Als jij zorgt voorde partner, zorgen wij voor de ring. O" Werkgroep ontwikkelings samenwerking wil adoptie project opzetten Oudheidkamer Soest Modeshow De Bedstee samen met Brilcentrum Garage A. van der Lee introduceert de nieuwe Volvo 340/360-lijn Kritiek op gang van zaken rondom schuilkelder weerlegd 5CON Initiatiefnemers zoeken brede medewerking 'Bykonox' op plaat uitgebracht VVD-Y rouwen ontvangen Wim Keja Open Huis jubileert! Informatie-avond van Rabobank voor Midden- en kleinbedrijf Bdadsmeerderheid achter beleid burgemeester Cursussen Nederlands voor Turken en Marokkanen I 19 Soester Courant van woensdag 21 september 1983 19 ms EÜ Él El 14 Karaats gouden ringen meer dan 200 modellen! CONSTANT iiugbUiliaH »UUI U Maal DIAMANTAIR- JUWELIER Laanstraat 18, Baarn Rembrandtlaan 13, Soest Tel. 02154-15937 Tel. 02155 -12136 Naar aanleiding van een "Proest" (politiek café) dat In mei van dit jaar werd gehouden over het onderwerp "Gemeente en ontwikkelingssamen werking," heeft zich een werkgroepje ontwikkeld waarin wordt deelgenomen 'Bykonox' is de naam van een slaap middel, maar het leuke is dat je er de prachtigste dromen van krijgt. Ten minste, dat maakten de Griftlandleer- lingen ervan, die gedurende een half jaar intensief allerlei ideeën rond het thema 'dromen' uitgewerkt en ten slotte ten tonele gebracht hebben. Dat gebeurde eind april van dit jaar onder de naam 'Bykonox', in de aula van het Chr. College Griftland. Onder leiding van de enthousiaste Bous de Jong van de stichting Cervelaat is deze produk- tie, waaraan ruim veertig mensen meewerkten, een doorslaand succes geworden, waar nog lang over nage praat werd. Dit wervelende stuk werd opgevoerd op vier tonelen rond de aula van de school. Dat was er mede de oorzaak van dat de toeschouwer zat te tollen op zijn stoel om alles te verwerken wat er zich om hem heen afspeelde. Vier avon den lang speelden en zongen de enthou siaste leerlingen en ook enkele leraren voor bomvolle zalen. Bij alle herinneringen aan deze tijd, zoals foto's, handtekeningen en het speciaal voor deze gelegenheid ont worpen Bykonoxpak, hoort nu ook een elpee waarop het muzikale gedeelte is vastgelegd. De plaats is niet alleen een mooie herinnering voor spelers en de honderden toeschouwers. Wie van sprankelende muziek houdt, waar de vonken van afspringen, moet ook be slist eens luisteren naar deze Bykonox- elpee. De meeste liedjes uit de produktie staan erop, in een professioneel aan doende studioversie. Dat is geen won der, als men bedenkt dat de zangers en zangeressen begeleid Worden door een vijf man tellende band, onder lei ding van Freek Berrier, muziekleraar op het Griftland. Voor de plaatopname ging de hele groep naar de Triple Sound Studio in Driebergen. Freek Berrier heeft alle muziek gemaakt op teksten van de leerlingen en is ook als begaafd pianist hierbij te beluisteren. Op de plaat staan nog een paar extra tweede stemmen. Anders dan bij de optredens komt de gitaar heel sterk naar voren. Op de voorkant van de hoes staan de 'vliegers'. Een schitterende foto van drie meisjes die langzaam het po dium op komen vliegen op zoek naar hun opa. Daarboven zingen ze het liedje 'alles wat je ziet.' Op de achter kant prijken de witte handen en voeten van de dansgroep, die met blacklight dit effekt hebben verkregen. Bij de elpee wordt een boekje geleverd, waarin alle teksten van de liedjes met gitaargrepen opgenomen zijn. Het tekstboekje bevat ook enkele pagina's kleuren- en zwartwit foto's, zodat wie er niet geweest is ook een beetje de sfeer kan proeven. Wim Keja Foto: Peter Bernard. De elpee is een produktie van Cerve laat Records. Cervelaat houdt zich be zig met dramatische vorming op mid delbare scholen. De Bykonox-plaat kan besteld en opge haald worden voor de prijs van 17,50 bij: Anneke Paul, Braamweg 