I dlolj. wijnkoperij rYANi DAN 7.95 1.39 3.95 Chatoux Luchtmachtboek 'Operationeel' voor Prins Bernhard m4SSt)€N 'tZwaantje ï!JLpZ't Overschot sanering grondbedrijf geschat op 5 miljoen Burgemeester Scholten opende brandweertentoonstelling Bibliotheek Soest-Zuid sluit poorten per 1 januari BELGISCHE BONBONS vlSSffi DeEekhoorn huizenkrant halvamel Woensdag 28 september 1983 62e jaargang no. 5 Verliezen vallen na 3 jaar mee 's werelds beste bij aankoop vanaf 250 gram een minidoosje met grote bonbon ter kennismaking keuze uit meer dan 30 soorten zuivere slagroomsoorten (geen conserveringsmiddelen) 'n TOP-GASTRONOM1SCHE KWALITEIT Nu ook in Soest verkrijgbaar bij: U woont in Soest en nog nooit in 't Zwaantje gedineerd? J.G. van Rouwendaal B.V. TURKSE ABRIKOZEN SCHOUDER HAM RODEKOOL WITTE KOOL SPITSKOOL Honsbergen Honsbergen Honsbergen SCHOUDER KARBONADE Honsbergen Honsbergen CHRYSANTEN Honsbergen Kerkepad Aanhanger van de weg gehaald Inbraak aan Pelikaanweg TAXI TAK 12636 administratie: Van Weedestraat 47A, Soest Tel. 14152" Postgiro 126156 S0ESTERSC0URANT Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar 12.— Buiten Soest per half jaar f24.— Gecontroleerde oplage 8.350 Verschijnt iedere woensdag F;>to: Goos van der Wilt Ln het Militaire Luchtvaartmuseum te Soesterberg heeft Prins Bernhard vorige week donderdag het eerste exem plaar aangeboden gekregen van het pas verschenen boek "Operationeel - de koninklijke luchtmacht in bedrijf'. Dat gebeurde tijdens een korte bijeen komst in de hal van het museum, waar de prins werd verwelkomd door de conservator, de heer G. W. Glerum. Eerder was de prins al ontvangen door burgemeester P. Scholten, de plaats vervangend commandant van de Vlieg basis Soesterberg luitenant-kolonel W. Pot en de heer Glerum' Eveneens aanwezig was de bevelheb ber der luchtstrijdkrachten, luitenant- generaal C. Baas, die het tweede exem plaar van het boek, geschreven door de luchtvaartjournalist Wim Koek, in ontvangst mocht nemen. In zijn welkomstwoord wees de heer Glerum erop dat de komst van de prins een geweldige stimulans was voor de medewerkers van het museum, om door te gaan met de verbetering en de verfraaiing van het museum. Hij memoreerde dat dit jaar al zo'n 55.000 bezoekers de weg naar het mu seum hadden gevonden, waaruit bleek dat de interesse voor de geschiedenis van de luchtmacht zeer levend is bij het publiek. "Eigenlijk zou die geschiedenis niet uit de boeken weg te denken moeten zijn", vond de heer Glerum, "maar daaraan ontbreekt nog een en ander." Wel beschouwde hij het als een heel positieve ontwikkeling dat de jongste geschiedenis volgens jaar deel gaat uitmaken van het geschiedenisonder wijs op de scholen. "Dan wordt einde lijk recht gedaan aan de geschied schrijving. Het gevaar is namelijk dat een nieuwe generatie onwetend op nieuw in een groot conflict zou kunnen stappen. Maar laten wij hopen dat dat nooit meer gebeurt", aldus de heer Glerum. Namens uitgeverij Unieboek voerde di recteur N. H. Witteman het woord. Hij wees erop dat er in Nederland een hoog gekwalificeerde luchtvaart- journalistiek bestaat. In het boek "Ope rationeel" wordt duidelijk hoe de lucht macht in het dagelijkse bedrijf werk zaam is. Dat het boek in 1983 verschijnt wijst erop dat dit een gedenkwaardig jaar is, aldus de heer Witteman, die in dat verband het 70-jarig bestaan van Vorige week heeft wethouder drs. J. Menne (Financiën) de commissie Financiën en Grondbedrijf een verslag aangeboden waarin de stand van za ken met betrekking tot de sanering van het grondbedrijf van de gemeente Soest wordt gemeld. In de begeleidende brief laat de heer Menne de commissieleden weten: "Het is verheugend te constateren dat deze tussenstand laat zien, dat de verlie zen op de eigendommen minder groot blijken dan ca. drie jaar geleden werd geraamd. Dat is met name bereikt door het tempo en