^uarthuigen n 'SL VAARDERHOOGT OCCASIONDAG BIJ VAN DE VEN Ingekomen stukken Vredesweek geopend met vredespijp, expositie en toneel Jlanö Netoer KEGELEN Glashandel van Ede laat u deze winter niet in de kou zitten! ïbiNNENhuis Soester banketbakkers stimuleren bezoek aan banketbakkersvakbeurs te Hilversum Gehannes DE KLOK DOE-HET-ZELVERS Schaduw in de tuin Rondje Soest zo maar een avondje of in combinatie met een diner Restaurant Goed om er gast te zijn Partij van de Arbeid Comfort classique. VOOR DAMES EN HEREN orchol aarmode DDR: Amnesty International vraagt wets wij zigingen Graag tot ziens bij kontoor effsziemy BETAMAX VHS - VCC U HEBT TWEE BENEN NODIG voor 15 Soester Courant van woensdag 21 september 1983 15 door Arie Wandelaar Wie kaatst moet de bal verwachten, en dus lag er zondagavond in Arie's brie venbus een schrijven van de heer Peter Rote, lid van het Vredesplatform Soest. Leest u even mee. "In zijn rond je Soest in de S. C. van 24 september '88 vraagt Arie Wandelaar zich af of het Soester Vredesplatform geen betere middelen ten dienste staan om de vrede te dienen dan het stellen bett onbewust paniek-zaaiende vragen. Welnu, meneer Wandelaar, eerlijk ge zegd dachten wij dat het in Soest nogal meeviel met die paniek. Het is vaak al moeilijk genoeg om ook maar een klein beetje beweging en/of inzet voor vre- desvragen te kunnen konstateren. Met u zijn wij van mening dat op de meeste, door het Vredesplatform ge stelde vragen, inderdaad geen zinnig antwoord mogelijk is. Maar juist daar uit zou duidelijk moeten worden dat het huidige veiligheidsbeleid, inklusief het bouwen van schuilkelders, totaal geen rekening houdt met de bewapenings werkelijkheid van vandaag. En dat is de werkelijkheid van de (atoom)raket, dfe binnen zes minuten zijn doel be reikt heeft, om er zijn allesvernietigen de werk te doen. Pas als je bereid bent deze feiten onder ogen te zien en tot je door te laten dringen ga je beseffen dat een ander, n.l. het alle kaarten zetten op het voorkómen van een atoomoor log, beleid het enige (overlevings)al- ternatief is. En zolang burgemeester Scholten, bij het uitreiken van de schuilkeldernota, praat over de zinvol le funktie van een schuilkelder in Liba- non (en daarmee totaal voorbijgaan aan de geheel andere situatie in Soest of Nederland) houden wij het gevoel dat een beetje paniek het heilzame begin zou kunnen zijn van een echt vredes- Voor het Vredesplatform Soest, platform Soest. w.g. Peter Rote. Midden in de Vredesweek 1983 las Arie in Het Parool van zaterdag 17 septem ber j.1. stellingen en conclusies samen gesteld en geschreven door politicolo gen uit het linkse kamp. Ze worden ko- de week gepubliceerd in het blad icialisme en Democratie" en zijn doeld als een eerste bijdrage tot een sie die de P.v.d.A. naar de me ning van de samenstellers verzuimd eft te voeren. Het zijn, wat Arie be- opmerkelijke conclusies en stel- gen. Oordeelt u zelf over enkele dis* isiepunten. Het streven van beide superwo eden naar het vermogen om het gehele kernwapen-arsenaal van de te genstander bij een verrassingsaanval uit te schakelen is even irreëel als de ge dachte dat het mogelijk zou zijn een on doordringbare verdediging tegen kern wapens op te bouwen. Dat daartoe door beide onophoudelijk Wordt gestreefd is een verspilling van geld en vernuft. Maar deze "wapen wedloop" brengt niet een kernoorlog dichterbij, zoals vaak beweerd wordt. De kans op oorlog neemt ook niet toe door de plaatsing van SS-20's in de Sov jet-Unie en de voorgenomen plaatsing van de Pershing Il-raketten. Een