Programma Vredesweek Vredesweek '83 teken van hoöp En de Russen dan. Opening met Proloog 'Niet de schuilkelder in, schuilen heeft geen zin' Oude jazz: 'Stablemates' Kinderfilm: 'De rode ballon' Film'Krieg und Frieden' m 'Bekijk 't' bij voor Vrede Vrouwen 'Lood om oud brood' 'Klimmen' door Cees Brandt Popdichters Diana Ozon en Hans Plomp 'Protesteren om te overleven' 15 Nee zeggen tegen de kruisraketten betekent: Vrijdag 16 september Zaterdag 17 september Zondag 18 september Maandag 19 september 20.00uur film:'KriegundFrieden.' Dinsdag 20 september Donderdag 22 september Vrijdag 23 september Zaterdag 24 september Zondag 25 september Volhouden en doorgaan Het pokerspel om, Genève Bussen uit Soest naar vredesmars in Den Haag 15 Soeater Courant van woensdag 14 september 1983 VREDESWEEK '83 De traditionele Vredesweek van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) in Soest wordt dit jaar ge combineerd met een thema-week van Artishock, die eveneens "Vrede" als onderwerp heeft gekre gen. Deze samenwerking, waaraan ook Vrouwen voor Vrede en het Vredesplatform deelnemen, leidde tot een veelomvattend en gevarieerd Vredesweekprogramma, dat u op deze pagina aan treft, samen met een aantal achtergrond artikelen. •Ja zeggen tegen de nood zaak om nu eindelijk de waanzin van de kernwa penwedloop te stoppen. Niet eerst nog weer een nieuwe ronde, zogenaamd ter wille van de wapen beheersing; Ja zeggen tegen een nieuw perspectief voor de talloze mensen, bij ons in de Derde Wereld, die verlamd worden door de angst voor een derde allesvernietigende wereldoorlog; Ja zeggen tegen de wil om door zelfstandige stappen een uitweg te zoeken uit de ijzige om knelling van de Oost- West tegenstelling; Ja zeggen tegen de de mocratie. Want laten we wezen: uit alle opiniepei lingen blijkt overduide lijk dat in bijna alle NA- VO-landen de bevolking tegen de plaatsing is van nieuwe kernraketten in Europa. Voor Nederland geldt dit zeker. 21.00 uur Opening Vredesweek Artishock. Tentoonstelling: 'Vrouwenkunstkollektief.' 22.00uur Proloog met 'Pamflet voor het leven.' 11.15 uur Demonstratie naar de schuilkelder '21.00uur Muziek:'Stablemates' (oude jazz). 14.00uur Kinderfilm:'De rode ballon.' 20.00 uur informatie Vrouwen voor Vrede: Vrouwen voor Vrede-koor en cabaretgroep 'Bekijk 't.' 20.00 uur Informatie IKV: 'Lood om oud brood. m.m.v. drs. Ron Rote. 21.00 uur Theater: Cees Brandt met 'Klimmen.' 21.00 uur 'Het lossen van duiven. 22.00 uur PoëzieDiana Ozon en Hans Plomp 19.00 uur Oecumenische Vredesdienst Mariakerk, Nieuwerhoekplein m.m.v. ds. D. Land en ds. J. C. Greive. Alle aktiviteiten vinden plaats in 'Artishock' Steenhoffstraat 46, tenzij anders vermeld. De zoveelste Vredesweek, opnieuw ge wijd aan de kernbewapening. Het is niet verwonderlijk dat mensen er zo langzamerhand moe van worden. Moe, niet alleen omdat het zo lang duurt, maar ook omdat het zo uitzichtloos lijkt. Omdat je steeds vaker bevangen raakt door het gevoel dat je toch maar een roepende in de woestijn bent. Dit schrijft IK V-secretaris Mient Jan Fa- ber in het augustusnummer van IKV- be richten. Faber vervolgt: "Hoevelen zijn er in middels al weer overgegaan tot de ge wone dingen van alledag? Soms leek het even of we er bijna waren. Als de kerken met krachtige uitspraken tegen de kernbewapening of met pastorale brieven om 'vrede en gerechtigheid' kwamen. Maar het duurde maar kort of de interpretatiestrijd brandde los. De verklaringen en de brieven bleken vaak helemaal niet zo helder en al evenmin krachtig. Of er werd weer eens hoog opgegeven over het ontwapeningsoverleg in Ge- nève. Een akkoord