Fototentoonstelling in 'De Korte Duinen" ilcpsic \en? maar t slaat. 'Daglicht - Nachtlicht': 24 wachterliederen over dag en nacht, dood en leven, goed en kwaad Houtblazer strio van USO bij Koffieconcert in De Borg os uitziet. Robert Paul Theatershow PAGINAin WOENSDAG 2 NOVEMBER 1983 SOESTER COURANT PAGINA 11 s Baan' DE KORTE DUINEN 10JAARJONG cDecl^rtecDuim Nieuwe poëziebundel van Jan Visser Soesterberg 1982 Inbraak Julianalaan Inbraak in restaurant Diefstal uit auto i 'gekte'zoals an een korte alen ineens. i y'ai^de ora- gék als 't er 'm thuis ge- aur). SIRE nhoQpbv r vakwerk Inbraak Kerkstraat Monumentaliteit en soberheid op expositie Etsen van José van Tubergen in 'De Bereklauw' Terreinkraan in beslag genomen 23 november in De Borg Agenda De Borg HET CULTUREEL CENTRUM IN SOEST Donderdag S november: Sfeer, decadentie en romantiek in Daniël Schmids 'Hecate' Vrijdag 4 november .-Unieke jazz-avond met: Elton Dean, Keith Tippet, Nils Landgren en OAAO Zaterdag 5 november: Willy Verkuil opent Artishock expositie Maandag 7 november: Kamerlid Wessel-Tuinstra (D'66) 16 Tl- bi. 1975 va .„inlAAR ootreste\n»-^«H ^errnesweg n IS 9,10 en ct 22.00 UUT tot 17.00 uur nancienng ITLATEN SERVICE en. Montage gratis lersfoort versum est 304 GL, bj. 1978 !155-18850. op dinsdag weg te Soest. ber 1982. 84. <amphorst en r 8 november igemeld. kende bereid- igen van ten- len van leden ET BESTUUR misadres aan- tot 12.00 uur ten te kopen. ƒ4,00 ƒ8,00 mooi is daarvan ook een opname van afkalvend ijs. Bovendien hangen er een aantal por tretten, gemaakt met een model, waar in vooral het "spel" met een gewaad op bijzondere wijze tot uitdrukking is gebracht. Als "teken des tijds" zijn er ook foto's gemaakt in Amsterdam, van fietsen en motoren die met zware kettingen zijn vastgeklonken, en een tweetal uiterst fraaie opnamen van een stapel hout. De foto's zijn voor het overgrote deel met een kleinbeeldcamera genomen. De heer Oostinjen is zelf een buiten gewoon enthousiast fotograaf en hoopt op deze wijze het publiek te stimuleren tot zélf fotograferen. Vooral jonge mensen zonder werk, vindt hij, zouden eens met een camera moeten spelen. Het lidmaatschap van een fotoclub stimuleert hem bijzonder: "Je ziet meer mogelijkheden, je verstart niet." De foto's tonen een opmerkelijke aan dacht voor het detail. "Het gaat niet om foto's waar zoveel mogelijk op staat", aldus de heer Oostinjen. De expositie duurt een maand lang: tot 27 november. Alleen al voor het be kijken van de foto's, maar ook om an dere redenen is een bezoekje aan "De Korte Duinen" in de komende weken dan ook zeker de moeite waard. Evenals ongeveer twee jaar geleden is in het restaurant "De Korte Duinen" aan de Birkstraat een tentoonstelling Ingericht van foto's van amateurfoto graaf Theo Oostinjen uit Amersfoort. In het restaurant hangen sinds vorige week'donderdag in totaal 15 foto's, die alle een goed beeld geven van de hoge kwaliteit die de met liefde beoefende fotografie vermag te bereiken. De heer Oostinjen, die actief lid is van de Foto- kring. Eemland, is medewerker bij een optisch bedrijf in de Keistad, maar daarnaast een verwoed amateur-foto- Zijn foto's sieren, samen met die van andere leden van "Eemland" binnen- Theo Oostinjen toont één van zijn foto's die in 'De Korte Duinen' te zien zijn. Foto: Goos van der Wilt kort ook het Amersfoortse gemeente huis, en bezoekers van de polikliniek van de Lichtenberg hebben al vaker kennis kunnen nemen van hun wel haast professionele werk. In "De Korte Duinen" hangen foto's in verschillende genres. Vooral op vallend zijn de opnamen van moderne architectuur, waaronder het postkan toor in Rotterdam, en een aantal in Zwitserland gemaakte foto's van de kleine Matterhorn, o.m. een stilleven van bergschoenen en een skilift. Heel In de maand november iedere maandag t/m zaterdag een dagelijks wisselende schotel voor slechts f 10,-. ■I HhSIAUUANlTSeeeKM^ BIRKSTRAAT 108. SOEST 02155-13720^ maar vrouwen leren mij wat de wereld is. Als er één groepering is die het* militaire systeem omver zou kunen ha len, dan zijn dat zeker de vrouwen. Het is toch onbegrijpelijk dat een vrouw, een moeder, haar zoon naar 't front kan sturen. Daarom staan er in dit ge dicht alleen vrouwennamen." "Dag licht - Nachtlicht" verschijnt bij Bosch Keuning te Baarn en is voor 12,50 verkrijgbaar in de boekhandel. Elly, led, Edith, Astrid, An, Tineke, Joke, Adrie, Willemijn, Gien, Ada, Ellen, Nel, Stefanie. Fie, Trinie, Bep, Ria, Leidy, Jeanette Mimi, Margot, Jacqueline, Cécile. Zondag a.s. volgt in De Borg het twee de concert va.n de nieuwe serie met het houtblazerstrio van het Utrechts Symfonie Orkest, bestaande uit: Gé van Koten, hobo, Hanna van Koten, fagot, Anneke Mulder, Klarinet. Gé van Koten was achtereenvolgens verbonden aan de Haarlemse orkest vereniging, het orkest van de Neder landse opera en het concertgebouw orkest en daarna aan het Utrechts Stedelijk Orkest als eerste solo-hoboïst. Sinds 1954 is hij verbonden aan het Utrechts conservatorium als hoofd leraar hobo en samenspel. Hanna van Koten studeerde aan het Brabantse conservatorium te Tilburg en is sinds 1964 verbonden aan het Utrechts Symfonie Orkest als fagot- tiste. Anneke Mulder studeerde aan het ste delijk conservatorium in Groningen. Zij zette haar studie voort aan hét Vlaams conservatorium te Antwerpen bij Walter Boeykens. In 1974 verwierf zij het "Hoger diploma" met grote onderscheiding. In 1978 werd zij be noemd als eerste klarinettiste bij het Radio Promendade-orkest. Als soliste treedt zij regelmatig op voor radio en Vorige week meldde een bewoonster van de Julianalaan de politie dat haar woning bezoek had gekregen van een inbreker. Deze nam o.m. een aantal gouden en zilveren sieraden mee. Hij was het huis binnengekomen door via een schutting op het balkon te klau teren, waar een raam openstond. De eigenaar van een restaurant aan de Soesterbergsestraat deed vorige week aangifte van de diefstal van 15 pakjes sigaretten, een bedrag van ca. 80 uit een sigarettenautomaat en 25 uit de kassa van het bedrijf. De dader was het pand binnengekomen door de keu kendeur te forceren. Een bewoner van het Claroensteker- pad, die zijn auto op de parkeerplaats aan de Smitshof had gestald, kwam vo rige week tot de ontdekking dat een on bekende een bedrag van 500,- aan bankbiljetten en enig muntgeld, alsme de twee benzinebonnen met een geza- melijke waarde van 65,- uit zijn porte feuille had gestolen, die in zijn auto was achtergebleven. Hij deed aangifte bij de politie. •A" sing kan vitale schadlgen, wij en en repareren neemt u daama or vakwerk. erk Spuitbedrijf antje 2 - Soest 8600 Se ze bundel zit alles, zoals een dag en nacht alles omvatten, een heel tal. Angst, verdriet, geluk, liefde, politiek, alle elementen zitten er- in. Vooral m'n eigen angst en zorgen, RwfchrUf ik niet over mezelf, niet over eigen zieleroerselen. Ik schrijf it over hoe ik me voel, dat is niet in- Bsant, maar wie de bundel leest ent mij wel. t deze woorden