Pijnenburgcross telde 853 deelnemers Met raad en daad Sportvoorbereiding belangrijk! 2e wintersport- ruilmarkt bij garage Smeeing Met Raad en Daad Als men met de auto naar de wintersport gaat Met Raad en Daad 1 ANWB: Wintersport ilNA 18 - en SPORT SOESTER COURANT PAGINA 19 WOENSDAG 26 OKTOBER Kareisen en Smeeing opnieuw hand in hand: 190 Deelnemers aan KNWU- crossfiets- wedstrijden WIELERCROSS Filmavond van P.V. 'De Pool' FINISH DUIVENSPORT Kampioenschappen 1983 Aangewezen: 1. Altenaar-Reijerse. S. Aktuele informatie aan ;en- irole den jds- sto- ver- ben hik- i 35 olli- Vorig jaar werd het initiatief voor een zgn. wintersport-ruilmarkt in Soest genomen. Het idee was op zich nil nieuw, maar het succes dat men er in andere plaatsen mee had was veelbe lovend. Reden waarom Kareisen en Smeeing al babbelend over allerlei commerciële ditjes en datjes besloten een dergelijke wintermarkt in de mime hal van garage Smeeing aan de Koningsweg 14 te organiseren Dat werd een groot succes. Duizenden wintersportliefhebbers maakten ge bruik van de gelegenheid hun te klein of overcompleet geworden attributen aan de andere man of vrouw te bren gen. Want, hoe vaak komt het niet voor: de vorst valt in, de schaatsen komen uit het vet - heel vaak zijn dat toch Noren tegenwoordig of kunstschaat- JLe" - en «te. schoen past niet meer. Te klein. Kinderen groeien snel en daar zit je dan met een paar dure zaken waar je zelf niet veel meer aan hebt. En dat kan ook gebeuren met kleding, met ski's, met kettingen voor onder de auto. Dan is het tijd voor een voordelige ruilmarkt. 11 en 12 november is het weer zover! Kareisen en Smeeing zijn volop bezig de tweede wintersportruilmarkt nóg overzichtelijker, nog gezelliger en ef fectiever op de zetten dan de eerste Er wordt gestreeft naar zoveel moge lijk deelname door derden die produk- ten en informatie op het gebied van winterpret hebben. De markt zal op vrijdag li november geopend zijn van 13.00-21.00 uur en op zaterdag 12 november van 10.00 tot 17.00 uur. De te ruilen goederen kunnen een dag van tevoren (v.a. donderdag 10 novem ber 14.00 tot 17.00 uur) en tijdens de beursdagen zelf worden aangeboden bij Garage Smeeing. U geeft dan tege lijk de prijs op die u ervoor wilt hebben. Uw artikelen worden geadmi nistreerd en gerubriceerd op de ruil markt gebracht. Het inschrijfgeld bedraagt f 2,50 per aangeboden artikel. Bij verkoop wordt 10% ruilmarktcommissie van uw verkoopprijs afgetrokken ter bestrij ding van de kosten. Kareisen en Smee ing proberen de totale organisatie uit sluitend kostendekkend voor elkaar te krijgen. Men beschouwt de markt als een stuk service aan bestaande en nieuwe cliënten. Zowel wintersportar tikelen als auto's staan nu eenmaal fiks in de belangstelling tegen de tijd dat het kouder gaat worden. De veelge vraagde informatie en de hang naar inruil van artikelen kunnen nu prachtig op één plek worden gebundeld ter wijl het anders tussen de normale verkopen door moet gebeuren. Dat vergt veel extra tijd en vooral ruimte. De oplossing lijkt te zijn gevonden: de wintersportmarkt kan best eens een traditioneel gebeuren worden in Soest. Onder goede weersomstandigheden heeft de Soester Fietscrossclub The Kings Road Riders zondag haar eerste KNWU-wedstrijden op eigen baan kun nen rijden. Er kwamen 190 deelnemers aan de start uit de hele regio. Er wer den inclusief de finales niet minder dan 43 wedstrijden verreden voordat be kend was wie zich winnaar van zijn groep mocht noemen. Onder deze li centierijders waren vijf Kings Road Riders aanwezig die zich allen wisten te plaatsen voor de finale. Gregoor Landman werd bij de 7-jarige experts derde. Erwin van den Broek werd bij de 10-jarigen in de finale vijfde, terwijl Sander van Mill bij de 13-jarigen de vierde plaats voor zich opeiste. Fred v.d. Bunt werd bij de 14-jarigen tweede. Een prima presta- tie. Deze plaats werd eveneens gehaald door Pieter Jak, die bij de 15-jarigen met deze eer ging strijken. Trekpleister was de ook dit keer weer niet te kloppen Nederlands-, Europees- en wereldkampioen Phil Hoogendoorn uit Gouda. Hij ging in zijn klasse met de hoogste eer strijken. Op vrijdag 28 oktober a.s. organiseert de postduivenvereniging "De Pool" een filmavond in haar Clubgebouw aan de Ericastraat te Baarn. Aanvang 20.00 uur. Toegang gratis. De heer C. Donker uit Bergen op Zoom vertoont die avond enige interessante films over het vervoer en lossing van postduiven. Het bestuur heeft gemeend die reportages te kiezen, waarvoor bij de duivenliefhebbers zeker belang stelling zal bestaan. Wellicht hebben ook hun duiven aan één of meer van die vluchten deelgenomen. De navolgende films zullen worden vertoond: 1. Bondsconcours Orleans, oude dui ven 1983. 