij voor warme stroopwafels terecht. Brood- en banketbakker Ab Faas ont popte zich als de grote verleider. In zijn kraam Malsovit om slank te blij ven, daarnaast lekkernijen die een weegschaal doen doorslaan. Banketbak kerij v.d. Mey nam een voorschotje op de komende feestdagen: oliebollen en borstplaat. Dat was lekker mensen, wij gaan weer mooie tijden tegemoet. Op merkelijke aktivitelten trof Arie bij allerlei stands aan. Ab Hooyer doceer de met veel lawaai doe 't zelf appara tuur, bij foto Van Oosten kon je je vliegbrevet halen, Ida Scholten gaf met bloemschikken een andere kijk op bloemen, Eb Kareisen grossierde in in drukwekkende motoren en machines. Wijnands zorgde met nostallgische stoof jes voor warme voeten, terwijl rijwiel handelaar Jac. de Bruin er carnaval van maakte door een fiets beschikbaar te stellen voor degene die ln het origi neelste rijwlelcostuum was gekleed. De Kaasspecialist bezorgde Marle zes eieren voor een kwartje, de schrik van haar leven kreeg ze van de Hilver- sumse schutterij. Twee schutters be gonnen ongevraagd te schieten. Ook voor niets. Arie deed toelatingsexamen bij de Damvereniging Soest-Baarn, slaagde en stuurde vervolgens tegen betaling een cavia op een stuk worst en een krentebrood af, en leefde heel even ln de veronderstelling dat de AMRO voor de stunt van het jaar zorgde. Hoe wel de deuren zeer uitnodigend open stonden bleek het op een misverstand te berusten dat er gratis groene dui zendjes konden worden afgehaald. Vol gend jaar beter, bedacht Arie onder weg. Zaterdagmorgen was de weeg schaal onbarmhartig. Een kilo erbij. En dan te bedenken dat Arle's maag geen haring heeft gevangen en er die vrijdagavond een stukje saté aan een stokje werd geprikt. Braderieën ln Hartje-Zuid, Arie hield er een gezellige avond en een kilo aan over. ARIE WANDELAAR schuilkelder verkeerd te noemen. "In de eerste plaats geeft het de be volking de indruk dat zij een atoom oorlog wel kan overleven. Daarmee wordt zij gesust, worden er valse ver wachtingen gewekt. In de tweede plaats werken schuilkelders 'atoomdrempel- verlagend': het gaat erom de tegen stander duidelijk te maken dat we be reid zijn eventueel een atoomoorlog te voeren." Over het "kernwapenvrij"-verklaren van Soest, waarvan de gemeenteraad bij eerdere pogingen duidelijk heeft gemaakt er niets voor te voelen, zegt hij: "Er ligt nu voor het eerst in Soest een gedegen stuk op tafel waarin de zaken duidelijk worden gemaakt. De meeste raadsleden hebben er tot dus ver geen blijk van gegeven zich serieus in het vraagstuk te hebben verdiept, dus de plaatselijke politiek kan er z'n voordeel mee doen." IKV en Vrouwen voor Vrede willen met het stuk in elk geval duidelijk maken dat zij niet tegen de schuilkelder zijn omdat ze "nu eenmaal overal tegen zijn". Peter Rote: "Er lijkt bij opper vlakkige beschouwing best wat te zeg gen vóór een schuilkelder, maar het vraagstuk is nu eenmaal heel wat in gewikkelder. De schuilkelder heeft alleen maar zin als er op heel beperk te schaal atoomwapens worden ge bruikt, maar dat is een verwachting die op niets is gebaseerd. Daarover zijn de meeste militaire deskundigen het wel eens." De discussie over de schuilkelder is nog nooit in een openbare vergadering gevoerd, wél ooit eens in een commis sievergadering", aldus Peter Rote. "Ook wordt er gezegd dat de schuil kelder de gemeente Soest geen geld kost, maar aan de andere kant hoor je dat er elk jaar 7000,- op de begroting wordt uitgetrokken voor het onder houd." Afgezien van meer, duidelijker en reëler voorlichting ("daar hebben