uon De Soester Duinen SC' Voorzichtige tevredenheid over stand van zaken grondbedrijf Kunstwerk voor Muziek school of beschilderde flats? MEXICO Alfrink MAVO-ers in de weer Woningen en kantoren aan Parklaan Clubhuizen Jeugdzorg met nieuwe programma's o° scliociimkcr 4^. V Wie dat 06X1 lelijk is? Waarom is een taxatierapport zo duur Peters bv 'Hoe reëel zijn deze cijfers Soest heeft te weinig wind voor windmolen-energie Schoemaker hobby computers DE KORTE DUINEN IN SOEST cDcc1\QitecDuineiv_ Storing in riool- pompgemaal Soesterberg brilmode mmm HET WITTE HUIS BEGELEIDING BIJ HET HUISWERK-MAKEN LAAT UW KIND EEN HUISWERKCURSUS VOLGEN 02155-17089 INSTITUUT VOOR STUDIEBEGELEIDING MEINERS 'De Praatpaal' start met soos voor gees telijk gehandicapten Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone Soest, 02155-16251 Amersfoort, 033-630506 Baarn, 02154-22122 Hoevelaken, 03495-36304 2 3 Soester Courant van woensdag 12 oktober 1983 3 Lovende woorden waren vorige week in de Commissie Financiën te beluis teren over de stand van zaken bij het Grondbedrijf, dat meteen "overschot" (d.i. minder verlies dan aanvankelijk geraamd) vna 1,8 miljoen mogelijk tenslotte zelfs 5 miljoen, volgens de rapporten redelijk gunstig uit alle el lende van de laatste jaren tevoorschijn is gekomen. "Plezierig, wij zijn althans een beetje gerustgesteld," meende Raymond van Gelder (PvdA). "Het lijkt een streling voor het oog," aldus Jan Jacobs (VVD), "Een verheugend stuk" (Ries van Logtenstein, CDA) "Prettig dat het debacle enigszins is verzacht" (Adriaan Pothuizen D'66). Overigens vroegen de commissieleden zich wel af hoe reëel de cijfers waren. Van Gelder had wel bezwaren tegen de bestemming van een groot deel van het "overschot," namelijk om de boek waarde van de complexen Parklaan en Egghermonde II te verlagen, omdat de kavels zoals het er nu uitziet niet tegen hoge prijzen te verkopen zijn. "Als vrije-sectorkavels niet verkoopbaar zijn, moet je niet de grondprijs verla gen. maar het bestemmingsplan wij zigen." Vooral voor de kavels op Eg ghermonde (ca. 800 m2) zouden met een te sterk verlaagde grondprijs toch alleen maar ten goede komen aan men sen die daarop "huizen van een ton of vier" zouden neerzetten. Hans Blom (CDA) was het niet met hem eens. "Soesterberg zou het erg waarderen als er meer vrije sector-wo ningen zouden komen, en omdat we tóch heus niet meer contingenten toe gewezen krijgen hoeven we er ook niet op te rekenen dat hier ooit gesubsi dieerde bouw te realiseren is." Ries van Logtenstein (CDA) waar schuwde tegen het wijzigen van een be stemmingsplan in een geval als dit. "Er is inmiddels, na veel inspraak, overeenstemming met de bevolking. Dat moet je niet weer gaan aantas ten." Grootste gemak Van Gelder reageerde daarop door te zeggen dat hij er grote bezwaren tegen had dat het gemeentebestuur tegenover de Woningbouwvereniging zo moeilijk had gedaan over de grondprijs voor de bouw van 28 woningen in Overhees, ter wijl het nu met het grootste gemak een bedrag van zo'n 1,2 miljoen weggaf voor mensen "die heel wat minder cle mentie nodig hebben." Hans Blom verweet Van Gelder dat hij niet zoveel bombarie moest maken. "Zeker omdat de pers er is?" vroeg Blom zich af. "Als we Van Gelder vol gen draait 't er nog op uit dat we de grond gewoon laten liggen, zodat 't he lemaal geen geld opbrengt! Met uitzondering van Van Gelder ston den alle leden positief tegenover het voorstel. Van Gelder