nieuw geluid uit een wat de vre despolitiek betreft onverdachte hoek. Het is nog maar de vraag of deze stel lingen en conclusies door politiek gelijk gestemden in dank zullen worden afge nomen. Daarover heeft Arie zo zijn twijfels. Hij vraagt zich daarbij verder af of deze aanzet tot discussie in een links kamp ook een vredesgroep als het ^feredesplatform aan het denken zal zet- n. Volgens Arie is dat geen luxe. Wel- lar willen wij met z'n allen een be- wereld waar recht van leven in ede en gezondheid is voor iedereen, leen de oplossingen die wij daarvoor ndragen verschillen. Wat Arie daar- j oprecht benauwt zijn de zwart-wit kerheden die worden aangevoerd. geciteerde politicologen, net als u 1 ik mensen van goede wil, kegelen met hun stellingen en conclusies alles omver wat Vredesbewegingen over- ~nd proberen te houden, want in die ringen is het beëindigen van de bewa peningswedloop het enige overlevings- Iternatief. Ook daar mensen van |oede wil, net als u en ik. Aan welke lint moet een mens dan gaan staan? In ieder geval niet aan de kant van een autoriteit die volgens het Vredesplat form in de veronderstelling leeft dat èen schuilkelder in Libanon (daarom •ok een in Soest?) een zinvolle funktie beeft. Dat is zoiets als dekking zoeken uBl een blokhut omdat de kans bestaat dat wereldoorlog Hl met pijl en boog sal worden uitgevochten. Ook niet aan de kant van voorstanders van vrede die |^bet gevoel hebben dat het zaaien van pen beetje paniek het heilzame begin tou kunnen zijn van een echt vredes- en veiligheidsbeleid. Angst lijkt in vele Ivallen een slechte raadgever, paniek ■dat zeker. pten wij in Godsnaam, of in Vredes- am, de wijze van benadering kent, Arie's overtuiging betreft, geen kei verschil, het werken aan overle- hgskansen voor ieder schepsel ferieus nemen. Dat doe je niet door een bhuilkelder te accepteren waarvan de jiggestie uitgaat dat minder dan een lende deel van de bevolking 't er bij ien atoomaanval wellicht levend van fou kunnen afbrengen, en de rest waar- phijnlijk pech heeft gehad. Dat doe je renmin door te suggereren dat «voorwaardelijk nee zeggen tegen de aatsing van kruisraketten ongeveer oplossing van alle problemen, in- ■usief die van de Derde Wereld, zou jetekenen. Hoe 't dan wel moet? brie sluit zich aan bij de groepering die Teen kant en klare oplossing uit voor- pad leverbaar heeft. Mensen zoals Irie die wel vrede willen, maar de win- jfcel nog zoeken waar dit artikel ligt uit gestald. Mensen die van mening zijn lat wij ons eerder druk moeten maken «ver de levensvernietigende hon gersnood in de Derde Wereld dan over pruisraketten en bewapeningswed lopen. Niemand roept Arie tot de orde net de bedoeling dat 't één toch in re- atie staat tot 't ander. Zolang Arie een buto voor de deur heeft staan, de wereld in kleur ziet, vakantie heeft, jfeich kan kleden en eten en te drinken heeft, zolang zit Arie met al zijn goede wil fout. Vrede is een zaak van en voor ïfalle mensen. Als wij er ook met de mensen uit de Derde Wereld over wil- len spreken zullen wij er tenminste eerst voor moeten zorgen dat ze hun p mond kunnen opendoen. ARIE WANDELAAR SOESTERSCOÜRANT Vier leden van respectievelijk Am- nesty International, Artishock, Vrou wen voor Vrede en het IKV gaven el kaar zittend op de grond In een kring een originele vredespijp door. De eigenaar van dit instrument, Max Joosten, had de pijp gekregen van een Indiaans opperhoofd en als openings ceremonie van de Artlshock-expositie nodigde hij vrijdagavond de talrijke aanwezigen uit, tijdens het roken, een