Chatoux Zo gezien... f De Eekhoorn huizenkrant Schuilkeldernota voor burgemeester Scholten Vernieuwde 'Open Hof' officieel in gebruik genomen Martine Bijl 22 oktober voor 't Nut in De Borg Taart koningin voor platina bruidspaar TAXI TAK 12636 ROZIJNEN Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen REMIADEX STOOFPEREN BOEREN- LEVERWORST Woensdag 21 september 1983 62e jaargang no. 4 Ludieke aktie J.G. van Rouwendaal B.V. Plezier voor maar een peuleschil niemand op Braamhage. het bejaar- Foto: Ooos van der Wilt Foto: Goos van der Wilt 2 KILO INKOOP OUD GOUD Juwelier TAXATIES n Burg. Grothestr. 13 ^REPARATIES Soest 02155-23271 door GERARDPAUL DAG NACHT Donderdag Sun Maid blank of blauw (ongezwaveld) 500 gram van 5.50 voor Donderdag GROTE STUNTRECLAME 1 kilo heerlijk gekruide KIP KARBONADE 1 kilo drumsticks samen van 18.00 voor slechts Met koophuizen die u in geen andere gids aantreft. Een ruime keuze van huizen in Amersfoort, Soest, Baarn en omgeving. Vraag toezending. Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone Soest, 02155-16251 Amersfoort, 033-630506 Baarn, 02154-22122 Hoevelaken, 03495-36304 Dit weekend Nu voor Donderdag St. Remy Donderdag 500 gram van 4.45 Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47A, Soest Tel. 14152* Postgiro 126156 SOESTERSCOÜRANT Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar f24.— Gecontroleerde oplage 8.350 Verschijnt iedere woensdag "Doe jij nog wat aan de vrede deze week?" vroeg mij een vriend terwijl ik daar helemaal niet op bedacht was. "Als ik weet te voorkomen dat wij her rie krijgen ondanks dit soort stomme vragen, dan denk ik dat ik al aardig mijn best heb gedaan, vind je niet?" Echt aardig is anders, maar het viel gewoon een beetje verkeerd. Ik zie niet in waarom er in de Vredesweek ineens dag in dag uit over vredesvraagstuk ken gesproken moet worden. Alsof dat niet belangrijk genoeg is om daar het .hele jaar mee bezig te zijn, waardoor het iets van jezelf wordt. "Nou is het weggestopt in één week en in een hoek verzeild geraakt die grote groepen mensen mijden als de pest. Je denkt toch zeker niet dat, behalve het kleine groepje mensen dat er organisa torisch bij betrokken is, nog veel meer mensen zich daar druk over maken Heel even sloeg mijn irritatie over en hij zei: "Jij in ieder geval wel, zeg. Zul len we even lekker bekvechten over de vrede? Doen we leuk hetzelfde als op landelijk en mondiaal niveau. Maar wat die tegenzin betreft heb je wel gelijk. We moeten eigenlijk eens iets verzinnen wat ook anderen aan spreekt. Een of ander geintje waarmee we de krant halen. Misschien weet ik wel wat. Kom maar mee." We stapten op de fiets en onderweg naar Soestdijk zette hij zijn plan uiteen. Bij "de Naald" aangekomen zag ik dat de kanonnen die het monument flan keren inderdaad alle twee op het Oos ten gericht staan. Om het hardnekkige misverstand uit de weg te ruimen dat het I.K.V. aan éénzijdige ontwapening zou willen doen, zouden wij eens kijken of een van beide kanonnen zó gedraaid zou kunnen worden dat hij zijn drei gende houding ook aan het Westen kon vertonen. Van achter het hoge hekwerk hadden we het koperen plaatje waar het gewicht van het monster op staat, nog niet gelezen. Desondanks zonk de moed ons in de schoenen, net als trou wens de vlijmscherpe punten van het hek zelf toen we er overheen probeer den te klimmen. Zonder meetlat zagen we al wel dat, al zouden we de kolossen met handkracht in beweging kunnen krijgen, de ruimte te krap was om de loop te kunnen draaien. Beide kanon nen een halve cirkel verrijden rond "de Naald" zodat ze elkaar halverwege pas seren zou overdreven zijn en van anti amerikanisme getuigen en dat was nou juist wat we wilden voorkomen. "Nee, één kanon zal achteruitgereden en het andere vooruitgereden moeten worden. Dan pas kan de aktie een da verend succes worden," zeiden we en wezen elkaar met hangende onderlip op de als dorpels opgeworpen bielzen die eerst overwonnen moesten worden voordat we met de kolossen zouden kunnen gaan wandelen. Mismoedig be dachten we dat er minstens twee land- bouwtractoren nodig waren om die loodzware krengen van hun