VVD 't meest, PvdA 't minst tevreden over beleid tot nu toe r 25.- 50 jaar geleden in Soest BAR Gemeentebestuur komt Dorpshuis Soesterberg financieel niet tegemoet Meningen van lezers fèms: Netoer vraagt; uw aandacht voor: WOENSDAG 2 NOVEMBER 1983 SOESTER COURANT PAGINA 5 GEMEENTE Raadsvergadering Hinderwet Bouwzaken Verleende bouwvergunningen Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens Weinig verrassends in forumdiscussie UNIEK IN SOEST Potjes 'Stappen voor de Vrede' Provincie steunt ver plaatsing wasserij Soester VVD- vrouwen in de Kamers NCVB Soest-Zuid 4 Bumper truien Ronde hals Nu slechts vrijetijdskleding Bijeenkomst Vrouwen in de VVD Vernieling KETTING FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. 3 November 1933 De eerstvolgende openbare gemeenteraadsvergadering wordt gehouden op donderdag 17 november in de aula van het Griftlandcollege, Noorder- weg. De aanvang is 19.30 uur. Op de agenda staan de volgende voorstellen: het beschikbaar stellen van een krediet voor het bouwrijpmaken van het plan Parklaan. het vaststellen van een nieuw rampenplan voor de gemeente Soest. het opheffen van de commissie culturele zaken. goedkeuring van de begroting 1984 van de Stichting Openbare Bibliotheek Soest. verhuur van grond gelegen op de hoek van de Nieuweweg en de Eigen domweg aan de heren B. Sluis, A. Vos en G. Verkerk te Soest. voorlopige vaststelling van de uitgaven van het openbaar kleuteronder wijs over 1982. voorlopige vaststelling van de uitgaven van het openbaar gewoon lager onderwijs over 1982 en van het openbaar gewoon lager onderwijs ge durende het vijfjarig tijdvak 1978 t/m. 1982. voorlopige vaststelling van de uitgaven van het openbaar Mavo over 1982. vaststelling van de vergoeding over het jaar 1982 op grond van artikel 103, 2e lid van de Lager Onderwijswet 1920. het vaststellen van de vergoeding over het jaar 1982 op grond van artikel 191 Besluit Buitengewoon Onderwijs 1967. vaststelling van de vergoeding over het jaar 1982 op grond van artikel 75 van de Kleuteronderwijswet. vaststelling van de vergoeding over het jaar 1982 op grond van artikel 103 bis van de Lager-Onderwijswet 1920 (vakonderwijs) het verlenen van een ontheffing als bedoeld in artikel 1 van de Zönever- ordening Hinderwet voor het perceel Industrieweg 37, Kerkstraat 109, Koningsweg 4, Stadhouderslaan naast 39, Tamboerijn 11 en Van Weede- straat 46. De stukken die op deze agenda betrekking hebben liggen ter inzage in het gemeentelijk INFOrmatiecentrum. Op de gemeentesecretarie (afd. I) en de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan liggen ter inzage verzoeken om een oprichtings cq. revisie cq. uitbreidings vergunning van: A. Hoegee, Joh. Poststraat 11 te Soest voor een brood- en banketbakkerij op het perceel Tamboerijn 5 te Soest W. Strumpel, Eigendomweg 105 te Soest voor een mestopslag op het per ceel Eigendomweg 105 te Soest. Men kan gemotiveerde bezwaren tegen het verlenen van de vergunning schriftelijk bij het college van burgemeester en wethouders inbrengen gedurende één maand na datum van terinzagelegging van het verzoek d.d. 2 november 1983. Gemotiveerde bezwaren kunnen mondeling in persoon of gemachtigde worden ingebracht op de hierna genoemde zitting, waar gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling over de vraag tussen college, de aan vrager en de overige aanwezigen. De openbare zittingen worden gehouden op 30 november 1983 om resp. 9.00 en 9.30 uur in het gemeentehuis. N.B. Alleen zij die tijdig (schriftelijk of mondeling) bezwaren hebben ingebracht tegen de aangevraagde beschikking kunnen later beroep in stellen, tenzij wordt aangetoond dat men redelijkerwijs niet in staat is ge weest (tijdig) bezwaren in te brengen. Indien de indiener van schriftelijke bezwaren daarom verzoekt, worden zijn persoonlijke gegevens niet be kendgemaakt. Dit verzoek moet schriftelijk, tegelijkertijd met het be zwaarschrift, bij het college van b. en w. worden ingediend. De burgemeester maakt bekend dat burgemeester en wethouders van de gemeente Soest voornemens zijn op daartoe strekkende verzoeken met toepassing van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen aan: - W. Mout, Spinet 59 te Soest, ten behoeve van het plaatsen van een erf- afscheiding op zijn perceel aan de Spinet 59. Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder be voegd binnen een termijn van twee weken, ter rekenen vanaf 3 november 1983, eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethouders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking hebbende stukken liggen gedurende die zelfde termijn tijdens kantooruren (09.00 - 12.00 uur) ter gemeentesecre tarie, afdeling 1, ter inzage. (Niet gebonden besluiten) Verlening d.d. 18 oktober 1983 het veranderen van een kiosk op een perceel gelegen aan de Soesterberg- sestraat (kad. bekend gem. Soest, sectie D, nr. 4336 ged. bouwen van een ligboxenstal op het perceel Birkstraat 135 vernieuwen van een kantoorruimte op het perceel Lange Brinkweg 65. Ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheids Beschikkingen (Wet AROB) kan de natuurlijke of rechtspersoon, die door het besluit rechtstreeks in zijn belang is getroffen, binnen 30 dagen na dagtekening van de publicatie bij het college van b. en w. een gemotiveerd bezwaar schrift indienen. Burgemeester en wethouders maken in verband met het bepaalde in arti kel 133 van het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens (R.V.V.) bekend dat zij besloten hebben door middel van het plaatsen van bord 54b van bijlage II van het R.V.V. met onderbord 05-JX-77 nabij de woning Beetzlaan 72b een parkeerruimte voor een invalide aan te geven. Tegen dit besluit kan iedere belanghebbende een beroepschrift indienen bij Hare Majesteit de Koningin. Dit beroep moet binnen 30 dagen na heden worden ingediend bij de Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht. Een afschrift van dit besluit is gezonden aan: gedeputeerde staten van Utrecht, rijkswaterstaat in de provincie Utrecht, K.N.A.C. Leidschen- dam, A.N.W.B. Den Haag, E.N.F.B. Woerden, Kon. Nedl. Motorrijdersver. Arnhem, politie Soest en gemeentewerken Soest. INFORMATIES: INFO-CENTRUM, STEENHOFFSTRAAT 9a, TELEFOON 02155-22555. OPEN MAANDAG t/m VRIJDAG VAN 9.00 tot 17.00 uur. Namens "Soesterbergs Belang" maak te de heer G. Stekelenburg vorige week gebruik van zijn spreekrecht vanat de publieke tribune, om in het Artishock- gebouw tijdens de gezamenlijke ver gadering van de commissies Welzijn en Onderwijs aandacht te vragen voor de financiële perikelen van het Dorps huis. Hij betwijfelde of de raadsleden alle correspondentie die hierover be stond wel kenden. Volgens hem kan het Dorpshuis onmogelijk beheerd wor den met de 40.000 gulden die de ge meenteraad het Dorpshuis heeft toe geschoven. "Willen wij het Dorpshuis Soesterberg draaiende houden met deze twee beroepskrachten, dan heb ben wij minstens 66.000 gulden subsidie nodig voor 1984". De heer Stekelenburg verweet de VVD, het CDA en de Partij van de Arbeid, dat zij hun verkiezingsprogramma's verloochenen en een belangrijke wel- zijnsinstelling in Soesterberg in de steek laten. Ans Greefhorst (CDA), Lydia Meyer (PvdA) en Frans Ribbink (VVD) ver dedigden zich door te stellen dat het interim-bestuur op grond van de 40.000 gulden subsidie een sluitende begro ting op tafel had gelegd. "Onze financiële middelen zijn nu een maal niet toereikend. We hebben geen geld. Voor Soesterberg (5000 inwoners) is dit bedrag in verhouding heel