Soester politie vrijwel unaniem bereid tot actievoeren Gedeputeerde Staten vóór nieuwe opzet fusiezieken huis Soest/Baarn adomo mm 1 1 Stiptheidsacties, werkonderbrekingen, geen overwerk Commandeur J. F. Groart nam afscheid van Brandweervereniging Reuzen-courgette in Soester moestuin 'Wethouders moeten reiskosten specificeren' De Eekhoorn huizenkrant £98 Woensdag 12 oktober 1983 62e jaargang no. 7 Bevordering en erelidmaatschap voor scheidende commandant Dronken achter 't stuur -ah- Snelheidscontrole Na aanrijding doorge reden Landgenootjes Flinke buit bij inbraak Korte Weg Postkantoor verbetert service aan publiek Cashew noten Honsbergen VERSE DAGMELK nu al sterk in prijs verlaagd VOLLE MELK per literIJ7 HALFVOLLE MELK per literO HONSBERGEN VARKENS LAPPEN Honsbergen SPINAZIE Honsbergen TAXI TAK 12636 Salametti's Honsbergen Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47A, Soest Tel. 14152 Postgiro 126156 SOESTERICOÜRANT Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per haif jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar f24.— Gecontroleerde oplage 8.350 Verschijnt iedere woensdag De Soester politie is bereid in groten getale mee te doen aan de landelijke protestacties tegen het regeringsbe leid op het gebied van de ambtenaren salarissen. Ruim zestig Soester politie mannen zijn aangesloten bij de vak bonden NPB (Nederlandse Politie Bond) en ACP (Algemeen Christelijke Politiebond). Deze bonden hebben een aantal acties voorbereid, die uitge voerd zullen worden wanneer minister Rietkerk van Binnenlandse Zaken op 2 november als een laatste overleg wordt gevoerd - niet aan de verlangens van de bonden tegemoet komt. De bonden eisen intrekking van de aangekondigde 3,5% korting op de ambtenarensalarissen, die per 1 janu ari a.s. van kracht moet worden. "Wij lopen nu al zo'n tien procent ach ter bij het bedrijfsleven", aldus éèn van de woordvoerders van de Soester politie. "Bovendien worden ook de prijs compensatie en de overuren niet meer uitbetaald. Wat dacht je dat dat bete kende voor onze mensen? Velen van ons zijn de lasten ook al tot aan de lip pen gestegen." Vrijdag j.1. hebben de leden - ruim zestig van de bijna zeventig Soester politiemannen is georganiseerd bij één van beide bonden - eendrachtig besloten mee te werken aan de lande lijke acties, die van start zullen gaan zodra de reactie van de minister daar toe aanleiding geeft. "We wachten eerst 2 november nog even af", aldus de woordvoerder, "maar de bereid heid om mee te doen is zeer groot en unaniem." Hij sluit overigens niet uit dat in de periode tot 2 november hier en daar al wat "schoten voor de boeg" zullen worden gegeven. Een plaatselijk actiecomité, waarin drie Soester politiemannen zitting hebben, houdt de vinger aan de pols. Voor de acties liggen intussen al een aantal modellen klaar, zoals blijkt uit een bulletin dat binnen het korps cir culeert. Stiptheidsactie In de eerste plaats staat genoemd een stiptheidsactie, waaraan door alle le den kan worden meegedaan, onver schillig op welke plaats in de organi satie zij werken. Bij deze actievorm is iedereen aanwezig op het tijdstip dat hij dienst heeft, maar de werkzaam heden worden zo stipt - "zo akelig nauwkeurig" - uitgevoerd dat de "produktie" tot een minimum wordt teruggebracht. Het aantal verbalen en transacties (bekeuringen) dient tot praktisch nihil terug te vallen. De actie moet voor publiek en pers goed zichtbaar en merkbaar zijn. Daarom passen ook stipt uitgevoerde verkeerscontroles goed in het actie beeld, zeker als ze worden uitgevoerd op doorgaande wegen in de uren met een groot verkeersaanbod, aldus het bulletin. Brandweer, ambulances, etc. moeten overigens ongehinderd kunnen opereren. In alle sectoren van het politiebedrijf dient door de stipte benadering van Al een beetje vooruitlopend op het of ficiële afscheid van brandweercom mandant