10? 4?5 r 0?8 O.98 Gemeenteraad akkoord met verhoging rechten en belastingen PvdA aarzelingen over sluitende begroting Gezellige drukte ii.1 Kindermarkt 't Hart Militaire honden? Dienstgeheim! Winkelkring-Ballon ging toch nog de lucht in De Eekhoorn huizenkrant Woensdag 26 oktober 1983 62e jaargang no. 9 Kenteken vervalst J.G. van Rouwendaal B.V. Bromfietser gewond bij aanrijding Fietsendief aangehouden Diefstal zilvernitraat opgelost Opnieuw twee kunstwerken voor Soest Inbreekster aangehouden Wethouder Menne opent Winkelcentrum Overhees Niets aan de hand met financiële procedure rondom schuilkelder De lederwaren- afdeling van Nic van Dam... Verrassend veelzijdig. inm li mild Wokkels Honsbergen Verse kippen Honsbergen KNABBELHAVER Honsbergen Schouder- ham Honsbergen Kogelharde spruiten Honsbergen Andy duo Honsbergen Huiswijn Transportwagen van "The Messengers' gestolen TAXI TAK 12636 Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47A, Soest Tel. 14152* Postgiro 126156 SOESTERSCOüRANT Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar f24.— Gecontroleerde oplage 8.350 Verschijnt iedere woensdag De gemeenteraad van Soest is in de vorige week gehouden raadsvergade ring volledig akkoord gegaan met de door het College van Burgemeester en wethouders voorgestelde verhoging van de tarieven van rechten en be lastingen in 1984. Dat geldt ook voor de verhoging van de reinigingsrechten, die het College aanvankelijk met bijna 20% omhoog had willen brengen, maar waarop na bezwaren uit de commissie Financiën een gewijzigd voorstel was ingebracht. Daarbij zou de verhoging worden beperkt tot 5%. Raymond van Gelder (PvdA) maakte het College zijn complimenten voor het voorstel, en zeker voor de reaktie op de opmerkingen in de Financiële commissie. Ook Jan Visser (Prog. Soest) toonde zich tevreden, al maakte hij een uitzondering voor de honden belasting. Verder verklaarde hij zich tegen de tarieven voor het zwembad. "Veel kinderen zwemmen in Baarn", aldus Visser, "en de gemeente Baarn krijgt nog geld toe". Hij stelde het College hierover een brief in het voor uitzicht. Ries van Logtenstein (CDA) noemde ook het schoolzwemmen "van twijfel achtig nut", dat naar zijn smaak op korte termijn moest worden herbezien. Adriaan Pothuizen (D'66) bracht naar voren dat de nu voorgestelde tarieven nog helemaal niet "op een ideale ba sis" waren vastgesteld en verwees naar de ATB (Aanpak Toekomstig Be leid) als het spoorboekje, waarvan hij dan maar hoopte dat het minstens zo goed zou werken als het echte spoor boekje. J.van Garderen (SGP etc.) oordeelde eveneens gunstig over de voorstellen, al had wat hem betreft de verhoging van de reinigingsrechten best iets hoger mogen uitvallen. In tegenstelling tot de, andere woord voerders noemde Neks Blommers (WD) het wijzigingsvoorstel bepaald geen verbetering. Zij had er bezwaar tegen dat het College het voorstel van de 20% eerst als "beslist onvermijde lijk" had gepresenteerd, en het nu zon der veel omhaal teruggebracht had tot 5%. "Het zal u niet verbazen dat wij dat vreemd vinden. De noodzaak is nu blijkbaar opeens verdwenen". Zij wenste vooral opheldering over het nu ontstane tekort van 264.000 gulden. "U doet dat af met een laconiek zin netje, maar hoe denkt u dit te dek ken? Zij sloot zich weliswaar aan bij de 5%, "maar wilt u ons in het ver volg niet meer zo laten schrikken?" Zij wees erop dat de provincie al op 1 november met de eerste rekening voor de nieuwe wijze van vuilverwer king komt, terwijl er voorlopig nog wordt doorgegaan met de gewone ma nier van heffen. "Er valt dus een gat, en dat mag dan niet worden gedekt uit de post 'calamiteiten', want dit wisten we" Wethouder Jan Menne (CDA) stelde in het vooruitzicht dat de dekking van de verminderde opbrengst ter sprake zal kunnen komen wanneer het totale overzicht van de kosten er is. Hij zei dat het de bedoeling bleef het beoogde