't Zwaantje ^baztkuifien VAARDERHOOGT 'Eerste klasse'-huwelijk. Kerstdiner dansant in ons nieuwe restaurant! Makelaardij Peters breekt met taxatieloon in percentage Gehannes DOE-HET-ZELVERS Wat doen we in oktober? DE KLOK Rondje hoest Einde supermarkt bijstandtrekkers Onder invloed gereden Meningen van Lezers In het kort U woont in Soest en nog nooit in 't Zwaantje gedineerd? BETAMAX VHS - VCC 'Week van het brood' bij 't Zwaantje Restaurant Goed om er gast te zijn 4 Kegelbanen Taxatie op basis van uurtarief stuklcen voordeliger Autodiefstal Horloge gestolen VOOR DAMES EN HEREN orchol aarmode Vrijwilligers Vakature Bank Soest Aanrijding:: inzittende ge wond v TELETRONIC NEDERLANDbv 02155-18023 Ruit vernield na mislukte serie inbraakpogingen kontoor effkiemv ZIET U DE TORENHAAN SCHERP En de letters in 't boek vóór u niet? Dan bent u verziend. En is 't omgekeerd? Dan bent u bijziend. Uw optiek-vakman heeft de juiste glazen, voor elke kijkcorrectie. Kotr.nart f/a\ gefieï/ieicf voor 13 Soester Courant van woensdag 5 oktober 1983 13 door Arie Wandelaar Ze hebben in Soest iets geamputeerd wat niet alleen het verstand maar ook het hart raakt. Spullenhulp, de wekelijkse supermarkt voor binnen- en buitenlandse bijstand trekkers, is sinds zaterdag j.1. opge houden te bestaan. Elf jaar geleden kwam het aan de Veldweg van de grond. De welvaart reikte weliswaar ook toe al niet meer tot aan de toppen van de bomen, maar in de begintijd waren buitenlandse gastarbeiders en hun grote- en kleine familieleden de regelmatigste afnemers. De crisis bracht in het klantenbestand een dras tische verandering. Spullenhulp werd een waar sociaal toevluchtsoord voor bijstandtrekkers, minimumloners, eenouder-gezinnen. Zaterdag j.1. kon den ze er voor de laatste koopjes te recht. Leden van de stichting Spullen hulp, met aan het hoofd Elly Joosten, hielden opheffingsuitverkoop. Arie was er ongevraagd een paar uur bij en noteerde: De verkoop van een matrasje (twee gulden) bestemd voor de moeder van een bedplassertje, ver koop van schoenen, kleding, veel scha mel meubilair, potten, pannen, ser vies en bestek. Je hoeft nog niet eens een ontwikkeld sociaal gevoel te heb ben om je ter plekke werkelijk rot te schamen wanneer je ziet hoe blij de kopers met hun aanwinsten zijn. "Spul lenhulp", vertrouwde iemand Arie toe, "is er de oorzaak van geweest dat ik nog nooit mijn hand bij de Sociale Dienst heb hoeven op te houden. "Als 't er niet meer is zal ik straks toch naar de Lange Brinkweg moeten. Vreselijk meneer, want wij hebben ons altijd zelf kunnen redden." Elders in "het warenhuis" vraagt iemand van het stichtingsbestuur hand tekeningen van de aanwezigen. Arie voldoet aan het verzoek en krabbelt zijn naam. SPULLENHULP MOET BLIJVEN. Naarmate de voorraad goe deren slinkt, worden de discussies rond de oorzaken van de opheffing veelvul- diger en emotioneler. Niemand die er een barst van begrijpt. Ook Arie niet, alhoewel Elly Joosten er alles aan heeft gedaan met een reeks van toelichtin gen, verklaringen en conclusies de ondergang te verklaren. Lappen kran tenteksten, aan de ingang opgeplakt, maken iets maar lang niet alles over de gang van zaken duidelijk. "Het is een rot schande", vindt een jongeman die een briefje van vijf gul den voor een goed ogende regenjas heeft neergeteld. "Als ik 't hier niet voor een schappelijk prijsje kan kopen zal ik 't toch elders op de kop moeten tikken", luidt de prognose van een Spullenhulp-klant, die aan iedere hand een peuter staande houdt. "Voor 't gas gaan liggen kan niet meer, dat hebben ze afgesloten", luidt de cyni sche conclusie van een vale vijftiger. .Alleen aan de najaarszon kon je je afgelopen zaterdag warmen. En toch gaat 't er bij Arie niet in dat het laatste hoofdstuk van Spullenhulp- Soest zaterdag j.1. definitief geschre ven is. Er moet op korte termijn een oplossing komen. Vooropgesteld dat Arie weigert zondebokken aan te wij zen, wil hij toch wel kwijt dat de leden van de