groei Natuur p Nabij Gegarandeerd bsb hersteld m Omithophila 7/8/9 oktober /frUDIO OCCASIONS Algemeen Dagblad Soester Piet Valk kampioen tijdens N ationale Banketbakkers wedstrijden Herf stwandeling naar de Wallenburg fêmüWttotv Weer veel belangstelling voor Kraammarkt Soester René Hoksbergen schreef standaardwerk over adoptie Halfjaarlijkse Plantenruilbeurs van 'Groei Bloei' Algemene Ledenver gadering Woning bouwvereniging Soest Inbraak in 'Open Hof' Ik heb diep respect voor de mensen die deze stap doen VAN GILS ORTHOPEDIE D. BOON Uw RADIO of TV defect? Voor veel Nederlanders kan het leven in 1983 een stuk goedkoper R Stalenhoef b* FOCWA, kenmerk voor vakwerk AUTOBEDRIJF VERKERK SHELL STATION A SMITSWEG A.J. ZWIERS Jaarbeurs Utrecht Irenehal Bon ml voor een gratis j$| SSil II 11 Soester Courant van woensdag 5 oktober 1988 11 Tijdens de Nationale Banketbakkers- tentoonstelling die vorige week in de Expohal in Hilversum werd gehouden werd door de Nederlandse Banketbak- kers Ondernemersvereniging (NBOV) ook weer een wedstrijd georganiseerd, waaraan tientallen banketbakkers uit het hele land hebben deelgenomen. Het was de Soester Piet Valk, in het da gelijks leven chef in de banketbakkerij van Maison Verkleij aan de Van Wee- destraat, die daarbij met de hoogste eer ging strijken. Hij won in twee van de vijf klassen de eerste prijs (voor zijn Amandelkoekjes en Televisiege bakjes) en behaalde bovendien een eervolle vermelding voor zijn marse peinen "verlovingstaart." De deskundige jury, bestaande uit pro fessionele fijnproevers, riep hem dan ook uit tot nationaal kampioen. De eerste prijs werd hem uitgereikt door voorzitter Gerritsen van de NBOV. Vermeldenswaard is bij dit alles dat Piet Valk de prijzen in de wacht sleepte met "werkstukken" die niet speciaal voor deze gelegenheid werden ge maakt, maar die afkomstig waren uit de normale produkie van banketbak kerij Verkleij: "zo uit de winkel" dus. Piet Valk is overigens al ruim 12*4 jaar in dienst van Maison Verkleij. V.I.n.r. voorzitter Gerritsen van de NBOV, Piet Valk, mevrouw Valk en de heer Verkley. AFDELING SOEST Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde Zaterdagmorgen 8 oktober wordt weer de halfjaarlijkse plantenruilbeurs ge organiseerd door de afdeling Soest van de Koninklijke Maatschappij Tuin bouw en Plantkunde. Ook nu weer vindt deze ruilbeurs plaats op het terrein van de Gemeentekwekerij aan de Molen straat 157, tussen 10.00 en 12.00 uur. Het zal zonder twijfel weer een drukte van belang zijn. Het is op zichzelf reeds de moeite waard eens te komen kijken naar de vele enthousiaste tuin- en plan tenliefhebbers die komen aandragen met plantjes, stekken, afleggers van heesters, bloembollen, wortelstokken en zaad. De bedoeling is dat zij alles wat zij hebben meegenomen afstaan aan anderen, om op hun beurt hun tuinassortiment weer aan te vullen met het vele dat zij op de plantenruilbeurs kunnen vinden. Twee keer per jaar, in het voor- en najaar organiseert "Groei Bloei" deze plantenruilbeurs, die zich ieder jaar mag verheugen in een stijgende belangstelling van plantenvrienden. De ruilbeurs is een ideale gelegenheid om met elkaar van gedachten te wis selen over wat met planten samenhangt, tuinervaringen uit te wisselen en gratis te profiteren van de mogelijkheden de eigen tuin de verrijken met planten die bij anderen wegens overcompleet moesten verdwijnen. Wat kan