reëel", reageerde Ans Greefhorst. Volgens Frans Ribbink is er niets aan de hand. Alleen Jan Visser (Prog. Soest) stelde dat wanneer mocht blijken dat de be groting niet zou kloppen, de gemeente zou moeten bij springen. "Het Dorps huis sluiten kan deze wethouder niet maken, na Spullenhulp", aldus Visser. Wethouder Frans Kingma (PvdA) ver telde dat hij het Dorpshuis onmoge lijk financieel nog verder tegemoet kan komen. Wel gaf hij toe dat enkele onzekerheden in de begroting blijven zitten: de vergoeding van de sport en de komst van het jeugdwerk. In een bepaald niet uitpuilend boven zaaltje van Restaurant V.d. Brink hebben vertegenwoordigers van de drie grootste partijen in de gemeente raad van Soest vertegenwoordigde partijen vrijdagavond j.1. de degens gekruist over de gemeentepolitiek. Zij deden dat op uitnodiging van de JOVD afdeling Eemland, die de 'prominente Gezellige ontmoetingsbar KOFFIE IS KLAAR vanaf 10.00 uur 's morgens. 2e kopje koffie GRATIS! Zondag - Bierdag PILSJE 1.25 Soesterbergsestraat 20 Telefoon 02155-11144 Het is in deze tijd van zichtbare schat kist bodems een verademing te ontdek ken, dat er in de kunstzakenpot nog geld genoeg zit voor een kunstwerk van zo'n 60.000 exclusief de ontwerpkos- ten. Men denkt het stuk te plaatsen op het pleintje voor de Muziekschool in de schaduw van de kerk. Het zal dan wat vorm en/of kleur betreft iets heel bij zonders moeten worden, wil het daar goed tot zijn recht komen. Zou het kale geitenweitje geen geschiktere plaats zijn? Mocht die plek later alsnog volge bouwd worden, dan heeft dat wijkje tenminste geen nadeel van het stopzet ten van de 1% regeling! Kale flatmuren kan men gedeeltelijk camoufleren met wat mooie bomën. Puur natuur en het geld blijft dan in de pot voor de kunst. Moeten trouwens niet eerst de vernielde beelden gerepa reerd worden, voordat er aan iets nieuws gedacht wordt? Er zal toch niet ook nog een (lege) pot voor her stelwerkzaamheden bestaan? Nu moet ik eerlijk bekennen, dat ik toen ik van de kunstplannen hoorde, in eerste instantie dacht: "Wie koopt er nu een duur kunstwerk, als er niet eens geld is voor een systeembegeleider of voor een tribune in de sporthal? Inmiddels heb ik echter begrepen, dat de gemeentelijke afdelingspotten kluizen zijn vergeleken bij onze huis- houdpotjes, waaruit makkelijk iets overgeheveld kan worden van een vol- le(re) pot naar een lege. Het blijkt n.1. zo te zijn, dat ook al zou er een beeld gemaakt worden van slechts 30.000, er geen nieuwe tribune in Beukendal van de rest van het geld gebouwd kan worden, omdat die centen nu eenmaal in de verkeerde pot zitten. Vooral met het oog op het komende scholierenbasketbaltoernooi is het te hopen, dat er een oplossing komt voor het tribuneprobleem. Het zou erg jam mer zijn als het publiek niet ten volle zou kunnen meegenieten van het unieke sfeertje dat er tijdens die toer nooien in de sporthal hangt. Was er trouwens geen geld over van de reno vatie van het SEC-veld??? E. G. Timmer-Geerlings. Waarom lopen Van Kampen naar Den Haag? Je wilt wat doen en je energie er in steken. Dat was wat ons samen bond: het grote doel samen lopen, samen zingen sommigen strom pelend door de blaren of pijn in hun knie. Opgevangen door de anderen, de bezemwagen, de blarenprikster( en de gastheren-gastvrouwen die over al weer klaarstonden. Het gaf je een 'kick' voor de laatste kilometers. "Daar staan ze weer ons op te wachten". Zij maakten het ook mogelijk verder te gaan. Je 's avonds even te ontspan nen, wéér gelijkgezinden te ontmoeten. Elke dag opnieuw na plm. anderhalf uur lopen: de koffie staat klaar! "Rust maar even uit, wij brengen het je wel". Weer lopen en opeens: daar staan ze weer aan de dorpsgrens, met een spandoek, met buttons als herken ning. Anderhalf uur rust met soep, koffie en je brood dat je mee kreeg van je gastgezin. Soms zaten we buiten op banken en stoepen in de zon. Ook dat kon, door het weer dat steeds mooi was. Dit móet iets losgemaakt hebben hier en daar, die zingende groep mensen van 16 tot 73 jaar. "Waarom doen ze dat, hoe zou dat komen?" We zijn door dorpen gelopen waar nog nooit voor vrede gedemonstreerd was. Het vre- desplatform aldaar kreeg er ook weer steun door. Er groeit iets heel positiefs als je tien dagen samen optrekt voor dit doel. 