kenschetst Jan Vis- lïn het dagelijks leven leraar Ne- pnds in Soest, maar bekender nog zijn gemeenteraadslidmaatschap j Progressief Soest, zijn nieuwste Ébundel: "Daglicht - Nachtlicht." jbundel bevat 24 zgn. "wachterlie- of "alba's," een laat-middel- fose dichtvorm, in de Nederlandse ptuur ook bekend als "dageraads- ïs sera 1'alba!" roept de wachter iet aanbreken van de dag, als de ge len die in het geheim bij elkaar zijn leid moeten nemen. In ruimere zin it het begrip "wachter" dan ook |h waakzaam zijn, bewust worden, /achter markeert de overgang van icht (het kwade, de dood) naar de (het goede, het leven), g overgang is een uniek moment' Jan Visser uit. "Wij westelingen dat moment nauweleijks maar het is heel bijzonder, één ogenblik komt het hele [schap, de hele natuur in een ander De wachter symboliseert de li- ire voyeur, het geweten, het be tzijn, het wakend oog. lieuwe bundel bevat 24 wachterlie- jsn, uiteraard in een heel persoon- interpretatie van Jan Visser zelf. Kzijn nog steeds wachters: mensen, jen, ideeën, en we hebben ze ook no- zegt hij. "Wij veronachtzamen wachters te vaak. Een wachter een boek zijn, een landschap, een iw. Ieder mens heeft zijn wachter, waaraan hij zich optrekt. Mijn Jhter is de kunst, de muze, die in leven een heel bijzondere functie ft." >undel "Daglicht - Nachtlicht," die 5 november a.s. op het Baarnse steel Groeneveld ten doop wordt ge iden, bevat naar zijn zeggen "didac- £he poëzie." "Daar ligt het verband net mijn leraarschap, denk ik. De flensen kunnen er iets van leren. Ik wil ok dat de gedichten óverkomen, net in de klas. Taal in communicatie, moet iets te zeggen hebben. ïilijke, onleesbare gedichten vindt mislukt. "Ook als ze mooi zijn. De it 'de kunst om de kunst,' die ver- p ik. Kunst moet pretentieus zijn, ens over gaan, inhoud hebben. Dat m ik didactische poëzie. Vroeger ruikte men wel het woord "zede- dige poëzie," maar dat is zo'n ar geladen begrip. r politiek: "Ja, natuurlijk zit dat Jan Visser, gefotografeerd aan het strand van Terschelling. erin. Alles in politiek, en de kunst is ook een middel om veranderingen tot stand te brengen. Kunstenaars zijn boven dien aardige mensen, ze denken over de dingen heel bewust na en ze be moeien zich vooral met de schoonheid, en dat is het belangrijkst. Een land wordt ook niet beroemd door z'n boek houders en z'n beroepsmilitairen, maar door z'n kunstenaars, door de kunst die het aflevert. Het doet Jan Visser vooral veel plezier dat hij erin geslaagd is een aantal beel dende kunstenaars over hetzelfde thema aan het werk te krijgen, maar dan met potlood, verf of klei. "Een half jaar gelden heb ik m'n nieuwe gedich ten voorgelezen een een groep van 40 beeldende kunstenaars en ze gevraagd hun eigen wachter te scheppen, uit te beelden. Dat hebben ze gedaan en het is grandioos gelukt!" Het resultaat is zaterdag a.s. te zien in Artishock. De nieuwe bundel heeft een heel directe relatie met zijn voorgaande bundels, zoals "de Katharen komen." "Het is troubadourspoëzie. Na de "Katharen" moest ik dit schrijven. Het boeiende van poëzie is voor Jan Visser, de compacte, beeldende vorm. "Ik kan geen roman schrijven. Ik krijg echt geen bladzij over iets vol. In één zin, één beeld moet je een wereld, scheppen, dat is de uitdaging. En dat hou ik ook vol. De presentatie van de nieuwe bundel staat geheel in het teken van de Kunst: taal, politiek, muziek, beeldende kunst, dans - alles komt aan bod. De bundell wordt ten doop gehouden door Herman