I Nieuwe vraagbaak natuurlijke geneeswijze Het moderne vegetarisme Anders beter worden Gezondheid: Roken veroordeeld Unicef wenskaarten gereedschap voor bewogen mensen Bungalowvakanties zijn er in vele soorten mm WOENSDAG 2 NOVEMBER 1933 SOESTER COURANT PAGINA 25 Paddestoelen, geheimzinnige natuurprodukten I KNIPTIP 'Anders beter worden volgens de inzichten van Drh.c.A\/bgei Vrijwilligers Vakature Bank De herfst is de tijd dat afscheid ge nomen wordt van veel leven. Natuur leven wel te verstaan. En dit ster ven gaat niet met droefenis gepaard of in het zwart, maar wordt juist geken merkt door vrolijke kleuren. Voorzover mij bekend, is dit dan ook de enige keer dat "sterven" tot blijheid stemt. Na een uitbundige groei in het voorjaar en zomer beginnen de planten zich lang zamerhand op te maken voor een rust periode om de winter met zo min moge lijk schade te doorstaan, zodat in de lente de kracht voor nieuw leven niet te Kort schiet. Dit maakt een herfstwandeling tot zo'n bijzondere gebeurtenis. Lopende door het vaak vochtige en geurende bos, vooral daar waar de streek wat heuvel achtig is en men dus een ruimere blik heeft, raakt men al spoedig onder de indruk van de bonte kleuren die het landschap overspoelen. Menigeen zal zich bij het aanschouwen van dit alles even op een bankje in de warme na jaarszon zetten om die kleurenpracht i 0p zich te laten inwerken. Ongetwijfeld zullen ook de schitteren de kleuren van veel paddestoelen de aandacht trekken. Het najaar is im mers bij uitstek het jaargetijde voor deze geheimzinnige natuurprodukten, dit vanwege de goede klimatologische omstandigheden omstreeks die tijd. ledereen kent ze wel, die "hoedjes-op- 1 steel", die hun dikwijls bontgekleurde kop boven de rottende bladermassa uit- steken. Maar wat zijn paddestoelen nu I eigenlijk? Om maar meteen met de deur in huis t te vallen, de paddestoel is geen plant, maar slechts een onderdeel daarvan, ft Het is het vruchtbeginsel van een on- t dergronds levende plant, een zwam. I Als men een paddestoel uit de grond haalt, dan zal men in de losse aarde korte en lange draadjes aantreffen, I meestal witachtig van kleur en zo dun als spinrag. I Tezamen vormen deze draden de 1 zwamvlok (mycelium) en dit is in feite I de plant. Zo'n zwamvlok kan van ver- I schillende grootte zijn, afhankelijk van de soort, en tientallen jaren oud wor den. In de herfst groeien uit de zwam-? I draden bovengrondse vruchtlichamen, V de paddestoelen, die meestal maar en- 1 kele dagen oud worden. In die tijd rij ft pen in het vlies, dat aan de onderkant I van de hoed ligt, over van verschillen- I de vorm zijnde plaatjes of buisjes, mil- I' joenen sporen ("zaad"). De hoed zorgt 1 ervoor dat deze sporen niet nat worden, fi want de verspreiding daarvan ge- schiedt met behulp van de wind en dat I lukt alleen als ze kurkdroog zijn. De sporendrager, dat wat wij "padde- I stoel" noemen, is dus eigenlijk wat een 1 appel aan een appelboom is. Men kan zich ook indenken, dat het plukken van 1 paddestoelen voor de soort niet zo scha- f delijk behoeft te zijn. Een appelboom I is toch ook nooit afgestorven omdat z'n I appels geplukt werden? Sommige j mycologen (zwamdeskundigen) zijn daarom van mening dat "plukken niet tot uitroeien leidt", iets wat nog alge- j meen aangenomen wordt. De Cantharel of Hanekam is als gevolg J van intensieve pluk mogelijk achteruit J jegaan, alhoewel men thans meer f ienkt dat luchtverontreiniging en ver anderingen in het natuurlijk milieu de wrzaak zijn. Wat in ieder geval wel fi schade toebrengt, is het massaal lopen 9 loor bossen (buiten de paden uiter- aard), want daardoor wordt de humus- aag waarin de zwamvlok leeft vaak zo r ?ast aangetrapt dat de plant afsterft. ,'t Rijk der Zwammen" is bijzonder oortenrijk. Men neemt aan dat er tus- «n de 50.000 en 100.000 verschillende soorten zijn, maar precies weet men lat nog niet. Het kunnen er ook meer »ijn. Daaronder zijn heel primitieve oorten, zoals schimmels. Dergelijke