de opbrengst der verkopen". De heer Menne betuigt namens het Col lege van Burgemeester en Wethou ders zijn tevredenheid over de wijze waarop deze zaken door het grondbe drijf zijn uitgevoerd. De complexen die ter ontwikkeling in gemeente-eigen dom dienen te blijven zullen echter (rente)-offers blijven vragen. Daarom stemt het College in met het voorstel om de overschotten (per 15 september j.1. een bedrag van 1.863.591,54) ter dekking in het grondbedrijf te la ten, zoals is bepleit door de directeur van het grondbedrijf, mr. J. M. Kruit wagen, en de administrateur, de heer H. E. G. Linskens. VJF DIAMANTAIRS-JUWELIER Rembrandtlaan 13. Soest Tel. 02155-12136 Laanstraat18.Baarn Tel. 02154-15937 Er is overigens nog een 433.926 vier kante meter te verkopen, c.q. uit het grondbedrijf te nemen, met een ge schatte opbrengstwaarde van 3.331.195,-. Daardoor verwacht men dat het totalë overschot op de sanering, na verkoop van alle gronden en woningen, zal uitkomen op 5.194.786, 54. Met de sanering werd drie jaar gele den begonnen omdat de gemeente de grond niet meer nodig had, toen de omstreden plannen voor de bebouwing van de Eng en de aanleg van de "Cen- trumweg" onder druk van de bevol king werden ingetrokken. De gemeente leed daardoor een verlies van 26 mil joen gulden. In 1981 en 1982 werd in totaal al 649.372 vierkante meter ver kocht voor een bedrag van 5.926.021,60. V.l.n.r. auteur Wim Koek, prins Bern hard, uitgever N. H. Witteman. de Koninklijke Luchtmacht memoreer de en het feit dat 40 jaar geleden in Engeland het fameuze 322 Spitfire Squadron werd opgericht, waarin prins Bernhard een belangrijke rol speelde. De heer Witteman overhandigde daar op het eerste exemplaar van het boek aan de prins, en het tweede aan gene raal Baas. Auteur Wim Koek wees erop dat het boek niet meer dan "een moment opname" was van de luchtmacht in vol bedrijf, maar vooral van de men sen in hun werk. Wat hem had ver baasd tijdens zijn voorbereidingen was de grote gemotiveerdheid waarmee de mensen van de luchtmacht zich aan hun taak wijden. Toch stond hij even stil bij de zorgen over de kwali teit, die de mensen niet alleen tijdens het werk maar ook thuis ernstig bezig houdt. Vooral de bezuinigingen spelen daarin een belangrijke rol. Prins Bernhard toonde zich erg geluk kig met de uitgave. "Het is fijn voor de luchtmacht dat dit boek verschenen is", aldus de prins, die aankondigde het boek ongetwijfeld met plezier te zullen lezen. "Ik zal 't u laten weten als er iets verkeerds in staat' Ook generaal Baas sprak woorden van lof aan het adres van de auteur. "Het geeft een goed beeld van de operatio- naliteit van de luchtmacht. Hij noemde het boek leerzaam, actueel, eenvoudig en boeiend geschreven. De bijeen komst werd afgesloten met een infor meel samenzijn, voordat de prins ver trok. Het boek "Operationeel" verscheen bij Romen Luchtvaart en telt 144 blad zijden met 250 foto's. De prijs is 27,50. Verkrijgbaar in de boekhandel. Foto: Goos van der Wilt Sedert vorige week is in het Gemeente lijk Informatiecentrum aan de Steen- hoffstraat de tentoonstelling te bezich tigen, die de vrijwillige brandweer van Soest ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan heeft ingericht. Vrijdagmid dag j.1. was het burgemeester P.Schol- ten die de expositie, bestaande uit foto's, verbrande voorwerpen, een mo del van een alarm-installatie, een paar op schaal nagebouwde brandweerauto's en vooral veel foldermateriaal opende. Voor de jeugd is er een kleurplaat, waaraan zelfs een wedstrijd verbonden is. Voorafgaande aan de officiële ope ningshandeling was het brandweer commandant J.F.Groart, die de aan wezigen welkom heette. "Hier wordt alles getoond wat er op het gebied van de brandveiligheid ter sprake komt", aldus de heer Groart. De brandweer is niet zestig jaar oud, maar zestig jaar jong, vond hij, gezien de vele