"J VAARDERHOOGT 3f° 1?» 13?8 T491, Martine Bijl 't Zwaantje Een goed begin maakt de hele show Treinen uit Soest naar de vredesmars Vrijwilligers Vakaturebank WJ WJ groe.i c.n blom ^7 Het mysterie van de schaduwminnende varen Gehannes DOE-HET-ZELVERS DE KLOK WOENSDAG 26 OKTOBER SOESTER COURANT PAGINA 13 (aas Rondje Soest Een notitie waard Nog een notitie waard Meningen van lezers Wielendief stal opgelost BETAMAX VHS - VCC Oen Haag-, 2Q okTobeK Geen Nieuwe KERNWAPENS IN EUROPA TELETRONIC NEDERLANDbv 02155-18023 Liturgische kringdienst i.v.m. Vredesdemonstratie Rectificatie VOOR DAMES EN HEREN orchol oormode HET WITTE HUIS Autoruiten vernield Mliillljü;G)vb: kantoor efficiency Fietster (70) gewond bij aanrijding T GEZELLIGE GLAASJE 'n Pittig drankje of zo. Bij de vakopticien gaat het om andere glazen. Hoewel kijkvreugde opborrelt en een mooi montuur kiezen best gezellig is bij ons! t/a't gefet/teid7 voor Klimopplant met veel mogelijkheden i t/m woensdag deze zijn geldig ngen, drukfouten door Arie Wandelaar Omdat er in vele opzichten een wereld aan verschil ligt tussen de burgemees ter en Arie, spreken wij elkaar nooit en staan wij slechts bij officiële ge- beurtenissen oog in oog. Wat wij elkaar te vertellen hebben beluistert Arie een enkele keer tijdens raadsvergade ringen of komt uit de Soester Courant in eikaars richting. En omdat ook in Soest hoge bomen veel wind vangen is het in dit wekelijkse kolommetje nogal eens voorgekomen dat Arie de voorzitter van het College van B en W met weliswaar milde doch kritische kanttekeningen in de publiciteit plaat ste. Het is er wat Arie betreft eerlijk gezegd nooit van gekomen de man met een vriendelijk stukje op een klein ver- hoginkje te plaatsen. Vandaag komt daarin verandering. De aanleiding daartoe vond Arie vorige week op de voorpagina van de Soester Courant. Oproep van burgemeester Paul Schol ten of «dj met z'n allen er aan willen denken dat er straks in Polen ook iets wat op Kerstfeest lijkt gevierd moet worden. De keren dat Arie het met de burgemeester eens is geweest zijn op de vingers van een hand te tellen, maar in dit geval krijgt hij van mij de vijf. Het 15.000 inwoners tellende Poolse plaatsje Kozzle rekent met de Kerst weer op een adoptie van Soest en Soesterberg. Vorig jaar bestond ons kerstgeschenk uit 25.000 welgevulde dozen. Onze eerste burger doet een be roep op de inwoners van zijn gemeente dit warme stukje menselijk medeleven ook in 1983 te herhalen. Zowel in Soest als Soesterberg is er speciaal verpak kingsmateriaal te koop waarin kleding en voedsel kan worden verzonden. "Koop die dozen en doe er iets mee", luidde het betoog, verpakt in de op roep aan de inwoners van Soest en Soesterberg. De burgemeester als vroege kerstman. De mooiste rol die Arie hem ooit heeft zien spelen. Van harte een notitie waard. Was het natte vingerwerk of heeft het college van B en W moeite met optellen en aftrekken? Vragen die bij Arie op kwamen toen hij vernam dat van de ene dag op de andere ingrijpende ver hogingen voor het betalen van reini gingsrechten bijna teniet zijn gedaan. Eerst zou die verhoging bijna 20% bedragen, sinds vorige week weten wij slechts op vijf procent te mogen reke nen. In tijden waarin prijzen en be lastingen als een raket de lucht in schieten is dat meevallertje natuurlijk mooi meegenomen. Normaal is de gang van zaken natuurlijk niet. Eerst je burgers op stang jagen, vragen uit lokken, en vervolgens doodleuk komen vertellen dat het ook anders kan. Dat is gemeentepolitiek met de uitstraling van een waakvlammetje. En of het al lemaal niet op kon deelde "sinter