'Ik had een stel jongens waarop je dag en nacht kon rekenen' Lhatoux De Soester Duinen uon ©/r<?n SC1 scliocmsikcr REORGANISATIE Chatoux Waarom is een taxatierapport zo duur Peters bv WOENSDAG 26 OKTOBER SOESTER COURANT PAGINA 3 Commandant J.F. Groart neemt afscheid van Vrijwillige Brandweer Schoemaker hobby computers ^^4 juwelier KORTINGEN 10-20-30-40-50% Liz wil in "showbiz"... brilmode Robert Paul op 23 november in De Borg! Agenda De Borg TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT VAN DEN BRINK Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone Soest, 02155-16251 Amersfoort, 033-630506 Baarn, 02154-22122 Hoevelaken, 03495-36304 Foto: Goos van der Wilt "Ik heb nooit iets anders gewild. De brandweer bepaalde mijn leven, al vanaf dat ik een jochie was van een jaar of tien, twaalf, en zelfs daarvóór al. Als kleine jongen holde ik op m'n klompen al achter de brand aan, als er ergens alarm was gegeven. Nee afscheid nemen is niet zo gemakke lijk Op zaterdag 5 november a.s. wordt een streep gezet onder de unieke loopbaan van Commandeur J.F.Groart van de Vrijwillige Brandweer Soest. Een loop baan waarin de onderlinge verbonden heid tussen de naam Groart en de brandweer - die al dateert van de jaren twintig, toen de vader van de scheiden de commandant het bevel op zich nam - verder en hechter verankerd werd. Het afscheid is dan ook niet "zomaar een afscheid" van "zomaar een brandweerman", maar een mijlpaal in de geschiedenis van Soest in het alge meen en die van de brandweer in het bijzonder. Terugkijkend op een carrière van meer dan 40 jaar bij de Soester brand weer komt de heer Groart tot de op merking, aan het begin van dit ar tikel geciteert. Daarvoor is in het vraaggesprek vooral aandacht be steed aan de voorgeschiedenis, met name aan de rol van vader W. Groart in het reilen en zeilen van de Soester brandweer. De heer Groart weet daar over lang en smakelijk te vertellen. "Vader kwam uit het Groningse Veen- dam. In de mobilisatietijd was hij ge legerd in Gouda, waar hij moeder leerde kennen. Dat ze in 1922 in Soest neerstreken was eigenlijk het gevolg van een soort compromis, omdat moeder er niets voor voelde om in het hoge noorden te gaan wonen en vader geen trek had in de Hollandse moerassen. Ze prikten hun toekom stige woonplaats op de kaart, en ze kwamen in deze buurt uit". In 1922 begon vader Willem Groart met een rijwielzaak aan de Van Weede- straat (waar tegenwoordig nog de fir ma Van Homoet gevestigd is). Een jaar later vond de oprichting van de Vrijwillige Brandweer Soest plaats, waarbij vader Groart als één der eer sten betrokken was, terwijl hij in het zelfde jaar een zoon bij de burger lijke stand mocht aangeven. "Ik ben zowat tegelijk met de brandweer opge richt," aldus de huidige commandant. Vader Groart verdeelde aldus zijn tijd tussen de goed lopende rijwielzaak en de brandweer. Het zat er dan ook dik in dat zoon Joop zijn vader in de zaak zou opvolgen. "De moest gaan leren. Ik heb alle diploma's als rijwielher steller gehaald, later ook voor brom fietsen, scooters en motoren, vermeldt de heer Groart niet zonder enige trots. Het kon echter niet uitblijven dat voor al de brandweerliefde van de vader rechtstreeks overging op de zoon. "Vooral in de oorlogsjaren raakte ik er helemaal in betrokken. Officieel kon je toen niet worden aangesteld, van daar dat ik later, na de bevrijding, met terugwerkende kracht per 9 mei 1940 (één dag voor de oorlog uitbrak), officieel in het korps werd opgenomen' De oorlogsjaren waren in zekere zin jaren van avontuur voor de jonge man. "De brandweer was één van de ker nen van het verzet in Soest, en m'n vader zat daarin. Ik maakte het thuis allemaal van dichtbij mee". Geest driftig vertelt de heer Groart over het weghalen van het bevolkingsregister uit het