de burgers recht op") wenst de Vredes beweging in Soest vooral een ander beleid: "Het beleid is tot dusver alleen reagerend, maar wat nodig is is een actief beleid, gericht op oorlogsvoor- koming. Ook de gemeente Soest kan daaraan bijdragen. De enige zinvolle manier om je tegen de dreiging van een atoomoorlog te weer te stellen is immers ervoor te zorgen dat zo'n oor log er niet komt!" Ze zingt iedere aria, ongeacht uit welke opera. Zodra ze de schemering herkent, is onze zangeres present. Meestal tegen de klok van acht, is ze op volle kracht. Moet je die hoge tonen horen, ze doen zo'n pijn aan je oren. Soms lijkt 't een krassende viool, die ze speelt met veel frivool. Onvermoeibaar speelt ze de snaren, in het donker om licht te besparen. Nooit heb ik haar nog gezien, waar ik het allemaal aan verdien? 't Is allemaal een beetje raar, Slapen, "Vergeet het maar". Stap ik in mijn ledikant, de vliegemepper in mijn hand, met een mep in mijn gedachten, geloof maar dat je lang kunt wachten. Will Op de Amersfoortsestraat raakte vo rige week, ter hoogte van de Richelle- weg, de auto van een inwoner van Zeist in brand. De politie, die toevallig pas seerde, zag de vlammen onder de motorkap vandaan komen. Met een poederblusser kon het vuur gedoofd worden. De brand werd veroorzaakt doordat een dot poetskatoen, die tegen een lekkende carburateur was gestopt, vlam had gevat. Een bewoner van de Irenelaan ontdek te vorige week een gaatje in de voor ruit van zijn auto. Nader onderzoek wees uit dat er een kogeltje waar schijnlijk met een windbuks op was af gevuurd. De eigenaar deed aangifte bij de politie. Uit een auto die op de Smitsweg stond geparkeerd werd vorige week een autocassetterecorder met een waarde van 1700 gestolen. De dief bleek een raampje te hebben gedemonteerd. Ook een aan de Varenstraat gepar keerde auto moest het ontgelden. Hier verdwenen een honkbalknuppel, een honkbalhandschoen en een tunnelbak met een cassetterecorder. De buit had een waarde van 675,-. Eind september start het IVN-Eem land wederom met een "Groene cur sus," bestaande uit acht dinsdagavon den over bodem, bos, heide, sloot, pol der, bijen, mens en natuur. De cursus omvat tevens een filmvertoning en dls- kussie, alsmede twee excursies op de zaterdagmorgen. Zo langzamerhand begint de "Groene cursus" van het IVN een vast onder deel te worden van het cursuspakket dat elk najaar in Soest e.o. wordt aan geboden. Elk jaar is de cursus volge boekt. Iedereen is na afloop enthou siast ove de opzet en de relatie van de onderwerpen met Soest en omgeving. Kosten voor deelname zijn 45.- voor niet-leden35.- voor leden IVN. Opgave, informatie en programma bij: Jetty de Niet, Aagje Dekenlaan 23. tel. 10451 (na 19.00 uur». Prins Hendriklaan X Soest 4 Kegelbanen Telefoon 02155-13807 Foto: Goos van der Wilt Kunsthandel Luttik Koninginnelaan 99, te Soest, opende op zaterdag 10 septem ber j.1. om 14.00 uur haar deuren voor liefhebbers van Afrikaanse kunst. De eigenaar van de kunsthandel, Ger- brand Luttik, reist al gedurende vele jaren in Oost- en West Afrika en heeft sinds kort ook kontakten in Zaïre, zo als duidelijk herkenbaar was aan het relatief grote aandeel van stukken uit Zaïre welke op deze expositie te zien zijn. De belangstelling voor Afrikaanse kunst en Afrikaanse culturen in het bijzonder, en "ethnografica" in het algemeen, is stijgende hetgeen blijkt uit de kortgeleden opgerichte vrien denkring van liefhebbers van ethno grafica waarvan de heer Luttik be stuurslid is. Afrikaanse kunst is religieuze kunst en pas aan het begin van