Elvi Couture ®e Ster dc Stadhouder KINDER BOEKEN WEEK Griffels en penselen in 1983 Vandaag begint de Kinderboekenweek! Danscentrum Slingerland vierde 10-jarig bestaan met drukke receptie Prima start wedstrijd-dansseizoen van Danscentrum Slingerland Woordenspel bij Boekhandel Van de Ven SPECIALE ^KINDERBOEKENWEEK* UITGAVE MODE MET 'N KOMPLIMENTJE. van5t/m15 oktober 1983 BIJ AANKOOP VAN EEN KINDER-OF JEUGDBOEK VOOR SLECHTS f 3 £Q Natuurlijk vind je alle bekroonde kinderboeken bij je boekhandelaar: Twee verpleegkundigen van Zonnegloren één jaar naar Titusville Tuinhek gestolen I N.C.V.B. Soest-Zuid 'Hoe zeg je wat je denkt?' 5 15 oktober Kinderboekenweek Soester Courant, goede informatiebron voor alle Soesters! Pat Risberg uit Titusville even in Soest Veel steun voor Derde Wereld- groep Soest - Expositie van Franse landschappen bij kunsthandel Ger Luttik Banden lek gestoken Soester Courant onder ieder Soester dak! Kleuters 9 Soester Courant van woensdag 5 oktober !98S 9 Van Weedestraat 5#B, Soest Ter gelegenheid van de Kinderboekenweek hebben de jury's voor de toe kenning van resp. de Gouden en de Zilveren Griffel de volgende boeken uit gekozen Gouden Griffel 13 jr. en ouder: De Bavianenkoning - Anton Quintana (Van Goor Jeugdboeken Zilveren Griffels 3 jr. en ouder Sara en de deur - Virginia Allen Jensen (Leopold 8 jr. en ouder: Voor niks gaat de zon op - Els Pelgrom (Zwijsen 9 jr. en ouder: Ronja de roversdochter - Astrid Lindgren Ploegsma 10 jr. en ouder: Hier ben ik dan.- Henk Barnard (Van Holkema Warendorf 11 jr. en ouder: Een brug naar Terabithia - Katherine Paterson (Holland 12 jr. en ouder: Dicht langs de huizen - Willem Wilmink (Kosmos). Het oneindige verhaal - Michael Ende AWSi jthof f De jury voor de toekenning van de Gouden resp. Zilveren Penseel kwam tot het oordel dat dit jaar geen Gouden Penseel kon worden toegekend. Zil veren penselen waren er wel voor: Arnold Lobel voor de illustraties in: 'Kikker en Pad zijn best tevreden'Ploegsma Janoseh voor de illustraties in "Dieren zijn ook mensen" (Casterman). (Casterman). "Kikker en Pad zijn best tevreden" (Ploegsma Kees Fens schreef het Kinderboekenweekboekje "Mijnheer van Dale en Juffrouw Scholten". Een ontzettend geestige uitgave over letters en woorden. Met heel originele prenten van Margriet Heymans. Prachtig gedrukt in kleur en gebonden in een harde band. Alleen tijdens de Kinderboekenweek van 5t/m 15 oktober Gratis verkrijgbaar bij uw boekhandelaar Het meest complete aanbod van actuele Kinder- en jeugd boeken. Met leuke artikelen over de Griffel- en Penseel- boeken. Doe mee aan de puzzel en maak kans op een boekenbon. Soesterbergsestraat 53 - Soest-Z. - Tel. 02155-12419 rVan Weedestraat/hoek Stadhouderslaan Tel.17699 Een bewoonster van de Wiardi Beck- manstraat deed vorige week bij de po litie aangifte van de diefstal van een tuinhek. Onbekenden hadden zich er van meester gemaakt. De schade be- i draagt 250 gulden. I Woensdag 12 oktober houdt de NCVB I Soest-Zuid haar ledenvergadering. De heer en mevr. Van Esch uit Zeist komen praten over "Hoe staan ouders tegenover homofilie." Donderdagmor gen 13 oktober kunt u erover napraten onder het genot van een kopje koffie bij mevr. Middelkoop, Soesterbergse straat 97a. Vanmorgen, 5 oktober, is de vrouwen- kursus "Hoe zeg je wat je denkt?' ge start. In deze kursus komen o.a. aan de orde - het opkomen voor jezelf- het ontdek ken van wat je denk, voelt en wilt; - het uitkomen daarvoor en het handelen er naar. Omdat veel dingen herkenbaar zijn voor vrouwen, kan men er samen aan werken en bedenken hoe er iets kan veranderen. Er is nog steeds plaats voor een aantal vrouwen. Kosten 50,- voor 12 keer. Kinderopvang is gere geld. Opgave: Marijke de la Mar. tel. 10084 en Toos Slagt, tel. 17641. In januari volgend jaar vertrekken twee verpleegsters van ziekenhuis Zon negloren richting zusterstad Titusville in Florida. Zij gaan daar voor een jaar werken in het Jesse Parrish Memorial Hospital, in het kader van