plaats te krijgen. Tegen de tijd dat die ter plaat se zijn staat de politie natuurlijk breed uit op je te wachten. Ik keek niets be paalds zoekend om me heen nu ik onze ludieke aktie in de Praamgracht zag verdwijnen. Aan het eind van een lange oprijlaan ontwaarde ik paleis Soest dijk. De koninklijke standaard gaf aan dat oma Oranje thuis was en ik zei: "Ga je mee naar huis. Straks denken ze dat het ons te doen is om prinses Ju- liana en daar voel in niks voor. Laten we maar wat anders verzinnen." Gaat u pas een eigen zaak of een huwelijk beginnen Ga dan voor een deskundig verzekerings advies bij van Rouwendaal naar binnen Bij ons hypotheek vanaf 8,2%. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 De nieuwe jeugdruimte van de Open Hof werd direct door de jongelui in gebruik genomen. Met een feestelijke receptie, aange duid als 'Open Huis,' is zaterdag j.1. het verbouwde, uitgebreide kerkelijk cen trum De Open Hof aan de Veenbes straat officieel in gebruik genomen. Het gebouw, waarvan zowel de her vormde wijkgemeente als de gerefor meerde wijk West gebruik maken, is in de afgelopen maanden zodanig ver- bouwd, dat niet alleen de kerkzaal be langrijk is vergroot, maar dat ook voor de jeugd extra ruimte is geschapen. het laatje moeten brengen. Zo wordt er op 24 september a.s. een Fietspuzzel- tocht gehouden, volgt er op 12 novem ber een St. Nikolaasmarkt en gaat ook de oud-papieraktie door (elke tweede zaterdag en zondag van de maand kan men zijn oud-papier kwijt in de con tainer bij de Open Hof). Ook de ver koop van de "Open Hof-wijn" gaat voorlopig nog door. De aktiviteiten om geld in te zamelen gaan door "tot de laatste gulden er is," zoals te lezen staat in een speciaal introduktieboekje voor de Open Hof, dat tijdens de bij eenkomst werd verspreid. Op zondagmorgen werd, in een geza- melijke kerkdienst, de kerkzaal feeste lijk ingewijd, waaraan beide wijkpre- dikanten, ds. D. Land en ds. Jac. Smit, het Jongerenkoor Soesterveen en de Open Hof jeugd een werkzaam aandeel hadden. Bij de aanbieding van de "Schuilkel dernota" van de Soester vredesgroep en IKV en Vrouwen voor Vrede (waar over wij in de vorige editie berichtten] aan burgemeester Scholten heeft IKV- woordvoerder Peter Rote vorige week aangedrongen op een nieuwe politieke discussie over het civiele verdedigings- beleid in het algemeen en over de schuilkelder in het bijzonder. "De ont wikkelingen op het gebied van het veiligheidsbeleid raken tegenwoordig iedereen. Daarom dringen wij aan op democratisering van dat beleid", aldus Rote. De nota moest wat hem betreft dan ook worden beschouwd als een vorm van inspraak van "onderop". De nota is aan het gemeentebestuur aangeboden omdat dit de eerste ver antwoordelijkheid draagt voor de vei ligheid van de burgers, maar vooral omdat er op het gebied van de voor lichting nogal wat schort in de gemeen te Soest, legde hij uit. "We hopen dat de discussie alsnog serieus van de grond komt, en daar is alle aanleiding voor, gezien de strategische ligging van Soest", aldus Peter Rote. "Ik hoop dat we er nog wat van zullen merken. Burgemeester Scholten die de delega tie, bestaande uit de IKV-ers Peter Rote, Frabs Diks en Mannes Schop pink, te woord stond (Mimi Zeegers van Vrouwen voor Vrede, medesamen stelster van de nota, ontbrak wegens ziektezegde toe dat de nota te gelege ner tijd door de gemeenteraad als ingekomen stuk zal worden behandeld. "De raad moet dan maar zeggen wat hij ermee wil. Het is een goede zaak dat de fracties de gelegenheid krijgen zich erover uit te spreken, als ze dat willen. De beslissingen over het veilig heidsbeleid worden niet in Soest ge nomen, maar dat laat onverlet dat iedereen zijn mening mag laten ho ren". Libanon Voor wat betreft de bestaande schuil kelder aan de Birkstraat merkte de heer Scholten op dat de commissie ABZ na uitvoerige discussie in meer- Namens de beide wijkkerkeraden was het de heer T. Koelewijn die de bezoe kers van het Open Huis verwelkomde, nadat velen hen de nieuwe ruimten al vast hadden bezichtigd. Hij zei dat beide kerkeraden heel blij zijn met deze belangrijke uitbreiding, waarvoor de eerste plannen al