ungi, de wetenschappelijke benaming oor zwammen, kunnen de gezondheid van de mens benadelen of althans hinderlijk zijn, zoals bijvoorbeeld bad- eczeem. Maar ze kunnen ook de ge zindheid bevorderen, wat o.a. voor de Penseelschimmels geldt, waaruit de in de geneeskunst onontbeerlijke penicil line verkregen wordt. Als u weer eens Franse kaas eet van wege de bijzondere smaak, b.v. Roque fort, bedenk dan dat schimmels daar voor verantwoordelijk zijn. Bakkers- jpst is ook een schimmel en zorgt voor het rijzen van het deeg, terwijl het pro duceren van wijn en bier ook al niet zonder zo'n primitief organisme kan plaatsvinden. Overal ter wereld worden paddestoelen voor consumptie-doeleinden gekweekt. De bekendste daarvan is de Champig non, die ook in Nederland als een deli catesse beschouwd wordt. Er zijn nogal wat giftige paddestoelen, ook in Nederland, maar ook veel eet bare. Is men echter niet deskundig op dit gebied, dan is het beter zich bij de champignons te houden. Vergiftigings- gevallen komen elk jaar weer voor, soms met dodelijke afloop. Reeds van ver voor onze jaartelling zijn er zulke fatale vergissingen bekend. Soms was er echter opzet in het spel. Iemand be hulpzaam zijn bij het verwisselen van het tijdelijke voor het eeuwige middels een giftige paddestoel was vroeger een probaat middel van gifmengers. De angst voor paddestoelen komt ook tot uitdrukking in de naam van sommige soorten, zoals Satansboleet en Heksen- boleet. Een van de bekendste Nederlandse zwammen is de Vliegenzwam, waarop het jtinderliedje "op een grote padde stoel rood met witte stippen is ge baseerd. Deze tot de Amanieten beho rende fungus is giftig en groeit vooral in dennebossen. Boeren legden vroeger de rode hoed in suikerwater op een schoteltje en zetten dit in de stal. Vlie gen die ervan snoepten vielen dood ter aarde. Vandaar de naam "vliegen zwam". Deze soort groeit alleen op plaatsen waar bepaalde boomsoorten leven, zoals de al genoemde denne- bomen. Veel andere zwammen onttrekken hun voedsel echter aan levend hout en an dere levende organismen, wat afster ven daarvan tot gevolg heeft. Dit zijn de parasieten onder de paddestoelen. Het grootste deel van de fungi groeit evenwel in en op dood materiaal, zoals boomstompen, bladeren en ander afval. Zij zetten dit om in voeding voor zich zelf en voor hogere groene planten, die daartoe niet zelf in staat zijn. Men noemt deze zwammen saprofieten. Het zijn vooral deze laatste paddestoelen, die een belangrijke rol in de kringloop in de natuur spelen. Zij werken mee aan het schoonhouden van onze bossen. Zonder hen zou het bos na een korte tijd in eigen afval verstikken. Bij uw herfstwandeling zult u bemer ken dat er nogal wat verschillend ge vormde paddestoelen zijn. Een spons- zwam, lijkt bijvoorbeeld veel op een spons en de hoed van een morielje heeft een hersenvorm. De Stinkzwam daarentegen doet weer sterk denken aan een met-brandende kaars. Hoe de vorm van het vruchtbeginsel ook moge zijn, het zijn alle sporendragers, be stemd om voor de rijping van de soms miljarden sporen te zorgen. Bij de Inkt- zwam, op vele plaatsen in ons land massaal aanwezig en in allerlei afme tingen, is na enkele dagen van dit or gaan niets anders over dan een kleve rig, zwart hoopje. Hieraan ontleent hij zijn naam. Hiermede is uiteraard lang niet alles over zwammen gezegd. Over deze vaak bijzonder nuttige, maar in ieder geval interessante groep planten zijn vele boeken in de handel, terwijl er ook een (kleine) vereniging op dit gebied is, waarvan zowel beroeps- als amateur- mycologen lid zijn. Ook voor filmcame ra's zijn er voorzetlenzen. U kunt er op korte afstand filmop namen mee maken, bijvoor beeld voor het filmen van bloemen en titels. lik jaar is tabak weer de oorzaak van o'n 100.000 doden in de Europese Ge- seenschap. Dat bleek op de eerste larlijkse bijeenkomst van de Euro- ese organisatie voor samenwerking in et onderzoek voor kankerbestrijding. I ECP). «3 !md maart kwam de groep bijeen in Irussel en verklaarde dat per hoofd tol de bevolking per jaar meer dan 2 g tabak wordt opgerookt en dat dit utr kwaadaardige tumoren een tol toi ongeveer 600.000 levens zullen v; isen. bijeenkomst die "Nieuwe, weten- •happelijk benaderingen voor tabak 3 kanker" tot thema had, bracht des- undigen uit heel Europa bijeen om de ïrste resultaten van het internatio- toe onderzoek om kanker in de Ge meenschap te voorkomen, te bespre- en. 