SÏbartltuijen VAARDERHOOGT Muziekschool in nieuw cursusjaar goed van start DE KLOK Klapstoel design. TbiNNEI\lhuis Geslaagd concert van USAFE-band Gehannes Vrijwilligers Vakaturebank Bank Soest 'Dwergconiferen' DOE-HET-ZELVERS Rondje Soest Speeltuin Van Weedestraat Verdere bezuinigingen met zorg tegemoetgezien Verfschade aan auto's BETAMAX VHS - VCC Restaurant Goed om er gast te zijn Eervolle vermelding voor restaurant Darthuizen Inbraak bij 'De Turf' Bejaarde fietser gewond bij aanrijding N VAKMAN WEET HET Alles over montuurmode, glas variaties, montuurmodekleuren. Lichtere materialen. Ogentest en oogmeting. Nauwkeuriger afpassen. En wij staan altijd klaar met alle gewenste vakadviezen. 'n mknian t/a'i gefceïfieicf voor 11 Soester Courant van woensdag 28 september 1983 11 door Arie Wandelaar Omdat een aantal even slimme als in- ventieve winkeliers, gevestigd in de Van Weedestraat en directe omgeving, zaterdag j.1. een speeltuin voor jeug digen en volwassenen had ontworpen was Arie die dag voor zijn doen zeer vroeg op pad. Aanvankelijk zou Marie hem de gehele dag gezelschap houden, maar bij nader inzien gaf zij er de voor keur aan het jaarlijkse buitengebeuren op een later tijdstip van de dag te aan schouwen. De op het Nassauplantsoen gestationeerde ballen was de directe oorzaak van haar afwijkend gedrag. Eerder in de week had Arie namelijk laten weten het hooglijk op prijs te stel len met haar in een mandje boven Soest te schommelen. Een voorstel dat met grote beslistheid van de hand werd gewezen. "Ik zit", aldus luidde haar tegenwerpende verklaring, "al tiental len jaren met je in de boot, om nou nog eens over te stappen in een mandje is mij net teveel." Leuk gevonden na tuurlijk, maar de waarheid luidt dat ze pas een echte hoogvlieger is wan neer ze met beide benen op de grond staat. Niet direct het type dat je als stewardess met een kop koffie en een stralende glimlach op 10.000 meter afstand van de aarde op je gemak stelt. Discussie over het voorstel was helaas niet mogelijk, vandaar dat Arie zich op het Nassauplantsoen in zijn eentje stond te vergapen, en zich listig tussen een aantal officials bewoog, wachtende op het ogenblik dat hem wellicht van bevriende zijde een re tourtje zou worden aangeboden. Dat is er, zeer tot Arie's spijt, niet van geko men. De verkeerscontrole van "lucht haven Nassauplantsoen" liet weten dat een teveel aan windkracht stijgen en landen van de blauw-rode ballon onmogelijk maakte. Ter plekke kon men zich daarvan overtuigen. Arie's burgemeester en Richard van Asch zouden als eersten de lucht in worden geblazen. Hoewel noch de een noch de ander tot uitzonderlijke zwaargewich ten kan worden gerekend, was het ge vaarte nauwelijks van de grond te branden. Kwam men drie of vier meter van de grond? Arie zal er niet om strij den. Wel betreurt hij het in ernstige mate, dat vooral de burgemeester daarmee de kans werd ontnomen eens een geheel andere kijk op Soest te krij gen. Het zit de man de laatste tijd trou wens toch niet mee. Eerder was hij door de plaatselijke brandweer uitge nodigd met eenvoudige middelen een onschuldig brandje te blussen. En ja hoor, de eerste de beste blusemmer die de man in zijn handen krijgt kie pert om alvorens te zijn gebruikt, de tweede emmer die hij krijgt toege stopt bereikt, wat de inhoud betreft, slechts zeer ten dele het beoogde doel. Sommige mensen hoeven alleen in een visvijver te kijken om er voor te zor gen dat geen vis meer wil happen. Hoe dan ook, Arie stelt er prijs op te verklaren dat de burgemeester geen enkele blaam treft wat de ballon be treft. Beide passagiers verlieten uiteindelijk toch wel teleurgesteld het rieten mandje. Met Richard van Asch ver volgde