is nog altijd moge lijk, zo heet het, maar dan wel zó een, waardoor er toch raketten geplaatst worden en de wapenwedloop op vele terreinen doorstroomt. Derde Wereld De kerken moeten wat minder aan de bewapeningsproblematiek doen en wat meer aan de bestrijding van ongerech tigheid, roepen sommigen uit de Derde Wereld ons toe. En het is waar, de Derde Wereld is meer dan ooit het kind van de rekening. Maar mag het on recht van de bewapening worden afge rekend met een grotere inspanning ten gunste van de armen en onderdrukteni in de Derde Wereld? Of falen we op beide fronten? Hebben we de Derde Wereld al opge geven en zijn we ook dicht het punt ge naderd waarop we de wapenwedloop zijn gang laten gaan en de kruisraket ten dus helaas maar aanvaarden? Ter wijl we onszelf vrijpleiten met een be roep op anderen, die deze belangrijke kwesties voor ons maar moeten rege len. 'Brood voor onderweg,' het thema van de Vredesweek '83, het moest de Em maüsgangers aangereikt worden door een vreemdeling. Toen pas werden hun ogen geopend en zagen ze dat 'Hij' het was die hen vergezelde en dat de toe komst nog voor hen lag, niet toege sloten maar juist wagenwijd opgen. Kennen wij Hem? Zullen wij het brood ook willen en durven ontvangen op de vredeszondag? Er is wel moed voor no dig. En veel geduld bovendien. Aldus Mient Jan Faber in zijn openingswoord bij de Vredesweek 1983, die ook in Soest wordt gehouden van 18 t./m. 25 sep tember. Gelukkig kunnen vriend en vijand, links en rechts, het over één ding eens zijn: er zijn te veel kernwapens in de wereld. Genoeg zelfs om de aarde tien tallen malen te vernietigen, terwijl éénmaal eigenlijk al te veel is. Waar om dan nog weer nieuwe keraraketten in Europa plaatsen? Omdat de Russen de SS-20 raket hebben? Maar wat maakt het uit of de Sovjet-Unie ons nu 51 maal in plaats van 50 maal kan ver nietigen? Amerika heeft al 10.000 kern wapens op Moskou gericht staan. Moeten er nog 572 kruis-en Pershingra- ketten bij? Trouwens, het zogeheten effectief on derhandelen met de Russen uit een po sitie van kracht (gelijk de VVD voor staat), heeft sedert de Tweede Wereld oorlog alleen maar tot nog meer kern raketten in de wereld geleid. "Herbe wapenen vooraf, om straks te kunnen ontwapenen" - een gedragslijn die reeds vaak werd gevolgd en altijd tot averechtse resultaten leidde. De her bewapening kwam zonder grote pro blemen wel tot stand, maar de brood nodige gemeenschappelijke wapenver mindering bleef steeds uit. En het ziet er helaas naar uit, dat in Genève dit proces zich gaat herhalen. Gaan we dan toch de duivel met Beëlzebub uit drijven? Met recht vraagt de vredesbeweging zich dan ook af of 'Genève' wel een ge-- schikte en juiste manier is om de kern- wapenrace af te remmen. Het ant woord op deze cruciale vraag moet he laas "neen" luiden. Waarnemers menen zelfs dat, ondanks alle mooie voorstellen, de onderhandelingen niet alleen muurvast zitten, maar nog niet eens echt zijn begonnen. De voorgeschiedenis van Genève laat zien dat er sedert 1945 minstens 6000 of ficiële besprekingen zijn geweest over ontwapening en wapenbeheersing. Het resultaat daarvan is echter nihil. Zo stegen van 1947 tot 1977 de wereldwijde uitgaven voor de bewapening van 74 miljard naar 270 miljard, van 3 naar 50.000 kernwapens in de wereld. Als de geldigheidstermijn van Salt-1 (beper king strategische kernwapens) in 1983 afloopt, zullen Amerika en Rusland in staat zijn elkaar én Europa 100 maal te vernietigen. Bij de ondertekening van het Salt-verdrag in 1972 was dit "nog slechts" 50 maal. Gevechsfunctie De nieuwe kernraketten voor Europa hebben door