Weinig belangstelling voor schuilkelderoptocht tfV De Soester Duinen MET HET OOG OP UW BRIL. Brand in wasserij Zonnegloren 'Kwart'-systeembegeleider voor Soest mag er komen Gemeenteraad minus VVD en D'66 akkoord met 'De Vijverhof Brandweer ging de wijken in vtd brilmode CDA verwerpt nieuwe kapver- ordening PvdA en VVD: Koningsweg niet verdubbelen DONZEN EN SYNTHETISCHE DEKBEDDEN Kinderbijslag. hoeveel mag ik bijverdienen? Raad akkoord met deelneming in EGAS Kinderboerderij Bustocht van het Rode Kruis Soester Courant van woensdag 21 september 1983 De brand die vorige week dinsdag woedde in de wasserij van het ziekenhuis Zonne gloren heeft een schade aangericht van naar schatting 200.000 tot 300.000 gulden. Niet alleen gingen duizenden kilo's was goed verloren, ook een kostbare droogma- chlne werd door het vuur aangetast doordat hij openstond en de vlammen naar binnen sloegen. Het vuur is naar alle waarschijnlijk heid ontstaan in een container met schoon wasgoed. De brandweer werd gealarmeerd door eht automati sche brandalarm. Op dat moment zag een personeelslid van de wasserij rook uit het gebouw komen. Hij ging direkt naar binnen, maar kon door de hevige rookontwikkeling en de hitte weinig uitrichten. Een enkele container met brandend wasgoed kon hij naar buiten rijden, daarna moest hij verdere po gingen opgeven. De metalen contai ners waren zo heet, dat hij lichte brandwonden aan beide handen opliep. De brandweer werd om 17.50 uur ge alarmeerd en rukte met groot ma terieel uit. Na aankomst werden vier stralen ingezet. Binnen tien minuten was de brand geheel onder controle. Het nablussen vergde daarna nog ge ruime tijd. Vanwege de rookontwikke ling moesten de blussers gebruikma ken van persluchtapparatuur. Op het moment dat de brand uitbrak, was er geen personeel in de wasserij meer aanwezig. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Het vermoe den bestaat dat tussen het bij honderd graden in de droogmachine gedroogde wasgoed nylon of ander zeer brand baar materiaal heeft gezeten. In het onderzoek wordt ook de mogelijkheid van een fout in het produktieproces be trokken. Kortsluiting is uitgesloten, omdat geen defect aan de elektrische installaties kon worden vastgesteld: Door de hitte sprongen een aantal rui ten van het gebouw. Een gedeelte van de tegelvloer kreeg aanzienlijke schade als gevolg van het losraken van tegels door de hitte. Overigens veran derde het interieur van de wasserij in een 'sneeuwlandschap' doordat perso neel in eerste instantie probeerde om met behulp van poederblussers het vuur te blussen. Dat lukte echter niet. ruimte voor andere, belangrijker onderwijsposten zou overblijven. Jan Visser (Prog. Soest) wraakte de houding van de WD door op te merken dat Krijger alleen met flauwe finan ciële argumenten kwam, zonder enig onderwijskundig aspect in de besluit vorming mee te laten wegen. Ook J. van Garderen (SGP/GPV/- RPF) verzette zich tegen het voorstel, omdat de onderwijsuitgaven in Soest naar verhouding toch al veel te hoog zijn. CDA-fractieleider C. Verheus ver klaarde zich akkoord^ Lydia Meyer (PvdA) stelde voor de uitbreiding van het aantal systeembegeleiders te be perken tot drie jaar, maar onderwijs wethouder Menne kon dat niet beloven. Het voorstel haalde het met 16 stem men voor en negen tegen. Om de integratie van het lager onder wijs en het kleuteronderwijs, die over anderhalf jaar moeten samensmelten tot de basisschool, te bevorderen, krijgt de Onderwijs Begeleidingsdienst een extra systeembegeleider, voor driekwart taak. Dat is de uitkomst van de besluitvorming in de gemeenteraad. Een kwart van de taken van deze func tionaris komt ten goede aan de ge meente Soest. Het was vooral de VVD-fractie die zich, met uitzondering van W. v.d. Klink, tegen het voorstel verzette. Vol gens fractieleider Bert Krijger is het onverantwoord