'e bijeenkomst kreeg een officieel tint- ,1"'door de aanwezigheid van de vice- oorzitter van de Europese Commis- e, Etienne Davignon, en commissaris tor Richard voor sociale zaken en erkgelegenheid. De EPC, een organi- ttie die haar onderzoek zelf finan- tot, werd in 1981 en 1982 in haar in- -*• Panningen gesteund door aanbeve- p igen van de Europese Commissie over gezamelijk medisch onderzoek en wetenschappelijke samenwerking. Steeds meer feiten wijzen op een ver band tussen tabak en kanker en hart ziekten, maar Europeanen kunnen het roken niet laten. Tussen 1970 en 1980 steeg het sigarettenverbruik per hoofd van de bevolking in Europa met gemid deld 23,2%. In het Verenigd Koninkrijk zelfs met 49% en de Grieken, de zwaar ste rokers, hadden een stijging van 40%. Zelfs de Denen die nu van alle in woners van de Lid-Staten het minst roken, rookten 9,4% meer en kwamen bijna gelijk met de Ieren die de klein ste stijging (3,1%) hadden. De laatste vijf jaar is het tabaksver bruik in zijn geheel niet echt gedaald, maar wel stil blijven staan. Een gevolg van betere voorlichting van het publiek: over de gevolgen van roken of omdat de Europeaan, door de economische recessie gedwongen, zuiniger aan is gaan doen. Sprekers op de bijeenkomst wezen er ook op dat vrouwen in Europa nu snel ler een sigaret opsteken. "Longkanker kwam vroeger bij vrouwen minder vaak voor dan bij mannen. Maar om- dat vrouwen meer zijn gaan roken is het aantal gevallen van longkanker bij vrouwen gestaag toegenomen. Met als titel 'Anders Beter Worden' is zojuist een nieuw vademecum versche nen, waarin in totaal 182 ziekten en aandoeningen en de behandeling daar van volgens de natuurlijke totaalge neeswijze uitgebreid worden bespro ken. Het boekje is volgens de uitgever een echte vraagbaak voor het gezin: het stimuleert verantwoorde zelfmedi catie, maar wijst waar nodig direct in de richting van de huisarts. De be schreven aandoeningen variëren van onschuldige huis-, tnin- en keuken- kwaaltjes tot ernstiger stoornissen, die een goed samenspel met de arts verei- De Kleine Dokter "Ander Beter Worden" wordt uitgege ven door Uitgeversmij. Gezondheids- nieuws B.V. 't Harde, die al jarenlang de Nederlandse versie van het meest uitgebreide standaardwerk op het ge bied van de natuurlijke totaalgenees wijze, De Kleine Dokter (in 14 talen: wereldoplage ruim 2 miljoen en recen telijk geheel herzien) van de hand van Dr. H. C. Alfred Vogel, uitgeeft. "Anders Beter Worden" is eveneens ge baseerd op de inzichten van Vogel op het gebied van de phytotherapie (plantaardige geneeskunde) en de homeopatie (het gelijke en het gelijken de genezen)Het vademecum geeft ook een compleet overzicht van in Neder land verkrijgbare Vogel-geneesmid delen, -reformspecialiteiten en -na tuurlijke cosmetica met een uitgebrei de beschrijving van de werking, sa menstelling, contra-indicaties, bijwer kingen, verpakkingen, literatuur, RVG- registraties en nadere toelichtingen. Vooral dit overzicht is een welkome aanvulling op "De Kleine Dokter," maar "Anders Beter Worden" kan ook uitstekend onafhankelijk van dit stan daardwerk worden gehanteerd. Ver krijgbaar voor 13,95 via de boekhan del, reformzaken en drogisten. De laatste 10 a 15 jaar Is er in Ne derland een sterke opleving van de be langstelling voor het vegetarisme. Het moderne vegetarisme onderscheidt zich van vroegere vormen, doordat het afwijzen van produkten van het gedode dier op een minder strikte wijze wordt gedaan. Een moderne vegetariër kan dan ook worden gedefinieerd als een