hun grote precisie typisch een gevechtfunctie. Voor een weder zijdse afschrikking is echter geen even wicht in offensieve middellange-af- standswapens nodig. Er zijn reeds meer nucleaire wapens inzetbaar dan noodzakelijk is om de Sovjes-Unie af te schrikken. Een akkoord vóór eind dit jaar in Genè ve is niet erg waarschijnlijk. De onder handelingsposities van de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten sluiten elkaar uit. al die optimistische berichten over toenadering ten spijt. Ze dienen helaas de illusie in stand te houden dat Genève het alternatief kan bieden. Als Genève dan uiteindelijk toch niets oplevert, dan is plaatsing immers onvermijde lijk. Erger nog, de plaatsing is juist nodig om daarna Genève tot een suc ces te maken. We moeten nieuwe ra ketten plaatsen in Europa om geen ra ketten te hoeven plaatsen. Zoiets van: we kunnen de wereld pas redden door hem eerst te vernietigen. Degenen die nog steeds heil van Ge nève verwachten, zijn er medeverant woordelijk voor dat een geheel nieuwe generatie Amerikaanse raketten haar intrede doet én dat de Russische SS-20 wordt aanvaard (alleen de aantallen blijven onderhandelbaar) En zo gaat de kernwapenwedloop weer door. Van de regen in de drup De Geneefse besprekingen hebben dus weinig met echte ontspanning te ma ken. Genève helpt ons van de regen in de drup en kan onmogelijk de nieuwe kernwapenronde voorkomen. Allicht is de vredesbeweging niet tegen onder bandelen, maar het huidige onderhan delingsraamwerk deugt niet. En die onderhandelingen, zo vindt het IKV, mogen geen alibi worden om de nieuwe raketten toch maar neer te zetten in Europa. "Als plaatsing werkelijk voor komen kan worden door de bespre kingen in Genève: des te beter! Maar onderhandelingen niet gebruiken om toch te gaan plaatsen. Dat is dweilen met de kraan open." De vredesbeweging pleit ervoor dat de Westeuropese regeringen zelfstandig stappen gaan zetten in plaats van zich nog langer te laten verlammen door het verder bewapenen-plus-onderhan- delen van de twee supermachten. Het leidt van kwaad tot erger. En zolang dat niet gebeurt is er reden te over voor de vredesbeweging om op 29 oktober massaal naar Den Haag te gaan. Adriaan Slooff Den Maas-, 29 okTobeR. Geen Nieuwe Kernwapens IN EUROPA Ook vanuit Soest zullen op zaterdag 29 oktober bussen vertrekken naar de grote vredesdemonstratie in Den Haag. Deze week heeft het IKV de ver trektijden- en plaatsen, alsmede de prijzen bekend gemaakt: 9.30 uur: Soestdijk, gemeentehuis 9.45 uur: Smitsveen, Open Hof (hoek Dalweg/Veenbesstraat) 10.00 uurSoest-Zuid, busstation 9.30 uur: Soesterberg, Dorpsplein Prijs retour: volwassenen 15,-, kinderen van 5 tot 12 jaar 7,50 en kinderen beneden 5 jaar gratis (op schoot). In de bus gèèn verkoop van kaarten! Inmiddels is in Soest een breed platform gevormd ter voorbereiding van lo kale activiteiten inzake 29 oktober-demonstratie. In dit platform zitten momenteel PvdA, PPR, PSP, CPN, IKV en Vrouwen voor Vrede. D'66 be raadt zich nog. Buskaarten, raamaf'fiches, stickers, buttons, ansichtkaarten en folders voor 29 oktober zijn verkrijgbaar bij: IKV Fam. den Oude, St. Theresiastraat 15, Soestdijk, tel. 14622; Thea Weenink, Valeriaanstraat 98, Smitsveen. tel. 19816; An Verschoor, Van Hamelstraat 3, Klaarwater, tel. 10140; Roland van Vliet. Gallenkamp Pellsweg 11a (ach terom trap op), Soest-Zuid, tel. 21613; Fle van de Niet, Luytenaarpad 17, Overhees, tel. 19771 ;Mleke Sluis, Banningstraat 9, Soesterberg, tel. 1940. PvdA:Fred Rijntalder, Weegbreestraat 549, tel. 21748 PPR: Wolter Spaink, Weegbreestraat 3, tel. 17891 PSP:Cuno