moment stil te staan bij de vrede en na te denken over een vredige wereld. De rook uit de pijp symboliseert een boodschap aan de 'Great Spirit', die van ons eist dat wij de aarde behan delen als een moeder, als iets kost baars. "En zo'n wezen mag je niet verwonden", aldus Max Joosten, die uitlegde hoe de Indianen met de aarde omgaan en wat zij hierover zeggen en geloven. Aan deze handeling ging een korte toe spraak vooraf in de kleine expositie zaal van het Artishockgebouw van één van de exposanten, de Amsterdamse Els van Leeuwen, die vertelde dat het "Vrouwen Kunst Kollektief" (VKK) door middel van beeldende kunst de aandacht tracht te vestigen op en haar protest uit tegen de huidige kern bewapeningswedloop, "Ons vak is ons wapen. Wij functioneren als een wek ker om niet in te dutten en te voorko men dat de mensen zullen zeggen: het zal zo'n vaart niet lopen". Het VKK startte in 1982 met 11 kunste naressen. De groep groeide uit tot 35 vrouwen, die hun eerste tentoonstelling hielden in het Binnengasthuis. Daarna volgde op 8 maart de Internationale Vrouwendag in Brussel en gingen er grote panelen naar de Vredescon ferentie in Praag. Nu is het langzamer hand een reizende verkooptentoon stelling geworden, die zonder subsidie op aanvraag te huur is. In Artishock hangen vijftien tableaus. Er staan ook een paar keramische beelden van Gerda Rodenburg. Vrouwen van de Soester verzetsgroep Vrouwen voor Vrede" maakten o.l.v. de I.K.V.-ster An Verschoor een ge zamenlijk wandkleed met de woorden: "Shalom, Vrede is meer dan oorlog" Dick de Wit, voorzitter van de Vereni ging Artishock, opende de Vredesweek met een motto van Herman van Veen: "Er is geen morning af ter een neutro nenbom" en stelde: "Voor het berei ken van vrede zijn mooie woorden niet voldoende, maar is er strijd nodig van geëngageerde mensen, mensen die kleur bekennen, die in verzet ko men tegen de waanzin van wapenwed loop, die in actie komen en maatschap pelijke pressie organiseren om de poli tieke macht te beïnvloeden". Hij refereerde aan de stichtingsakte van de Unesco, waarin staat: "Aan gezien oorlogen geboren worden in de geest van de mensen, moet ook de ver dediging van de vrede in de geest van de mensen worden opgebouwd. Later op de avond trad in de grote expositiezaal de produktiegroep Pam flet (v.h. Proloog) op met het aktie- programma "Pamflet voor het Le ven", een muzikaal gedicht, gespeeld en gezongen door drie actrices en vijf acteurs/musici. Een voortreffelijke voorstelling, waarop het Artishock- publiek dankbaar reageerde. De expositie van het Vrouwen Kunst Kollektief duurt nog de hele maand en is dagelijks gratis te bezichtigen van 14.00 tot 16.00 uur, net als de ex- positie van Har Kroon en Jack Vreeke. Kapsalon n goed verzorgd kapsel voor HAAR en voor HEM Steenhoffstraat 53 - Soest - 02155-21433 Prins Hendriklaan 1 Soest 4 Kegelbanen Telefoon 02155-13807 De P.v.d.A. afd. Soest/Soesterberg or ganiseert een avond in het kader van de Permanente Kampagne georgani seerd door het Gewest Utrecht, vrij dagavond 23 september aanvang 20.00 uur in het Jaarbeurs Kongrescentrum, Utrecht (bij het station). In het kader van de Permanente Kampagne zal de fraktie-voorzitter 2e Kamer van de P.v.d.A. Joop den Uyl ingaan op de ak- tuele politiek situatie en ongetwijfeld zal er gesproken worden over de mil joenennota. Ook zal Den Uyl waar schijnlijk ingaan op de reis van de parle mentaire delegatie i.v.m. de plaatsing van de kruisraketten. Een en ander staat ga rant voor een interessante avond, waar u het standpunt van de partij