de uitwis seling van de twee gemeenten. Zij vol gen hiermee de scholieren op, die af gelopen zomer een bezoek brachten aan de Amerikaanse plaats. Voorlopig zullen echter nog geen verpleegkun digen uit Titusville naar Soest komen, omdat de middelen hiervoor nog te beperkt zijn. De reis van de verpleegsters is het resultaat van gesprekken tussen bur gemeester Paul Scholten en Truman Scarborough, burgemeester van Titus ville. Afgelopen woensdag bracht de secretaresse van de heer Scarborough een bezoek aan Soest. Hierbij heeft zij ook met medisch directeur C. H. Wil- lemse van ziekenhuis Zonnegloren ge sproken over de uitwisseling. Het is wel de bedoeling dat de verpleeg sters na dat jaar Amerika In Zonne gloren terug kunnen komen. Die voor waarde is gesteld. De twee leegkomen de plaatsen in Zonnegloren worden op gevuld door gediplomeerde verpleeg kundigen. De verpleegsters die naar Titusville gaan zullen daar werk ver nemen aai overeenkomt mei de werk zaamheden van ziekenverzorgsters. Het Jesse Parrish Memorial Hospital ligt een eind buiten de bebouwde kom van Titusville en het heeft een capaci teit van zo'n 210 bedden. Het gebouw is moderner dan Zonnegloren en er zijn meer specialisten. Deze hebben overi gens geen vaste overeenkomst met het ziekenhuis en hebben vaak een eigen kantoor in de stad. Het verzorgings gebied van het ziekenhuis omvat zo'n 60.000 mensen. Het openbaar vervoer vanuit de stad naar het ziekenhuis is echter niet zo goed geregeld. De ver pleegsters kunnen hier wat hinder van ondervinden, aangezien ze niet intern in het ziekenhuis zitten, maar in de stad wonen. Voor Zonnegloren wordt het moeilijker om Amerikaanse ver pleegkundigen op te nemen. De finan ciën vormen hierbij een struikelblok en daar zal in de toekomst nog over gesproken worden. De verpleegsters die naar Titusville gaan komen daar op de loonlijst en krijgen in dollars uitbetaald, hoewel ze qua salariëring wel een stapje terug gaan. De verpleegsters moeten ook de reis zelf betalen. Plannen om twee ver pleegkundigen uit Titusville naar Zon negloren te laten komen zullen voor lopig nog niet gerealiseerd worden. In het kader van de kinderboekenweek, die dit jaar duurt van woensdag 5 tot zaterdag 15 oktober, heeft de jeugdaf deling van de openbare bibliotheek aan de Albert Cuyplaan in Soest weer een aantal activiteiten georganiseerd voor kinderen van vier tot en met veer tien jaar. Evenals in voorgaande jaren is er sprake van een gevarieerd pro gramma. Het spits wordt afgebeten door poppen speler Hans Hildebrand uit Maarssen- broek, die op woensdag 5 oktober van twee tot vier uur 's middags in de zaal van de uitlening een voorstelling geeft. Hans Hildebrand werkt met handpop pen, stokpoppen en marionetten. Hu mor speelt een belangrijke rol in zijn programma's. Hildebrand is niet iemand die in z'n kastje blijft zitten om alleen zijn voorstelling te doen, ook het publiek heeft alle mogelijkheden om hieraan een bijdrage te leveren. Deze middag is voor kinderen van vier tot en met acht jaar. Wie wil weten hoe kranten en tijd schriften worden gemaakt en hoe jour nalisten te werk, gaan, moet op zater dag 8 oktober naar de bibliotheek ko men. Daar vertellen Bert Visser, die onder andere werkt voor het jeugd blad Taptoe en voor het KRO-radio- programma Krachtvoer, en Jos Slats Amersfoortse Courant) over hun da gelijkse bezigheden. Ook wordt er een video-film vertoond, die goed laat zien wat er allemaal komt kijken bij het maken van een dagblad. Wie op 8 oktober naar de bibliotheek komt, kan ook zelf kranten en Taptoe-nummers maken. De twee journalisten komen om tien uur 's morgens. Om ongeveer half één moeten de zelf gemaakte kran ten klaar zijn. Dit onderdeel van de kinderboekenweek is voor kinderen van 9 tot 14 jaar. De activiteiten worden afgesloten met een filmvoorstelling op woensdag 12 oktober. Op het programma staat de Engelse speelfilm De Plank, een ver haal over twee onhandige timmerlie den die met een lange plank, die ze nodig