Arie zijn weg naar de volop draaiende speeltuin Van Weedestraat. Bij de klasseslager van Soest bewon derde hij de schitterende ambachte lijke etalage, die door Richard, moe der Wil en medewerker André was ver vaardigd. Bij hetzelfde adres smake lijke nassi en een overheerlijke sausje proeven, en een gratis blikje vleessaus toegestopt krijgen. Bij buurman Van Dasselaar met wethouder Plomp een nuttig gesprekje gevoerd en samen daarbij een exotisch vruchtje geproefd. Dat laatste bleek helaas niet mogelijk té zijn bij de fa. Schoemaker. "Slechts kijken en niet aankomen", luidde daar de opdracht. Begrijpelijk overigens, want de werkelijk schitterende jonge dame die er in de etalage onder een zonnehemel lag uitgestald was om te stelen. Schoemaker bakte ze bruin. Dat had ook banketbakker Verkley kunnen doen, maar die gaf er zaterdag j.1. de voorkeur aan een jeugdige pu bliek In "Lange Soesters" te storten. Je moet er zijn geweest om het te ge loven. Arie stond er met zijn neus bovenop toen Matthijs de Bree binnen vijf minuten acht "Lange Soesters" consumeerde. Hoe het de patiënt na de ze opmerkelijke verrichting verder is vergaan weet Arie niet, maar dit exemplaar van Neerlands Hoop In Bange Dagen moet ongeveer wel een maag van beton hebben. Daarover be schikten, volgens Arie's waarneming, die dag trouwens toch veel Van Wee- destraat-bezoekers. Bij een Harderwijkse visserman wer den haringen achterovergeslagen en bracht geen paling 't-er óngerookt af. Groenteman Reehorst had 't gehele Westland naar Soest gehaald en liet stroop op heerlijke wafels uitBmeTen. Na de lunch in de Van Weedestraat bedacht Arie dat Marie intussen ook wel zou zijn afgereisd. Alvorens zich aan haar te koppelen sloop hij behoedzaam langs de F.C. Kuyperstraat, teneinde niet door een of meerdere verdwaalde eieren te wor den geraakt, en nam bij Nic van Dam kennis van een nieuw voetbaltalent in Soest: Roy van Giessen. Rond het middaguur had deze nieuwe Cruyff 45 punten met doelschieten gescoord. Een prestatie waaraan de schoenen van de leverancier ook het nodige toe hebben bijgedragen. Omdat vis dorstig maakt trof Arie 't buitengewoon bij Ben v.d. Linden. Een heerlijk glas droge Duitse wijn verhielp het tijdelijk ongemak. Bij wolwinkel De Bonnetrie constateer de Arie vervolgens tot zijn teleurstel ling dat Marie's naam op de lijst van de rekordhouders ontbrak. Wel die van mevrouw Van Wijk die met een tijd van 1.19.2 op dat moment haar snelle SOESTERBCOORANT Het nieuwe cursusjaar 1983/'84 van de Regionale Muziekschool is begonnen en ook dit jaar blijkt weer dat de RMA voorziet in een behoefte. Was er aan vankelijk een zekere aarzeling te be speuren, de voortdurende stroom aan meldingen na de vakantie heeft ervoor gezorgd dat bijna alle documenten weer op volle sterkte moeten worden Ingezet. Alleen voor cello liep het aantal leer lingen wat terug. De verschuiving van de vroegere "toppers" als piano en blokfluit naar andere instrumenten zet zich geleidelijk voort. Dit verschijnsel, dat landelijk wordt gesignaleerd, hangt samen met de bewustere keuze die kinderen en ouders maken. In het AMV-onderwijs, de klassikaal gegeven lessen Algemene Muzikale Vorming voor kinderen, wordt een uit gebreide oriëntatie gegeven op de in strumenten, waarop men les kan krij gen. Daardoor kiezen velen, ondanks het feit dat er vaak thuis al een piano staat, toch een ander instrument. Groot is de belangstelling nog steeds voor dwarsfluit. Er zijn nu voldoende docenten voor dit vak, zodat aan prak tisch alle aanvragen kon worden vol daan. Maar ook de trompet en de klari net zitten "in de lift." Lichte muziek Nu de RMA ook voor de sector lichte muziek en jazz specialisten heeft, vindt ook de