't Is niet met woorden te beschrijven, maar ik ben dankbaar dit van begin tot eind te hebben mogen meemaken. Soest Gien van Gijn (69 jr.) politici' [aldus JOVD-voorzitter Hans van Wuyckhuyse] de vraag voorlegde wat er van hun verkiezingsbeloftes tot dusver terecht was gekomen. Aan de discussie werd deelgenomen door Bert Krijger, VVD-fractievoorzitter, zijn collega Raymond van Gelder [PvdA] en waarnemend fractieleider Arend Bolhuis [CDA], die de heer C, Verheus verving. Het debat had een opvallend goedmoe dig verloop. Bert krijger stelde, het spits afbijtend, vast, dat in de pro gramma's veel zaken op elkaar lijken. Omdat hij als eerste de krenten uit de pap mocht vissen bood hij zijn colle ga's bij wijze van compensatie dan ook maar een zakje krenten aan, dat zij in dank aanvaardden. Krijger gaf een tevreden opsomming van VVD-programmapunten waarvan hij vond dat ze min of meer gereali seerd waren: de burgemeester heeft een minder zware politieke portefeuille gekregen; op het gebied van de ruimte lijke ordening begint het deregule- ringsbeleid al enigszins van de grond te komenaan het bereikbaar maken van de winkelvoorzieningen wordt hard ge werkt en de vernieuwing van de be stemmingsplannen heeft een aardig tempo. Voor wat betreft het verkeer wees hij op het hoofdwegenstructuurplan en op het gebied van de woningbouw (waar op de gemeente zelf helaas maar weinig invloed heeft) zijn initiatieven van zowel de gemeente als de woning bouwvereniging Soest genomen om be leggers aan te trekken, zodat woning bouw misschien toch nog gerealiseerd kan worden. In dat verband zei hij dat toe te juichen dat de Woningbouwver eniging Soest zelf de extra punten voor het lidmaatschap wil afschaffen. Moeizame rol Op het terrein van werkgelegenheid en sociaal economisch beleid speelt de gemeente maar een moeizame rol, al dus Krijger. 'De ATB lijkt werkgele genheid bij de gemeente te gaan kos ten'. Wel constateerde hij enige ont wikkeling in het door de gemeente aan trekken van bedrijven, al had de WD voor de verkiezingen gepleit voor de instelling van een speciale sociaal- economische afdeling. 'Dat is een pro ject-coördinator geworden en we horen nu al geluiden die er op wijzen dat die man het veel te druk heeft'. Van het VVD-verlanglijstje is overigens één punt nog niet gerealiseerd, aldus Krij ger: de zone verordening Hinderwet is nog altijd niet van tafel. CDA-woordvoerder Bolhuis merkte op dat hij weinig brood zag in het beoor delen van wat er van het verkiezings programma was tot stand gebracht. 'Het CDA is niet zo royaal geweest met beloftes, integendeel: in het program ma stond dat de financiële mogelijkhe den tot het uiterste beperkt waren en dat een halt moest worden toegeroepen aan de stijging van de uitgaven. Leuke dingen voor de mensen zouden immers toch niet te betalen zijn'. Afbetaling Wel benadrukte Bolhuis nog eens de noodzaak van een sluitende begroting. 'We moeten geen spel spelen waarin de toekomst de lasten te dragen krijgt. Wij voelen niets voor kopen op afbeta ling'. Hij keerde zich tegen inkomsten verhoging van de gemeente door het opleggen van hogere lasten aan de be volking. 