hebben om een vloertje te ma ken, de hele stad op stelten zetten. Aangezien er veel bezoekers verwacht worden, zijn er twee voorstellingen. De eerste voorstelling begint om twee uur 's middags. Om vier uur is er een tweede voorstelling. De Plank duurt vijftig minuten en is geschikt voor kin deren van acht tot met veertien jaar. gemeester drs. G. Plomp, die namens Loco-burgemeester drs. G. Plomp ffeli- het gemeentebestuur zijn felicitaties citeert Willeke en Wim Slingerland, aanbood. Vele honderden leerlingen, oud-leer lingen, vrienden, bekenden en andere relaties waren zondagmiddag te gast bij het danscentrum van Wim en Wil leke Slingerland aan de Weegbree straat, dat zijn 10-jarig jubileum vier de. Met een feestelijk 'Open Huis' dat om drie uur begon en 's avonds om acht uur nog nauwelijks was afgelopen, werd het feest op grote schaal meege vierd door de vele jonge en oude inwo ners en inwoonsters van Soest, die bij Slingerland hun eerste onzekere pas sen op de dansvloer hebben gemaakt. Van die onzekerheid was zondag overigens niets te merken, toen er - na enige aarzeling - door velen van de gelegenheid gebruik werd gemaakt om "met de beentjes van de vloer" te gaan. Stralend middelpunt van de feestelijk heden waren uiteraard Wim en Willeke Slingerland zelf, die met zichtbaar ge noegen de felicitaties van hun "leer lingen" in ontvangst namen. Uiteraard waren er ook grote en kleine cadeau tjes voor het jubilerend dans-echtpaar. De meeste indruk maakten ongetwij feld de fraai "plant" waaraan meer dan twintig bankbiljetten van tien gulden groeiden, die hun werd aange boden door het Formation Team "Quick Motion," en het geschenk onder couvert (een fors geldbedrag) dat hun namens de leerlingen werd overhandigd door Pjotr van Wuyck- huyse. Wim Slingerland, als altijd vlot van de tongriem gesneden, bedankte de goede gevers voor dit geschenk met een toe spraak. Het geld zal hij besteden aan de aanschaf van een video-installatie, die hem bij het dans-onderricht uit stekend van pas zal komen. Wim Slingerland wees erop dat hij in de af gelopen tien jaar altijd zoveel mogelijk aan de wensen van de leerlingen tege moet was gekomen. Hij keek met ge paste trotst terug op het verleden en stelde vast dat het danscentrum een echt succes is geworden. Ook voor de komende jaren zullen voor het dans centrum goede jaren worden, hoopte hij. Onder de vele gasten was ook loco-bur- Als onderdeel van een Europese va kantiereis, waarbij ook Nederland enkele dagen werd "aangedaan", bracht mevrouw Patricia Risberg, de secretaresse van Titusvilles burge meester Truman Scarborough, met haar echtgenoot Robert vorige week een bliksembezoek aan Soest. In Zie kenhuis Zonnegloren voerde zij ge sprekken over de mogelijke uitwisse ling van verpleegkundigen tussen Ti tusville en Soest. Het resultaat daar van is dat volgend jaar inderdaad twee Nederlandse verpleegsters in het Jes se Parrish Memorial Hospital kunnen gaan werken: (Zie het artikel elders in deze krant. Pat Risberg werd in Soest rondgeleid door Betty Kuivenhoven, de secreta resse van burgemeester P. Scholten. Na haar bezoek aan Zonnegloren maakte zij een oude belofte van haar werkgever waar. Deze was er tijdens zijn bezoek dit voorjaar niet toe geko men ook de Oudheidkamer aan de Ferdinand Huycklaan nog met een bezoekje te vereren. Voorzitter A. van den Dijssel van de Historische Vereni ging overhandigde haar daar een En gels spreukenbordje uit de Verzame ling van het oude Spreukenhuisje. Ook ontmoette Pat Risberg de ex- Griftlander Edo Vogel en zijn ouders. Edo was tijdens de reis die een aan tal leerlingen van het Griftland Col lege deze zomer naar Titusville maak ten bij de familie Risberg "ingekwar tierd". Vorig week woensdag hield de werk groep die zich in Soest wil gaan bezig houden met de adoptie van een project in de Derde Wereld een eerste bijeen komst ten huize van Leidje Tomassen, een van de initiatiefneemsters. De werkgroep, die aanvankelijk bestond uit Leidje