Winkelcentrum Overhees op 23 november open Til M mm *4^ College stelt forse tariefsverhogingen voor oocimo Zo gezien.. rYANi DAN NIEUW 'Gemeentebestuur moet Kinderboerderij excuses aanbieden' %kSSCCN DeEekhoorn huizenkrant Woensdag 5 oktober 1983 Lederwaren van naam... bij Nic van Dam Informatieavond over voortgang ont- werp-bestemmings- plan Parklaan 61 kratten frisdrank gestolen fv^ÏÏf^r Meisje (4) licht gewond bij aanrijding Vandaag of morgen TAXI TAK 12636 Honsbergen Honsbergen JONG BELEGEN KAAS 050 Honsbergen Huzaren salade Honsbergen BINTJES Honsbergen MAGER RUNDER GEHAKT Honsbergen J.G. van Rouwendaal B.V. bij Nic. van Dam Tennisprimeur 1984 Ergonoom" Inlll ll iwiinli administratie: Van Weedestraat 47A, Soest Tel. 14152* Postgiro 126156 SOESTERBCOÖRANT Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT 62e jaargang no. 6 Abonnement per half jaar 12.— Buiten Soest per half jaar f 24.— Gecontroleerde oplage 8.350 Verschijnt iedere woensdag Het nieuwe winkelcentrum in Over hees wordt op woensdag 23 november a.s., 's morgens om 10.00 uur officieel geopend. Dat betekent dat de bewoners van Overhees nog voor de St. Nicolaas een groot deel van hun inkopen als het ware "naast de deur" zullen kunnen doen. zoals hun destijds, bij het begin van de bouw, ook in het vooruitzicht was gesteld. Met uitzondering van de Jac. Hermans "Prijsslag," die zijn deuren waar schijnlijk al op 2 november voor het pu bliek opent, zullen de andere winke liers die zich in het nieuwe winkelcen trum vestigen pas op 23 november opengaan. Vrijwel alle plaatsen zijn inmiddels be zet. Naast Jac. Hermans, met een winkeloppervlak van 600 vierkante meter, zullen zich in Overhees ves tigen: de firma Robberse (noten en kaas); 90 m2; firma Albert (aardap pelen, groente en fruit), 90m2; firma Hoegee (brood, banket, etc.), 136 m2; de Rabobank met 132 m2, King's Hair- shop met 60 m3 en Slagerij de Bruin met 121 m2. Volgens het Progressief Soest-raads- lid Jan Visser moet het gemeentebe stuur van Soest "minstens zijn ex cuses aanbieden" aan de leiding van de Kinderboerderi "De Vrije Teugel," nu deze door de voorzitter van de afde ling Rechtspraak van de Raad van Sta te zo duidelijk "in het gelijk is gesteld". Visser maakte deze opmerking naar aanleiding van de reactie van wethou der Frans Kingma (PvdA) in de ver gadering van de Commissie Welzijn, waar de uitspraak van de Raad van State vorige week nog even aan de or de kwam. Visser verbaasde zich er met name over dat Kingma "zo lakoniek deed, nu het gemeentebestuur zo'n blunder heeft gemaakt. Dat is blijk baar heel gewoon in Soest. Raadslid Jan Jacobs (VVD) vond die excuses ook wel op hun plaats, maar vond niet dat het College als geheel blaam trof. Hij zinspeelde erop dat de wethouder zelf maar zijn veront schuldigingen moest maken. Kingma wees erop dat het besluit om de subsidie aan de kinderboerderij te stoppen genomen was door de gemeen teraad. De wethouder waarschuwde de com missieleden ervoor dat de Raad van State een soort prioriteitenlijstje had gehanteerd, waarop het aspect van de zorgvuldigheid alleen maar bovenaan stond. De besluiten over de kinderboer derij zouden op grond van andere as pecten waarschijnlijk ook nog hebben kunnen "struikelen". In dat verband wees Kingma erop dat bij het overleg met de instellingen over nieuwe be zuinigingen de inhoud en de intensiteit van dat overleg van het grootste be lang zouden zijn, om niet opnieuw de zelfde fouten te maken. Hij kondigde verder aan dat een aan tal instellingen op het gebied van het jeugd- en jongerenwerk door het ge- P.E. - Florence, Piero Erbacci, Di Napoli, Herwalt, Samsonite. Klinkende namen op leder- warengebied. En daarom te koop bij Nic van Dam, al jaren bekend om keus in klasse. Wat natuurlijk ook geldt voor schoenen en sportartikelen. Kom maar gauw eens kijken, vakkundig, voordelig en vlakbij Van Weedestraat 16. Soest, telefoon 02155-13473 meentebestuur worden uitgenodigd voor overleg over de nieuwe bezuini gingen, die ongeveer 100.000 gulden moeten opleveren, waarin overigens