persoon die doorgaans bewust afziet van bet gebruik van produkten van het gedode dier, waardoor die produkten geen substantiële bijdrage leveren aan zijn/haar voeding. De minder strikte houding van de mo derne vegetariër hangt samen met een andere motivatie: deze komt veelal voort uit een reactie op een aantal ont-. wikkelingen die zich sinds de tweede wereldoorlog in de maatschappij heb ben voltrokken. Verandering in de veehouderij In de veehouderij hebben zich grote veranderingen voorgedaan, doorgaans uit economische noodzaak. De moder ne 'intensieve veehouderij,' kortweg bio-industrie genoemd, kan niet dier vriendelijk worden genoemd. Dit geld vooral voor de varkenshouderij, de kal- vermesterij en de kippenfarm. Als ge volg hiervan zijn een aantal organisa ties zoals de Dierenbescherming, de Aktiegroep Strohalm en de stichting 'Lekker Dier' zich gaan inzetten om het dierenleed te verminderen. Zij ko men op voor de 'rechten van het dier. Uit een onderzoek - via een representa tieve steekproef in 1982 verricht door het Bureau Intomart in opdracht van Lekker Dier - is gebleken dat de toe standen in de bio-industrie niet alleen door deze actieve groepen, maar door een zeer groot deel van de bevolking als misstanden worden beschouwd. Zo was b.v. 92% van de ondervraagden van mening dat dieren bestemd voor de voedselproduktie recht hebben op dezelfde verzorging als andere huisdie ren. Overigens zijn er juist door de betrok kenheid van zovele consumenten wel mogelijkheden om het dierenleed te verminderen. Het voorbeeld is gege ven door de groep 'Rechten voor al wat leeft.' die zich heeft ingezet voor het scharrelei als diervriendelijk alterna tief voor het legbatterij-ei. De aandui ding 'scharrelei' is nu wettelijk gere geld, al blijft kritiek op de uitwerking van de bepalingen mogelijk. Lekker Dier heeft naar analogie hier van in samenwerking met Wageningse onderzoekers diervriendelijke alterna tieven uitgewerkt voor de varkens- en rundveehouderij. Deze alternatieven zijn in economisch opzich vrijwel ge lijkwaardig aan de huidige vormen van bedrijfsvoering. Waterverontreiniging Als gevolg van de waterverontrei- ■pormatie aan enkele instellingen en rganisaties die door bemiddeling van Vrijw. Vak. Bank met vrijwilligers gaan werken, hebben geleerd dat aantal mensen nalaat door te ge- en een onbetaalde baan te hebben ge- '°nden en velen eveneens vergeten de Vak. Bank op de hoogte te stel- 'en van beëindiging van de werkzaam- 4 e<len. Vo0r de instelling is het verve end als met een vrijwilliger afspraken 'orden gemaakt die niet worden nage len, of een eenmaal aanvaarde 1 'aan zonder opgaaf van reden wordt eeindigd. We willen vrijwilligers er op "jzen dat voor het goed functioneren toi een Vrijw. Vak. Bank een goede Menwerking met de aangesloten etonemers onontbeerlijk is. Onbe- jald vrijwilligerswerk mag nooit vrij eend vrijwilligerswerk zijn. Voor de werkloze uitkeringsgerechtig de steken er overigens nog andere pro blemen de kop op, omdat men de uit kerende instantie op de hoogte moet stellen waar de werkzaamheden worden uitgevoerd en wanneer men de ze beëindigt. Voor meer informatie ovei wat oe mo gelijkheden zijn en waarmee men re kening dient te houden kan men uit voerig worden ingelicht door de mede werkers van de Vrijw. Vak. Bank, Steenhoffstraat 46. Dagelijks geopend van 10.00 -12.30 uur en 13.30 -15.30 uur. 's Woensdags de gehele dag gesloten. Het telefoonnummer is 12630. De volgende vakatures willen we onder de aandacht brengen. Amnesty Internat, heen een handige vrijwilliger voor het doen van enig timmerwerk en andere bijko mende werkzaamheden. Dagverblijf voor geestelijk gehandi capte kinderen kan enkele vrijwil- ligers/sters plaatsen voor vervoer per taxi van en naar dagverblijf. Internaat in Hollandse Rading zoekt vrijwilliger/ster om tesamen met vaste leerkracht te werken met kin deren van 12-16 jaar. Voor diverse werkzaamheden en bezig heden met kinderen zoekt de kinder boerderij nog een