Natuur O Nabij 'n Peuterspeelzaal is wel wat anders dan leuk-met-kindertjes-spelen. Vorstelijke occasions aan de Koningsweg EEN PAAR HONDERD PIEK VERDIEN JE ZÓ! Eet-wijzer lÉltyfej Jazz-concert in 'De Borg' 150 Combinaties streden om hoogste eer bij 'Eldorado' en 'Duinbak' Propaganda als misleiding IVN-Eemland brengt interes sant herfstprogramma Auto Vandermeer Amersfoort b.v. WW Driedubbel jubileum bij 'De Woelwaters' autosmeeing Autocentrum Soest bv INFOrmatiecentrum veertien dagen lang 'halve dagen' geopend ouwen voor vrouwen Uitnodiging Handwerkcursus op de woensdagmorgen garsamba Günu sabahi elisi kursu Door mee te doen aan de Lustrum Quiz. (Bij proefrit of taxatie) GRATIS GRAMMOFOONPLAATJE, met kans op een "AUTO VANDERMEER- PAKKET" VAN HONDERDEN GULDENS. De nergens-anders-verkrijgbare Ford Lustrum mo dellen bekijken bij ons in de showroom. En natuur lijk de geavanceerde '84 modellen. Goeie redenen voor een kijkje op de Fluor Auto- Promenade. FORD ORION '84 NÜ IN DE SHOWROOM voedingsrubliek met tips en W informatie door Celestine Schotanus, diëtist A.SWEEE© HET CULTUREEL CENTRUM IN SOEST «VMC Donderdag 29 september: Paddestoelenexcursie Dronken 'doorrijder' aangehouden 13 Soester Courant van woensdag 28 september 1983 13 Foto: Goos van der Wilt Zaterdag 1 oktober a.s. is voor de peu terspeelzaal "De Woelwaters" aan de Beetzlaan een gedenkwaardige dag. Op die dag is het in de eerste plaats 12% jaar geleden dat de peuterspeelzaal is opgericht, maar bovendien valt op de zelfde datum ook het 12%-jarig jubi leum van hoofdleidster Lydia Meijer, en het 10-jarig jubileum van leidster Joke Evenhuis. Een drievoudig jubi leum dus, dat overigens zonder ophef wordt gevierd. Niet al die 12% jaar heeft de speelzaal onderdak gevonden in het gebouwtje waar zij nu gevestigd is. Daar zitten de peuters nog maar een jaar of vijf. "De Woelwaters" begonnen ooit in één van de zalen van Credo, achter de Juliana- kerk, en hebben ook nog een aantal ja ren gehuisd in het duivenzaaltje aan de Nachtegaalweg. Het huidige onderko men werd aanvankelijk gebruikt als oefenruimte van PVO; later deelden de peuters het nog geruime tijd met de ac cordeonvereniging en de wandelver eniging. De laatste jaren echter zijn de Woelwaters "heer en meester" in hun "eigen" gebouw. Geld Op de vraag of er in 12% jaar veel ver anderd is antwoordt Lydia in een kort vraaggesprek je: "Het is in elk geval een stuk commerciëler geworden. De laatste jaren wordt er heel erg naar het geld gekeken, en dat was in het begin zeker niet zo. De gemeente vulde de te korten aan. We moeten nu steeds mini maal 17 kinderen in de groep hebben, anders wordt er met verlies gedraaid. "We hadden vroeger ook meer in eigen hand," vult Joke aan. "De financiën zijn nu centraal geregeld. In het begin moest je zelf ook de ouderbijdrage in nen." Lydia en Joke (van huis uit resp. maat schappelijk werkster en verpleegster) vertellen hoe zij bij de peuterspeelzaal betrokken raakten. Lydia: "Ik was net in Soest komen wonen en had een kind van drie. M'n buurvrouw was bij de op zet betrokken, en toen er een plaats vrij kwam bij de leiding ben ik erin ge stapt." Joke vertelt dat zij er op haar beurt "via Lydia ingerold" is. Een peuterspeelzaal is een heleboel meer dan bijvoorbeeld een crèche, leg