2. Lossing Nat. Barcelona en Nat. Dax 1983. 3. Reportage Nat. Orleans jonge duiven 1983. In bovengenoemde films wordt ook een bezoek gebracht aan de nationale win naars. Voorts wordt nog vertoond de film Weduwschap met Doffers en Duivin- nen bij Gebr. Breman in Genemuiden. Voor de jongere liefhebbers is zeker in teressant de film over een vlucht "Oude Stijl". Deze film laat zien hoe de dui ven met paard en wagen vervoerd wer den en de "lopers" de gummiringen naar een gezamenlijke klok moesten brengen. P.V. de Vriendsehnn Sneef J' w«na'lds- 3- J- Ki^seman. 4. Suka». rienascnap soest v. Klooster. 5. J. Kamerbeek. 6. A. Meesters. 7. B. Schimmel. 8. J. Koster. De atletiekvereniging Soest kan weer terugzien op een zeer geslaagde Pijnenburgcross. Zo'n 853 deelnemers kwamen zon dag aan de start, waarbij ze de keus badden uit de 2Vz km, 5 km, 10 km of 21 km. Eerste op de 21 km (halve marathon) werd de Utrechter Harry van Ruitenbeek. Hij werd gevolgd door Dirk Bakker uit Nyherk en Frans Rauch uit Soest. Op de 10 km kwam de Soester Jaap van de Berg op de eerste plaats. Gert de Ruvsht uit Soest werd eerste op de 5 km met op de tweede plaats de Amersfoorter Mike Bosten. Derde werd Ebo Ebens uit Soester- berg. Op de 2% km kwam Erik van Ransdorp als eerste over de finish. Tweede werd hier Paul Schlebaum. Beiden kwamen uit Soest. Derde werd de Bunschoter Rob van Houttum. De combinatie Altenaar-Reijerse werd keizer kampioen 1983. Deze combinatie was het afgelopen seizoen een klasse apart en behaalde naast zeven eerste kampioenschappen in de vereniging tevens vele kampioen schappen in kring- en afdelingsver- band. In de B- en C-gtoep werden resp. B. Schimmel en W. Hoffmann kam pioen. In verenigingsverband werden er 11.358 duiven ingekorfd, te verdelen over 21 wedvluchten, waarvan de af standen varieerden van 90 tot 890 kilometer. A. Meesters en Altenaar-Reijerse wis ten ieder vijf vluchten te winnen, ter wijl J. Wijnands (vier) en J. Kamer beek (drie) ook veel succes hadden. Twee keer eerste werden B. Schimmel, V. Vaessen en J. v. Groningen; één overwinning was weggelegd voor J. Kruseman, F. Groenestein, D. Bos, J. Koster, D. de Zoete en Sukel-v. Kloos ter. De gedetailleerde uitslag werd: Vitesse: 1. Sukel-v. Klooster. 2. J. Koster. 3. J. Wijnands. 4. Altenaar- Reijerse. 5. A. Meesters. 6. C. Vaessen. 7. W. Hoffmann. 8. H. Rauch. 9. J Kamerbeek. 10. B. Schimmel. Aangewezen: 1. J. Koster. 2. Sukel-v. Klooster. 3. J. den Blanken. 4. Alte naar-Reijerse. 5. C. Vaessen. 6. J. Wijnands. 7. D. de Zoete. 8. J. Kamer beek. 9. T. Kok. 10. H. Rauch. Midfond: 1. Altenaar-Reijerse. 2. J. Wijnands. 3. A. Meesters. 4. H. Rauch. 5. B. Schimmel. 6. W. Hoffmann. 7. Sukel-v. Klooster. 8. J. Kamerbeek. 9. J. Koster. 10. J. v. Groningen. 9. F. Groenestein. 10. D. de Zoete. Fond: 1. Altenaar-Reijerse. 2. A. Mee* ters. 3. H. Rauch. 4. W. Hoffmann. 5. J. Kamerbeek. 6. Sukel-v. Klooster. 7. B. Schimmel. 8. J. Wijnands. 9. A. P. Kok. 10. J. den Blanken. Aangewezen: 1. Sukel-v. Klooster. 2. J. Kamerbeek. 3. Altenaar-Reijerse. 4. H. Rauch. 5. B. Schimmel. 6. W. Hoff mann. 7. J. den Blanken. 8. J. WIJ. nands. 9. A. P. Kok. 10. A. Meesters. Jonge Duiven: 1. Altenaar-Reijerse. 2. C. Vaessen. 3. J. Wijnands. 4. J. Koster. 5. C. Jak Zoon. 6. W. Hoffmann. 7. Sukel-v. Klooster. 8. A. Meesters. 9. A. Grift. 10. P. Rauch. Aangewezen: l. C. Vaessen. 2. Sukel> v. Klooster. 3. Altenaar-Reijerse. 4. J. Wijnands. 5. C. Jak &-Zoon. 6. A. Grift. 7. W. Hoffmann. 8. J. den Blanken. 9. J. Koster. 