69, tel. 12094, of bij het Chr. College Grift land, Noorderweg 79, tel. 11715. door Leidje Tomassen, Nelleke Streef kerk en Joke Koot. De drie vrouwen willen het initiatief uitbouwen en proberen in Soest echt iets aan con crete ontwikkelingssamenwerking van de grond te krijgen. Voorlopig gaat de gedachte van de werkgroep in de richting van een "adoptie-project," zoals al in veel Ne derlandse gemeenten bestaat. Naast concrete hulp voor het project zou daardoor ook in de gemeente zelf meer inzicht en betrokkenheid kunnen groei en bij de problemen van de Derde Wereld. De werkgroep heeft allereerst een in ventarisatie op het-oog van alles wat er in Soest al door scholen, kerken, instel lingen, etc. wordt gedaan op het gebied van de ontwikkelingssamenwerking. Wellicht bied een en ander een moge lijkheid om aan te sluiten bij een be staand project. De werkgroep wil daar bij dan een zo groot mogelijk deel van de Soester bevolking betrekken. Het adoptie-model biedt in dat opzicht veel aantrekkelijks: "Het is een con crete manier van hulp bieden, het brengt de mensen dichter bij de mede mens in de Derde Wereld, en boven dien kan zo'n project een goede ingang zijn tot bewustmaking en inzicht in de problematiek," laat de werkgroep we ten in een persbericht. Dat laatste mag er zeker niet bij inschieten, vindt de werkgroep, anders zou het project te veel geconcentreerd raken op liefda digheid of financiële akties, en dat kan de bedoeling niet zijn, aldus de werk groep. Uitgangspunten Om een aanzet te geven heeft de werk groep intussen een aantal uitgangspun ten op een rijtje gezet Er moeten zoveel mogelijk mensen in Soest bij het project worden betrokken, met name uit verschillende kerken, scholen, verenigingen en politieke par- tijen; Het project mag daarom niet te zeer politiek of kerkelijk gebonden zijn; Het project moet kleinschalig zijn, ten goede komen aan de armste lagen van de bevolking, voortkomen uit de plaatselijke bevolking zelf en ook uit gevoerd door de mensen ter plaatse;' het project moet bovendien binnen 2 a 3 jaar kunnen worden afgerond. Ook de effecten van het project moeten van te voren goed worden overwogen, bij voorbeeld voor de positie van de vrouw; Er mag geen dominatie-afhankelijks- heids-verhouding tussen de project deelnemers in Soest en de bevolking daar ontstaan. Wederzijdse samenwer king is nodig; wij kunnen hier ook veel van de Derde Wereld leren Het project moet mogelijkheden bie den om bij te dragen tot meer bewust wording van de Derde Wereld-proble matiek; Goede kontaktmogelijkheden zijn es sentieel. Kerngroep Voorlopig gaat de werkgroep aan de slag met een inventarisatie van alle Derde Wereld-aktiviteiten in Soest en het zoeken naar een geschikt project. De groep zoekt nog mensen die in de beginfase willen meewerken en andere belangstellenden, zodat tegen de tijd dat er echt concrete plannen zijn ook een kerngroep ls om de aktivlteiten te dragen. De groep houdt zich aanbevo len voor alle informatie over projecten waarbij Soest op een of andere manier al betrokken is. Ook tijdens de thema avond die morgen in Artishock wordt gehouden onder het motto "Lood om oud brood" waar de relatie bewa pening-Derde Wereld aan de orde komt - hopen de drie vrouwen belangstellen den te kunnen vinden. Op woensdag 28 september vindt er een bijeenkomst plaats (Emmalaan 6, 20.00 uur) waar hopelijk verdere plan nen kunnen worden gesmeed. Gerichte uitnodigingen heeft de werk groep intussen al verstuurd aan de ker ken, het Humanistisch Verbond, het christelijk, katholiek en openbaar on derwijs, waaronder ook vrouwen-orga nisaties. Wie belangstelling heeft is welkom op 28 september en kan kontakt opnemen met een van de volgende adressen Leidje Tomassen, Emmalaan 6, tel. 13452; - Joke Koot, Haverweerd 8, tel. 19710; - Nelleke