bedrag toch binnen te halen. De wet houder deelde alvast mee dat het mi nisterie intussen had laten weten niet akkoord te gaan met een verhoging van de CAI-tarieven met 3,5%. De ver hoging blijft dus beperkt tot 3%, het geen de abonnees maandelijks een dubbeltje scheelt: in plaats van 12,35 gaan zij strakt 12,25 per maand be talen. Op het parkeerterrein bij de sporthal Beukendal ontwaarde de politie in het afgelopen weekeinde een auto met een kenteken dat nogal de aandacht trok; het bestond namelijk uit een combina tie met in het midden de letters NO. Dat kan niet, wist de alerte politie man, omdat een dergelijk kenteken nooit was uitgegeven. Bij nadere be schouwingen bleek dat er oorspronke lijk NU had gestaan, maar dat de U veranderd was in een O. Na onderzoek kwam vast te staan dat de auto het eigendom was van een 30-jarige Soes- ter, die bij verhoor bekende dat hij op deze wijze de belasting had willen ontduiken. In de raadsvergadering van vorige week vroeg Raymond van Gelder zich, naar aanleiding van de discussies over de gemeentelijke belastingen, hardop af of het leerstuk van "de sluitende begroting" nog steeds moest worden gehandhaafd. s van der Wilt Meer dan 100 kinderen hebben afgelo pen zaterdag meegedaan aan de vierde achtereenvolgende Kindermarkt, die de winkeliersvereniging 't Hart tel- kenjare organiseert tijdens de herfst vakantie. Ook dit jaar weer was het langs de Koninginnelaan, waar 26 fleurig uitgedoste kramen waren opge steld, een gezellige drukte. De meeste kraampjes werden bemand door twee, en in enkele geval len door vier kinderen. Zij allen brachten enthousiast hun waren "aan de markt": een enorme hoeveelheid speelgoed, boeken (vooral strips na tuurlijk), platen, potjes, flesjes, huis houdelijke artikelen in de meest uit eenlopende soorten en maten, maar Zegt het voort een ander maal. Voor verzekeringen naar van Rouwendaal. Bij ons hypotheek vanaf 7,8%. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 ook schoenen, truien, sieraden, pop pen, teveel om op te noemen. De Kindermarkt, begunstigd door uit stekend weer, trok dan ook veel be kijks. Heel wat volwassenen (en kin deren die een paar stuivers konden missen) ontpopten zich als een zeer koopkrachtig publiek. Aan de markt was ook dit jaar een wedstrijd verbonden. Êr waren prijzen beschikbaar voor diegenen die het er het beste van afbrachten. Om half vier volgde in café Willem I aan de Koninginnelaan de lang verwachte prijsuitreiking, waar bij kwam vast te staan dat de eer ste prijs (een fraaie beker) dit jaar gewonnen was door Alexander en Le- onie Valk van de Nachtegaalweg, sa men met hun nichtje Brenda Sibin. Ook voor de tweede en derde prijs winnaars waren bekers beschikbaar gesteld door de Winkeliersvereniging. Als extra legden Alexander, Leonie en Brenda ook nog beslag op de wissel- beker, die beschikbaar was gesteld door "De Snuffeldoos". "Bij het lijsttrekkersoverleg is dat wel iswaar afgesproken, maar er is sinds die tijd wel wat veranderd. Bij veel gemeenten leeft protest tegen de toe nemende lasten. Ook in de Kamer is het gemor al te horen geweest". Hij hield de raadsleden voor dat men even tueel op de uitgangspunten moest dur ven terugkomen, vond de PvdA-frac- tieleider, die er overigens bij opmerkte dat zijn fractie over dit onderwerp nog geen afgewogen oordeel had ge vormd. Zijn collega Bert Krijger (WD) haak te onmiddelijk op deze suggestie in met de opmerking: "We zullen de heer Van Gelder direct na de behandeling van de begroting vragen of de PvdA al dan niet wil blijven deelnemen aan het College... Jan Visser merkte op dat hij het even eens nodig vond om te "evalueren", en dat wethouder Plomp (in het lijst trekkersoverleg de aanvoerder van de grootste (WD) fractie daartoe maar het initiatief moest nemen. De heer Bolhuis (CDA) waarschuwde tegen het loslaten van de sluitende be groting. "Daar zullen Gedeputeerde