Alles compleet in één /X4 Wfl Winkelcentrum Overhees feestelijk van start Bram Hoegee'Ik ben een Royce-bakker' Krijgt Overhees de warmste bakker?' ert de Beer, van timmer- an tot zelfstandig r OENSDAG 9 NOVEMBER 1983 SOESTER COURANT PAGINA 13 S Jj 100 gratis parkeerplaatsenH H F K| W j«L_ Hoge taarten vangen veel slagroom' 'De morgenstond heeft een kadetje in de mond' 'Als de hakker van huis is, dansen de broden in de oven' erhees kan de brand er m steken -burgemeester Plomp in WII1KBX€f!TRUni UVtnfltto Al ver voor het officiële tijdstip waarop de deuren zouden opengaan verdrong zich een groot publiek voor de winkel deuren. Slagerij De Bruin was net een paar minuten eerder dan zijn collega's met het openen van de deur. Als eerste kreeg hij bezoek van vele tientallen toekomstige klanten, die een kijkje konden nemen in de schitterende zaak en zich bij die gelegenheid ook achter de toonbank mochten wagen. In tweede instantie was het de heer Robberse die de deuren ontsloot. Ook hier was het een komen en gaan van vele tientallen mensen, die een oog wil den wijden aan de meer dan oogstre lende uitstalling van allerlei heerlijk heden die bij de kaas- en notenwinkel te verkrijgen zijn. De bezoekers wer den onthaald op een drankje en een hapje. Vooral de belangstelling voor de "Prijsslag"-supermarkt was erg groot. Enkele seconden nadat buurman Robberse de toekomstige cliëntèle had binnengelaten, gingen ook hier de deuren wagenwijd open, en verdrong het publiek zich om een rond gang te maken door de winkel. Op ver schillende punten waren allerlei voor proefjes te krijgen van de artikelen die vanaf de volgende dag in de verkoop waren: kaas, krentebrood, nootjes, sa lade, soep, vlees, vruchtesappen en cola. niet duidelijk? Aan Bram kun je 't vra gen. Mensen die brood zelf willen bakken kunnen de grondstoffen bij mij kopen en ik zal ze nog vertellen hoe ze 't doen moeten ook. Hoe meer men sen zelf 't brood bakken, hoe meer mensen zullen moeten toegeven dat 't bakken van brood nog een vak is. Daar om ligt Bram van de supermarkt niet wakker. Aan een prijzenoorlog doe ik niet mee. Alle waar is naar zijn geld. Als ik ga stunten met prijzen dan gaat 't ten koste van mijn kwaliteit. Daar pas ik voor. Ik wil de Rolls Royce onder de broodbakkers blijven. Het is mijn vaste overtuiging dat de klant voor kwaliteit nog altijd geld over heeft. Alles bij elkaar hebben wij straks een produktie van zestig soorten brood. Vloerbrood in tien soorten, zeven tar- we-soorten, muesli-soorten en brood voor mensen die op een biologische of vegetarische wijze eten. Zuiver biolo gisch "lemaire-brood," graan afkom stig uit Frankrijk waaraan geen gram kunstmest aan te pas is gekomen. Graan dat met certificaat wordt gele verd. Bram Hoegee heeft en verwerkt 't. Verder natuurlijk het kleinbrood. Puntjes, bolletjes, echte zuivere vloer- kadetten nog met het zogenaamde "zand" er onder. Elke dag vers lever baar. Brood en broodjes zoals de men sen vroeger er van hielden. Ons brood staat regelmatig onder controle bij het TNO te Wageininge. Een instituut dat op wetenschappelijke wijze keurt. Met minder danb een zeven is Bram nooit tevreden geweest. Mijn rapportcijfers hangen in de etalage, de klanten kun nen het controleren. Bram doet 't an ders dan de meeste van zijn collega's. Hij is onafhankelijk, hij koopt waar hij wil, hij is wat de inkoop betreft nergens aan gebakken. Bakker Bram gaat met bakker Gert- Jan Timmer, net zo'n vakgek als ik, van start. Bakkers met grote handen moet je in dit vak hebben om het brood te kunnen kneden. Verder een chauf feur die de broodjes-zaken en andere horecainstellingen gaat bedienen. In de winkel gaat Bram's vrouw Gerrie samen met Candace No-An-Joe de ver koop ter hand nemen. Met