deze eeuw tot aanzien gekomen, vooral doordat schilders als Picasso, Braque, Matis- se en Rouault zich begonnen te interes seren voro de buitengewoon krachtige expressie die door Afrikaanse beeld houwers gerealiseerd wordt, d.m.v. een vaak eenvoudig lijnenspel. Het is vaak niet in de eerste plaats de esthetica die ons treft in de Afri kaanse kunst, maar de dieproerende religie die de mens verbindt met de schepping en de schepping met de mens. Het is deze indringende factor die de oorzaak is van de revolutie in Europese kunst. De expositie duurt nog tot zaterdag 24 september. De kunsthandel is dagelijks geopend van 13.00 tot 18.00 uur, (behalve op zondag en maandag) of op afspraak (tel. 19441). AFDELING SOEST Ook voor het seizoen 1983/84 heeft de afdeling Soest van de Koninklijke Maatschappij "Tuinbouw en Plantkun de" weer een boeiend en veelzijdig programma samengesteld. Halverwege dat seizoen gaat Groei en Bloei haar 25-jarig bestaan vieren, waaraan een aantal interessante eve nementen zullen worden verbonden. Groei en Bloei mag zich nog steeds verheugen in een groeiend ledental, dat de 300 reeds heeft overschreden. Het feit dat Soest zijn karakter van tuinstad ondanks flatbouw nog niet verloren heeft, zal daar zeker niet vreemd aan zijn. In het kader van het aanstaande zil veren jubileumfeest is een programma samengesteld, dat er niet om liegt. Lezingen Er zijn lezingen op velerlei gebied. Wij noemen onderwerpen zoals de boomsoorten langs lanen, parken en wegen in de gemeente Soest" en "hei- detuinen". Ook onderwerpen van een meer theoretische aard, zoals "mete orologie en microklimaat", staan op het programma. Veel aandacht wordt, zoals de traditie wil, besteed aan bloemschikken in dé Paas- en Kerstperiode. Vermaard in Soest zijn de door "Groei en Bloei" georganiseerde plantenruil- beurzen in voor- en najaar, te houden op het terrein van de gemeentelijke kwekerij, waar op grote schaal een door leden en belangstellenden meege bracht assortiment planten, stekken, bollen, etc. van eigenaar verwisselt. Cursusprogramma Een eveneens rijk geschakeerd cur susprogramma biedt de mogelijkheid dieper op de liefhebberij van het tui nieren in te gaan. Wie had kunnen den ken dat een snoeicursus van 9 lessen overtekend zou worden? Een duidelijk bewijs dat "Groei en Bloei" in Soest een groot aantal gemotiveerde tuin- liefhebbers telt. Het cursusprogramma vermeldt bo vendien onderwerpen als bloemschik ken voor beginners en gevorderden, verzorging van droogbloemen, een cur sus gewijd aan kennis van de nomen clatuur (Latijnse namen), snoeien, zelfmaken van een vijver, het kweken van tuinkruiden en de bereiding daar van. Tenslotte zijn in de loop van het seizoen nog excursies gepland naar bekende tuinen, waaronder een bezoek aan het Cantonspark op 20 september te Baarn, waar de 14 meter hoge tropische kas wel één van de belangrijkste beziens waardigheden is. Je roait nooit, waa'k bie ming thuus in de schuur het legge. Ln stuk turruf uut ongze eige bojem. En daan weet haalluf Soest niet eejns, woarom Han nes zó'n bonk vergoane Plaante be- woart, waant d'r ben niet zoveul ech te Soesders meer. Aal die mense die in Overhees of Kloarwater wone, ik denk daat doar un hoöp import bie waas. En juust vaan daat stuk grongd komp daat stuk turruf. Ze ben doar weer an 't mulle om d'r nog us un stel huze bie te bouwe. Daat wordt denk' Overhees IV of VI a of b, weet ik veul, je roakt omtrent de tel kwiet met die Heze. As 't moar niet uut de hangd goat löpe, waant aangders be ginne ze doaro zo over zellyfbestuur te