men zoal meenemen en - om gekeerd - verwachten? Te groot uitge groeide vaste planten, kamerplanten en stekjes daarvan, zelf gewonnen zaad, bodembedekkers, kortom al dat gene wat in de tuin te groot is gewor den. De ruilbeurs is tevens een uitstekende gelegenheid om eens kennis te maken met 'n activiteit van "Groei Bfoèi". Immers: enthousiaste mensen maken ook anderen weer enthousiast voor al les wat groeit en bloeit. Ook wanneer men zelf niets te ruilen heeft is het alleszins de moeite waard een kijkje te komen nemen: er is altijd materiaal genoeg. Bij de ingang kan men de plan ten inleveren, liefst voorzien van eti ketten met naam, kleur, hoogte, etc. Door deskundige handen wordt de in breng verder gedeeld en gescheurd en van labels voorzien. Ondertussen kan men rustig gaan rondkijken of er iets van zijn gading bij is. Bij leden-deskundigen kan men ook te recht voor informatie over de even tuele speciale kweekwijze van de nieu we aanwinst. Ook over andere proble men op tuin- of plantengebied wordt gaarne advies gegeven. In de informatiestand vindt men de nodige documentatie en "Groei Bloei", het prachtige maandblad van de ver eniging die landelijk 55.000 leden heeft. Ook kan men informatie krijgen over het in Soest georganiseerde lezingen en cursusprogramma. Zaterdagmor gen naar de Molenstraat. U zult er geen spijt van hebben IVN Eemland, vereniging ter bevordering van het natuur- en milieubesef. Afdeling van het landelijk Instituut voor Natuurbeschermingseducatie IVN. Zondagmiddag 9 oktober 1983 start om 14.00 uur weer de maandelijkse wan deling van IVN Eemland. Verzameld wordt dit keer bij de Begraafplaats Soesterberg, die men zonder probleem vindt als met bij 't Zwaantje de Kamp weg inslaat en deze volgt tot men dicht bij het Militair Luchtvaartmuseum verwijsborden ziet. Wallenburg was oorspronkelijk een van de ontginningen die verspreid la gen over het gigantische heidegebied dat zich over een groot deel van de Utrechtse heuvelrug uitstrekte. Deze ontginningsactiviteiten kregen in de Patriottentijd meer aandacht en ene Jean Maurice Damblé kreeg in 1797 toestemming tot het nemen van een proef op een stukje van 1 morgen grond. Het jaar daarop kocht hij voor 300,- een terrein heide van 100 mor gen en om zijn nieuwe status van grond bezitter te ondersteunen schreef hij zijn naam verder als d'Amblé. We moeten ons realiseren dat er pas een eeuw later kunstmest kwam en dat zo doende slechts 6 morgen voor akker bouw bemest kon worden met de mest van de schapen die op het resterende gebied werden geweid en tevens met verbrande heideplaggen. Een goede tijd brak aan toen in de Napoleontische tijd 200.000 soldaten in het later Auster- litz genoemde gebied werden gelegerd onder de bekende Generaal Marmont. Drie jaar lang konden grote hoeveel heden beer en paardenmest worden gebruikt om de landerijen van De Wallenburg te verbeteren. De wandelaars die 9 oktober naar Soes terberg komen zullen worden gesplitst in groepjes die onder leiding van na- tuurgidsen o.a. een bezoek zullen bren gen aan de plek waar nog de restan ten zien zijn van de wallen die rond de eerste nederzetting waren aange legd. Hoewel dit landbouwbedrijf het nog een hele tijd uithield leidde ver dere ontginning in de omgeving niet meer tot akkerbouw maar tot bosbouw, waaruit nu een zeer gevarieerd bosge bied is overgebleven, dat ons ruim gelegenheid geeft om tijdens een