Streefkerk, Jullana- laan 63, tel. 17389 (tot 1 oktober). De Vrouwen in de WD afdeling Soest/ Soesterberg organiseren op maandag 26 september aanstaande een bijeen komst waarop het VVD-Tweede Ka merlid de heer G. W. Keja als gast spreker zal optreden. Het onderwerp voor deze avond is: Mediabeleid. De bijeenkomst wordt gehouden in de cantine "De Oude Stal" van caravanpark Kings Home, Birk- straat 136 te Soest en zal aanvangen om 20.00 uur. Zij is openbaar en iedere belangstellende - zowel vrouw als man - is van harte welkom. Overigens: contactpersoon van de Or ganisatie Vrouwen in de VVD afde ling Soest/Soesterberg is mevrouw E. Spijk-Huberts, Colenso 23, 3761 GE Soest, telefoonnummer (02155)-20319. Weinig woorden kunnen veel vertellen, en achter ieder voorwerp ligt een ge schiedenis. Oude brieven, foto's, re keningen, e.d. kunnen ons veel over vroeger vertellen bij het doorbladeren van een kasboekje, van een gezin, zo maar een stukje geschiedenis. We schrijven het jaar 1940. Op 6 maart aankoop van een rol verduisteringspa pier, 0,38 en punaises. Mobilisatietijd, de oorlog was nog niet begonnen, maar de ramen moesten 's avonds en 's nachts verduisterd worden, zodat een eventueel vijandig vliegtuig geen oriëntatiepunten had. 11 Maart, 1% meter pluche voor crapauds gekocht voor 11,63. De stoelen waren nodig aan een nieuwe bekleding toe. De stof werd zelf gekocht en het bekleden werd door een ander uitgevoerd, want het kasboek vermeldt, april, reparatie van de crapauds 11,10. In juni, een maand, nadat de oorlog be gonnen was, hernam het leven weer zijn normale gang. Het was weer tijd voor de grote schoonmaak, getuige de aankoop in juni van een zeemlap, boen dertjes, mottendood, afwaskwast, ragesbol, emmer. Zorgen voor de dag van morgen, je weet maar niet, wat er gebeurt, de linnenkast moet aangevuld worden. Handdoeken, washandjes, glasdoeken, poetsdoeken. Vliegen zijn er ook weer, in augustus, 1 vliegenmepper 0,25 en de baard moet er ook regelmatig af, 40 scheermesjes 0,42. Dit zijn enkele grepen uit een oud kas boekje. Ook andere bewaarmethoden voor eieren, zoals de aankoop van 600 gr. waterglas bij de drogist en eieren voor het waterglas. De eieren konden in het waterglas lange tijd bewaard blijven. Zo leeft ook ieder voorwerp zijn eigen geschiedenis. Vele oude voorwerpen kunt u vinden in de Oudheidkamer, Ferdinand Huycklaan 18. Openingstij den zaterdags en zondags van 13.00 tot 17.00 uur. Het is al weer 12 jaar geleden, dat het werk van Open Huis in Baarn van start ging. Tot de allereerste aktivlteiten be hoorden een S.O.S.-telefoon, de Paas- zangdiensten in de Pekingtuin en en kele avonden per week opvang voor jongeren. Vandaar ook de naam Open Huls om aan te geven dat iedereen wel kom was. Dit stamt dus uit de tijd dat deze naam nog niet gebruikt werd om de mensen uit te nodigen voor een kijk dag of iets dergelijks. In 1973 werd het huidige winkelpand betrokken en werd er een bescheiden boekhandel in geopend. In 1975 werd de benedenverdieping grondig verbouwd. De winkel breidde uit en erachter kwam een koffiebar voor jongeren, die de hele dag geopend was. Gedurende die jaren waren er ook mensen die voor kortere of langere tijd in huis werden opgenomen voor opvang en begelei ding. Inmiddels is er weer veel veran derd. De koffiebar heeft plaats ge maakt voor de winkel, cue steeds ver der werd uitgebreid. Maar de begelei ding van mensen gaat door; er is in de winkel alle gelegenheid voor persoon lijk kontakt. In eerste instantie werd dit werk door dhr. van Leeuwen en zijn vrouw opge zet; later is er een stichting voor opge richt. Dat heeft onder andere te maken met het feit dat dit werk zonder giften en bijdragen niet kan voortbestaan. Nu is het dan zover dat de winkel 10 jaar bestaat! Dit jaar is het hele in terieur vernieuwd. U wordt