Soest twee kunstwerken rijker Zo gezien... om i 102 St. Nicolaas komt met de helicopter Illegale schuur mag misschien blijven bestaan Kruisrakettenfabriek in Titusville geopend Soester politie loopt zich warm voor acties Kopers appartementen vragen gemeente om hulp I. v. m. agrarisch gebruik vólgend jaar De declaratie TAXI TAK 12636 Hamlappen Toiletpapier O 49 Parelpinda's Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Boeren- leverworst Honsbergen 62e jaargang no. 10 Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar f24.— Gecontroleerde oplage 8.350 Verschijnt iedere woensdag Woensdag 2 november 1983 Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47A, Soest Tel. 14152* Postgiro 126156 SOESTERBCOURANT Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Foto: Goos van der Wilt m Onder tiet voorbehoud dat de Rijksluchtvaartdienst de benodigde vergun ningen verstrekt zal Sint Nicolaas dit jaar Soest anders dan op de gebrui kelijke manier bezoeken. De Goedheiligman arriveert op zaterdag 19 no vember namelijk niet, zoals voorheen, per trein, maar per helicopter. Ergens aan het begin van de middag, waarschijnlijk tussen half twee en half drie, landt de wentelwiek op het speelterrein op de Eng, aan de Prins Hendriklaan - zogezegd: midden in Soest. De Sint Wordt uiteraard, óók in het toestel, vergezeld door een aantal van zijn Zwarte Pieten. Vanaf de Eng wordt de intocht per historische koets naar het gemeentehuis aan de Steenhoffstraat gemaakt, waar het ge meentebestuur St. Nicolaas zal verwelkomen. Over de route van de intocht volgen nog nadere mededelingen. Direct na de aankomst zullen Zwarte Pieten in de Winkelkring Van Weede straat kleurplaten onder de kinderen verspreiden, waarmee zij kunnen deelnemen aan een grote kleurwedstrijd. In 't Hart organiseert de winke liersvereniging, samen met "Tempo" een f ietshappening. Koopavond Naar verluidt zullen de winkels in heel Soest ten behoeve van de St. Nico- laasverkoop geopend zijn op de avonden van woensdag 30 november, don derdag 1 december en vrijdag 2 december. Op maandag 5 december zullen alle winkels overdag geopend zijn. Vrijdagmiddag j.1. vond in onze ge meente de min of meer ceremoniële onthulling plaats van twee kunstwer ken. Het eerste was de bronzen sculp tuur van een herder met zijn schaaps kudde, die een plekje heeft gekregen in het plantsoen achter Groot-Engen- daal, aan de Soester Engweg, vlak bij de tunnel onder de Dalweg door. Wethouder Frans Kingma van Cultuur toonde zich verheugd over de belang stelling van de zijde van het publiek "voor dit betrekkelijk kleine kunst werk op een restant van de Eng". Het beeld staat er al een tijdje, bracht de wethouder naar voren in een korte toe spraak, zodat de buurtbewoners er al van hebben kunnen genieten. "Ik heb de indruk dat 't bevalt. Het is een klein, speels element, een aanvulling op het leefklimaat, en net iets mooier dan zo maar een stukje gras", aldus de wet houder. Onder het toeziend oog van o.m. de Naar het dagblad De Gooi- en Eem- lander begin deze week wist te melden heeft het Amerikaanse concern McDon- nell Douglas Astronautics Company op 21 oktober j.1. in de Amerikaanse stad Titusville (Florida) een fabriek geopend waar de produktie van de om streden kruisraketten zal gaan plaats vinden. In de fabriek, die een oppervlakte heeft van ongeveer 100.000 vierkante meter, moeten in de komende tien jaren enige duizenden kruisvluchtwa- pens van het type Tomahawk wor den gefabriceerd. Een deel daarvan is bestemd voor plaatsing in Europa, met name in Engeland, Duitsland en Italië, en mogelijk ook in Nederland, afhan kelijk van de besluiten die de Neder landse regering zal nemen ter zake van de plaatsing. Zoals bekend onderhoudt de gemeente Sinds het weekend loopt een groot aan tal politiemannen in Soest met naast het korpsembleem een button op het uniform waarop duidelijk zichtbaar 'Ik pik het niet' staat. Het opspelden van de buttons is ook in Soest de officiële start van het actie programma tegen de kabinetsplannen om 3,5 procent te korten op de ambte narensalarissen. De landelijke politie bonden ACP en NPB hebben een actie programma opgesteld dat uitgevoerd zal worden als het overleg tussen de Dikke, dunne, kleine en grote mensen. Een verzekering van Rouwendaal voegt zich naar uw wensen. Bij ons hypotheek vanaf 7,8%. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -164 67 De heren Gravemakers (1.) en Fekkes bewonderen de bronzen harpiste aan de Di Lassostraat. wethouders Oudemans en Menne ver richtte mevrouw A. L. Geuring-v.d. Hel de officiële onthulling van het kunstwerk van de ex-Soester Jan Spie ring. Mevrouw Geurink was als buurt bewoonster betrokken bij de uiteinde lijke keuze van het kunstwerk. Vrijwel direct daarna begaf het gehele gezelschap zich naar de Di Lassostraat in Overhees, waar, zoals de wethouder het uitdrukte "waarschijnlijk voorlo pig het laatste beeld dat met de 1%- regeling tot stand is gekomen" onthuld werd door twee wijkbewoners, de he ren J. J. Fekkes en A. M. M. Grave makers. Het was de bronzen harpiste van Fons Bemelmans, die een plekje heeft gevonden in het grasveldje tus sen de Gemshoorn en de Di Lasso- Soest warme vriendschapsbanden met Titusville. In het afgelopen jaar zijn diverse kontakten opgebouwd, niet al leen tussen de gemeentebesturen, maar ook tussen scholen, de zieken huizen en een aantal bedrijven. De krant polste een aantal vooraan staande Soester politici naar hun me ning over de relatie met Titusville, vooral met het oog op de installatie van de kruisrakettenfabriek. Wethouder en loco-burgemeester drs. G. Plomp (VVD) zag geen aanleiding om het kontakt te verbreken, evenmin als CDA-fraetievoorzitter C. Verheus. Jan Visser (Progr. Soest) toonde zich echter voorstander van directe ver breking van de kontakten: "Er zijn genoeg andere dorpjes waarmee we zusterbindingen kunnen aangaan", al dus het bericht in de Gooi- en Eem- lander. bonden en minister Rietkerk vandaag op niets uitloopt. De actiebereidheid in het Soester po litiekorps is, zoals overal elders, groot. Niet alleen de overgrote meerderheid van de geüniformeerde dienst geeft daaraan uiting door het dragen van de buttons, ook het feit dat de dienst auto's van de Soester politie beplakt zijn met stickers tegen de kortings maatregelen is daarvan een bewijs. In de eerste fase van de actie van de politie zullen in plaats van proces sen-verbaal bij overtredingen slechts waarschuwingen worden gegeven. Aan het afhandelen van misdrijven zal meer dan normaal aandacht wor den geschonken. Acties in tweede en derde termijn kunnen ertoe leiden, afhankelijk van de gebeurtenissen, dat er uiteindelijk helemaal niet meer ver baliserend zal worden opgetreden. straat. De heer Kingma wees op de problemen met de 1%-regeling (d.w.z. dat één procent van de bouwkosten besteed mag worden aan de verfraai ing van de wijk). Omdat de bouwplan nen slechts met moeite of helemaal niet kunnen worden gerealiseerd en de gemeentelijke financiën zorgen baren, staat ook deze verfraaiingsregeling op de tocht. Niettemin hoopte de wet- Mevrouw Geuring, met haar man en kind, bij de schaapskudde op de Eng. houder dat ook dit kunstwerk als een speelse aandachttrekker zou gaan functioneren. Na afloop van de onthulling vond in De Borg nog een korte bijeenkomst plaats, waar de onthulling op sobere wijze werd gevierd. De commissie voor de Beroepschriften kreeg vorige week zoveel nieuwe in formatie naar aanleiding van de wei gering van een bouwvergunning aan de heer J. H. van den Heuvel, dat er mo gelijk nieuwe gezichtspunten zijn om alsnog de legalisering mogelijk te ma ken van een illegaal gebouwde schuur aan de Insingerstraat 9. Het pand is eigendom van de heer Van den Heuvel, maar wordt bewoond door mevrouw O. Slagter. Door erop te wijzen, dat zij in mei volgend jaar door het