Staten zeker bezwaar tegen hebben. Bovendien zijn we dan volstrekt op de verkeerde weg als we daaraan be ginnen te morrelen. Die weg moeten we zeker niet op". Op het kruispunt Birkstraat-Van Len- neplaan deed zich zaterdagochtend een aanrijding voor, waarbij een 17-jarige bromfietser uit Soest zodanig gewond raakte, dat hij met een gebroken sleutelbeen en een uit de kom gescho ten arm naar Zonnegloren moest wor den vervoerd. De aanrijding ontstond doordat een 72-jarige automobilist uit Amsterdam, die vanaf de Birkstraat linksaf de Van Lenneplaan inreed, geen voorrang gaf aan de bromfietser, die uit de richting Amersfoort naderde. De politie hield in het weekeinde een 28-jarige Soester aan die bij het station Soest-Zuld een rijwiel had gestolen. Ook bekende hij de diefstal van een boodschappentas uit een auto, die ge parkeerd had gestaan aan de Smitshof. Daaruit nam hij een portemonnee met 13,- weg. Met de aanhouding van een 29-jarige Amersfoorter, een 30-jarige Soester en een 31-jarige Bunschoter heeft de po litie van Amersfoort de diefstal van een hoeveelheid zilvernitraat opgelost, die in februari van dit jaar werd gepleegd bij de Chemco in Soestduinen. De mannen hadden het materiaal, dat een waarde van 100.000,- had, verkocht aan een bedrijf in Maarssen, voor een bedrag van 26.000,-. De directie van het Maarssense bedrijf wordt ver volgd wegens heling. In de discussie over de verhoging van de gemeentelijke belastingen bracht Jan Visser (Prog.Soest) vorige week de militaire honden ter sprake. Zoals bekend is Visser er voorstander van om de overlast van honden - "een ware plaag" - in de gemeente Soest tegen te gaan door de hondenbelasting met 100% te verhogen. Hij had echter ontdekt dat militaire honden geheel vrijgesteld zijn van hondenbe lasting. "Daar ben ik tegen, en ik stel de raad dan ook voor deze vrijstelling te schrappen. Dit is een belachelijke uitzondering". Op zijn vraag aan wethouder Jan Menne, wat eigenlijk de reden voor deze vrijstelling was, antwoordde de wethouder dat hij dat niet kon zeggen: "Dat is dienstgeheim!" Raadslid Ebbers (VVD) bracht naar voren dat de honden toch wel legergroen gecamoufleerd zouden zijn, zodat niemand ze zou kunnen zien. Uit principiële overwegingen stemden de WD-leden Bert Krijger en Ankie Nolen ook tegen de verhoging van de hondenbelasting. Zij vinden dat de opbrengst van de belasting uitsluitend mag worden ge bruikt voor het verwijderen van het vuil dat honden achterlaten, en niet voor andere doeleinden. Afgelopen zaterdagmorgen vond, on der de meest optimale weersomstan digheden die men zich maar kan wen sen (heldere lucht, veel zon, en geen zuchtje wind], alsnog de uitgestelde serie ballonvaarten plaats, die tijdens de Winkelkring-zaterdag van 24 sep tember j.1. jammer genoeg moest wor den afgelast. Burgemeester P. Schol ten en slager M. van Asch waren toen de enigen die zich voor een korte luchtreis in het mandje mochten wa gen. Vanwege de straffe wind werden verdere vluchten afgelast. Het wachten van de tientallen bezitters van een ticket voor een gratis uitstapje in de hogere luchtlagen van Soest was dus op betere tijden, en die waren zaterdagmorgen jl. dan eindelijk aan gebroken. Meer dan zestig keer moest ballon vaarder Rien Jurg uit het Overijsselse Hengelo met het reusachtige gevaar te op en neer. Toen kort na het middag uur alle luchtreizigers aan de beurt waren geweest kon de ballon weer worden ingepakt. Dat gebeurde ook nu weer met de onschatbare hulp van de Paltz en Eemgeuzen, die het grond werk op uitstekende wijze verrichtten. De ballon, die een hoogte heeft van 22 meter en met 2200 kubieke meters een gewicht van ongeveer 2,5 ton vertegenwoordigt, verhief zich keer op keer in majestueuze pracht boven Foto: Goos van der Wilt het grasveld van het Nassauplantsoen. De reizigers stegen in het mandje op tot een hoogte van ongeveer 30 meter, en het