Verbeek, oud-voorzitter van de PPR en kandidaat-lijsttrekker voor de Euro pese verkiezingen, volgend jaar. Ver beek houdt a.s. zaterdag een "groene" redevoering, waarin de taal als wach ter centraal zal staan. Daarna zingt Mark Drost twee orgininele alba's. Eén van de gedichten in "Daglicht - Nachtlicht" gaat over het omstreden Vrouwenvredeskamp, dat vorig jaar in Soesterberg werd opgericht en afge broken. Het gedicht bestaat uit de na men van 24 vrouwen, in twee couplet ten. "Vrouwen zijn ook wachters," al dus Jan Visser. "Ik ben het helemaal eens met Cees Nooteboom, die zegt: 'mannen leren mij hoe de wereld is, De eigenaar van een radio- en t.v.-zaak aan de Kerkstraat stelde de politie op de hoogte van de diefstal van een radio- casetterecorder. De dader had zich van het apparaat mef iter gemaakt door een trottoirtegel d jor de etalage ruit te gooien. De tege' werd enige tijd later teruggevonden i i de tuin van een naburige woning. Zaterdagmiddag, 5 november om 14.30 uur, wordt in het kunstwinkeltje "De Bereklauw," Steenhof f straat 63, een tentoonstelling geopend van José van Tubergen uit Weesp. Geboren in 1946 te Amsterdam, volg de zij de opleiding gebonden grafiek aan de Amsterdamse Kunstnijverheids school. Later bekwaamde zij zich in de grafische vakken en het ontwerpen van sieraden. In 1973 kreeg zij het meesterteken voor edselsmeden aan de Gerrit Rietveld Akademie., Zij was twee jaar werk zaam als industrieel ontwerpster en werkte daarna vijf jaar als grafisch ontwerpster. De laatste jaren houdt José zich echter voornamelijk bezig met het maken van etsen en ander grafisch werk. Zij heeft haar werk als sieraadsmid tijdelijk stopgezet. Daarnaast doceert zij ets technieken. Haar opleiding is in haar werk duide lijk te zien. Op sobere robuuste wijze legt zij haar onderwerpen vast. José van Tubergen aan het werk. De onderwerpen hebben een sterk mo numentaal karakter. Nadrukkelijk is in haar werk de liefde voor de natuur terug te vinden. Vaak benaderd vanuit de toevallige ontmoeting; vlakbij huis, op reis of tijdens een wandeling in het bos. Het kijken naar deze beeldschone pren ten geeft de bezoeker een rustgevend gevoel. José van Tubergen exposeerde eerder in Galerie Ekster in Leeuwar den, Het Staduis en de Bibliotheek in Weesp, Galerie Hans Winkel in Amster dam, Het Vrouwenhuis Lilith in Hil versum en De Drommedaris in Enk huizen. De tentoonstelling van het eigenzinnige werk van José van Tubergen in "De Bereklauw" duurt tot 9 december a.s. De openingstijden zijn dinsdag t/m. vrijdag van 10.00 - 12.00 uur en 14.00 - 18.00 uur, vrijdagavond van 19.00 - 21.00 uur en zaterdag van 10.00 -17.00 uur. T.V. Tevens is zij actief op het gebied van de kamermuziek. Op het programma van het trio staan werken van de barok tot de hedendaag se tijd, o.a. van de volgende compo nisten: Mozart, Beethoven, Bartok en Milhaud. Voor radio-opname van de Nederlandse componist Rudolf Kou mans werd "Tre Voci" onderscheiden met een uitvoeringsprijs door de Joh. Wagenaar Stichting. Het concert begint om 12.00 uur. Toe gangsprijs 5,- (incl. koffie). Crèche geopend. Op de Torenstraat hield de politie vo rige week de bestuurder van een ter reinkraan aan, die zonder vergunning over de openbare weg reed. Omdat reeds voor de derde maal proces-ver baal werd opgemaakt, werd besloten het voertuig in beslag te nemen. In overleg met de verkeersschout werd de kraan later weer vrijgegeven, op voor waarde dat deze met een dieplader zou worden