klaas" Jan L.Menne tevens mede dat er een tariefverlaging van het tarief voor de CAI-aansluiting op komst is. Om heel precies te zijn een dubbel tje per maand. Of je een emmer leeg gooit. Voor het eerst in "Rondje Soest" rea geert Arie op een ingezonden brief in de wekelijkse rubriek "Meningen van lezers". Een brief, geplaatst in de Soester Courant van 19 oktober j.1. met als aanhef: "Open brief aan Ton en Ellen". Voor alle duidelijkheid: De schrijver van het epistel, de heer C.J. van Nieuwkerk, evenals de hoofdrol spelers in zijn brief Ton en Ellen Berghuis, zijn Arie volslagen onbe kend. Dat maakt het eenvoudiger om als objectief krantenlezer te reageren. Een open brief waarin ongevraagd de vuile was op een meer dan genante wijze wordt buiten gehangen. De zaak waar het om draait is de volgende. Begin '83 vertrok de familie Berghuis met kinderen naar de Fillipijnen om er geloof, hoop en liefde te brengen. Wat het financiële aspect betrof wer den ze daartoe in staat gesteld door familie, vrienden en kennissen. Wie voor een dergelijke verplaatsing kiest doet niet zelden een stap in het duis ter. En zo kon het dan ook gebeuren dat het gehele gezelschap voor eind '83 naar Soest terugkeerde. Wat daar van de oorzaak is weet Arie niet. Misschien was de bagage te zwaar, of hebben ze zich in ander opzicht vertild. Hoe dan ook, ze zijn terug, en deze week hartelijk welkom geheten door de reeds eerder genoemde briefschrijver. Hij stelt het in zijn brief voor als zou de familie Berghuis een door de ge meenschap betaalde vakantie hebben genoten, verwijt ze armen in de steek te hebben gelaten, en kan er geen be grip voor opbrengen dat opnieuw de gemeenschap een huis in Soest voor hen heeft ingericht, Ellen een boek gaat schrijven en Ton Berghuis een baan gevonden heeft. Welkom thuis dus, christenen onder elkaar. De on hartelijkheid zou nog best te verteren zijn geweest wanneer de briefschrijver het daarbij gelaten zou hebben. In zijn verregaande arrogantie gaat hij op een stoel naast die van zijn Schepper zitten en deelt vervolgens schriftelijk mede: "Ton en Ellen, jullie hebben je gedra gen als huurlingen en dat is in het oog van God een gruwel. Het komt op jullie conduite te staan en je zult er verantwoording voor moeten afleg gen". Ook elders in zijn brief wordt het bewuste echtpaar diverse malen te kijk gezet. Tenslotte besluit de brief schrijver zijn aanklacht met: "Het is een slag in Zijn gezicht. Moge God jul lie vergeving schenken". Een verbijs terend verhaal. Wat Arie betreft ten onrechte in de Soester Courant toege laten. Nu het er een week geleden toch in is afgedrukt vond Arie het nodig tegen gas te geven. Hoewel geen bijbelken- Vooruitlopend op zijn 200-jarig bestaan wilde het NUT Soest graag door een bijzondere avond in de publiciteit komen. Daar is het NUT afgelopen zaterdagavond volledig in geslaagd met het op het podium brengen van de Martine Bijl Show in de Borg. Hoewel de Borg alles in het werk gesteld had om deze avond tot in de perfec tie te laten verlopen, was toch de ge zellige zaal van de Borg eigenlijk te klein voor dit evenement. De toegangs kaarten waren binnen enkele dagen uitverkocht en veel Soestenaren moes ten jammer genoeg teleurgesteld wor den. Ook voor de show zelf was de oppervlakte van het toneel te krap en er was daardoor geen ruimte voor de mooie decors, die de achtergrond van de show hadden moeten vormen. Misschien juist door dit gebrek wist Martine Bijl, ervaren artieste als zij is, een spontaan en persoonlijk karak ter aan het begin van de voorstelling te geven. Zij haakte knap in op de