Tomassen, Nelleke Streef kerk en Joke Koot, kon op deze avond maar liefst 6 nieuwe mensen begroe ten, die allen op een of andere manier willen meewerken aan de voorlopige doelstelling van de groep. "Dat is boven verwachting," merkt Leidje Tomassen op. De nieuwe men sen zijn afkomstig van verschillende instellingen, of hebben hun medewer king op particuliere basis toegezegd. Van verschillende kanten was boven in het afgelopen weekeinde werden in Amicitia in den Haag danswedstrijden georganiseerd in alle klassen door dansschool Parne uit Amsterdam. Hoogtepunt op zaterdagavond was een wedstrijd voor La tin Formation-teams, waaraan door het Soester team Slingerland werd deelgenomen. Het team startte het nieuwe wedstrijd seizoen succesvol. Het kon zijn trainer Wim Slingerland een verdiende eerste plaats aanbieden als jubileumge schenk voor het 10-jarig bestaan van het danscentrum. Tweede werd het team van Dansschool Verbiest uit Hoorn en derde het team van dans school v.d. Wildt uit Oudenbosch. Op zondag tijdens de receptie die zeer druk bezocht werd door leerlingen, oud-leerlingen, vrienden en bekenden van Wim en Willeke Slingerland kon den Heemie Henken en Monique Kerst- holt een tweede jubileumgeschenk aanbieden. Zij hadden n.1. 's middag in Den Haag de finale van de Latin II-- klasse overtuigend gewonnen. Door deze overwinning en het door hen in mei al gewonnen Nederlands kam pioenschap, verzamelden zij voldoende punten om te promoveren naar de hoogste klasse:Latin I. In de Ballroom wist het paar Henk en dien ook telefonisch al positief gerea geerd. Al met al reden genoeg voor de werkgroep om het initiatief verder te gaan uitbouwen. De voornaamste doelstelling van de werkgroep is de adoptie van een pro ject in de Derde Wereld, en wel op een zodanige wijze dat de gemeenschap van Soest daaraan op zo groot moge lijke schaal kan deelnemen. Voorwaar de daarvoor is onder meer dat het pro ject een niet al te zware politieke of godsdienstige binding heeft, zodat alle geledingen in Soest ermee kunnen in stemmen. De volgende fase in het werk dat de groep zich heeft voorgenomen is nu het onderzoeken van een aantal potentiële projecten, o.m. van de NOVIB en de HIVOS. Ook het materiaal van de Kat holieke hulporganisatie Melania (die overigens geen missiewerk verricht) wordt in het onderzoek betrokken. De werkgroep komt op 31 oktober op nieuw bijeen ten huize van Joke Koot, Haverweerd 8. Loes Vooy beslag te lessen op de 3e plaats in de hoofdklasse- Al met al een zeer succesvolle start van het nieuwe dansseizoen van de Soester Dansschool. De cultureel attaché van de Franse ambassade in Nederland, de heer M. Doumet, heeft zaterdagmiddag j.1. bij kunsthandel Ger Luttik in Soest een tentoonstelling geopend van Franse en Nederlandse schilders. De schil derijen, meest olieverven maar ook aquarellen en etsen, hebben als ge meenschappelijk onderwerp het Frans landschap. Twee Franse schilders - de surrealist Patrick Bousignac en de realist Pier- re Courtois - en drie Nederlanders - de expressionisten Harry Heinemans en Leendert van Lier, en de impressionist Simon Sint - hebben in totaal 35 schil derijen voor de tentoonstelling be schikbaar gesteld. De drie Nederlan ders waren allen in persoon tijdens de "vernissage" aanwezig, samen met een groot aantal andere gasten. De heer Doumet wees er in zijn openingswoord op dat Nederland niet al leen in de randstad, maar ook verder in de provincie over uitstekende musea en galeries beschikt. Met enige jaloers heid had hij daarvan kennis genomen. Het was hem een groot genoegen deze tentoonstelling juist in een plaats als Soest te openen. In Frankrijk bestaat een aanmerkelijk groter verschil tussen de stad (Parijs) en het platte land, als het gaat om de mogelijkheid om kennis te nemen van allerlei kunst uitingen. De heer Doumet complimenteerde de heer Luttik met zijn galerie en wenste de expositie veel succus toe. Door de keuze van het onderwerp - het Franse landschap - voelde hij zich als