t.a.v. ver schillende zaken uit de eerste hand kunt vernemen. Leden en belangstel lenden zijn van harte welkom, toegang gratis. Bij Glashandel van Ede aan de Nieu- weweg denkt men al volop aan de win ter. Veel kostbare warmte verlaat door het glas de woning. Zo'n 60 m3 per m2 glas per jaar, volgens praktijkcijfers van het bouwcentrum. Het isoleren van die glasvlakken is dan ook zeker het overwegen waard. Eén van de mo gelijkheden is het plaatsen van Amsta- lux voorzetramen. Van alle isolatie methoden van glas is de investering daarin het snelst terugverdiend. Maar een Amstalux voorzetraam heeft meer voordelen. Voelbaar en hoorbaar. Voelbaar in de verbetering van de be haaglijkheid in de woning en hoorbaar door de merkbare vermindering van verkeerslawaai. Neemt u kant en klare voorzetramen van Amstalux dan hebt u bovendien nog 2 voordelen: - de zekerheid van een blijvend mooi aluminium omranding in fraai wit of bruin gemoffelde uitvoering. - de unieke schaarconstructie, waar door het plaatsen uiterst simpel is. Voor meer technische gegevens en vrijblijvende prijsopgaaf kunt u zich in verbinding stellen met tel. 02155- 16055/18429. klassiek: Mollerusstraat 7 3743 BW Baarn tel. 02154-12797 Een goeie stoel is uw vriend. Hij draagt uw vermoeide lichaam komfortabel en behaaglijk. Zijn solide konstruktie kan tegen uw stootje eh zijn stijlvolle karakter geeft een vertrouwde sfeer aan uw interieur. Zo'n goeie vriend kies je toch heel zorgvuldig? k.de boer zoon bv adviseurs voor interieur en 1 birmenhuisarchitektuur svm XuBHBnnnnHB Net een haartje beter BEETZLAAN 74 - DORPSSTRAAT 54 SOEST PUTTEN TEL 02155-13990 - TEL. 03418-57485 Onder het motto "Lekker Werken" wordt op 27 en 28 september a.s. een grote banketvakmanifestatie georga niseerd door de Stichting Propaganda Banketbakkerij in de Expohal te Hil versum. Deze manifestatie kent een aantal onderdelen, die onverbrekelijk verbonden zijn aan het ondernemers- gebeuren. Zo is er gepland een Sociale Informa tiemarkt, waar alle ondernemers te recht kunnen voor alle informatie op sociaal-ekonomisch gebied. Tevens worden nationale vakwedstrijden geor ganiseerd voor de brood- en banket bakkerij in Nederland. Hier zijn niet alleen staaltjes te zien van de kwalitei ten van de ambachtelijke banketbak kerij, ook wordt ruim baan gegeven aan de kreatieve aspekten van dit am bacht. Zo zullen ondermeer een aantal schilderijen, in chocolade geschilderd, te bewonderen zijn, uitbeeldingen van allerlei karakters in marsepein, show stukken in boter geboetseerd, in choco lade uitgehakt of met marsepein vorm gegeven. Met name de showstukken van verschillende organisaties binnen de ambachtelijke banketbakkerij zul len de nodige bewondering opwekken. Tevens zal op een groot demonstratie- podium achter de Expohal kontinu worden gedemonstreerd. Suiker- trekken, chocoladewerk, marsepein, salades en desserts. Behalve de live-verrichtingen van de demonstrateurs zal er op deze manifes tatie een film in première gaan met de titel "Produktie-innovatie in de ban ketbakkerij." Op de beurs kan iedere bezoeker deze film bestellen op video. De manifestatie wordt voor het publiek officieel geopend op dinsdag 27 sep tember 1983 om 14.00 uur. Op die dag wordt de manifestatie om 22.00 uur ge sloten. Woensdag 28 september 1983 is de manifestatie voor het publiek ge opend van 11.00 uur tot 21.