W£ *3 Ze zeggen dat ze voorlichting geven Enda's nog waar ook! scüocinakci Eet-wijzer Opel introduceert aktie- modellen Soest loopt langzaam warm voor vredesmars in Den Haag 'Aardgas en Wonen', nuttige hulp voor energiebesparing Turkse film van Yilmaz Güney Düsman Voorstelling Jane Literaire avond voor fijnproevers voedingsrubliek met tips en informatie door Celestine Schotanus, diëtist Wé De maaltijdschijf Vernielingen aan auto's Kaschèque gestolen Spaarweek bij de Rabobanken Laten we eerlijk zijn: als je tegenwoordig iets goeds wilt kopen zul je jezelf moeten voorlichten want de verkoper heeft er öf geen tijd voor, öf geen zin in öf geen verstand van. Nee, dan Schoemaker. Neemt notabene de tijd voor je. Die wil alles van je weten om je alsjeblieft het juiste apparaat te leveren. Geen kwaad woord van Schoemaker. Die kan er wat van! Eigen technische dienst voor snelle service en garantie Voor alle zekerheid! .WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT 78 JEL. 17253 (Technische dienst tel. 10344) Vredeslied 29 oktober Dief actief in lunchpauze Bereikbaarheid van 'De Borg' Agenda De Borg HET CULTUREEL CENTRUM IN SOEST Donderdag 13 oktober: Vrijdag lJj oktober: Zaterdag 15 oktober: In de maaltijdschijf staan de voedings middelen vermeld, die belangrijk zijn om de maaltijden goed samen te stel len. In vak 1 zien we brood, aardappelen, peulvruchten en deegwaren (macaroni, rijst e.d.). Deze produkten leveren vooral zetmeel, plantaardig ei wit, B-vitamines, mineralen en voe- -dingsvezel (dat is een onverteerbare stof die in plantaardige produkten voorkomt en nodig is voor een goede stoelgang). In vak 2 zien we groente en fruit. In deze produkten vinden we vooral vita- 'mine C en voedingsvezel, tevens mi neralen en andere vitamines. In vak 3 komen we melk, melkproduc ten, vis, ei, vlees en kip tegen. Ze le- veren vooral veel dierlijk eiwit, ver- I schillende vitamines en mineralen. Het is heel eenvoudig om deze levensmid- k delen in elke maaltijd te verwerken. In vak 4 vinden we margarine, boter en halvarine. Deze produkten bevatten vet en viatmine. A en D. Halvarine bevat half zoveel vet als margarine en bo ter. De dieetmargarine heeft hetzelfde vet gehalte als margarine en boter. Dun smeren is belangrijk en niet te vette jus bij de warme maaltijd nemen. Als u elke maaltijd zó samensteld dat u iets uit ieder vak heeft, wordt de maal tijd gezond. U moet er wel op letten, dat u wat minder vette levensmiddelen kiest. Liever halfvolle melk dan volle melk, liever 40+ kaas dan volvette kaas. Een voorbeeld van een goed samenge steld ontbijt en lunch is: bruinbrood, dun besmeerd met halvarine of marga rine en belegd met 40+ kaas. Daarbij een beker halfvolle melk en een vrucht. Een voorbeeld van een goede warme maaltijd: een niet te vet stukje vlees, niet te vette jus, een ruime portie groente, een schaaltje rauwkost, aar dappelen een een melknagerecht. Uit deze voorbeelden blijkt, dat er bij elke maaltijd een produkt uit een vak van de maaltijdschrijf voorkomt. In de maaltijdschijf zien we voedingsmid delen (brood, boter, melk, groente); maar deze produkten bevatten voe dingsstoffen die nodig zijn om ons lichaam goed te laten funktioneren. De voedingsstoffen zijn: eiwit, vet, kool hydraten, vitamines, mineralen, water en voedingsvezel. De eerste drie vormen de groep brand stoffen. Ze leveren energie voor