het ware op een stukje Franse bodem, aldus de heer Doumet. Hij ontving uit handen van de heer Luttik een fraai boek over Vincent van Gogh. De galerie van de heer Luttik, die vooral Afrikaanse kunst verhandelt, is gevestigd aan de Koninginnelaan 99. ingang Groen van Prinsterenstraat. De expositie duurt tot en met zaterdag 22 oktober a.s. en is behalve op zondag en maandag dagelijks geopend van 13.00 tot 18.00 uur. Een inwoonster van Haarlem deed bij de politie aangifte van vernielingen aan haar auto. Onbekenden hadden de vier banden lek gestoken. De auto stond in het weekeinde geparkeerd bij Mariënheuvel aan het Nieuwerhoek- plein. Wim Slingerland met de winnaars van de finale Latin II: Henny Henken en Monique Kerstholt. Foto: Pieter Paul Swager. Voor alle Soester kinderen tussen zes en veertien jaar is er een woordenspel met gratis deelname en nog een leuk boekje toe bij Boekhandel Van de Ven. De zes winnaars krijgen een boek naar hun eigen keuze uit de bekroonde kin derboeken van deze kinderboeken week. Boekhandel van de Ven speelt dit jaar leuk in op het motto van de kinder boekenweek "Spelen met woorden." In de etalage van de boekwinkel aan de Soesterbergsestraat zijn 17 woorden te vinden die voorkomen in de titels van de bekroonde kinderboeken. Met die woorden kunnen de kinderen nu zelf spelen. Je kunt er een zin van maken of een heel opstel, je kunt er een versje van maken of een echt gedicht, maar ook een rebus of een cryptogram, of een scrabblespel, je kunt natuurlijk ook knippen, plakken, verven, teveel om op te noemen, bedenk zelf maar wat en ga maar eens lekker "Spelen met Woorden." De zes leukste inzen ders kunnen een boek kiezen uit de be kroonde kinderboeken van dit jaar, maar iedere inzender krijgt in ieder het leuke, mooi geïllustreerde boekje "Tien onmogelijke reizen," gemaakt door Arne Zuidhoek. De wedstrijd duurt van 5 tot en met 15 oktober, wed strijdformulieren kun je afhalen in de winkel. het woordenboek, etc. Het thema "Spe len met woorden" maakt kinderen be wuster van hun mogelijkheden met de taal. De premie-uitgave voor de Kinderboe kenweek 1983 is een boekje met als titel "Mijnheer Van Dale en juffrouw Schol ten," geschreven door Kees Fens en geïllusteerd door Margriet Heymans. Tijdens de Kinderboekenweek kost het boekje 3,50, bij aankoop van een of meer kinder- of jeugdboeken in de boekhandel. Het thema "Spelen met wóórden" wordt door deze Kinderboe- kenweekuitgave op een uitstekende manier vorm gegeven: Juffrouw Schol ten bestaat uit woorden, en die woor- den komen uit Mijnheer Van Dale (het bekende woordenboek). Maar als juf frouw Scholten smelt, gaan de woorden weer terug naar Mijnheer Van Dale. Zoals Kees Fens schrijft: "Mijnheer Van Dale staat voor niets; hij levert alle woorden om juffrouw Scholten te maken en ook weer alle woorden om haar te laten verdwijnen. De taal schrikt voor niets terug." Het boekje gaat dan ook over taal, over rijmwoor den, oude en nieuwe woorden, over het alfabet, over mooie en lelijke woorden, over woordenboeken. En waar woorden tekort schieten komt Mar griet Heymans te hulp met haar bij zonder geestige tekeningen. Omdat de Kinderboekenweekuitgave meestal te moeilijk voor de kleuters is, is er voor hen een speciaal "leporello" of vouwboek gemaakt. Het heet: "Ver tel me een verhaaltje" en het gaat over een vader die een verhaal wil vertellen maar zijn bril niet kan vinden. Op elke "vouw" van het boek zien we hem tel kens een verdieping lager naar die bril zoeken. Onderaan gekomen kunnen de kleuters weer van bovenaf aan begin nen. "Vertel me een verhaaltje" werd getekend door Gisela en Per Ekholm en kost tijdens de kinderboekenweek ƒ1,50. Anton Quintana. Vandaag, woensdag 5 oktober, begint de jaarlijkse Kinderboekenweek, met als centraal thema "Spelen met woor den." Vooral voor het onderwijs is dit een thema met veel mogelijkheden al lerlei taalspelletjes, meer aandacht voor poëzie, werken met het alfabet en

Soester Courant | 1983 | | pagina 9