aantal medewer kers. Binnen de Vereniging Veilig Verkeer Nederland is plaats voor geïnteres seerden voor de functie van bestuurslid en adhoc activiteiten. niging zijn vraagtekens te zetten bij de kwaliteit van de Nederlandse zoetwa tervis. De zeevis heeft eveneens te lij den onder de waterverontreiniging, vooral dicht onder de kust. Het inzicht dat vele gifstoffen in de voedselketen kunnen accumuleren en daardoor juist in dierlijke produkten in de hoogste concentraties voorkomen, versterkt dit. De Kleine Aarde, aanvankelijk voorstander van visconsumptie omdat Nederland altijd een visserijland is ge weest, raadt nu af om enig zeeprodukt (vis, zeewier, zeezout) regelmatig te consumeren. Wereldvoedselsituatie De wereldvoedelsituatie wordt steeds ernstiger. Per dag sterven er volgens cijfers van de FAO tenminste 100.000 mensen direct of indirect aan de gevol gen van ondervoeding. Tegelijkertijd lijden velen in de rijke landen aan de gevolgen van overvoeding. Indien men de wereldconsumptiecijfers bekijkt van de belangrijke basisvoedingsmid delen - vooral de granen - blijkt dat directe consumptie daarvan in de arme landen aanzienlijk hoger is dan in rijke landen. Het totale graanver- bruik is echter in de rijke landen veel hoger, daar het overgrote deel ervan gebruikt wordt als veevoer. Deze om zetting van plantaardig voedsel in vlees wordt wel 'voedselveredeling' ge noemd, voor velen is het slechts voed- selverspilling. Teruglopende bestedingsmogelijk heden Eten zonder vlees is goedkoop. Een publicatie in de Alternatieve Konsu- mentengids laat zien dat een Vegeta risch voedingspatroon - met graanpro- dukten als stapelvoedsel in plaats van aardappelen - ingekocht bij de super markt per dag per persoon voor de ba sisvoedingsmiddelen ongeveer 1,40 goedkoper uitkomt dan een vergelijk baar doorsneei voedingspatroon. Door de duidelijke vermindering van het vrij besteedbare inkomen van de laatste tijd kan men financieel gebaat zijn bij een overschakeling naar een meer vegetarische voeding. Opkomst van het consumentenbewust- zijn De consumentenorganisaties hebben een enorme groei doorgemaakt met als gevolg een groter 'consumentenbe- wustzijn' ook op het gebied van de voe ding. Naarmate men als consument be wuster omgaat met voeding, zal men eerder een verandering in het eigen voedingsgedrag overwegen en zal men vanzelf meer betrokkenheid krijgen bij de eerder beschreven problematieken. Opkomst alternatieve voedingsystemen De alternatieve voedingssystemen zo als de ecologische voeding, de antropo sofische voeding en de marcrobiotiek hebben in de meeste gevallen gemeen dat zij het volgende voorstaan - een sobere voeding, matigheid met dierlijke en luxe produkten; - een ruime consumptie van ongeraffi neerde plaataardige produkten - een verlaging van de consumptie van produkten die additieven en teelthulp stoffen bevatten. - meer aandacht voor het milieu en voor voedselverspilling. Hoewel de bovenstaande stromingen niet principieel tegen het doden van dieren zijn, bevorderen zij wel een ver schuiving van het voedselpatroon naar de vegetarische kant. De grote belangstelling voor alterna tieve voedingssystemen heeft er ook toe geleid dat er de laatste jaren een hernieuwde belangstelling is voor voe dingssystemen die wél principieel tegen het doden van dieren zijn. Veel belang stelling trekt het natuurvoedings- systeem van Jan Dries waarin rauw kost en noten voorop staan en het ge bruik van gekookt of gebakken voedsel minimaal is (vuur is onnatuurlijk). Ook het veganisme, het afzien van alle dierlijke produkten, komt opnieuw in de belangstelling. Gezondheidsaspecten In Nederland komen welvaartsziekten veel voor en zijn gebreksziekten een hoge uitzondering. Preventie van wel vaartsziekten is dan ook erg belang rijk. Een sobere gevarieerde vegeta rische -voeding vermindert de kans op een aantal welvaartsziekten. Met name kunnen genoemd worden: hart en vaatziekten, darmziekten en kan ker. Immers een vegetarische