WÊÊÊmmmmtrnm I I Opslagloods in de as gelegd Chatoux E 1.59 3.50 9.95 Zo gezien... SB» -gsts l I Schuilkelder aan Birkstraat zorgt voor politieke opwinding Miniposter 30 x 40 cm nü voor 79.90 (ook van dia) I I C-1000 Voordeelmarkt en de Marskramer in winkel centrum Soest-Zuid De Eekhoorn huizenkrant Inbraak In scène gezet om afpersers te betalen Ongehoord FVestoftint Woensdag 14 september 1983 62e Jaargang no.3 Vragen in Staten, Kamer en Gemeenteraad Salon Robert J.G. van Rouwendaal B.V. Gouden ketting buit bij inbraak:/ 6000,- Zèèr thuis in lederwaren... Kwaliteit voor 'n krats. Bij iniii li >y ini CASHEW NOTEN VLEES RIBBETJES BOEREN METWORST BLOEM BOLLEN Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen TAXI TAK 12636 Vd foto-f ilm-uideoc^y Birkstraat 2 Bureau voor redactie en administratie: Van Weedeatraat 47A, Soest Tel. 14152* Postgiro 126156 SOESTER-COURANT Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar 712.— Buiten Soest per half jaar f24.- Gecontroleerde oplage 6.350 Verschijnt iedere woensdag H De schuilkelder aan de Birkstraat heeft de politieke gemoederen niet alleen in Soest in de afgelopen week danig bezig* gehouden. Nadat het Vredesplatform Soest zich vorige week met een aan tal indringende vragen tot het gemeen tebestuur had gewend, die voorname lijk betrekking hadden op het functio neren van de schuilkelder in oorlogs tijd en vooral op de organisatorische aspecten daarvan, maakte het Utrecht se statenlid Jaap Roe 11 een paar dagen later bekend dat dezelfde schuilge- legenheid een rol speelt in de kwestie van het "slapende geld" (daarbij gaat het om miljoenen), dat in bezit is van twee van de drie BB-kringen in de pro vincie Utrecht, waarvan soms grote bedragen (o.m. voor de Soester schuil kelder 2 miljoen) worden uitgege ven, zonder enige democratische con trole. Voor de schuilkelder aan de Birkstraat is op deze wijze een bedrag beschikbaar gesteld dat noch bij de BB-kring, noch bij de gemeente op de begroting is aangetroffen. Tweede Kamer Een dag later volgden zelfs in de Twee de Kamer schriftelijke vragen aan mi nister Rietkerk van Binnenlandse Za ken, waarin de financiële reserves van de BB in Utrecht en met name de re latie met de bouw van de schuilkel der in Soest aan de orde werden ge steld. De kamerleden Stoffelen (PvdA) en Lankhorst (PPR) wilden van de minister horen of de financiële con structie voor de bouw van de schuil kelder speciaal gekozen is om in de gemeente een discussie over het nut en de wenselijkheid van schuilkelders te vermijden. Inmiddels hebben ook de gemeente raadsfracties van PvdA en Progressief Soest een interpellatie aangevraagd over deze kwestie, die in de raadsver gadering van a.s. donderdag wordt ge houden. Tenslotte hebben het Soester IKV en Vrouwen voor Vrede deze woek een nota gepubliceerd over de schuilkel- derproblematiek in het algemeen en de schuilkelder aan de Birkstraat in het bijzonder, die gistermiddag aan burge meester Scholten zou worden aange boden (zie het artikel elders in deze krant). Krentebrood De kritiek van het Utrechtse Statenlid Jaap Roëll (PvdA)/PPR) heeft vooral betrekking op de besluitvorming ("die gaat in de sfeer van ouwe-jongens- krentebrood") over de uitgaven van de BB. Daarover wordt beslist in de zgn. Kringraadsvergaderingen, waar in de burgemeesters van de deelnemen de gemeenten zitten. Roëll stuitte op de slapende reserves van de BB toen hij een aantal begrotingen doornam. Volgens hem is de besluitvorming rond de bouw van de Soester schuilkelder aan de Birkstraat "heel vreemd ge gaan". De gemeente heeft de opdracht verstrekt aan de Amersfoortse bouw- firma V ah stal, maar de rekeningen gaan naar de BB. De BB-kring Amers foort en Oost-Utrecht heeft dat be drag echter niet op de begroting staan. Roëll houdt het erop dat deze con- «structie is gekozen om een discussie iin de gemeenteraad te voorkomen, waarbij