de bezuiniging bij de Kinderboerderij al is opgenomen. De uitnodigingen zijn verstuurd aan de Stichting Jeugd zorg. Soest, de Stichting Peuterspeel zalen, het Jeugdwerk in Soesterberg, de Molensoos en de Kinderboerderij. Het eerste overleg vindt plaats op don derdag 6 oktober, om 20.00 uur in De Borg. Ook zal bij het overleg aan de orde komen op welke wijze samenwerking tussen de instellingen kan worden tot stand gebracht en hoe, bij een even tueel voortbestaan van de Kinder-, boerderij, de bestaande subsidie moet worden verdeeld. "Het gesprek zal gaan over het her schikken van de middelen", aldus King ma, "en we gaan kijken wat daarvan de consequenties zijn. Uitgangspunt is voor het college hand having van een redelijk niveau van de voorzieningen en een redelijke sprei ding daarvan over Soest. Visser reageerde op de mededeling van Kingma met de opmerking dat het College alsnog zijn gelijk probeert te halen, door nu ten behoeve van de Kinderboerderij een bedrag bij de an dere instellingen los te peuteren. "Zij moeten nu bloeden voor het feit dat de Kinderboerderij gelijk heeft gekre gen. Dat is een slechte zaak. Visser was verontwaardigd omdat de welzijnsinstellingen hun bezuiniging voor het volle pond moeten ophikken, maar dat er in de begroting 1984 vol gens hem al rekening mee wordt ge houden dat de "ton van de sport" er niet helemaal hoeft te komen. De WD-raadsleden Jacobs en Ribbink wensten de wethouder overigens veel succes met het overleg en toonden zich ingenomen met de brief. Kingma deel de mee dat ook andere instellingen voor overleg zullen worden uitgeno digd. Onderhandeld wordt momenteel nog met een bloemenzaak, een tabak/lec- tuurwinkel en een bank. Ook bestaat nog de mogelijkheid voor de vestiging van een drogist. De vestiging van een Chinees-Indisch restaurant is voorals nog van de baan. Woningen Het Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten gaat 21 premie A-koopwoningen bouwen achter het in aanbouw zijnde Winkelcentrum Overhees. Het is de be doeling dat begin volgend jaar met de bouw begonnen zal worden, zodat ze in 1984 nog alle opgeleverd kunnen wor den. Het wachten is nu nog op de wo- ning-bouwcontigenten toewijzing door het ministerie. De woningen worden in twee blokken gebouwd en hebben onder meer drie slaapkamers. De prijs van de wo ningen zal rond de 140.000 gulden ko men te liggen. Bij het Bouwfonds Ne derlandse Gemeente in Hoevelaken kan men nadere informatie krijgen. In het gemeentelijke INFOrmatiecen- trum hangen tekeningen van de te bou wen woningen. Ook hangen daar de te keningen van de 18 woningen die als twee-onder-één-kap-woningen is de vrije sector in Overhees gebouwd gaan worden, eveneens onder auspiciën van het Bouwfonds. In het gebouw De Open Hof, Veenbes straat, wordt aanstaande donderdag 6 oktober, 's avonds om 20.00 uur een in formatieavond gehouden over de voortgang van het ontwerp-bestem- mingsplan "Parklaan." De gemeente wil de belangstellenden tussentijds in formeren over de stand van zaken met dit bestemmingsplan en over de reali sering van nieuwbouw op de daarvoor bestemde lokaties. Op 26 november 1981 is de bevolking al geïnformeerd over de uitgangspunten van het plan, waar na een inspraak-procedure van start is gegaan. Inmiddels is het ontwerp-be- stemmingsplan "Parklaan" aan de verschillende overheidsinstanties toe gestuurd in het kader van de wettelijk voorgeschreven procedure. Uit een schuurtje bij een restaurant op het Soester Hoogt werd vorige week bij een inbraak een aantal van maar liefst 61 kratten frisdrank weggenomen. De daders kwamen het schuurtje binnen door de deur open te breken. De schade bedraagt ca. 1500 gulden. vrijdag vjW DIAMANTAIRS-JUWELIER Laanstraat 18. Baarn Tel. 02154-15937 Rembrandtlaan 13, Soest Tel. 02155-12136 Het College van Burgemeester en Wet houders is met voorstellen gekomen voor het verhogen van verschillende belastingen en tarieven voor 1984. Vooral de heffingen voor het verwerken van het huisvuil gaan met een kleine twintig procent fors omhoog. Per ge zin betekent dit een