gen ze uit. Aan de andere kant is het ook weer heel anders dan een kleuter school, waar veel gerichter wordt ge werkt. "Een peuter moet echt nog vrij kunnen spelen. Op de kleuterschool zijn ze ouder, en moeten ze zich al veel meer aanpassen. Het belangrijkste is echter het "sociale kontakt": "Er zijn in deze buurt niet zoveel kinderen en de straten lenen zich er ook niet voor om de kleintjes buiten met elkaar te laten spelen. Hier kan dat makkelijk. Al moet 't natuur lijk wel uit het kind zélf komen; het moet zijn eigen fantasie ontwikkelen. Maar je biedt ze natuurlijk wel wat aan," zegt Lydia. Signaalfunctie Een ander belangrijk aspect van het peuterspeelzaalwerk is, behalve de voorbereiding op de kleuterschool (waarnaar de overgang tegenwoordig juist daardoor heel wat soepeler ver loopt) ook de "signaalfunctie": "Je merkt hier vaak eerder dat er iets met een kind aan de hand is dan op het kleu terbureau." Overigens bestaat er min of meer nauw kontakt met het kleuter bureau. In de regel komen de kinderen of twee ochtenden of twee middagen naar de speelzaal. "Maar er kunnen zich na tuurlijk wel eens situaties voordoen waarin we een uitzondering maken, als er thuis iets aan de hand is bijvoor beeld." Belangrijk is vooral dat de peuter speelzaal over een eigen ruimte be schikt. "In de kerk of in het duivenzaal tje moest je na afloop alles weer in een grote kist stoppen, en hier kan het blij ven staan. We kunnen het inrichten zoals we 't zelf willen. De laatste tijd is de peuterspeelzaal trouwens wel wat minder kind-gericht geworden; het is ook een plek waar de moeders kontakt kunnen maken. Toch hebben de peuterspeelzalen het niet gemakkelijk. Lydia: "We zijn bij wijze van spreken van een achterka mertje gegroeid naar een gebouwtje als dit, maar als we niet oppassen gaan we zó weer naar die achterkamer terug, 't Is een griezelige gedachte dat je afhankelijk bent van bijvoorbeeld raadsleden die denken dat peuterspeel zalen er alleen maar zijn om de moe ders in staat te stellen te gaan tennis sen. De financiën vormen in een aantal ge vallen zeker wel een drempel, legt ze uit. "Althans, in sommige wijken kun je dat wel merken. Maar dikwijls kom je er niet eens achter waarom ouders hun kind opeens van de speelzaal afha len." Joke: "Voor veel mensen blijft het blijkbaar toch een luxe, al vinden wij dat 't een noodzaak is. Maar als je ergens op moet bezuinigen, kan ik me wel voorstellen dat sommige mensen liever hun kind thuishouden dan op 't eten te besparen. Basis-voorziening De toekomst van de peuterspeelzalen is niet geheel en al onbewolkt. "Het zal wel moeilijker worden, denk ik. We zijn nog maar nauwelijks erkend als een basis-voorziening. In elk geval worden we niet als zodanig gesubsi dieerd," vindt Lydia. "Kijk maar eens naar de salarissen. Er is wel een CAO afgesloten, maar daar word je niet naar betaald." Op de vraag waarom ze dan toch dit werk doen, antwoordden zowel Lydia als Joke dat het hun niet in de eerste plaats om het geld begonnen is. "Dat is de laatste jaren wel iets beter gewor den, al zou je er niet van kunnen leven. Je kunt dit alleen maar doen als je iemand hebt die voor je zorgt, of als deeltijdbaan, dus als je getrouwd of ge scheiden bent. Maar het is ontzettend leuk werk. Kinderen zijn op deze