om nu al een extra-uit gave te doen, terwijl er bij de OBD nog onlangs is bezuinigd. Hij vreesde ook dat er bij de komende bezuinigingen op het onderwijs voor andere posten geen Met de stemmen van zeven WD-ers (met uitzondering van Gert Beijen) en Adriaan Pothuizen (D'66) tegen, be sloot de gemeenteraad vorige week tot verkoop van grond in Overhees voor de bouw van het complex De Vijverhof met 155 bejaardenappartementen en dienstencentrum. Vooral dit centrum was een heet hangijzer in de discussie. Met name Neks Blommers (VVD) vreesde hiervan concurrentie voor het dorpshuis De Borg. Desgevraagd deelde wethouder Frans Kingma (PvdA) van welzijn mee, dat een kale huurprijs verwacht wordt van 560 gulden. Inclusief servicekosten ver wacht de initiatiefnemer, de Stichting Bouwactiviteiten in de Bejaardensec tor Soest (SBBS), geen groot, mis schien zelfs een te verwaarlozen, ver schil met de huurprijzen in Honsber- gen. Wat de bezetting van Honsbergen betreft, zijn er geen problemen. Inte gendeel, er is zelfs een aanzienlijke wachtlijst, aldus wethouder Kingma. Gezien het stijgend percentage één- en tweepersoonshuishoudens voorziet hij ook in de toekomst geen problemen. Het dienstencentrum acht de SBBS een essentieel onderdeel van De Vijverhof. Het zal z'n specifieke voorzieningen hebben voor de bejaarden (gemiddelde leeftijd in Honsbergen 82 jaar), waar die in De Borg ontbreken. De Stichting heeft laten weten, geen zalenverhuur- bedrijf te worden, zodat er geen sprake zal zijn van concurrentie ten opzichte van De Borg. Het voorstel van Lydia Meijer (PvdA) om het voorstel aan te houden, werd zo wel door wethouders drs. J. Menne (CDA) van financiën afgeraden (uit stel kost 18.000 gulden per maand) als door zijn WD-collega drs. G. Plomp (ruimtelijke ordening). Hij vond, dat de SBBS gezien de procedure tot nu toe eigenlijk zou mogen verwachten dat de raad een beslissing zou nemen. Ook omdat hij vreesde dat over een maand niet op alle vragen een antwoord be kend zal zijn, zou hij uitstel van de be slissing betreuren. De raad besloot tenslotte in meerder heid (16 voor, 8 tegen) met het voorstel tot grondverkoop in te stemmen. Met uitzondering van CDA-wethouder drs. J. Menne heeft de CDA-fractie vo rige week in de gemeenteraadsverga dering tegen de invoering van de nieu we kapverordening gestemd. Bij mon de van A. v.d. Breemer liet het CDA het College weten geen enkele behoefte te hebben aan weer een regeling die de vrijheden van de burger inperkt, en dat nog wel in een tijd waarin de "deregu lering" voorop lijkt te staan. Van den Breemer oefende kritiek op de VVD, omdat deze in andere gevallen op de bres staat voor de persoonlijke vrij heid van de burger, maar een beknot ting in dit geval wat al te gemakkelijk accepteert. De andere fracties konden zich echter wel met het voorstel verenigen. Bert Krijger (VVD) drong aan op meer voorlichting over de verordening en be pleitte de bestrijding van "bospest" alle ruimte te laten. Adriaan Pothuizen (D'66) juichte de nieuwe verordening toe wegens de mi lieuaspecten, die in de regeling veel meer aandacht krijgen. Wethouder drs. J. Th. Oudemans wees erop dat de regeling slechts een verbe tering is van de oude. De milieuaspec ten zijn er een grotere rol in gaan spe len, zodat men hoogstens zou kunnen zeggen dat de verordening is aange scherpt, aldus de wethouder. Zowel PvdA-woordvoerder Raymond van Gelder als Gert Beijen namens de VVD hebben in de raadsvergadering laten weten tegenstander te zijn van het eventueel verdubbelen van de Ko ningsweg. Zij zeiden dit bij de behan deling van.de knelpuntennota over de hoofdwegenstructuur. G. van Brummelen (CDA) vond dat eerst de financiële haalbaarheid van de plannen met betrekking tot de Ko ningsweg, zoals de doortrekking via de Klein Engendaalweg naar de Nieuwe- weg, onderzocht moet worden. Van