verhoging van 19,80 per jaar. De tarieven voor be- graafrechten en hinderwetvergunnin gen stijgen volgend jaar met tien pro cent. De inflatie voor 1984 wordt ge raamd op drie procent en dit percen tage kan voor de verhoging van ta rieven zonder meer worden toegepast. De voorgestelde extra-verhogingen hebben te maken met de beleidslijn van het College, om te streven naar een betere kostendekking van ver schillende diensten. De aanmerkelijke verhoging van de reinigingsheffing heeft onder meer te maken met het feit dat het stortgat in Soesterberg niet meer gebruikt mag worden voor het storten van grof huis vuil en afval van het kompostbedrijf. Daardoor zijn de kosten voor afvoer en verwerking aanzienlijk toegeno men. Alleen al voor het afval van het kompostbedrijf betekent dit een stij ging met 300.000 gulden per jaar. Door de tariefsverhoging komen de kosten voor de reinigingsrechten op 120,60 per jaar. Het college werkt overigens aan nieuwe voorstellen voor het op halen, afvoeren en verwerken van grof vuil en huisvuil. De extra-kosten voor de verwerking van het huisvuil en het grof vuil moeten volgens het college worden opgebracht door hen die van de reinigingsdienst gebruik maken. Het College wil de tarieven voor hin derwetvergunningen voorlopig met tien procent verhogen, maar er wordt gewerkt aan nieuwe voorstellen. De le ges voor een hinderwetvergunning be dragen nu 360,- en voor een wijziging 125,-, ongeacht de omvang van de werk zaamheden. Door de tarieven meer te richten op de te verrichten werkzaamhe den zullen de tarieven aanzienlijk omhoog moeten. De kosten voor het volgend jaar zijn namelijk geraamd op ruim drie ton, terwijl de opbreng sten slechts 15.000 bedragen. Ook voor de begraafrechten stelt het College een verhoging van tien pro cent voor, in verband met de hogere onderhoudskosten en een verlaging van inkomsten. Voor bouwvergunningen wordt een verhoging met vijf procent voorge steld, "als eerste aanzet voor verbe tering van de kostendekking", aldus het college in zijn voorstellen. Rioolrecht, hondenbelasting en on- roerend-goedbelastingen stijgen gelijk aan het inflatiepercentage met drie procent. Het rioolrecht komt daardoor op 54,- per jaar en de belasting voor een hond gaat van 65,- naar 67,-. Voor iedere volgende hond stijgt de be lasting van 95,- naar 98,-. volop keuze in jacks, truien, broeken, sweatshirts, etc. van o.a. John Slim, Melka en Tom Tailor ■herenmode Soesterbergsestraat 51 Soest Het tarief voor een exemplaat van de bouwverordening wordt geslitst. Nu wordt een tarief van 76,- berekend voor de verordening en de toelichting. Belanghebbenden hebben echter niet in alle gevallen behoefte aan de toe lichting. Vandaar dat het tarief voor de bouwverordening bepaald wordt op 60,- en voor de toelichting wil het col lege 10,- rekenen, waarbij eventuele aanvullingen 0,40 per pagina kosten. Nieuw Het college heeft in zijn voorstellen voor de tariefsverhoging ook twee nieuwe tarieven opgenomen. Het komt dikwijls voor dat, zelfs na herhaalde aanschrijving, geen vergunning wordt aangevraagd voor woonruimte die zon der vergunningverlening vooraf is betrokken. Als er wel gronden aanwe zig zijn om de vergunning te verlenen gebeurt dit ambtshalve. Voor de extra- gemaakte kosten wil men een vergoe ding van 100,- invoeren. Voor het verlenen van gemeentegarantie Dij geldleningen voor een hypotheek wil het college een tarief berekenen van 105,-, door de toenemende werkzaam heden. Voor een wijziging van een eer der verleende garantie wil men 50,- berekenen. Ook de tarieven bij het Gas- en CAI- bedrijf gaan omhoog, met percentages tussen de drie en dertien procent. De tarieven voor de zwembaden gaan met 3,5 procent omhoog. De aansluitkosten op de riolering en de bijdrage voor het schoolinstructiezwemmen met drie procent. De marktgelden hoeven volgend jaar niet omhoog, omdat de opbrengsten voldoende zijn om de kosten te dekken. Het College is er zelfs in geslaagd een post te vinden waarbij de tarieven niet omhoog, maar omlaag kunnen. Dit uitzonderlijke geval