jaren geleden op tafel waren gekomen. Sindsdien waren er legio besprekingen aan gewijd. De heer Koelewijn sprak in de eerste plaats woorden van dank uit aan de ge meenteleden die de verbouwing finan cieel mogelijk hadden gemaakt, al hadden velen aanvankelijk slechts aanzelend ingestemd met de plannen. "Toch is deze verbouwing niet alleen maar een kwestie van geld, maar ook van vertrouwen in de toekomst van het kerkelijk leven. De Open Hof is een symbool van het werk dat we in het Soesterveen met z'n allen gaan doen," aldus de heer Koelewijn. Hij bedankte ook de "professionele" medewerkers, die het gebouw ondanks de beperkte middelen op tijd klaar had den gekregen, de bouwcommissie en de grot.e groep mensen die in de diver se activiteitencommissies zoveel werk hadden verzet om geld bij elkaar te brengen. "Zij deden dat omdat ze gelo ven dat het nodig is, omdat het kerke lijk werk moet doorgaan, opdat on danks economische recessie en terug lopend kerkbezoek nieuwe impulsen ontstaan voor het kerkelijk leven." Ofschoon de heer Koelewijn niemand bij name wilde noemen maakte hij een uitzondering voor beheerder K. W. Jaarsveld en zijn echtgenote, die vanaf het begin voor de Open Hof met grote in zet enorm veel werk hadden gedaan en ook de overlast van de verbouwing hebben verdragen. Zij werden beloond met een fraai bloemstuk. Architekt Van Zeeland wenste namens alle bij de bouw betrokkenen de beide gemeenten geluk met het vernieuwde kerkgebouw. "Er is in de kerk altijd een hele discussie over de vraag hoe veel geld men aan het eigen 'huis' wil besteden," aldus de heer Van Zeeland, die erop wees dat bij de werkzaam heden de nodige zuinigheid was be tracht. Het officiële deel van de bijeenkomst werd afgesloten met de verloting van de prijzen van de "certifikaten-aktie," waarna de bezoekers nog een kijkje konden nemen in de kerkzaal en de nieuwe jeugdlokaliteiten. Overigens heeft de actiecommissie nog een aantal plannen bedacht die geld in Men zou zich kunnen afvragen, waarom het Nut tegenwoordig zo weinig bekend is bij de bevolking, terwijl het Nut in 1984 op de kop af tweehonderd jaar werkzaam is door het hele land. Er is in die jaren veel gedaan door het Nut. Er zijn Nutsscholen en Nutsspaarban- ken en voor Soest zijn er ieder jaar weerDe avonden van het Nut. In het winterseizoen komt het Nut Soest bijna iedere maand in de publiciteit. Toch ontleent het daar geen bekend heid aan. Weet u hoe dat komt? Omdat de evenementen die het Nut Soest organiseert meestal de naam van het Nut overvleugelen. Om een voorbeeld te noemen: Martine Bijl. Als op 22 oktober a.s. Martine Bijl een try-out van haar nieuwe show in De Borg geeft, zal niemand zeggen: Ga jij vanavond naar het Nut? Neen, men zal elkaar vragen: Ga jij zaterdagavond ook naar de nieuwe Martine Bijl-show? Met andere woor den, niet het Nut, maar Martine steelt de show! Dat is jammer voor het Nut, want Martine Bijl zou met haar show niet naar Soest komen, als het Nut niet deze uitvoering in de De Borg zou or ganiseren en betalen. Bekende acteurs stelen de show Vorig jaar ging het ook zo met het Amsterdams Volkstoneel, met Kitty Janssen en André van den Heuvel, met Robert Paul en vele anderen. Hoewel deze avonden in de Borg mo gelijk gemaakt worden door het Nut, gaat niet het Nut, maar gaan de be kende acteurs zelf terecht met de eer strijken. Voor het Nut Soest is dit een strop, want in plaats dat door de vele goede voorstellingen het ledental toeneemt, wordt het geleidelijk minder. Het be stuur van het Nut heeft het daardoor niet makkelijk. Het verzorgen van goede evenementen brengt hoge kosten met zich mee. De financiën van het Nut, toch al veel magerder door het verminderen van overheidssubsidies, worden door de afname van het leden tal niet voldoende gespekt. Het wordt daardoor voor het Nut steeds moei lijker goede avonden te organiseren. Daarom doet het Nut Soest een be roep op u. Wordt weer lid van het Nut. De kosten van een lidmaatschap zijn laag en u krijgt er veel voor terug. Bij het Nut Soest geldt: Veel plezier voor maar een peuleschil! Het Nut Soest opent het seizoen met de Algemene Ledenvergadering