immers ook het nut van de schuilkelder aan de orde zou moeten komen. "Het is een onzuivere zaak dat op deze manier geld wordt uitge geven zonder dat er controle mogelijk is", vindt hij. Ook het Verificatiebureau van Nederlandse Gemeenten zou niet akkoord zijn gegaan met de gang van zaken. Uit de vragen van Roëll en mevrouw A. Holleman (eveneens PvdA/PPR- statenlid) blijkt dat de Kring Utrecht Voor moderne coiffures en de meest natuurlijke ondersteuning, de Dulcla permanent Volgens afspraak Kerkstraat 44, tel. 12175 en de Kring Amersfoort een reserve hebben van resp. 1,5 miljoen en 2,7 miljoen. Het rijk financiert de kringen voor 100%; maar deze weten blijkbaar niet waaraan zij het moeten opmaken. Burgemeester Scholten deelde vorige week desgevraagd overigens mee dat er "niets geheimzinnigs aan de bouw van de schuilkelder is. De zaak is in een openbare commissievergadering aan de orde geweest, waarbij al in 1981 groen licht voor de bouw is ge geven". De burgemeester verklaarde dat de bouw van de schuilkelder is gefinancierd uit een speciale pot van Binnenlandse Zaken, waaruit alle ge meenten konden putten. "De Tweede Kamer heeft deze post goedgekerud. Kamer heeft deze post goedgekeurd. Als de raadscommissie nee had ge zegd zou de schuilkelder niet gebouwd hebben kunnen worden", aldus de bur gemeester. Interpellatie Zoals hierboven al opgemerkt, hebben Raymond van Gelder, voorzitter van de PvdA-fractie in de gemeenteraad van Soest, en zijn Progressief Soest- collega Jan Visser gezamenlijk een interpellatie-verzoek ingediend voor de komende raadsvergadering. In de brief, die is gericht aan de voorzitter van de raad (burgemeester Scholten) stellen zij de volgende vragen: "Onder het kantoorgebouw aan de Birk straat, hoek van Lenneplaan is een schuilkelder gebouwd. Deze schuilkel der, dan wel de voorzieningen om van de geplande kelder een schuilkelder te maken, zijn .gesubsidieerd door het ministerie van Binnenlandse Zaken. Over een aantal aspekten van de finan ciering en de besluitvorming is op ver zoek van het Verifikatiebureau op 2 december een gesprek geweest met leden van het bestuur van de A-kring Utrecht van de Bescherming Bevolking. Als gevolg van dit gesprek is door het Verifikatiebureau gerapporteerd over deze kwestie. 1. Is het waar dat de realisatie van het projekt is gebeurd op grond van een overeenkomst tussen de gemeente Soest en Vahstal te Amersfoort? Is in de overeenkomst een bepaling opgeno men dat Vahstal de nota's moet stel len ten name van de A-kring Utrecht? 2. Is het waar dat een dergelijke kon- struktie niet mogelijk is? 3. Is het waar dat deze konstruktie is gekozen om te vermijden dat er in de raad van de gemeente Soest een dis- kussie ging ontstaan? En is het waar dat het verzoek om met deze gang van zaken in te stemmen mondeling door de burgemeester van Soest is gedaan in een kringraadsvergadering? 4. Is het waar dat niet duidelijk is wie de financiële risiko's van het projekt draagt en er tenminste een rentenota bij de A-kring is ingediend die niet door het rijk zal worden vergoed? 5. Is het waar dat het Verifikatiebureau als oplossing voor de problemen de vol gende mogelijke oplossingen heeft aangegeven: a. Het intermediair van de Bescher ming Bevolking-kring wordt beëindigd; de gemeente Soest betaalt de tot nu toe gemaakte kosten aan de kring terug en de kring draagt de ontvangen termij nen van de rijksbijdrage aan de ge meente Soest af. b. De kringraad besluit de verantwoor delijkheid voor het werk over te nemen van de gemeente Soest. De gesloten overeenkomst tussen de gemeente Soest en de B.V. Vahstal wordt ontbonden en tussen de laatste en De A-kring BB wordt een nieuwe overeenkomst opgemaakt. c. Tussen de kring en de gemeente Soest wordt een overeenkomst geslo ten waarin tot uitdrukking komt dat de rol van de kring uitsluitend bemidde lend is en dat alle (eventuele) finan ciële risiko's voor de gemeente Soest zijn. 6. Is het waar dat het in het gesprek van 2 december als een bezwaar werd gevoeld dat er enig bedrag ten laste van de gemeente Soest zou komen, aangezien dit dan in de rekening van de gemeente tot uiting zou komen? 