10. T. Kok. Navlucht: 1. Altenaar-Reijerse. 2. A. Meesters. 3. J. Koster. 4. J. Kamer- beek. 5. J. Wijnands. 6. F. Groene stein. 7. C. Vaessen. 8. J. den Blanken. 9. W. Hoffmann. 10. B. Schimmel. Aangewezen: 1. C. Vaessen. 2. A. Meesters. 3. J. Koster. 4. Altenaar- Reijerse. 5. J. Wijnands. 6. J. den Blanken. 7. W. Hoffmann. 8. J. Kamer beek. 9. T. Kok. 10. W. Veenendaal. Duif kampioenschappen Vitesse: 1. J. Wijnands. 2. J. Koster. 3. Sukel-v. Klooster. Midfond: 1. J. Wijnands. Fond: 1. Altenaar-Reijerse. 2. H. Rauch. 3. H. Rauch. Jonge duiven: 1. C. Vaessen. 2. G. Vaessen. 3. J. Wijnands. Navlucht: 1. J. Koster. 2. C. Vaessen. 3. C. Vaessen. De kosten van de populariteit stijgende busreizen zullen niet of nauwelijks worden verhoogd. Dit geldt ook voor de prijzen van accommodatie, zoals ka niers bij particulieren, pensions, ho tels etc. Prijzen van liften en skiles sen zullen eveneens worden beperkt tot het niveau van het vorig seizoen. Er zijn in het vorig jaar nogal wat mate rialen onverkocht gebleven, waardoor voor het komende seizoen een scher pe prijsstelling kan worden verwacht. Bindingen en schoenen In de ontwikkeling van ski's en bin dingen zijn geen spectaculaire veran deringen. Weliswaar is door enkele fabrikanten een electronische veilig heidsbindingen ontworpen en getest, maar tot massaproduktie is men nog niet overgegaan. In ski-schoenen zien we een ontwikkeling, waarbij het aantrekken wordt vergemakkelijkt doordat de schoen aan de achterzijde openklapt. Een andere ontwikkeling is de zijdelings verstelbaarheid, waar bij d.m.v. een stelknop de mogelijk heid wordt geschapen om gemakke lijker op ski-schoenen te kunnen lopen. In de langlaufwereld breekt de ge dachte door, om van de verbinding tussen schoen en binding een schar nierpunt te maken, zodat men minder afhankelijk wordt van de buigzaam heid van de schoen. Wintersportlanden Hoewel Oostenrijk voor het merendeel van de wintersporters de favoriete bestemming blijft, kunnen toch het komende seizoen aanbiedingen worden gesignaleerd, die zijn bedoeld voor hen, die eens 'iets anders willen". Zo zien we, om enkele voorbeelden te noemen, dit seizoen 'Vrij-Uit' een di recte busverbinding lanceren naar de Italiaanse Dolomieten, terwijl de NBBS het mini-staatje Andorra in het programma heeft opgenomen. Het wa ren tot nu toe voornamelijk Engel sen, die per autobus naar Andorra reisden. Verwacht mag worden, dat onder invloed van de in 1984 te houden Olympische Winterspelen in Yoegosla- vië, de belangstelling voor de mogelijk heden in dat land zal toenemen. Meer in de omgeving is het vooral het Sauer- land, dat dit komende seizoen zal pro beren long-weekends aan te bieden voor hun skigebied dicht bij óns huis. Voorbereiding Een ander aspect van de wintersport is de voorbereiding; er is een groeien de belangstelling voor oefening vooraf d.m.v. ski-gymnastiek en ski-training op kunstskibanen, hetgeen de ski-vei ligheid bevordert. Skigymnastiek Enkele jaren geleden stelde de ANWB een onderzoek in naar de belangstel ling voor training vooraf onder de Nederlandse wintersporter. Het bleek dat 11% belangstelling heeft voor oefening vooraf en/of het verhogen van de skivaardigheid. Op basis van een te verwachten aantal wintersporters in het komende seizoen van plm. 600.000 zijn dat 66.000 personen. Ongeveer 30% oefent op kunstskibanen, terwijl plm 25% deelneemt aan cursussen skigym nastiek. Voor 45% is de wens tot oefe ning vooraf nog niet in de daden omge zet. Om zoveel mogelijk a.s. winterspor ters in de gelegenheid te stellen zich d.m.v. skigymnastiek op de winter- vakantie voor te bereiden, organiseert de ANWB door het gehele land cursus sen skigymnastiek. De cursussen be staan uit een basispakket waarin 18 wekelijkse trainingen van één uur in een gymnastieklokaal met daarnaast de mogelijkheid om ook gedurende 10 weken te werken aan een betere con ditie, door middel van buitentraining. ANWB cursus wintercaravaning Meer dan in het verleden zal de a.s. wintersporter een begroting voor z'n wintersportvakantie maken, en dan bepalen of een wintervakantie finan cieel haalbaar