gemeentehuis, op initiatief van de toenmalige burgemeester Des Tombe. "Dat register werd wegge haald door de brandweer. De politie, toen nog ondergebracht in het gemeen tehuis, zat ook in het complot. Poli tieman Entrop zorgde ervoor dat de mannen door een raam binnen kon den komen. Met een bakfiets werden de spullen overgebracht naar de tuin achter het huis van Dick Kroon (la ter gefusilleerd), aan de Wieksloot, en daar begraven. Om de honden van de Duitsers het spoor niet te laten volgen had Gerbrand Zoetelief een grote zak met peper meegenomen, en die strooiden ze op de weg uit" Toen de oorlog uitbrak was hij nog maar zestien jaar. Dat weerhield hem er niet van om met de V-8 (de man- schappenwagen van de brandweer in die tijd) zonder rijbewijs op stap te gaan, om voedsel te halen in de maga zijnen van Albert Heyn in Zaandam. "Het was een avontuurlijke tijd, maar ik deed het ook wel eens in mijn broek als de Duitsers hij ons huis zoeking deden terwijl ik zelf in de kel der verstopt zat. Dat rijbewijs is er, na de oorlog, overigens wel gekomen. In de oorlogstijd telde de brandweer, samen met de LBD (luchtbescher- Elke vrijdagavond en de hele zaterdag is een computer specialist present om alles van home-computers te demonstreren. Philips P 2000. 1495.- Acorn B.B.C. 2295.- ZX Spectrum 499,- ITT3030 9100,- Comodore Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-103 44 mingsdienst) ruim 100 man. Dat was voor de deelnemers ook aantrekkelijk, omdat ze dan over een Ausweis be schikten en niet naar Duitsland hoef den. Als er brand was stond dan ook een groot aantal mannen ter beschik king. Al vrij ver na de oorlog nam de echte brandweerloopbaan van de heer Gro art een beslissende wending. In 1957 werd hij benoemd tot ondercomman dant. Bij het afscheid van zijn vader, op 1 januari 1964, volgde zijn be noeming tot commandant in tijdelijke dienst. "Dat ging toen anders dan an ders. Vader kreeg geen officieel pen sioen. De nieuwe commandant zou echter tegelijkertijd in ambtelijke dienst treden, tegen een salaris van 176,- per maand. Daar kun je nu om lachen, natuurlijk. Bij mijn vaste aanstelling, een jaar later, werd het ƒ214,- per maand. Keus De zaak, die Groart jr. al in 1954 van zijn vader had overgenomen, werd in 1965 verkocht. "Toen mijn vader wegging als commandant stond ik voor de keus: óf de zaak voortzetten, óf commandant worden, wat toen een reële mogelijkheid leek. Ik stond voor de vraag: wil ik het echt? Maar eigen lijk was het geen moeilijke keus. Mijn droom was toen al: de brandweer". Op de vraag wat hem daarin nu pre cies aantrok antwoordt de heer Gro art: "Ik wilde graag klaar staan voor iedereen, graag helpen. Dat is de mooie kant van dit beroep. Die bereid heid om voor een ander klaar te staan is me thuis met de paplepel ingegeven. Vroeger was het zo, bij ons thuis: Als de telefoon ging vloog mijn tante, die bij ons in huis woonde, het eerst haar bed uit en zette alvast mijn va ders fiets klaar. Mijn vader kleedde zich in die tussentijd aan en vloog dan naar de kazerne toe. De hele fami lie leefde erin mee'. Ook de jongste generatie Groart is na drukkelijk betrokken bij de Soester brandweer. Twee zoons, Erik en Haijo, maken intussen ook al weer deel uit van het korps waarover hun vader bij na commandant-af is. Opbouw Terugblikken in de geschiedenis is voor de heer Groart niet alleen maar vreugdevol. "De tijd van opbouw, dat is de mooiste tijd geweest, zeg maar de jaren zeventig. Er kwam nieuwe apparatuur, nieuw materieel, en het korps is uitgegroeid tot één van de beste. We hadden in die tijd ook een eigen oproepsysteem, en een dag- en nachtbezetting. Alles liep goed". Vooral de regionalisering van de brandweer heeft de heer Groart er varen als een teleurstellende ontwikke ling. "Vroeger hadden we toch