Smeerkaas is de 'schuld' van Jan Hendrikszoon Eyssen... Al ruim tachtig jaar lang! Pan Don Juan of: Doe meer met smeerkaas Groot feest bij Eyssen :t Vol Rond. Een heerlijke 40-plusser Nederland, kaasland van Europa Viering 100-jarig bestaan PAGINA 20 WOENSDAG 26 OKTQBFR iELIG stuk 1.90 4.25 SOESTER COURANT PAGINA 21 11.75 7.90 .1.80 1.80 T DEORECOR- J34 MET HET E V-2000SYS- ft o.a voorpro- van 5 program- dagen, 35 voor- 2x24 uur speel ig elektronische- U VOOR losgeklopt ei doorheen, laat het nog een tijdje op het laagste pitje 'door dansen' en blijf vooral roeren tot deze aankomende saus echt dik is. Komt er nog smeerkaas? Ja, natuurlijk en wel als een niet misteverstane onder grond. Smeer de ondertussen geroos terde sneetjes wit- dan wel bruinbrood meten daar is hel dan....smeer kaas. Schep daarop de saus en komple- teer deze pittige snack met een daad werkelijk goed uitgelekt sardientje. Garneer uw 'Don Juan Brood' tenslot te met wat peterselie en een heuse zwarte olijf. Meer nog: besprenkel, juist voor het opdienen, deze smeer kaas-de-luxe met enig verse citroen sap. Een welgemeend Olé zal reeds voor de laatste hap uw doel zijn! Rappe 12-uurljes Warm, koud. Trek, eigenlijk geen zin. Tussen de bedrijven door toch 'hupsa- kee' en het is in een mum van tijd op tafel. Tenminste als u uitgaat van al dan niet geroosterde sneetjes bruin- of witbrood. Probeer het eens: DIE GEWONE, dat sneetje brood bestreken met smeerkaas en 'afge maakt' met een ordentelijk plakje ham naar keuze en wat takjes tuinkers, of DIE OS, maar dan anders, dus: smeer kaas op het uitverkoren brood. Daar op een keurige hoeveelheid osseworst en daarenboven schijfjes augurk of groene olijf, of DIE APPEL, en wel alduS: brood met uiteraard smeerkaas. Maar daarover een Engels walsje van marmelade en bekroon het met niet al te dikke snip pers appel. Gekruide garnalenschelp Klop met wat melk of zure room de in houd van twee cupjes smeerkaas soe pel. Voeg daar peper, selderij, kervel en bieslook aan toe en vermeng het goed voordat u er tenslotte 250 gram en liefst Hollandse garnalen doorheen mengt. Serveer deze 'garnalensmeer- kaas' op een met een mooi slablaadje bedekte schelp en geef er knapperig stokbrood bij. Dressings en dipsausen De nu volgende recepten kunt u ge bruiken bij het maken van dressings voor sla of andere harde groentesoor ten, sandwich spreads of dipsausen. Door wat variatie aan te brengen in de ingrediënten heeft u de mogelijkheid er uw heel persoonlijke tintje aan te geven. Bij dit alles gaan we steeds uit van één cupje smeerkaas vermengd met wat melk, zure of half zure room. - Roer daar mayonaise, met drupjes ci troensap, peper, cayennepeper en mosterd doorheen en u heeft een uit stekende dressing voor harde groen tesoorten, die overigens ook heel goed als dipsausje te gebruiken is. - Door elkaar geklopt met twee gerasp te worteltjes en fijngemalen tuinkers of peterselie, levert een smakelijke sandwich spread op, die nog wat pit tiger gemaakt kan worden door toe voeging van peper. - Zo'n sandwich spread is ook de vari ant waarbij u drie of vier soorten ver se, fijngesneden vruchten (iets meer dan een kopje) door de als hiervoor omschreven verdunde smeerkaas roert. - Door toevoeging van paprika- en knoflookpoeder, kleine stukjes olijf en groene paprika, alsmede een fijn gesneden plak schouderham, zal uw sneetje roggebrood (zwart) extra lek ker smaken. - Kinderen, tenslotte, zijn dol op het volgende. Roer nu geen melk of room door, in dit geval, de bekende 'Bambino' smeerkaas, maar één theelepel sinaasappelsap. Voeg daar één eetlepel honing en één theelepel geraspte sinaasappelschil aan toe. Smeerkaasfabriek Eyssen bestaat in 1983 honderd jaar. Dit jubileum v/ercL rond 28 augustus (j\^. in Alkmaar gevierd! Samen ES itir geopend fabrikaat) Iln^cun?p*«nrSC|!