vervoerd. Woensdag 2 november: 9.00 Damesbowling Wijkvereniging 9.30 uur Bewegingsleer 14.00 uur Film Wijkvereniging 10.00 uur VOS-kursus 10.00 uur Vogeltentoonstelling 'De Vrije Vogels' 19.30 uur Rijschool Los Donderdag 3 november: 9.00 uur Seniorenbowling 10.00 uur Vogeltentoonstelling 'De Vrije Vogels' 10.00 uur Volksdansen 19.30 uur Bridge Eemland 20.00 uur Rijschool Ruyssenaar 20.00 uur Bowlen Wijkvereniging Vrijdag 4 november: 9.00 uur Seniorenbowling 10.00 uur Vogeltentoonstelling 'De Vrije Vogels' 20.00 uur Amnesty International 20.00 uur Klaverjassen Chemco Zaterdag 5 november 10.00 uur Vogeltentoonstelling 'De Vrije Vogels' Zondag 6 november: 10.00 uur Vogeltentoonstelling 'De Vrije Vogels' 12.00 uur Koffie concert 12.00 uur Vergadering Motorklub M. Ned. Maandag 7 november: 19.00 uur Bowling SBB 19.30 uur Rijschool Los. 20.00 uur Vergadering'De Birk" 20.00 uur Vergadering Progr. overleg Dinsdag 8 november: 19.00 uur Bowling SBB 20.00 uur Reanimatie-kursus Woensdag 9 november: 9.00 uur Damesbowlen Wijkvereniging 10.00 uur Bewegingsleer 14.00 uur Soos Veenbesstraat 19.30 uur Rijschool Los 19.30 uur Bedrijfsbowling Donderdag 10 november: 9.00 uur Seniorenbowlen 10.00 uur Volksdansen 15.00 uur Vergadering ABVA/KABO 19.30 uur Bridge Eemland 19.30 uur Bedrijfsbowling 20.00 uur Rijschool Ruyssenaar Vrijdag 11 november: 9.00 uur Seniorenbowlen 19.00 uur Jeugdbowlen Wijkvereniging 20.00 uur Klaverjassen Wijkvereniging Zaterdag 12 november: 10.00 uur Mini-creatie markt Wijkver. 12.00 uur Bowling Tournooi SBB Zondag 13 november: 10.00 uur Bowling tournooi SBB Maandag 14 november: 19.00 uur Bowlingvereniging SBB 19.30 uur Rijschool Los Dinsdag 15 november: 19.00 uur Bowlingvereniging SBB 20.00 uur Lezing 't Nut 20.00 uur Advisie komputer kursus 20.00 uur Reanimatie-kursus Robert Paul in De Borg Op 23 november komt Robert Paul in De Borg, met zijn avondvullende thea ter-show, waarin hij zich presenteert als een all-round entertainer. Als gast ontvangt hij de charmante Eileen Egas. De kaartverkoop voor de bij zondere voorstelling in De Borg be gint veertien dagen van te voren. Steenhoffstraat 46 telefoon 02155 - 195 77. Regie: Daniël Schmid. Met: Bernard Giraudeau, Lauren Hut ton, Jean Bouise, Jean-Pierre Kalfon, Gérard Desarthe, Juliette Brac e.a. Zwitserland/Frankrijk 1982. Daniël Schmid is een Zwitserse filmer die simpele psychologische karakterte keningen in zijn films uit de weg gaat. Zijn hoofdpersonen hebben iets ma gisch, iets geheimzinnig, waardoor ze niet gemakkelijk te duiden zijn. Clot- hilde de Watteville (Lauren Hutton) is bijvoorbeeld zo'n moeilijk te begrijpen vrouw, die plotseling verdwijnt of ver schijnt, geen uitleg geeft van haar da den en op een verdachte manier met Noordafrikaanse jongetjes omgaat. Schmid geeft in de titel van zijn film al genoeg verwijzing: Clothilde moet ge zien worden als Hecate, de Griekse go din met de drie hoofden van de hek serij, de geesten en de nachtelijke ver schijningen, die bovendien verdacht wordt dat zij kindertjes verslindt. Clothilde ontmoet in de hoofdstad van een niet nader omschreven Noo,rdafri- kaans land een jonge Franse diplo maat Julien (Bernard Giraudeaudie volledig in de ban van Clothilde komt. Clothilde blijkt voor hem de ideale minnares: altijd beschikbaar, nooit vervelend en met een echtgenoot die veilig is opgeborden in Siberië. Eerst is alles rozengeur en maneschijn en deert het Julien niet. dat hij hoege naamd niets van haar verleden en da gelijks doen