'Dat kan niet in een tijd waar in de mensen het zelf al met minder moeten doen'. Bolhuis brak ook de staf over diegenen die de gemeenteraad van tijd tot tijd 'pariementje' lieten spelen. 'Te vaak zijn er de laatste tijd zaken aan de orde geweest die op rege ringsniveau thuis horen'. Om te zien wat er van de verkiezings beloften is gerealiseerd moet volgens de CDA-er niet gekeken worden naar de partijprogramma's, maar naar het beleidsprogramma van het college. Hij vond dat daarin trouwens veel CDA- voornemens terug te vinden zijn. Raymond van Gelder (PvdA) wees erom te beginnen op dat eigenlijk allereerst de eigen partij recht heeft op een ver antwoording ovet het gevoerde beleid. Bovendien meende hij dat één jaar te vroeg is om de balans al op te maken. Het PvdA-programma was ook geen opsomming van wensen en verlangens geweest, maar een opgave van priori teiten: wonen, werken, welzijn. Hij con stateerde dat er sinds het optreden van het college nogal wat veranderd is'De economische situatie is alleen nog maar verergerd'. Over het 'wonen' merkte hij op dat de toestand weinig rooskleurig is: veel woningzoekenden en weinig moge lijkheden tot bouwen. Vooral de bouwplannen voor Overhees baren de PvdA zorgen, aldus Van Gelder, 'Al heb ik het gevoel dat hier eerder de problemen van het Grondbedrijf aan de orde zijn dan de oplossing van de woningnood. Sociale woningbouw lijkt voor jaren te worden afgesneden'. Op het gebied van 'werken' toonde de PvdA-er zich niet erg tevreden: 'Het beleid zou wel wat actiever kunnen zijn; er gaan weinig impulsen van de gemeente uit'. Over het punt 'welzijn' merkte hij op dat de datum 25 novem ber 1982 nog steeds aan de socialisten knaagt. 'Op welzijnsgebied hebben de bezuinigingen het pijnlijkst toegesla gen. De eigen organisatie van de ge meente werd het minst geraakt'. Hij" toonde zich overigens ingenomen met het feit dat de discussie over de ATB (Aanpak Toekomstig Beleid) zij het moeizaam, dan toch van de grond leek te komen. 'Het tempo van bezuinigin gen bij de gemeente loopt wel veel en veel trager dan bij de welzijnsinstellin- gen'. Van Gelder onderstreepte dat bezui nigen een kwestie van politieke keuzes maken is. 'Het is dan verbazend om te horen dat een hoge ambtenaar, de directeur van Gemeentewerken, bij een afscheid opmerkingen maakt in de trant van dat er nu genoeg bezuinigd is. Het is de politiek die dat bepaalt!' aldus Van Gelder. Hetzelfde gold zijns inziens voor de Sportstichting. 'De raad is duidelijk genoeg geweest over de bezuiniging van een ton, maar die komt maar niet van de grond'. Samen vattend merkte hij op dat hij enigszins teleurgesteld is over de uitkomsten van het beleid tot nu toe. 'Ook zaken die in ons programma een hoge prioriteit hadden zijn met betrekkelijk gemak geschrapt'. Anderzijds leek het met de takendiscussie in het kader van de ATB wel de goede kant op te gaan, aldus Van Gelder. Over de verkiezings beloften merkte hij op: 'We hebben nog drie jaar voordat we een definitief oordeel moeten vellen'. Dure woningen In de onderlinge discussie die na de in leidingen volgde deed zich een botsing voor tussen Krijger en Van Gelder over de woningbouw in Soest. Van Gelder verweet de VVD te kiezen voor groe pen in de samenleving die 't zo slecht nog niet hebben. Nieuwe woningen irt de vrije sector waren zijns inziens al in ruime mate voorhanden op de bestaan de markt. Soest moest daarom, bij ge brek aan geld voor sociale woning bouw, niet worden volgebouwd met dure woningen. 'De VVD richt zich niet op de minimum-inkomens, die ook willen wonen'. Krijger repliceerde daarop dat hij van dit verwijt niet schrok. 'Dat wordt al jaren geroepen'. Hij wees er op dat met de bouw van gedifferentieerde woning types toch ook de doorstroming werd bevorderd. 