is. Wie over een cara van beschikt, zal zich snel afvragen of het gebruik van de caravan in de wintersport voordein biedt. Als een caravan reeds voorzien is van dubbele vensters, en een goede verwarmng, dan is het technisch bekeken goed mo gelijk de caravan in de winter te ge bruiken. Een succesvolle wintervakantie met de caravan hangt in belangrijke mate af van de voorbereiding. Daarom organi seert de ANWB elk jaar voor hen, die voor het eerst met hun caravan naar de wintersport gaan, een cursus win tercaravaning. De cursus wordt gehou den op de Camping Duinrell te Wasse naar. In een serie van vier weekends worden de deelnemers volledig ver trouwd gemaakt met alle aspekten van caravaning in de sneeuw. Doel matige verwarming wordt gedemons treerd, uitbreiding van verwarming; hoe de isolatie te verbeteren, terwijl het gebruik van sneeuwkettingen ook uitgebreid wrodt gedemonstreerd. Veel aandacht wordt ook besteed aan de keuze van skimateriaal, kleding, etc. Daarnaast worden de deelnemers ook vertrouwd gemaakt met het onder houd van ski's, skizooi reparatie, etc. Bovendien kunnen de deelnemers zich ook nog bekwamen in skiën of lang lauf op een kunstskibaan van de Neder landse Reisvereniging. De cursus vangt aan op zaterdag 24 september, en eindigt op zondag 16 oktober. Prettig voor de deelnemers is dat men de cara van op de tussenliggende werkdagen kosteloos kan achterlaten. De kosten bedragen 245,- per gezin, inclusief het kampgeld en electrische stroom. Men kan zich aanmelden voor de cur sus bij elk ANWB kantoor, waar ook een compleet programma verkrijg baar is. SAMEN OVER DE DREMPEL - Waar vind ik de stichting "Samen over de drempel?" Antwoord: Deze stichting ter bevor dering van de maatschappelijke accep tatie van geestelijk gehandicapten heeft haar secretariaat aan de Smits- weg 547, 3765 CR Soest en het telefoon nummer is 02155-18932. WAAROM - Je ziet in sommige fir manamen als C A en titels nog wel eens het letterteken staan. Waarom wordt dat daarin wel gebruikt en vrijwel nooit in normale zinnen? En waar komt dat vreemde teken van- Antwoord: Volgens taalkundigen is dit symbool een ligatuur, dus een ver strengeling van twee letters die vroe ger vast aanéén werden geschreven en die na de uitvinding van de boekdruk kunst ook tot één letterblokje werden gegoten, zoals bijvoorbeeld nog ge beurt met de fl (het oude guldenteken) en voor procenten. Het huidige &-- teken zou volgens historisch onderzoek zijn gevormd als de e en de t van het la- tijnse woord "et," dat hetzelfde bete kent als ons voegwoord: en. Uit'oude handschriften blijkt, dat deze ligatuur al in de achtste eeuw voorkwam en dat Venetiaanse drukkers haar omstreeks de vijftiende eeuw in boeken gingen ge bruiken. In die tijd konden de lezers er beter dan nu een rond gevormde kapi tale E (in de vorm van een gespiegelde 3) met daaraan vastgehaakte kleine t uit lezen. Later is het symbool wat ge stroomlijnd en werd het meer en meer in de vorm van een opengewerkte 8 ge schreven dan als Et. De wijze van schrijven en drukken en ook 't tekenen en schilderen loopt vooral bij firmana men in de verschilende landen sterk uitéén. In normale schrifuren en mo derne leesboeken wordt 't zelden toege past, maar in handelsdrukwerk en re clame kom je dit teken regelmatig te gen. KEURING VAARBEWIJS - Ik ga een boot kopen, maar hoorde dat ik voor verkrijging van dat nieuwe vaarbewijs medisch gekeurd moet worden. Nu ben ik pas door die mangel gegaan i.v.m. verlenging van mijn rijbewijs. Moet ik dan toch weer naar een andere dokter en zoveel geld uitgeven voor een onder zoek? Antwoord: Neen, voor het zg. klein vaarbewijs I en II voor de pleziervaart is geen medische keuring nodig. U kunt volstaan met een "eigen verklaring" zoals het rijbewijs. Medisch onderzoek volgt uitsluitend als die eigen verkla ring wijst op enigerlei afwijking. Zelfs als u voor uw beroep of voor het be sturen van een vrachtschip of dgl. over een groot vaarbewijs moet beschikken, kan in dit geval met een eigen verkla ring worden volstaan, als u tenminste kunt aantonen dat het medisch onder zoek voor het rijbewijs