Gelder zei zich te zullen blijven verzet ten tegen 'dit soort verkeersonderzoe- ken waarvan de conclusies al van te voren bekend zijn.' Beijen was niet op timistisch over de kansen dat de knel punten kunnen worden opgelost. TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Inl. 033-729097 EFFEKTIEVE TALENSTUDIE Hek vernield Onbekenden hebben bij een woning aan de Burg. Grothestraat vorige week een hek vernield. De schade bedraagt on geveer 200,-. De eigenaar deed aan gifte bij de politie. Pni/iiOnnHva Foto: Goos van der Wilt Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Vereniging Vrijwillige Brandweer Soest heeft de brandweer in het afge lopen weekeinde een aantal wijken bezocht met een rijdende tentoonstelling. Vrijdagavond stond de speciale expositie wagen aan het Nassauplantsoen, zaterdag in Overhees bij De Borg, aan de Smitsweg en bij het busstation Soest-Zuid. Veel aandacht werd besteed aan brandveiligheid (met een demonstratie van een "echte vlam in de pan"), aan open haar den en schoorsteenbrandjes. Ook het werk van de Brandweervereniging kwam uitvoerig aan de orde. De jeugd kon mee doen met een prijsvraag. Vanaf a.s. vrijdag 23 september is de tentoonstelling te zien in het Infocentrum van de gemeente aan de Steenhoffstraat. 's Middags zal burgemeester Scholten het geheel openen. De expositie duurt daar tot eind oktober. Ook in het Infocentrum zijn prijsvraagformulieren af te halen (en tot eind oktober in te leveren) De demonstratieve optocht naar de schuilkelder aan de Birkstraat, die het Vredesplatform Soest zaterdag j.1. or ganiseerde, heeft maar matige belang stelling getrokken. De verklaring daar voor was, behalve het vrij slechte weer, volgens de organisatoren zeker ook dat een groot aantal potentiële me destanders zich In hun eigen woon plaats toch liever wat "gedekt" hou den. "Bij een demonstratie in Amster dam of Den Haag loop je nu eenmaal heel wat anoniemer mee." De optocht, waaraan toch nog zo'n zes tig mensen deelnamen, vertrok bij het busstation Soest-Zuid en arriveerde, voorzien van allerlei spandoeken en een bakfiets waarin de meegebrachte "broodjes schuilkelder" werden verza meld, via een lange slinger bij het kan toorpand Birkstaete aan de Birkstraat, waaronder de schuilkelder is gebouwd, bouwd. De manifestatie die daar plaatsvond had een vlot, humoristisch verloop, waarbij de schuilkelder (en de autori teiten die hem zo graag wilden zien verrijzen) het mikpunt van speelse spot werden. Via een Rad van Avon tuur werd een "toelatingsprocedure" ontwikkeld, waarbij diverse beroeps groepen, op het Rad vermeld, zich van de toegang tot de kelder konden verze keren: bakkers, slagers, kleuterleid sters, klaverjassers, schoorsteenve gers, etc. De burgemeester, aan wie een piepklein segment je van de schijf was toebedeeld, kon er tenslotte jam mer genoeg niet in, zo werd vastge steld. Geen toekomst Reeds lang nadat de sirene het sein "de kelder in" had gegeven arriveerden een "verpleegster" en een zwangere vrouw ("Ik heb de toekomst bij me - "Jammer mevrouwtje, u staat niet op het Rad genoemd, u heeft dus geen toe komst!") Zij kwamen echter veel te laat. "Wist u dan niet dat die moderne raketten er maar zes minuten over doen om hier te komen?" Later arri veerden ook een "medewerker van de plantsoenendienst," die de zaak met een mestvork kwam ontruimen. Afgewisseld door optredens van het Vrouwen voor Vrede-koor werd het woord gevoerd door Ellen Kennis (Vrouwen voor Vrede) en Jan Visser (raadslid van Progressief Soest). Ellen Kennis benadrukte de "volko men waanzin van deze schuilkelder," die de indruk moest geven alsof een atoomoorlog te overleven zou zijn. De overlevenden zullen trouwens de doden benijden, vond ze. De schuilkelder is bovendien onzinnig, "alsof je voor een atoomaanval kunt schuilen als voor een regenbui." Vrouwen voor