I - 2r 3? 4r 5r root feest voor Hannes Staal Gelukwensen voor 25-jarig jubileum bij Mercurius' 'Je kunt mensen zo ontzettend gelukkig maken' Hl. nieuvy is werk is niet voor niets geweest; het gaat door Openbare Fraktie- yergadering SGP-RPF-GPV 2 NOVEMBER 1983 SOESTER COURANT en Ellen Berghuis terug in Soest: PAGINA 13 1 om hun peïy ts aan verbeterd xtra soepel en» te natuurlijke vq! .bsoluutonmose ng nog beter zf;, in er in vele mate, e keren wassen n( yan Dupont. Foto: Goos van der Wilt 15558; litshof", V///////////7Z, LEFOON 02155-14078 st in keukens vertelt u j zorgen voor uitbouwen ande keuken, volledig in één hand. envoudiger. Tot ziens.. n en Ellen Berghuis, met hun op de Filippijnen geboren jongste spruit Han- nderen fietsen en spelen al weer lof ze helemaal niet weg zijn ge- tst. Ze zijn ontiegelijk flexibel, dat j je. Dat was daar op de Filipijnen ivens ook zo. Binnen drie maanden ken ze vloeiend Tagalog, de plaat- ke voertaal. De kinderen hebben aanpassingsproblemen gehad, t de kleintjes niet. Ze leggen zo ge- kelijk kontakt. De kinderen heb- I ons in dat opzicht heel vaak ge- i' en Ellen Berghuis zijn terug in ést. Na een verblijf van een maand 'ien in Manila, de hoofdstad van de pijnen, waar ze in de sloppenwijk do hebben geprobeerd op hun eigen lier gestalte te geven aan wat zij [en als hun roeping: zelf de mensen weg te helpen naar een leefwaardig aan, concrete hulp te bieden, men- i in aanraking te brengen met het ngelie. [geschiedenis is bekend: al jaren- e* waren Ton en Ellen Berghuis in de èr voor mensen die hun pad kruisten Êdie op een of andere manier hun inriepen. i huis functioneerde als een soort (vangcentrum' in het klein, voor nsen die in de problemen terecht •en gekomen. Al die tijd hebben zij et als een ideaal gezien om ook aan de dere kant van de wereld, waar de I nog veel sterker wordt gevoeld i hier, op een concrete manier hulp verlenen. hun twaalfeneenhalfjarig huwe- ksjubileum zagen ze een kans om die Oom in vervulling te doen gaan. Geen jdeaus, was hun wens aan familie- pen, vrienden en bekenden. 'Geef ons n jaar.Die wens werd gehonoreerd l de giften ter gelegenheid van dat pst vormden een beginkapitaal van een fonds dat het mogelijk moest ma ken dat Ton en Ellen een jaar lang op de Filipijnen zouden kunnen werken, ge steund door een groep mensen die zich verplichtten om geld ter beschikking te stellen. Dat gebeurde soms met bedra gen van een tientje, of vijfentwintig gulden. Ze vertrokken en zetten hun plannen om in daden. In vogelvlucht laten Ton en Ellen in een kort vraaggesprek, ongeveer een week na hun thuiskomst, de revue pas seren wat ze gedaan hebben. Ton legde kontakt met de CFA (Communication Foundation for Asia), een organisatie waarvoor in Nederland de Stichting Colombine in de weer is. 'Prinses Irene is daarvan de beschermvrouwe en het aardige is dat we haar de vorige maand nog hebben ontmoet in Tondo. We hebben haar zelfs even gesproken'. Via de Stichting Colombine werd een textielwerkplaats opgezet, 'een naai- centrum', waar tegelijk ook een vorm van medische en sociale begeleiding werd gegeven. Ton werkte daar, volg de een opleiding, hielp de werkplaats met 'opstarten'. 'Het draait nu nog', aldus Ton. 'Het moet binnen een paar jaar door de Filipino's zelf gerund wor den, zodat ze niet meer afhankelijk zijn van de liefdadigheid van anderen. De produktie is er nu'. Koffer vol Ton laat op dit punt in het gesprek een aantal produkten zien: T-shirts, kinder kleding, die hij heeft meegenomen om er in Nederland afnemers voor te vin den. 