J. F. Groart, dat op 5 novem ber a.s. zal plaatsvinden, heeft de Vrij willige Brandweervereniging Soest zaterdagavond in een zeer feestelijke bijeenkomst de scheidende comman dant "uitgeluid". Dat gebeurde in de kantine van de brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg, waar alle leden met hun echtgenotes aanwezig waren. In andere jaren staat de traditionele "oktoberbijeenkomst" van de brand weervereniging altijd in het teken van de benoemingen en de bevorderingen, terwijl ook de diploma's normaliter worden uitgereikt, maar dit keer was het evenement vrijwel geheel ge wijd aan het naderende afscheid van de man die de Soester brandweer bij na twintig jaar lang als commandant een "gezicht" heeft gegeven. Aan wezig waren o.m. burgemeester Schol ten en zijn echtgenote, commissaris Adema en zijn echtgenote, de distrikts- inspecteur van de brandweer de heer Loevezijn en de Soesterbergse com mandant de heer Tammer. Ook was er een kleine delegatie ujt het Duitse Kevelaer, waarmee de Soester brand weer uitstekende kontakten onder houdt. De leden hadden er veel werk van ge maakt om de commandant deze bij zonder gezellige avond mee te geven. Zo was er een sprankelend cabaret, werden er spelletjes gedaan en goochel- nummers vertoond, en kreeg de heer Groart een vlot, satirisch program ma voorgeschoteld, waarin uitvoerig werd stilgestaan bij zijn brandweer jaren. Muzikaal werd een en ander om lijst door de in Soest zeer bekende organist/pianist Jan Gorissen, bijge staan door drummer Jan Gerritsen. Elk van de leden had voor deze gele genheid ook een gedicht vervaardigd, dat werd voorgelezen. De totale ver zameling, ongeveer 55 gedichten, werd de heer Groart later gebundeld aange boden. De heer Groart zelf heeft er de laatste jaren een traditie van ge maakt scheidende leden met een pas send gedicht van eigen hand uit te luiden. Brandweervoorzitter C. A. de Raadt was het die de heer Groart namens de vereniging een cadeau overhandig de: een magnetisch dambord, waarop het damspel in ongeveer alle standen kan worden gespeeld. Ook maakte de heer De Raadt bekend dat de heer Groart was benoemd tot erelid van de vereniging, in navolging van illustere voorgangers als oud-burgemeester Bentinck, oud-burgemeester mevrouw Corver en dokter Busch. Commandeur Burgemeester P. Scholten maakte ver volgens bekend dat het gemeentebe stuur van Soest de heer Groart per 1 oktober j.1. had bevorderd tot com mandeur. Daarbij is gebruik gemaakt van een nog niet lang bestaande re geling, waarbij de commandanten van korpsen in plaatsen met meer dan 40.000 inwoner deze rang krijgen. Bur gemeester Scholten speldde de heer Groart zelf de bijbehorende versierse len op. In zijn toespraak bedankte de heer Groart, in dichtvorm, alle leden voor de geweldige avond. Het cabaret be sloot zijn optreden met een voorstel ling, waarbij alle leden op het podium de een na de ander een bord lieten zien, waaruit langzamerhand de tekst ont stond: "Vrijwillige Brandweer be dankt Joop Groart". De avond werd voortgezet met een gezellig samenzijn. Voor Soest en Baarn moet een nieuw ziekenhuis worden gebouwd met 150 bedden en tien "dagverplegingsplaat sen." Dat is het voornaamste advies van Gedeputeerde Staten van Utrecht aan staatssecretaris J. van der Reij- den (WVC) voor wat betreft het zgn. beddenreductieplan voor de gezond heidszorg in de regio Amersfoort. Gedeputeerde Staten wijken daarmee ingrijpend af van het reductievoorstel Gardeniers (de voormalige minister van Volksgezondheid) en het daarbij horende regio-advies van juli '82. Niet alleen heeft nader beraad tot de con clusie geleid, dat een traditioneel zie kenhuis met 200 bedden voor Soest/- Baarn niet past binnen het huidige be leid, maar ook is gebleken, dat sluiting van Zonnegloren en voortbestaan van Maarschalksbos met 136 bedden geen acceptabele oplossing is. Het advies van