land bouwschap als boerin zal worden er kend op grond van de hoeveelheid vee die ze dan heeft, deed ze in de verga dering van de commissie een uiter ste poging om te voorkomen dat de houten loods vóór die tijd zal moeten worden afgebroken, terwijl hij in mei mogelijk wel gebouwd mag worden omdat hij dan tot een agrarisch bedrijf behoort. De loods wordt nu gebruikt als garage, maar kan straks als opslagplaats voor hooi en stro dienen. De loods is zonder vergunning gebouwd, dat wil zeggen dat een bestaande loods werd afge broken voor de huidige. Later werd hiervoor alsnog de bouwvergunning aangevraagd. Welstandscommissie en Bouw- en Woningtoezicht keurden de aanvraag goed, maar Burgemeester en Wethouders staken er een stokje voor. De heer Van den Heuvel bracht naar voren dat de oude loods in. eerste instantie gerepareerd zou worden, maar tijdens dit werk bleek dat totale vernieuwing noodzakelijk was vanwe ge instortingsgevaar. "Het zou treurig zijn als dit sierlijke gebouw niet zou mogen blijven staan, tenyijl de oude troep die er stond wel toelaatbaar zou zijn'aldus Van den Heuvel. Mevrouw Slagter wees erop dat de oude loods lek en verrot was. "Er za ten alleen muizen en ander gespuis. Het was niet eens een geschikte plek om een fiets te stallen". Zij stelde dat het aanzien van zowel'het huis als het erf verbeterd is ten opzichte van de vorige situatie. Er bestond enig misverstand over de oppervlakte van de vorige schuur. Zo wel mevrouw Slagter als de heer Van den Heuvel ontkenden evenwel met klem dat deze slechts twaalf vierkante meter was, zoals werd aangenomen. De vorige schuur dateerde al van 1946. Namens het gemeentebestuur zei mr. J. Nieuwenhuyzen dat het beleid voor het agrarisch gebied is de bijgebouwen te beperken. Een uitbreiding met vijf tien procent is soms mogelijk, maar in dit geval wordt de maximaal bij burgerwoningen toegestane opper vlakte aan bijgebouwen (veertig vier kante meter) met niet minder dan 21 vierkante meter overschreden. Alleen indien er sprake zou zijn van een agra risch bedrijf gelden er andere regels. Daaraan klampte mevrouw Slagter zich vast door te wijzen op het feit, dat zij volgend jaar mei door het land bouwschap als boerin zal worden er kend. Zij deed via de commissie dan ook een dringend beroep op het ge meentebestuur om de uitspraak over het al dan niet afbreken van de nieuwe loods tot dan uit te stellen door GEKARD PAUL Het perron is honderdnegenenveertig passen lang. Ongeveer in het midden staat een jongen met licht-beige schoe nen. Onder en om zijn voeten is een perrontegel verkleurd door regenwa ter, dat blijkbaar niet alleen in de schoenen sijpelt maar tevens erlangs. De neuzen wijzen nu naar de tweezijdig afleesbare stationsklok. Hij herinnert zich de tamelijk willekeurige dag waarop hij getuige was van het ont staan van een pittoresque deffect aan die klok. Op die dag stond hij het tijds verloop in het algemeen te bestuderen, zich daarbij realiserend dat het steeds korter duurde voordat de trein in zicht zou komen. Hij bedacht daarbij tevens dat de klok aan de achterkant, die het nauwelijks gebruikte deel van het per ron bestreek, eigenlijk helemaal niet nodig was. De klok trok zich op die ta melijk willekeurige dag vooralsnog niets aan van zijn bezuinigingsdrift en ging rustig door met het verdraaien van de tijd. De rode wijzer vloeiend en snel, de zwarte wijzer schoksgewijs: telkens als de rode boven even stilstond maakte zij een sprongetje, trilde even na en pufte bijna een minuut uit om het ritueel te herhalen als de rode wijzer weer naar de hemel wees. Een stomp zinnige herhaling van eeuwigheid tot amen. De kleine wijzer, zich zijn pri maat terdege bewust, keek vermoeid toe. Hij bewoog zich nauwelijks zicht baar voort. Toen stopte de grote, rode sekonden- wijzer. Zo maar, op een willekeurige plaats. De vogels zongen gewoon door en hij voelde zich belazerd. Zo'n wijzer kan toch