verschuiving plaats naar instru menten die op dit terrein thuis horen: drums, elektrische gitaar, basgitaar, saxofoon, enz. Er worden dit jaar di verse combo's gevormd die vooral van uit de improvisatie zullen gaan werken. De samenwerking met de BAM, vorig seizoen al gestart, hoopt de RMA ook dit jaar voort te zetten. Bezuiniging De eerste grote bezuinigingsgolf van de subsidiërende gemeenten heeft de RMA goed doorstaan. Op allerlei zaken is de begroting "uitgekleed" en werden alle mogelijke posten tot hét minimum teruggebracht. "Vooral in de over headkosten is enorm gesnoeid," legt RMA-directeur WIm Schneider uit. "Vorig jaar hebben we al een aantal niet ingevulde lessen ingeleverd, maar nu zitten de uren werkelijk tjokvol. De activiteiten - die blijkens de aanmel dingen in een behoefte voorzien - kon den dit jaar gelukkig grotendeels ge handhaafd blijven." Het stemt Wim Schneider in elk geval tot tevredenheid dat de behoefte aan goed muziek-on- derwijs nog niet aan het afnemen is. "De mensen hebben er wat voor over, kun je vaststellen. De boel zit vol. Meer aanmeldingen kunnen we voorlopig niet honoreren." Met bezorgdheid ziet de RMA echter de volgende bezuinigingsronde tegemoet. "De gemeenten zullen in het komende jaar wel weer flink worden gekort door het Rijk. Ik vrees dat we daar ook wel de effecten van zullen merken. Dit na jaar gaan we als bestuur van de RMA weer in beraad met de colleges van de drie deelnemende gemeenten: Amers foort, Soest en Hoevelaken," aldus Wim Schneider. Hij hoopt daarvan dat in elk geval - op welk bedrag men ook uitkomt - de be zuiniging door de gemeenten met een gelijk percentage wordt toegepast. "Niet zoals vorig jaar, toen Soest een Op het wegdek van de Zoom bevond zich vorige week een grote plas verf, daar door onbekenden achtergelaten. Twee passerende auto's liepen schade op, toen zij nietsvermoedend door de plas heenreden. VIDEOTHEEK NW. BAARNSTRAAT 25 BAARN - 02154-21781 OPEN van 14.00-19.00 uur huiden aan een knot wol vol had. Omdat ook Marie de tobbe heeft af geschaft lag 't voor de hand haar wel licht bij Wasserette de Bree te ont moeten. Een geheel verkeerde veron derstelling. Daar muzikale arbeids vitaminen onder het ophangen van de was en een razendsnelle mevrouw De Schiffart. Vervolgens bij Van Kleef een wekelijks rantsoen sigaretten ge haald en een praatje gemaakt met twee rasechte sigarenmakers. Op het eerste gezicht een mooi ambacht, ech ter ook een beroep waar men in de vooroorlogse crisisjaren 0,8 cent per vervaardigde sigaar kreeg uitgekeerd. Nostalgie met gemengde herinnerin gen. Net had Arie een bos crysanten, tegen de zeer schappelijke prijs van één gulden, bij 't Aalsmeers Bloemen- huis op de kop getikt, toen hij Marie uit modemagazijn De Ster zag stap pen. Plastic-tasje In de hand, lachend en zwaaiend. "Gekocht", liet ze weten, en gunde Arie een blik in het tasje. Zullen wij maar naar huis toe gaan", opperde Arie, die voor Middelman Mode de bui al had zien hangen. "Ga jij maar vast, dan ga ik nog even de modeshow bekijken bij Middelman". Arie ging terug zoals hij gegaan was, alleen. Eerst uren later kwam Marie wwer in 't zicht. Een tweede plastic tasje maakte duidelijk dat 't bezoek aan de modeshow niet zonder nood lottige gevolgen was gebleven. "Vind je 't leuk?", wilde ze weten. "Hart stikke leuk", constateerde Arie. "Van mijn moeder gekregen, aardig hè." Nog steeds lijdt een mens 't meest van' het lijden dat hij vreest. ARIE WANDELAAR hoger percentage wilde verminderen dan de andere gemeenten. Dat zou er immers op neer komen dat een ge meente die minder bezuinigt een rela tief groter aandeel in de overhead moet opbrengen, en dat is niet rechtvaardig. Snuffelen Wat er