GS komt overeen met de visie van de stuurgroep ziekenhuis voorzieningen. In het fusieziekenhuis Soest/Baarn zal de nadruk vallen op dagbehandeling. Dat is ook voor GS doorslaggevend geweest om con amore met het standpunt voor de stuurgroep mee te gaan. "De verschuiving van in tramurale naar extra-murale gezond heidszorg alsmede de overheveling van klinische behandeling naar polikli nische en dagbehandeling is een be langrijk uitgangspunt geworden van het provinciale beleid," aldus GS. Het college voegt daaraan toe, dat door de bezuinigingsoperaties van bovenge noemde verschuiving nauwelijks iets terecht is gekomen, "hetgeen de ge loofwaardigheid van ons en uw beleid (bezuinigingen op de intra-murale zorg) niet gen goede komt." GS zijn van mening, dat het met 150 bedden en tien dagverplegingsplaatsen een voorbeeldfunctie zou kunnen ver vullen voor andere instellingen voor gezondheidszorg in en buiten de pro vincie. Mar wanneer dit ziekenhuis een voortrekkersrol moet spelen voor de rest van de ziekenhuizen en eerste lijnsvoorzieningen, dan moet er in de komende jaren van voorbereiding heel wat gebeuren. Ook zal in die periode de overheveling van klinische naar poli klinische behandeling naar de mening van.GS duidelijk vorm moeten krijgen en zal de samenwerking met de eerste lijn moeten worden geïntensiveerd. Al naar gelang de resultaten zal volgens het provinciaal bestuur bekeken moeten worden of in 1988 al dan niet een bouwvergunning voor het fusiezie kenhuis moet worden gegeven. Bijverbod Een 37-jarige automobilist uit Bun schoten werd maandagavond door de politie aangehouden op de Van Weede straat, omdat zijn rijgedrag nogal op viel. Hij bleek teveel gedronken te heb ben, onderging de blaasproef en kreeg een rijverbod. Op de Van Weerden Poelmanweg hield de politie maandagmiddag een 39-ja- rige Soester aan, die met zijn auto een aantal overtredingen pleegde. Zo over schreed hij meermalen de doorgetrok ken lijn op de weg en haalde een ander voertuig in, in een volstrekt onover zichtelijke bocht. De man legde de blaas- en de bloedproef af en kreeg een rijverbod en een proces-verbaal. het werk al na korte tijd een opeen hoping van het werk merkbaar te wor den. De verbalen-administratie dient als gevolg daarvan volledig stil te vallen. Ook bij de recherche wordt alles "heel minutieus" gedaan. De ge volgen daarvan zullen eveneens heel snel voor iedereen zichtbaar worden. Het publiek zal, zoals altijd, keurig bejegend worden, maar wel in een werktempo dat het begrip "stipt" met zich meebrengt. Het publiek heeft er overigens recht op, dat omstandig wordt uitgelegd wat er aan de hand is. Uitzonderingen op de te volgen werk wijze zijn omstandigheden als cala miteiten, waarbij mensen het slacht offer dreigen te worden, of als de werk zaamheden verband houden met assis tentie of begeleiding van acties van andere ambtenarenbonden, die voor hetzelfde doel vechten. Werkonderbrekingen Werkonderbrekingen zullen, als twee de actiemodel, regelmatig worden in gelast. Dan is in beginsel niemand aan het werk, en er is ook geen politie op straat. Tijdens de werkonderbre kingen zal over het verloop van de actie worden overlegd; eventuele fei len worden dan bijgesteld. Ook hier geldt een uitzondering voor het perso neel van de meldkamer; bovendien zullen er voldoende mensen aanwezig moeten zijn om bij calamiteiten direct te kunnen uitrukken. Tijdens de acties wordt uiteraard geen overwerk verricht, aldus het bulletin, tenzij het zou gaan om calamiteiten. Mocht een van de leden worden ge roepen tot het verrichten van over werk, dan treedt hij in contact met het plaatselijk actiecomité, dat hem ad viseert om al dan niet gevolg te geven aan de oproep. Afhankelijk van de situatie kan even tueel, als de acties langer gaan duren, besloten worden om de zwaarte ervan op te voeren. Uur U Op de eerste dag van de actie - "uur U", aldus de woordvoerder - zal een verga dering plaatsvinden waarop de actie wordt ingeluid. Ook de pers zal voor deze bijeenkomst worden uitgenodigd. De woordvoerder van het actiecomité wijst er ten overvloede nog op dat de ze vorm van actievoeren "eigenlijk tegen onze aard van politiemannen indruist. Een politieman zal zich altijd heel loyaal opstellen, maar we worden nu toch echt veel te hard gepakt. De actie wordt gevoerd omdat er spra ke is van een ernstig conflict tussen "werkgever" en "werknemer". Dat niet wordt opgeroepen tot een volledige staking is vooral ook gelegen in het feit dat een bond van politie-ambte- naren andere verantwoordelijkheden heeft dan bonden in minder "gevoeli ge" sectoren. Foto: Goos van der Wilt Met enige verwondering heeft de heer H. Pronk, wonende aan de Veenbesstraat, in de afgelopen maanden in zijn moestuin aan de Kerkstraat een courgette zien uitgroeien tot reusachtige afmetingen. Sinds vorige week is de groei gestopt. De heer Pronk stelde daarbij vast dat de vrucht - een soort komkommer die van origine voral in de landen rondom de Middellandse Zee voorkomt een lengte van maar liefst 76 centimeter had bereikt. Het gewicht was in de tussentijd toe genomen tot bijna 6 kilo. In de vergadering van de Financiële commissie bracht Jan Visser (Prog. Soest) vorige week de reiskostenver goeding van de wethouders ter sprake. Naar aanleiding van de controlerap porten van het verificatiebureau merkte hij op dat dit bureau een kri tische opmerking had gemaakt over bet ontbreken van specificaties bij deze vergoeding. "Dan valt er natuurlijk ook niets te verifiëren," aldus Visser. Hij vond dat het College maar eens nauwkeurig aan het verzoek aan het Verificatiebureau m herenmode" Soesterbergsestraat 51 Soest moest voldoen. "Als je van de bewo ners van Soest verlangt dat ze op de meest precieze manier aangeven wat ze met subsidiegeld doen, zouden de wethouders zich daaraan ook moeten houden." Wethouder J. Menne (CDA) antwoord de dat hier sprake was van een af spraak binnen het College, gebaseerd op een "ervaringsaantal kilometers." Van het totale bedrag 30.000) heeft het College overigens zelf al 5000 af gedaan. *"t Is steeds uitkijken of we daarmee uitkomen," aldus de wethou der. "Wij denken van wel, en we pro beren geen overbodige kilometers te rijden, om de kosten te drukken. Visser vond dat maar een vraag ant woord en meende dat de wethouders zich toch maar aan het verzoek aan het Verificatieburau moesten houden. Raymond van Gelder (PvdA) en Adriaan Pothuizen (D'66) drongen er op aan dat de wethouder bij gelegen heid maar eens aannemelijk moest maken dat de wethouders elk "pakweg zo'n 10.000 kilometer" rijden. De heer Menne zegde zo'n verantwoording toe. Adriaan Potzhuizen en Ries van Log- tenstein (CDA) vroegen, eveneens naar aanleiding van het verificatierap port betreffende de Sportstichting, hoe het nu zat met de schuldenlast van de voetbalvereniging W Z, die 18.000 be draagt. Wethouder Menne wist daar over te melden dat met de vereniging schriftelijk is overeengekomen dat dit bedrag binnen twee jaar zal worden af gelost. Op de Middel wijkstraat voerde de poli tie maandag j.1. een snelheidscontrole uit. Van de 398 passerende automobi listen werden er 40 geverbaliseerd. De "top" lag op 84 km. per uur. Een inwoonster van Soest ontdekte zondagmiddag dat haar rode Opel, die zij de avond tevoren op de Beetzlaan had geparkeerd door een onbekende automobilist was aangereden. De lin kerkant van haar auto werd ernstig be schadigd. Van de dader ontbreekt elk spoor. GEKARD PAUL Toen ik je voor het eerst zag meende ik je te herkennen. Zoiets van, waar heb ik jou ooit eerder gezien? Kan ik je niet ergens van? Net iets te laat bedacht ik dat je misschien gewoon op iemand leek die ik vaker ontmoet had. Of daar iets van weg had, wat weer heel iets anders is. Ik had