leef tijd nog zo spontaan en open. En bo vendien is het een baan die je als huis: vrouw gemakkelijk kunt doen." "Toch besef je voortdurend dat je omgaat met kinderen van een ander. Dat is een behoorlijke verantwoordelijkheid, zegt Lydia. "Je moet er toch wat psy chologie en pedagogiek voor achter de hand hebben." Lawaai Het werk is niet alleen maar leuk en gezellig. "'t Is heel inspannend. Je moet je voorstellen: zo'n 17, 18 kin deren bij mekaar, en het is voort durend lawaai." "Als 't gaat stormen kun je dat aan de kinderen inderdaad heel goed merken. Vroeger dacht ik dat dat flauwekul was,zegt Joke. "En je moet altijd op letten dat ze niet vallen of zichzelf be zeren." Beiden zijn van mening dat de kin deren de laatste jaren drukker worden, agressiever zelfs. Hoe dat komt? Joke: '"t Is denk ik het gejacht in de maat schappij. Niemand heeft nog tijd voor een ander, dat zie je zelfs bij kinderen van moeders die niet eens een baan hebben." Op de vraag wat hun wensen zijn voor de toekomst klinkt het antwoord: "Wat meer erkenning, vooral van de kant van het CDA. De mensen die over de subsidie gaan weten vaak zo weinig af van wat hier gebeurt. En het is heel be langrijk voor een kind, wat hier ge beurt. Een peuterspeelzaal is wel wat anders dan leuk-met-kindertjes-spe len, al wordt het vaak nog zo be schouwd. Een kind op deze leeftijd heeft veel aandacht nodig. Je kunt hier nog gemakkelijk even een half uurtje apart met een kind gaan zitten. Op de kleuterschool lukt dat niet, daar gaan ze op in een veel grotere groep. De kinderen leren hier een tijdje los te ko men van hun moeder. Op een kleuter school moeten ze al veel meer in 't ga reel lopen." Hele stap De peuterspeelzaal is ook belangrijk voor de moeders: "Er is veel inloop hier. De moeders mogen gewoon binnenkomen en blijven, als ze dat wil len. Ook voor hen is 't vaak een hele stap als ze hun kind hier brengen. Het is wel voorgekomen dat moeders hier achter de deur stonden te huilen. Over het verschijnsel van de "huiska mercrèches" zijn zowel Lydia als Joke eensgezind afwijzend. "Dat kan nooit optimaal zijn. Kinderen komen in een gewone huiskamer toch nauwelijks aan bod! Kijk hier maar: een glijbaan, een klimrek, fietsen - dat zien je in een huiskamer nog niet gebeuren. Boven dien ontbreekt daar doorgaans toch een stukje deskundigheid." Wat dat be treft worden er aan peuterleidsters nog heel wat eisen gesteld. (De leidsters volgen de cursussen van de WKNde Werkgemeenschap Kindercentra Ne derland). Terugzien op 10 resp. 12% jaar "Woel waters" is voor zowel Joke als Ly dia iets wat met plezier gepaard gaat. Joke: "Ik heb 't hier prima naar m'n zin, en ik hoop 't nog heel lang te doen." Lydia: "We hebben hier met z'n drieën (hoort er ook bij, maar viert nog lang geen jubileum) een uitstekend team. Wel heel leuk is dat we in de loop van al die jaren al zoveel kinderen hier hebben gehad. Die komt je dikwijls nog tegen, en dan zitten ze al op de middel bare school. Joke Evenhuls (1.) en Lydia Meijer met een paar van de 'Woelwaters' in de zandbak. MITSUBISHI-DEALER - PEUGEOT - OCCASIONS UW DEALER VOOR 13000! Koningsweg 14 - Soest - Tel. 02155-13227 Vanaf aanstaande vrijdag 30 septem ber tot en met vrijdag 14 oktober is het gemeentelijk INFOrmatiecentrum al leen geopend