wilde dat ook wel doen, mits hij van het College voor stellen te zien zou krijgen om de grond prijzen in Overhees drastisch te verla gen, zodat daar meer gesubsidieerde woningbouw gerealiseerd zou kunnen worden. "Dat zou dan in elk geval rechtvaardig zijn. Wethouder Menne reageerde daarop door te zeggen dat de verkoop van grond door de gemeente uiteindelijk ook sociale doeleinden dient, met name openbare voorzieningen als bijvoor beeld de bibliotheek. Met uitzondering van Ries van Logten stein (CDA) stond de Financiële Com missie vorige week redelijk positief tegenover waarschijnlijk één van de laatste kunstaankopen die de gemeen te Soest kan doen. Aan de orde was het voorstel om een beeld neer te zetten in het plantsoentje tegenover de Muziek school aan het Kerkplein. Dat beeld moet ca. 60.000,- gaan kosten, en een schetsontwerp ervan 3000,-. Het gebruik van windmolens voor het opwekken van energie is maar in ge ringe mate voor de gemeente Soest mogelijk. Gezien de ligging blijkt de windkracht niet voldoende om bedrijven warm te laten draaien voor windenergie. Een en ander kwam ter sprake in de com missie bedrijven, naar aanleiding van een vraag hieromtrent van Jan Visser. De voorman van Progressief Soest vroeg zich af of er in Soest wel voldoen de naar deze goedkope vorm van ener giewinning gekeken wordt. Hij wilde weten of er misschien al plannen zijn ingediend door bedrij ven, om met windmolens energie op te wekken. Wethouder Frans Kingma liet weten dat een dergelijk plan nog niet bij de gemeente is ingediend. Volgens hem ligt Soest op de ..windkaart" niet direkt in een gunstige positie. Elke vrijdagavond en de hele zaterdag is een computer specialist present om alles van home-computers te demonstreren. Philips P 2000. 1495.- Acorn B.B.C. 2295.- ZX Spectrum 499,- ITT3030 9100,- Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-10344 Van Logtenstein: "Dat kunnen we nu echt niet meer maken. Er zijn zoveel andere zaken die veel dringender zijn. Hij zou het geld liever besteden aan een éénmalige bijdrage voor Spullen- hulp of de Atlektiekclub. "Soest heeft hier geen behoefte aan. Jan Jacobs (VVD) had geen moeite met het voorstel. "Er is tenslotte een potje voor.Wel vroeg hij zich af of het beeld in plaats van uit brons misschien voordeliger uit messing kon worden op getrokken. Zijn partijgenote Neks Blommers bracht echter naar voren dat het voorstel eerst moest worden af gewogen tegen het "flatschilderplan" aan de Dalweg. Raymond van Gelder (PvdA) noemde het "bijzonder positief dat er toch nog iets aan kunst gedaan kan worden. Hans Blom (CDA) bleek het ook op dit punt niet eens te zijn met zijn fractie genoot Van Logtenstein. "We moeten de bezuinigingen niet opeens "adhoc- cerig' in de kunstsector opleggen." Hij vond dat er eens goed moet wor den doorgepraat over het kunstbeleid. "We moeten ons afvragen of de bedoe lingen met kunstprojecten wel worden gehaald." De kwestie wordt eerst nog een keer opgenomen met de culturele commis sie, met het oog op het flatschilderplan. Het College zal met een afgewogen voorstel moeten komen. ontmoet van 'Tortilla' tot 'Guacamole' (van .it/m 16 oktober) Vorige week in de nacht van donderdag op vrijdag, is een ernstige storing op getreden in het rioolpompgemaal van de rioolwaterzuivering in Soesterberg. In de pompkelder is de verbinding tus sen het windvat en de persleiding de- fekt geraakt, waardoor de elektromo tor onder water