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 5,-, scholie ren, 65+ en groepen betalen slechts 3,50 entree. De Gooise Banketbakkers willen hier met z'n allen 'n feestelijk tintje aan ge ven door ieder apart een heerlijke taart te verloten onder de eigen klan ten. Op het nummer van 't toegangsbe wijs dat zij u met 50% reductie aanbie den valt misschien die taart van uw ambachtelijke banketbakker te winnen. Voor Soest kunt u de bedrukte kaartjes halen bij banketbakkerij Verkley. Een reden te meer om naar de Expohal in Hilversum te gaan. De wereldwijde mensenrechtenor ganisatie Amnesty International (AI) vraagt de regering van de DDR een aantal wetten te wijzigen op grond waarvan momenteel mensen die van hun recht op vrijheid van menings uiting gebruik maken gevangen kun nen worden gezet. In een brief aan staatsraad-voorzitter Erich Honecker zegt AI dat de DDR-wetsgeving in strijd is met het internationaal recht. Regelmatig, aldus AI, worden burgers wegens kritiek op het overheidsbeleid gevangengezet. De organisatie noemt voorbeelden van personen die moeilijk heden bij het verkrijgen van een uit reisvisum publiceerden en vervolgens wegens het "verraderlijk doorgeven van informatie" tot celstraf werden veroordeeld. De wetgeving bestempelt zulke publiciteit als een overtreding, ook al is de informatie correct en niet geheim. AI zei geen enkel geval te kennen waarbij rechtbanken personen vrijspraken die op dit soort aanklach ten terechtstonden. "De vage bewoor dingen van de wetten beperken de mo gelijkheden voor de verdediging aan zienlijk", aldus AI. Bij alle rechtszit tingen van deze aard is de toegang voor het publiek, zelfs voor naaste verwanten van de beklaagde, niet toe gestaan, zegt de organisatie. Veroordeel den krijgen na afloop van het proces een afschrift van de veroordeling ter inzage. Zij mogen deze, in tegenstel ling tot criminele veroordeelden, ech ter niet behouden. Onder de veroordeelden bevinden zich ondermeer: - een loodgieter uit Dresden, veroor deeld wegens het "verraderlijk door geven van informatie" nadat artikelen over zijn wens om te emigreren in buitenlandse tijdschriften verschenen: - Een technicus die tot 22 maanden werd veroordeeld omdat hij liedjes van Wolf Biermann had opgenomen en ver spreid onder vrienden. De aanklacht: "Staatsvijandige opruiing" - een echtpaar dat gevangen werd ge zet wegens "Het belemmeren van open bare en maatschappelijke activitei ten" omdat zij op de Alexanderplatz in Berlijn een spandoek toonden waar op zij de wens te kennen gaven tot emigratie. Volgens AI zijn wetten en procedures die tot de gevangenschap van deze en andere personen leidden in strijd met het Internationaal Verdrag inza ke Burgerrechten en Politieke Rech ten, in 1973 oor de DDR geratificeerd. In haar laatste brief aan Erich Ho necker verwijst AI naar zijn eerdere reacties op kritiek van de organisatie waarbij hij stelde dat alle mensen in zijn land gelijk waren voor de wet. AI zegt daarover: "Gelijkheid voor de wet biedt geen garanties tegen schen dingen van de mensenrechten indien die wetten zelf zulke schendingen mo gelijk maken". Een uitgebreide informatiefolder over de DDR is verkrijgbaar in het Amnesty Centrum, Bonifaciusstraat24. Openingstijden: dinsdagavond van 19.30 tot 21.00 uur en zaterdagmor gens van 10.00 tot 12.00 uur. Verdere informatie verstrekt: H. Aerts, tel. 20161. Winfcelkringzaterdag als Door de steeds toenemende verkoop van ma chines en meubelen hebben wij op dit moment de beschikking over een groot assortiment occasions. Normaal wordt de verkoopprijs door ons bepaald. Door de activiteiten in de Van Weedestraat zijn wij echter in een feestelijke stemming. En geven (J dan ook de gelegenheid om een redelijk bod* uit te