van harte uitgenodigd om er a.s. zaterdag eens binnen te lopen, iets te drinken en rond te kijken om te zien hoe met Gods hulp in deze tien jaar een mooie winkel is opgebouwd. Van 14.45 17.00 uur zullen mevrouw Nel Benschop en de heer Piet Prins (Jongeling) in de winkel aanwe zig zijn om boeken de signeren. Om 14.30 uur en om 15.30 uur zal het koor 'Share' uit Soest enkele liederen ten ge hore brengen. Niet alleen op zaterdag, maar de hele week wordt er al feest gevierd. Daar om kunt u deze week een gratis button laten maken. U dient dan zelf een foto mee te brengen, waar de button van ge maakt wordt. Bovendien is er een te ken- en opstelwedstrijd voor de kin deren. De formulieren hiervoor zijn in de winkel verkrijgbaar. Voor een uitverkochte zaal is de nieuwe najaars- en winterkollektie van mode huis De Bedstee uit Soesterberg en speciaal optiek Brilcentrum uit Soest geshowd. Een negental mannequins oogstten veel bewondering met de door hen gedragen creaties en combinaties waar de bijpassende brillen van Bril centrum veelal de kroon op zetten. Creaties van Robert Dumont en de monturenkollektie van Nina Ricci zijn zeker de moeite van het vermelden waard. Opvallend zijn de gebruikte luxere materialen zoals angora. Wijde vleer muismouwen, ruim vallende mantels en de terugkeer van de japon zijn niet aan het oog van de aanwezigen ont trokken gebleven. De kombinaties van donkere fondkleuren, zwart, beige, groen, donkerblauw en grijs, met de aardekleuren electric blue, rood en oker zijn smaakvol gekozen. Deze kleuren ziet men ook terug in de bril, waarbij de monturen van Atrio en Nina Ricci de boventoon voeren. Dunrandig en geheel of gedeeltelijk randloos. In de grote zaal van De Soester Dui nen werden de mannequins met schit terende bloemen, verzorgd door Bou- tiqué des Fleurs, tot slot zelfs in het zonnetje gezet. Een modegebeuren dat menigeen noopt tot een bezoekje aan de Bedstee en/of Brilcentrum. Het nieuwe topmodel Volvo 360 GLE, een uiterst luxueuze en snelle sedan. Met de introductie van de nieuwe Se dan-modellen in de Volvo 340/360-serie verruimt Volvo in belangrijke mate het modelaanbod in het '84-programma. De nieuwe Volvo Sedan is 115 mm. langer dan de huidige 340/360-serie Ook op andere plaatsen is de maat voering gewijzigd: het dak is 120 mm. korter en 15 mm. hoger - voor meer hoofdruimte achterin en met 362 liter ls de bagageruimte groter dan bij de hatchback zonder weggeklapte achter bank. Bovendien is Volvo erin geslaagd om ondanks de grotere lengte en hoogte en met behoud van de sterkte van de carrosserie, het gewicht van de Sedan ten opzichte van de hatchback, met zo'n 15 kg. omlaag te brengen. Topmodel van de nieuwe Sedan-serie en daarmee van de gehele 340/360-serie - is de 360 GLE Sedan. Met zijn sportie ve 2-liter Injectiemotor en luxueuze, exclusieve uitrusting, waaronder spe ciaal ontworpen lichtmetalen 5.5. Jx 13- velgen, beantwoordt de 360 GLE aan de hoogste eisen op het gebied van com fort, veiligheid, prestige, duurzaam heid en prestatie. Interieur Ook het interieur is in overeenstem ming met de eisen van de Volvo-rijder. De dashboardverlichting in de 340/360- serie is regelbaar naar voorkeur en rij- omstandigheden. Alle schakelaars hebben ingebouwde verlichting. Boven de meters in het instrumentenpaneel liggen dertien waarschuwings- en con trolelampjes. De voorstoelen in de 340 GL, 360 GLT hatchback en in de 340 GL, 360 GLS en 360 GLE Sedan, zijn standaard voorzien van de bekende Volvo lendensteun en zijn uitgerust met een thermostatisch geregelde stoelverwarming. Alle uitvoeringen hebben een aantal practische voorzie ningen zoals een extra opbergvakje boven het dashboard, voorbereide ruimte voor inbouw radio en in de 340 GL, de 360 GLS, GLT en GLE, een luik je in de ruimte van de neerklapbare armsteun van