flinke wandeltocht ook te letten op herfstver- schijnselen in het bos. De herfstperiode wordt gekenmerkt doordat de dagen in snel tempo korter worden terwijl gelijktijdig de zonne stand lager wordt. De intensiteit waar mee plant en dier tijdens de zomer leefden neemt daardoor af en de na tuur bereidt zich voor op de komende winter. Het meest bekend is ons allen in dit verband de bladval, die wordt voorafgegaan door de schilderachtige pracht van het bos in herfsttooi. Deze verkleuring van het blad van groen naar geel, bruin en rood en het optre den van vaak fraaie patronen in de bladeren is noch thans niet bedoeld om ons esthetisch te beroeren. Integendeel is het een van de functio nele processen die zich in de natuur afspelen en de IVN gidsen zullen U over het hoe en waarom daarvan zeker het een en ander gaan vertellen. Zowel het oorspronkelijke ontstaan van heidevelden aldaar als de ontgin ning tot boerenland en de latere be bossing waren dus "mensenwerk" en herders, boeren en bosbouwers droe gen als beoefenaren van "groene be roepen" bij aan het totstandkomen van net lanascnap. Over hun rol in ver leden en toekomst zal Piet Steltman op maandag 24 oktober vertellen tijdens een lezing in het Medisch Cen trum in Soest. "Kapsalon 'n goed verzorgd kapsel voor HAAR en voor HEM Steenhoffstraat 53 - Soest - 02155-21433 De Woningbouwvereniging Soe9t houdt op donderdag 13 oktober a.s. haar Al gemene Ledenvergadering in de Open Hof, Veenbes9traat 2, aanvang 20.00 uur. Het belangrijkste punt op de agenda is zonder twijfel de begroting 1984, maar na afloop van de vergadering zal een videoproduktie worden vertoond onder de titel: "Zij willen gewoon een dak bo ven hun hoofd," een programma over de huisvesting van een- en twee-per soonshuishoudens, waarin ook situa ties als de flatsplitsingsprojecten in het Smitsveen bij wijze van toelichting aan de orde komen. Na de vertoning zal er een mogelijk heid zijn om van gedachten te wisselen over de manier waarop de woning- bouwverenging met de huisvesting van deze groepen verder moet gaan. De leden hebben bij hun convocatie in middels een folder over de video-voor stelling bijgesloten ontvangen. Onbekenden hebben in het afgelopen weekeinde weer eens een onwelkom bezoek gebracht aan het kerkgebouw de Open Hof aan de Veenbesstraat. Zij kwamen het gebouw binnen door het vernielen van een afschermruit en het verwijderen van een lichtkoepel. Bij het eerste onderzoek bleek de buit overigens niet indrukwekkend: vier pak jes sigaretten bleken te zijn verdwe nen. De 13e Kraammarkt die maandag avond in het Medisch Centrum aan de Nieuweweg werd gehouden, heeft op nieuw veel belangstelling getrokken. De naar schatting 175 bezoekers kon den zich op alle mogelijke manieren oriënteren over zaken die te maken hebben met geboorte en zwanger schap. Zo waren er informatiestandjes van diverse organisaties die zich direct of zijdeling op dit terrein bewegen. Vooral de film over een geboorte, die in de bovenzaal van het Medisch Centrum werd vertoond had veler interesse. maar dat gold ook voor de stands van de diëtiste, de verloskundige, de tand arts, "Vrouwen voor Vrouwen," de NVSH, "Moeders voor moeders," de werkgroep "Borstvoedingnatuurlijk," Unicef (met geboortekaartjes), de zwangerschapsgymnastiek, de kruis vereniging, ziekenhuis Zonnegloren, de werkgroep "Samen bevallen," etc. Eén van de opmerkelijkste zaken was