niet zo maar op een doorde weekse dag de brui er aan geven? Zou de minutenwijzer nu toch een stukje verspringen? En zou hij met zijn rug- geklok zó siamees verbonden zijn dat die ook stil is blijven staan? Maar nee, de doorgaans onbekeken klok maalde schijnbaar onbewogen door. Hij was net te laat om de grote zwarte wijzer van de eerste klok, die intussen verder was gegaan, te zien verspringen. De secondenwijzer hing er nog steeds als een verlamd lichaamsdeel bij en de se- konden zullen dus voortaan onvermeld blijven. In de verte, waar de treinrails met een grote bocht schijnbaar midden in het bos beginnen, verschijnt de plompe, gele neus van de trein. Een eerdere spoorwegovergang begeleidt zijn komst met plesant getinkel zodat het lijkt alsof de machinist muziek maakt met een ééntonig carillon. Mensen druppelen uit de wachtkamer. Allen schijnen pertinent te willen ontkennen dat er nog meer mensen op het perron staan. Niemand kijkt naar de klok. De jongen met de licht-beige schoenen be sluit terug te keren naar de wereld van gezond verstand, trekt zijn gezicht in een plooi en drukt op de knop naast een treindeur die sissend openzwaait. Hij zoekt totdat hij een leeg bankenstel ge vonden heeft en laat zich op het rood plastic neerploffen. De trein zet zich in beweging op dezelfde logge manier als altijd. Dezelfde auto's als altijd staan te wachten bij de spoorwegovergang, gevuld met dezelfde inzittenden als voorheen met dezelfde chagrijnige ge zichten als altijd. Na enkele minuten wordt een blauwgepet en breedgesnord man zichtbaar. Eén zak van zijn uni formjasje is overladen met kranten. "Plaatsbewijzen, alstublieft" scan deert hij. "Kuel.Stu.Ja. Dit was, zonder bedragen, de sterk in gekorte versie van een reisdeclaratie die mij door een zoon werd overhan digd. Oftewel "Alstublieft pa, hier zijn mijn plaatsbewijzen. Kunnen we even afrekenen? DAG NACHT Lees hoe een Peters-taxatie u handen vol geld bespaart. Mk Peters bv, '«i voor wonen in de groene zone. Inbraak mislukt Bij een poging tot inbraak in een huis aan de Van Straelenlaan stuitte de tot dusver onbekende dader op de onver zettelijkheid van het slot van de keu kendeur. Hij kwam dus niet binnen. De bewoners stelden wel de politie op de hoogte. Stropers betrapt De politie hield vorige week bij de hockeyterreinen aan de Koningsweg twee personen aan, die ervan werden verdacht zich te hebben beziggehouden met stropen. Aanvankelijk ontkenden de mannen, resp. 31 en 25 jaar oud en afkomstig uit Amersfoort, maar bij het doorzoeken van de bosjes trof de politie en een goudvink in een kooi aan. Deze vogel bleek als lokvogel te worden ge bruikt. Bij de "sorteerproef" met be hulp van een hond van de Rijkspolitie werd de oudste van hen aangewezen. Hij legde een bekentenis af. De tweede gaf voor slechts als chauffeur te zijn opgetreden. De vangwerktuigen werden in beslag genomen. Forse buit bij inbraak Bij een inbraak in een antiekhandel aan de Postweg in Soêsterberg maakte de dader een groot bedrag aan geld 18.000 aan bankbiljetten en ca. 2.000,- aan guldens en rijksdaalders) alsmede een flinke hoeveelheid siera den buit, waaronder vijf gouden ringen, vijf doublé en twee zilveren da meshorloges, een gouden herenhorloge en twee aanstekers. De meeste voor werpen zijn het eigendom van klanten, die ze in reparatie hadden gegeven. Het grote geldbedrag had de eigenaar van de antiekhandel in huis omdat hij er leveranciers mee zou betalen. Vertraging bij afbouw Van Weedestaete Evenals in Amersfoort, waar zich een vergelijkbare situatie voordoet, hebben gedupeerde kopers van een ap partement in gebouw Van Weedestaete (in aanbouw op de hoek Van Weede- straat-Dillenburglaan in Soest) zich tot het gemeentebestuur gewend om hulp. De toekomstige bewoners zijn in de problemen gekomen doordat de wo ningen veel later worden opgeleverd dan hun is voorgehouden. Intussen betalen ze al wel bouwrente, waardoor de