Vrede zet zich in tegen de wapenwedloop en tegen onrecht in de wereld. "In de Der de Wereld staat men voor de vraag: Hoe overleven wij het leven? En onze kinderen zullen ons straks de vraag stellen: 'Waar was jij toen het fout liep?' Ook Progressief Soest-raadslid Jan Visser, notoir tegenstander van het schuilkelderbeleid van het gemeente bestuur, voerde het woord. Terugko mend op de raadsvergadering van vorige week, waarin de schuilkelder aan de orde was, zei hij: "De burge meester liegt in zijn brief aan het mi nisterie, als hij zegt dat de fractievoor zitters zijn beleid hebben goedgekeurd. Alleen de VVD en het CDA stonden te juichen bij de plannen van Soest om de handige Amersfoortse zakenman met 2 miljoen aan gemeenschapsgelden te subsidiëren voor de bouw van zijn ar chiefruimte. U, als gewoon burger, moet eens proberen de burgemeester zo gek te krijgen dat hij buiten de ge meenteraad om achter een particulier miljoenenproject gaat staan, waarvan het nut omstreden is. Visser vervolgde: "Weer minder geld voor welzijn en cultuur, bezuinigingen op onderwijs en jeugdzorg, op sport en recreatie, maar wél een betonnen kel der voor blote, bange, plastic mensen in de toekomst! Als de bom gevallen is moetne de 'uitverkorenen' in de kelder hun kleren uitdoen en een soort plastic pakken dragen. U moet zich eens voorstellen als 2000 zaligverklaarden onder rampzalige omstandigheden in deze akelige kelder vertoeven. Visser herhaalde dat hij niet wil beho ren tot die 2000 uitverkorenen, "omdat ik solidair wil zijn met de 38.000 Soes- ters die er niet in kunnen. Aan het slot van de manifestatie, toen de regen intussen al weer gestadig van de hemel droop, werden de eerste inge zamelde "broodjes-schuilkelder" weer onder de aanwezigen verdeeld. In hét Vredesplatform werken mee: het Interkerkelijk Vredesberaad, Vrouwen voor Vrede, PvdA, Progres sief Soest, PPR/EVP/PSP/CPN en Basisgroep Baarn/Soest. Foto: Goos van der Wilt m De demonstratieve optocht passeerde, onderweg naar de schuilkelder, ook de Soesterbergsestraat. Wij wassen voor U Schoon en lekker fris voor 1 19.- p-pers. 23,-) 's morgens gebracht, 's middags klaar, droog en wel. Van Weedestraat 52 (achter Tiffany) - Telefoon 15229 Tienduizenden jongeren proberen ent jaar weer zich een extra zakgeld te voorzien door een krantenwijk te nemen of op koopavond en zaterdag in een supermarkt te gaan werken. Een voor de hand liggende vraag is dan: hebben die Inkomsten invloed op de kinderbijslag die hun ouders voor hen krijgen? Die vraag is niet met een simpel "ja" of "nee" te beantwoorden. Verschillende factoren spelen daarbij een rol. Om hierover enige duidelijkheid te scheppen heeft het Voorlichtingscen trum Sociale Verzekering (VSV) een folder over deze materie uitgebracht. Met voorbeelden wordt duidelijk ge maakt welke de gevolgen kunnen zijn voor de hoogte van de kinderbijslag. De folder is verkrijgbaar bij het Voor lichtingscentrum Sociale Verzekering, Zwaan vliet 3,1081 AP Amsterdam, tel. 020-448418 (toestel 17/18). Bij grotere aantallen worden kosten in rekening gebracht. De meerderheid van de gemeenteraad gaf vorige week de nieuwe stichting EGAS (Eemlandse Gas Apparaten Service) het voordeel van de twijfel. Dat betekent, dat Soest de oprichting steunt van de stichting en daarin ook deelneemt. Alleen de WD-ers Ankie Nolen, Neks Blommers en Gert Beijen alsmede J. van Garderen (SGP/GPV/- RPF) stemden tegen. Van Garderen vond, dat de overheid zich niet moet mengen in een stichting als de EGAS. Hij zag daarin alleen een rol weggelegd voor het bedrijfsleven. Wethouder drs. J. Th. Oudemans (VVD) vond het evenwel belangrijk, dat "de gemeente een vinger aan de pols en in de pap houdt." Auto in de sloot Als gevolg van een aanval van epilep sie raakte vorige week een 37-jarige in woonster van Soest op de Biltseweg de macht over het stuur kwijt, zodat haar auto in de berm terecht kwam. Voor onderzoek werd de bestuurster naar Zon negloren overgebracht. Woensdag 28 september is er kinder middag voor de kleintjes, 4 t./m. 7 jaar. Van 2 tot 4 uur, pand verbeuren en kijken naar een poppenkast voor stelling. 