brengen op al onze occa sion schrijf- reken-copieermachines, maar ook op diverse occasion showroom-meubelen. Steenhoffstraat 13 - 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 1 Dit aanbod geldt alléén op zaterdag 24 september 1983 Insluiping Een bewoner van de Smitsweg deed vorige week aangifte van de diefstal van een bedrag van 480,- aan spaar geld. Het geld werd weggenomen uit een spaarvarken en een spaarpot. Vermoedelijk is een en ander het werk geweest van een insluiper. Rijverbod Op de Koninginnelaan hield de politie in het weekeinde een 35-jarige auto mobilist uit Soest aan, die door zijn rijgedrag de aandacht trok. Na de blaastest bleek dat hij teveel had ge dronken. Hij kreeg een rijverbod op gelegd. D'r goat omtrent geejn week veurbie, of ter is weer aargus op Soest un rom- melmaart eweest. Spuilemaarte hew- we ok zaat. Ajje ze bie mekoar zet, hej- je ééjn gróte rommelspulmaart. Un joarlukse joarmaart, zaa'k moar zei- ge. Daat zouw effe waat weze. Daat hoalt ut TV-journoal, zaajje zien Ak ut zo bekiek, daan motter toch moar un hóóp troep op Soest in en om de huze legge. Ik ben ok wellus weze kieke op zó'n maart en je bent ter heul beduusd vaan, waajje d'r aallemoal ziet. Zouw zoiets niks weze veur de ge- meengte zelluf? Mojje us aachter de Schaans laangest rieje. Doar legt un zoöi opeboare rommel jonges, heul baar. Ouwe trottwaarbaande, steejne, tegels, fietserekke, tuunbaanke, heule stoapels. De gemeengte zouw ok aang- dere zoake kenne inbrenge, bevobbeld: ouwe plaanne, verslete moakettes, lege schöle, in beslaag enome brom mers en fletse, goa moar deur! D'r is zaat. Effe waachte, daan krieje ok nog de ouwe gaasverwaarming vaan 't zwem baad in de oanbieding. Moar loat de gemeengte die moar an ze eige verpaatse veur 't roadhuus of ut pliesiebero, waant die hebbe ok ver- vaanging nódig op dit gebied, doch ik eheurd te hebbe. 'Op ut Nassauplaantsoen stoat aal moande un ouwe kaarmiswoage. Zet die d'r ok moar bie, daan is de buurt doaro ok weer us waat argenis kwiet. De braandweer woönt ok an de Schaans, die het de ouwe meldtoafel an te bieje en komt as aattraaksie effe spuute. Net zo voak ajee leest over rommelmaarte, kaajje ok aalle weke in de Soesder leze hoeveul sjuffeurs met 'n neutje op d'r weer epaakt ben- ne. Ut ben d'r zeker iedere keer zó'n stuk of vief. Die motte veur straaf d'r kaarretje inlevere en ansteke op de maart. Oefenmoaterioal veur de braandweer. Bekeuringe belpe toch geejn zaak. P.V.O. komt met un oardig deuntje de haandel opluustere. Ze speule aachter mekoar: "Op de maart is je gulde un doalder woard." Iedere 100ste bezoekert kriegt un rioólput ke- do. Zelluf meejneme, worre niet thuss ebraacht. Soesders, die d'r rioólbelaasting niet hebbe betoald, vaaLle aaf. As ongze baarregemeester geejn tied het om de maart te opene, kaajje ut ok vroage an HANNES VAN DE NENG (Incognito) VIDEOTHEEK NW. BAARNSTRAAT 25 BAARN - 02154-21781 OPEN van 11.00-19.00 uur Motorrijder gewond Bij een aanrijding die zich zaterdag middag j.1. voordeed op de Burg. Grothestraat raakte een 23-jarige motorrijder uit Baarn gewond. Uit een uitrit reed een personenauto bestuurd door een 33-jarige Soester, met aan hanger de straat op. De motorrijder schatte de snelheid van de auto ver keerd in en remde te laat. Hij kwam ten val en moest met verwondingen worden overgebracht naar Zonneglo- En als er één breekt (wat wij niemand gunnen natuurlijk) bent u erg hulpeloos. Als u, zonder bril, hulpe loos bent hebt u twee brillen nodig. Logisch toch? Om kijkproblemen te voorkomen! Mivinl"v 