openingswoorden waarmee de heer Kleiberg, voorzitter zowel van het NUT als van De Borg, de stampvolle zaal en mevrouw en de heer Scholten, bur gemeester van Soest, in het bijzonder verwelkomde. De informele wijze waarop de show begon, zonder opengaand gordijn en met het licht in de zaal nog vol aan, schiep de goede sfeer voor het eerste liedje, getiteld: "Zijn we al begon nen?". Onmiddelijk was hierdoor de band gelegd tussen de artiesten op het toneel en het publiek in de zaal. Een band die bij een voorstelling als deze onontbeerlijk is. One woman show De "one man" of in dit geval "one woman show" is tegenwoordig erg populair. Het is een vorm van caba ret die een uitdaging vormt voor de artiest. Na haar successen als zange res en als T.V.-ster begint Martine Bijl opnieuw aan een carrière. Na een aansporing van Paul van Vliet besloot zij de uitdaging van het theater te aan vaarden. Alleen de allerbeste acteurs kunnen een "one man show" waarmaken. Zij moeten zeer veelzijdig zijn, goed kun nen zingen, dansen en acteren en bo vendien een persoonlijkheid hebben met een grote uitstraling. Martine Bijl beschikt over al deze eigenschap pen. Daarbij heeft zij een enorme steun aan haar man Henk van der Mo len. Vele van de liedjes en voor drachten hebben zij zelf geschreven. Muzikale omlijsting Henk van der Molen heeft de leiding van het begeleidende kwartet, be staande uit Lex Jasper, piano; Edwin Corzilius, bas en Hans Beths, slag werk. Dit kwartet was bijzonder goed en werkte door zijn enthousiasme zeer inspirerend. Hoogtepunten Hoogtepunten van de avond waren die nummers waarbij Martine gebruik maakte van haar komische talenten. Het publiek genoot van het fraaie ge dicht van de A.O.W.-ster, die wachtend op lijn 7 van haar tasje beroofd wordt. Ook de conferences over facelift en aerobic dansen vielen erg in de smaak. Het openingsnummers na de pauze, waarbij Martine opkomt als DOE- MAAR-fan, was een enorm succes. Juist de tegenstelling tussen het krank zinnige DOE-MAAR-pakje en haar chique kleding in de rest van de show is prachtig. Modebewuste Soester dames hebben hun hart op kunnen halen aan Martine's prachtige zwarte Met de aanhouding van drie inwoners van Amsterdam, van resp. 37, 28 en 22 jaar, door de rijkspolitie van Eem- nes is ook klaarheid gekomen in de diefstal van acht reservewielen van vrachtauto's die in de maanden janua ri en februari van dit jaar op het indus trieterrein in Soest werden ontvreemd. De daders legden een bekentenis af. VIDEOTHEEK NW. BAARNSTRAAT 25 BAARN - 02154-21781 OPEN van 14.00-19.00 uur Goede wijn behoeft geen krans' Rademakerstraat 2 03463 1423 3769 BD Soesterberg ner en vorser van huls uit weet hij zich te herinneren dat het gebod "Gij zult Uw naaste liefhebben als Uzelf" zo ongeveer de basis is om het elkaar tijdens ons aardse bestaan een beetje vriendelijk, gezellig en draag lijk te maken. Toen de gifpen van de briefschrijver aan het leeglopen was heeft hij daar mogelijk overheen gele zen. Vandaar dat Arie dit foutje meent te moeten herstellen. Ton, Ellen en kinderen Berghuis, hartelijk welkom in Soest. Groot is mijn respect voor hetgeen jullie hebben getracht te on dernemen. Uithuilen en opnieuw beginnen. ARIE WANDELAAR smokingpak, dat vdoor accessoires aangepast werd aan de sfeer van ieder nummer. De Martine Bijl Show werkt op het publiek als een verfrissend bad in een helder meer. Er zijn plezierige opper vlakterimpelingen, waarop de toe schouwer zich lekker laat voortdobbe ren. Achteraf merkt men pas dat de grote golven van een zee ontbreken. Waarschijnlijk is deze keuze zeer be wust gedaan