jaammere, net as op Soesderbaarg. Affing, zo as ik aal zee, ze ben doar an 't groave jonges, heul baar! Kule, zo diep as de lege gemeengtekaas. Eerst doch ik, daawwe d'r nog un zwembaad bie zouwe kriege. Daat zouw daan paas de echte "Turf" kenne weze. We hebbe aal un baad met die noam, moar daat veraangdere we daan in de "Tobbe", waant zo groot is daat baakkie woater niet. Woar ze daan noeng an 't bouwriep moake benne, doar kwaam vrogger de turruf vaandoan en doar hek daat stuk gejaat. Ajje niet te laang waacht, daan kaajje d'r zo de loage zien legge. As ze nog dieper groave, wie weet stu- te ze nog op olie of op un gaasbel. Daan zouwe we effe bove Jaan weze hiero! Daan woare we op slaag uut de aar- moei! Daan kriege we "Joaknikkers" op Soest, waant "Neeschudders" hew- we aal zaat. Kiek moar us in de road, aallemoal plaannekroakers. Vrogger omdaazze aargus teuge woare en noeng om te bezunige. Zo zitte ze eerst un dienstecentrum "de Vieverhof" uut te vingde en daan goan ze kieke of 't wel nódig is. Voor- temee stoat de heule opstaal d'r aal en daan moewe nog op zeuk noar bewoon- ders. Die kriege daan toeslaag as ze d'r in wille. Die "Vieverhof" zouw ok te dicht bie de Borg komme te legge, zee un roads- lid, daat doch daattut college vaan B W niet wist, woarof daat slot laag. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daa'k ut college de weg wel wil wieze as ze lope te zeuke noar die burcht, waant die legt aachtersteveure en daat stoat niet op de plaattegrongd vaan Soest. HANNES VAN DE NENG knntnnr Steenhoffstraatl3 "JL 3764 BH Soest enmencv Telefoon 0215ö-10115 Voor uw complete KANTOORINRICHTING Bureau's Stoelen Computermeubelen Printertafels Kortom: een programma dat met be grip en zorg werd samengesteld en dat "elck wat wils" biedt. Zij die nader willen worden ingelicht over de activi teiten van "Groei en Bloei" kunnen zich wenden tot de propagandist van de vereniging, de heer Th. F. J. Kersten, Oranjelaan 22 te Soest, tel. 10298 (na 18 uur). Mevr. A. E. H. Mees-Lubber man geeft inlichtingen over cursussen en excursies. Haar adres is: Oude Tempellaan 14A te Soesterberg, tel. 03463-3279. Voor rijbewijs A, B/E, C/E en D/E slaagden de onderstaande dames en heren: Voor A: M. W. C. v.d. Berg, P. A. J. v.d. Dijssel, C. A. den Hollander, B. A. v.d. Molen, S. Laseur en S. Ruitenberg. Voor B/E: M. B. W. Barrink, J. A. Beijer-Tans, P. E. v.d. Berg, W. J. Boerenkamp, M. E. H. Bremer, A. Brouwer-Douze, M. v. Brummelen, C. v. Buuren, H. C. v.d. Craats, C. v. Dasselaar, H. J. v. Delden-den Otter, I. A. B. v.d. Deijssel, J. P. Dorresteijn, J. A. G. v. Dorrestein, S. G. Gopal- rai, H. M. Groart, W. M. Groeneveld- Wolfsen, S. G. Gijsing, H. J. J. v.d. Heuvel, P. A. C. Hilhorst, W. A. Hop, J. M. Huurdeman, W. J. E. v. Klooster, A. G. M. Kool. S. W. P. Koster, E. A. Kuiper, P. J. Kuiper, J. Leeflang, M.v. Leeuwen, C. F. M. Lustenhouwer, C. J. Merkus-Vijfhuizen, G. J. Mooij, J. C. Nijhuis-Veerman, S. M. Oettli. I. B. Olsen, A. A. Oosthof-Visser, J. F. On- wezen, S. Y. v. Ooijen, P. A. Pickard- Schoonderbeek, P. L. M. Rademaker, N. Renes-Britstra, M. Rijkers-Poel der, P. J. v. Schie, A. J. Scholten, J. G. Seegers, G. P. Sevink, A. S. Slegter- horst, A. E. M. v. Soeren, E. L. v.d. Steeg, B. Sytsma, J. G. Tiggeloven, C. J. Timmer-de Jong, R. Troost, N. M. v.d. Velden Erdbrink, M. P. Verhaar- Kaats, A. A. Voogel, J. P. de Vries, J. v.d. Wal, A. de Weger, A. B. C. D. v. Zetten en A. M. v. Zon. Voor C/E D/E: N. J. de Bruin, V. H. de Bruijn, J. E. Kanters, J. C. A. Korne- dewal, J. K. Meiessen, R. G. v. Nieu- wenhuizen, G. A. Schimmel, F. A. K. Vorderhake, D. J. Westeneng