op de maandag-, dinsdag- woensdag- en vrijdagmiddag vna 13.00 tot 17.00 uur. Vanaf maandag 17 oktober zijn de openingsuren weer van 9.00 tot 17.00 uur op alle werkdagen. Organisatie van Nederlandse, Turkse en Marokkaanse Vrouwen, Parallel weg 7, Soest. Telefoon 02155-23549. U bent van harte welkom in ons cen trum aan de Parallelweg 7 op de voor lichtingsavond over de positie van de Turkse vrouw op woensdag 28 septem ber 1983, 20.00 uur precies. "Onbekend maakt onbemind." Elk volk heeft zijn eigen normen en waarden, Voor wie dit volk en zijn gewoonten niet kent, lijken deze vreemd en vaak onbegrijpelijk. Alvorens zich een oordeel te vormen, is het goed iets meer over de cultuur en achtergronden aan de weet te komen. De kennismaking kan tot een beter be grip leiden en misschien wel tot aange name ontdekkingen en nieuwe kennis sen. Het programma onder leiding van Ayse Baskan, Turks maatschappelijk werkster, zal zijn: - Inleiding over de leefsituatie van ge zinnen in Turkije; de onderlinge rela ties en verdeling van taken in het - gezin; de verhouding man-vrouw; de situatie in Nederland. - Korte koffie-pauze. Film 'Vrouwen in Turkije.' - Discussie: We zouden kunnen stil staan bij wat het betekent om in een ander land, in een andere maatschap pelijke struktuur te leven; De pogingen van de buitlandse vrouw om hun meer voudige achterstelling in te lopen; Wat kan de rol van de Nederlandse vrouw zijn. Op 5 oktober start een handwerkcursus voor Turkse en Marokkaanse vrouwen in het Centrum van Vrouwen voor Vrouwen, Parallelweg 7. De cursus wordt gegeven door Tiny Joosten in samenwerking met projectmedewer kers. De cursusduur is 3 maanden. De kosten zijn 10," voor de hele cursus, te be talen op de eerste les. Er is kinderop pas! U kunt zich aannmelden op de eerste koffiemorgen op 28 september a.s. of op dinsdag op het Centrum Vrouwen voor Vrouwen, Parallelweg 7. Open Huis op woensdagmorgen Woensdag 5 oktober beginnen ook de Open Huis-morgens in het Centrum van Vrouwen voor Vrouwen. Iedere woensdagmoren van 9.30 tot 11.00 uur kunnen Turkse, Marokkaanse en Nederlandse vrouwen samen koffie en thee drinken, praten over zaken die vrouwen interessant en belangrijk vin den. Kijken naar films over het leven in Nederland, Turkije en Marokko. Er is kinderoppas! Kadinlar kadinlar ipin merkezinde, Parallelweg 7, de Fas'li ve Türk kadin- lari i?in önümüzdeki 5 Ekim günü Elisi kursu baslayacktir. Bu kurs, Projekt'ten bir yardimciyla beraber Tiny Joosten tarafindan veri- lecektir. Bu krus 3 ayliktir. Ücreti 10 guldendir. Bu ücret ilkderste ödenecektir. ^ocuk bakicisi mevcuttur. Sizkendinizi ilk Kahve sabahi olan 28 Eylül günü yazdirabilirsiniz. Veya Pa rallelweg 7 deki Kadinlar kadinlar igin merkezine müracaatinizi bildirebilirsi- niz. $arsamba Sabahlarindaki A$ik Ev Önümüzdeki 5 Ekim günü sabahlari A$lkev de Kadinlar kadinlar i<?in Mer kezinde faaliyete baslatilacaktir. Her ^arsamba günlerinin sabhai saat 9.30 dan 11.00 e kadar Hollanda'li. Türk ve Fas'li kadinlar beraberce $ay-kahve iipebilecekler, kadinlarin interesan ve önemli bulduklari konularda konusabi- eceklerdir. Hollanda'daiki Türkiye'- deki ve Fas'taki yasantiyla ilgili film- lere bakilacaktir. <?ocuk Baicisi Mevcut. OpsnjnQStijden* 9.00-18.00 uur Vrijdags koopavond tot 21.00 