Kinderboekenweek de Stadhouder 't Zwaantje VAARDERHOOGT Hulde voor Soester voetbal-Sara Gehannes... DOE-HET-ZELVERS 'De levensboom als haag' Rondje hoest Herhalingsoefening Dammende duiven Het is nog volop „de boekenweek voor de jeugd" Stapels fijne nieuwe kinder boeken en alle bekroonde boeken V rij willigers V akature g Bank Soest TELETRONIC NEDERLANDbv Oudheidkamer Soest De kinderkaravaan komt eraan! Nieuwe najaarsaktie van Unicef ViUL&ïiJit TUREN GEEFT NARE RIMPELS iLi-jj-'ilajjij-TJjJJ voor 13 Soester Courant van woensdag 12 oktober 1983 13 door Arie Wandelaar Zo rechts en Links heeft Arie de afgelo pen week beluisterd dat zijn visie over de opheffing van supermarkt "Spullen- hulp" nogal wat stof h^eft doen op waaien. Wat Arie betreft was dat nou precies de bedoeling. "Spullenhulp" moet terugkomen, en daarom moeten wij over dit onderwerp met elkaar aan de praat blijven. Arie heeft de vorige week getracht in één volzin aan te ge ven op welke wijze dat met enig uit zicht op sukses zou dienen plaats te vin den. Een volzin die helaas wat ver minkt overkwam. Daarom probeert Arie 't deze week nog maar eens een keer. "Spullenhulp" is in Soest een zaak van hart en verstand. Wanneer de ene helft van de strijdende partijen (de gemeen te) het hart voor deze langzamerhand onverkwikkelijke zaak wat sneller laat kloppen, en de bij de Stichting Spullen hulp betrokkenen verstand voorrang verlenen aan emoties, dan moet een oplossing in zicht zijn. "Spullenhulp" moet terugkeren. Zo spoedig moge lijk. Omdat televisie in de huiskamer van Marie en Arie steeds opdringeriger wordt, heeft 't echtspaar Wandelaar besloten tegen deze opmars maatre gelen te treffen. De sopraan van Marie is wekelijks in de repetitieruimte van een zangvereniging te beluisteren. Arie heeft, wat zijn vrije avond betreft, ook onderdak gevonden. Sinds enige weken verblijft hij op maandagavond in het duivenzaaltje van de postduiven vereniging De Zwaluw aan de Schriks- laan. Zijn aanwezigheid daar betekent overigens niet dat hij tegen duiven staat te koeren, of plannen heeft dui venmelker te worden. Wel zou je kun nen zeggen dat hij in het kooitje is ge vlogen dat voor hem werd open gehou den. Lang geleden leefde Arie in de veronderstelling dat hij op 't gebied van dammen meer dan z'n mannetje stond. Zijn kwaliteiten gingen roesten in de jaren dat zijn opgroeiende kin deren elkaar met het dambord naar 't leven stonden en de zwart-witte schij ven onder houten auto's en kleine pop penwagens monteerden. Ook die tijd werd overleefd en zo kon het gebeuren dat aan het eind van de jaren zeventig Arie weer in het bezit kwam van een zeer fraai dambord met de daarbij be horende schijven. Afkomstig van een jeugdige Sinterklaas die Arie's doch ter aan het veroveren was en zijn sukses op het gemeentehuis met een van Arie afkomstige handtekening moest zien te bekrachtigen. Een slim me zet dus, dat dambord. Arie trapte er in en onderwees het toekomstige familie lid in de geheimen van de damsport. Toen ze na de trouwerij uit het zicht verdwenen waren kwamen de stenen nog zelden op het dambord terecht. Af en toe nog wel eens een potje, maar wat Arie's schoonzoon betreft was er geen eer meer te behalen. Die had de bruid binnen. In september is Arie op nieuw aktiviteiten op damgebied gaan ontplooien. Op de laatst gehouden bra derie van Soest-Zuid en de winkeldag van de Van Weedestraat maakte hij kennis met leden van D.V.S.B., letters die staan voor Damvereniging Soest - Baarn. In het op straat opgestelde kraampje speelde hij twee partijen die hij tot zijn eigen verbazing