moet van die hoogte een fraai uitzicht zijn geweest op een zonover goten Soest. Op vrijdagmiddag 28 oktober a.s. wor den in de gemeente Soest weer twee kunstwerken onthuld. Het betreft in de eerste plaats een bronzen sculptuur van Jan Spiering, voorstellende een herder met schapen, in het grasveld aan de Albert Cuyplaan en de Soester Engweg. De onthulling vindt plaats om 14.30 uur, door mevrouw A. L. Geurink- v.d. Hel, een bewoonster van de wijk die bij de keuze van het kunstwerk betrokken is geweest. Omstreeks 15.00 uur zal in de wijk Overhees n-1 op het grasveld tussen Gemshoorn en Di Lassostraat, de ont hulling plaatsvinden van een bronzen harpiste van Fons Bemelmans. Deze onthulling wordt verricht door de wijkbewoners J. Fekkes en mevrouw A. M. M. Gravemaker. Zij hebben meegedaan aan het uitkiezen van deze sculptuur. Een politieman die betrokken was bij een verkeerscontrole langs de Birkstraat werd maandagmiddag jl. aangesproken door een bewoonster van de Bartolottilaan. Zij wees hem op een jongedame, van wie zij zojuist had gezien dat zij had ingebroken in het huis van haar buren. De politie man aarzelde niet en arresteerde de aangewezen jongedame, een 18- jarig meisje uit Zeist. Zij vertelde dat ze speciaal naar Soest was gekomen om ergens geld weg te halen. Op de Bartolottilaan had zij in eerste instantie bij vijf woningen aangebeld, met de vraag of er misschien een ka mer te huur was. In al deze gevallen had zij echter de bewoners thuis ge troffen, zodat ze haar voornemen niet kon uitvoeren. Het zesde huis trof ze echter verlaten aan, en dat was aan leiding genoeg om via het balkon naar binnen te gaan en uit de slaapkamer een aantal sieraden en een bedrag van 2000 gulden, 300 Duitse marken, 210 Zwitserse franken en twee cheques ter waarde van 200 Zwitserse franken weg te nemen. Juist toen ze met enige moeite - het meisje was 7 maanden zwanger - weer naar beneden wilde klimmen, kwam de 10-jarige dochter des huizes thuis. De ondernemende inbreekster spoedde zich daarop weg van de plaats van de misdaad, in de richting van de buren. De buurvrouw zette onmid delijk de achtervolging in, waarna de Zeisterse op de Birkstraat kon worden aangehouden. Wethouder J. L. Menne zal woensdag ochtend 30 november om 10.00 uur het nieuwe Winkelcentrum Overhees offi cieel openen. Minister Rietkerk van Binnenlandse Zaken heeft vorige week ontkennend geantwoord op de schriftelijke vraag van de Kamerleden Lankhorst (PPR) en Stoffelen (PvdA) of de in opdracht van de gemeente gebouwde schuilkel der aan de Birkstraat in Soest is ge financierd via de Bescherming Be volking, om zodoende een discussie in de gemeenteraad en discussies over het nut en de wenselijkheid van schuil kelders te vermijden. De gekozen constructie om de ver rekening van de rijksbijdrage te la ten lopen via de Bescherming Bevol king, is geen uitzondering. Ook kan de minister zich erin vinden dat de ge meente geen eigenaar is van de kelder. Het gebruik van de schuilkelder en het onderhoud zijn vastgelegd in een over eenkomst. Dat komt meer voor. Loop er eens rond. Ontdek de veelzijdigheid in vormen en dessins. En ervaar dat luxe lederwaren best betaalbaar kunnen zijn. Dat geldt overigens óók voor de schoenen- en sportafdeling. Tot ziens, bij Nic van Dam vakkundig, voordeüg en vlakbij Weedestraat 16. Soest, telefoon 02155-13473 Dit weekend Naturel of paprika Donderdag 2 stuks -f 1 kilo per stuk van 13.60 voor Donderdag 250 gram -F 250 gram WINTERMELANGE Samen van 6.50 voor Donderdag ^00 gram Donderdag Kilo Dit weekend 2 X 445 ml van 4.98 voor GEKARD PAUL Oktober is vanouds de wijnmaand en daar kun je het mooi druk mee heb ben. De afgelopen zomer leverde een overvloed aan druiven en ook onze eigen wijnstok was goed voor een paar emmers vol sappig fruit. Maar ook al besteed je nog zo veel tijd en aan dacht aan de verzorging daarvan dan doet bet toch wat overdreven