en hebben Martine Bijl en Henk van der Molen weloverwogen alle onderwerpen die te sterke emo ties oproepen vermeden. A.Muntz-v.d.Woude Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) laat weten dat er vanuit Soest 8 bussen vertrekken naar de grote vredesdemonstratie in Den Haag op 29 oktober aanstaande. Alle buskaarten zijn inmiddels uitverkocht. erkend TBBS-ÜNETO Specialisten in: electronische systemen luid-en stil alarm stil-alarmaansluiting v.a. 25,- per maand bouwkundige systemen hang-en sluitwerk rolluiken/hekken onbreekbare beglazing traliewerken vloer-en inb.kluizen inbraakwerende deuren F.C.Kuyperstraat 28a, Soest Treinreizigers kunnen echter bij de NS-loketten in Soest in de vóórverkoop speciale kaartjes met 40 procent kor ting krijgen voor de vredesmars (maar niet op 29 oktober). Vanwege de stiptheidsacties bij de Nederlandse Spoorwegen adviseert het IKV reizi gers tijdig te vertrekken naar Den Haag. Om 9.30 uur vertrekt een groep Soesters vanaf NS-station Soest-Zuid naar de residentie. Zoals bekend vertrekken de bussen in Soest om 9.30 (gemeentehuis, 9.45 (Open Hof), 10.00 (busstation Soest- Zuid) en 10.15 (Soesterberg, Banning- straat) naar Den Haag. De bussen arri veren en vertrekken weer vanaf het Haagse Zuiderpark. Geplande tijd van thuiskomst ligt rond 19.15 uur. Vredesmaaltijd Na afloop van de vredesdemonstratie in Den Haag wordt er zaterdagavond 29 oktober rond 19.00 uur een gezellig vredesmaal gehouden in gebouw Ar- tishock. Er is gelegenheid om de er varingen van die dag met elkaar nog eens te bepraten. Iedereen is welkom, ook zij die niet naar Den Haag zijn geweest,-De prijs van de maaltijd is voor völwassenen slechts 5,- en voor kinderen 2,50. In het gebouw staat een video-recorder opgesteld met de tv-beelden van overdag, alsmede een tv-toestel voor de directe berichtge ving. De maaltijd zal uitmonden in een grote vredessoos met muziek, zang en dans. Overigens dient men zich voor de vredesmaaltijd wel van tevoren op te geven bij Artishock of het IKV. Op donderdag 27 oktober a.s. houdt de kern van het Interkerkelijk Vredesbe raad te Soest een korte liturgische bij eenkomst in één van de zalen van de Open Hof, aanvang 20.00 uur. Tijdens deze bijeenkomst staat be zinning en voorbereiding op de grote Vredesdemonstratie in Den Haag op 29 oktober centraal. Met name zij, die vanuit hun christen zijn het doel van de demonstratie steunen, worden uitgenodigd deze dienst bij te wonen. In de advertentie ter ondersteu ning van de grote Vredesdemon stratie, die vorige week in de Soester Courant was opgenomen, zijn onderstaande namen per abuis weggevallen: G. L. Laribij J. P. Laribij A. Zwaan G. H. Zwaan W. Zwaan Om verschillende redenen zetten men sen zich in om vrijwilligerswerk te doen. Soms loopt men tegen een foute situatie aan en probeert men daar wat aan te verbeteren. Het kan ook zijn dat men vanuit een bepaalde belangstel ling of hobby iets gaat ondernemen. Bijv. doordat men geïnteresseerd is in planten en dieren en zich bezig gaat houden met natuurbescherming en/of milieuvervuiling. "Aktief worden kan betekenen: zelf initiatief nemen, maar ook zich aansluiten bij een bepaal de groep of organisatie. Voor ons staat dat vrijwilligerswerk centraal waarbij mensen zelf iets gaan onder nemen. Veel mensen doen vrijwil ligerswerk omdat ze wat te doen wil len hebben, kontakt met anderen zoeken, werkervaring opdoen of om dat ze werkloos zijn. Het één hoeft het ander niet uit te sluiten. Onze indruk is echter wel dat wanneer men vrijwilligerswerk gaat doen zonder dat dit werk iemands bijzondere interesse heeft, doch