7. Is het waar dat in de betreffende bespreking is gesteld dat men erop gokt dat de stukken van de B.B. die in de gemeenteraad komen, niet zo goed gelezen worden dat deze zaak zou opvallen? 8. Op welke wijze is de overeenkomst met Vahstal tot stand gekomen? Is de ze aangegaan nadat hierover een be sluit in het kollege is genomen, na een raadsbesluit of is hier sprake van een initiatief van een individuele por tefeuillehouder? 9. Is het verzoek zoals'bedoeld in vraag 3 door de burgemeester gedaan op grond van een besluit in het kollege van B&W? Zo ja, bent u bereid de be treffende besluitenlijsten ter inzage te geven aan de raad? 10. Indien het verzoek niet heeft plaats gevonden op grond van een B W-be sluit, was het kollege dan wel op de hoogte van dit verzoek? Hoe en wan neer is het kollege in dat geval geïn formeerd? 11. Wat is er gebeurd met de ingedien de rentenota? Is deze betaald door de A-kring van de BB? Of is deze direkt of indirekt betaald door de gemeente Soest? Indien het laatste het geval is, ten laste van welke post van de begro ting is zij dan gebracht? Indien de nota niet is betaald door de A-kring of de gemeente Soest, wat is er dan dan mee gebeurd en hoe is dat tot stand geko men? 12. Is het advies voor een oplossing van het Verifikatieburo opgevolgd? Zo nee, waarom niet? Overweegt u alsnog dit advies op te volgen? Zo ja, hoe is het opvangen van de financiële risiko's dan geregeld? Wanneer, hoe en waar heeft de besluitvorming hierover dan plaatsgevonden? Weetje niet wat je met al de verzekerings papieren moet beginnen? Loop dan voor een deskundig advies bij van Rouwendaal naar blnnenl Bij ons hypotheek vanaf 8,2%. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 In het nieuwe winkelcentrum Soest-Zuid aan de Soesterbergsestraat zullen Van de Graaf met een C-1000 Voordeelmarkt van Schuitema B.V. en De Marskramer een belangrijke trekkersrol gaan vervullen. De C-1000 Voordeelmarkt krijgt 780 vierkante meter bedrijfsvloeropper vlakte en De Marskramer 350 vierkante meter. De Marskramer maakt deel uit van een winkelketen en heeft in zijn assortiment huishoudelijke- en luxe artikelen, speelgoed en dergelijke. De onderhandelingen met de gegadigden voor de resterende ruimte van het winkelcentrum vinden nog plaats. Zoals het er thans naar uitziet kan nu al ongeveer 80 procent gevuld worden. Van de Graaf heeft inmiddels schriftelijk zijn bezwaar tegen de winkel- pool Soest-Zuid ingetrokken, terwijl de gemeente bij de provincie heeft aangedrongen op spoedige afhandeling van de bouwaanvraag. De verwachting is dat de bouwvergunning over een maand afgegeven wordt, zodat onmiddellijk daarna met de bouw van het winkelcentrum begonnen kan worden. Men hoopt vóór de winter met de fundering ge reed te zijn, zodat tijdens de winter doorgewerkt kan worden. Dat betekent dan, dat het winkelcentrum midden volgend jaar geopend kan worden. ksm» l In de nacht van zaterdag op zondag is, vermoedelijk als gevolg van brand stichting, de opslagloods van het riet- dekkersbedrijf van de firma V.d. Pol asm de Eemstraat in de as gelegd. In de loods bevond zich een grote hoeveel heid materiaal, de gehele rietopslag van het bedrijf en een vrachtauto, die eveneens verloren gingen. Aangewakkerd door de krachtige wind sloegen de vlammen weldra door de gehele loods. De brand werd ontdekt door twee jongelui, die onmiddellijk de brandweer en de politie waarschuw den. Zelfs probeerden de jongens de auto nog uit hét vuur te redden, maar dat mislukte. De brandweer arriveer de met drie wagens en slaagde er ge lukkig in het woonhuis van de familie V.d. Pol van de vlammen te vrijwaren. Persoonlijke ongelukken deden zich dan ook niet voor. De brandweer, die wegens de enorme rookontwikkeling gebruik maakte van persluchtmaskers, had na het be dwingen van de brand nog urenlang werk met nablussen. De verzekering dekt de .schade, waarvan het bedrag overigens nog niet bekend is. Juwelier XTS* tt uuwciicr GEEF GOUD ALS JE VAN ELKAAR HOUDT TAXATIES Burg. Grofhestr. 