voeding bevat gemakkelijk minder vet en het vet is vaak rijk aan linolzuur. Ook is een dergelijke voeding rijk aan voe dingsvezel. Verder heeft men minder kans op microbiologische voedselver giftiging. Veel van de bacteriën die voedselvergiftiging veroorzaken gedij en vooral goed op vlees en vleespro- dukten. Ook de opname van contami- nanten zal lager zijn, omdat de voed selketen bij gebruik van plantaardige produkten korter is. Oveigens is een goede voedingstoestand en vermin dering van het risico op welvaartsziek ten ook te bereiken met een goed sa mengestelde omnivore voeding. Consquenties voor de voorlichting De voedingsvoorlichting dient ook de mensen die gemotiveerd zijn voor een vegetarische voeding terzijde te staan. Het is opvallend dat er enerzijds een ware stortvloed van vegetarische kookboeken en artikelen beschikbaar is, maar dat veel voedingsvoorlichters en voedingsdocenten op scholen erover zwijgen. De genoemde maatschappe lijke ontwikkelingen, die evenzovele motieven kunnen vormen om vegeta risch te gaan eten, komen bij de voe- dindsvoorlichting nauwelijks aan de orde. Vermoedelijk omdat deze ont wikkelingen niet op het terrein van de voedingswetenschap liggen. Het voor lichten over een maatschappelijke ont wikkeling met betrekking tot de voe ding wordt veelal ervaren als 'eenzij dig' of 'niet objektief.' Bovendien zijn veel voedingsvoorlichters en docenten in hun opleiding gewend geraakt aan sterke normatieve uitspraken zoals: 'Zus en zo moet je eten, dat is goed voor je.' Men heeft dus weinig ervaring in het helpen de consument bewust zijn keuze te laten maken. Voor de voor lichting over vegetarische voeding gelden de volgende aandachtspunten die per voorlichtingsactiviteit en per doelgroep natuurlijk nadere uitwer king verdienen: - een positievere houding ten aanzien van vegetarische voeding uitdragen - vooroordelen over de noodzakelijk heid van vlees wegnemen - de statusfunctie van vlees vermin deren; meer bekendheid geven aan de maat schappelijke ontwikkelingen die aan leiding kunnen zijn een meer vegeta risch voedingspatroon te kiezen - ruime bekendheid geven aan de ge zondheidsvoordelen van een sobere gevarieerde al dan niet vegetarische voeding; meer inzicht geven in de kosten van maaltijden zonder vlees; - meer aandacht geven aan het gebruik van onbewerkte of ongeraffineerde plantaardige produkten zoals volle granen; - meer aandacht geven aan de planning van afwisselende, lekkere vegeta rische menu's. Wat betreft de doelgroep kan het raad zaam zijn onderscheid te maken tussen mensen die langzaam hun vleesge bruik willen terugdringen en mensen die al vegetarisch eten. Bij het geven van dergelijke voorlichting kan men, naast het materiaal van het Voorlich tingsbureau voor de Voeding, gebruik maken van materialen van onderstaande organisaties. Gerard Zwetsloot (docent Huishoudkunde en docent na scholingscursus Alternatieve Voeding aan de NLO Zuid-West Nederland). Uit ..Voedings-informatie." Wat is een Unicef wenskaart? Volgens de 9-jarige Mark: 'Die is er om arme kinderen te vertellen dat wij willen hel pen om hen gelukkig te maken.' Dat is tegelijk waar en niet waar. Want naast deze min of meer filosofische definitie zijn een heleboel antwoorden mogelijk. Een Unicef wenskaart krijgt haar be tekenis door de manier waarop men er mee in aanraking komt. Minder bekende facetten Kort voor het grote wensseizoen, met Kerstmis en Nieuwjaar als hoogtepunt, is het een goed moment om wat nader in te gaan op enkele minder bekende facetten van de Unicef wenskaarten. Duizenden vrijwilligers proberen ook in Nederland de vaak uitzonderlijk fraaie Unicef wenskaarten aan de man, of aan de vrouw te brengen. Op basis van hun activiteiten heeft Unicef in Europa een vijfjarenplan opgesteld over het aantal wenskaarten, dat men verwacht nodig te hebben. In 1986 zul len, zo wordt gehoopt, in totaal 100 mil joen kaarten in heel Europa worden verspreid. Vorig jaar werden in ons werelddeel reeds 70 