is komen te staan. Een groot gedeelte van het rioolwater dat in de persleiding zal is teruggestroomd in de kelder. De afvoer van Soesterberg wordt nu tijdelijk opgevangen in het aanwezige bergingsbassin. Men is thans bezig met het treffen van noodvoorzieningen om het euvel enigszins op te vangen. Voor de inwoners van Soesterberrg kan dit enige stankoverlast tot gevolg hebben. Ook flinke regenval zal niet gunstig zijn. Provinciale Waterstaat, de ontwerper D.H.V. uit Amersfoort en leverancier van de motoren gaan een onderzoek instellen naar de oorzaak. De herstelwerkzaamheden zullen enige weken in beslag nemen. Bosjes dames, die wel beter weten! En maar wat blij zijn V-v met zo'n fraai montuur op de neus. Hebben ze - v tenminste 'n echte reden om bij ons binnen te lopen... gediplomeerd optometrist lid O.V. Vrijdagmorgen j.1. is door een aantal leerlingen van de Kardinaal Alfrink-- MAVO heel wat sterk verzet in het na tuurgebied aan de Wieksloterweg. In ditzelfde gebied is de werkgroep Vrij willig Natuurbeheer onder leiding van Chris Uiterwijk al geruime tijd in de weer geweest om het hout af te zetten, waardoor er meer licht kon binnen dringen. Ook heeft de werkgroep er de nodige afgravingen verricht, waardoor de oorspronkelijke vegetatie in het ge bied weer eens kans heeft gekregen. Intussen zijn al 40 verschillende soorten planten opgekomen uit het zaad dat in de bodem bewaard was ge bleven. De Alfrink-leerlingen waren vrijdag ook van de partij, om te helpen met het transport van enige honderden berke- stammen - allemaal van ongeveer een meter lengte - vanuit het gebied naar een plaats dicht bij de weg. Het waren meest leerlingen van de derde klas, maar ook een paar tweede-klassers hadden hun spierkracht ter beschik king gesteld. Een en ander vond plaats onder leiding van biologieleraar E. Eyssen. De vierde klas van de MAVO maakte het jaarlijkse uitstapje ditmaal naar Engeland, en in het verlengde daarvan krijgen ook de andere kjassen een Foto: Goos van der Wilt Het versjouwen van de berkestammen vereiste nog heel wat spierkracht van de Alfrink MAVO-leerlingen. Chris Uiterwijk ziet goedkeurend toe. apart programma voorgeschoteld, met allerlei projecten. Andere groepen be zochten bedrijven in Soest, het Evu- luon in Eindhoven, de veiling in Aals meer en Schiphol. Omdat het vorige week ook de "Week van het land schap" was, pasten de activiteiten er heel goed in. Welkom, in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birketraat 188 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147» 14140 Telex 79479 nl Model autoraces in Dorpshuis te Soesterberg In het Dorpshuis aan het Dorpsplein te Soesterberg houdt de Auto-model bouwvereniging Micro-Baarn in sa menwerking met Van de Wel Model bouw in Utrecht zondag 16 oktober a.s. de eerste Open Club Wedstrijd electro- racen. Tientallen radiografisch be stuurde modelauto's (schaal 1 op 12) zullen op een volwaardig circuit van tapijt met haarspeldbochten, chicanes, e.d. trachten de snelste te zijn. Snelheden van wel 70 km per uur kun nen bij zo'n wedstrijd bereikt worden. Er worden rijders uit alle delen van het land verwacht. Ook mensen die in het bezit zijn van een electro-racewagen in de schaal 1 op 12 die nog nooit aan een wedstrijd mee hebben gedaan, zijn van harte welkom. Voor geïnteresseerde toe schouwers is de toegang gratis. Degenen die met een autp aan de wed strijden willen deelnemen, dienen zich tussen 8.45 