moeiteloos won. Na iedere partij de vraag of Arie er iets voor voelde zich maandagavond in het clubgebouw aan de Schrikslaan te laten zien. Lid worden dus van D.V.S.B. Ook omdat je je talenten nooit ongebruikt moet laten stapte Arie er op af. De dammende jeugd zou nog iets van Arie kunnen leren. Het pakte de eerste avond anders uit. Arie kreeg achtereenvolgens op zijn broek van een schriel uitziende jongeman, een zeer spits spelend meisje en een dame van middelbare leeftijd die tot dan ook 9lechts huisdamster was geweest. Drie partijen binnen een uur, alsof Arie de trein moest halen. Ervaren dammers zoals secretaris Meijerink en damwel- zijnswerker Jan van Dasselaar kwa men na afloop Arie moed inspreken en instructies geven. Met groenteman Jan van Dasselaar de partijen nog eens doorgenomen en geloof 't of niet, een week later ging het stukken beter. Vijf punten uit drie partijen. Voorlopig is Arie in de Schrikslaan nog onder de pannen. Het kennismakingstournooi duurt negen weken en Arie is nog lang niet verloren. Duidelijk Is hem wel ge worden dat je ook bij een zo bescheiden damtournooi niet appelachtig moet spelen en je haastige natuur maar be ter aan de kapstok kunt hangen. Wat Arie betreft Is dammen in de eerste plaat9 een zeer rustgevende be zigheid. Elders in de zaal spelen iedere avond competitie-spelers die de Indruk wekken het dammen te hebben uitge vonden. Hooggeleerde dames en heren die al uit hun concentratie werden ge bracht toen Arie op bescheiden wijze op afstand zijn neus begon te snuiten. Wie eens wat anders wil dan televisie kijken, belangstelling heeft voor dam men en een gezellig sfeertje, gecreëerd door oud en jong, dames en heren, op prijs stelt, moet Arie maar volgen. De duiventil aan de Schrikslaan staat voor iedereen open. Vlieg er eens in en laat je schaken voor een partijtje dammen. Een mens i9 nooit te oud en te jong om tijdens gezellige avonden iets te leren. Arie weet er van mee te praten. arie wandelaar SOESTER COURANT Schuurtje uitgebrand Aan de Jachthuislaan brak vorige week donderdagmiddag door onbeken de oorzaak brand uit in een schuurtje. De brandweer moest eraan te pas komen om het vuur te blussen. Het schuurtje ging geheel verloren. Gouden griffel: ANTON QUINTANA, De Bavianenkoning e nn (12jaare.o.) 10.30 Zilveren griffel: VIRGINIA ALLEN JENSEN: Sara en de deur nn (kleuterleeftijd) lO.UU ELS PELGROM: Voor niks gaat de zon op .a ac (8jaare.o.)Itf.&u ASTRID "PIPPI" LINDGREN: Ronja de Roversdochter (9jaare.o.) 24.90 HENK BARNARD: Hier ben ik dan .n _n (10jaare.o.) 13.DU KATHERINE PATERSON: Een brug naarTerabithia (Hjaare.o.) 17.90 WILLEM WILMING: Dicht langs de huizen (12jaare.o.) la.DU MICHAELENDE: Het oneindige verhaal _ft (12jaare.o.) OU.üU Zilveren Penseel: ARNOLD LOBEL: Kikker en pad zijn best tevreden (prentenboek) 13.50 JANOSCH: Dieren zijn ook mensen (prentenboek) ZU.UU En bovendien: GRATIS ballonnen GRATIS sprookjesprentenboek GRATIS de extra dikke KINDERBOEKENMOLEN, een gids boordevol informatie over kinder- en jeugdboeken GRATIS PRIJSVRAAG, met een leuk boekje voor iedere deelnemer (alléén bij Van de Ven) Speciale Kinderboekenweek uitgave „meneer van Daleen juffrouw Scholten", - tijdelijk slechtsJ.DU Kom snelkijken bij Boekhandel Soesterbergsestraat 53 - Soest-zuid Telefoon 12419 Van Weedestraat/Stadhouderslaan Telefoon 17699 - (naast Reisbureau Gerth) Op de enkele weken geleden gestarte enquête onder bij de Vrijwilligers Va- kature Bank aangesloten en ingeschre ven vrijwilligers is bemoedigend ge reageerd. Het aantal terug ontvangen formulieren ligt op een percentage van 20% en dat is vergeleken met andere gemeenten alleszins redelijk. Wat met de uitkomsten van deze enquête wordt gedaan en in hoeverre plannen kunnen worden verwezenlijkt waarop enkele van de vragen betrekking hebben, zal Een dineetje voor twee, vier of negentig personen? En dat in een gemoedelijke ambiance op nog geen 10 minuten van uw huis? Hoe komt 't toch dat het zo ver lijkt van Soest naar Soesterberg. Jammer, want zo'n ritje is toch echt de moeite waard! Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg afhangen van wat in overleg met de gemeente en de provincie kan worden gerealiseerd. In volgende artikelen zal over de resultaten van dit overieg meer informatie worden gegeven. Mensen die nog in het bezit zijn van enquêteformulieren, omdat zij ver zuimd hebben deze voor 1 oktober in te sturen, kunnen dit alsnog doen, bij voorkeur door deze te deponeren in de brievenbus van Artishock, Steenhof straat 46. De volgende vakatures worden onder uw aandacht gebracht: Nog een groot aantal vrijwilligers kunnen aan de slag bij de Werkgroep Landschapsbeheer o.l.v. Chris Uiter- wijk; Voor het geven van natuurlessen aan kinderen in de praktijk kan Instituut voor Natuurbescherming nog enkele vrijwillige medewerkers/sters een leuke job aanbieden; Bij de Stichting Welzijnswerk Oude ren is plaats voor een administratieve kracht voor elke ochtend of elke mid dag; Voor het onderhoud en opruimen van het bos rondom Zonnegloren worden nog een aantal vrijwilligers gevraagd Een drukker wordt gezocht voor de drukkerij van Artishock; Voor het geven van voorlichting, enig administratief werk en het bijwonen van vergaderingen zoekt Werkgroep "Kind en Ziekenhuis" enige vrijwillige medewerkers/sters. De Vrijwilligers Vakature Bank zal u over deze vakatures graag nadere In lichtingen verschaffen. Ook is de V.V.B. u behulpzaam bij het zoeken naar vrij- willligerswerk waarnaar uw speciale voorkeur uitgaat en "reserveert" zij nieuw binnengekomen vakatures. Loopt u eens vrijblijvend binnen voor meer informatie, of zo maar om een praatje te maken. De V.V.B. is behalve 's woensdag da gelijks geopend van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 15.30 uur. Het telefoon nummer is: 12630. Foto: Goos van der Wilt Maandagmorgen j.1. vierde mevrouw Ger van Soeren in Soest haar 50e ver jaardag. Op zichzelf is dat niet zo heel bijzonder, maar omdat mevrouw van Soeren wijd en zijd bekend staat als een zéér overtuigd aanhangster van de Rotterdamse voetbalclub Feyenoord (ze gaat ieder weekend naar de wed strijd kijken) hadden de kinderen be sloten dat moeder maar eens opvallend in het zonnetje moest worden gezet. In de tuin voor het huis aan de Kerkstraat was een compleet uitgedoste "Sara" neergezet, voorzien van de gebruike lijke attributen: een paraplu, een petje, een spandoek ("Hup Feyenoord, Hup Sara" geïnstalleerd voor een geïm proviseerde televisie, die het Feyen- oordelftal in volle glorie vertoonde. Het feestje werd verder in de huiselijke kring gevierd. erkend TBBS-UNETO Specialisten in: electronische systemen luid-en stil alarm stil-alarmaansluiting v.a. 25,- per maand bouwkundige systemen hang-en sluitwerk rolluiken/hekken onbreekbare beglazing traliewerken vloer-en inb.kluizen inbraakwerende deuren 02155-18023 F.C.Kuyperstraat 28a, Soest Het kombineren van oude gegevens, te vinden in oude geschriften, boeken, ak ten, tekeningen, foto's en voorwerpen, geven geleidelijk aan een beeld van Soest in vroeger tijden. Schapen, heide, heideplaggen, schapenmest uit de schaapskooien, die op en aan de rand van de Eng, vroeger