ook een uitstekende samenwerking met de an dere korpsen in de buurt. Bij kleine plaatsen, waar men zich geen eigen brandweer kan veroorloven, is het prima. Maar hier staat het er alle maal keurig bij. En kijk ook maar eens in Baarn, in Soesterberg, in Leusden en in Bunschoten. Wat mij betreft had het mogen blijven zoals het was. Wat we hier vanaf 1972 hebben opge bouwd wordt het laatste jaar onder onze handen afgebroken. De spullen die we hebben zijn uit de kunst, maar daaraan wordt de laatste tijd ook weer getrokken" Terugkijkend op de jaren in het korps, te midden van de brandweer mannen, zegt hij: "Toch heb ik het al die jaren met enorm veel plezier gedaan. En ik heb het natuurlijk ook niet alleen gedaan. Ik had een stel jongens waarop je dag en nacht kon rekenen". Naast zijn commando over de Soester Brandweer heeft de heer Groart ook met veel genoegen deelgenomen in andere taken, bijvoorbeeld in de regio hulpverlening. Hij werd lid van de sub werkgroep brandweer, bestaande uit commandanten en plaatsvervangende commandanten en werd gekozen in de kerngroep. Sinds 1972 was hij boven dien voorzitter van de brandweerop leidingscommissie in Eemland. "Te genwoordig zijn er een paar honderd cursisten per jaar. In de jaren zestig werd ik al instructeur, uiteraard nadat ik zelf allerlei opleidingen had ge volgd. Ik heb in alle plaatsen in de omgeving instructie gegeven, ook aan bedrijfsbrandweren in Soest, zoals bij de Foxboro, bij Sinclair Valentine endeChemco". Saamhorigheid Gevraagd naar de eigenschappen van een goeie brandweercommandant ant woord hij: "In de eerste plaats moet hij vakbekwaam zijn, vooral in de praktijk. In de tweede plaats moet hij goed met een team kunnen werken, een groep mensen opbouwen waarvan hij kan zeggen: 'Daarmee kan ik de brand in'. Hij moet ook gebruik kunnen maken van de ver schillende dekundigheden in het korps, niet eigenwijs zijn en de kennis van een ander willen gebruiken. En ten slotte moet hij erop uit zijn de onder linge saamhorigheid te bevorderen. Daar komt ook een heel stuk ontspan ning bij kijken". De vrouw van een brandweerman speelt een hoogst belangrijke rol, zegt hij verder. "Je vrouw moet er hele maal achter staan, anders kun je het als brandweerman wel vergeten. Wat dat betreft heb ik aan mijn eigen vrouw ook ontzettend veel te danken. Ik was altijd veel weg, niet alleen naar de brand, maar ook naar tal loze commissies en vergaderingen". Over de sfeer binnen het korps heeft de heer Groart niets dan lof. "Ik heb ook altijd geprobeerd me in te zetten voor de vereniging, en dat is onge looflijk belangrijk. Ik heb altijd uit stekend kunnen samenwerken met dokter Buss, die zo'n 12% jaar voor zitter is geweest, voordat hij naar Al- mere vertrok, en ook met de huidige voorzitter, De Raadt. Trouwens niet alleen binnen de brandweer, maar ook naar buiten, bij voorbeeld met de po litie is de samenwerking uitstekend' Het laatste jaar is de verstandhouding met de gemeenteraad hem nogal te gengevallen. "Vooral door de bezui nigingen. Er zijn er zoveel die niet weten waar ze over praten. Ze zouden veel meer moeten komen kijken, maar dat gebeurt nauwelijks. Ik hoop dat mijn opvolger erin slaagt meer aan dacht voor de brandweer te krijgen' Modder Wat hem vooral heeft pijn gedaan is dat de suggestie werd gewekt dat hij zich min of meer persoonlijk voor deel had bezorgd met de reiskosten vergoeding. "Dat heeft in de kranten gestaan, en dat heb ik me persoon lijk toch wel aangetrokken. Gelukkig is dit later gerectificeerd. Ik ben 43 jaar lang dag en nacht in de weer geweest voor de brandweer, en ik snap niet waarom ze me in dat laatste jaar nog eens door de modder moesten halen". De nieuwe commandant, de heer Bak- ker, wenst hij in elk geval dat hij goed stand houdt, vooral met het oog op de