Lavateije, Talmalaan 11a D'66:Rie Paling, Plasweg 10, tel. 13070. De Vredesweek in Artishock, van vrij dag 16 t./m. zaterdag 24 september, wordt op vrijdag 16 september aan vang 21.00 uur, geopend door de voor zitter van de Vereniging Artishock, Dick de Wit. Tevens zal ook de tentoon stelling van het Vrouwenkunstkollek tief met het thema 'vrede' geopend worden. Om circa 22.00 uur, zal de epi loog van deze avond, de door het Minis terie van WVC opgedoekte toneelgroe pen Proloog nog een keer acte de pré- sence geven. Zij zullen het aktiepro- gramma tegen de kernwapens, genaamd Pamflet tegen het leven, nog een keer brengen. Het Vrouwenkunstkollektief Het Vrouwenkunstkollektief is naar aanleiding van de grote demonstratie op 21 november 1981 ontstaan. Via ad vertenties in o.m. de BBK-krant, werd aan vrouwen de oproep gedaan om in het kader van de kernbewapeningswed loop een tentoonstelling in het buurthuis van Duivendrecht te organiseren. Aan deze tentoonstelling werken 11 vrou wen mee. Door de grote respons en het vele werk dat aanwezig was, werd in het veel grotere Binnengasthuis te Am sterdam opnieuw een tentoonstelling georganiseerd. Uit deze groep van 35 vrouwen is het Vrouwenkunstkollektief ontstaan, dat momenteel uit 15 vrouwen bestaat. Als kollektief werken ze aan exposities en manifestaties mee. Zo heb ben ze voor de Internationale Vredesde monstratie van vrouwen op 8 maart j.1. in Brussel, twaalf panelen gemaakt, die sindsdien op vele plaatsen in het land zijn geëxposeerd. Een van de initiatiefneem sters tot het oprichten van dit kollectief, Els van Leeuwen-Ritman, zal tijdens de opening over hun werk het een en ander vertellen. De tentoonstelling is dagelijks te bezichtigen tot en met 30 september van 14.00 - 16.00 uur in de kleine zaal van het Artishock-gebouw. Proloog Over Proloog is in de laatste maanden al zoveel geschreven, een Griekse tra gedie waardig, dat we het hier alleen bij het te brengen programma zullen la ten. 'Pamflet voor het leven' is het laatste aktieprogramma van Proloog. H et is o.a. geïnspireerd door verhalen van mensen die Hiroshima 'overleefden.' Proloog: "Aanleiding om het program ma te maken waren onze eigen angst, onze woede om 2oveel krankzinnigheid èn ons vertrouwen in de kracht van het verzet. Niet alleen de angst voor kern wapens komen in de liedjes naar vo ren, maar ook de verbijstering en de woede van de oneerlijke verdeling en de moedwillige vernietiging van alle rijkdommen in de wereld." Drie musi ci, twee akteurs en een actrice vormen met elkaar een strakke, gesloten kring. Het optreden begint zeer sarcastisch met een koraalachtig loflied op de mens, die tot zoveel schitterends in staat is: ook tot zo'n prachtige kern bomexplosie. Deze wordt uiterst mini- tieus en konkreet beschreven, waarna de twee lijnen volgen. In de ene wordt in gesproken, door muziek ondersteun de, teksten het onvoorstelbaar gruwe lijke verhaal verteld van éèn vrouw die de explosie overleeft. Daar tussendoor wordt in liedjes de maatschappij gete kend die kernbommen voortbrengt. Aanvang: 21.00 uur. EntreeVrij Op zaterdag 17 september a.s. zal het Soester Vredesplatform (waarin verte genwoordigd: IKV, Vrouwen voor Vrede, PVDA, Progressief Soest, PPR, PSP, CPN, EVP en Basisgroep Soest/Baarn) een demonstratie houden naar de schuilkelder onder het pand Birkstaete aan de Birkstraat te Soest. De hoofdleuze die in de demon stratie wordt meegevoerd luidt: "Niet de schuilkelder in, schuilen heeft geen zin." Aan de vooravond van de vredesweek (van 18 t./m. 25 september) wil het Vredesplatform zo de aandacht ves tigen op de aanwezigheid van