meesten in de financiële problemen zijn geraakt nog voordat ze hun nieuwe huis kunnen bewonen of er zelfs maar meubilair voor hebben kun nen kopen. De vraag is of ze dat nog Wel zullen kunnen nu veel kopers in zulke ernstige problemen zijn geko men, dat zij vrezen een beroep te moe ten doen op de garantieverlening van de gemeente voor het betalen van rente en aflossing van de hypotheek die ze hebben afgesloten. In de commissie Algemene Bestuurs zaken vroeg één van de gedupeerden waar mogelijk steun van de gemeente. Burgemeester Scholten zegde die toe, maar kon geen toezeggingen doen. De kwestie zou gisteren in het college van Burgemeester en Wethouders worden besproken. "Bij problemen aan de zij lijn kunnen we misschien enige hulp bieden," aldus de burgemeester, waar bij hij dacht aan het bieden van tijde lijke huisvesting aan degenen die hun woonruimte hebben opgezegd in de overtuiging dat de appartementen klaar zouden zijn op het tijdstip dat projectontwikkelaar Birkstaete in Soest, bouwer Vahstal in Amersfoort en financieel adviseur J. H. Rijnders in Hoogland destijds aangaven. Maar ook van vervangende woonruimte moet men niet teveel verwachten, aldus de burgemeester, want de voorraad in Soest is niet zo groot als blijkbaar in Amersfoort. Op vragen van Jan Visser (Prog. Soest), onder meer of het geen tijd wordt om Vahstal voortaan buiten de gemeentegrenzen van Soest te houden, gaf de burgemeester een voorzichtige reaktie: "Het is op dit moment voor barig om Vahstal als zondaar te be stempelen." Ook de rol van de andere betrokkenen is nog niet duideïijk. Overigens zal een aantal vragen van de commissieleden schriftelijk worden beantwoord, zoals de vraag van Ray- mond van Gelder (PvdA) of de ge meente de garantieverplichting kan verhalen op degene die de problemen veroorzaakt. In ieder geval zegde de burgemeester toe in het college aan te dringen op het bevorderen van een ge sprek met de bouwer om de werkzaam heden te bespoedigen. Volgens de woordvoerster zijn de ko pers het slachtoffer geworden van fou tieve en bedrieglijke informatie. De appartementen worden pas volgend voorjaar opgeleverd, terwijl dit uiter lijk dit jaar zou zijn, zoals is voorge spiegeld aan de kopers. Zij betalen al sinds augustus 1982 rente en aflossing. Tijdens de bespreking in de commissie werd duidelijk dat in feite alles draait om een zinsnede in het koopcontract, waarin staat dat Van Weedestaete in 375 werkbare dagen gebouwd zou wor den. Dat is ongeveer twee jaar, maar niemand heeft dat kennelijk gezien. Jan Visser (Prog. Soest) zei dat de mensen nu het gevoel hebben "er inge tuind te zijn." Hij informeerde naar de rol van de gemeente in het geheel en of er hulp kan worden geboden aan de ge dupeerden. Bert Krijger (VVD) ziet in deze gang van zaken een waarschu wing voor de gemeente. Raymond van Gelder (PvdA) vroeg zich af "of het wilde westen van de onroerend-goed- markt ook van toepassing is op deze premie A-appartementen. Burgemeester Scholten zegde toe mo gelijkheden te onderzoeken om de ge dupeerde kopers de helpende hand toe te steken, maar hij wees er met nadruk op dat de rol van de gemeente beperkt is, evenals het aantal mogelijkheden. Hij raadde de toekomstige bewoners aan in ieder geval een advocaat in de arm te nemen, zoals gedupeerden in Amersfoort inmiddels hebben gedaan. Modehuis voor grote en speciale maten Flatteuze damesmode. Grote keus in de speciale maten 38-58. Zuidsingel 7 Amersfoort (bij Varkensmarkt) Tel. 033-630452 Ruime keuze in sportieve kleding zoals fijne jacks gewatteerde broeken, flanellen hemden en gedessineerde truien. Merken Melka, John Slim Sportman Bellini, Pringle, Pulligan, Desch enz. herenmode Soesterbergsestraat 51 Soest Donderdag Versgebrande Donderdag, vrijdag en zaterdag Kilo magere Dit weekend Celtona Pak a 12 rol 375 van 17.50 voor 250 gram Donderdag 500 gram van 4.45 voor

Soester Courant | 1983 | | pagina 1