de vertoning van een dia-serie over de ontwikkeling van het kind in het eerste levensjaar. De AROS zórgde voor de "omroep" en voor muziek. "Adoptie van Nederlandse kinderen is de laatste jaren bijna onmogelijk ge worden. Tegenover meer dan duizend kinderen uit het buitenland werden er vorig jaar nog maar 77 Nederlandse kinderen geadopteerd. Een paar jaar geleden was dat nog tien keer zoveel. Aan het woord is René Hoksbergen, in het dagelijks leven wetenschappelijk medewerker aan de Utrechtse Univer siteit, en uit dien hoofde betrokken bij een groot onderzoekproject naar adop tie, dat heeft geresulteerd in het onder zijn leiding samengestelde boek "Adoptie^uit de kinderschoenen," dat dezer dagen is verschenen. Zijn belangstelling voor de adoptie is overigens veel meer dan beroepsmatig. Al sinds 1973 zijn René en zijn vrouw Erica heel actief in het adoptiewerk. Via een bestuurslidmaat schap van de organisatie "Wereldkin deren," die toen nog maar net was op gericht, raakte René verder betrokken bij de "adoptiewereld," o.a. het BIA (Bureau Internationale Adoptie), en dat is tot vandaag zo gebleven, op een heel intensieve manier. Zijn werkzaamheden aan de Universi teit omvatten ondermeer ook het coör dinatorschap van het eerder genoemde project van het Centrum voor Adoptie studie van de Universiteit. Hij maakt deel uit van een groep deskundigen die adviezen verlenen aan adoptief-ouders en houdt lezingen over het onderwerp in het hele land, maar ook in het buiten land. Daarnaast maakt hij deel uit van de redactie van het blad "Wereldkin deren" en is hij adviseur van de gelijk namige organisatie. Daarnaast publi ceert hij veel over adoptie in binnen- en buitenlandse bladen. Tenslotte is het Erica, zijn vrouw, die in het huis aan de Hartmanlaan heel actief is in de "winkel" van "Wereldkinderen," een soort depót, vanwaaruit allerlei ma teriaal naar plaatselijke en regionale afdelingen wordt verstuurd. René schreef het boek samen met Hans Walenkamp, die een belangrijke bij drage heeft geleverd in de beschrij ving van de organisaties die zich met adoptie in Nederland bezighouden. Hij is bestuurslid van "Wereldkinderen", de grootste organisatie op dit gebied. Als mede-auteur heeft Hans Walen kamp vooral geholpen toen René Hoks bergen na een ernstig ongeluk, vorig jaar, voor zijn herstel lange tijd moest uitvallen. Op de in de inleiding opgeworpen pro bleemstelling antwoordt René: "Het denken over kinderen krijgen en het gezin(sleven) is de laatste jaren enorm veranderd. Het aantal ongewenste zwangerschappen is extreem gedaald, de pil werd bij alle bevolkingsgroepen aanvaard, en veel ongehuwde moeders houden hun kind tegenwoordig, in plaats van het af te staan. Door al die ingrijpende culturele veranderingen is het 'aanbod' sterk gedaald. De 'vraag* is overigens nog altijd overweldigend groot. Vooral de laatste 15 a 20 jaar is het onderwerp adoptie uit de taboe sfeer gehaald; het is maatschappelijk helemaal aanvaard als mogelijkheid tot gezinsvorming. Standaardwerk Met deze en andere aspecten van de adoptie houdt het boek 'Adoptie uit de kinderschoenen," waarvan René de hoofdsamenstellers is, zich bezig. Het boek is, in zijn eigen woorden: "Een standaardwerk op het terrein van de kennis van adoptie." Het geeft de ge schiedenis weer van de adoptie in Ne derland, hoofdzakelijk die van "buiten landse" kinderen, maar ook van Ne derlandse. Het