'De bouw van de Sanders- woningen bijvoorbeeld heeft er voor gezorgd dat er toch zo'n 40 tot 50 goed kope andere woningen zijn vrijgeko men'. Krijger noemde het ook een 'hoogst legale zaak' dat de directeur van ge meentewerken zijn eigen mensen een riem onder het hart had willen steken door te zeggen dat de politiek moest op houden te bezuinigen. Nooit nooit Van Gelder informeerde bij Bolhuis of deze, in het geval dat de inkomsten van de gemeente zouden blijven dalen, be reid was op het uitgangspunt van de sluitende begroting terug te komen, of dat hij dan maar 'met de botte bijl' zou willen gaan hakken. Bolhuis antwoordde dat hij, in een dergelijk voorlopig nog volkomen theoretisch geval, nooit 'nooit' zou zeggen, maar dat eerst uit alle macht geprobeerd moest worden het niet zover te laten komen. De nare consequenties daarvan zouden volgens hem zijn dat de gemeente Soest dan een 'artikel 12'-gemeente zou worden (on der cutarele van de hogere overheid) en dat zou ongetwijfeld resulteren in een verhoging van de lasten voor de burgers tot de 'absolute top'. 'Maar dan zegt Van Gelder zeker ook dat dat de schuld van de regering is! Bolhuis weigerde overigens sectoren te noemen waarop in de komende jaren bezuinigingen moeten worden doorge voerd. 'Dat moet wachten tot het ATB- rapport klaar is. Ik zou hoogstens iets kunnen zeggen over sectoren die in elk geval ontzien moeten worden'. Van Gelder reageerde daarop met de opmerking dat hij dat maar een vlak antwoord vond. 'U moet vanuit uw eigen overtuiging prioriteiten durven stellen. Wat ons betreft', aldus de PvdA-er,' zijn dat voorzieningen voor de sociale woningbouw'. Groenvoorzie ningen en wegenonderhoud zijn, aldus Van Gelder, in dat verband eerder be spreekbaar. Geen wonderolie Krijger mengde zich in de discussie door er op te wijzen dat de ATB 'geen wonderolie is die tegen alle kwalen helpt' Op vragen uit de zaal, of de gemeen teraad zich nu echt. met landelijke za ken zoals de ontwapeningspolitiek, moet bezighouden, antwoordde Bolhuis dat dat formeel niet op de tafel van de raad hoorde, maar dat over een zaak die zoveel mensen bezighield, de dis cussie ook weer niet persé vermeden moest worden. Overigens hield hij zijn gehoor voor dat het daarbij minder ging om de vraag óf er wapens moeten worden afgeschaft, maar vooral om de manier waaróp dat moet gebeuren. 'Als je eenzijdig kernwapens wilt weg doen worden de onderhandelingen zin loos', aldus Bolhuis. Bert Krijger bleek het daarmee geheel eens te zijn. Hij vond overigens dat deze zaken niet in de raad thuishoor den. 'Wij zijn op dit punt niet bevoegd, we hebben ook geen mandaat van onze. kiezers. We hebben ze in ons pro gramma daarover niets beloofd, dus wij zijn niet van plan om daar diep gaand over te gaan praten'. koudwatervrees Van Gelder verweet Bolhuis en Krijger in dit verband 'koudwatervrees'. 'Op het grondgebied van Soest ligt een forse militaire basis. U kunt niet vol houden dat dat het beleid niet beïn vloedt. Bovendien zijn het zaken die iedereen aangaan'. Hij merkte op dat het hem ontgaan was waarom de ge meente Soest niemand mocht afvaar digen naar de omstreden burgemees tersconferentie. Bolhuis merkte op dat deze kwesties zeker geen taboe waren. 'Er is toch over gepraat?' Hij wees er fijntjes op dat de motie van maart 1982, waarin de raad een uitspraak over deze kwestie heeft gedaan, letterlijk dezelfde tekst had als een motie die in de kamer was ondersteund door (toen nog) regerings partij PvdA, maar dat de Soester PvdA deze niet had onderschreven. Van Gel der reageerde daarop door te zeggen dat hij niet wist waarom dat gebeurd was, omdat zich dat 'voor zijn tijd' had afgespeeld. De heren werden aan het eind van de avond beloond met een fles en een warm applaus. Kapsalon n goed verzorgd kapsel voor HAAR en voor