het lichaam; vet levert tweemaal zoveel energie als eiwit en koohydraten. Ei wit, water en mineralen behoren tot de groep bouwstoffen. Ze zijn nodig voor de opbouw en het in stand houden van ons lichaam. Enkele mineralen zijn: kalk. ijzer, natrium en kalium. Kalk is o.a. nodig voor de opbouw van het ske let en gebit en komt veel voor in melk. Tot de groep beschermende stoffen be horen de mineralen en de vitamines. De vitamines duidt men aan met de let- Een inwoonster van Hengelo deed vorige week bij de politie aangifte van de vernieling van een tochtraampje van haar auto, die geparkeerd stond aan de Vredehofstraat. Hetzelfde over kwam een inwoner van Baarn, die zijn auto had achtergelaten op het par keerterrein aan de Smitsweg. Een bewoner van de Akkeren ontdekte vorige week dat van zijn girorekening een bedrag van 500,- was afgeschre ven. De kaschèque waarmee het geld geïnd moest zijn had hij echter nooit in zijn bezit gekregen. Het vermoeden be staat dat de chéque uit zijn brievenbus werd gestolen. ters van het alfabet. Vitamine A komt voor in margarine en halvarine en in de vorm van caroteen (die in het li chaam wordt omgezet tot vitamine A in bv. groene groente en worteltjes. Vitamine B komt voor in graanproduk- ten, peulvruchten, melk en melkpro ducten. Vitamine C komt veel voor in citrus- fruit, groene bladgroenten en koolsoor ten. Bij te lang koken gaat vitamine C verloren. Vitamine D vinden we in dierlijke voedingsmiddelen zoals melk, melkproducten en vette vis. Bij tekorten aan vitamines kunnen ziektes optreden. Mocht u vragen hebben over uw voeding, dan kunt u die schriftelijk richten aan de Soester Courant. Op de envelop gaarne vermelden: "Eet-wij zer." Dat sparen door de jaren heen een zinvolle zaak is en blijft, wordt tijdens de jaarlijks door de Rabobanken in Nederland te organiseren spaarweek extra benadrukt. Zeker in tijden waar in het economisch minder goed gaat, wordt er intensiever gespaard. Het ap peltje voor de dorst spreekt bijna iedereen sterk aan. De Rabobanken, van huis uit spaarbanken, weten de spaarder met een aantrekkelijk pak ket spaarvormen voor zich te winnen. De jaarlijkse spaarweek, een ware traditie van de Rabobanken, zorgt voor druk spaarverkeer van maandag 17 tot en met vrijdag 21 oktober. Nieuwe spaarders De Rabobanken rekenen ook dit jaar weer op een toeloop van nieuwe cliën ten. Het huidige marktaandeel be draagt ca. 50% van het totale lande lijke spaardersbestand. Hoewel Nederland als een zeer spaar zaam land bekend staat - het totale spaartegoed beloopt zo'n 130 miljard gulden - dat is gemiddeld 10.000 per Nederlander! is het aantal nog-niet- spaarders groter dan wordt veronder steld. Ook de jeugd kan door middel van goe de voorlichting voor het sparen wor den geïnteresseerd. Iedereen heeft wel een spaar- doel Iedereen heeft zo zijn eigen spaarwen- sen. Daarbij valt te denken aan Sparen voor onverwachte gebeurte nissen (auto- en wasmachinereparatie). Sparen voor kostbare aankopen in de toekomst (nieuwe auto, bankstel). Sparen voor later (aanvulling op het pensioen). Sparen voor kinderen en kleinkinde ren voor studie of huwelijk Sparen voor regelmatige uitgaven (hypotheek-rente/aflossing en verze keringen). Kalender en premie Alle spaarders - nieuwe zowel als be staande- ontvangen gratis de jaarlijkse kalender die de Rabobank uitbrengt. Dit keer onder de titel "Onderweg iif" Nederland" kan de ontvanger een fraaie verzameling foto's van Nederland te gemoet zien. Wie besluit met ingang van volgende week automatisch (b.v. maandelijks een vast bedrag) te gaan sparen, ont vangt bovendien een spaarpremie van 7,50. Rabobank Tienerrekening Alle jeugdige Rabobank-cliënten tus sen 10 en 18 jaar ontvangen een speci aal voor hen ontworpen sportkalender voor 1984, zolang de voorraad strekt. Ook hier: nieuwe cliëntjes krijgen de fraaie jeugdkalender eveneens kado. Aan het Soester Vredesplatform zal het in ieder geval niet liggen. Reeds enige weken zijn tientallen leden van het platform in touw om zoveel mogelijk Soesters te mobiliseren voor de grote vredesmars op 29 oktober in Den Haag. Begin deze week waren de 6 bussen voor de demonstratie al bijna vol. Ook in Soesterberg bestaat er opvallend veel belangstelling voor de Haagse vredesmars. Direct na de vredesweek, die dit jaar van 18-25 september werd gehouden, is met name het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV) begonnen met massale verspreiding van het bekende 29 okto- ber-affiche onder de bevolking van Soest. In de meeste straten hangt nu wel ergens zo'n biljet voor het raam. Onderwijl hebben ruim 800 burgers de advertentie-oproep voor Den Haag on dertekend, welke op woensdag 19 okto ber in de Soester Courant verschijnt. Ook de PvdA verspreidt eigen ma teriaal voor 29 oktober in Soest. Volgens het landelijke organisatieco mité Kruisraketten Nee zullen naar verwachting 500.000 mensen naar Den Haag komen. Vele tienduizenden ko men in totaal 2000 bussen naar de resi dentie. De spoorwegen houdt rekening met 300.000 mensen die per trein naar Den Haag zullen reizen. De bussen uit Soest worden bij het Zuiderpark gepar keerd vanwaar ze ook weer vertrek ken. De demonstratiestoet in Den Haag zal de volgende 10 kilometer lange route nemen: Malieveld, Korte Voorhout, Lange Vijverberg, Buitenhof, Hofweg, Spui, Grote Marktstraat, Prinsegracht, Lijnbaan, Loosduinsekade, De la Rey- weg, Veluweplein, Roland Holstweg, Zuiderpark, Zuiderparklaan, Valken- boschlaan, Laan van Meedervoort, Javastraat, Koningskade, Malieveld. Op deze route passen, aldus de Haagse politie, circa 300.000 mensen. Treinreizigers worden vanaf de sta tions Centraal (loopafstand) en Hol lands Spoor per tram/bus naar het Malieveld vervoerd. Het IKV in Soest laat weten dat er speciale treinkaar tjes beschikbaar zijn voor de vredes mars in Den Haag. Prijs: 19,-, geldig op zaterdag 29 oktober vanaf elk sta tion in Nederland. Deze vervoersbewij zen zijn echter niet bij het IKV of via de NS-loketten verkrijgbaar, maar dient men rechtstreeks in Den Haag te be stellen: tel. 070-924331. Artiesten die zullen optreden, zover nu bekend, zijn Frans Halseman, Herman van Veen en Adèle Bloemendaal. Andere gemeenten Behalve in Soest is er ook in vele andere gemeente grote belangstelling voor de vredesmars. In Baarn heeft men reeds vier bussen vol. In het zuiden en oosten van het land moet men zelfs bussen gaan huren in België en Duitsland, aangezien in eigen land geen bus meer te krijgen is. Ook uit de Bondsrepebuliek worden duizenden demonstranten verwacht in Den Haag, waaronder een delegatie van de "Soester Friendensinitiative" uit het Westduitse Soest. Zoals bekend vertrekken de bussen uit Soest om 9.30 uur vanaf het gemeente huis (Soestdijk), 9.45 uur Open Hof (Smitsveen) en 10.00 uur vanaf het bus station Soest-Zuid. De bus voor Soes terberg vertrekt om 10.15 uur vanaf de Banningstraat. Adriaan Slooff. Opel introduceert in Nederland voor het najaar enige speciale uitvoeringen van bestaande modellen, met de nadruk op de voordelige aanschafprijs en uitge breide uitrusting, b.v. de Kadett Eko- noom Op basis van de Opel Kadett 1.2. S wordt de Kadette Ekonoom in het le veringsprogramma opgenomen. Dit type is ondermeer voorzien van: de zuinige 1.2. S 60 pk motor, onderhoudsvrije accu, binnenbekleding van de Special, ronde halogeen koplampen en tapijt op de vloer. Kadett J Gebaseerd op de 3 of 5 deurs Kadett Special, is het leveringsprogramma uitgebreid met de Kadett J. welke on dermeer is voorzien van: 1.3 liter mo tor, quartz klok, getint glas. kaarten- vakken in voorportieren. 175/SR 13 banden op 5% J sportvelgen, J striping en deluxe sportstuur. Het voordeel voor de klant bedraagt 1.131 (3 drs.) en 1.198 (5drs.). Ascona J Op basis van de Ascona standaard 1.3 S, 2 en 4 deurs, is er ook een J uit voering met ondermeer 1.6 S motor, van binnenuit verstelbare linker buitenspiegel, 185/70 Sr 13 banden op 5^è J sportvelgen. sportstuur, J stri ping en J pakket. Het voordeel voor de klant bedraagt 1.1333 (2 drs.) en 1.215 (4 drs.). Deze drie aktie-modellen zullen dit na jaar leverbaar zijn. Energiebesparing is en blijft een zin volle zaak. Het biedt een direkte moge lijkheid om de stijgende woonlasten te beteugelen. Uitgaande van deze ge dachte hebben Gasunie en VEGIN het boekje "Aardgas en Wonen" samenge steld. Deze uitgave bevat een schat aan tips die kunnen leiden tot een lager energieverbruik. Wie de tips opvolgt, zal tot de verras sende ontdekking komen dat energie besparing beslist niet hoeft te leiden tot vermindering van wooncomfort. Inte gendeel. Vooral de beschreven isolatie maatregelen zijn een tweesnijdend zwaard: ze kunnen een aanzienlijke energie- en kostenbesparing opleveren en tegelijkertijd voor een verbetering van het wooncomfort zorgen. Bij het schrijven van "Aardgas en Wo nen" is men ervan uitgegaan, dat de lezer niet tevreden zal zijn met een reeks losse tips, maar ook het hoe en waarom wil weten. "Begrip van wat er aan de hand is, bevordert trouwens in hoge mate het effect van de aanwijzingen die wij geven," aldus VEGIN en Gas unie. Het eerste hoofdstuk is gewijd aan de voorwaarden, waaraan moet worden voldaan wil een mens zich behaaglijk voelen. Vervolgens komen aan de orde: woningbouw, vroeger en nu, warmte verliezen (en de mogelijkheden om die te beperken), wat energiebesparende maatregelen kosten en wat ze ople veren, systemen voor verwarming, hoe te stoken met een centrale verwar ming, informatie over geisers, boilers en andere toestellen en adviezen over veiligheid. "Aardgas en Wonen" is een boekwerk, waarin in iets meer dan honderd pa gina's tal van aspecten die met ener gieverbruik te maken hebben, de revue passeren, in voor iedereen begrijpe lijke taal. Vooral met het oog op het ko mende stookseizoen is het een handig naslagwerk voor degenen, die daad werkelijk hun gasrekening omlaag wil len brengen. Het boekje is verkrijgbaar bij de plaat selijke gasbedrijven en bij de N.V. Ne derlandse Gasunie, afdeling Voorlich ting, Postbus 19,9700 MA Groningen. A Geen Nieuwe Kernwapens IN EUROPA Het alom bekende vredeslied voor 29 oktober op grammofoonplaat