gaat gebeuren als de bezui nigingen inderdaad volgend jaar ver der gaan, maakt Wim Schneider als volgt duidelijk: "Het zal neerkomen op een zo eerlijk mogelijke verdeling van wat er beschikbaar komt over lesuren en instrumenten. Aan de al vastgestel de normale lesuren-bezetting kan niet meer worden getornd. Je kunt de lestij den ook niet terugbrengen. De mensen willen goed onderwijs, ze komen niet naar een muziekschool om alleen maar wat aan muziek te snuffelen. Het zal er dus op neerkomen dat we zowel in Amersfoort als in Soest weer met een wachtlijst te maken krijgen." Het betekent ook dat het leerlingen- verloop" (elk jaar gemiddeld zo'n 20%) niet kan worden opgevuld, licht Wim Schneider toe. "En dat houdt dan weer in dat er docenten op wachtgeld moeten. Dat brengt natuurlijk ook enorme kosten met zich mee. Voorlopig geeft de RMA in Soest weke- lijs nog iets meer dan 250 lesuren, die besteed worden aan ruim 600 leer lingen. "De lesgelden zijn niet ver hoogd," aldus Wim Schneider, "maar of dat volgend jaar weer zo is staat nog niet vast." Prins Hendriklaan 1 Soest 4 Kegelbanen Telefoon 02155-13807 modern: laanstraat 22 3743 BG Baarn tel. 02154-12797 Een eenvoudige klapstoel mag best heel mooi van vorm zijn, dacht Rinaldi. En hij ontwierp zijn Dafne van ovalen buizen en vormde een zitting van hout Stootvast afgewerkt met lak in diverse kleuren. k.deboer&zoonbv adviseurs voor interieur en bimenhuisarchitektuur svm Onze V.V.V. heeft blijkbaar goede relaties met de luchtmacht. Al eerder dit jaar kregen we een concert van onze eigen fameuze Luchtmachtkapel aangeboden en nu konden we dan gaan luisteren naar de band van de U.S. AirForce. Dit orkest heeft momenteel als thuis basis Kaiserslautern in Duitsland en vindt z'n oorsprong nog in de legen darische Glenn Miller-band. Het huidige orkest bestaat uit plm. zestig musici en was voor diverse toernees in gedeelten gesplitst. En zo waren wij te gast bij een kleine dertig man of beter gezegd: dames en heren, want ik telde acht muzikantes, zowel bij het koper als bij de klarinetten en saxes. Maar ook deze kleinere groep kon er wat van! Ik moet hier echter eerst bij aantekenen, dat ik het Griftland college minder geschikt vind voor harmonie en fanfare orkesten. De for tissimo's kwamen hier wel heel fors over. Het programma werd begonnen met muziek van Verdi uit La Forza del Destina. Een klassieke opening dus. Daarna ging men over tot een wat moderner genre muziek. Een selectie uit de West-Side Story van Bernstein. Hierna hoorden we een stuk van wat men futuristische ideeën zou kunnen noemen. De harmonieën en accenten hiervan zullen niet iedereen bekoord hebben. Ik weet het, we moeten ook meegaan met de tegenwoordige mu ziek, maar ik geloof toch, dat een meer bekend repertoire meer gewaardeerd wordt, vooral als het dan ook gaat om bekende marsen zoals de Florentiner mars van Fucik en de Knight's Bridge March van Eric Coates. We horen zo veel nieuwe werken op dit gebied en dan is het heerlijk om deze oudere nummers weer eens te horen en dan nog wel door zo'n machtig ensemble. Dixieland Jamboree" was een ver zameling werkjes in de oude stijl, waarin de solisten hun inspiraties kon den laten horen. Grandioos, jle achter grondjes waren hier en daar wat iel, maar dat kan ook aan den kleinere be zetting gelegen hebben. Bij Dixieland en Swing hoort een lekker stuwende rythmesectie. Natuurlijk werden we ook getracteerd op twee selecties van Glenn Miller- muziek. Dit genre sprak het publiek wel het meeste aan getuige het applaus. Evergreens als String of Pearls, Tuxe- do Junction, Saint Louis Blue's March, ze waren er, en hoe! De discipline van het koper spande wel de kroon. Maar voor het evenwicht had ik graag wat meer hout gehoord. Toch een ge weldig ensemble Aan 't eind kwam zelfs het showele ment nog even te voorschijn in het onsterfelijke "In the Mood" en dat kwam er dan ook "In the Mood" uit. Als laatste nummer "The Stars and Stripes forever", alweer met van die prachtige koperpassages. Een goed gevulde zaal beloonde onze Nato-vrienden met een langdurig ap plaus. 