bevat alle mogelijke in formatie over de geschiedenis van de adoptie-organisaties en over de juri dische gang van zaken, en bovendien verschaft het allerlei inlichtingen over financiële adoptie ("adoptie op af stand"). Tenslotte bevat het boek de beschrijving van een groot aantal 'praktijkgevallen. "Alle aspecten van het adoptiewerk ko men erin aan de orde," legt René uit. "Het belangrijkste ervan is dat het alle "ins en outs" laat zien met alle posi tieve en problematische kanten." René heeft in die tien jaar heel wat af gereisd in landen als Kenia, de Filippij nen, India, etc. Eind dit jaar vertrekt hij weer naar India voor een research- project, een vergelijking van de ont wikkelingsmogelijkheden tussen ver schillende groepen kinderen: "kinder tehuis-kinderen," adoptief-kinderen in Nederland, "gewone" Nederlandse kinderen en nog een paar groepen. "Ik ben in al die jaren alleen maar steeds positiever over buitenlandse adoptie gaan denken, en vooral over de mensen die besluiten die stap te ne men, ondanks het feit dat ik voortdu rend geconfronteerd ben met alle pro blemen die eraan vast zitten, en dat zijn er nogal wat," vertelt hij. "Het grootste deel van de adopties ver loopt betrekkelijk probleemloos. Bo vendien hebben adspirant-adoptief-ou- ders een enorme inzet en betrokken heid - ze hebben vaak heel wat meer dan gewone ouders. Adoptief-kinderen zijn de meest gewenste kinderen ter wereld! Een echtpaar moet er ook ont zettend veel voor over hebben. Denk maar eens aan het gezinsonderzoek, dat verloopt heel kritisch, en terecht, vind ik. Zo worden vaag-gemotiveer- den uitgeselecteerd. Tenslotte moet je mensen hebben die 't echt vreselijk graag willen." René en Erica Hoksbergen. Kansen René merkt op dat in de meeste geval len geldt dat de kansen voor de kin deren in hun land van herkomst meest al vrijwel nihil zijn. "Duizenden kin deren komen in deze wereld in de vuil nisbak terecht. Vooral gemengdbloe- dige kinderen hebben nauwelijks een kans. De discriminatie is een algemeen verschijnsel. "Hoe blanker hoe beter," moet je vaststellen." Over de adoptie-organisaties zegt hij: "Zij zijn verantwoordelijk voor de plaatsing van de kinderen. Ze proberen de kinderen de best mogelijke kans te geven, vandaar die strenge eisen. D+ kinderen hebben meestal toch al zo n beroerde achtergrond, en de opvoe dingssituatie van een adoptief-kind is nu eenmaal niet gelijk aan die van een gewoon kind." Ook de autoriteiten in de meeste her- komst-landen stellen trouwens hoge ei sen. "Het is geweldig dat ondanks die moeilijkheden toch zoveel mensen deze stap willen doen. Ik heb diep respect voor ze," merkt René op. Zijn vrouw Ericia is vooral betrokken bij de projecthulp van "Wereldkin deren." Daarbij worden, met name in India, nu al zo'n 7000 kinderen vanuit Nederland "gesponsord." "Al het geld komt voor 100% ten goede aan het kind," vertelt ze. Het gaat bij deze hulp om bedragen van 60 gulden per drie maanden. De bijkomende kosten worden bestreden uit vrijwillige bij dragen. Het leven van de familie Hoksbergen wordt grotendeels in beslag genomen door de adoptie. In een aantal "pro bleemgevallen" staan zij met raad en daad terzijde, en dat kost veel tijd. Ook hun eigen gezin - René en Erica hebben twee kinderen - ondervindt dat. Hun motivatie is voor een belangrijk deel terug te voeren op de ervaring die zij hebben opgedaan toen zij zelf op het punt