waren, maakten dat de Eng, vroeger zand, geleidelijk aan, vruchtbaar ge maakt werd en de boeren erop gingen verbouwen. Roggebouw voor het brood. Ook hier een verband. Roggebroodovens bij de boeren en roggebroodbakkerijen. Gerst werd ook verbouwd voor het bier. Soest kende ook een bierbrou werij, "De Posthoorn" - gelegen achter de Oude Toren, tegenover de Herberg "De Drie Ringen." De brouwerij be hoefde niet ver te gaan om zijn waren te slijten. Meestal waren er in de buurt van een brouwerij ook glasblazerijen en kurke- makers aanwezig. De vroegere glas blazerij Isselt leverde vermoedelijk de flessen voor de Amersfoortse en de Soester brouwerijen. Oude gegevens en voorwerpen die u kunt zien in de Oudheidkamer, Ferdi- nand Huycklaan 18, kunnen veel leren over de geschiedenis van Soest. De Oudheidkamer is geopend zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Ruiten vernield in nieuw winkelcentrum In het in aanbouw zijnde winkelcen trum Overhees aan de Di Lassostraat hebben onbekenden tientallen pas ge plaatste ruiten vernield. Ook een deel van de dakbedekking moest het ont gelden. De schade loopt in de duizen den guldens. In de herfstvakantie van maandag 17 t./m. 22 oktober a.s. organiseert "In de Ruimte" een feestweek voor kinderen. Drie kinderkaravanen -inventief in gerichte rijdende clubhuizen- zullen iedere dag door Soest rijden en dage lijks in zes buurten club houden. Van 10.00 -11.30 uur: aan de Smitsweg; Wiardi Beckmanstraat; en in "De Houten Schuur" aan de Weegbree straat. Van 13.00 - 14.30 uur: Choristenpad; Citer/Spinet en Rubenslaan. Ook andere evenementen zullen deze week plaatsvinden, zoals de rotonde- races in sporthal "De Bunt" op dins dag en donderdag om 16.00 uur. Op woensdag een prachtige film en een pannekoekfeest op vrijdag. Zaterdag morgen is er een afsluiting, waar ook de ouders van harte welkom zijn. Aad Peters - bekend van t.v. - zal dan met zijn poppentheater "De Gouden Ade laar" opvoeren en er wordt een dia serie vertoond van de gebeurtenissen van de afgelopen week. Met deze week start "In de Ruimte" haar kinderkaravaanseizoen. Na de herfstvakantie zal er wekelijks ln de genoemte buurten club gehouden worden. 'In de Ruimte' wil d.m.v. deze clubs het Evangelie aan kinderen bekend ma ken. Voor kinderen die de kinderkaravaan club bezoeken Is bovendien iedere zaterdagavond van 18.30 - 19.30 uur de Sporthal aan de Smitsweg afgehuurd, whar onder goede leiding de spannende rontonde-races gespeeld kunnen wor den Zoals ons allen bekend is lijden en ster ven in de wereld miljoenen zuigelingen en kleuters bij gebrek aan voedsel en medicamenten. Uit een in dit verband uitgebracht rapport blijkt dat er per dag 40.000 kinderen onnodig sterven. Deze getallen zijn des te triester omdat er volgens het Unicef-jaarrapport goedkope en effectieve middelen be staan om honger, ziekte en kindersterf te te voorkomen. Er is hoop in deze sombere tijden, con cludeert het rapport, en Unicef pro beert deze koop te realiseren. U kunt daar ook wat aan doen door een keuze te maken uit de unieke Unicef- kollektie van dit jaar. Een prachtige buro-agenda, een rijk assortiment wenskaarten, Kerstkaar ten en geboortekaartjes, sfeervol post papier en vele andere geschenken staan in de folder te uwer informatie. U kunt nog meer doen door in ver enigingsverband, iri familie- en kennis senkring met behulp van het voor u klaarliggend materiaal de verkoop de stimuleren. Wat inzet vermag bewijst het prach tige resultaat van de Unicef-kollekte. Dankzij de hulp van vele jongeren kon Unicef Soest ruim 10.000 gulden over maken. Een