en 9.30 uur in het Dorpshuis te melden. De wedstrijden beginnen om 9.45 uur. De prijsuitreiking zal om streeks 17.00 uur plaatsvinden. Voor informatie kunt u terecht, na 18.30 uur, bij J. van Kooy, tel. 02154- 18100 of W. Blom, tel. 02152-65012. Een kleine veertig geïnteresseerden waren vorige week donderdag in De Open Hof aanwezig om tussentijds ge ïnformeerd te worden over de stand van zaken met betrekking tot het ont- werpbestemmingsplan Parklaan en over de realisering van nieuwbouw daar. De wethouder van ruimtelijke ordening, de heer G. Plomp, hield een inleiding waarbij hij meedeelde dat er naar gestreefd wordt, dat in de raads vergadering van november het bouw- rijpmaken van het gebied aan de or de zal komen. De plannen zijn om hier in mei 1984 mee te beginnen. Voor de bewoners van de Parklaan en omgeving is het beschikbaar stellen van het krediet voor het bouwrijp- maken van groot belang omdat dit ook de aanleg van riolering inhoudt. Nu ontstaat er in dat gebied tijdens regenweer veel overlast, door de wa teroverlast van de Eng en door het ontbreken van een riolering. Wanneer alles volgens plan verloopt kan be gin mei volgend jaar met het bouw- rijpmaken begonnen worden. De heer Plomp gaf verder een over zicht van de stand van zaken. Inmid dels zijn de reakties op het plan van de verschillende overheidsinstanties binnen, met uitzondering van die van de provinciale planologische dienst. Deze zal één dezer dagen echter gereed komen. Wanneer de reakties verwerkt zijn kunnen de bouwplannen via een artikel 19-procedure behandeld wor den, vooruitlopend op het definitieve bestemmingsplan. De nieuwbouw in het plan Parklaan zal bestaan uit woningbouw en uit een tweetal kantoren. Bij de gemeente is een aantal plannen ingediend voor woningbouw. Het gaat hier om het bou wen van twee-onder-één-kap wo ningen en voor een complex woningen. Verder bestaat er de mogelijkheid voor individuele bouw van vrijstaande wo ningen. Dit zal gebeuren aan de Eng- zijde. Kantoren Er zijn twee lokaties voor een kantoor aangewezen. Voor één terrein is een gegadigde bekend; Record Plan Ont wikkeling uit Amersfoort. Een verte genwoordiger van deze Maatschappij gaf een toelichting op de plannen. Het plan zal uit twee gebouwen bestaan die onderling koppelbaar zijn, waar door aan kleinschaligheid uitdrukking wordt gegeven. De huurlasten zullen ongeveer 145 gulden per vierkante meter gaan bedragen. Dat is bedui dend minder dan het kantoor Birk- staete, waar een bedrag geldt van 185 gulden per vierkante meter. Parkeren zal op eigen terrein geschieden. De verdiepingshoogte zal iets afwijken van het gestelde. Dit hangt samen met de gangbare hoogte voor kantoorge bouwen. Van de mogelijkheid om vragen te stellen werd door de aanwezigen goed gebruik gemaakt. De meeste gingen over de afwijkende hoogte van het kantoorgebouw, waarbij de angst kwam dat ook het tweede kantoor hoger zou kunnen worden. Ook werden vragen gesteld over de hoogte van de woningen. Duidelijk werd door de ver vertegenwoordigers van de gemeente geantwoord dat de nieuwbouw aan de NieuweWeg hoger zal zijn dan aan de Engzijde. De bouw zal trapsgewijs aflopen. Op die manier zal het geplande kan toor aan de Nieuweweg een geluids buffer vormen voor de woningen die in de richting van de Eng gebouwd gaan worden. Voor de totale realise ring van het plan is de bouw van de kantoren en woningen zeer noodzake lijk. Daardoor krijgt de gemeente in komsten