aan om te stellen dat je het daar echt druk mee hebt. Het krenten is al veel eer der gebeurd en er bleef dus alleen nog het plukken over. Een karweitje dat ik zo lang mogelijk uitstel, want daarna kijk je naar een ontluisterde wingerd zonder belofte. De druiven zijn nu in middels gekneusd en gezeefd, en het hele geval staat nu in de huiskamer te vergisten tot geestrijk vocht, dat volgend jaar op zoele zomeravonden zal bijdragen tot de opbloei van onze gesprekken. Maar er zijn in deze maand zo veel meer vruchten die vragen om geplukt en tot pulp vermalen te worden. Pulp dat gistend, stinkend en borrelend na verloop van tijd niet van echte wijn te onderscheiden is. Het zelf wijnmaken is in ons land een nog steeds weinig uitgeleefde hobby. Het ligt niet aan de hoeveelheid bloe men en de vruchten die in het wild groeien, want daar hebben we er hier genoeg van en anders maken we het maar van brandnetels. Je plukt er een paar litermaatjes vol van, laat de soep een poosje trekken en met behulp van wat gist en suiker wordt het bijna vanzelf een heerlijk zacht terras wijntje. Bij mij is ze trouwens al op, want brandnetels pluk je niet als ze al oud en stug geworden zijn. In september en oktober is het meer de tijd voor vlierbessen en Amerikaan se vogelkers, waarvan gelukkig nog heel wat mensen denken dat ze gif tig zijn. In combinatie met appels, pe ren en een bende suiker is daar een voortreffelijk wijntje van te brouwen. De onaanzienlijke, schuimende Haag se bluf van vorig jaar is inmiddels klaar voor de consumptie en wacht alleen nog op het aansteken van de open haard. Zelfs van de vlierbloesem kun je een heerlijke wijn maken. Het experiment van vijf liter was zo'n succes dat er nu een immense fles in de kelder staat te rijpen, gevuld met een goddelijk drankje dat eens gewoon water was. Al gedurende het rijpings proces wordt enkele malen per week uitbundig geproefd of het weer wat lek- kerden is geworden dan het voorlaat ste glaasje, hetgeen vrijwel altijd het geval is. Met de paardebloemen is het dit jaar niet gelukt. Tijdens de gehele bloei periode regende het pijpesteien en dan ga je niet voor je lol de wei in. Het aardige van het zelf wijn maken is dat je er wel drie maal plezier aan kunt beleven. Eerst als je de toekom stige grondstoffen buiten ziet groeien en bloeien totdat je kunt gaan oogsten. Je bent veel meer betrokken bij wat er in de natuur tijdens de seizoenen gebeurt, waardoor je ze intensiever be leeft en proeft. Daarna komt de span ning van het op gang helpen van het gistingsproces en het op smaak bren gen. Daarbij kun je je gewoon door je eigen smaak laten leiden, want ieder een weet dat daarover niet te twisten valt. Tenslotte moet de hele voorraad opgedronken worden, wat nooit zou lukken als we niet zoveel bereidwil lige vrienden hadden die ons daarin terzijde staan. Je kimt er een heel jaar lang van genieten en voor je het weet ziet het polderland weer geel van de paardebloemen. Stuk voor stuk kleine zonnebloeraetjes, samen goed voor sloten wijn. De Soester Gospelgroup 'The Messen gers trad vorige week dinsdagavond op in Baarn, in het bejaardencentrum "Santvoorde". Voor een dankbaar publiek werden twee maal 45 minuten gospels en tra ditionals ten gehore gebracht. In be jaardencentra luidt de avondklok vroeg en toen de zangers en musici wilden vertrekken, bleek van het par keerterrein hun transportaanhanger te zijn gestolen. Daar men gebruik ge maakt had van een geleend "voer tuig", was deze diefstal een niet zo wel luidend slotakkoord van dit optreden. DAG NACHT S/a geen nummer over. Een ruime keuze van koophuizen in Amers foort. Soest. Baarn en omgeving. Bij ieder huis een foto en volledig adres. Vraag toezending. Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone Soest, 02/55-/6251 Amersfoort, 033-630506 Baarn, 02154-22122 Hoevelaken, 03495-36304 t

Soester Courant | 1983 | | pagina 1