'Ik wil graag in kontakt treden met handelaren of importeurs, die voor deze spullen belangstelling hebben. Het is uitstekende kwaliteit. Ik heb er een koffer vol van. Ik ga er zelf niet tussen zitten, maar ik wil in m'n vrije tijd wel proberen kontakten te leggen. Het projekt staat of valt met de vraag of er afnemers gevonden worden'. Ellen heeft zich, samen met de Baarn- se Coby van Pagee, vooral bezig ge houden met de zorg en de opvang van vrouwen en kinderen, die medische hulp nodig hadden. Beiden zijn ver pleegster, dus ze konden iets doen. Me dicijnen kregen ze van CGM (Christ for Greater Manila), een organisatie, die zich bezighoudt met opvang en me dische hulp, die goed aansloot bij wat Ton en Ellen omschrijven als 'onze eigen geloofsbeleving'. Ellen: 'Van ons huis uit, vlak bij de sloppen van Tondo, werd de kleding van Spullenhulp verdeeld, de medicij nen die we van de CGM hadden, werk ten we met de medische spullen die Ton vanuit zijn werk had meegekregen' (Ton is werkzaam bij een fabriek van medische instrumenten in Utrecht). 'Bovendien hadden we stromend wa ter, een luxe die de meeste huizen daar niet hebben. Het werk bestond vooral uit de verzorging van wonden schoon maken, verbinden en het verstrekken van antibiotica'. Daarnaast is Ellen ook in de weer geweest met wat ze omschrijft als 'een bijbelgroepje'. 'We hadden een evan gelisch filmprogramma, waar de men sen op af kwamen. De Filipino's zijn een heel gelovig volk, vanuit de traditie heel katholiek, maar ze zijn duidelijk op zoek naar iets anders. Je ziet overal processies en beelden; hoe groter het beeld is hoe beter hun huis wordt be schermd, denken ze. We hebben zo'n 60 tot 80 bijbels verspreid en er veel over kunnen vertellen'. Ton en Ellen zijn terug met een ge weldige indruk van het Filipijnse volk. 'Het zijn heel moedige mensen; ze blijven steeds weer proberen er boven op te komen, ondanks alle ellende. Maar soms moeten ze ook echt wakker worden geschud, om hun rechten te beseffen. Vooral na de moord op Aqui- no kon je daarin trouwens verandering zien optreden. Onthutsend Terug in Soest zijn ze op nogal ont hutsende wijze geconfronteerd met scherpe kritiek, met name in een twee tal ingezonden brieven in deze krant. 'Kritiek vinden we niet erg, maar ze moeten natuurlijk geen leugens vertel len. Wat we daar hebben opgebouwd gaat door. De mensen in Tondo hebben er geen kater aan overgehouden, 't Kost waarschijnlijk wel weer een hoop moeite om alles uit te leggen, maar alles is na te trekken. Trouwens, wat moet je met roddel? Voor de retour tickets, die we al van tevoren hadden gekocht, hebben wij destijds onze eigen piano verkocht. De oorzaak van het feit dat Ton en Ellen het jaar niet hebben volgemaakt, is een zuiver financiële. 'Misschien is het in zeker opzicht een miskleun ge weest, misschien hebben we te hoog gegrepen. Als er maar een échte orga nisatie achter ons had gestaan,» dan hadden we het kunnen redden. Maar voor de officiële organisaties zijn we te duur; we hebben teveel kinderen. En als we hier in Soest een kerk achter ons hadden gekregen, zouden we het mis schien hebben kunnen volhouden'. Wel een beetje triest was voor hen de ervaring dat de mensen, die wel bij de officiële hulporganisaties zijn aange sloten, zoals hij de Zending, daar 'in annes Staal houdt niet van sterke drank, alleen van Hartevelt.Rechts op de foto de heer en mevrouw Friebel. liet In de laatste plaats door de vele hekdotes die zaterdag verteld wer- len tijdens de receptie in het dorpshuis I Koekange, is de viering van het 75- rig jubileum van Hannes Staal als [ctief muzikant een plezierig feest ge- orden, waarvan de jubilaris zicht- ar genoot. Het jubileum betekende tevens het afscheid van de 85-jarige .1 als actief korpslid van "De Berg- anken", van Koekange. Omdat hij biet meer zo goed kan zien, wordt het muzieklozen steeds moeilijker. Dat hij joch de bas mag houden waarop hij ■peelt, Is een gevolg van het feit dat pij wel kerkmuziek blijft verzorgen, pie hij immers uit het hoofd kent. nes Staal is 65 jaar lid van PVO Soest geweest, voordat hij tien jaar keieden naar Drente verhuisde. Heel pVO was dan ook naar Koekange ge- okken om hem met zijn unieke jubi leum te feliciteren. De Bergklanken