uitge bracht is nu ook in Soest verkrijgbaar. Op kant A een instrumentale versie van het vredeslied door het orkest De Volharding en op kant B is de gezongen tekst van Jules de Corte en Nellie Frij- da te beluisteren. Muziek tegen kernwapens wil muziek gebruiken als vredelievend instrument tegen kernwapens. Omdat muziek prettig is, vormt ze een schrille tegen stelling met het effect van de kernwa penwedloop. Speciaal voor de vredes mars van 29 oktober in Den Haag is dit vredeslied gemaakt, aldus componist Gilius van Bergeyk. Het singletje is voor 6,- verkrijgbaar bij het IKV in Soest: St. Theresiastraat 15,tel. 14622. Op bovenstaand adres is ook het week blad "Het wapen van Woensdrecht' met veel actuele informatie over de ko mende vredesmars in Den Haag ver krijgbaar. Twee medewerkers van een bedrijf aan de Koningsweg werden het slacht offer van een onbekende die tijdens de lunchpauze het kantoor doorzocht. Hij verdween met een portemonnee met een inhoud van 250,-, een giropas, een bankpas, een rijbewijs, een girobetaal kaart en een kentekenbewijs. In verband met de werkzaamhe den aan het winkelcentrum Overhees aan de Di Lassostraat is de toegang tot De Borg aan die zijde voorlopig niet mogelijk. De toegang via de Willaertstraat is gedurende nog een aantal weken de enige mogelijkheid om de hoofdingang van De Borg te be reiken. Woensdag 12 oktober: 9.00 uur Damesbowling Wijkvereniging 9.00 uur Bewegingsleer dames 9.00 uur Computercursus Advisie 14.00 uur Seniorensoos Veenbesstraat 19.00 uur Thema-avond Vrouwenraad 19.00 uur Bedrijfsbowling Donderdag 13 oktober: 9.00 uur Seniorenbowling 9.30 uur Volksdansen 9.30 uur Vergadering Mav-directeuren 19.00 uur Bedrijfsbowling 19.30 uur Bridgen Eemland 20.00 uur Bestuursvergadering' ABVA/KABO 20.00 uur Rijschool Ruyssenaar Vrijdag 14 oktober: 9.00 uur Seniorenbowling 9.00 uur Boekenmarkt school 'Overhees' 15.30 uur Receptie 'De Vijverhof' 20.00 uur Klaverjassen Chemco 20.00 uur Klaverjassen Wijkvereniging Maandag 17 oktober: 19.00 uur Bowling SBB 20.00 uur Rijschool Los 20.00 uur Vergadering VVD Dinsdag 18 oktober: 19.00 uur Bowling SBB Woensdag 19 oktober: 9.00 uur Damesbowling Wijkvereniging 9.00 uur Bewegingsleer dames 10.00 uur VOS-cursus 14.00 uur Bingo Wijkvereniging 20.00 uur Rijschool Los 20.00 uur Bowling Borg-Toernooi Donderdag 20 oktober 9.00 uur Seniorenbowling 9.30 uur Volksdansen 14.00 uur Film Wijkvereniging 19.30 uur Bridgen Eemland 20.00 uur Rijschool Ruyssenaar 20.00 uur Bowling Wijkvereniging Vrijdag 21 oktober: 9.00 uur Seniorenbowling 20.00 uur Klaverjassen Tipsy Zaterdag 22 oktober: 20.00 uur Theater Martine Bijl Zondag 23 oktober: 12.00 uur Middagconcert Jongerenkoor Soesterveen Maandag 24 oktober: 19.00 uur Bowling SBB 20.00 uur Rijschool Los Dinsdag 25 oktober 19.30 uur Reanimatie-cursus 19.30 uur Bowling SBB 20.00 uur Modeshow Steenhof fstraat 46 telefoon 02155 - 1 95 77. RegieZeki Okten Scenario: Yilmaz Güney Met: Aytac Arman, Güngör Bayrak, Güven Sengil, Kamil Sönmez e.a. Turkije 1980 De Turkse regisseur Yilmaz Güney heeft een belangrijk deel van zijn leven in de gevangenis doorgebracht, omdat hij te lastig was voor menig onfris bewind in Turkije. Maar de tralies weerhield hem er niet van zijn vak als filmmaker uit te oefenen. Zo schreef hij in het gevang van Yol - verleden jaar ontving Güney samen met Mis sing van Costa-Gravas, hiervoor