aktiviteiten die zij in de ge meente Soest aan de dag legt. "De brandweer is met zijn tijd mee gegaan, en dat geldt niet alleen voor het materieel, maar zeker ook voor her personeel. "Vroeger werd alarm geslagen door ratels en kerkklokken, later kwamen de sirenes en de "piepers" en nu wordt gebruik ge maakt van de modernste alarmerings methoden. Burgemeester Scholten sprak de hoop uit dat velen de tentoonstelling zouden bezoeken. De heer Scholten stelde vast dat de brandweer met name op het gebied van personeel heeft bezuinigd, De dependance van de openbare biblio theek in de voormalige Margrietschool aan de Bonifaclusstraat In Soest-Zuid gaat per 1 januari dicht. In een brief laat de directie van de bibliotheek de bezoekers van het filiaal weten, dat noodzakelijke bezuinigingen hiervan de oorzaak zijn. Zowel het ministerie als de gemeente hebben de bijdrage aanzienlijk verlaagd, terwijl het biblio theekwerk met minder geld eigenlijk niet toe kan. Bij de besluitvorming is overwogen, dat in ieder geval de bibliotheken waar de meeste bezoekers komen open moe ten blijven. Daarbij is men tot de con clusie gekomen, dat de bibliotheek in Soest-Zuid het meest voor sluiting in aanmerking komt. De bibliothecaris wordt overigens niet ontslagen. Zij gaat werken in het filiaal in het dorpshuis De Borg en in de centrale bi bliotheek aan de Albert Cuyplaan. Volgens gemeentevoorlichter Van Os zal de voormalige Margrietschool (destijds voor zeer veel geld ver bouwd) worden verhuurd of verkocht. Dat betekent, dat Amnesty Internatio nal zal moeten vertrekken. Van Os zegt dat overwogen wordt deze organisatie onder te brengen in het gebouw van de peuterspeelzaal Ukkepuk aan de Duin weg. Deze peuterspeelzaal zal waar schijnlijk verhuizen naar de ernaast gelegen voormalige kleuterschool De Bengelenbak, die door gebrek aan leer lingen is opgeheven. Amnesty International was voorheen gevestigd in de afgebroken school in Kerkebuurt, waar nu de wijk De Gou den Ploeg is, terwijl de bibliotheek voor de verhuizing naar de Margriet school in een gebouwtje op de hoek van de Buntweg en de Schoutenkampweg zat. De verhuizing van zowel de biblio theek als Amnesty maakten een gron dige en kostbare verbouwing van het schoolgebouw noodzakelijk. Nu zal het gebouw worden verkocht of verhuurd. VAN WEEDESTRAAT 90 - SOEST - TEL 12404 Mets, alles voor uwr avondjes Met een forse zwaai deponeert burge meester Scholten de Inhoud van de blusemmer op het vuur. terwijl de raad heeft gezegd dat de brandweer moet trachten de preventie zoveel mogelijk op peil te houden. "Ik constateer dat de brandweer die handschoen heeft opgenomen, want ook op deze tentoonstelling draait het vooral om de preventie. De expositie sluit goed aan op de eigen verantwoordelijkheid van de burgers, aldus de burgemeester. "De ze tijd van bezuinigingen maakt het nodig om daarop in te spelen. Ken nis nemen van wat de brandweer doet is daarom een heel goede zaak. Daardoor kunnen de mensen worden opgewekt om bij zichzelf te rade te gaan en zich af te vragen: Is 't hier wel veilig genoeg?" De burge meester wees er tenslotte op dat de brandweer zich door middel van de tentoonstelling van zijn beste zijde laat zien en benadrukte dat iedere burger altijd bij de brandweer terecht kan voor adviezen. Onmiddelijk daarna verrichtte de heer Scholten de officiële openingshande ling: met een ouderwetse brandemmer bluste hij, op het trottoir van het Infocentrum, eigenhandig een brandje in een wastrommel. De tentoonstelling blijft te bezichtigen tot eind oktober. Nog nooit die voortreffelijke keuken geprobeerd o.l.v. onze chef-kok Joop Wesseling? Daar moet snel verandering in komen! Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg# Is het nu een boer. burger of heer, ze komen bij van Rouwendaal elke keer weert Bij ons hypotheek vanaf 8.2%. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 Donderdag Nieuwe oogst 500 gram 5.75 250 gram Donderdag Donderdag Per kilo 150 gram van 2.54 Donderdag 1 Kilo Dit Weekend FRIESCHE<S>VLAG voor du lijn ut uw koffm pak a 0.5 liter Dit Weekend Gemengde 2 bossen voor GEHARD PAUL "Weet je dat ome Kees dood is?" vroeg ze nog even vlug. Een telefoon gesprek met Canada gaat al gauw in de papieren lopen. "En dat zo vlug na tante Anna" zei ze er nog snel achter aan om de stilte die viel toch vooral niet ongebruikt te laten. Geen van beide nichten waren zo familieziek dat ze er echt kapot van waren. Zelfs na jaren volwassenheid haalden ze hem en ome Jaap nog steeds door elkaar. Dat ze er nu aan dacht kwam alleen doordat het bericht nog zo vers was. Maar toen de volgende ochtend de rouwkaart door de brievenbus gleed nam ze zich voor hem toch maar de laatste eer te bewijzen. Ze ging samen met een ander familielid dat in die buurt de weg wist en ook nog een auto kon besturen. Aangekomen bij de dijk waar het dorpje tegenaan leunde zagen ze inderdaad een kerk. Het zag er evenwel onheilspellend verlaten uit. Om precies te zijn was er niemand te zien, maar gelukkig ontwaarden ze iets verderop nog een kerktorentje. Daar was wel iets te beleven naar het scheen, want het stond er vol met auto's en fietsen. Ze holden nog net de kerkdeur binnen die een enigszins ont stemde koster op een kiertje open hield. "Voorin zijn nog een paar plaat sen" mompelde hij trouwhartig. Na hijgend en zich generend voor hun late aankomst liepen ze door het gangpad naar voren, maar bleven halverwege stokstijf staan. Dat ze niemand herken den kon best wijzen op de weliswaar hun onbekende populariteit van de overledene of de vele collega's die deze gelegenheid aangrepen om vrijaf te nemen, maar nu ze de voorste gelede ren naderden, zagen ze over de hoofden heen een onbekende bruid en bruide gom in vol ornaat. Met achterlating van een naaldhak draafden ze de kerk uit naar buiten. Zou er dan nóg een kerk aan deze dijk staan? De enige mogelijkheid om dat te onderzoeken was om de auto maar weer op te zoeken en verder te scheuren. Het moest tenslotte een kerk aan de dijk zijn, dat wisten ze zeker. Intussen was de tijd doorgedraaid. Het dorp bleek bezaaid met kerken. Na een paar minuten rijden kwam er weer een kerk in zicht. Voor de deur stond een lijk wagen er er liepen nog een paar mensen buiten op straat. Dichterbij gekomen trapte de chauffeur plotse ling op de rem en wees door de voorruit. Daar liep oom Kees. In leven de lijve. Jacobus Cornelis en niet Cornelis Jacobus. Want die was zojuist overleden. Kort na zijn vrouw. Niets vermoedend stak oom Kees zijn hand op en zwaaide naar de familieleden die hij in zo lang niet gezien had. Op de Amersfoortsestraat hield de politie maandagmorgen de bestuurder van een auto aan, die met een zeer lang uitgevallen surfplank op de aanhanger reed. De aanhanger, met een lengte van 12 meter, bleek niet voorzien te zijn van een rem. Bovendien had de bestuurder geen vergunning. In overleg met de Officier van Justitie werd de aanhanger in beslag genomen. De surfplank, met een lengte van 13,5 meter, werd later door de eigenaar, een inwoner van Rijswijk, opgehaald. Onbekenden hebben maandag j.1. inge broken in een woning aan de Pelikaan- weg. Zij kwamen het huis binnen door een keukenraam te forceren. Uit een van de slaapkamers verdween een ju welendoosje met sleutels. DAG NACHT Juwelier ^7" GEEF GOUD ALS JE VAN ELKAAR HOUDT TAXATIES Burg. Grothestr. 13 EPARATIES Spest 02155-23271 Vandaag ligt er weer 'n spiksplinternieuwe op u te wachten. Haal hem! Al is 't alleen al voor die gezellige plaatjes van meer dan 100 koophuizen, die u mist in elke andere gids Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone Soest, 02155-16251 Amersfoort, 033-630506 Baarn, 02154-22122 Hoevelaken. 03495-36304 f

Soester Courant | 1983 | | pagina 1