alleen omdat men zich nut tig wil voelen, het vaak moeilijk zal zijn dat vol te houden. Dat lukt het beste als men betrokkenheid voelt bij hetgeen men gaat doen. Om die re den is het van belang voor mensen die vrijwilligerswerk zoeken zich eerst eens te laten informeren door één van de medewerkers van de Vrijwilligers Vakature Bank over de aard en duur van het aangeboden werk. Met uitzondering van de woensdag kan men daarvoor dagelijks terecht bij de Vrijwilligers Vakature Bank, Steen- hoffstraat 46, van 10.00-12.30 en 13.30-15.30 uur. Het telefoonnummer ls 12630. Wij vragen uw belangstelling voor on derstaande vakatures. Een educatieve werkgroep zoekt een vrijwilliger voor het doen van lay- out en voor het typen van brochu res. Het Instituut voor natuurbescher ming kan vrijwilligers inzetten voor het uitvoeren van diverse werkzaam heden. Voor werkzaamheden in de bos- en tuinbouw kunnen een aantal vrij willigers geplaatst worden. Om geeste lijk gehandicapte kinderen naar hun dagverblijf te vervoeren worden en kele taxibegeleiders/sters gevraagd. Financiële vergoeding wordt geregeld. Voor wie met kinderen wil werken zijn er leuke jobs bij de kinderboerderij Welke jonge vrijwilliger/ster wil zich enkele uren per week inzetten voor de jeugdherberg? Het gaat om assi stentie van de aanwezige kracht en het ontvangen van gasten. Net een haartje beter BEETZLAAN 74 - SOEST - TEL. 02155-13990 DORPSSTRAAT 54 - PUTTEN - TEL. 03418-57485 AFDELING SOEST 1 November: lezing van 'Groei en Bloei'. Dinsdag 1 november a.s. belooft voor plantenliefhebbers in Soest heel inte ressant te worden. De heer W. van Dam uit Aalsmeer zal dan voor leden van "Groei en Bloei", de afdeling Soest van de Kon. Mij. Tuinbouw Plantkun de, een lezing houden over varens. Deze schaduwminnende plant kan men in de bossen rondom Soest veelvuldig tegenkomen. Vooral de koningsvarens, die een hoogte van meer dan 1 meter bereiken, vallen op door hun fraaie vormgeving. Varens komen voor in het wild, in de tuin maar ook in de huiskamer. De voortplanting is een boeiend verhaal op zichzelf. Het geschiedt nl. door sporen die zich aan de onderzijde van de bladeren vormen in bolvormige or gaantjes. De kieming van spoor tot miniscuul plantje van hooguit 1 cm. is 'interessant. Vormenrijkdom. De vormenrijkdom van varens is ongelooflijk gevarieerd. Varens behoren tot de oudste vegetatie ter wereld. Ze kwamen reeds voor in een ongekend groot aantal, ongeveer 310 miljoen jaar geleden, toen de mens nog niet bestond. Nederland kent maar een vijftigtal soorten maar over de gehele wereld verdeeld bedraagt het aantal meer dan 10.000. Een van de meest bekende en geliefde Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest Onze wildkaart is er. Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl soorten, afkomstig uit de tropen, is de Hertshoornvaren (platycerium), waarvan de sporendragende bladeren in silhouet overeenkomst vertonen met een hertengewei. Varens kunnen zelf gekweekt worden. Het is een subtiele, maar zeer dankbare arbeid van stek ken, kweken uit sporen, zaaien, ver spenen en uitplanten. Het vergt een grote mate van geduld en handvaar digheid (groene vingers). Toevallig valt deze voorlichtingsavond over varens te Soest bijna samen met de Nationale Vaktentoonstelling te Aalsmeer, waar ditmaal het accent ligt op de varen. Het nomenclatuurcomité van de Vaste Keuringscommissie werkt hier samen met de Kon. Mij. Tuinbouw Plantkunde. Het oktober nummer is een themanummer over varens. De inleider van de lezing te Soest, de heer W. van Dam, behandelt het ont staan en de