om andere zaken zoals riole ring in het Parklaangebied te verwe zenlijken. Zonder rijbewijs achter 't stuur De politie hield maandagavond een 18-- jarige jongeman aan, rijdend in een auto op de Steenhoffstraat. De jongeman bleek niet over een rijbewijs te beschikken. Hij bekende dat hij de sleutels uit de jas van zijn vader had gepakt en een ritje was gaan maken. Zijn vader heeft de auto weer opgehaald. oftewel: Het kind maakt het huiswerk bij ons: Wij kijken het huiswerk na geven uitleg over "problemen" corrigeren zo nodig het kind en laten het werk overmaken/leren als het moet kortom: ook vindt een verantwoorde repetitievoorbe reiding plaats en leert het kind zijn/haar tijd goed indelen uiteraard is een goede administratie van de behaalde cijfers een "must" Wenst U de huiswerk- en schoolproblemen het huis uit dan: Wij zijn reeds 10 jaar lang gespecialiseerd in de begeleiding van scholieren bij hun studiezaken. Bel eens voor informatie: lekker geslapen? Ik heb een verrassing voor je. Je hoeft niet te koken we gaan met de kinderen lekker brunchen. Waar? ja natuurlijk iedere zondag van 12.00 tot 15.00 een uitgebreid brunchbuffet met tal van voor-, hoofd- en nagerechten iedere week afwisselende gerechten. voor de groten f 19,50 kinderen tot 12 jaarf 12,50 SOESTERBERGSESTRAAT 188 02155-12739/19942 De drie clubhuizen van de Stichting Jeugdzorg hebben hun programma vastgesteld voor het nieuwe seizoen. Kruispunt Het clubhuis "Het Kruispunt," aan de Albert Cuyplaan is gestart met een peuterclub en kent verder voor oud- en jong nog tal van activiteiten. Men kan er terecht voor een kookcursus op de maandagmiddag en een knutselavond op dezelfde dag. Verder is er een hout club (dinsdagmiddag) en een doe- avond met verschillende activiteiten. De wat oudere jeugd (vanaf tien jaar) kan op woensdagmiddag en vrijdag avond terecht op een soos. Voor de volwassenen is er op woens dagochtend een moedergroep en in de avonduren een brooddeegcursus. Op vrijdagavond volgt een naai- en knip cursus. De liefhebber kan op maandagavond klaverjassen. Praatpaal De Praatpaal aan de Molenstraat kent ongeveer dezelfde activiteiten, die zijn voorzien van een andere naam. Er is ook een kookcursus op dinsdag- en vrij dagmiddag. Op een super-club-donderdagmiddag - leert men knutselen en verder is er op woensdagmiddag een instuif voor vier tot tienjarigen. De tieners hebben hun eigen soos op vrijdagavond en er start ook een cur sus poppenmaken op donderdagavond. Voor de volwassenen is alleen aan de vrouwen gedacht. Zij hebben een "moéder-avond" op woensdag. In het programma wordt het gemis aan activiteiten voor vaders wel even aan gestipt. De leiding wacht initiatieven van deze groep af. Vangrail De Vangrail - aan de Nachtegaalweg 8c - tenslotte richt zich op de bewoners van de wijken 't Hart, Soestdijk, Colen- so en de Vogelbuurt. Op de maandag avond is er een timmergroep (8 tot 12 jaar) en de kinderen uit Colenso komen die avond ook bij elkaar. Op dinsdagavond is er een tienersoos en een poppengroep. Een dag later een doe-middag en de kinderen van veer tien jaar en ouder hebben op woens dag- en vrijdagavond hun eigen pro gramma. Men dient voor deze activi teit een lidmaatschapskaart te hebben, die vijf gulden kost. Verder zijn er nog een jeugd-EHBO groep (donderdag) en de natüurgroep "Vrijbuiten," die op zaterdag actief is. Voor de volwassenen is er een cursus naaien en knippen, volksschilderen en