resultaat waarmee lande lijk gezien heel hoog werd gescoord. Wie voor Unicef vraagt, vindt open deuren, veel begrip en dankbare ge vers. Bij de Martine Bijl show in De Borg (op zaterdag 22 oktober a.s.zal Unicef met een stand aanwezig zijn. Kunt u op enigerlei wijze het werk van Unicef in onze gemeente mede stimu leren, dan is uw inzet en zijn uw ideeën van harte welkom. Informatie en verkoopadressen: Mevr. Van Zoest, Sparrelaan 4, tel. 12527. Mevr. Blok, Ericaweg 4, tel. 21572; Mevr. Veenendaal, Weegbreestraat 455, tel. 23380. Mevr. Weitzel, Van Straelenlaan 44, tel. 16182; Mevr. de Wit, Boekweitland 30, tel. 12115; Mevr. V.d. Meulen, Insp. Schreuder- laan4, tel. 16175; Mevr. Rademaker, Lange Brinkweg 62, tel. 10466. Na aanrijding doorge reden Een bewoner van het Saenredamplant- soen kwam vorige week tot de onaan gename ontdekking dat een onbekende automobilist zijn auto, die 's nachts voor zijn woning geparkeerd had ge staan, had aangereden, 's Morgens bleek dat de auto van de Soester flinke schade had opgelopen. Daa's ok waat! De gemeengte maag niks meer in 't stortgaat veur grof huusvuul goöie. Daat sting veurige week in de kraangt. 't Zit zeker vol, doch ik, en toeng ben'k moar us effe op Soesterbaarg weze kieke. 't Waas zuk haarstikke mooi weer en toeng haa'k t'r un mooi fietstochie an. 't Is aaltied veul leuker ajje un doel het. Volges ming is daat gaat nog laang niet vol. Doar kaajje maakkeluk zaat wel aalle verslete baankstelle vaan Soest nog ln kwiet en daan hejje nog ploats zaat veur vier ouwe wethou wersstoele. En omdaat die kuul daan zogezeid verzoadigd is, moewe meer betoale veur ongze vullus. Zeker om- daazze d'r vaarder mee motte rieje. Maag ik daan effe vroage: Woarheejn daan? Wie weet t'r nog un grote kuul op Soest? Un goeie tipgevert maag ze leve laang groatis vulles mee geve. Effe belle noar gemeengetewaarke, «afdeling lege goate. Niet aallemoal tegeliek, aangders zien ze d'r geejn gaat meer in. 't Kompostbedrief gooit ok aal aafvaal vurt op Soesderbaarg. Hek daat wel goed eleze? Ik doch aaltied daazze vaan ongze vullus kompost moakte, moar ak ut noeng goed begriept is 't net aangderstom. Zeker un aangdere vorm vaan riezijkeling, zaa'k moar zeige. Veur je hongd mojje voortemee ok aalweer meer betoale. En die hoeft niet eejns vaarder te lope veur ze af- vaal. Veur un volgende hongd bejje nog duurder uut. Kaajje ok beter un hongd neme, die niet volgt. Gewoon de aangdere kaant loate uutlópe, as tie waat mot. Ut gaas goat ok weer omhoog. Daat doet gaas aaltied en toch mojje meer betoale, dus daa's ok flauwekul. Ut rioolwoater mot ok meer koste. Mot daat soms ok vaarder weg stróme? An me neus, ut loopt gezuverd ge woon noar de Eem, aal joare laang. Tot genoege vaan de visse, waant ut baarst vaan de broasems en boarze in de Eem. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge - gemeengte Soest, kom niet met smoes jes an me deur. Je ken d'r rustig veur uutkomme daawwe blut benne, daa's heul geejn schaande. We zitte aalle moal in de schuut en de waal zaal 't schip wel kere, denk. kontoor Steenhoffstraat 13 hui w 3764 BH Soest effmentv Telefoon 02155-101 15 Voor uw complete KANTOORINRICHTING Bureau's Stoelen Computermeubelen Printertafels Rijverbod na aanrijding In de nacht van zaterdag op zondag deed zich op de Birkstraat ter hoogte van de Vondellaan een ongeval voor, waarbij een 20-jarige automobilist uit Soest betrokken was. In de bocht had hij de macht over het stuur verloren. Vervolgens was hij tegen een fiets- verkeerslicht gebotst, dat daardoor vernield werd. De auto bleek total-loss te zijn. De bestuurder werd naar Zon negloren overgebracht. Daar werd hem ook de blaastest afgenomen. Vast kwam te staan dat hij alcohol had gebruikt, zodat hij een rijverbod kreeg opgelegd. Het maakt u niet mooier. Een goed gekozen bril wél. Kies met veilige voorlichting uit veel. De spiegel erbij. Betere afpas-service. Vakbekwame glasadviezen. Alles 'n klasse beter! "ilunW" 'h 'ImTtHatt- ge&et/ieid! iVAN WEEDESTRAAT 17A - SOEST - Telefoon 02155-17120. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt We kunnen alweer enige weken volop coniferen en bladhoudende heesters planten en verplanten, waar door het aanplanten van een haag, ten behoeve van de nodige privacy ook nu plaats kan vinden. De herfst is wat dat betreft een erg mooie tijd; gedu rende de herfst en winter periode kunnen de planten al flink doorwortelen zodat een goede doorgroei in het voorjaar verzekerd is. Een van de sterkste haagconiferen die we kunnen aanplanten is de westerse levensboom, ofwel Thuja occidentalis en zijn variëteiten. Daarover ga ik van daag iets vertellen. De gewone Thuja occidentalis wordt de laatste jaren wat minder gekweekt en aan geplant. Hij is minder in trek geraakt door het ver schijnen van nieuwe verbeterde variëteiten. De wat onregelmatig uitgroeiende conifeer is een vrij krachtige groeier en verdraagt droge grond heel be hoorlijk. Het onregelmatige groeigedrag ontstaat omdat deze conifeer vrijwel altijd door zaaien wordt vermeerderd. Hierdoor is geen plant exact dezelfde. Om een mooie gesloten haag te krijgen snoeien we de Thuja rond eind mei van onder tot boven langs met de heggeschaar of een scherp snoeimes. In de winter heeft onze levensboom een bronsgroene kleur i.p.v. zijn normale frisgroene kleur een eigenschap die niet door iedere tuinbezitter wordt gewaardeerd. Een variëteit van T. occidentalis de kweekvorm 'Brabant' wint de laatste jaren steeds meer terrein en wordt vandaag de dag met honderdduizenden ge kweekt. Naast de afzet in Nederland van deze le vensboom vinden er jaarlijks grote hoeveelheden de weg over de grens. Vooral de export naar Duitsland en Groot-Brittanië is groeiende. Niet zo verwonder lijk overigens, want de plant heeft veel voordelen. 'Brabant' heeft een mooie pyramidale groeiwijze, is gesloten en produceert jaarlijks zo'n 3-40 cm. nieuwe lengtegroei. De winterkleur is fris groen. Ook deze cultivar kunnen we het beste eens per jaar langssnoeien voor het verkrijgen van een gezonde dichte haag. Thuja occ. 'Brabant' wordt door middel van de stek voortgekweekt, zodat de planten van één kwekerij er vrijwel uniform uitzien. Een derde levensboom die als haagplant kan fungeren is T. occ. 'Pyramidales Compacta.' Deze kweekvorm blijft van nature vrij smal en gesloten, hetgeen de va- riëteitsnaam al doet vermoeden. De hoogtegroei is ook wat minder dan bij de twee voorgaande soorten zo'n 20-25 cm. per jaar. De plant vertoont praktisch geen winterkleur en is goed winterhard. Een erg mooie cultivar is 'Elegantissima.' een com pacte groeiwijze met in de zomer fraai lichtende gele groeischeuten. Om deze gekleurde scheuten te krijgen is een zonnige standplaats een vereiste. De levensbomen die hiervoor besproken werden kunnen overigens allemaal in de halfschaduw staan. Tenslotte de reuze levensboom 'Thuja plicata.' de naam zegt het al, een krachtige groeier. De variëteit 'Excelsa' wordt het meest gekweekt. Het is een fris groene conifeer met een normale jaarlijkse groei van zo'n 50 cm. Een sterk gewas, goed te snoeien en ook prima bestand tegen een droge standplaats.

Soester Courant | 1983 | | pagina 13