uur. VOLOP PARKEERGELEGENHEID Fluorweg 49-51 - Amersfoort - Tel. 033-15548 Zakenauto? - Bestelwagen? - Betrouwbaarheid? - Fleetsales/Leasing Ned. - Egbert Jansen - Toestel 23. Vanaf vandaag start ik met een veer tiendaagse rubriek over onze dagelijk se voeding. Het is de bedoeling, dat er allerlei onderwerpen betreffende onze voeding behandeld worden. Enkele voorbeelden: "onze voeding en ons huishoudgeld", "waarom eten we zo veel zout", "hoe is het met ons gebit gesteld", "vlees wel of niet belangrijk in onze voeding", "peulvruchten in de winter", "rauwkost, "andere voe dingssystemen' Allereerst wil ik u uitleggen wat een diëtist doet. Een diëtist voert in op dracht van een arts een dieetvoor- schrift uit. Omdat een arts de medi sche aspekten kent van een patiënt, mag een diëtist alleen met een ver- wijsbriefje van een arts een dieetad vies opstellen. In een dieetadvies staat het voedingspatroon dat een cliënt moet gaan volgen om zijn ziekte te doen verminderen. Een diëtiste geeft niet alleen dieetadviezen. Zij geeft ook voorlichting over voeding met daarbij tips en variaties. Bij het op stellen van het dieetadvies wordt re kening gehouden met het geslacht, de gezinssamenstelling, het geld dat voor de voeding beschikbaar is, beroep, sport, hobby's, enz. van de cliënt. Het meest voorkomende dieet is het energiebeperktdieet, dat vroeger het vermageringsdieet werd genoemd. Veel mensen vinden dat ze te dik zijn en gaan vermageren aan de hand van eigen ideeën, speciale vermagerings- diëten, zoals bv. de sherrykuur of met vermageringspreparaten. Al de ze methoden zijn óf fout óf eenzijdig óf erg duur, met vervelende bijwer kingen, waardoor ze vaak mislukken. In de praktijk blijkt dat veel mensen de regelmatige kontrole door een diëtist als de bekende "stok achter de deur" nodig hebben. Tijdens deze kon- trolebezoeken is er natuurlijk gelegen heid om vragen te stellen. Meestal wordt er ook informatiemateriaal mee gegeven. Een dieet wordt zó samengesteld, dat de voedingsstoffen eiwit, vet, koolhy draten, water, vitamines en mineralen in de juiste toegestane hoeveelheden aanwezig zijn. De energie die geleverd wordt doordat de voeding in ons lichaam wordt verbrand, wordt tegenwoordig uitgedrukt in Joules, l Joule is de in ternationale benaming. Vroeger werd de voedingswaarde uitgedrukt in Calo rieën. De waarde van 1 Joule is 4,2 Calorie. Bijvoorbeeld: een beker volle melk van 2 dl. levert 269 Joules (64 Cal. en een beker magere melk van 2 dl. levert 143 Joules (34 Cal. Op heel veel levensmiddelen staat tegenwoordig de voedingswaarde ver meld, zodat ook de konsumenten de verschillende produkten met elkaar kunnen vergelijken. Ik raad u aan om dit ook eens te doen bij de supermarkt. U ziet hierboven al het verschil tus sen volle en magere melk. Behalve het verschil in voedingswaarde is er ook nog het verschil in prijs. Mocht u vragen hebben over uw voe ding, dan kunt u die naar de Soester Courant zenden. Veel voorkomende vragen wil ik in deze rubriek in een speciaal artikel behandelen. Er ligt een Constant ringenmap voor je klaar met meer dan 200 modellen. Gratis! 