welzijnscommissie argumen ten en uitspraken hebben aangedragen die niet direct bijdroegen tot de af koeling van het klimaat en oplossing van het probleem. Wie als commissie lid constateert, dat de medewerkers van Spullenhulp (elf jaar is men al met sukses in touw) de handdoek te snel in de ring hebben gegooid weet waarschijnlijk niet waar hij 't over heeft. Wie aan komt dragen met de me dedeling, dat het perceel voor Spullen hulp aan de Veldweg slecht gekozen is in verband met het drukke verkeer bij een begrafenis, komt daar knap laat mee, zeker wanneer hij er geen alter natief tegenover weet te stellen. Dat is een condoleantiebrief schrijven in de veronderstelling dat de overledene er nog iets aan heeft. Heel wat meer zoden aan de dijken zetten de argu menten, dat de Raad en wethouder Frans Kingma inzicht moet worden verschaft in de financiële handel en wandel van de stichting Spullenhulp. De leden van Spullenhulp vinden dit een onredelijk verzoek. Zij willen geld zien, vragen om een parttime kracht en dringen om acceptabel geregelde huisvesting aan. Voor een gemiddelde buitenstaander op het eerste gezicht redelijke eisen. Tussen vragen en krij gen ligt bij een ambtelijke overheids- behandeling een wereld. Overbrug baar, maar dan moet men zich niet van kretologie bedienen die er op neerkomt dat een socialistische wethouder zich bij het stellen van bepaalde vragen en het stellen van voorwaarden achter een smoes verschuilt. Evenmin is er sprake van zakelijke argumenten wan neer men verwijst naar vroegere "schandalen" rond centrumplan en de verliezen van het grondbedrijf. Toen die zaken speelden lag wethouder Frans Kingma nog in een politieke wieg te duimen. Dezelfde wethouder en de le den van de Welzijnscommisie zouden vele klanten van Spullenhulp aan zich verplichten wanneer van hun kant het initiatief genomen werd de verbroken relatie te herstellen. Zakelijk, maar ook met begrip voor begrijpelijke hoogopgelopen emoties. Stichting Spul lenhulp kan en mag, in het belang van hun afnemers, een eventueel toegesto ken hand niet afwijzen. Evenmin mag men er van uit blijven gaan, dat het verschaffen van inzicht rond Finan- cLien een spelregel Is die op hen niet van toepassing is. Spullenhulp in Soest, een zaak van hart en verstand. Laat 't één beter werken, dan moet een op- wat beter werken, dan moet een op lossing in zicht zijn. SPULLENHULP MOET BLIJVEN. Arie Wandelaar SOESTE R-COURANT En niet bepaald alledaagse manier van vervoer luid het Soester bruidspaar John Schlebaum en Thea van Fulpen vorige week gekozen om zich naar het gemeente huis te begeven. In plaats van de gebruikelijke trouwauto's stapten bruid en bruidegom vrijdagmiddag op het station Soest-Zuid in de trein. Vijf minuten later arriveerden zij op het station Soestdijk, vanwaar de tocht naar de trouw zaal te voet werd voortgezet. Uiteraard reisde het gehele gezelschap eerste klas se. Onder de goedkeurende blikken van de conducteur liet het bruidspaar zich op de treeplank vereeuwigen. Zondagmorgen in alle vroegte hield de politie op de Lange Brinkweg een 33-ja- rige inwoner van Nijkerk aan, wegens opvallend rijgedrag. Hij onderging zo wel de blaas- als de bloedproef en kreeg een rijverbod en een proces-ver baal. De Brandweer: Eens het paradepaard je van Soest is gelukkig ondanks de aangetaste zelfstandigheid en de zeer mgrijpende bezuinigingsoperaties, \>g lang niet rijp voor de Paardenkamp. ;port: De sporters moesten een ton op- hikken of ophoesten, maar hikkende voetballers en hoestende zwemmers komen niet eens door de sportkeuring heen. Hoet het dan wèl moet met de inleveringen daar weet de sportstich ting vast wel raad op. Met het ter ziele gaan van de sport, verliest de Stichting immers zijn bestaansrecht. Voor het eventueel te log zijn van het lichaam lijkt mij meesporten een goede thera pie. Spullenhulp Soest ziet het niet meer zitten. Geen nood. Spullenhulp Baarn wil vast wel adviseren. Onderwijs moet zó zuinig aan