miljoen kaarten gekocht. De eerste aanwijzingen zijn dat de toenemende belangstelling voor Unicef wenskaarten zich dit jaar zal voortzetten. De mensen in Nederland gebruikten vorig jaar bijna 4 miljoen Unicef wenskaarten en daarmee scoort Nederland in Europa heel hoog. Veel werk Het produceren en verspreiden van 70 miljoen wenskaarten in Europa bete kent een gigantische operatie. Het le vert werk op voor doos- en papierma kers, lithografen en drukkers. Veel drukte op postkantoren en voor trans portbedrijven. Maar ook zorgen voor de douane-autoriteiten en voor de men sen die de verantwoording dragen voor de administratie en bevoorrading van de depots van de duizenden vrijwil ligers, die de Unicef wenskaarten in de kleinste en de meest afgelegen dorpen van Europa verkopen. Na al deze acti viteit komt de voldoening bij de aan koop van een Unicef wenskaart en - niet in de laatste plaats - het plezier dat de geadresseerde beleeft wanneer een Unicef wenskaart wordt ontvangen met een groet van een vriend. Sinds de produktie van de eerste Unicef wens kaart in 1949 werden er 1,6 miljard stuks over de hele wereld verkocht. 2.300 artiesten uit 132 landen stelden hun ontwerpen beschikbaar. In de col lectie van de laatste jaren worden on geveer 180 ontwerpen gebruikt. Totaal werd in de loop der jaren door de ver koop van Unicef wenskaarten 167 mil joen dollar, ongeveer 470 miljoen gul den, bijgedragen aan projecten ter verbetering van het leefklimaat van kinderen. Bewogenheid Voor sommigen houdt de betekenis van een Unicef wenskaart op bij het bekend waden van het cijfer over de opbrengst Omdat het een véél gebruikte maatstaf is voor succes zou men deze bena dering kunnen aanvaarden. Maar deze kan zeker geen maatstaf zijn voor de inspanning en de bewogenheid van de duizenden, miljoenen mensen, die de wenskaarten uit bezorgheid over het lot van kinderen kopen en ook niet voor hen die vrijwillig helpen de wenskaar ten te verspreiden. Hierdoor is een Unicef wenskaart zeker meer dan alleen een middel om fondsen te werven voor pro jecten. Het is ook een kontaktmiddel tussen Unicef en mensen én tussen mensen onderling. James Grant, de Algemeen Direkteur van Unicef in New York, zegt het kort en bondig: "Geen enkel programma, dat door Unicef wordt uitgevoerd, of door welke organisatie ook, is zo effec tief en onmisbaar als dat van Unicef wenskaarten. Persoonlijke warmte Zonder twijfel bereikten Unicef wens kaarten direct miljoen mensen. Op een bepaald punt brengt geen ander com municatiemedium als een wenskaart zo direct de gevoelens over, persoon lijke warmte tussen vrienden, familie leden, goede bekenden. En als er sprake is van een speciale Unicef wenskaart, brengt het ook tot uitdruk king de humanitaire bezorgdheid en betrokkenheid, die de jonge Mark bij het begin van het verhaal eraan ver bindt. Een Unicef wenskaart, samen met de mo gelijkheid tot aanvullende promotie voor ideeën over vriendschap, en hoop op een betere wereld, doet zijn werk goed. En daarmee is het onvermijde lijk een verspreidingsmiddel voor de idealen van Unicef. Kortom, Unicef wenskaarten zou men ook kunnen beschouwen als het gereed schap in de handen van duizende, mil joenen mensen, die zich zorgen maken over het lot van kinderen in nood. Advertenties over veelsterrenbunga- lowparken zouden de indruk kunnen wekken dat de Nederlandse vakantie ganger nog steeds voornamelijk geïn teresseerd is in veel luxe. De praktijk geeft echter een ander beeld. Het be drag "dat de gemiddelde vakantie ganger thans wil besteden lidt der tig procent beneden dat van twee jaar geleden, zo blijkt uit een onder zoek. Desalniettemin zijn bungalow- vakanties nog steeds erg in trek, al is het dan voor kortere periodes dan vroeger. De niet meer groeiende vakantiemarkt wordt gekenmerkt door sterk verande rende omstandigheden. De vakantie ganger van nu heeft minder inkomen beschikbaar, heeft meer vakantie ervaring en zijn wensen zijn persoon lijker geworden. Maar het 