de Gouden Palm als beste film van het festival van Cannes - en vóór Yol aan Düsman (De Vijand). Centraal in de film staat Ismaël, die tevergeefs aan de bak probeert te ko men, maar nauwelijks werk vindt Deels door de belabberde situatie, deels doordat Ismaël teveel lieverd is, een beetje een slappeling zelfs. Zijn dochter is zijn enige troost. Aange spoord door zijn vrouw gaat hij naar zijn familie toe. Zijn vader en broer tonen weinig gevoel. Naar hun mening heeft hij geen recht meer op het land dat hij verlaten heeft. Het komt tot een gevecht. Uiteindelijk keert hij naar zijn vrouw terug, maar ook daar bo tert het niet meer. Zijn vrouw wil ho gerop en verlaat hem. Ismaël wordt gedwongen om een andere weg in te slaan. Hij is vastbesloten om zijn toe komst niet langer van oude tradities te laten afhangen. Güney toont zich in zijn films een zeer nauwlettend toeschouwer van mense lijke gedragingen in een land met zo veel tegenstellingen. Zijn interesse gaat daarbij primair uit naar degenen aan de onderkant van de maatschappe lijke ladder, die het extra zwaar te verduren hebben. Allen streven naar verbetering van hun positie, naar een menswaardig bestaan en stuiten daar bij op grenzen die de maatschappij stelt. Wat de films van Güney echter boeiend en interessant maakt, is dat hij zijn hoofdfiguren zelf niet spaart: de grenzen zitten ook in hen zelf in de vorm van vasthoudenheid aan morele en religieuze normen. Direkte veroor delingen laat Güney achterwege: hij maakt de tegenstellingen zichtbaar door middel van zijn films. Aanvang: 21.00 uur. Entree: 5.-/CJP/4.-. Op vrijdag 14 oktober aanvang 21.00 uur, wordt in de grote zaal van het Artishockgebouw de voorstelling Jane gebracht. Marijke Beversluis, Carla Mulder en Matin Veldhuizen spelen onder regie van Mirjam Koen Jane, een voorstelling over het leven en werk van de 'vergeten' AmeriKaanse schrijf ster Jane Bowles (1917-1973). "Presentatie van Jane is levendig en geïnspireerd" en "Jane zorgt voor een feest van herkenning" schreven de Volkskrant en Trouw in hun recencies vorige week na de première op woens dag^ oktober in de Toneelschuur in Haarlem. Een feest der herkenning was het zeker voor de kleine kring be wonderaars, toen in 1981 de biografie 'A little original sin' over Jane Bowles verscheen. Een vermoeden werd ein delijk bevestigd. Jane gebruikte in haar verhalen steeds lokaties, gebeur tenissen en personen uit haar eigen leven. Maar vooral Jane zelf bleek aan de kenner van haar, kleine oeuvre (één roman, één toneelstuk en een paar novellen) al bekend te zijn. Veel van haar personages zijn namelijk een smeltkroes van Janes levensstijl, hu mor en innerlijk leven. Jane moet een hekel gehad hebben aan het inter preteren, analyseren en in abstracties vatten van haar onverwachte gedach- tensprongen, haar zondebesef, haar zeer persoonlijke moraal, haar angsten en obsessies. Ze schreef die gedachten en emoties direkt uit in haar fictie. Dat verklaart het steeds weer opdui ken van dezelfde thema's en verge lijkbare karakters. Dat verklaart ook het effect van haar werk op de lezers. Ze worden getroffen in een gevoelslaag die zelden door literatuur wordt be roerd. De drie actrices (allen hebben bij het Onafhankelijk Toneel gespeeld) zijn zeer vrij omgesprongen met het mate riaal. Hun Jane is een samensmelting van biografische gegevens en fictieve karakters