1 gulden meenemen! Elke dins dag kan je, als je tussen de 4 en 12 jaar bent, op de boerderij alles maken van hout. Van een levensgroot kasteel, tot een klein houten beertje. Als je van die ren houdt dan moet je donderdag 's middags eens langs komen. Neem dan wel een stukje brood of wat groenvoer voor de dieren mee. Vrijdags kun je met leeftijdsgenootjes allerlei spelle tjes doen op de boerderij. Als er nog plaats genoeg is zou ik graag het vol gende gepubliceerd zien Aktiveiten-ochtend Donderdags is er op de boerderij van half 10 tot half 12 aktiviteitenochtend voor volwassenen. Deze groep bepaalt zelf wat voor aktiviteiten er zoal ge daan worden; 22 september beginnen ze met volksschilderen. Lijkt het u leuk om samen met anderen dingen te ma ken, kom dan eens een kijkje nemen. Entree 2,- en 0,50 per kopje koffie excl. materiaal. Vernielingen in leeg Sand nbekenden hebben vorige week nogal huisgehouden in een leegstaand huis aan de Koninginnelaan. Naast een aan tal vernielingen laadden zij ook een aantal diefstallen op hun geweten. Er verdwenen o.m. zeven deuren. Ver nield werden kozijnen, plafonds, rui ten, vloeren, de douche en het toilet. Namens de gemeente werd bij de poli tie aangifte gedaan. lekker geslapen? Ik heb een verrassing voor je. Je hoeft niet te koken we gaan met de kinderen lekker brunchen. Waar? ja natuurlijk iedere zondag van 12.00 tot 15.00 een uitgebreid brunchbuffet met tal van voor-, hoofd- en nagerechten iedere week afwisselende gerechten. voor de groten 1 19,50 kinderen tot 12 jaar f 12,50 SOESTERBERGSESTRAAT 188 02155-12739/19942 Vorige week vond het uitstapje plaats van het Rode Kruis, afd. Soest/Soester- berg. Toen allen naar het punt van ver trek waren gebracht kon, nadat de heer J. Ribbens, die de passagiers als bestuurslid uitgeleide deed, een foto had gemaakt, de bus vertrekken rich ting Lage Zwaluwe Daar lag de boot klaar om de mooie Biesbosch-toer te maken. Koffie met gebak stond al op het gezelschap te wachten, evenals mevr. W. Elemans, voormalig hoofdleidster Welfare van het Rode Kruis afd. Soest/Soesterberg en sinds 4 jaar wonende in Made. Ze kreeg een hartelijk applaus. Na de boottocht ging men naar een restaurant in Made, waar een lunch werd aangeboden. De heer Braat, voorzitter van het Rode Kruis aldaar. verwelkomde het Soester gezelschap en gaf iedereen een ball-pen als aan denken. Daarna was het weer tijd om naar Soest te vertrekken. Kees, de chauffeur van de bus "Pluk de dag" werd bedankt voor de mooie terugrit, waarvan iedereen erg genoten heeft. In hotel Darthuizen wachtte een heer lijk diner en als slot sprak de heer G. Boelhouwer, voorzitter van het Rode Kruis afd. Soest/Soesterberg, de hoop uit, dat allen genoten hadden van deze dag en dat deze jaarlijkse bus tocht, dank zij de collecte en giften, mogelijk zou kunnen blijven. Hij dank te namens allen de dames die meege werkt hadden om deze dag te doen slagen, waarna een extra applaus volg de. O, wat was het die dag een feest Voor allen die met de boottocht van het Rode Kruis mee zijn geweest Die dag, die bracht ons veel plezier Een driewerf hoera voor allen hier! Bij Van Essen is een bril een kwestie van passen en meten Zuiver vakwerk met behulp van veifijnde apparatuur. Bij Van Essen kunt u rekenen op de deskundigheid van de gediplomeerde opticien/'optometrist. Die neemt de tijd voor u, adviseert u met smaak U hebt recht op die bekwame en persoonlijke begeleiding. Met het oog op uw bril Gediplomeerd optometrist lid O.V. Birkstraat 2 Soest Tel. 02155-12874

Soester Courant | 1983 | | pagina 3