de schuil kelder, die enige maanden geleden vrijwel geruisloos aan B. en W. van Soest werd opgeleverd. Het belangrijkste bezwaar dat tegen de bouw van schuilkelders kan worden in gebracht is, volgens de in het Vredes platform samenwerkende groepen, dat zij atoomdrempel-verlagend werken. Door te trachten zich in te dekken te gen de gevolgen van een mogelijke kernaanval maakt men een eventuele agressor duidelijk dat in het beleid De naam van deze combo is afgeleid van een stuk van Benny Golson uit de vijftiger jaren. Het repertoire omvat voornamelijk stukken uit deze periode, zoals 'A Night in Tunesia' van Dizzy Gil- lespy, 'Scrapple from the Apple' en 'Bongo bop' van Charlie Parker en an dere stukken welke tot het legenda rische Bebop-repertoire behoren. Ook worden stukken gespeeld van andere Jazz-giganten die in de vijftiger jaren furore maakten, zoals 'Four' van Miles De beroemde film over de vriendschap tussen een Parijs jongetje en zijn rode ballon, kan thans weer in het-roulatie worden gebracht. Een filmjuweeltje voor jong en oud. Aanvang: 14.00 uur. Entree: 2,-. Krieg und Frieden Regie: Alexander Kluge, Volker Schlöndorff, Stefan Aust, Heinrich Böll en Axel Engstfeld. Met: Angela Winkler, Jürgen Prow- now, Günter Kaufmann e.a. BRD1983 Na 'Deutschland lm Herbst* en 'Der Kandidat' realiseerden cineasten als Kluge en Schlöndorff een derde collec tief-film onder het Tolstoi-motto Oorlog en Vrede. Na typisch Duitse toestanden, stellen ze in hun nieuwe film de problematiek van de kernbewa pening aan de orde, die eigenlijk de hele wereld treft en West Europa in het bijzonder. Krieg und Frieden is een typisch colla- Vrouwen voor Vrede is een van de or ganisaties die aan de Vredesweek in Artishock deelnemen. Zij brengen op 20 september, aanvang 20.00 uur, een gevarieerd programma met muziek, informatie en cabaret. De avond is voor een leder toegankelijk (dus niet alleen voor vrouwen!) en staat onder leiding van Ellen Kennis, medewerk ster van Vrouwen voor Vrede hier in Soest. Zij zal het eerste deel van deze avond voor haar rekening nemen. Ellen zal op deze eerste avond van het nieuwe seizoen even stilstaan bij wat deze beweging, die Vrouwen voor Vrede is, zoal inhoudt. Hoe het ont staan is. oude en nieuwe ontwikke lingen, ideeën en plannen voor het nieuwe seizoen. Vervolgens zal het koor van Vrouwen voor Vrede een kort en krachtdadig op treden verzorgen, die op de onlangs ge houden demonstraties in Soesterberg bij de actievoerders zoveel begees tering bracht. Na de pauze treedt de Haagse cabaretgroep Bekijk 'T op. In een driekwartier durend programma, zal deze vijf vrouwsformatie met drie mannen!met harde teksten, grappen en sketsches het publiek confronteren met de opmerkelijke dadendrang, die de mensheid voor het bereiken van de vrede bezit. Aanvang:20.00uur. EntreeVrij. Op donderdag 22 september, aanvang 20.00 uur, organiseert het IKV-Soest in het Artishock-gebouw onder het motto "Lood om oud brood" een avond over de relatie tussen ontwapening en ont wikkeling. Steeds duidelijker wordt, ook binnen de vredesbeweging, het in zicht dat de (over)bewapening in West en Oost regelrecht ten koste gaan van de ontwikkeling in (vooral) het Zuiden, zowel door het enorme middelenbeslag van de huidige bewapening als door wapenleveranties aan regimes van landen, die daarmee hun eigen bevol king in de greep houden. Hele recent nog werd hierop gewezen door verte genwoordigers uit de derde wereld op de assemblee van de Wereldraad van Kerken te Vancouver. Ron Rote, studiesecretaris voor ont wikkelingssamenwerking van de Ne derlandse Raad van Kerken, woonde