en PVO haalden hem kan huis. De jubilaris zat in een open landauer, getrokken door twee paar- Iden. Op weg naar het dorpshuis kwam jde vrolijke stoet plotseling oog in oog Ie staan met een begrafenisstoet, zodat pet repertoire abrupt, moest worden veranderd totdat beide stoeten elkaar gepasseerd waren. Burgemeester Scholten van Soest was afwezig op de receptie, maar hij had wel een felicitatiebrief gestuurd. De jubilaris werd op hartelijke wijze toegesproken door een bestuurslid van de christelijke muziekbond en de voorzitter van de muziekvereniging in Koekange, voordat de burgemeester van Ruinerwold hem in het zonnetje zette. De voorzitter noemde Staal een zeer trouw lid, dat in de tien jaar niet één repetitie heeft overgeslagen. Hij is een grote steun voor de vereniging geweest. Lovende woorden sprak ook de burgemeester, de heer Krijger. Hij zei vooral met bewondering te luiste ren naar de kerkmuziek van Staal, die in Koekange helemaal is inge burgerd. Voorzitter H. Reulen van PVO vertel de een aantal anekdotes over Staal uit de periode van 65 jaar die hij lid van PVO was. Hij bood hem een me daille aan, behorend bij het hem al eerder verleende erelidmaatschap van de vereniging. Oud-voorzitter en manager K. W. Jaarsveld dook ook iri de geschiede nis en bracht in herinnering de con sternatie die ontstond toen Staal, die overigens van niets wist, een konink lijke onderscheiding zou krijgen, maar op die bijeenkomst niet aanwezig was. Bestuursleden stapten direct in de auto, reden naar zijn huis, klom men door een raam naar binnen en troffen Staal slapend op bed aan, het gevolg van een feestje dat hij 's mid dags uitgebreid had gevierd. Nadat hij was gewassen en aangekleed, werd Staal naar de speciaal voor hem be legde bijeenkomst gereden, waar hij met ondersteuning van twee bestuurs leden alsnog de onderscheiding in ontvangst kon nemen. De jubilaris kreeg tal van geschenken, waarbij uiteraard zijn favoriete borrel niet ontbrak. Elk PVO-lid bood hem een bloem aan, zodat aan het eind Staal met een bos van 90 bloemen in z'n armen stond. In zijn dankwoord zei hij dat hij altijd met groot plezier heeft gespeeld. Hij was blij dat hij altijd gezond is gebleven. 'Dat is met geen miljoenen te betalen", aldus Staal. Na het officiële gedeelte barstte het feest pas goed los met Hannes Staal als stralend middelpunt en gangma ker! kastelen wonen'. Onze mond viel open van verbazing toen we dat zagen. Die leven daar op een heel westerse ma nier en dat kost handen vol geld'. De omstandigheden waaronder zij zelf moesten leven waren verre van ge makkelijk. 'Er is ongelooflijk veel cor ruptie. Alles kost geld, overal moet je voor betalen. Er kwam zelfs eens een moeder bii ons. in tranen, omdat de priester haar kind niet wilde dopen. Ze kon niet genoeg betalen. Dat zijn toch verschrikkelijke toestanden! Vooral tijdens de ziekte van Ellen, die op een kwade dag voedselvergiftiging kreeg en in het ziekenhuis moest wor den opgenomen, heeft het gezin het moeilijk gehad. Ellen: 'Ik moet nu nog op krachten komen. Alles wat je kreeg was surrogaat'. Ook twee kinderen werden in het ziekenhuis opgenomen, maar die konden na veertien dagen weer naar huis. Ellen verblijf in het ziekenhuis duurde zes weken. 'We zijn niet gedesillusioneerd. We hebben een afgebakende stap ge waagd. Als het in Soest wat beter zou zijn opgezet, hadden we het vol kunnen houden. Overigens hebben we niets dan lof voor de mensen die ons zijn blijven steunen, en voor Elly Joosten van Spullenhulp. Ik hoop dat 't blijft be staan, anders zullen we zelf doorgaan met het inzamelen van kleding. De beslissing om terug te gaan was geen gemakkelijke, herinneren ze zich beiden. 'Ik heb op het punt gestaan eerst terug te komen, om de zaak hier in Soest een betere basis te verschaf fen, om nog meer steun te zoeken', zegt Ton. 