doen, ■dat er geharrewar ontstond over een kwart systeembegeleider. Zonder te weten wat een systeembegeleider doet, is de drukte die over een kwart van zo iemand gemaakt werd, typerend voor de benarde financiële toestand Ontwikkelingsland: Daar schijnt geen droog brood te verdienen te zijn. Overhees II: Het wateroverschot is volgens zeggen niet schadelijk voor de gezondheid van de bewoners. Wèl zal het op den duur de huizen aantasten, maar komt tijd komt raad. Hier en daar rotten echter nu reeds de raam kozijnen weg. Zeker last van zure regen. Winkelcentrum Overhees: Bijna klaar. Ziet er al erg leuk uit. Toch jammer dat hier de één zijn brood, de ander zijn dood was. Verbazingwekkend ook dat één vreemde voet tussen de deur goed was voor nóg een vestiging! Winkelcentrum zuid: Veel winkels er bij, maar vooral geen uitbreiding van bestaande winkels! Ook verbazing wekkend hoe een bezwaarschrift om gezet kan worden in een verzoekschrift dat prompt ingewilligd wordt. En het "andere bezwaarschrift dan? Mij is meer dan eens (waarschijnlijk terecht) gebrek aan zakelijkheid ver weten. E. G. Timmer-Geerlings Nog nooit die voortreffelijke keuken geprobeerd o.I.v. onze chef-kok Joop Wesseling? Daar moet snel verandering in komen! Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg VIDEOTHEEK NW. BAARNSTRAAT 25 BAARN - 02154-21781 OPEN van 14.00-19.00 uur Ter gelegenheid van de "landelijke week van het brood," die deze week wordt gehouden op initiatief van de Ne derlandse bakkersorganisatie, heeft het bekende café-restaurant 't Zwaan tje in Soesterberg van dinsdag tot a.s. vrijdag een opvallend buffet ingericht, waar de bezoekers tijdens de lunch- uren (12.00 tot 14.00 uur), kunnen ken nis maken met allerlei verschillende, speciaal gebakken broodsoorten. Uiteraard is het geheel aangevuld met salades, vleeswaren, rauwkostsoorten, etc. Maar de "hoofdmoot" is toch een enorme variëteit van broodsoorten, zo als notenbrood, gemberbrood en tien tallen andere variaties. De bedoeling is de consument te wijzen op de ontelbare mogelijkheden die het produkt brood biedt, en dat is veel meer dan het gebruikelijke wit of bruin, of het bolletje Het broodbuffet bij 't Zwaantje wordt verzorgd in samenwerking met Hans Bouwman uit Soesterberg. De kosten bedragen 12,50 per persoon. Prins Hendriklaan 1 Soest Telefoon 02155-13807 Als eerste makelaardij in Nederland gaat Peters Makelaardij BV in Soest (met vestigingen in Amersfoort, Baarn en Hoevelaken) met ingang van deze maand over op een geheel nieuw systeem van taxatieloon-berekening. Tot dusver geldt in Nederland dat ie dere makelaar, al dan niet aangesloten bü de Nederlandse Vereniging van Make laars, een tarief voor het taxeren van huizen hanteert, zoals dat door de over heid middels een prijsbeschikking is vastgesteld. Merkwaardig genoeg, aldus de heer Peters, is daarbij altijd het principe gehuldigd dat de taxatievergoeding wordt uitgedrukt in een percentage van de getaxeerde waarde van het be treffende onroerend goed. Een make laar kan daardoor bij een taxatiewaar de van bijvoorbeeld 350.000 een be drag van 740,45 declareren; voor een woning van bijvoorbeeld 65.000 is dat een bedrag van 147,50. Het zal in de meeste gevallen wel zo zijn dat de betreffende taxateur even veel tijd nodig heeft om de taxatie te verrichten, inclusief het opstellen van het taxatie-rapport. Volgens de heer Peters is het eigenlijk nogal vreemd dat een accountant, een advocaat, etc. zijn declaratie samen stelt op basis van de gewerkte uren, maar dat een makelaar bij het taxeren een percentage hanteert. Dat zit 'm volgens hem niet hierin dat een .ver koopopdracht of een opdracht tot ver huur over één kam wordt geschoren met een taxatie-opdracht. Het gaat hier immers om werkzaamheden van een volstrekt ander karakter. Bij ver koop en verhuur staat vooraf niet vast hoeveel uren er moeten worden geïn vesteerd om tot een transactie te ko men. De verkooptijd kan immers en kele dagen tot