13 EPARATIES Soest 02155-23271 S/a geen nummer over. Een ruime keuze van koophuizen in Amers foort, Soest, Baarn en omgeving. Bij ieder huis een foto en volledig adres. Vraag toezending. peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone Soest, 02155-16257 Amersfoort, 033-630506 Baarn, 02754-22722 Hoevelaken, 03495-36304 9 De Amersfoortse politie heeft deze week vijf mannen aangehoden, die op verschillende manleren waren betrok ken bij een in scène gezette inbraak in een gereedschappenverhuurbedrijf in Soest in maart van dit jaar. Bij de in braak verdwenen goederen ter waarde van 100.000. De beide vennoten van het bedrijf, een 30-jarige Soester en een 29-jarige Amersfoorter, maakten zich zorgen over een groot aantal uitstaande re keningen. Daartoe besloten zij in zee te gaan met drie mannen, twee inwoners van Amersfoort van resp. 23 en 31 jaar en een 22-jarige Tilburger, die voor het bedrijf de incasso's moesten ver richten. Deze mannen, door de politie omschreven als "van het formaat kleerkast," gingen vanaf eind vorig jaar de klanten van het verhuurbedrijf, die nog een achterstallige rekening te betalen hadden, af waarbij zij onder bedreiging van geweld betaling eisten. Op deze wijze bewerkten zij ongeveer tien van de debiteuren, meest winke liers in Soest en regio. De mannen werden door de vennoten ook gezonden naar een bedrijf in Duits land, dat nog een bedrag van 175.000 schuldig was. Daartoe werden zij voor zien van een schuldbekentenis, die door de Duitse ondernemer onderte kend moest worden. Tevens kregen zij een bedrag van 10.000 mee, ter be strijding van de onkosten. In Duitsland aangekomen besloten de drie mannen echter te gaan stappen. Voor het gemak voorzagen zij de schuldbekentenis maar van een gefanta seerde handtekening. Eenmaal terug gekeerd in Nederland eisten zij van de vennoten van het verhuurbedrijf het hun toegezegde percentage over de in casso's op. Toen aan hun wensen niet aanstonds gehoor werd gegeven keer den zij zich met bedreigingen tegen hun aanvankelijke opdrachtgevers, eenmaal zelfs met een pistool. Ook dreigden zij met brandstichting. De beide vennoten konden echter niet aan de geëiste som geld komen. Eén van hen bedacht vervolgens het plan om in het eigen bedrijf een inbraak in scène te zetten. De uitkering die de ver zekeringsmaatschappij dan ongetwij feld zou doen, zou worden gebruikt om de drie afpersers alsnog tevreden te stellen. Óp 4 maart was het zover, en werd er ingebroken in het filiaal van het bedrijf aan de Koninginnelaan. De goederen werden weggehaald en ondergebracht In een schuur In Bunschoten. Omdat de verzekeringsmaatschappij en de poli tie na de Inbraak echter argwaan kre gen, bleef de gehoopte uitkering van verzekeringsgelden uit, zodat de afper sers nog altijd hun geld niet kregen. De bedreigingen waaraan de beide venno ten vanaf dat moment werden blootge steld namen steeds erger vormen aan. Eén van hen besloot zelfs onder te dui ken, wat hij drie maanden volhield. Tenslotte besloten de vennoten de ge reedschappen maar zelf uit de schuur te halen en te verkopen. Dat deden ze echter niet voor geld, maar in ruil voor een drietal auto's. Het gereedschap werd verkocht aan een inwoner van Eemnes. Ten einde raad meldden de beide ven noten zich tenslotte bij de Amers foortse politie, die op grond van hun verhaal de drie afpersers arresteerde. De beide vennoten werden ook aange houden, wegens oplichting van de ver zekeringsmaatschappij