niet langer dan twaalf maanden geleden heeft plaats gevonden. KORTE BLOEMENVREUGDE - Het valt me telkens weer op, dat tegelijk gekocht snijbloemen bij mijn vrien dinnen langer goed blijven dan bij mij. Kan dat aan vochtgehalte of rook in huis liggen? De behandeling is verder 't zelfde. Antwoord: Gezien uw brief spoelt u de vazen wel om, maar reinigt u ze niet grondig na gebruik. Dat omspoelen is beslist niet voldoende, want er heeft telkens een rottingsproces plaatsge vonden als steel en blad onder water stonden. Het vuil van het water hecht zich aan de binnenzijde van uw vazen, en het besmet het verse water. Was uw vazen dus telkens behoorlijk met zeep of af wasmiddel, spoel ze daarna nog joed om en kijk dan eens hoe lang uw snijbloemen blijven staan. Zonodig water bijvullen in die vaas, dan heeft het vochtgehalte in huis of een vleugje rook geen invloed. De bladeren wegne men voor zover de stelen onder water staan. KAT MET BLAUW OOG - We kregen een poes en nu die wat ouder is, blijkt ze één normaal groen en een blauw oog te bezitten! Is dat een uniek verschijn sel of komt het méér voor dat een kat twee verschillende ogen heeft? Antwoord: De Engelsen noemen dat "odd-eyed," dat wil zeggen: oneven ogen, ogen van verschillende herkomst, niet bij elkaar behorende exemplaren, en die term wordt hier bij kattenkeuringen ook wel eens ge bruikt. Dit toont aan, dat het vaker voorkomt. Het is namelijk mogelijk, dat een geslachtsrijpe poes door ver schillende katers bevrucht wordt. Daarom moeten de beroepsfokkers hun gedekte raspoesen altijd angstval lig één tot twee weken binnenhouden, als er een uitgezochte kater bij is ge weest, want het is natuurlijk een finan- cile tegenvaller als in een nest met kostbare persjes, siameesjes of choco lade burmeesjes een stel cyperse straatkastjes wordt geboren. En het zaad van de verschillende katers kan gelijktijdig de eitjes in een poesebaar moeder bevruchten. Allerlei bastaard vormen ontstaan daardoor bij onze huis-, tuin- en keukendieren. KOPER ONTTINNEN - Wij hebben een fraai koperen bord, maar de bovenzijde is om de één of andere re den vertind. Kunnen we dat tin er afha len, zodat de koperkleur zichtbaar is? Antwoord: Het is beter van niet. Dat vertinnen had een goede reden, want je kunt beter niet van koperen borden eten of drinken. Met name de erosie, het zg. kopergroen, is zwaar giftig voor het lichaam. Wilt u het bord echter aan de muur hangen, dan kan dat laagje tin gemist worden. Tin smelt al bij 231,9 graden en koper pas bij 1083 graden. Als u het bord flink verhit zal het tin er dus afdruipen. Het bezwaar is evenwel, dat u dan zg. aanloopkleuren in het ko per opwekt, die u niet meer kunt poet sen. Als u die wilt vermijden, zou u het tin met zoutzuur en schuurpapier weg kunnen slijpen, maar dat is een ge vaarlijk werkje voor uw handen en voor uw kleding en het kost heel veel tijd. Een derde mogelijkheid is het op wekken van de zg. tinpest, door het bord beurtelings in de vrieskist en in de warme kamer te leggen. Maar dan ook duurt het vrij lang voor het tin verkrui melt en loslaat. Het is echter de veilig ste weg en het koper blijft er mooi bij. TJAKKE TJIEN Bij een stamboom onderzoek kon ik in oude familiepa- afsluiten of kan ik bij breuk bij mijn w.a.-verzekeraar aankloppen? Antwoord: Als u iets bewaart voor an deren, behoort u daar heel voorzichtig mee te zijn en "het goed te beheren als ware het van uzelve." Dat wil zeg gen, dat u het niet op de w.a.-verze- kering kunt verhalen indien u er on zorgvuldig mee omspringt en schade aan toebrengt. Maar uw buurman heeft waarschijnlijk een kostbaarhe- denverzekering. Hij kan beginnen al daar aan te melden, dat de borden tij delijk bij u zijn ondergebracht en daar verzekerd moeten zijn of blijven. Uiteraard blijft die verzekering voor zijn rekening. Wil zijn verzekerings maatschappij dat risico niet aanvaar den, dan kunt u beter weigeren om dat antiek zolang In huis te nemen. KATTENROOSTER - Ik heb een hoge omheining rond de tuin, maar toch ko- mn er nog katten binnen via het garagepad. Nu zie je bij wildparken enz. van die roosters in