^n^^^ie^ 'S Cr 'n Nederland 8een huisgezin te vinden, waar niet minstens nnthiit. Pni a/i s*aal' Smeerkaas is een vanzelfsprekend ingrediënt op de aevonden' ^ewor^en en we realiseren ons al lang niet meer, dat het ooit eens "uil- Welnusm er 'emand °P het lumineuze idee kwam om het te maken. e^r #aas.ls €r t*lans m verschillende varianten, gegeten door zo ongeveer elke Eu- f nn Fv n 3 IS ,SC^UW* *n de beste betekenis van het woord, van Jan Hendriks- zo yssen, zoon van een veehouder uit de Noordhollandse polder De Beemster. Kaasmaker was van stond af aan het vak van Jan Hendrikszoon. De fijne kneepjes werden hem bijgebracht door de twee Noordhollandse pioniers van de fabrieksmatige kaasbereiding Wouter Sluis en Pieter Boekei. Met kennis van zaken vertrok Eyssen ver volgens naar Frankrijk. Daar was hij kaasmaker op een zuivelfabriek in de buurt van La Rochelle, een omgeving die hem kennelijk zo inspireerde dat hij zich in zijn vrije tijd toelegde op de bestudering van de Franse en Spaanse taal. Bewust of onbewust, die laatste aktiviteit kwam hem goed van pas toen hij zich, eenmaal terug in Neder land, als zelfstandig kaashandelaar vestigde in Oosthuizen op 28 augustus 1883, de dag van zijn zevenentwin tigste verjaardag. Die talenkennis stel de Eyssen immers in staat zich gemak kelijker te konsentreren op de export van zijn produkten. Aldus geschiedde en in eerste instantie naar Spanje, de Spaans- en Franstalige landen en naar Frankrijk. Niet lang daarna ook op schepen richting evenaar, een niet een voudige onderneming in die dagen. Er werd vrijwel uitsluitend goed gerijpte kaas geëxporteerd, ómdat die ten minste bestand was tegen de tropische warmte cn vochtigheid. Tegen onder meer de aktiviteiten van insekten wer den ze verpakt in koeie- of varkensbla zen en eenmaal aangekomen op de plaats van bestemming, bleek de kaas steevast geworden te zijn tot dat wat wij nu kunnen vergelijken met een door en door oude Goudse of Edam mer. Hoe graag men het ook wilde, in jonge of zelfs belegen staat haalde geen enkele kaas zijn reisdoel en dal werd op den duur toch wel als een groot gemis ervaren. In de vele landen waar naartoe Eyssen exporteerde w ist men van het bestaan van die 'andere' kazen uit Holland, niemand had ze echter ooit kunnen proeven. Een en ander was voor Jan Hendriks zoon rond 1890 aanleiding om een uit gebreid onderzoek te starten teneinde klanten in den vreemde ook 'jonge malsche kaas' te kunnen leveren. Hij experimenteerde net zolang totdat hij erin slaagde een deugdelijke manier te vinden om van de al wal vette kaas weer jonge, smeuïge, volvette kaas te maken. Eenvoudig gezegd kwam zijn methode op hel volgende neer: de ka zen werden eerst grondig gereinigd, vervolgens van korst ontdaan cn daar na vermaald in een speciaal omge bouwde wals. Aan dit kaasmaalsel werd vocht en boter toegevoegd en tenslotte werden er kleine kaasjes van gevormd. Het bleek een sukscsvolle, in 1898 en 1899 in Frankrijk, Spanje, België en Engeland gepatenteerde methode, waarvan hel resultaat in 1900 onder scheiden werd met de gouden medaille op de wereldtentoonstelling van Pa rijs. En nu we het toch over onder scheidingen hebben: de 'vinding' zal er ook niet vreemd aan geweest zijn dat H.M. Koningin Wilhelmina het predikaat 'Koninklijke' verleende aan Eyssen op 31 augustus 1905. Kaas werd konserve-artikel Omwille van de houdbaarheid werd de nieuwe kaas van de 'Koninklijke Fa briek van Verduurzame Kaas J.H.Eyssen', zoals het bedrijf thans heet, aanvankelijk verpakt in spanen doosjes en wel zoals Jan Hendriks zoon dat gezien had in Frankrijk. Ver pakt in deze doosjes bleek de houd baarheid - vooral bij export naar de tropen een dringende noodzaak - ech ter niet te garanderen. Reden voor Eyssen om naarstig te zoeken naar een