weet. Maar ach, de ware romanticus is met het geluk niet tevre den. Hij gaat wroeten in haar gehei men, die zij niet prijs geeft. Is Clothilde de personificatie van de macabere go- ding Hecate, öf is alles wat hij haar toe dicht fantasie en vervormt hij haar naar zijn diepste erotische wensen? Zijn 'amour fou' brengt hem naar duis tere plaatsen. Hij wordt steeds hond- ser, verwaarloost zijn werk en ver wekt een schandaal. Hij wordt over geplaatst en weet desondanks in zijn ambt het zeer ver te brengen. Maar hij is een verloren man, zonder hart en ziel, steeds wachtend op Clothilde. Ten slotte ontmoet hij Clothilde na jaren, maar de sfinx bewaart haar geheim: niets wordt onthuld, of opgelost. Aanvang21.00 uur. Entree5,-/CJP ƒ4,-. Op vrijdag 4 november, aanvang 21.00 uur, vindt in bet Artishock-gebouw een muzikale jazz-happening plaats, die voor Soest en omstreken uniek is! Ver maarde musici als Keith Tippet, Elton Dean en Nils Landgren zullen, onder steund door het Amsterdamse trio OAAO, bun opwachting in Artishock maken. Elton Dean (saxen) uit Engeland, speelde o.a. met de Soft Machine, Car- la Bley Big Band, Brotherhood of Breath, Willem Breuker en tegenwoor dig speelt hij in zijn E.D.Q. Quartet. Keith Tippet (piano) ook uit Engeland, speelde o.a. met de Soft Machine, King Crimson, Louise Moholo, Harry Miller en Stan Tracey. Nils Landgren (trom bone) is Zweed en speelde o.a. met Kenny Wheeler, Anthony Marsh, Al- bert Mangelsdorf, Thad Jones New Big Band en Loek Dikker. Het trio OAAO heeft door een intensie ve en jarenlange samenwerking een speelwijze verkregen, die met de hedendaagse Amerikaanse jazz verge leken kan worden. Door deze speelwij ze heeft OAAO vele binnen- en buiten landse artiesten, waaronder Jean Be gin en Joe Giardullo, op toernees en festivals begeleid. Het trio OAAO bestaat uit: Herbert de Jonge, piano, Michiel d'Hont, bas, en Han Houtman, drums. De konfrontatie van Elton Dean, Keith Tippet, Nils Landgren en OAAO be looft, ook vanwege de originele bezet ting met twee piano's, een muzikaal gebeuren van de bovenste plank te worden. Aanvang: 21.00 uur. Entree: 7,50/CJP 6,-. De "Wachter"-tentoonstelling, naar een idee van Jan Visser, zal op zater dagmiddag 5 november a.s. om 17.00 uur in Artishock worden geopend door de Amsterdamse danseres en choreo grafie Willy Verkuil. Vijf jaar verbleef deze docente in Engeland, waar ze een dansopleiding volgde en zich heeft bekwaamd in sta- ge-managements, lichtontwerp en re gie. "Ik neem bewust risico's om nieu we dingen uit te proberen. Ik stuur zo min mogelijk tijdens improvisaties en blijf open staan om ideeën te laten ont wikkelen en van richting te veran deren." Voor het "Wachter"-project, waarvoor bijna 40 kunstenaars een werk hebben vervaardigd, ontwierp Willy Verkuil een speciale dans, getiteld "Daglicht - Nachtlicht." Zij wordt op de fluit inge leid door Ron Spee en danst op muziek van Shostakovitch (tweede pianocon cert, een fragment op de band). Willy Verkuil choreografeerde en danste de solo "People," gebaseerd op het gelijk namige gedicht van D. H. Lawrence voor acteurs/dansers en musici in Lon den. In Dublin trainde zij een dansgroep en danste verschillende gastrollen. Zij werkte bij de Nederlandse Operastich ting (o.a. in "Houdini" van Peter Schat), ontwierp een stuk voor drie dansers bij da schilderijen van Edward Hopper en voerde een Performance Act op bij sculptures van Ronne Lö- wensteyn in de Arnolfini Gallery in Bristol. Na de opening in Artishock