de weg, waar mee ze voorkomen dat de dieren uit dat beschermde gebied weglopen. Hoe maak ik nu een kattenrooster in die op rit? Antwoord: Al zet u de spijlen van zo'n stalen rooster nog zo ver van elkaar, u hebt dwarsbalken nodig om straks het gewicht van uw auto te helpen dragen en daar balanceert een kat toch wel overheen. En voor uw wielen kunnen de spijlen niet zo wijd worden ge maakt. Bovendien bestaat het gevaar, dat kinderen die dagelijks langs de openbare weg komen, of honden en paarden, er met een voet tussen raken en iets breken. Zelfs voor grote mensen kunnen roosters zoals u ze in uw brief Banden en sneeuwkettingen: In het algemeen is het voor de Alpenlanden niet nodig de gewone zomerbanden tegen winterhanden in te wisselen. De doorgaande routes zijn goed te be rijden en alleen voor de laatste km's kan het nodig zijn sneeuwkettingen te monteren. Minimale profieldiepte 4 mm voor een veilig rijden. Voor be paalde wegen zijn sneeuwkettingen dringend -voorgeschreven. Gebruik bij voorkeur het kruiskettingtype. Er zijn vele merken en uitvoeringen. Als u nog kettingen wilt aanschaffen, let dan op een type dat gemakkelijk omlegt. M+S banden: Voor auto's die van HR en VR zomerbanden in de 60-serie zijn voorzien, is het raadzaam winterhan den aan te schaffen. Het profiel en de samenstelling van het rubber van deze zomerbanen voldoet op winterse we gen niet goed. Voor de wintersporters die naar Noorwegen gaan, is het raad zaam winterhanden (M S) te laten monteren. Het huren van winterhan den is in Nederland mogelijk. Meer is te lezen in het gratis ANWB inlich tingenblad sneeuwkettingen en winter handen. Motor: Denk aan de beveiliging van het koelsysteem tegen vorst. Laat de concentratie van de koelvloeistof op meten voordat het gaat vriezen. Ge bruik zomogelijk een dunne motorolie. Hoe dunner de olie, des te gemakke lijk de motor bij vorst zal aanslaan. Te dunne olie geeft echter kans op motorschade. Houdt u zich aan de aan beveling van de fabrikant: raadpleeg het instructieboekje. Meer over deze zaken in het gratis inlichtingenblad wintertips. Met de caravan naar de wintersport Wie voor het eerst naar de wintersport gaat met de caravan doet er goed aan de vakantie, nog beter dan 's zo mers, voor te bereiden. Voor het kam peren met de caravan onder winterse omstandigheden is het noodzakelijk dat men enige ervaring heeft in het rijden en het gebruik van de caravan. Aan de conditie van de caravanner en van de caravan worden ook hogere eisen gesteld. De ANWB, afdeling Technische Voor- lichting sectie Caravans en Kampeer uitrustingen, kan met informatie be hulpzaam zijn bij de voorbereiding. ANWB-leden kunnen terecht met vra gen over verwarmingssystemen, de stroomvoorziening, de gasvoorziening, benodigde documenten, onderhouds- aspecten, etc. Voor een goed begin van de voorbereiding geven wij onder staand al enkele tips - Laat vroegtijdig een onderhoudsbeurt aan de caravan uitvoeren of laat deze keuren. Vooral voor de wintermaanden is het van belang dat banden en rem men in een optimale conditie verke ren en dat de verlichting goed functio neert. - Probeer alvast of het verwarmings systeem goed werkt om onaangename verrassingen te voorkomen. - Controleer of de gasflessen gevuld zijn en laat deze zonodig vullen. Als de gasflessen vol zijn, overtuig u dan dan dat deze met propaan gevuld zijn en niet met butaan. Butaam is name lijk beneden de 4 graden C niet meer bruikbaar. - Overtuig u of de waterinstallatie win- tergeschikt is, dat wil zeggen dat de complete installatie in het interieur is geïnstaleerd. - Informeer vooraf welke stroomaan- sluitingen in uw vakantieland worden gebruikt. Het kan erg vervelend zijn als u bij aankomst op de camping geen stroom kunt aanleggen. De ANWB caravan-adviseurs zijn graag bereid om vragen over boven genoemde onderwerpen te beantwoor den. unuerzoeK xon ik m ouae ramiliepa- «umicn »ousiers zoais u ze in uw onet -j pieren telkens voornamen tegen als teken*. een gevaar opleveren en daar- J €110(1, SJ)OVt BYl Q PZOVlÖlflPAfi, Tjakke, Tjakyn, Tjard, Tsjeard, Tsjer- omjnoet u een deugdelijk hek (laten) r