'even een paar dagen lekker eruit' blijft bij velen een grote behoefte. En aan die wens kunnen bungalowparken voldoen. Korte termijn Wie er een paar dagen uit wil, beslist dat vaak op korte termijn, zo is de er varing van de reisadviseur. De consu ment weet dan vrij precies wat hij zoekt en wat het mag kosten. De resterende vragen, hoe, waar en hoe lang, moet de reisadviseur kunnen oplossen. De basiswensen zijn vaak dezelfde: niet te ver weg, voldoende mogelijkheden voor de kinderen, rust en comfort voor de ouders. Daarnaast bestaat dan de wens naar óf uitstapjesmogelijkheden óf sporten spel. Op basis van deze gegevens is een bun galowvakantie in eigen land of 'dichtbij buitenland' vrij snel samengesteld. Speelt de omgeving een hoofdrol, dan bestaat de keuze veelal uit het water van Zeeland, de bossen van Brabant, Drenthe of de Veluwe, de rivieren en beken in Limburg, de meren van Fries land of de duinen en het strand van Hol land en de eilanden. In de zomermaan den is de nabije zee altijd een goede keus. Het voor- en naseizoen vraagt vanwege de grotere kans op slecht weer eerder om een bosrijke omgeving. Daar vindt de wandelaar tenminste nog enige beschutting, terwijl de natuur haar mooiste kleuren toont. Wie meer prijs stelt op 'indoor'-faciliteiten zoals zwemmen, sauna, tennisbaan e.d., heeft in de regel minder voorkeur voor de vestigingsplaats van het bungalow park. Lange weekeinden of, relatief goed kope, 'midweken' (van dinsdag tot en met donderdag) zijn favoriet in de veel- sterrenbungalowparken die veel luxe en ontspanning te bieden hebben. Bun galowparken die het in de eerste plaats moeten hebben van hun mooie om geving krijgen over het algemeen meer gasten die voor een hele week reser veren. Je bent er helemaal uit Wat zijn de ervaringen van deelnemers aan een bungalowvakantie? Vrijwel iedereen oordeelt: Je bent op zo'n kort uitstapje er net zo goed hele maal uit als op een lange buitenlandse reis. En de voorbereidingen zijn veel minder intensief: geen extra bood schappen, geen was en strijk, geen lange lijsten maken, geen kennel voor de hond, geen buurvrouw voor de plan ten vragen. Voor een weekeinde of een midweek is de koffer gauw gepakt. En ook bij terugkeer is er weinig extra werk. De kinderen kunnen zich lekker uitleven en voor de ouders is er gele genheid voor een sauna, een zonnebank of lekker wandelen. De ervaring is dat niet iedereen zonder meer gediend is met een veel sterren bungalowpark met veel indoorfacilitei- ten. Gezinnen met peuterkinderen heb ben veelal geen tropisch zwemparadijs nodig. Zij verkiezen vaak een wat rus tiger omgeving en stellen vooral prijs op een leuk restaurant om 's avonds een keer uit eten te gaan als de kinderen slapen. Daarnaast is er een grote ca tegorie die de bungalow allereerst ge bruikt als uitvalbasis voor tochten in de omgeving. Deze vakantiegangers hebben vaak liever een huisje in een mooie streek, dan een supercomfor- tabele bungalow ergens in een nieuw stuk land. Verschillen De bungalowparken verschillen sterk in sterren en dus in prijs. Grofweg zijn er drie categorieën: eenvoudige maar comfortabele behuizingen met de na druk op een gunstige ligging in de mooie natuur of interessante streek rondom. Dan een tweede categorie van nog steeds niet bijzonder luxueuze bun galows in een park dat voorzien is van sport- en recreatiemogelijkheden voor overdag en van een gezellig café-res taurant voor 's avonds. Als derde ten slotte de bungalowparken die het meest bekend zijn van de reclame: met sauna's, tropische zwembaden, whirlpools, knuffelmuren, squash, ten nis, bowling, kinderspeelzaal e.d. Behalve de omgeving en de inrichting van de bungalow is toch ook vaak de aanwezigheid van een overdekt zwem bad bepalend voor het aantal sterren dat een bungalowpark krijgt toegeme ten. Het is van belang zich vooraf ter dege af te vragen of men al die "sterren" nodig heeft, zo is het advies van de Rabobankreisadviseurs.

Soester Courant | 1983 | | pagina 25