soms jaren duren. Dat in dergelijke gevallen gekozen wordt voor een percentage van de koopsom als beloning voor de makelaar is be grijpelijk en acceptabel, zowel voor de verkoper als voor de makelaar. Makelaardij Peters heeft gemeend met het "onlogische tariefsysteem" voor taxaties, zoals dat vermeld is in de prijsbeschikking en door de Neder landse Vereniging van Makelaars wordt gehanteerd, te moeten breken. Met ingang van 1 oktober zal dan ook uitsluitend worden gewerkt met een honorarium op basis van de bestede tijd. Gezien de ervaring kan worden gesteld dat per te taxeren woonhuis in het alge meen een tijd van twee uur zal worden gerekend, voorzover de woningen gele gen zijn in de regio Eemland. Als uur- honorarium, inclusief kantoorkosten, wordt daarom vanaf heden 125,- exclu sief BTW berekend. Voor het eerste hierboven genoemde voorbeeld geldt dan een taxatiebedrag van 295,- (incl. BTW), hetgeen de op drachtgever een voordeel van maar liefst 445,- oplevert in vergelijking met de tarieven van de NVM. Voor zover het tarief volgens de prijs beschikking (zoals de NVM deze han teert) lager ligt - hetgeen mogelijk is bij huizen beneden de 130.000 - wordt het lagere tarief van de prijsbeschik king gehanteerd. Van de zijde van de vereniging "Eigen Huis" heeft makelaar Peters intussen al grote waardering ondervonden voor zijn baanbrekende initiatief. De politie werd vrijdagavond gewaar schuwd door een bewoner van de Duin weg. Hij deelde mee dat zijn auto zojuist was gestolen. Op de Schapendrift ont dekte de politie het voertuig. De be stuurder sprong eruit, terwijl de auto nog reed en tegen een boom tot stil stand kwam. De wagen liep daardoor nogal wat schade op. De bestuurder bleek een 15-jarige jongeman uit Soest te zijn. Ook zijn kameraad die de auto al eerder had verlaten, kon worden ge pakt. Zij brachten de nacht op het bu reau door. De volgende dag trok de eigenaar van de auto zijn aangifte in, omdat hij, naar hij zei, beschaamd was over het feit dat hij zijn autosleutels in de auto had laten zitten en zodoende de jongens in de gelegenheid had ge bracht de auto weg te nemen. Een bewoonster van de Van Lennep- laan meldde de politie vorige week de diefstal van een jongenshorloge. Tij dens een verblijf in het zwembad De Turf aan de Waldeck Pyrmontlaan was het horloge gestolen van haar zoontje. Net een haartje beter TEL. 02155-13990 TEL 03418-57485 BEETZLAAN 74 DORPSSTRAAT 54 SOEST PUTTEN Vrijwilligersvakaturebanken en -cen trales zijn sterk In opmars. Eind 1982 waren in zestig gemeenten centrales werkzaam op het gebied van bemidde ling tussen vraag naar en aanbod van vrijwilligerswerk. Dat is een verdub beling ten opzichte van 1981 èn het aan tal neemt nog steeds toe. Het idee van onbetaalde arbeid door werklozen slaat in veel gemeenten goed aan. Ook de Sociale Diensten blij ken meer dan voorheen medewerking te verlenen aan werklozen die vrij willigerswerk willen doen. Deze ont wikkeling gaat echter wel met proble men gepaard. De grenzen tussen be taald en onbetaald werk zijn steeds moeilijker aan te geven. Het verschil tussen beide is vaak alleen de beta ling zelf. Vrijwilligers Vakatureban- ken zullen dan ook moeten trachten te voorkomen dat vrijwilligerswerk een bedreiging gaat worden voor be taald werk. Een goede samenwerk- king tussen de toetsingscommissies en de Vakaturebanken is van het groot ste belang wil het vrijwilligerswerk z'n geloofwaardigheid niet verliezen. De functie van vrijwilligerswerk is vooral mensen arbeidservaring te laten opdoen, waardoor ze een betere kans maken op een betaalde baan. De Vrijwilligers Vakaturebank Soest ziet dit streven als haar voornaamste doel stelling. Wat echter niet wil zeggen dat ook andere vormen van vrijetijdsbe steding niet serieus worden geno men, maar prioriteit zal voorlopig toch aan de bemiddeling tussen in stelling en vrijwilliger worden gege ven. Deze week brengt de V.V.B. weer enkele vakatures onder uw aandacht. Bij de Stichting