ry en Tjien. Wat is dat voor landstaal en wat hebben ze voor betekenis? Antwoord: Dat zijn allemaal aflei dingen van de zelfde voornaam die veel in Groningen voorkomt en met de vor men Teard, Teertse, Tjeert, Tsjeartsje en Tjakkienske enz. stammen van een tweestammige germaanse naam Thiad-ward. Het eerste deel komt van Thiad, dat volk betekende, en het twee- de deel van het germaanse woord ward= beschermen. Op analoge wijze is de voornaam Diewertje gevormd. U ziet hieruit, hoe een voornaam door de twintig eeuwen heen kan veranderen. Dit is mede-veroorzaakt omdat in vroe ger tijden niet veel belang aan de wijze van spelling werd gehecht. Men schreef zoals men een woord hoorde en dat varieerde weer naar het dialect van de streek. BRANDWEER EN VERZEKERING Mijn man wil zélf de schoorsteen ve gen. Maar moet er niet een kwitantie zijn voor brandweer en brandverze kering? Antwoord: In de meeste gevallen ver langt de brandweer overlegging van een kwitantie als bewijs dat een schoorsteen die brand veroorzaakte, niet langer dan een jaar geleden door een erkend vakman is geveegd. Kan dit bewijs niet worden aangetoond, dan kunnen de kosten van de brandbestrij ding wel eens voor rekening van de na latige komen. Bij de brandverze keringsmaatschappijen beschikt men over schade-inspecteurs die ter plekke de schade moeten vaststellen en zij zijn meestal wel in staat om ook de oorzaak te bepalen. De kwitantie van de erken de schoorsteenveger speelt bij hen een minder belangrijke rol. Als er in een gemeente geen schoorsteenveger (meer) komt, zullen veel bewoners het werk wel zelf moeten doen. Zorg dan. dat het deskundig geschiedt en dat er iemand van de brandweer als getuige bij is. MELKPAPIER - Kun je lege melkpak ken bij het oud papier voegen, of maakt 't plastic laagje aan de binnenkant dat ze niet verwerkt kunnen worden? Antwoord: U kunt die lege pakken er uitsluitend bij doen, als ze tevoren be hoorlijk zijn uitgespoeld. Want als er melkrestjes overblijven, gaan ze rot ten en stinken. Het minieme laagje kunststof aan de binnenkant hindert niet. Er bevindt zich wel eens meer wat plastic tussen het oude papier. ANTIEK BEWAREN De buurman wil mij een reeks kostbare antieke wand borden in bewaring geven omdat hij zijn huis tijdelijk gaat verhuren. Moet ik daarvoor een speciale verzekering maken bij deze oprit. SLEUTELPRÓBLEEM - Ik vergeet geregeld mijn huissleutel mee te ne men en dan moet er iemand door een bovenraam klimmen of een ruit stuk slaan om binnen te komen. Zelfs extra sleutels die ik liet maken, vergeet ik. Wat raad u mij aan? Antwoord: Spreek met bevriende buren af, dat zij zo'n extra huissleutel van u achter deur ophangen en dat zij er op letten, dat die na gebruik ook direct terugkomt op die plek! Het bij komend voordeel is, dat u dan ook die buren kunt opbellen, als u reeds ver van huis tot de ontdekking komt, dat u het gas hebt laten branden of het strijk ijzer héét op de plank liet staan. Die burenhulp kan wel wederzijds zijn, want die mensen kunnen ook iets ver geten. DRIEDUBBELDRUK Ingesloten de copie van een postzegel met dubbele overdruk. In rood staat over koningin Wilhelmina "dienstzegel port en aante- kenrecht" en in blauw daar overheen: een 1GLD. Wat wil dat zeggen? Antwoord: In de twintiger jaren zat de PTT met een enorm overschot aan on verkochte frankeerzegels met koningin Wilhelmina 1898, met de waarden 3 cent olijfgroen (uitgifte 1901) en 17% cent utlramarijn en bruin (uit 1910). Omdat er nieuwe postzegels op stapel werden gezet, moest er worden ge ruimd. In 1923 werden de genoemde overgedrpkt tot dienstzegels, maar. ze zijn ongebruikt blijven liggen en daarna nog eens overgedrukt tot fran keerzegels van resp. 10 cent en 1 gul den. Die laatste hebt u in uw bezit. De huidige waarde bedraagt ongebruikt minstens 185,-. MIJN JAS ROEST - Hoe krijg ik kleine roestvlekken uit een wollen mantel? Antwoord: Als het goede kwaliteit wol ismet puur citroensap. WAAR IS HET VLOOIENTHEATER? Vroeger zag je nog wel eens een vlooientheater op de kermis. Waar zijn die toch gebleven? Antwoord: Het publiek droeg geen ar tiesten