stonden de stap naar adoptie te nemen, hoewel het zover niet is geko men. Het boek "Adoptie uit de Kinderschoe nen" is verschenen bij uitgeverij Van Loghum Slaterus in Deventer. Hendrik v. Viandenstraat 28 3817 AB Amersfoort Tel. 033-632818 ORTHOPEDISCHE SCHOENEN semi orthopedische schoenen steunzolen volgens eigen gipsmodel voetprothesen en binnenschoenen orthopedische voorzieningen aan confectie-schoenen verkoop van steun- en gemakschoenen pedicure Levering aan alle ziekenfondsen. Snelle levertijden, evt. bezoek aan huis. ('s Maandags gesloten) SOESTERBERG (v. d. Griendtlaan 26) Rustig gelegen met winkels en uitvalswegen onder hand bereik is te koop gekomen een VRIJSTAAND WOONHUIS met ca 450 m2 tuin, garage met smeerkuil, schuur. C.V -gasgestookt De indeling van dit sfeervolle geheel: entree, toilet, living met open haard, open keuken, slaap kamer. douche. Op de 1e ver dieping bevinden zich een 3-tal slaapkamers, een over loop. alsmede een toegang naar zolder. Deze karakteristieke woning Is voorzien van diverse extra's als thermopane beglazing etc. Oplevering kan op kortere termijn plaatsvinden. Vraagprijs: f 105.000,- fc.k. Makelaarskantoor Jullanalaan 26 - Bilthoven Tel. 030-781347/782628 KERKSTRAAT 3-SOEST Bij ons kunt U zich op de uitgebreidste voor waarden verzekeren voor: Lage auf opremles voor Jeugdige bestuurders onder de 23 jaar. Komplete overlijdensverzekering van de Dela (bijv.: leeftijd 21 jaar, premie f 3,54 per 3 maanden). Uw seml-klassleke ol klassieke auto, W.A. premie vanaf f 100,- per Jaar. W.A. of W.A. extra motorvenekering met no-claim tot 70%. Brand-lnboedelverzekerlng (premie vanaf f 1,90 per f 1000,- verzekerd be drag). Alle bovenstaande premies zijn zonder ex tra kosten per kwartaal te betalen. Vrijblijvend advies en premie-opgave bij: m l_lJulianalaan 45 - Soest Vvan «KUKELEN Telefoon 02155-17962 ASSURANTIËN NB VA ONROEREND GOED - HYPOTHEKEN Richtapparatuur bij de richtspecialist garandeert dat de maatvoering van uw auto weer binnen de fabrlekstole- ranties valt. Een veilig Ideel I Auto-plaatwerk Spuitbedrijf i 1e Heeserlaantje 2 - Soest Tel. 02155-18600 4.000km, silvermet., aut1983 19.000 km, silver met1981 15.000 km, bruin met1982 14.000 km, silver met1982 40.000 km, silver met. 1981 47.000 km. groen 1980 11.000 km. blauw met1982 62.000 km. groen 1979 87.000 km, wit/grijs 1977 70.000 km, geel1979 75.000 km, rood 1979 DIVERSE VW KEVERS 1973/1974 DIVERSE NIEUWE SUZUKI ALTO'S uit voorraad leverbaar. SUZUKI ALTO ALTOFX ALTO ALTOFX CARRY LJ 80 SJ 410 V VW DERBY VW GOLF L VW GOLF SPRINTER VW GOLF GTI SUZUKI EIGENDOMWEG 2A - SOEST - TELEFOON (02155) 13682 Wij verrichten: Kleine servicebeurten 10.000 km beurten Remrevisie Banden Balanceren Uitlijnen Tectyleren Romax uitlaten met gratis montage Koplampen afstellen gratis. Erkend BOVAG lid Weegbreestraat 54,3765 XW Soest. Tel.: 02155-17658. ARDEBON WAARDEBON WAARD M WAARDEBON WAARDEBON V' 32e landelijke jongdierententoonstelling van hoenders, duiven, pelsdieren en watervogels. f ~r Openingstijden: vr. 7/10van 10-22uur, za.8/10en zo.9/10, van U 10-17 uur. Entreeprijsf6,50,65+ en kinderen f4,-, Veomera f '■mhlail SHELL STATION fmARDEBÖN WAARDEBON1WARDEBÖNW/ Spii >NV| WAA ON <VAR| n\*b WA/ Knip deze bon uit en geef hem aan ons. Wij geven er u graag een gratis AD voor terug, ter kennismaking jjAR met ons zelftankstation. nm I

Soester Courant | 1983 | | pagina 11