bloemschikken (allen op maandag avond). Op dinsdag een moedergroep en nederlandse les voor buitenlandse jongeren. Elke maand is er op zater dag een bingo. Verder wil de Vangrail starten met een infotheek, waar buurtbewoners gege vens kunnen vinden over het arbeids bureau, de sociale dienst en andere in stanties. Met ingang van deze week is het club huls 'De Praatpaal' aan de Molen straat gestart met een soosavond de Molenstraat gestart met een soos- voor geestelijk gehandicapten. Het project is opgezet met medewer king van Clemens Blaauwgeers, die als beroepskracht betrokken is bij gespe cialiseerde projecten voor geestelijk gehandicapten. Samen met stagiaire Joke Schuurmans gaan drie vrijwil ligers de maandagavond besteden aan de begeleiding van de geestelijk gehandi capten, door allerlei activiteiten op poten te zetten. Vanaf half acht 's avonds is elke geestelijk gehandicap te uit Soest welkom in het clubhuis van de Stichting Jeugdzorg aan de Molen straat. Als minimum leeftijd geldt 18 jaar. Het initiatief is bedoeld om die groep gehandicapten, bijvoorbeeld uit de zo genaamde fasehuizen aan de Ereprijs- straat, een avond in een totaal andere omgeving te bezorgen. Hierdoor kan op den duur integratie in de maatschappij wat eenvoudiger worden. Naast ver schillende activiteiten op het gebied van handvaardigheid, staat ook een on derdeel als volksdansen op de lange lijst van mogelijkheden. De contributie bedraagt 1,- per avond. De begeleiders van het project zijn al in Utrecht wezen kijken, waar een der gelijk project al enige tijd loopt. Be langrijk is dat de bezoekers aan de soos in principe kunnen doen wat ze leuk vinden, waarbij verschillende ma terialen, zoals een stereo-installatie en allerlei werktuigen uitstekend van pas kunnen komen. Maandagavond 10 oktober staat vanaf 19.30 uur clubhuis De Praatpaal open voor belangstellenden van deze soos. Clemens Blaawgeers zorgt voor een professionele begeleiding van het ge heel, omdat hij al in meer plaatsen, waaronder Utrecht, een dergelijk pro ject heeft opgezet. Na een aantal soosavonden vindt er een evaluatie plaats, waarbij even tuele tekortkomingen en verbeteringen kunnen worden doorgenomen. Voor in formatie over deze soos voor geestelijk gehandicapten uit Soest is het telefoon nummer van De Praatpaal beschik baar: 19546 (Joke Schuurmans). Banden lek gestoken Een bewoonster van de Steenhoffstraat ontdekte in het weekeinde dat onbe kenden de banden van haar auto, die voor haar woning geparkeerd stond, hadden lek gestoken. De schade be draagt ca. 500,-. Vrijwel iedereen heeft wel eens een taxatierapport nodig. De bank vraagt het voor de financiering bij aankoop van een huis, de belasting bij vererving en zelf kunt u het wellicht gebruiken om een belastingaanslag aan te vechten. Sinds mensenheugenis berekenen makelaars hun taxatieloon aan de hand van de door henzelf getaxeerde waarde. Peters is afgestapt van dit systeem. Als enige makelaar in Nederland hanteren wij van nu af aan een uurtarief. Een taxatierapport voor woonhuizen in de plaatsen waar wij vestigingen hebben zal op die manier vrijwel nooit meer kosten dan f295,- (incl. btw). Getaxeerde waarde Tariefsysteem Peters Tariefsysteem overige makelaars f 135.000,- f 295,- f 295,- f 250.000,- f 295,- f 545,75 f 350.000,- f 295,- f 740,45 f450.000,- f295,- f 935,15 f550.000,- f 295,- f 1129,85 Een taxatierapport hoeft niet duur te zijn

Soester Courant | 1983 | | pagina 3