meer aan. De mensenvlo is na melijk zo ongeveer uitgeroeid en de spullenbaas moest wel van die sterke j krachtpatsers hebben om zijn wagen- tjes te trekken en zich daarvoor in 't tuig te laten spannen. Honden- en kat- tenvlooien zijn daar te zwak voor. DE HIK hik? Wat kun je doen tegen de Antwoord: Zo lang mogelijk de adem inhouden en herhaald slikken. Jong en oud lopen vaak blessures op aan het begin van het sportseizoen. Oorzaken van deze blessures na de va kantie zijn onder andere: verlies van konditie, overgewicht en onderlinge kompetitie om in het team te komen of te blijven. Bouw een nieuw seizoen op door regel matig te zwemmen, lopen of fietsen en zorg ervoor dat het gewicht op peil blijft. Voer de duur en de intensiteit van de training zeer langzaam op en begin altijd met een warming-up. Een niet opgewarmde spier is stijver dan een warme spier. Een stijve spier laat bewegingen minder soepel verlopen en scheurt daardoor gemakkelijk. Vooral plotseling, explosieve bewegingen met niet opgewarmde spieren zijn berucht. De zweepslag, een scheur in de kuit- spier, is daar een fraai voorbeeld van. Een goede warming-up in warme kle ding is daarom belangrijk. Warming-up. opwarm-oefeningen rekkingsoefeningen coördinatie-oefeningen Loop een paar minuten, dribbel wat en maak kleine, lichte sprongetjes of spring touwtje (alles verre van maxi maal). Nadat de ademhaling wat ver sneld is en de huid warm begint aan te voelen, komt vervolgens het rekken van de al opgewarmde spieren aan de beurt. Doe de rekoefeningen niet verend, maar houdt een oefening tien a twinitig tellen vast. Rekken geeft een strak ge voel; het mag geen pijn doen. Na de al gemene rekkingsoefeningen kunnen nog specifieke spiergroepen worden gerekt Dit geldt speciaal voor sporten als honkbal, volleybal en tennis. Doe coördinatie-oefeningen om het ze nuwstelsel en de gewrichten "op scherp" te zetten door bewegingen, die tijdens het sporten worden gemaakt, enkele malen te herhalen. De warming-up kan worden afgesloten door weer even te lopen, waarbij wat snellere en fellere sprintjes mogelijk zijn. Cooling-down niet abrupt stoppen na inspanning, maar rustig uitlopen rekkingsoefeningen doen, zoals bij warming-up niet te warme douche of massage Sporten is bewegen en bij bewegen komt warmte vrij. Stop nooit plotseling na het sporten, maar loop, fiets of schaats uit tot hartslag en ademhaling weer vrijwel normaal zijn. Door de cooling-down worden afval stoffen uit de belaste spieren beter in de bloedbaan opgenomen. Ook is een betere warmte-afgifte mogelijk. Doe na het sporten nogmaals enige rekkingsoefeningen, speciaal met de spieren, die door de sport zwaar belast zijn (afhankelijk van de sport). Besluit de cooling-down met een niet te warme douche of massage. Bedenk, dat een goede voorbereiding vóór en goede afwerking nó het spor ten, evenals een goede bescherming tijdens het sporten belangrijk zijn voor het voorkomen van blessures. EIERPRIKKER Ik heb allerlei mid deltjes geprobeerd om de eieren niet te laten barsten tijdens het koken, maar niets helpt. Nu raden ze mij een spe ciale prikker aan. Voor ik kosten ga maken, wil ik wel eens weten of dat dan wél helpt. Volgens mij loopt een ei hele maal leeg met zo'n gat erin. Antwoord: Met zo'n klein "eierprikker- tje" priemt u een naalddun gaatje in de schaal, maar dat moet gebeuren in de luchtkamer, zodat de lucht die bij ver warming uitzet, eruit kan en geen over druk veroorzaakt. U drukt het ei dus staande, met de punt omhoog, neer op de prikker. En dat helpt werkelijk, mits uw eieren geen haarscheurtjes vertonen. Want als eieren al gescheurd of gebarsten zijn bij het vervoer of bij het bewaren, koken ze toch onherroe pelijk stuk. Ook kan de overgang van de vier graden Celsius in een koelkast naar de 100° in de pan te groot zijn en is het verstandiger de eeteieren niet al te koud té bewaren, en/of met koud water op te zetten. En kosten behoeft u niet te maken, want u kunt dat fijne gaatje in de luchtkamer ook met uw fijnste naald uit uw handwerkmandje prikken als u eieren gaat koken. V

Soester Courant | 1983 | | pagina 19