deze assemblee bij. Hij zal verslag doen van de indrukken die hij hier op deed. Daarnaast zal hij vertellen over zijn ervaringen in Sri Lanka, waar hij als ontwikkelingsekonoom, samen met zijn vrouw, een aantal jaren werkzaam was. Hij onderhield er nauw kontakt met de "Chandian Society" een bewe ging die zich ervoor inzet op geweld loze wijze de maatschappelijke struk- turen op Ceylon te veranderen. De lei der van deze beweging, een Tamil, was één van de honderden die bij de recente onlusten op Sri Lanka werden ver moord. serieus rekening wordt gehouden met een dergelijke aanval. En dit terwijl de werkelijkheid is dat een atomaire aan val vandaag de dag nauwelijks overle venden zal kennen. Op deze manier worden valse zekerheden geschapen, en is er dus van misleiding sprake wan neer de indruk wordt gewekt dat schuilkelders een bijdrage leveren aan de veiligheid in een atomair tijdperk. De demonstratie in Soest, die verschil lende onderdelen kent (sprekerscor ner, koor van Vrouwen voor Vrede, rad van avontuur, schuilkelderloopjever trekt om 11.15 uur bij gebouw Elthe- to achter het busstation Soest. Van 12.00 tot 12.30 uur wordt dan gede monstreerd bij de schuilkelder aan de Birkstraat (t.o. Vosseveld). Iedere deelnemer wordt verzocht het officieel voorgeschreven noodrantsoen broodje schuilkelder) mee te nemen. Dit wordt ingezameld en later symbolisch weer verdeeld. Zo wordt benadrukt dat solidariteit de basis dient te zijn van een echt vredesbeleid, i.p.v. het enkel en alleen gericht zijn op het eigen overleven. Davis en 'Oleo' van Sonny Rollins. Naast het Bebop werk worden enkele Jazz "standards" ton gehore gebracht, zoals Body and Sole, Alle the things you are en Jordu. "Stablemates" Joop van Tol - tenorsax, altsax en kla rinet: Jelle Visser - piano; Peter van Litsenburg - bas en Hans Beun - drums. Aanvang: 21.00 uur. Entree: 5,-/CJP ƒ4,-. Binnen de Vereniging Artishock is in de laatste maanden een nieuwe werk groep ontstaan die, als de financiën en mogelijkheden dit toelaten, streven om éénmaal in de maand aandacht te besteden aan theater. Hierbij wordt m.n. gedacht, ook vanwege de be perkte accomodatie, een kleintheater. De eerste aktiviteit van deze nieuwe werkgroep is het theaterstuk Klimmen van Cees Brandt op vrijdag 23 septem ber, aanvang 21.00 uur. Het verhaal zonder woorden gaat over een man, die veel weg heeft van een aap met al zijn nieuwsgierigheid en verwondering bij het ontdekken van nieuwe dingen, maar die ook een engel achtige uitstraling heeft. Hij geniet zichtbaar van iedere overwinning en is navoelbaar ongelukkig bij het opdui ken van problemen waar hij overigens toch steeds een oplossing voor vond. Deze man zien we opklimmen in de maatschappij (in de als een iglo uit ziende buizencontructie), waarbij ie der nieuwe fase getekend wordt door een kledingstuk: sokken, schoenen, overhemd, broek. Het hoogtepunt ont staat als de man uiteindelijk boven op zijn iglo zit een daar beurtelings de toe schouwer zegent of een schallend koor met mitrailleurvuur dirigeert. Maar hij kan zich niet op dat niveau handha ven en takelt net zo snel af als hij op geklommen is. Bij het begin van de voorstelling voelt het publiek zich nauwelijks betrokken bij die man die daar in een witte hang mat ligt te schommelen, maar in de loop van het spel laat hij - door het stellen van kleine problemen die humoristisch werken, zoals de vraag: "Hoe trek je een broek aan, zittend in een schom melende hangmat?" - steeds meer meedenken en meevoelen in zijn evolu tie. Klimmen is een boeiend spel met kleren en kippeveren, met perfect ge kozen muziek, met