10€S'l*M*CStlT*«AT 14 A.s. vrijdagavond 30 september vindt in 'De Borg' aan de Willaertstraat het eerste van een nieuwe serie jazz-concer- ten plaats. Het is de bedoeling dat in het komende seizoen op elke laatste vrijdag van de maand een jazz-concert in 'De Borg' gaat plaatsvinden. Het volledige programma daarvan wordt binnenkort bekend gemaakt. Het spits wordt a.s. vrijdagavond afge beten door: de "Countryside Jazz band", die zijn ontstaan vond in een tweetal jazzcafé's in Amersfoort, onge veer 5 jaar geleden. De band bestaat uit een aantal muzikanten, komend uit de regio, die elkaar hier min of meer regelmatig troffen. Sindsdien heeft het orkest een storm achtige carrière doorgemaakt en is het een graaggeziene gast in Neder- land's meest vooraanstaande Jazzclubs, zoals de Harbour Jazzclub in Rotter dam en de Haarlemse Jazzclub, even als op de grote Jazzfestivals in o.a. Breda en Apeldoorn. De traditionele dlxielandbezetting is uitgebreid met gitaar naast de banjo, hetgeen het orkest een onweerstaan bare swing meegeeft. Dit enthousiaste orkest, voor wie het muziekmaken een duidelijk genoegen is, staat borg voor een feestelijk ge beuren, niet in het minst door de wer kelijk voortreffelijke zangeres die met dit orkest veelvuldig optreedt. Bezetting: Peter Heyen, Hans Schra- ders. Robert Fisscher, Joop ten Hoedt, Hans de Groot, Ed Stolting, Remon Spruyt en Irene Allard. Het concert begint om 21.00 uur. Entree: 5,-p.p. De heren Fred Pols en Gijs v. Duin kerken hadden gezorgd voor een specta culair parcours, dat voor veel deelne mers hier en daar wat problemen op leverde. Prachtige prijzen waren beschikbaar gesteld door de fa. v. 't Net verhuizingen, fa. Du Bois, fa. Buis, de fa. Fugers Lederwaren en Kela Tapijt. Om 8.30 uur was het Miranda Voskui len die als eerste de met bloemen van de fa. v. Oest versierde bak bin nenreed. 50 Cm was de hoo£te voor de kleintjes. De uitslag was: 1. Diana Hilhorst; 2. Patrick Zoetelief; 3. Mi randa Voskuilen. Voor de 60 cm hadden zich 46 combina ties opgegeven. Velen' vergisten zich in hindernis twee. Dat was erg jam mer, maar een reden te meer om flink te gaan oefenen. De uitslag was als volgt. 1. S. Wimmer; 2. F. Buis; 3. M. v. Vuuren 4. S. Stevens (op een pony van 23 jaar) 5. N. Hulshof; 6. W. de Ruig; 7. L. Broekhuizen; 8. A. Groenendijk; 9. E. Elzinga en 10. R. Luytelaar. Speciale prijzen waren er voor de stijl. Bij de ruiters was de winnaar Stefan Zoetelief en bij de amazones Katja Bosschor. De volgende rubriek was de 80 cm. Hier was de eerste prijs voor T. Over- kempen; 2. E. Rensenbrink (die met haar pony alle grote broers achter zich liet); 3. K. v. 't Net; 4. M. Kuh; 5. N. Schanstra; 6. C. Maarseveen; 7. N. Rotgans; 8. N. Hulshof en 9. E. Blackpoel. De 1 m. was voor velen ook nog een probleem. Slechts twee combina ties wisten zich te plaatsen voor de barrage. Als winnaar kwam uit de bus Gijs v. Duinkerken; 2. E. v. Heugten; 3. ex equo K. v. 't Net en C. Boot; 4. ex equo H. Verbeek en R. Kuh. Toen kwam het hoge werk: voor de "echte" ruiters het progressieve par cours. Het publiek hield de adem in bij deze enorme hindernissen, waar van de hoogte tot 1.35-opliep. 4 Bar rages waren er nodig voordat Herman Verbeek zijn trofee voor de beste van de 12 combinaties in ontvangst kon nemen. 