en J. P. Wilhelmus. Zij werden opgeleid door Autorijschool M. Los, Van Lenneplaan 47, tel. 16621. l\lï|8.W tut" rt" iVAN WEEDESTRAAT17A - SOEST - Telefoon 02155-17120i Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Voor kuipplanten, als laurier, Oleander, Fuchsia, Yucca en Agave, komt het tijdstip van verhuizen weer snel aan. Ze hebben de hele zomer het terras of balkon gesierd en moeten nu de winter weer bin nenshuis doorbrengen. Zodra de kans op nachtvorst aanwezig is halen we de planten binnen en plaatsen ze bij voorkeur op een koele lichte plaats, die echter wel vorstvrij moet zijn. 's Winters krijgen de kuip planten net genoeg water om niet uit te drogen maar beslist niet meer, anders activeren we de groei. Al leen de bellenplanten of Fuchsia's kunnen ook goed in een vrij donkere plaats vertoeven omdat zij toch in de winter hun blad verliezen Wat water geven betreft geldt hetzelfde als bij de -andere overblijvers. In de tuin gaan steeds meer planten afsterven, de tuin begint wat grauwer en grijzer te worden. Toch zijn er nog betrekkelijk veel gewassen die in deze tijd de tuin kunnen opvrolijken. Er zijn bijvoorbeeld talloze soorten herfstasters van laag naar hoog in diverse kleuren. De hemelsleutel (Sedum telephium "Herbstfreude") is ook een fraaie vaste plant voor de nazomer. Met zijn rode-rose bloemschermen tot zo'n 60 cm. hoogte geeft de plant kleur tot ver ln oktober. Voor herfstbloei is ook nog de zilverkaars aan te be velen, een vaste plant die een enigszins beschaduw de standplaats wenst in een niet te droge grond. Er is een aantal soorten van de Cimicifuga (of zil verkaars) bekend. De laatst bloeiende soort is de C. simplee die tot in november zijn pijperagerachtige witte pluimen voortbrengt. Zilverkaarsen worden zo'n 125-150 cm. hoog. Maar niet alleen bloeiende vaste planten kunnen de tuin opfleuren. Juist planten met bessen en andere siervruchten maken de herfst tot een jaargetijde in de tuin dat toch de moeite waard is. We hoeven al leen maar te denken aan de algemeen voorkomende vuurdoorn met zijn rode en oranje bessen. Ze geven momenteel volop kleur. De Pernettya of parelbes is ook zo'n plant die met zijn grote opvallende bessen de herfsttuin siert tot ver in de winter. De parelbes is een groenblijvend struikje tot zo'n 50 cm. hoogte. Voor de beszetting bij de vrouwelijke plant is het beslist noodzakelijk dat er ook een man nelijk struikje in de directe nabijheid wordt aange plant. De Callicarpa of prachtbes begint nu prachtig te kleuren met zijn massa kleine paarse besjes die zelfs tot na de kerst in bloemstukjes kunnen worden verwerkt. De struik is gedurende de rest van het jaar niet erg opzienbarend, maar in deze tijd des te meer. Bij de prachtbes is er geen sprake van man nelijke of vrouwelijke exemplaren; wel wordt de vruchtzetting in sterke mate bevorderd door de aan plant van enkele planten bijeen. Andere leuke herfstvruchten worden voortgebracht door bijv. de Euonymus of kardinaalsmuts. de sneeuwbes of Symphoricarpos en bijv. de sierkala- bas een éénjarige die in wat ruimere tuinen heel makkelijk zelf gekweekt kan worden. We doen er nu ook al goed aan om bloembollen voor de herfst uit te zoeken. We planten bloembollen bij voorkeur in oktober/november, maar we vinden nu bij de tuincentra nog de grootste keuze, zodat we ons kunnen verzekeren van een mooi assortiment. Het lijkt nog wel ver weg maar we moeten toch al weer aan het volgend voorjaar denken.

Soester Courant | 1983 | | pagina 13