uit haar werk. Alle drie spe len ze, in een snel een soepel versprin gende rolwisseling, Jane. Op een per soonlijke en aanstekelijke manier, la ten zij zien en horen wat zij in het werk van Jane zo verrast herkennen: de tintelende ongewone kijk op zichzelf en haar leven met anderen. Dat de belangstelling voor haar groeien de is blijkt naast het feit van beschou wingen over haar werk en leven in de literaire bladen de laatste maanden ook over de komende produktie van Globe, van haar enige toneelstuk "In the summer house (in het tuinhuis)", in maart volgend jaar. De volgende avond die de werkgroep 'Theater in Artishock' organiseert, is vrijdag 25 november. Om 21.00 uur zul len De Duo's met hun programma "Imitatie" hun opwachting maken. Aanvang: 21.00 uur. Entree: 7,50/CJP 6,-. Artishock's Literaire Salon organi seert op zaterdag 15 oktober een bij zondere literaire bijeenkomst voor de internationale fijnproevers. Jana Beranova en James S. Holmes PP lezen voor uit eigen werk afgewisseld door Simon Koeten (hobo) en Reinout Maartense (piano), die werk uitvoeren van barok en moderne componisten als Poulenc en Ravel. Jana Beranova (51) leeft al lang nood gedwongen ver van haar vaderland. Sinds 1968 probeert ze in Nederland méér bekendheid te geven aan heden daagse Tsjechische auteurs, wier werk vaak niet meer wordt gepubliceerd door het regime aldaar. Ze is opricht ster van de Stichting Cultura Slavica en is in 1975 met een serie cahiers gestart van poëzie van Tsjechische dichters. Zij heeft verder twee theater producties gemaakt en is free-lance actrice. Ze dicht en vertaalt literaire werk van o.a. Milan Kundera. "Je kunt je wor tels niet verloochenen", vindt ze, reden waarom ze ook in 1968 tijdens de Rus sische inval in Tsjechoslowakije zei: "Ik heb mijn Tsjechische ik weer ont dekt." Over die inval maakte ze in 1978 het boek "Praag 21 augustus 1968/ Abel en Kaïn waren ook broers' Haar poëzie is haast on-Nederlands. Ze dicht over bomen, bergen, meren en bossen die voor haar een personifi catie vormen van het leven, maar ook over het milieu en het wereldgebeuren. De gedichten zijn afwisselend aangrij pend en humoristisch, op het puntige af. Haar tekst: "Als niemand luistert naar niemand vallen er doden in plaats van woorden", als poster ooit uitgege ven door Amnesty International en vaak herhaald op radio «elevisie. in kranten en tijdschriften, is heel be kend geworden. Onlangs verscheen van haar "Geen hemel zo hoog" bij Agathon, Bussum. James S. Holmes PP (59) kwam in 1949 naar Nederland en woont sinds 1950 in Amsterdam, waar hij vertaal wetenschappen doceert aan de univer siteit. Hij kreeg voor zijn vertalingen van Nederlandse Poëzie (Lucebert, Nijhoff, Komrij en Piet Paaltjens) in het Engels verscheidene prijzen, waar onder in 1955 de Nijhoff-prijs. Hij was een van de oprichters van het tijd schrift Delta, waarvan hij lang re dacteur poëzie was. Behalve vele ver talingen heeft hij ook theoretische wer ken over het vertalen gepubliceerd, verder ook, vooral de laatste jaren, eigen poëzie met een homo-erotische thematiek. Hij is corresponderend lid van de Antwerpse groep Pink Poets. Vanavond vertelt hij o.m. over traditie en vernieuwing in de (hedendaagse) Amerikaanse poëzie. Presentatie en produktie: Ton Luiting. Aanvang Literaire Salon: 20.30 uur. Entree: 4.50/CJP 3,50.

Soester Courant | 1983 | | pagina 11