't Was om 10.00 uur te vroeg plaus. 't Was om 22.00 uur te vroeg om afscheid te nemen van captain Terry Layman en zijn voortreffelijke musici. De echtgenote van onze V.V.V. man, mevr. Van Os, nam op symphatieke wijze afscheid van de band en over handigde een fles geestrijk vocht aan de dirigent, die dit geschenk symbo lisch namens het orkest aanvaardde. Wij hopen dat de V.V. nog meer van deze avonden regelt, maar dan graag in de Petrus en Pauluskerk; die heeft een betere accoustiek voor dit soort evenementen. H.K. Foto: Goos van der Wilt Het gerenommeerde Soester café-res taurant "Darthuizen" aan de Prins Bernhardlaan viel vorige week een buitengewone eer te beurt. Bij de ver schijning van de "Mercedes Benz Res taurant Gids voor Nederland," editie 1983/'84, blijkt Darthuizen als enige restaurant in Soest te worden vermeld, met de aanduiding "goed." Het artikel dat aan Darthuizen is ge wijd levert de volgende omschrijving: "In restaurant Darthuizen is het pret tig tafelen. De keuken die als "goed" kan worden beschouwd, staat borg voor op degelijke wijze bereide gerech ten. De kaart wordt regelmatig aan de seizoenen aangepast. Men biedt de gas ten meestal enkele, naar onze mening goed samengestelde en schappelijk ge prijsde menu's. De wijnkaart is met zorg samengesteld. Darthuizen blijkt te hebben gescoord op de volgende punten: "Kwaliteit- prijs": goed. Ambiance: zeer goed. Bediening: goed. De heer Van Keken, eigenaar van Darthuizen toonde zich uiteraad blij verrast met deze vermelding. "Ik wist er helemaal niets van. Pas nu ik het boekje zelf kreeg toegestuurd besef ik dat hier een aantal juryleden is ge weest, zonder dat ik daarvan iets wist." De Restaurantgids, samengesteld door Hans Belterman met medewerking van Pieter Taselaar en Wina Bom, is uitgegeven bij Boek Promotions B.V. en verkrijgbaar in de boekhandel voor 19.90, alsmede bij de dealers van Mercedes Benz. Onbekenden hebben in het afgelopen weekeinde het zwembad 'De Turf' aan de Waldeck Pyrmontlaan met een be zoek vereerd, al was het niet de bedoe ling om te gaan zwemmen. Zij kwamen het gebouw binnen door aan de achter zijde een ruit te forceren, waarna zij de personeelsruimte doorzochten. Daar maakten zij twee geldkistjes buit, met een totale inhoud van ca. 900 gulden. Ook vernielden zij een limonade-auto maat. Een van de kistjes werd de vol gende dag in de bos achter het zwem bad teruggevonden leeg. As 't om getaalle goat, daan kieke ze bie de gemeengte niet op un nulletje of waat. Un ton het vief vaan die ötjes en un millioen hetter zes. En as ze nieuwe stoele veur de wethouwers nó dig hebbe, daan proate ze over un be- draagje met drie nulle. In dit gevaal daan 12000,- veur vier stoele. Waant we hebbe ommers vier wethouwers. Daa's dan de maan drieduzend guldes om op te zitten; daan zitto ze ok us un keer zwoar. Met ut stemme veur de gemeengteroad bewwe heul waat goejekoper an zetels ekomme. Affing, ik ben haarstikke benieuwd welke Soesder middestaander de op- draacht binnekriegt. Die het daan us un oardige klaangt an de gemeengte. Bie zo'n gróte haap begroting in ééjn keer kaan die leveraansier maakke- luk zaat un groatis troon veur de baar- regemeester d'r bie geve. As de wethouwers op stoele vaan drie duzend piek ut stuk ploatsneme, daan kaajje mr. Scholten toch niet op un klaapstoeltje