Bij een inbraak die in het afgelopen weekeinde werd gepleegd in een pen sion aan de Burg. Grothestraat hebben onbekenden uit een van de slaapka mers een massief gouden schakelket ting buitgemaakt met een waarde van 6000 gulden. De benadeelde deed aan gifte bij de politie. Lederwaren: tassen, attaché-koffers, portemonnees, portefeuilles, ceintuurs, noem maar op. In alle mogelijke dessins, kleuren en prijsklassen. Met als prettige bijkomstig heid de schoenen-afdeling. Met al even veel keus en al even veel mogelijkheden. Voor een passend geheel. ,t vakkundig, voordelig en vlakbij Van VWeedesfraat 16, Soest, telefoon: 02155-13473 Donderdag Versgebrande 250 gram van 4.98 Donderdag 3 kilo dikke Dit weekend Donderdag Dit weekend Emmer tissuetoiletpapier (de grappenrol) Nu voor stukje a 250 gram van 3.48 voor voor slechts a 75 stuks door GERARD PAUL Toen wij enkele jaren geleden door Zwitserland reden, viel mijn oog op een jonge man die met zijn duim te kennen gaf dat hij dezelfde richting uit wilde, maar voor dat doel uitsluitend op zijn eigen benen aangewezen was. Ik bracht mijn autorolstoel tot stilstand en vroeg waar hij heen wilde. Het antwoord bleef uit. Hij stond wat te knoeien met knop pen en toetsen alsof er iets aan een of andere geheimzinnige energiebron ha perde waardoor hij niet echt in bewe ging kon komen. Resoluut trok hij aan een draadje en twee dopjes schoten uit zijn oren, frommelde bet zaakje op een dotje, stak het in zijn zak en stapte in. In volslagen onbegrip had ik toe zitten kijken en wist niet beter te doen dan maar gewoon mijn weg te ver volgen. Zodra hij geïnstalleerd was haalde hij de troep weer uit zijn zak en informeerde terloops waar ik heen ging. Ik zag in de binnenspiegel dat mijn reisdoel zijn goedkeuring wel kon wegdragen. Voor zover de weg het toeliet keek ik aandachtig naar zijn gerommel en even later zaten de dop pen weer in z'n oren. Achteromkijkend informeerde ik wat dat wel voor een apparaat mocht zijn. Hij fronste zijn voorhoofd, rukte de doppen uit zijn oren en bromde iets waaruit ik op maakte dat hij mij niet had verstaan. Nadat ik mijn vraag herhaald had duwde hij schielijk de doppen er weer in en zei dat het een "walkman" was, waar ik dus niets wijzer van werd. Sindsdien is de walkman niet meer uit het straatbeeld weg te denken (en wa ren we weer eens te laks om een goed Nederlands woord te bedenken voor een draagbare radio met luidspreker tjes voor in je oren) Nog onlangs zag ik iemand op de maat van voor anderen onhoorbare muziek zich uitleven op een zebrapad. In exta se klapte hij in de handen en stak zwaar swingend de straat over met zo'n zelfde fieteldanskastje op zijn buik als die Zwitserse lifter. In zichzelf op gesloten en niet aanspreekbaar. Het doet denken aan dat Duitse mopje van een jongetje van een jaar of zes waarvan verondersteld werd dat hij autistisch was omdat hij nog steeds niet praatte. Op zeker dag sprak hij echter tijdens het avondeten: "Die Suppe ist kalt". Vader en moeder in opperste verbazing riepen in koor: "Was ist dann da los? Du hast noch nie gesprochen!" Waarop het jongetje on bewogen zei: "Bisher war alles in Ord- nung". Een wrang grapje dat alleen kan ont staan in het brein van iemand die weet wat het betekent om geen kontakt te hebben. "Een mens gaat dood van brood alleen" zegt Dorothee Sölle als zij het heeft over kontaktloosheid. Dan volgt de snelle afkoeling van het stukje houtskool dat uit de barbecue is ge vallen en niet meer samen met de rest kan funktioneren. Wie geen waar schuwingsschoten hoort gaat er onher roepelijk aan. Je hebt geen leven meer. DAG NACHT ALLERGROOTSTE MEUBELSHOW! internationale meubelbeurs utrecht Jaarbeurs-Utrecht U toegangsprijs f 7,50 p.p. 65+/kinderen f 5,50 p.p. r Jaa toegi 65-/1 Ongelooflijk goed in kleur Weer zo'n superaanbieding bij uw foto-vakman:

Soester Courant | 1983 | | pagina 1