HEM Steenhoffstraat 53 - Soest - 02155-21433 Gedeputeerde Staten van Utrecht heb ben besloten om via de gemeente een bedrag van 105.000 gulden beschikbaar te stellen als bijdrage in de kosten van het verplaatsen van wasserij Haf kamp, nu gevestigd op de hoek Beetz- laan-Nieuwstraat, naar het nieuwe in dustrieterrein Nieuwe Gracht. Wasserij Hafkamp zal worden ver plaatst in het kader van de Bijdragere geling Milieuhinderlijke Bedrijven in de woonomgeving. Het bedrijf, waar ongeveer twintig mensen werkzaam zijn, probeert al geruime tijd een ge schikte nieuwe vestigingsplaats te vin den. Lange tijd is sprake geweest van verhuizing naar Bunschoten. Nu is met het gemeentebestuur van Soest over eenstemming bereikt over verhuizing naar het nieuwe industrieterrein. De totale kosten van de operatie worden geraamd op 905.000 gulden. Na aftrek van de opbrengst van het bestaande pand, premies, een bijdrage uit de sa neringsregeling alsmede een tegemoetkoming van de gemeente, resteert nog een tekort van 105.000 gul den. Deze kosten (terreininrichting en hogere huisvestigingskosten) worden nu door de provincie via de gemeente beschikbaar gesteld. Vijftien personen uit Soest hebben vorige week een bezoek gebracht aan de Eerste en Tweede Kamer der Staten Genaraal in Den Haag. Na de ont vangst door de afdeling Voorlichting zag de groep Vrouwen in de VVD Soest/Soesterberg een introducerende diaserie, die een overzicht gaf over het functioneren van de Kamers. In de ver gaderzaal van de Eerste Kamer mocht de groep Soesters plaatsnemen in de bekende banken, alwaar men verder werd geïnformeerd over de specifieke taken van de Eerste Kamer. Na het bezoek aan het werkterrein van de senatoren vertrok het gezelschap naar de Tweede-Kamer, waar men ge zeten op de publieke tribune kennis kon nemen van het functioneren van de Kamer van onze "beroeps" parlemen tariërs. Ten tijde van het bezoek werd het initiatief-wetsontwerp behandeld over de Volwassenenéducatie. De deelnemers toonden zich zó enthou siast na het bezoek aan het hartje van Den Haag, dat besloten werd op korte termijn wederom een bezoek naar de Kamers te organiseren. Mocht u daar ook interesse voor hebben, dan kunt u kontakt opnemen met mevrouw M. van Lidth de Jeude, telefoon: 02155-21942. Op woensdagavond 9 november a.s. is er weer ledenvergadering van de Nederlandse Christenvrouwenbond in de Rank, Soesterbergsestraat 18. Aanvang 20.00 uur. De heer C. Bloe- mendaal uit Maarn komt over Luther vertellen, aan de hand van dia's, avond 9 november a. m v.V\feedestraatt1c tel.12424 Soest Op donderdag 10 november a.s. organi seren de Vrouwen in de VVD Soest/- Soesterberg een koffie-ochtend voor le den en introducees. Een vertegenwoor digster van Vrouwen voor Vrouwen zal tijdens deze bijeenkomst over haar ac tiviteiten vertellen. De koffie-ochtend wordt gehouden ten huize van me vrouw M. Diekman, P. Potterlaan 5 in Soest. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij mevrouw Van Lidth de Jeude. telefoon 02155-21942. Een bewoner van het Scalmeyerpad meldde de politie vorige week de ver nieling van zijn auto-antenne. De schade bedraagt ca. 150,-. in elke samenstelling en uitvoering Onze specialiteit: Levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033 -18747 Herdenking Wapenstilstandsdag Het Comité tot herdenking van den Wapenstilstandsdag hoopt Vrijdag 10 Nov. een herdenkingsavond te houden in „Religie en Kunst' Alsdan zal worden vertoond de geluidsfilm „Niemandsland". Benoemd De heer C. J. Knop, onderwijzer aan de openbare U.L.O., alhier, is met ingang van 1 Jan. a.s. als zoodanig benoemd aan de openbare U.L.O. te Delft. Pax films Maandagavond 6 Nov. brengt Religie en Kunst eenige Super Films. De Strijd tegen de Tuberculose, een