'Toch hebben we geen moment spijt. We weten nu waar we over pra ten en we hebben veel vrienden gevon den'. Druppel Nog eens over de kritiek: 'Toen we weggingen zeiden we zelf al dat het een druppel op een gloeiende plaat zou zijn, maar je moet je eens voorstellen wat het betekent voor die mensen daar, als je niks hebt en je krijgt een snee brood. Maar dat kun je hier toch niet goed overbrengen. Ons werk is niet voor niets geweest. Het gaat door. CGM neemt het project over'. De mensen die zeggen dat Ton en Ellen de mensen in Tondo eigenlijk in de steek hebben gelaten, hebben ongelijk. Het zijn geen zielige mensen die daar achter blijven. We zeiden ook, als we weer kleding van Spullenhulp verdeel den: 'Je hoeft er niet voor op je knie tjes, je hebt er recht op!'. Die uitde lingen waren altijd een groot feest. Nu Ton en Ellen weer thuis zijn blijven er uiteraard sterke banden met Tondo. 'We blijven één speciaal gezin helpen. De oudste dochter laten we een vak- training volgen, zodat die op haar beurt het gezin kan onderhouden. Dat betekent hun redding'. Daarnaast blij ven ze ook het filmprogramma van CGM steunen. Ellen is inmiddels begonnen aan haar boek, dat door CFA in het Engels zal worden uitgegeven. 'Maar eerst moe ten we het in het Nederlands gepubli ceerd zien te krijgen'. Coby van Pagee heeft inmiddels aan sluiting kunnen vinden bij CFA. René Ezerman is al terug. 'Dat is een heel positief punt. Zo zie je dat het toch kan, ook buiten de officiële hulporganisaties hier om'. Wonder? Op de vraag of het wonder is uitge bleven reageren ze: 'Alle giften, die we hebben gekregen, ook de materiële hulp, dat waren al wonderen! We hebben trouwens niet alleen maar op een wonder zitten wachten, maar ons zelf er helemaal ingegooid. De stap is goed geweest. Niemand heeft er onder geleden'. Een herhaling zit er overigens niet in, leggen ze uit. In de eerste plaats heeft Ton zijn baan weer, waaraan hij zijn tijd moet besteden, en in de tweede plaats is de drang ook weg. Zoals Ellen zegt: 'Ik richt me weer op mijn moederschap. Daar ligt mijn taak'. Daarnaast wil ze zich blijven inzetten voor het project, vooral als Spullenhulp niet kan doorgaan. Ton en Ellen houden zich overigens graag aanbevolen voor het vertonen van de talrijke dia's en om te spreken over hun werk en ervaringen. Wie be langstelling heeft kan kontakt opne men met Ellen Berghuis, Choristenpad 82, tel. 10178. SOESTER COURANT Redaktie-adres: Van Weedestraat 47A telefoon 14152 Privé: A. C. Post Joh. Poststraat 352 telefoon 21297 Sinds vorig jaar vertegenwoordigt de heer J. van Garderen de SGP, de RPF en het GPV in de gemeenteraad van Soest. Een heel nieuw geluid in de ge meenteraad. Uiteraard was het een tijd van wennen, van veel nieuwe dingen leren, en vooral van heel veel inzet om namens de drie partijen een helder geluid te laten horen. Uiteraard staat de heer Van Garderen er niet al leen voor. Hij wordt in het gemeente- raadswerk gesteund door een scha- duwfraktie van zes leden, die samen de agenda van de gemeenteraad door spreken en zich buigen over andere vragen die zich in Soest voordoen. Na een jaartje "ingewerkt" te zijn heeft de fraktie besloten om voortaan regelmatig Openbare Fraktieverga- deringen te houden, waar elke geïn teresseerde kan komen luisteren om te horen hoe het allemaal toegaat, om over specifiek Soester problemen te praten en om mee te denken over het beleid dat gevoerd moet worden in Soest. De eerste Opbare Fraktieverga- dering is op 9 november in het gebouw van gemeentewerken aan de Lange Brinkweg. Aanvang 20.00 uur. Als u ge ïnteresseerd bent om die avond te ko men, dan dient u zich eerst even telefo nisch op te geven bij de heer Van Gar deren, tel. 19611. Vrijdagmiddag j.1. vond in restaurant "De Soester Duinen" een feestelijke receptie plaats ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de heer W. A. Mess. De heer Mess is al die jaren ver bonden geweest aan de Golfkarton- fabriek