zette, vin ik, waant ze goan aaltied vergoadere in 't Griftland of zitte bie de Braandweer op schóót en in die etablissemente hek nog nóóit un footuil zien stoan. Of ut mos bie de beheerder of bie de kommendaant in ze eige koamer weze, moar doar hek geejn weet vaan Waat zouwe ut veur stoele worre? Toch in aalle gevaal wel un soort luxe klaap- stoele, waant ze motte ze mee kenne neme. As ter iedere keer un gróte ver- huuswoage an te paas mot komme, kriege we nog meer nulle te telle. Zouwe ut leerstoele worre? Doar kaajje aaltied nog waat vaan lere, doar bejje nóóit te ouwd veur. Of legstoele? Ken ne ze de zoake leggend regele, of ze gewoon loate legge en uutstelle. Nee, ze kriege denk' proatstoele, doar zitte ze noeng ok wel op, moar met echte proatstoele vaalt ter maakke- lukker met de wethouwers te proate, doch ik. Trouwes, ik doch ok nog effe an rookstoele, moar daa's niks. D'r benne aal zoveul plaanne in roök opge- goan, die moewe toch moar niet hebbe. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daa'k stuurstoele ok wel haandig vin. En daan met ingebouwde richting- anwiezers. Voortemee kaajje daan zien, welke kaant of de gemeengte op wil met ongs. As ter un schaarpe bocht komt, goed vaasthouwe, maanne! HANNES VAN DE NENG efficiency COPIESERVICE Vergroten Verkleinen Inbinden Plastificeren Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 Een 75-jarige fietser uit Soest raakte vorige week aan het hoofd gewond bij een aanrijding op het kruispunt Eiken- laan-Soesterbergsestraat. Daar werd de man, die op het fietspad reed, geen voorrang verleend door een 40-jarige automobilist uit Soest, die op de Eiken laan reed. De bejaarde fietser werd met hoofdletsel naar Zonnegloren overgebracht. Na behandeling aldaar kon hij echter weer naar huis terug keren. De afgelopen tien dagen hebben alle bij de Vrijwilligers Vakature Bank inge schreven vrijwilligers een vragenfor mulier ontvangen met betrekking tot zijn/haar zonder werk zijn en de pro blemen daar omheen. Ook al is een groot aantal ingeschreven vrijwilligers niet werkloos in die zin dat een uit kering wordt genoten, voor de V.V.B. maakt het geen verschil of men voor z'n genoegen of puur uit behoefte een onbetaalde baan zoekt. Van belang is slechts of men het aangeboden werk aankan en voldoende gemotiveerd is. Om nog meer mensen aan zinvol werk te helpen, en vooral om meer aktivi- teiten te ontwikkelen, verzond de V.V.B. deze enquête. De V.V.B. wil alle aangeschreven sym pathisanten verzoeken de formulieren vóór 1 oktober a.s. ingevuld te retour neren, bij voorkeur door deze te depo neren ln de brievenbus van Artishock, of per post te zenden aan de Vrijwil ligers Vakature Bank, Steenhoffstraat 46, 3764 BM Soest. Hoewel het er aanvankelijk op leek als of de antwoordcoupon door weinig mensen werd opgemerkt, konstateert men na het laatste artikel een toene mende belangstelling om kennis te ne men van het werk van de V.V.B. De verzoeken om inlichtingen druppelen gestaag binnen, hetgeen een reden is te overwegen de coupon regelmatig af te drukken. Deze week bestaat dus weer de mogelijkheid om zonder enige ver plichting schriftelijk op de hoogte te worden gesteld van de werkzaamhe den en doelstellingen van de V.V.B. Om eens een kijkje te komen nemen in de vakaturemappen van de V.V.B. of om zich voor een job te laten inschrij ven, kan men behalve 's woensdags da gelijks terecht in gebouw Artishock, Steenhoffstraat 46 van 10.00 - 12.30 en van 13.30 - 15.30. Het telefoonnum mer is 12630. Wegens ruimtegebrek kunnen deze week geen vakatures worden ge plaatst. Aan Vrijw. Vakaturebank, Steenhoffstr. 46. 3764 BM Soest Naam Adres Plaats Tel. nr.. Wenst inlichtingen over vrijwilligerswerk Heeft belangstelling voor: (soort werk iivtnl". Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Dwergconiferen zijn die vertegenwoordigers van de coniferenfamilie die zich onderscheiden door een zeer langzame groei. Doordat het gewas jaarlijks heel weinig uitgroeit kan zo'n plant jarenlang ple zier verschaffen, ook zeker in een kleine tuin en zelfs in bakken of plantenschalen. De term 'dwergconi feren' is eigenlijk wat ongelukkig gekozen. Deze be naming, in de wereld gebracht door de "Boskoopse kwekers," die al sinds het begin van deze eeuw grote hoeveelheden van deze langzaamgroeiers produ ceren, is eigenlijk wel wat misleidend. Er is welis waar weinig groei, maar ook verschillende soorten dwergconiferen kunnen na zo'n 25 jaar behoorlijke afmetingen aannemen vanl,5 - 2m. hoogte. Maar goed, dat is ver vooruitkijken. Voorlopig kan bijv. een Thuya orientalis "AureaNana" makkelijk zo'n 20 jaar mee voordat zijn maten de kleine tuin te- boven gaan. Dit is trouwens al direct een der mooiste vertegen woordigers van de dwergen, een goudgeel struikje met verticale groeischeuten die schrijfsgewijze aan eensluiten. De groei is zo'n 5 cm. per jaar. Juniperus squamata "Blue Star" is een prachtige staalblauwe dwerg met een vrij platte groei. Vooral bij het uitlopen in het voorjaar is de plant bijzonder fraai van kleur, haast wit. Een geschikte conifeer voor heide of rotstuin; aanplant in groepen van 3 of meer doet de plant beter uitkomen. Zijn grote broer Juniperus squamata "Meyerii" vertoont wat meer groei, maar heeft hetzelfde type loof; de eerste groeit zo'n 3-5 cm. per jaar, laatstgenoemde kan zo'n 5-10 cm. in een groeiseizoen uitgroeien. Juniperus squamata "Blue Star" wordt in zo'n 10 jaar tijd niet hoger dan zo'n 40 cm. J. sq Meyerii kan wel tot lm. uitgroeien. Juniperus media Plumosa Aurea is ook zeer traag van groei en geeft diverse tinten te zien voor één geld. In de zomer tijdens de groei wordt de kleur opvallend helder goudgeel, waardoor een voortdurend zonnig plekje in de tuin ontstaat. In de herfst verandert de plant vrij snel naar een mooie bronskleur. In het voorjaar komt de vrolijke kleur geleidelijk weer te voorschijn. Juniperus horizontalis "Wiltonii" is een echte dwerg als we zijn hoogtegroei bekijken. Zijn maximale hoogte bedraagt zo'n 5-10 cm. De breedtegroei vlot echter wel meer. Een exemplaar van zo'n 10 jaar oud kan wel een diameter van 1 tot 1.5 m. aannemen. Een echte bodembedekker dus, ook wel toegepast als alternatief gazon. Licht belopen is namelijk mo gelijk. Na wat dwergen van het Jeneverbesgeslacht, wat vertegenwoordigers van de Chamaecyparis of dwergcypresfamilie. Deze naam kunnen we beter niet al te letterlijk opvatten, omdat er wel exemplaren zijn die het tot 20 m. hoogte brengen. Er zijn echter ook veel lage groeivormen die echt traag groeien. Chamaecyparis lawsoniana "Forstechensis," vroe ger bekend onder de naam rotsconifeer, met kroezig heldergroen loof. is er zo een. Bij Scham laws "Minima Glauca" moet het glauca (hetgeen blauw groen betekent) maar met een korreltje zout geno men worden. De kleur is hoogstens donker grijs groen te noemen. De plant groeit uit tot e&n prach tige bolvorm tot max. 50-75 cm. in 10 jaar tijd. Nog altijd wordt de Sham. obtusa "Nana Cracilis" als de edelste onder de dwerg coniferen beschouwd. Het is inderdaad een prachtig heldergroene plant met een gedrongen groeiwijze die aan een bonsai boompje doet denken. De groei is erg traag. Natuurlijk is dit zomaar een heel kleine greep uit de dwergconiferen die voor aanplant in onze tuin in aanmerking komen. Voor verdere informatie en een groter assortiment kunt u altijd terecht op uw tuincentrum.

Soester Courant | 1983 | | pagina 11