2e. was C. Boot; 3e Jos Mees ters. Steenhoffstraat 46 telefoon 02155 195 77. Atomic Café Regie: Kevin Rafferty, Jayne Loader, Pierce Loader. USA zwart/wit en kleur 1982. Als staartje van de Vredesweek brengt Filmhuis Artishock op donderdag 29 september aanvang 21.00 uur, de in no vember 1982 uitgekomen film Atomic Café. Vijf jaar lang hebben Kevin Rafferty, Jayne Loader en "Pierce Raffery ge zocht naar propagandamateriaal uit de begintijd van de Koude Oorlog. Ze ver zamelden een overvloed aan beeld- en geluidsmateriaal, waaruit ze een anderhalf uur durende film hebben samengesteld. Een collage van televi sieshows, tekenfilms, radioprogram ma's, voorlichtingsfilms en 'bomb songs,' allemaal uit de jaren veertig en vijftig. Het authentiek materiaal spreekt voor zichzelf. Het laat zien hoe de Amerikaanse regering én de media alles op alles hebben gezet om het pu bliek een verkeerd beeld te geven van de nucleaire oorlogvoering en de atoomproeven. Atomic Café bestrijdt deze propaganda met haar eigen mid delen. En ze doet dat met overtuigings kracht. In 1947 begon de Koude Oorlog. De angst voor het Rode Gevaar veroor zaakte een communistenjacht. Voor een aanval van de Russen hoefde het Amerikaanse volk niet bang te zijn: "Wij hoeven ons niet ongerust te ma ken, wij bezitten de Bom." Deze rust sloeg om in paniek toen in 1949 bleek, dat ook de Sovjet Unie zijn eerste atoomproef had gedaan. Vanaf dat mo ment kwam de propaganda pas werke- lij op gang. Na de verwoesting van Hiroshima en Nagasaki waren de Amerikaanse re gering en legerleiding volledig op de hoogte van de gevolgen van een atoom bomontploffing. Deze kennis werd niet vrijgegeven, maar achtergehouden. Daarentegen werden er filmpjes ge maakt, waarin beweerd werd dat het mogelijk zou zijn om een atoomaanval te overleven, mits je voorzorgsmaatre gelen nam. Er werd bijvoorbeeld voor scholen een programma opgezet waar in de leerlingen leerden onder een tafel of bed dekking te zoeken, wanneer de lichtflits van een atoomontploffing ge zien was'Duck and cover In Atomic Café worden gruwel en erap, spanning en ontspanning, regel matig afgewisseld, als in elke goed uit gebalanceerde film. De voornaamste emotie is verbazing, lacherige verba zing om zoveel absurds. Daar kan nie mand serieus bij blijven, hoe afschu welijk het vaak ook is. Het is duidelijk wat de makers willenop een satirische manier waarschuwen tegen argeloos heid en goedgelovigheid. Atomic Café is een unieke les in manipulatie. Aanvang: 21.00 uur. Entree5,--/CJP 4,--. IVN Eemland, vereniging ter bevordering van het natuur- en milieubesef. Afdeling van het landelijk Instituut voor Natuurbeschermingseducatie IVN. Deze herft start IVN-Eemland een nieuwe activiteit door het organiseren van een serie lezingavonden over de Natuur Nabij. Deze voordrachten zijn uitdrukkelijk bedoeld voor alle Soester en Baarnse inwoners, die voor natuuronderwerpen belangstelling hebben. Dus niet voor een beperkte groep reeds min of meer biologische geschoolde liefhebbers. De thema's zijn zo gekozen, dat ze voor een breed publiek aantrekkelijk zijn. De avonden zullen worden verzorgd in het Medisch Centrum, Nieuweweg 14 in Soest. Ter dekking van de kosten wordt van niet-leden een bijdrage van 3,- ge vraagd. De serie wordt op 24 oktober geopend door de velen van de TV-rubriek "Ja natuurlijk" bekende Piet Steltman, een vlotte causeur die een inleiding zal houden over de "Groene Beroepen." Daaronder