wetenschappelijke film van enorm cinematografisch kunnen, prachtige phototechniek en microscopische opnamen. Als tweede hoofdfilm wordt gegeven; Dwars door Zuid-Amerika, in 4 acten. Grootsche opnamen van de mooiste natuurtafereelen. Een schitterend schouwspel. Feestavond Bijzondere Vrijwillige Landstorm Eind vorige week hield de Bijz. Vrijw. Landstorm afd. Soest, haar jaarlijkschen feestavond in het gebouw Religie en Kunst. De Voorzit ter der Plaatselijke Commissie, de heer Slager, heette met een kort woord de aanwezigen welkom, in 't bijzonder den Burgemeester dezer gemeente, die zoo bereidwillig was de hoofdprijzen aan de winnaars uit te reiken. Na de welkomstrede verzocht de voorzitter de aanwezigen staande het Wilhelmus te zingen. Gelijktijdig doofde men in de zaal de lichten, het scherm ging op en door schijnwerpers belicht stond op het podium de Nederiandsche Maagd, geflankeerd door twee boeren, toegerust met spade en geschouderd geweer, voorstellend het embleem van den B.V.L. (Als 'tmoet). Na dit tableau sprak de Burgemeester enkele waardeerende woor den over de B.V.L. en reikte met een toepasselijk woord de prijzen uit. Daarna was het woord aan den heer Mr. Tydsma, kantonrechter te Leeuwarden, die in een kernachtige rede het doel van den B.V.L. ui- eenzette en ieder, die geen lid was, krachtig aanspoorde dit alsnog te worden. Zijn toespraak werd met groote aandacht gevolgd en aan 't eind hiervan mocht hij een welgemeend applaus oogsten. Nu volgde het meer amusante gedeelte van den avond door 't optreden van den goochelaars etc. den heer Larette, is op boeiende wijze het publiek wist te pakken. Zijn kunstgrepen en goocheltoeren werden met spanning ge volgd. Dadelijk na de pauze volgden twee tableaux, waarna woord en daad weer aan den heer Larette was, die evenals vóór de pauze, de algeheele belangstelling had. Te gauw was deze avond voorbij en nam de voor zitter voor de tweede maal het woord. Hij dankte allen, die door hun tegenwoordigheid blijk van belangstelling hadden gegeven en in het bij zonder hen, die door hun medewerking dezen avond zoo hadden doen slagen. Als laatste nummer kreeg men nog een slot-tableau te zien, voorstel lend de Nederiandsche Maagd geflankeerd door acht militairen met gepresenteerd geweer, terwijl de muziek op treffende wijze het Wien Neerlandsch Bloed ten gehoore bracht. Vergadering van Ned. en Oranje Maandag 6 Nov. hoopt bovengenoemde vereeniging haar eerste ver gadering in dit winterseizoen te houden, welke toegankelijk zal zijn voor de leden en geestverwanten. Wij dringen er op aan, dat ook vooral onze jongelui zullen tegenwoordig zijn en bovendien ook onze vrouwen. Wij doen dit met te meer vrijmoedigheid, nu Ds. Alkema zijn beloofde tweede lezing zal houden over het Fascisme. Ieder zal zich nog her inneren de behandeling van dit onderwerp in de vorige winter en de daarbij gehouden besprekingen, waarbij de algemeene wenselijkheid werd uitgesproken, dat Ds. Alkema ons, na de principieele uiteenzet tingen de geschiedenis van het fascisme, ook de praktische kant daar van zou laten zien. Welnu, dit zal dan op dien avond plaats hebben. Dat het belangrijk is, zal dadelijk door ieder erkend worden, en op grond daarvan en de betoonde belangstelling in de vorige vergadering doet ons de verwachting uitspreken dat velen zich zullen opmaken om die vergadering bij te wonen. Er zal natuurlijk gelegenheid gegeven worden tot het stellen van vragen. Waar op dien avond, Maandag, de eenige mogelijke voor den spreker, ons gewone vergaderlokaal altoos bezet is door E.H.B.O. en Donder dags door de Zangvereeniging, waren wij dankbaar dat het gebouw der St. Josef Jongelingen Vereeniging voor ons beschikbaar was. Aan vang 8 uur.

Soester Courant | 1983 | | pagina 5