op dins dagavond 27 september om 20.15 uur. Komt u die avond eens naar De Borg dan kunt u informatie inwinneft over het Nut en over de aktiviteiten die het Nut deze winter op het programma heeft staan. U kunt ook telefonisch informatie over het Nut verkrijgen bijMevr. M. v.d. Have-Voorneveld, Larixlaan 11, tel. nr. 15761 en bij mevr. A. Muntz-v.d. Woude, Stadhouderslaan 52, tel. nr. 18075 te Soest. voor grote en speciale moten Flatteuze damesmode. Grote keus in de speciale maten 38-58. Zuidsingel 7 Amersfoort (bij Varkensmarkt) Tel. 033-630452 Modehuis Burgemeester Scholten toont de taart van koningin Beatrix aan mevrouw en meneer De Jong. Rechts mevrouw Scholten. IKV-er Peter Rote, terwijl Mannes Schoppink en Frans Diks toekijken. derheid had ingestemd met de bouw. Als zich echter weer een gelegenheid voordoet om een schuilkelder te laten bouwen, zal er opnieuw een discussie gevoerd moeten worden. Hij noemde de bestaande schuilkelder een "waar devolle voorziening", die onder bepaal de omstandigheden een zekere be scherming kan bieden. "Sinds 1945 heeft er in de wereld precies 80 dagen vrede geheerst. Al die andere dagen werd er wel ergens oorlog ge voerd, waarin mensen door schuilkel ders hun levens hebben kunnen redden. Dat wordt wel eens vergeten!" bracht de heer Scholten naar voren, daarbij verwijzend naar bijvoorbeeld de situa tie in Libanon. "Daar zou de bevolking juist heel gelukkig zijn met schuilkel ders. Het is goed om van alle facetten kennis te nemen," vond de burgemeester, die de hoop uitsprak dat dat in de Vredes week ook in een zorgvuldige afweging zou gebeuren. De nota "schuilen voor de bom" is voor een bedrag van 2.50 verkrijgbaar bij Jos den Oude, St. Theresiastraat 15. "Schrijft u maar dat we overvallen zijn onder leiding van de burgemeester!". Dat was de reaktie van de heer J. de Jong, die zaterdag met zijn echtge note A. N. de Jong-de Leis de pla tina bruiloft vierde. Eigenlijk had het echtpaar het zeventigjarig brui loftsfeest in familiekring willen vieren, maar de komst van de burge meester en zijn echtgenote maakte dat niet mogelijk. Burgemeester Scholten had een schriftelijke gelukwens bij zich van koningin Beatrix, die het echtpaar bovendien feliciteerde door een taart te laten bezorgen met de tekst "Van harte gefeliciteerd. 70 jaar, Beatrix". "Een gemene streek", zei de heer De Jong gekscherend, toen hij het burge meestersechtpaar, enkele verslag gevers en fotografen op bezoek kreeg. Het echtpaar had het feest 't liefst stil gehouden. Zo kon het gebeuren dat dentehuis waar het echtpaar De Jong in een flatje woont, iets van het feest af wist. Het bezoek van de burgemeester was dan ook een volslagen verrassing en hals over kop moest het bruidspaar gewaarschuwd worden. Dat gebeurde net op tijd, want het stond op het punt te vertrekken. De heer De Jong (96) werd in Rotter dam geboren, zijn vrouw (91) in Al- blasserdam. In 1913 trouwden zij "met de handschoen", omdat de heer De Jong toen in Singapore verbleef. In 1920 kwam hij terug naar Nederland. Het echtpaar heeft het grootste deel van zijn leven in Kerkrade gewoond, waar de heer De Jong directeur was van een kolenmijn. Later verhuisde het gezin De Jong, inmiddels uitgebreid met twee dochters, naar Delft. In de oorlogsjaren kwam de familie De Jong naar Soest. Een toevallige verhuizing, uitgeknipte advertenties lag er één van een huis dat in Soest te koop was bovenop de stapel. Het was meteen raak. Het huis aan de Hildebrandlaan werd gekocht en de familie De Jong heeft er 28 jaar gewoond. Elf jaar geleden kwamen de heer en mevrouw De Jong in Braamhage wonen. Het bevalt beiden zeer goed op de flat, ook al omdat ze nog goed uit de voeten kunnen, al komt mevrouw De Jong niet zo vaak meer buiten. Zij zit liever thuis. Toch vindt ze het fijn als de ene dochter die in Nederland is blijven wonen, (in Hoevelaken, de andere doch ter is naar Engeland verhuisd) hen komt ophalen. Het platina bruidspaar heeft vijf kleinkinderen en drie achter kleinkinderen. Na het bezoek van het burgemeestersechtpaar werd het feest verder voortgezet in familiekring.

Soester Courant | 1983 | | pagina 1