de achterbank, waar door lange voorwerpen, goed be schermd, in de auto kunnen worden vervoerd. Carrosserie Aan de voorzijde van de 340/360-serie is de nodige aandacht besteed om het ef fect van de "airdam" te versterken. Zoals bekend, beperkt de "airdam" de luchtweerstand, de aërodynamische 'lift' en de luchtwervelingen onder de wagen, terwijl de koelcapaciteit van de radiateur wordt verbeterd. Het effect van de "airdam" is nog verder ver sterk door de auto te verlagen. Aan de voorzijde ls de grondspeling met 10 mm. en aan de achterzijde met 15 mm. afgenomen. Bij de ontwikkeling van de Sedan is te gelijk gestreefd - en met resultaat naar een gunstiger stroomlijn van de carrosserie van de gehele 340/360-se rie, zonder daarbij het model ingrij pend te moeten wijzigen. Motor De tweeliter B19E injectiemotor is reeds voorzien van een contactpuntloze electronische ontsteking. De volledig computergestuurde benzine-inspuiting heeft als bijzonder kenmerk dat bij af remmen op de motor de brandstoftoe voer geheel afgesloten wordt. Voor het modeljaar 1984 worden zowel de carbu ratorversie van deze motor, de B19A als de kleinere B14 motoren met een geprogrammeerde electronische ont steking uitgerust, het revolutionaire "Electronic Ignition Mapping"-sy- steem. Dit computergestuurde sy steem maakt gebruik van een geheu gen met 2048 ontstekingstijdstippen teneinde de ontsteking steeds opnieuw nauwkeurig aan de bedrijfsomstandig heden van de motor aan te passen. Bo vendien levert deze ultramoderne ont steking een constante, hoge vonkspan- ning aan de bougies, een voorwaarde voor een zo volledig mogelijke ver branding van het mengsel en een goede koude start. Een voorwaarde ook voor de mogelijkheid om de motor op een armer mengsel te kunnen laten draaien zonder vermogenverlies. De temperatuurgevoelige ventilator met een viscose koppeling, standaard op de B19E motor wordt nu ook op de B19A carburator-motor gemonteerd. Een voordeel van dit type ventilator: het werkt niet uitsluitend op de motor- temperatuur en gaat overmatige warmte-ontwikkeling in het motor compartiment tegen. De B14 moto ren zin nu voorzien van een thermo statisch bediende electrische ventilator. Voordelen hiervan zijn: minder vermo genverlies, de motor komt sneller op temperatuur, brandstofbesparing en een verlaging van het geluidsniveau. Eveneens standaard op alle B19 (twee- liter) motoren zijn hydraulische mo- torsteunen met een glycol-watervul ling, die zowel de hoogfrequente als laagfrequente motortrillingen geschei den dempen met als resultaat: minder trillingen en geluid in interieur. De steunen zijn geheel op motortril-ka- rakteristieken afgestemd. De hoogfre quent trillingen worden door de relatiel zachte rubber elementen van de steu nen grotendeels geabsorbeerd, terwijl de laagfrequente trillingen (bijvoor beeld het schudden van de motor bi; rijden over een slecht wegdek) hydrau lisch wordt gedempt. De inlaatluchttemperatuur op alle mo toren wordt standaard thermostatisch geregeld. De B19A motor heeft dooi montage van een gewijzigde nokkenas meer trekkracht bij lage toerentaller gekregen. De compressieverhouding is verhoogd tot 10:1, terwijl de carburatoz van het constant vacuümtype is afge stemd op de toegepaste electronische ontsteking. Bij de B14.4 motor is het vermogen, door wijziging van het voorste deel var. de uitlaatpijp vanaf het spruitstuk er aanpassing van de specificatie van de dubbele Weber carburator, met 2 kW toegenomen tot 53 kW. Ook het koppel is over het gehele toerengebied gun stiger geworden. Voordeel: het beter "opnemen" van de motor in het mid- dentoerengebied en dus veiliger inha len. De economische 47 kW motor mei enkelvoudige Solex carburator blijft le verbaar voor de 340 Winner 1.4, de 34C Luxe en DL modellen in de 3- en 5- deursuitvoering en