wel geschikte verpakking en die vond hij tenslotte in een hermetisch gesloten doosje van vertind blik. Daarmee was kaas ook een konserve-artikel gewor den! Nadat de drie zoons Eyssen in 1928 te Alkmaar het pand van de voormalige 'Coöperatieve Zuivel Export Vereni ging Noord-Holland' hadden gekocht om daarin het bedrijf van hun vader, die zich inmiddels had teruggetrok ken, voort te zetten, waren de 'kaas blikjes' nog wat jaren een vertrouwd beeld op de ontbijttafels in verre, tro pische landen. Ze vormden niet zelden een soort band tussen de Hollandse tropengangers met hun vaderland; een bijzonder gewaardeerde band, zoals te lezen valt uit de vele enthousiaste brie ven die regelmatig door de post bij Eyssen werden bezorgd, afgestempeld in Indië en andere verre streken. Die 'fanmail' is er overigens tot op de dag van vandaag. Een heel curieuze en ge lijktijdig komplimenteuze werd in 1974 afgeleverd. Toen werd in Wasse naar een dertig jaar oud blik Eyssen korstloze kaas opengemaaktna al die jaren kon de briefschrijver melden dat de inhoud nog steeds voortreffe lijk smaakte. En dan te bedenken dat deze voornamelijk naar de tropen geëxporteerde verduurzame kaas of smeltkaas in die tijd in de Europese comestibles-winkels als alternatief voor jonge kaas terug te vinden was onder de naam 'fromage-de-luxe'. Konstante kwaliteitsbewaking Daar zijn in de loop der jaren en met behulp van steeds nieuwere appara tuur, ten dele speciaal door en voor Eyssens ontwikkeld, heel wat nieuwe kaasjes aan toegevoegd: de 'Slankie' magere smeerkaas, vele bijzondere specialiteiten, zoals smeerkaas met ham, komijn of champignons en re centelijk nog de 40+ smeerkaas 'Vol Rond'. Al met al vervaardigen de bijna honderd kaasmakers van Eyssen jaarlijks vele duizenden tonnen aan smeltkaasprodukten, waarbij nog steeds dankbaar gebruik gemaakt wordt van de ervaringen die opgedaan werden in de tropenjaren, met name op het gebied van het houdbaar ma ken. Daarnaast speelt thans ook de moderne voedingsmiddelentechnolo gie een grote rol binnen het produktie- proces. Gedurende de bereidings- en verpak kingsfase is er een konstante kwali teitsbewaking, waarbij steekproeven aan de orde van de dag zijn. Met een marktaandeel van 45 heeft Eyssen een naam op te houden en past als le verancier van onder meer ook gesmol ten kaassoorten, zoals 20+ korstloze kaas en dieetkaas, haar produktieme- thoden op alle fronten dan ook steeds aan de eisen van de tijd aan. Een goed voorbeeld in dit verband is de over schakeling, al vele jaren geleden, van pakjes op cups smeerkaas. De kaasmakers van Eyssen zijn trots op hun produkten en willen de konsu- ment ook graag laten genieten van de 'ontdekking' van Jan Hendrikszoon Eyssen. Niet voor niets ging het aller eerste onderwerp in het allereerste STER-TV-blok, uitgezonden op 2 ja nuari 1967, over de kaas die hij ruim tachtig jaar geleden voor het eerst maakte! Je hoort het zo vaak: 'Nederland, kaasland van Europa'. Zonder aan de ze bewering ook maar iets af te doen, kunnen we in ieder geval konstate ren dat Nederland niet het 'snelkaasland' van Europa is. We zijn niet zulke smeltkaas-eters en het verbruik per persoon en ook de produktie in zijn totaliteit lopen duidelijk achter bij landen als Frankrijk, West- Duitsland, Ierland, Italië en België. Kijken we naar het eerste, het ver bruik per hoofd van de bevolking, dan neemt West-Duitsland de koppo sitie in, gevolgd door België. In 1981 konsumeerde de Nederlander ge middeld 0.6 kilogram smeltkaas en is daarmee op twee na de laagste: al leen de Engelsen en de Denen waren nog zuiniger in het gebruik van dit soort kaas. Als producent van smeltkaas neemt Nederland een wat betere plaats in. Na West-Duitsland en Frankrijk nemen we op de EEG-ranglijst een ogen schijnlijke prima derde plaats