hard werken en een zorgvuldige opbouw van spanning en rustpunten. Aanvang: 21.00 uur. Entree: 7,50/CJP ƒ6,-. ge-film, opgebouwd uit een enorme hoeveelheid uiteenlopend materiaal die op maandag 19 september om 20.00 uur in het filmhuis te zien is. De film bevat materiaal van zowel de Ameri- kaanse als Russische Ministeries van Defensie, beelden uit klassieke speel films, opnames uit het televisiejour naal en tv-documentaires als Frank Wierings opzienbarende gesprek met de uitvinder van de neutronenbom. Bloedige ernst, satire en verhelderen de analyses wisselen in deze film ei kaar af. Een ieder kan er het zijne of hare uit halen. Aanvang: 20.00 uur! Entree: 5,-/CJP ƒ4.- De avond van de confrontatie: de jaren zestig tegen de jaren tachtig. De flo- wer-power beweging van toen tegen de harde werkelijkheid van nu. Gaat dat?? Jazeker, zaterdag 24 september, aanvang 21.00 uur, wordt ter afsluiting van de vredesweek in Artishock, een 'vredessoos' georganiseerd. De muziek en entourage op deze avond staan in het teken van de flower power tijd (dus als je je favoriete kloffie van toen nog in de kast hebt hangen, is het nu de gelegenheid om het weer aan te trek ken!). De inhoud wordt gevormd door twee popdichters van nu: Diana Ozon en Hans Plomp. Diana Ozon Diana Ozon werd in 1959 in Amsterdam geboren. Als medewwerkster van het underground tijdschrift 'De Koe- Crandt,' ontwikkelde ze samen met Kristian Kanstadt en Hugo Kaagman, de fanzine verkopende automaat 'De Art-O-Maat' en experimenteerde ze met poëzie in hun zogenaamde punk- performances. Met twee KoeCrandt me dewerkers richtte ze de eerste Neder landse punk-club in Amsterdam op: DDT 666. Zo werkte ze mee aan twee KoeCrandt radio-shows voor de VPRO en aan het werkloos kunstenaarskol- lektief "Zebra." Ondertussen heeft ze in eigen beheer één proza- en vier ge dichtenbundels uitgegeven. Bij Guus Bauer zijn in 1982 'Laag bij de Gronds' en "De Obscure Camera' verschenen. Hans Plomp Hans Plomp werd in 1944 in Amster dam geboren. Studeerde Nederlands en gaf enige tijd les in dat vak. In de zestiger jaren kwam hij in kontakt met Provo en begon zich in te zetten voor de •bevrijding van de verslaafde consu ment.' Hij was mede-organisator van de roemruchte tentoonstelling 'Omdat mijn fiets daar stond,' waar de politie zijn boekje te buiten ging en die bij droeg tot de val van de toenmalige burgemeester Van Hall. Als dichter en schrijver is Hans Plomp op zoek naar nieuwe vormen om het publiek te be reiken buiten het boek om. Hij werkt de laatste jaren veel met muziek en theater. In het afgelopen jaar maakte hij met een groep Nederlandse dich ters, waaronder Campert, Schierbeek ^n Herzberg, een toemee door Amerika. Zijn verhalen, artikelen en gedichten verschenen in vele tijdschriften en hij publiceerde een tiental boeken, waar van de bekendste 'Het Amsterdams Dodenboekje,' 'Satan Ontmaskerd' en 'In de buik van Moeder Natuur' zijn. De avond wordt om 21.00 uur begonnen met het loslaten van duiven. voor het Artishock-gebouw. Om circa 22.00 uur, zullen de twee popdichters hun confrontatie met het publiek aangaan. Aanvang: 21.00 uur. Entree5,-/CJP ƒ4.-. Evenals in vorige jaren wordt ook in de Vredesweek 1983 een Oecumenische Vredesdienst gehouden, onder auspi ciën van de Raad van Kerken Soest. Het thema is: 'Protesteren om te over leven.' De dienst is voorbereid door het IKV en de werkgroep Oecumenisch Avondgebed en wordt gehouden in de Mariakerk aan het Nieuwerhoekplein, aanvang 19.00 uur, op zondag 25 sep tember. De voorgangers zijn ds. D. Land en ds. J. C. Greive.

Soester Courant | 1983 | | pagina 15