zaterdag a.s. wacht de bezoekers een middel eeuwse maaltijd. Zondagmiddag 6 no vember is Jan Visser van 14.00 tot 16.00 uur zelf aanwezig om de tentoonstel lingsbezoekers te informeren over de expositie, die geïnspireerd werd door zijn nieuwe poëziebundel "Daglicht - Nachtlicht", die deze week bij Bosch Keuning in Baarn verschijnt. Het Tweede Kamerlid Elida Wessel- Tuinstra (D'66), zal op een thema avond over Turkije, op maandag 7 no vember, aanvang 21.00 uur in Arti shock, verslag doen van haar erva ringen bij het massaproces in Fatsa (Noord-Turkije), die zij ter plekke voor een deel heeft gevolgd. Deze thema-avond over Turkije, waar het massaproces in Fatsa centraal staat, wordt georganiseerd door de progressieve partijen in Soest, CPN. D'66, PvdA, PS en PSP in samenwer king met de Vereniging Artishock. De avond wordt na een korte introduktie geopend met een documentaire van de Ikon over dit massaproces. Aanslui tend zal Elida Wessel-Tuinstra over haar bevindingen in Fatsa verslag doen. Na de pauze is er gelegenheid tot discussie, waar ook de situatie van de buitenlanders in Nederland en in het bijzonder in Soest, ter sprake kan ko men. Naast informatie over dit massa proces in Fatsa wordt een dia-serie over Turkije vertoond en zal de Amne?- ty-Groep Soest met een informatie stand aanwezig zijn. Vanwege de komende (schijn)verkie zingen op zondag 6 november in Tur kije en omdat zaterdag 5 november in Amsterdam en symposium over de men senrechten in Turkije plaatsvindt, wordt op maandag 7 november in Arti shock aandacht besteed aan de heden daagse ontwikkelingen in Turkije. Illustratief voor deze ontwikkelingen zijn de tragische gebeurtenissen met het plaatsje Fatsa in Noord-Turkije. Bijna geen enkele stad in Turkije heeft zoveel betekenis gekregen voor de poli tieke ontwikkelingen als het aan de Zwarte Zee gelegen en slechts 23.000 in woners tellende Fatsa. De huidige junta onder leiding van generaal Evren en de volgzame pers in Turkije, proberen Fatsa als schrikbeeld van een linkse heerschappij voor te stellen. Om de alternatieve ontwikkelingen ïn Fat sa klein te krijgen, heeft de junta een proces opgezet, dat in de geschiedenis wel uniek zal zijn. Drie procent van de bevolking staat terecht, en tegen een derde van hen wordt de doodstraf ge ëist. Tot aan de interventie van militairen, politie en burgerfascisten in juli 1980, werd en Fatsa een vorm van zelfbestuur in praktijk gebracht. "Met het volk en door het volk", was hier de leuze. Het be stuur deed geen beloftes: elk plan werd door de bevolking op zijn uit voerbaarheid getoetst. Het valt niet te ontkennen, dat de in woners van Fatsa bepaalde ideeën heb ben overgenomen van binnen de be vrijdingsbeweging Devrimci Yol (Re volutionaire Weg) ontwikkelde theo rieën. Dit betekent echter niet, zoals de toenmalige minister-president Demirel en tegenwoordig generaal Ev ren beweren, dat de streek door Dev. Yol bevrijd gebied was verklaard. Fat sa was een veelbelovend experiment totdat de militairen ingrepen, omdat men de vrije ontwikkelingen in Fatsa niet duldde. Hier vond ook de generale repititie voor de staatsgreep plaats. De junta is er van overtuigd, dat men de linkse oppositie in het land pas kan uit schakelen als men de ideeën van Fatsa heeft vernietigd. Fatsa betekent verzet tegen de militaire heerschappij in Tur kije. Een alternatieve manier van ont wikkeling in een achtergebleven land. Aanvang20.00 uur. Entree: vrij.

Soester Courant | 1983 | | pagina 11