Mercurius aan de Koningsweg in Soest, sinds ongeveer 13 jaar in de directie-functie van "country control ler". In deze hoedanigheid draagt hij overigens niet alleen de financiële verantwoordelijkheid bij Mercurius in Soest, maar ook bij de Lona-verpak- kingsindustrie in Loenen en Neede. De receptie had een informeel karak ter. De heer Mess ontving de geluk wensen van zeer veel collega's, fami lieleden, bekenden, en talrijke rela ties, zowel van leveranciers als van af nemers en anderen. Namens het ge- De heer Wess en zijn echtgenote namen de felicitaties in ontvangst van talrijke collega's, relaties, vrienden en bekenden. Hier wenst de heer Heijkoop hen geluk. Foto: Goos van der Wilt meentebestuur bood loco-burgemees- ter drs. G. Plomp eveneens zijn feli citaties aan. "Er is een enorm aantal mensen met huidproblemen. Dat kan variëren van aandoeningen zoals acne, tot zware verwondingen, bijvoorbeeld brand wonden. In heel veel gevallen lijden de mensen daaronder, niet alleen li chamelijk, maar ook psychisch. En dat is dikwijls helemaal niet zo nodig, want er is tegenwoordig veel aan te doen." Aan het woord is mevrouw G. Rosman uit Soest, met een eigen praktijk als huidtherapeute aan de Anna Paulow- nalaan. "Een huidtherapeute heeft tot taak", legt ze uit in een kort vraag gesprek", om - onder verwijzing van en altijd in overleg met medische specialisten - huidaandoeningen op te heffen of te verminderen, de pijn te verminderen en de psychische gevol gen van een huidaandoening te ver lichten". Bij huid-aandoeningen moet men den ken aan allerlei uiteenlopende ver schijnselen, die zich als gevolg van ziekte of door omstandigheden van bin nen- en buitenaf kunnen voordoen: acne (jeugdpuistjes) bij voorbeeld, maar ook overbeharing in het gezicht, vooral bij vrouwen, en andere afwij kingen: wijnvlekken en vitiligo (witte vlekken" in de huid, als gevolg van verminderde pigmentatie. Tot zover zou men wellicht nog kunnen denken dat een huidtherapeute zich, evenals een schoonheidsspecialiste, bezig houdt met de verfraaiing van het voor komen bij mensen die niet met een overmaat aan lichamelijke schoon heid gezegend zijn, maar daarbij blijft het niet. De huidtherapeute wordt ook ingeschakeld bij aandoeningen als brandwondlittekens, huistransplanta- ten, tatoeages en huisbeschadigingen als gevolg van bijvoorbeeld bestraling. Zij beschikt daarbij over de verschil lende middelen die voor de diverse, soms nogal uiteenlopende therapieën noodzakelijk zijn. Acne behandelt zij naast de verschillende preparaten van de artsen, met o.a. reinigen, slijpen ("peeling"), voorlichting over voeding en adviezen voor thuisbehandeling tot camouflage, maar ook kan massage deel uitmaken van de therapie, maar zij legt zich vooral toe op het soepel maken van de littekens, met het oog op de fysiotherapie, als er bewegings oefeningen moeten worden gedaan. Belangrijk in het takenpakket van een huidtherapeute is ook het kontakt met de patiënt die een operatie moet on dergaan, waarbij altijd littekens ont staan. Het gaat daarbij altijd om pa tiënten van de chirurg en de plastische chirurg. Mevrouw Rosman treedt in zulke gevallen voor en na de opera tie op, in gevallen als borstamputatie, borstcorrectie (vergroting of verklei ning van de borst), maar ook bij "face lifts", littekencorrecties en oogcor recties. Bij dat laatste moet men overi gens niet denken aan het oog zelf, maar aan de gezichtshuid rondom de ogen (bij voorbeeld de zgn. "wallen"). "Voor elk soort huidaandoening zijn er verschillende vormen van behande ling", aldus mevrouw Rosman. De huisarts zelf heeft dikwijls geen tijd om zich met de nabehandeling bezig te houden, en in die gevallen wordt de huidtherapeute ingeschakeld om te assisteren". Een groot aantal van deze behandelingen worden door het zieken fonds vergoed. Veel-omvattend Het werk van een huidtherapeute is veel-omvattend. Behalve de