geldt de stand plaatsen op het gemeentelijk kampeer terrein. Het tarief kan omlaag, omdat de inkomsten de uitgaven met 2.000,- overtreffen. Het tarief kan hierdoor met 100,- omlaag en komt op 450,-. Doordat zij plotseling de weg overstak werd een 4-jarig meisje wonend aan de Koninginnelaan, maandagmiddag ge raakt door een passerende auto, be stuurd door een inwoner van Soest. Het meisje liep wat schaafwonden op, maar behoefte niet naar het ziekenhuis te worden gebracht. De vader nam het kind mee naar huis. GEKARDPAUL Vandaag droomde ik dat Ik in een vlieg tuig zat. Zojuist had ik gehoord wat het reisdoel was en dat we daar een nieuw soort bom op een door de Duit sers bezette stad moesten gooien. Een bom met zo'n vernietigende werking dat dit wel eens het einde van de oor log zou kunnen inluiden. Ik kan mij van mezelf geen weigering herinneren. Wel dat ik plotseling een lichtflits zag. Helderder dan de zon. Gevolgd door een kolkende, massale rookzuil, die ge leidelijk de vorm van een geweldige paddestoel aannam. In een enorme, zich razendsnel uitbreidende cirkel, overspoelde een zinderende hitte het landschap. De grond trilde hevig en in de verte verdween een vliegtuig. Op de televisie zag ik president Reagan die zijn spijt betuigde over het ge beurde. Hij zei dat het echt nodig was geweest omdat er anders nog meer slachtoffers zouden vallen. Een geeste lijke deed het nog eens dunnetjes over en had het over verdediging van vrij heden en culturele waarden. En in eens was daar weer die paddestoel. Nu op het scherm. Op de achtergrond een joelende en juichende mensenmas sa achter volgeladen supermarktkar retjes. Thuis hadden we al veel ge oefend. Wij zaten dus veilig onder de trap met een doek over ons hoofd en toen we honger kregen trokken we wat blikjes open uit de noodvoorraad. De bomen in de straat lagen allemaal precies dezelfde kant uit en blokkeer den de weg. De ergste hitte was nu over en gelukkig kon ik vliegen. Op de plaats waar de schuilkelder gestaan had lag het bezaaid met mensen en ledematen. In de puinvlakte zonder oriëntatiepunten kon ik nauwelijks nog de weg vinden. Van heel ver weg klonk verwaaide overwinningsmuziek. Een biggetje schoot krijsend overeind toen ik mijn voet er tegen stootte. Het zak te door zijn poten en bleef roerloos liggen. Iemand lag half over een draag bare radio. Een hysterische verslag gever bralde door marsmuziek heen en kondigde met overslaande stem aan dat de vijand nu bijna verslagen was. Zijn al die verbrande mensen hier dan vijanden? Of bedoelde hij mij? Zou ik de enige overlevende zijn? "We gaan door totdat de vijand is ver slagen" loeide de radio en er werd enthousiast gejuicht en geklapt, ge volgd door een opgewonden uitnodi ging om naar de Flevohof te komen voor de dag van je leven. Uit het televisietoestel groeide een paddestoel. Adropow zat er met ge kruiste benen bovenop en zei met een mistroostig gezicht: "Dit wordt mijn allerlaatste belissing". Direkt daarop kwam er een rookwolkje uit zijn hoofd. De paddestoel werd een atoomwolk waarin hij oploste. Toen was het avond geweest en het was morgen geweest: de achtste dag. Exclusieve informatie over koophuizen in Soest, Amersfoort, Baarn en omgeving. Vraag toezending. Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone Soest, 02155-16251 Amersfoort, 033-630506 Baarn, 02154-22122 Hoevelaken, 03495-36304 t DAG NACHT Modehuis voor grote en speciale maten Flatteuze damesmode. Grote keus in de speciale maten 38-58. Zuidsingel 7 Amersfoort (bij Varkensmarkt) Tel. 033-630452 nrrn Dit weekend Gouda's Glorie tafelmargarine Kuip a 500 gram Dit weekend Celtona tissue TOILETPAPIER Pak a12 rol Natuurgerijpte Kilo Donderdag Kilobak slechts Donderdag 5 kilo voor Donderdag Kilo slechts Gaat het om een schade groot of klein? Voor hulp moetje bij van Rouwendaal zijn! Bij ons hypotheek vanaf 8.2%. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 Zie advertentie pagina 8 vakkundig/voordelig en vlakbij Var» Weedestraat 16. Soest, telefoon 02155-13473

Soester Courant | 1983 | | pagina 1