Leven en Overleven is plaats voor een vrijwilliger(ster) voor het catalogiseren van boeken, brochures e.d., en voor het verrichten van diverse administratieve werk zaamheden; Voor het typen van brochures en lay- out werk kan bij de Werkgroep scho ling en vorming buitenlandse werk nemers een vrijwilliger worden ge plaatst; Instituut voor Natuurbeschermings educatie kan werk bieden aan een aan tal vrijwilligers voor diverse werk zaamheden; Jeugdherberg zoekt ter assistentie van de aanwezige kracht een jonge vrijwilliger voor o.a. het ontvangen van de gasten; Voor het uitvoeren van diverse ak- tiviteiten met kinderen zoekt de Kin derboerderij "De Vrije Teugel" een aantal vrijwilligers(sters). Deze en nog vele andere vakatures liggen ter inzage bij de Vrijwilligers Vakature Bank, Steenhoffstraat 46. De openingstijden zijn van 10.00 tot 12.30 uur en 13.30 tot 15.30 uur. Op woensdag is het kantoor gesloten. Telefonisch is de V.V.B. bereikbaar onder nr. 12630. Bij een aanrijding die zich maandag avond op de Beukenlaan voordeed raakte de echtgenote van een van de bestuurders zodanig gewond, dat zij met een hersenschudding en een gebro ken sleutelbeen naar Zonnegloren moest worden overgebracht. Het onge luk ontstond doordat de echtgenoot van de vrouw, een 65-jarige Soester, op de Beukenlaan wilde draaien. Daarbij werd hij geraakt door de auto van een 37-jarige Soester. Beide voertuigen lie pen aanzienlijke schade op. erkend TBBS-UNETO Specialisten in: electronische systemen luid-en stil alarm stil-alarmaansluiting v.a. 25,- per maand bouwkundige systemen hang-en sluitwerk rolluiken/hekken onbreekbare beglazing traliewerken vloer- en inb.kluizen inbraakwerende deuren F.C.Kuyperstraat 28a, Soest D'r beure toch moar roare dinge op Soest. Hoe kaajje noeng toch midde op stroat bie 't Infocentrum an de waas bezig weze? En d'r daan ok nog bie vurt löpe ok, zodaat de heule praak in braand vliegt! Heul toevaallig kwaam net ongze baarregemeester laangest en die het met un emmer woater de vlaamme bedwonge. In de hoast viel d'r eerst nog un plens woater om, moar bie 't Info haadde ze nog meer. Wie waas doar an de waas? Daat zouw ik wellus wille wete! Doar zit vaast un luchie an. Zouw ut soms de vule waas vaan de gemeengte weze, die stiekum in de hens sting? Woare ze baang dat die waas bie 't Infocentrum bute wier gehonge, zodaat heul Soest ut kon zien? Nee, jongens, daat waas un verdaacht fikkie, doar traapt Hannes niet in. Weet je waa'k ok niet vertrouwt? Die haandel mettut grongdbedrief. Doar snaapt ik ok geejn baarst vaan. Eerst legge ze joare te jaammere over die verlieze die ze op de grondd leje en noeng is ter opeejns un overschot! Hoe bestoat ut? Ik het ongderlest un poar woages vaan gemeengtewaarke met grongd zien rie- je en d'r laag zo veul op, daattut ter an aalle kaangte overschoot. Hoe kaajje d'r daan mee uutkomme? En toch heb- be ze aangderhaalf miljoen an de grongd verdiend, zeige ze. Loat us zien daan! Kaan'k ut effe komme noatelle? Zouw je doar laang waark an hebbe? D'r komt noameluk nog un poar mil joen overschot an. Ajje effe waacht, hoeve we heul niet meer te bezunige op Soest., Kriege we aallus goejekoper. De wet- houwers kriege d'r nieuwe stoele, de braandweer nieuwe zondaagse paak- ke. 't Zwembaad haarstikke lekker waarm woater, zodaajje ok 's winters ken baajje. D'r komt, je roajt ut aal, un nieuw pliesiebero. En ok un groot roadhuus an de Daalweg, en un echte schouwburg. Voortemee kaajje blie weze, daajje op Soesder grongd woont, 't Ken wellus knaap rufte op de Neng, moar daat heurt ter bie op Soest. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, vaan je heloa holoa houwt ter de moed moar in. HANNES VAN DE NENG. De politie hield vorige week een 33-ja- rige inwoner van Soest aan, nadat hij van een flatwoning aan De Akkeren een ruit had ingetrapt. Daarvoor had de man, zoals hij op het politiebureau bekende, bij tien verschillende flats aan de Kamperfoeliestraat geprobeerd binnen te sluipen. Hij had daarvoor een valse sleutel op zak, maar omdat het hem nergens was gelukt koelde hij zijn woede maar op de ruit aan De Ak keren. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 KANTOORMACHINES Copieërmachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcumputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines RW* ■VAN WEEDESTRAAT 17A SOEST - Telefoon 02155-17120. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Met de kleurige zomerbloemen in de bloembakken is het langzamerhand wel gedaan. Als we de nu af stervende planten uit de bakken trekken, bieden deze direct een troosteloze aanblik. Dit geldt vooral op een balkon, waar de bloembakken vaak het enige stukje tuin betekenen. Gelukkig zijn er diverse mogelijkheden om ze op te fleuren. Om te beginnen is er in de winterbloeiende heide in kleuren van wit via roze naar donkerrood. Deze is nu overal volop te koop en bloeit afhankelijk van de soort van eind november tot april. De heide is goed te combineren met de vorige week besproken dwergconiferen. Vooral variëteiten van Pinus (den), Picea (Spar) en Thuya zijn behoorlijk taai en daardoor geschikt voor de aanplant in bakken. Ver der kunnen we allerlei vetplanten zoals huislook (Sempervivum) en vetkruid (Sedum) in assorti ment gebruiken evenals enkele soorten siergrassen die 's winters fris blijven. Aantrekkelijk is ook de kleurige winterharde sier- kool. Zelfs bloembollen zijn in bloembakken toe te passen. Ze kunnen deze en de volgende maand wor den geplant. We kiezen voor dit doel bij voorkeur laagblijvende soorten als de sterhyacint (Scilla) de winterakoniet (Eranthis) botanische tulpen op korte stelen en kleine narcissen. Bij strenge vorst zet ten we de bakken enigszins beschut weg. Voor een goede afwatering zorgen is van groot belang. Ook in de tuin kunnen we de komende twee maanden naar hartelust bloembollen planten. Als we de eerste paar weken nog geen mogelijkheid hebben om ze te planten is het toch verstandig om ze vast aan te schaffen omdat er momenteel nog de grootste keuze in soorten en variëteiten te koop wordt aangeboden. Bij het planten van tulpen moeten we er goed re kening mee houden, dat ze niet ongestraft jaar in jaar uit op dezelfde plaats kunnen worden, tenzij de grond jaarlijks vernieuwd wordt of behandeld met Tulipan. Er ontwikkelt zich namelijk in de grond een schimmel die de tulpen aantast. De bollen gaan als gevolg hiervan rotten, lopen slecht uit en diegenen die dan nog uitlopen bloeien slecht. Als dergelijke verschijnselen zich voordoen, is het dus aan te raden een andere standplaats te kiezen of Tulipan strooipoeder door de bovenste grondlaag (10-15 cm.te mengen, voordat wordt geplant. We gebruiken 100 gram per 5mz. Er worden in ok tober niet alleen bloembollen geplant maar ook ge rooid. De bollen en knollen die geen vorst kunnen verdragen zoals knolbegonia, dahlia, Abessiinse gladiool worden gerooid, schoongemaakt en be waard op een droge vorstvrije plaats. Het is deze -maand een ideale maand voor tuinbezit- ters die een groenblijvende afscheiding willen plan ten. Hier zijn diverse soorten planten voor te gebrui ken, zoals de snelgroeiende Laurierkers (Prunus laurocerasus), hulst (Ilex), de westerse levensboom (Thuya) en de schijncyprus (Chamaecyparis) in al hun verschijningsvormen en de venijnboom (Taxus). Deze tijd is zo geschikt omdat de planten die nu geplant worden nog voor de winter (en ge durende zacht winterweer) doorwortelen, zodat de hergroei in het voorjaar vlot verloopt. Verder wordt er in deze maand op de tuincentra een breed assorti ment groenblijvers aangeboden, zodat er voor de verschillende groeiomstandigheden wel iets te vinden is. Een laurierkers kan bijv. ook goed onder bomen gedijen, (verdraagt drup) en kan evenals de meeste Thuya en Taxusvariëteiteri behoorlijk tegen schaduw. De Chamaecyparis (Schijncyprus) staat graag vrij zonnig en niet op de tocht.

Soester Courant | 1983 | | pagina 13