voor de 340 Var bestelwagen. Transmissie Met uitzondering van de 340 G1 en d« sportieve GLT hebben alle 3- en 5- deursuitvoeringen een langere over brengingsverhouding gekregen, waar door het motortoerental bij hoge kruis snelheden zo'n 7,5% lager is komen te liggen. Besparing op het brandstof- verbruik Het verminderde motortoerental, het lagere wagengewicht, de geringere luchtweerstand, het verbeterde motor koppel en de langere eindoverbrenging hebben samen de volgende bespa ringen op het verbruik opgeleverd B14.3 motor - 47 kW-: 6,7%, B14.4 motor - 53 kW-: 7,0, 12,4% bij constante snel heid van 90 km./uur, B19A motor - 68 kW-: 6,7%. De nieuwe Volvo is te zien bij Garage A. van der Lee, Kerkstraat 68, waar men u graag alle verder informatie zal verstrekken. De Rabobank Soest informeert onder nemers in midden- en kleinbedrijf over actuele fiscale vraagstukken en in bredere zin over "Het ondernemen in de jaren '80." Op 22 september a.s. belegt de Rabo- bank Soest in samenwerking met de Coöperatieve Centrale Rabobank te Utrecht een informatiebijeenkomst in Restaurant Darthuizen voor de onder nemers die werkzaam zijn in de detail handel, de industrie, de handel in agra rische produkten en de dienstverlenen de bedrijven. Het thema waaronder deze bijeen komst wordt georganiseerd is "Onder nemen in de jaren *80." Het program ma bestaat uit een tweetal voordrach ten, te houden door deskundige en er varen inleiders: Drs. J. C. Egmond, kredietadviseur Handel, Nijverheid en Instellingen, be spreekt de economische aspecten van deze tijd, financieringsmogelijkheden en marketingaspecten. Drs. W. P. M. van 't Hooft, verbonden In een uitvoerige beantwoording van de vragen, die hem door de fracties van de Partij van de Arbeid en Pro gressief Soest in een interpellatie wa ren voorgelegd, heeft burgemeester Scholten in de gemeenteraadsverga dering van vorige week uitleg gegeven over de wijze waarop de besluitvor ming met betrekking tot de bouw van de schuilkelder aan de Birkstraat tot stand is gekomen. Kernpunt in het betoog van de burge meester was dat de beslissing om met de bouw van de schuilkelder te be- ginnen weliswaar formeel niet door de gemeenteraad is genomen, maar dat er zeer uitvoerig overleg is geweest met de fractievoorzitters of hun ver vangers in de zomer van 1981, en met de commissie ABZ. In die periode was haast geboden, wilde de Rijksbijdrage voor de bouw van de kelder 2 miljoen) nog in de wacht gesleept worden. Voor een offi ciële raadsvergadering ontbrak de tijd. Eerder hadden de fractieverte genwoordigers in de commissie Alge mene Bestuurszaken in meerderheid al ingestemd met de totstandkoming van de schuilkelder. De commissie is ook voortdurend op de hoogte gehouden van de gang van zaken. Omdat de gemeenteraad in juli 1981 al op zomerreces was heeft de burge meester in overleg met het ministerie van Binnenlandse Zaken gekozen voor de constructie dat de subsidie niet aan de gemeente (de feitelijke opdracht geefster) maar aan de kring Utrecht van de BB werd overgemaakt. Inder tijd heeft niemand zich in de gemeen teraad de moeite gegeven om op de kwestie terug te komen en de burge meester ter verantwoording te roepen. Burgemeester Scholten gaf vorige week wel toe dat de gang van zaken (door PvdA-fractieleider Raymond van Gelder gekwalificeerd als "een mistige zaak") een alleszins uitzonder lijke was, maar hij maakte ook duide lijk dat er geen andere manier was geweest. De financiële risico's die hier uit mogelijkerwijs voortvloeiden voor de gemeente Soest waren door maat regelen van de burgemeester voldoen de afgedekt, liet de heer Scholten we ten. In overeenstemming met de be schikking van de minister van Binnen landse Zaken is een strakke krediet bewaking toegepast, waardoor een eventuele begrotingsoverschrijding mogelijk juist