'n Imcmath da'ï tee/e't/ieid iVAN WEEDESTRAAT 17A - SOEST - 1616(000 02155-17120, Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Vaak is het zo da als we eindelijk een huis met een tuin hebben, we ook wel graag bloemen willen zien. We kunnen dan vanuit het huis het kleurenspel bekij ken, of regelmatig een boeketje uit eigen tuin pluk ken. In zo'n geval is het een teleurstelling als blijkt dat een deel van de tuin nauwelijks of zelfs helemaal geen zon krijgt, waardoor het kweken van vrolijke boeketten haast onmogelijk wordt. Rozen staan weg te kwijnen, de meeste zonminnende vaste planten zoals Ridderspoor, houden na een jaar al op met bloeien en éénjarigen als petunia laten het-ook afwe ten. Na diverse verwoede pogingen met bekende planten verandert zo'n schaduwhoek in een strookje grind, wat groene en glibberige tegels of het blijft voor al tijd een armoedig stukje grond met hier en daar wat lelijk uitgegroeide planten. Toch kan het heel anders, ook al zullen we af moeten zien van rijkbloeiende bedden Phloxen en prachtige rozen in verschillende tinten. Er kan in zo'n bescha duwde tuin een beplanting ontstaan met vele nuan ces groenvan geelgroen tot blauwgroen met hier en daar een bontbladige soort met planten die interes sante bladvormen bezitten en met hier en daar iets fleurig bloeiend. Vooral in het voorjaar kan zo'n tuin erg kleurig zijn, door gebruik te maken van di verse soorten bloembollen die al bloeien voordat de bomen en struiken in het blad gaan komen. Door een leuke bestrating te maken- in een dergelijke scha- duwtuin met oude of nieuwe klinkers, of een combi natie van tegels en kleinplaveisel en eventueel door het creëren van wat hoogteverschillen wordt het geheel erg levendig. Op de vraag, wat is schaduw? moet ik antwoorden er is schaduw en schaduw. Als de zon niet of nauwe lijks schijnt in een bepaald tuingedeelte, doordat ze weerhouden wordt door hoge huizen, schuttingen of muren, is er wel sprake van een vrij intensieve schaduw. Maar er is in dit geval nog voldoende licht om een redelijke plantengroei mogelijk te maken. Problematisch wordt het pas echt als we onder dicht gebladerte van bijvoorbeeld een beuk of eik moeten planten. Hier moeten de planten het niet al leen zonder zonlicht maar ook zonder daglicht stel len. Bovendien wordt er door bomen ook nog water en voeding aan de bodem onttrokken, zodat planten die daar kunnen gedijen wel heel weinig eisen moe ten stellen. Als laatste factor moeten we rekening houden met het "drup" probleem, waartegen vooral planten met dunne bladeren slechts bestand zijn. De combinatie lichte schaduw en enigszins vochtige grond biedt de meeste mogelijkheden. Bij de aanleg van een schaduwrijke hoek moeten we zoeken naar een duidelijke vormgeving, met gebruikmaking van contrasterende bladvormen en kleuren. We planten fijnbladige soorten naast grofbladige, combineren lichtgroene tinten met donkergroene. Zoals reeds gezegd zijn hoogteverschillen erg belangrijk om de tint te verlevendigen. Met biels, pallisade of een laag muurtje is zo'n hoogteverschil te bereiken, maar ook door het afwisselen van lage bodembedek- kende planten met hier en daar een groep hogere planten of een enkele "uitschieter." Op een donkere plaats in de tuin geeft iets van water ook een ge heimzinnig effect, zo maar een klein vijvertje, een klein stroompje, of water dat uit een klein spuitertje klatert. Voor verder informatie betreffende scha- duwtuinen kunt u altijd bij de verkopers/adviseurs op uw tuincentrum terecht.

Soester Courant | 1983 | | pagina 15