behande lingen geeft zij ook adviezen, met na me op het gebied van de voeding. "Dat kan heel belangrijk zijn in ver band met de conditie van de huid, zo wel voor als na een operatie", aldus mevrouw Rosman. Die conditie is vaak, maar niet altijd een kwestie van tekort aan vitaminen. "De mensen hebben dikwijls zo'n angst om een afspraak te maken", vertelt ze. "Sommigen blijven uit een soort valse schaamte weg, anderen schrik ken misschien terug voor de kosten, terwijl het ziekenfonds heel veel ver goedt. De mensen blijven soms lang rondlopen met problemen, zoals over beharing. En het is onvoorstelbaar wat een psychisch leed daarmee gepaard kan gaan". Mevrouw Rosman is al sedert zes jaar met een eigen praktijk als huidthe rapeute in Soest werkzaam. Daarvoor heeft zij jarenlang het vak van schoon heidspecialiste uitgeoefend. "Maar je komt dan in aanraking met zoveel problemen waar je ook geen raad mee weet, dat ik me verder ben gaan ver diepen in de medische aspecten. Ik zocht oplossingen voor problemen die ik als schoonheidsspecialiste niet kon geven. Bovendien: er zijn ook veel mannen en jongens met huidproble men en die zul je niet gauw bij een schoonheidsspecialiste aantreffen". Eén van de behandelwijzen van me vrouw Rosman is ook de zgn. "lymfe- drainage", waarbij vochtophopingen in de lymfebanen worden weggewerkt en waarbij de pijn wordt gedempt een methode die ontwikkeld is door de in ternationaal bekende fysiotherapeut dr. Vodder. Zij volgde daarvoor een gespecialiseerde opleiding vanuit Zwitserland, waar zij ook enige tijd in een kliniek heeft gewerkt. Deze ma nuele therapie maakt deel uit van een aantal specifieke huid- en lichaams- verzorgende behandelingen, die me vrouw Rosman op het programma heeft, evenals zelfstandige schoonheidsbe handelingen. Daartoe werkt zij samen met een schoonheidsspecialiste, waar door een uitgebreide behandeling (soms wel 2% uur durend) mogelijk is. Menselijkheid Natuurlijk komt mevrouw Rosman, anders dan een schoonheidsspecialiste, dikwijls in aanraking met patiënten met aandoeningen die niet altijd even plezierig zijn om aan te zien. "Het is natuurlijk heus niet altijd gemakke lijk", merkt ze daarover op", maar het kan voor de mensen zélf zo vrese lijk belangrijk zijn. Soms worden ze ook naar mij verwezen door de psy chiater. In dat opzicht heb je te maken met een stukje menselijkheid. En bo vendien: Je kunt mensen zo ontzet tend gelukkig maken, als ze zien wel ke vooruitgang er geboekt wordt' Via een aantal intensieve opleidingen heeft mevrouw Rosman haar praktijk aan de Anna Paulownalaan kunnen op bouwen, en nu heeft zij een patiënten kring verspreid over het hele land, vooral uiteraard in de wijde omtrek van Soest. "Er zijn nog niet zoveel huidtherapeuten in ons land, in elk ge- vgl nog lang niet in iedere stad. Veel ziekenhuizen verwijzen de patiënten dan ook naar mijn praktijk. De behan deling vindt altijd plaats in samenwer king en onder supervisie van de behan delende arts. Als dat nodig is roep ik die samenwerking van mijn kant ook in". In de afgelopen vier jaar is mevrouw Rosman zelf als bestuurslid verbonden geweest aan de opleiding van huid therapeuten. Ook nu nog is zij als do cente verbonden aan de opleiding huid therapeute in Deventer en aan het Cidesco-instituut in Rotterdam, waar schoonheidsspecialistes worden opge leid. Verder geeft zij les aan een scho lengemeenschap in Naarden, waar zij jonge mensen wegwijs maakt op ge bieden als omgangsvormen, presenta tie en verzorging. Uiteraard komen daarbij ook de aspecten van haar hoofd beroep aan de orde. "Veel jongelui hebben huidproblemen, en dat maakt ze dikwijls erg onzeker. Ze durven zich nauwelijks in de maatschappij te presenteren". Mevrouw Rosman is elke werkdag tus sen 8.00 en 8.30 uur bereikbaar voor een eerste kontakt. Het adres is: Anna Paulownalaan 40, tel. 13803. Goor

Soester Courant | 1983 | | pagina 13