komende bezuinigingen. "En de taak wordt zwaarder, nu ook de BB- taken er bij komen' De heer Groart ziet niet tegen zijn afscheid op. Hij is niet bang dat er straks een "gat" valt. "Ik heb thuis nog zo veel te doen, ik zal me geen fajf minuten vervelen. Er moet een hoop geschilderd worden en ik moet nog een plafonnetje maken, en er staan ook nog een paar fietsen waar nodig wat aan gebeuren moet". Wel speelt hij met de gedachte om les te gaan nemen op het orgel. "Ik speel iedere avond als ik thuiskom wat, om me te ontspannen". Verder is hij lid van een bridgeclub en van een "biljart clubje van oud-gedienden". Jarenlang heeft hij trouwens gevoetbald bij WZ en ook bij het nu niet meer bestaande KPS (Koninklijk Paleis Soestdijk), ter wijl hij de laatste tijd in navolging van zijn echtgenote nogal eens een "bal letje tennis slaat". "Om fit te blijven speel ik zo nu en dan wel eens wat, samen met commissaris Adema". Ook de brandweer zal hem niet hele maal uit het oog verliezen. "Ik heb nog een heleboel dia's en foto's. Daar ging ik mee op stap langs allerlei brand weercorpsen, vooral over bosbrandbe- strijding en nevelblussing in de prak tijk". Verder blijft hij betrokken bij de examens voor de brandweer in Noord-Holland en Utrecht. "Ik kan terugzien op een glorieuze tijd. Ik ben ook blij dat ik mijn op volger een enthousiast, jong korps kan achterlaten, met een prachtige kazer ne en "up to date" materieel. Daar heb ik me altijd voor ingezet, dat we het modernste van het modernste had den, de nieuwste snufjes". Toch zal het hem moeite kosten, af scheid nemen. "Ik zit hier dikwijls s'avonds en in de weekeinden. Ik kan er nauwelijks genoeg van krijgen. Dit is mijn leven! Het tijdperk Groart, dat van 1928 tot 1983 heeft geduurd, wordt nu afgesloten", zegt hij met een beetje spijt in zijn stem. HEEFT WEGENS BURG. GROTHESTRAAT13 SOEST TELEFOON 02155-23271 De officiële afscheidsreceptie wordt op zaterdag 5 november a.s. gehouden in de brandweer kazerne aan de Lange Brink- weg. Deze begint om 14.00 uur en het eerste deel zal in het teken staan van een aantal officiële toespraken. Vanaf on geveer 15.00 uur is er gelegen heid de scheidende commandant persoonlijk de hand te drukken. De brandweervereniging zet zich in om de heer Groart een passend afscheidscadeau te ge ven. Bijdragen daarvoor kan men overmaken op postgiro 2307870 of bankrekening 68.43. 13.073 (van de Ned.Midden- standsbank te Soest), ten name van de Vereniging Vrijwillige Brandweer Soest. Brandweerportofoons gestolen Onbekenden hebben vorige week in gebroken in het gemeentelijk INFO- centrum aan de Steenhoffstraat. Sinds enkele weken is daar een tentoonstel ling ingericht over de geschiedenis van de brandweer, i.v.m. het 60-jarig bestaan. Uit een vitrine werden vier portofoons weggenomen. SS» lekker geslapen? Ik heb een verrassing voor je. Je hoeft niet te koken we gaan met de kinderen lekker brunchen. Waar? ja natuurlijk iedere zondag van 12.00 tot 15.00 een uitgebreid brunchbuffet met tal van voor-, hoofd- en nagerechten iedere week afwisselende gerechten. voor de groten f 19,50 kinderen tot 12 jaar f 12,50 SOESTERBERGSESTRAAT 188 02155-12739/19942 Het zal voorlopig wel bij de bekende kwis blijven, maar ook daar moet ze goed voor de dag komen. Met haar bril, inderdaad. En als ze dan nog echt talent heeft, valt ze dubbel op! gediplomeerd optometrist lid 0.V Woensdag 26 oktober: 9.00 uur Damesbowling Wijkvereniging 9.30 uur Bewegingsleer 10.00 uur VOS-kursus 19.30 uur Rijschool Los 19.30 uur Bedrijfsbowling 20.00 uur ABOP-vergadering Donderdag 27 oktober 9.00 uur Seniorenbowling 9.00 uur Volksdansen 15.00 uur Vergadering ABVA/KABO 19.30 uur Bridge Eemland 19.30 uur Bedrijfsbowling 20.00 uur Bridge Bilthoven 20.00 uur Rijschool Ruyssenaar 20.00 uur Reanimatie-kursus