ouderdom van varens en andere sporendragers. Hij zal een aantal fossielen tonen en aandacht besteden aan de vormenrijkdom, zowel in als buiten Nederland. De voortplanting door middel van spo ren wordt behandeld evenals de moge lijkheid om zelf varens te kweken. De bostuin als omlijsting van een varencollectie komt ter sprake, waar bij geschikte boomsoorten, vaste plan ten, bodembedekkers e.a. genoemd worden. Een collectie varens, die zich leent voor tuinteelt krijgt aandacht, waarbij de inleider materiaal uit eigen tuin zal meebrengen. Ter ondersteu ning wordt een grote collectie herba rium planten getoond. Besloten wordt met tips over verzorging en vermeer dering door zelf-doeners. Na de pauze wordt nog een aantal dia's vertoond van varens uit de natuur en uit eigen tuin. De lezing wordt gehouden op dinsdag 1 november om 20.00 uur precies in de bovenzaal van het Medisch Centrum, Nieuweweg 14 hoek Smitsweg. Niet- leden zijn welkom tegen betaling van 3,- entree. Ter afsluiting van deze leerzame avond wordt er weer een verloting van planten gehouden. Een bewoner van de Haverweerd stel de de politie vorige week op de hoogte van de vernieling van alle zes ruiten van zijn auto. De dader is bij de politie bekend en verwacht wordt dat hij snel zal worden aangehouden. We hebbe moar un meroakels aaktieve wethouwer vaan sportzoake. Hie doet ze noam wel eer an, vin ik. Voortemee wordt-ie nog us kaampioen poalsloan. D'r is t'r aalweer eejn door um in de grongd esloage. En nooit us t'r noast sloan, kaajje denke, 't is aaltied roak. Doarum hettie ok nog nooit us veur poal estoan bie zukke klusse. Toch hek um nooit zien oefene, of 't mos op de kaarmus weze met de Kop vaan Jut; astie nog leeft, waant ik het t'r de leste keer nooit meer eejn ezien an de Koningsweg. Wie weet kriege we op Soest ok nog us un competitie poal zitte. Daa's maak- keluk zaat. Aalle huze in 't Veejn stoan op poale. Je hoeft t'r moar op bezoek te goan en je zit t'r op. Daat stoat us un poal böve woater en daa's nódig ok, waant 't is t'r haarstikke naat. En daan loate ze daat grote nieuwe gaat doar ok nog vol löpe. Daat wor me toch un plaas woater jonges, heul baar. Ze goan d'r ok weer un bejoardecen- trum anlegge, met un grote groazie d'r ongder. Die maagge ze daan ok wei goed bemoale, aangders wordt ut nog un winterstaalling veur plezierjaachte en spiedböte. En daat aallus vlaak noast un gróte schóól. Daa's veur de integroatie, zee de wethouwer. Waat daat is, hek geejn weet vaan, moar ik doch daattie bedoelde, daat de bejoar- de en de jeugd bie mekoar in de groatie zouwe blieve, ak ut goed begriept. Daat zaale we daan moar hope. Op Soesderbaargd kriege we verdeed toch nog us un sporthaal. Daan mot drs. Plomp doar weer op aan, om de eerste steejn te leggen, waant heije zaal op zaandgrongd niet hoeve, denk'. Die eerste steejn mot wel goed elegd worre, aangders kriege we over de bult met dezellufde traammelaant te moa- ke as in 't Beukedaal. Tribunes die in- zaakke en zo. Ze denke an verschuuf- boare tribunes. Zaalle de bezoekers ok niet baar rustig op zitte, denk'. Net aas 't spaannend wordt goan ze an 't schuve. Niks woard! Ajje 't ming vroagt, dan mok zegge, spiekers ben d'r nog zaat. Loat wethou wer Plomp daan moar de eerste spie ker sloan, waant in 't sloan is tie haarstikke goed. Zo aas ik aal zee, aaltied roak! HANNES VAN DE NENG Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-101 15 VERHUUR VAN Schrijfmachines Rekenmachines Teleffonbeantwoorders Inbindapparatuur Overheadprojectoren Plastificeermachines Op de Weegbreestraat deed zich vorige week een aanrijding voor, waarbij een 70-jarige inwoonster van Soest diverse verwondingen opliep. De dame gaf, rijdend op haar fiets, geen voorrang aan een 22-jarige automobilist uit Soest, toen deze vanuit de Ereprijs straat de Weegbreestraat opreed. De fietster werd per ambulance overge bracht naar Zonnegloren. De fiets werd geheel vernield. 