is uitgebleven. Verslagje In een BB-kringraadsvergadering in december 1981 is ter sprake geweest dat in de rekening van de gemeente Soest tot uitdrukking zou komen dat er geld ten laste van de gemeente zou komen. Dat werd als een bezwaar gevoeld. In een overigens niet door de deelnemers aan het gesprek goed gekeurd verslag van deze bespreking komen opmerkingen voor, als zou erop zijn gegokt dat de stukken van de BB tóch niet gelezen worden in de gemeen teraad. Omdat dit verslagje echter iedere formele status mist, heeft het volgens de burgemeester geen waarde en kan het ook niet in de discussie worden betrokken. Nadruk legde de burgemeester nog eens op het feit dat het de firma Vah- stal is geweest, die destijds het idee in een gesprek met de burgemeester heeft geopperd. Het voltallige College heeft indertijd zijn instemming met het project betuigd, op voorwaarde dat ook de commissie ABZ zich ervoor zou uitspreken. Dat is gebeurd. Raymond van Gelder, die als woord voerder van zowel PvdA als Progr. Soest optrad, wees er in zijn reaktie op dat er grote problemen hadden kunnen ontstaan indien de begroting, ondanks "de voorzorgen van de burgemeester, toch overschreden zou zijn. Hij toonde zich wel verbaasd over het feit dat de burgemeester de raad niet vóór juli 1981 had geïnformeerd, omdat daartoe toch alle gelegenheid was geweest. Op zijn verzoek zegde burgemeester Scholten toe dat in het vervolg ook de verslagen van de BB-kringraadsverga- deringen ter kennis van de raadsleden zullen komen. Geen motie Tijdens de schorsing na het antwoord van de burgemeester vond overleg plaats tussen de diverse fractievoor zitters, met uitzondering van de heer Van Garderen (SGP etc.). Een door Van Gelder en Jan Visser voorgestel de motie van afkeuring werd daarin van de zijde van VVD en CDA van de hand gewezen. In de vergadering van de commissie ABZ zal overigens te gelegener tijd nog op de kwestie worden terugge komen. Dan zal aan de orde komen op welke wijze er gehandeld dient te wor den als er spoedeisende kwesties aan de orde komen, waarvoor de raad niet tijdig ter vergadering bijeen kan wor den geroepen. Deze toezegging van de burgemeester was dan ook het enige "winstpunt" dat de PvdA en Progres sief Soest uit de gehele discussie kon den halen. Wel bedacht moet worden dat in de dis cussie het nut of de wenselijkheid van schuilkelders niet aan de orde is ge weest. De burgemeester kondigde aan dat dat op een ander moment als nog ter sprake zal komen Het Project Alfabetisering en Edu catieve Activiteiten biedt een groot aantal cursusmogelijkheden voor Turkse en en Marokkaanse mannen en vrouwen. De lesgelden bedragen voor mannen 40,- per cursusjaar; voor vrouwen 10,- per cursusjaar. Het project wordt gecoördineerd door de afdeling Onderwijs van de gemeen te Soest, bureau Onderwijs en Cultuur. Voor nadere informatie kan men zich wenden tot Henny Visser-Dumoulin, tel. 16744 (toestel 314) of 14283. Cursussen Nederlands Voor Turkse mannen zijn er de volgen de mogelijkheden: Nederlands: Openbare Mavo, Varen straat 85, maandag 19.30-21.45 uur. Nederlands: Vrouwen voor Vrouwen, Parallelweg 7, dinsdag 19.30-21.45 uur. Voor Turkse jongeren (vanaf 18 jaar) Nederlands: Vangrail, Nachtegaal- weg 8c, dinsdag 19.30-21.45 uur. Cursussen Nederland, Turks en naailessen. Voor Turkse vrouwen: Nederlands: Praatpaal, Molenstraat 142, maandagmorgen 9.15-11.30 uur. Nederlands: Vrouwen voor Vrouwen, Parallelweg 7, dinsdagmorgen 9.15- 11.30 uur. Voor vrouwen met kinderen tussen 0 en 4 jaar die geen oppas hebben is het mogelijk toch een les te volgen. Er is kinderoppas bij: Nederlands: Vrouwen voor Vrouwen, Parallelweg 7, donderdagmorgen 9.15- 11.30 uur. Voor werkende vrouwen: Nederlands: Vrouwen voor Vrouwen, Parallelweg 7, donderdagavond 19.30- 21.45 uur. Turks (2e