verstaan we de beroepen, die in en om de natuur worden uitgeoe fend, zoals bijv. boeren, vissers, jacht opzieners en dergelijke. Zij waren in historische tijden degenen, die aan het tot stand komen van het Nederlandse landschap beslissend bijdroegen en wij mogen ons afvragen welke invloed zij op de toekomst zullen hebben. Op 21 november spreekt mevrouw Ir. M. Ten Cate-Elsland, voorzitter van de Bomenstichting. Deze stichting beij vert zich in het bijzonder voor de grote rol die de bomen buiten het eigenlijke bos spelen bij de aankleding van ons landschap. We noemen slechts eenza me bomen, wegbeplantingen en boom groepen. Nog te gemakkelijke worden deze omgehakt om weinig doordachte motieven en ook staan ze vaak bloot aan schade veroorzaakt door wegver harding, lekke gasleidingen en strooi- zout. Twee cursussen gestart In september begonnen twee interes sante cursussen. Ten eerste de zoge naamde "Groene Cursus," die open staat voor iedereen die vrijblijvend eens wat meer wil weten van de natuur in Eemland. Acht avonden en twee ex cursies, die in oktober en november worden afgerond. Daarnaast de zware cursus, die in ruim een jaar opleidt tot Natuurgids. Deze cursus van ca. 28 lesavonden plus 9 excursies - en veel studie thuis! - is bestemd voor hen die zich hebben voorgenomen om zelf binnen het IVN of in een ander kader een bijdrage te leveren tot het natuur- en milieubesef in Nederland - en in het bijzonder onder de bevolking van Eem land. Voor de vele activiteiten die IVN Eemland voor volwassenen en jeugd organiseert bestaat steeds een behoef te aan nieuwe mensen die hun natuur kennis en motivatie op anderen willen overdragen. Inlichtingen over de cursussen bij Leen de Niet, tel. 02155-10451 (na 19.00 uur s.v.p. Het bekende programma Natuurwan delingen voert in de komende maanden naar Wallenburg bij Soesterberg, naar het Pluismeer en naar Buitenzorg in Baarn. Op zondag 2 oktober wordt in het Cor- versbos bij Hilversum op de terreinen van de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten een paddestoelen-ex cursie gehouden o.l.v. leden van de Ne derlandse My co logische Vereniging, ter gelegenheid van haar 75-jarig be staan. Aan de excursie gaat een inleidend praatje vooraf in het bezoekerscen trum Corverbos, aanvang 10.30 uur. Corverbos ligt aan de westzijde van Hilversum aan het kruispunt Vaart- weg/G. van Mesdagweg/Berensteinse weg, achter een voormalige boerderij. Vanaf het NS-station is het bezoekers centrum te bereiken met de lijndienst van Centraal Nederland. Deze activiteit staat voor iedereen met belangstelling voor paddestoelen open en de deelname is gratis. Een bewoner van de Beckeringhstraat, meldde de politie in het weekeinde dat zijn auto, die voor zijn huis stond ge parkeerd, door een onbekende automo bilist was aangereden. Hij had echter wel het kenteken genoteerd, waardoor de politie de dader toch kon achter halen. Deze, een 47-jarige Soester, werd door de politie thuis slapend aan getroffen. Hij verkeerde onder invloed van sterke drank. Met vereende krach ten werd de man de politieauto inge dragen en overgebracht naar het bu reau. Eenmaal bij zijn positieven wist hij zich van het ongeval niets meer te herinneren. De politie maakte proces verbaal op.

Soester Courant | 1983 | | pagina 13