al geknikt en jij glimlachte vrijmoedig en onge compliceerd terug. Daarna was er tel kens weer die vage herkenning en meer niet. Na ons eerste aarzelende kontakt weet ik nu dat we eikaars taal spreken. Mooie uitdrukking is dat, hè? Te ontdekken dat je op dezelfde manier met het leven bezig bent, zelfs na een kort gesprek. Dan zijn er niet veel woorden nodig. Als je eikaars taal spreekt blijft het trouwens niet alleen bij het gesproken woord. De manier waarop je praat en beweegt, die ver stolen glimlach. Dat alles is veelzeg gend, sprekender dan een dikke woor- denbrei. Hermann Hesse (lees je die ook zo graag?) schreef: "Wij zagen er van af hoog van de toren te blazen, maar hadden al spoedig raakvlakken gevonden en traden elkaar tegemoet met de openheid die licht omslaat in sympathie". Het is telkens weer een machtige er varing om weerklank te vinden bij iemand die je niet kent. Weet zb'n mooi woord waar je eigenlijk even over zou moeten mediteren. Tot je verbazing hoor je je eigen ideeën en gedachten. Uitgesproken door een ander. Het kost je moeite om je mond dicht te houden en niet in de rede te vallen. Je schiet in de lach omdat je al lang voelt aan komen wat de ander wil gaan zeggen. Heb jij dat nou ook? vraag je nog wat onzeker. En even later, jij houdt zeker ook niet van spruitjes? Iemand met wie ik zo'n ervaring deel de vroeg zich in gemoede af of wij misschien ooit broertjes geweest wa ren en samen met weer iemand anders bouwden we onder het genot van een goed glas wijn een hele theorie op over een land waar we beiden vandaan ge komen zouden zijn. We spraken im mers dezelfde taal soms zelfs zon der iets te zeggen. Wie open staat voor zulke ontmoetingen kan dit zelfs mee maken zonder de partner ooit in le vende lijve gezien te hebben. Het is mij meer dan eens overkomen dat de vonken van kontakt via de telefoon kabels oversloegen. Zou jij iets kunnen verzinnen dat zin voller en bloeiender is dan de onver wachte ontmoeting met een warm bloedig mens die zich Iaat kennen? Bewoners van de Korte Weg ontdekten zaterdagavond bij thuiskomt dat hun woning bezoek had gehad van een inbreker. Men was het huis bin nengedrongen door het forceren van het slot op de achterdeur. Vanuit een slaapkamer werden een geldkistje en een plastic zak met oude munten weg genomen. De totale schade wordt ge schat op 8.000 a 10.000 gulden. Met ingang van deze week is bij het hoofdpostkantoor aan de Steenhoff- straat een belangrijke verandering van kracht geworden, die erop gericht is het publiek een betere service te verlenen. De verandering houdt in dat aan de beide voor het publiek geopen de loketten (het derde geldt voor pak- ketpost en aangetekende stukken) zo wel de geldhandelingen als de zegel verkoop kan plaatsvinden. De soms tot ergernis van het publiek gesplitste behandeling van geldhande lingen aan het ene loket, en zegelver koop aan het andere, behoort daarmee tot het verleden. Wie voor geldhande lingen voor het ene loket moest wach ten, maar verder ook postzegels wilde kopen, zag zich geconfronteerd met de noodzaak om bij het andere loket nog eens in de "file" aan te slui ten. De "doorstroming" op het post kantoor wordt met deze maatregel, die overigens in andere plaatsen al langer wordt toegepast, bevorderd. Donderdag Vers gebrand 250 gram van 4.98 voor Donderdag Magere Kilo van 13.- voor Donderdag Wilt u meer over verzekeringen weten? Dan moet U de naam van Rouwendaal niet vergeten Bij ons hypotheek vanaf 8.2%. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 - 1 64 67 DAG NACHT Onmisbaar bij de keuze van een koophuis in Soest, Amersfoort, Baarn en omgeving. Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone I Soest 02155-16251 Amersfoort, 033-630506 I Baarn. 02154-22122 Hoevelaken. 03495-36304 t J Donderdag Cervelaatworstje Per stuk van 3.98 voor 1 1 i

Soester Courant | 1983 | | pagina 1