jaar)Vrouwen voor Vrou wen, Parallelweg 7, donderdagavond 19.30-21.45 uur. Turks (beginners): Houten Schuur, Weegbreestraat, maandagavond 19.30-21.45 uur. Naailessen: G. Gelderhof 2, maan dagavond 19.30-21.45 uur. Naailessen: G. Gelderhof 2, dinsdag morgen 9.00 -11.15 uur. Naailessen: Weegbreestraat 14, dins dagmiddag 13.15-15.30 uur. Naailessen: Weegbreestraat 14, don derdagavond 20.00-22.15 uur. Cursus Nederlands en naailessen Voor Marokkaanse vrouwen Nederlands: Praatpaal, Molenstraat 142, dinsdagmorgen 9.15-11.30 uur. Naailessen: G. Gelderhof 2, maan dagavond 19.30-21.45 uur. aan de Juridische en Fiscale Dienst van Rabobank Nederland, heeft als voornaamste onderwerp de actuele fis cale vraagstukken, waaronder die van bedrijfsoverdracht en opvolging. Voorts bestaat de gelegenheid om vra gen te stellen aan een forum waarin, naast de inleiders Drs. W. P. M. van 't Hooft en Drs. J. C. Egmond, de heer W. G. Hilhorst, directeur van de Rabo bank Soest, en de heer J. J. Beugelaar, plv. directeur, zitting hebben. Gezien de belangstelling voor deze bij eenkomst kan nu al gezegd worden dat de Rabobank Soest met dit 'seminar' in een duidelijke behoefte voorziet. Naailessen: G. Gelderhof 2, dinsdag morgen 9.00-11.15 uur. Naailessen: Weegbreestraat 14, dins dagmiddag 13.15-15.30 uur. Naailessen: Weegbreestraat 14, don derdagavond 20.00-22.15 uur. Cursussen Nederlands Voor Marokkaanse mannen: Nederlands: Openbare Mavo, Varen straat 85, maandagavond 19.30-21.45 uur. Nederlands: Hoeksteen, Soesterberg, maandagavond 19.30-21.45 uur. Nederlands: Vrouwen voor Vrouwen, Parellelweg 7, dinsdagavond 19.30- 21.45 uur. Voor Marokkaanse jongeren (vanaf 18 jaar): Nederlands: Vangrail, Nachtegaalweg 8c, dinsdagavond 19.30-21.45 uur. Ekli olarak sizlere, Ógretim ve Yeti§- tirme galigma Planlamasimn, Türki- yeli ve Faslilann, erkek ve kadinlarina getirecegi imkanlann a§iklamasi gönderilmektedir. Bir kurs yili iQin erkeklerin ödüyecegi kurs ücreti yalmz 40 güldendir, kadin- larrn ise yine bir kurs yali i?in ödüyece- gi kurs ücreti yalmz 10 güldendir. Konu ile ilgili herhangi bir sorunuz olursa, planlama yöneticisi bayan Henny Visser-Dumoulin e telefonla ba^ vurabilirsiniz, telefon: 16744 toestel 314 veyatel. 14283. 5 eylül pazartesinden itibaren Hollan- daca kurslar ba^lamaktadir. Türkiyeli erkekler i9in §u imkanlar ta- mnmi§tir: Hollandaca: Openbare Mavo, Varen straat 85, Pazartesi-ak§am saat 19.30- 21.45. Hollandaca: Vrouwen voor Vrouwen, Parellelweg 7, Sali-ak§ami saat 19.30- 21.45. 18 ya§mda veya daha büyük olan Tür kiyeli geneer Vangrail binasmda kurs görme imkanim bulabileceklerdir. Hollandaca: Vangrail, Nachtegaalweg 8, Sali-ak^ami saat 19.30-21.45. 5 Eylül pazartesinden itibaren Hollan daca kurslar, Türkce ders ve diki§ kurslan ba^lamaktadir: Türkiyeli kadinlar i£in ^u imkanlar tamnmi§tir: Hollandaca: Praatpaal, Molenstraat 142, Pazartesi-sabalu saat 9.15-11.30. Hollandaca: Vrouwen voor Vrouwen, Parallelweg 7, Salisabahi saat 9.15- 11.30. 9ocuklu olan kadinlar dersi takip ede- bilirler, pünkü 4 ya§ma kadar olan $ocuklar i9ln 9ocuk bakimcisi mev- cuttur. Hollandaca: Vrouwen voor Vrouwen, Parallelweg 7, Persembe-sabahi saat 9.15-11.30. 9ah$an kadinlann ders almalan ijin dahi imkan taninmi§tir: Hollandaca: Vrouwen voor Vrouwen, Paralleweg 7, Per^embe-akjarru saat 19.30-21.45. Türkse (2 inci yil)Vrouwen voor Vrou wen, Parallelweg 7, Persemble-akja- misaat 19.30-21.45. Türkse (ba§langi9): Houten Schuur, Weegbreestsaat, Pazartesi-ak§ami saat 19.30-21.45. Diki^-dersi: G. van Gelderhof 2, Pa- zartesi-ak?arru saat 19.30-21.45. Diki§-dersi: G. van Gelderhof 2, Sali- sabahi saat 9.30-11.45 Dikif-dersi, Weegbreestraat 14, Sali günü öglen saat 13.15-15.30. Diki§-dersi, Weegbreestraat 14, Per- ^embe-ak§ami saat 20.00-22.15. ÉHI

Soester Courant | 1983 | | pagina 19