Vrijdag 28 oktober: 9.00 uur Seniorenbowling 15.30 uur Receptie onthulling kunst werken 19.00 uur Jeugdbowlen Wijkvereniging 20.00 uur Klaverjassen Wijkvereniging Zaterdag 29 oktober: 20.15 uur Bingo Wijkvereniging Zondag 30 oktober: 11.00 uur Vergadering Cactusvereniging Maandag 31 oktober: 19.30 uur Rijschool Los 20.00 uur Bridge ONI-Eemland 19.00 uur Bowling SBB Dinsdag 1 november: 19.00 uur Bowling SBB 20.00 uur Reanimatie-kursus Woensdag 2 november: 9.00 Damesbowling Wijkvereniging 9.30 uur Bewegingsleer 14.00 uur Film Wijkvereniging 10.00 uur VOS-kursus 10.00 uur Vogeltentoonstelling 'De Vrije Vogels' 19.30 uur Rijschool Los Donderdag 3 november: 9.00 uur Seniorenbowling 10.00 uur Vogeltentoonstelling 'De Vrije Vogels' 10.00 uur Volksdansen 19.30 uur Bridge Eemland 20.00 uur Rijschool Ruyssenaar 20.00 uur Bowlen Wijkvereniging Vrijdag 4 november: 9.00 uur Seniorenbowling 10.00 uur Vogeltentoonstelling 'De Vrije Vogels' 20.00 uur Amnesty International 20.00 uur Klaverjassen Chemco Zaterdag 5 november: 10.00 uur Vogeltentoonstelling 'De Vrije Vogels' Zondag 6 november: 10.00 uur Vogeltentoonstelling 'De Vrije Vogels' 12.00 uur Koffie concert 12.00 uur Vergadering Motorklub M. Ned. Maandag 7 november: 19.00 uur Bowling SBB 19.30 uur Rijschool Los 20.00 uur Vergadering "De Birk" 20.00 uur Vergadering Progr. overleg Dinsdag 8 november: 19.00 uur Bowling SBB 20.00 uur Reanimatie-kursus Verder valt nu alvast te melden dat de befaamde imitator-theaterartiest Ro bert Paul op woensdag 23 november a.s. in De Borg zal optreden. Speciale kursussen: English in management English in marketing English in computing English in banking English (or secretaries Wirtschaftsdeutsch Francais économique et commercial Jotian Wagenaarstraat 12a, Amersfoort - Inl. 033-729097 'Niets aan de hand' Een bewoonster van de Van Weede straat schrok vorige week wakker, toen zij midden in de nacht gerucht hoorde in de winkel op de begane grond. Op haar vraag wie er was kreeg zij het lakonieke antwoord. "Niets aan de hand, ik ben verkeerd." Gerustge steld vatte zij daarop de slaap weer. Pas de volgende morgen ontdekte zij dat de nachtelijke bezoeker uit de kassa een bedrag van 1200,- had weggenomen. RESTAURANT Soesicrbeijsestraai 122 3768 EL Soest Telefoon (02155) 12706 Restaurant en Vergaderaccommodatie cA&venrri£err 1982 c/ftemie. cUce c/Moi*.. dtrze. mcuasrud. *£,- rrumu. de eJ-^niirrnryn t+Kxadr. 4ong en z/xBmfe/thfpmt/aLmt/vir*- motuanjt. OW* de rafa o dt dcfizahyri vezuce amt failftoenrvfofM/m Jbsm&saun, q&strtw&td mtt j&n J$ttur aevn duitensxc Jkaa/^o&d&m cMoatt>£. au c^otuyia/. cAjOW&tcCerrriOcvttt nvt/ <sj£g^" cMoa&m /9.C.3ofdttcuvx. Wij zijn geopend: Dinsdag t/m vrijdag vanaf half 12 Zaterdag vanaf S uur Zondag en maandag gesloten. Vanzelfsprekend passen wij onze openingstijden graag aan voor Uw receptie of diner. Ook op Zondag en Maandag. Familie Ott - van den Brink Vrijwel iedereen heeft wel eens een taxatierapport nodig. De bank vraagt het voor de financiering bij aankoop van een huis, de belasting bij vererving en zelf kunt u het wellicht gebruiken om een belastingaanslag aan te vechten. Sinds mensenheugenis berekenen makelaars hun taxatieloon aan de hand van de door henzelf getaxeerde waarde. Peters is afgestapt van dit systeem. Als enige makelaar In Nederland hanteren wij van nu af aan een uurtarief. Een taxatierapport voor woonhuizen in de plaatsen waar wij vestigingen hebben zal op die manier vrijwel nooit meer kosten dan f 295,- (incl. btw). Getaxeerde waarde Tarief systeem Peters f 135.000,- t 250.000,- f 350.000,- f 450.000,- f 550.000,- f 295,- f 295,- f 295,- f 295,- f 295,- Tariefsysteem overige makelaars f 295,- f 545,75 f 740,45 f 935,15 f 1129,85 Een taxatierapport hoeft niet duur te zijn

Soester Courant | 1983 | | pagina 3