in, maar dat wil nog niet zeggen dat we ons kunnen rekenen tot de grote smelt kaasproducenten. Vergelijk maar: West-Duitsland produceerde in 1981 ruim 124.000 ton, Frankrijk 85.000 ton en Nederland als derde royaal 22.000 ton! In vergelijking met 1980 was dat overigens wel een stijging van meer dan 12%, een toename die ons ook die derde plaats bezorgde. In 1980 stonden we met onze smeltkaaspro- duktie immers nog genoteerd als vijfde. Bezien wij de huidige situatie in Ne derland, dan ziet het er voor de groot ste vaderlandse merken heel wat gunstiger uit. Eru en Eyssen (specia listen op het gebied van smeerkaas) en Eyssen en Karperton (de mannen van snijdbare gesmolten kaas) hebben hier althans een totaal marktaandeel van liefst 92%. Waarmee maar gezegd wil zijn dat Nederlanders, voor zover zij konsumenten van smeltkaasproduk ten genoemd kunnen worden, boven het buitenlandse aanbod, duidelijk de voorkeur geven aan Nederlandse vari anten daarop. Dat zijn meestal smeer kazen met een extraatje, specialité's met toevoeging van ham, kruiden, champignons en dergelijke. Na een periode van gedegen marktonderzoek en uitvoerige smaaktesten werd onlangs „Vol Rond" gepresenteerd en officieel op de markt geïntroduceerd. Het betreft hier een door Eyssen ontwikkelde, wat luxere, maar in vergelijking met andere, overeenkomstige kazen niets duurdere smeer kaas voor alle dag. Wat meer konkreet kan deze „speciali té" omschreven worden als een eerlijke, heerlijke 40+ smeerkaas met een geur en smaak die duidelijk verklapt waar „Vol Rond" van gemaakt is, namelijk de allerbeste kaas. De introduktie van deze nieuwe kaas is overigens slechts een van de aktivitei ten waarmee Eyssen dit jaar het hon derdjarig bestaan herdenkt. Liefheb bers van smeerkaas - en dat zijn er heel veel in Nederland - zullen dat kunnen konstateren aan de komplete „face lift" die de produkten van Eyssen heb ben ondergaan dan wel zullen beleven. In het kort komt het neer op een mo dernisering van de verpakking en het hier en daar aanpassen van de verschil lende samenstellingen van de kazen. Het is goed te konstateren dat deze ju bilaris nog steeds kwiek en vief is en er - geheel in de geest van oprichter Jan Hendrikszoon Eyssen - niet oyer denkt om op z'n lauweren te gaan rusten. aat43 !2776 Een sneetje brood met smeerkaas zal een ieder wel eens gegeten hebben. Voor de konsument smeerklaar gemaakte variaties daarop, al dan in niet een cupje, wellicht ook. Wat dat be treft is het aanbod in ieder geval divers genoeg, van de 'specialité's' Kazepeper (met zwarte peper), Fromidable (met kruiden), Creme d'Ardennes (met ardenner ham) en Champignons via natriumarme smeltkaassoorten, met of zonder komijn en voor hen die geen zout mogen gebruiken, tot dat wat we kennen onder de naam 'Slankie', een serie smeerkazen, naturel, dan wel met ham, komijn of kruiden. Minder bekend lijkt het feit dat met smeerkaas en zonder al te veel aktivi teiten in de keuken ook heerlijke hap jes te maken zijn: eenvoudige, maar niet minder lekkere 12-uurtjes, met wat meer kulinair spektakel tot stand gekomen gerechten en zeer smaakvolle dressings en dipsausen. Hier volgen een paar recepten, niet zonder u te ad viseren uitsluitend te werken met cup jes smeerkaas naturel: Pan Don Juan Snipper een niet al te grote ui en een kordate teen knoflook. Pel, hoewel dat niet persé hoeft, drie tomaten en snijd ze in stukjes. Fruit vervolgens het resultaat in hete olie (ongeveer twee eetlepels, waarbij u eens moet denken aan alternatieven als: tarwekiemolie en de oliën van druiven, maïs en olijven). Laat het, na toevoeging van paprika poeder, cayennepeper en zout, in een hoeveelheid naar smaak, sudderen tot er een forse puree van geroerd kan worden. Meng er een inmiddels frivool

Soester Courant | 1983 | | pagina 21