'tl 'ttffïtM/th Weedestraal 17A - Soest - Tel. 02155-17120-^^^ Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Klimop is een wintergroepe klim- of kruipplant, die door zijn grote variatie in verschijningsvormen en zijn ongelooflijk aanpassingsvermogen diverse toepassingen kent. De plant wordt vaak verward met de niet wintergroene wingerd die in de volks mond ook voor klimop doorgaat. De wilde wingerd krijgt echter rond deze tijd een knalrode herfst kleur en verliest binnenkort alle blad. De klimop blijft gedurende de wintermaanden ook prachtig in het blad, waardoor we in staat zijn met deze plant objecten of muren voor altijd aan het oog onttrekken. Ideaal dus als bekleder van schuur, tuinhuis of een lelijke schutting. Regelmatig be merk ik bij tuinbezitters een zekere 'minachting' voor de klimop; waar dit gevoel uit voortkomt is mij een raadsel. De gewone oervorm die in Ne derland ook gelukkig nog volop in het wild voor komt Hedera helix is misschien wat alledaags (maar daarom niet minder mooi) er zijn echter ook nog zo'n 350 andere klim popsoorten en variëteiten die tezamen veel schoonheid te bieden hebben. Er zijn veel soorten die erg geschikt zijn om snel grote muren of schuttingen te beklimmen. De beste daarvan wil ik graag bespreken. Naast de wilde vorm kent de gewone klimop variëteiten met bont blad, met extra groot of juist klein blad en met vreemd gevormde bladeren. Een erg mooie bontbladige vorm is Hedera helix "Goldheart" met zoals de variëtietsnaam al aangeeft, een goudgeel hart in het blad. De plant is goed winterhard en heeft een vrij krachtige groei. Een grootbla- dige vorm met fris glimmend-groen blad en een krachtige groei is H.h. "Hibernica", de zgn. Ierse klimop. Eveneens winterhard. Een goed voorbeeld van een bijzonder gevormd blad is H.helix "Sa- gittifolia" met pijlvormig blad. De groei van deze laatste is wat minder snel. Hedera's zijn voorzien van hechtwortels aan de ranken waarmee de plant zich op niet al te gladde ondergronden goed vast zetten kan. Aanvankelijk zal een nieuw geplante klimop moeten worden aangebonden, maar al snel hecht de plant zelf aan. Er bestaan nogal wat vooroordelen als het gaat om de totale begroeiing van een huis met klimop. Het huis zou vochtig worden en het metselwerk begeeft het op den duur; verder zou de klimop allerlei ongedierte aantrekken. Dit laatste is het enige punt wat niet geheel te ontkennen valt. Een huis dat stevig ingepakt is met klimopgrocn, zal onder het gebladerte allicht wat meer spinnen on derdak bieden dan een huis zonder klim of lei- planten. Daarentegen biedt datzelfde bladerdek ook een onderkomen aan verschillende vogelsoorten als merel en mus, die op hun beurt de tuin voor een groot gedeelte van insekten ontdoen. Een dro gere muur dan achter een klimop zal moeilijk te vinden zijn en bovendien geeft een huis dat vol ledig begroeid is met klimop een bespraring op de stookkosten van 20% te zien, door zijn sterk isolerende werking. Beschadiging van metselwerk ontstaat alleen, als de specie waarmee het huis is opgebouwd van slechte kwaliteit geweest is. In de praktijk blijkt dit euvel dan ook hoogst zelden voor te komen. Volgende week wat meer over de klimop en zijn gebruiksmogelijkheden!

Soester Courant | 1983 | | pagina 13