z'n allen mikken wij op het publiek van Over hees en directe omgeving. Bij elkaar ongeveer 7000 mensen. Ter voorko ming van ieder misverstand: Bram houdt zich bij zijn vak en stort zich niet in salades of vergelijkbare produkten. Daar heeft Soest zijn eigen specialisten voor. En omdat Bram nog een klein beetje Fries bloed in de aderen heeft is hij gespecialiseerd in de vervaardiging van Fries suikerbrood. Ook dagelijks te koop, maar gratis ter beschikking gesteld voor de ouders die er een baby bij hebben gekregen. Iedere week gaan wij naar de burgelijke stand om de "Bram is 37 jaar. Zijn voornaam staat voor Hoegee. Hij komt oorspronkelijk van de Veluwe af. Heeft een groot deel van zijn jeugd in Amsterdam doorge bracht, waar zijn vader bakkerszaken had. Een zoon dus afkomstig uit een echte bakkersfamilie. Wij waren thuis met zeven jongens. Vijf daarvan zitten in de wereld van brood en banket, de twee anderen vallen er net buiten. Van mijn 12e tot mijn 16e in de bakkerij van mijn vader in Hollandse Rading ge werkt, in het hartje van Amsterdam mijn verdere vakopleiding gevolgd. De bank en de trog waren toen nog de be langrijkste leermiddelen. Voor mijn militaire dienst als leerling in Hilver sum en Huis ter Heide gewerkt. Na het afzwaaien kon Bram eindelijk serieus beginnen. Het werd een lange aanloop. namen en adressen van nieuwe wereld burgers op te vragen. Dezelfde dag wordt het Friese suikerbrood als tradi tioneel geschenk thuisbezorgd. Maak wat Bram betreft niet uit waar ze in Soest wonen. Net als de kwaliteit van het brood is ook het suikerbrood het terughalen en in ere herstellen van een ambachtelijke traditie. Het ambacht, daar is alles bij ons op gebaseerd. Op de rol van mijnheer Verkade na komt er bij mijn geen fabrieksprodukt in de K.,i i winkel. En zelfs dan nog is het verschil warme bakker, in kwaliteit tussen de produkten van de heer Verkade en Bram te proeven. Ik ben een echte ouderwetse bakker, ik wil 't blijven. Waarom? Gewoon omdat ik er trots op ben." de bedrijfsleiding van Jac. Her- 's Prijsslag in Overhees. de Bruin hield een geslaagd Huis in Overhees. Sinds vorige week woensdag is in het modernste winkelcentrum van Soest, in Overhees, de verkoop van start gegaan. Het betreft hier de "Prijsslag"-super- markt van de firma Jac. Hermans, de keurslagerij van de heer Jac. de Bruin en de kaas- en notenwinkel van de firma Robberse. Dinsdagavond hielden de ane snelste ondernemers een feestelijk "open huis," dat door honderden Soesters, ui teraard vooral uit de directe omgeving van het winkelcentrum, werd bezocht. In de "Rademakerstijd" met Henk v.d. Flier (1. op foto). I De vrouw van de warme bakker. De feestelijke opening werd later op de avond opgeluisterd door een optreden van de de showband, compleet met het majorettenkorps van de Soester mu ziekvereniging PVO. Namens het gemeentebestuur was het loco-burgemeester Plomp die de felici taties overbracht aan de bedrijfslei ding van de firma Hermans, de heren Macaré (bedrijfsleider) en zijn eerste assistent, de heer M. Dijkshoorn. In de komende tijd zullen ook de res terende winkeliers hun zaken openstel len. Op 30 november a.s. vindt dan de officiële opening van het gehele winkel- Grote belangstelling was er ook voor de nieuwe vestiging van de firma Rob berse. centrum plaats door wethouder drs. J. Menne. de Beer en zijn echtgenote Joke de -Wolfsen hebben 't dan toch maar elkaar gekregen. In het straks plete winkelcentrum Overhees zijn met sigaren - sigaretten - tijd- iften - foto-inleveradres - Lotto - groot en klein snoepgoed verte- gMwoordigd. Voor Bert de Beer en zijn na hun huwelijksdag de tweede ngrijkse dag in hun leven. Want na de lagere school het bij een I.S. gaat zoeken wil uitkomen op een pacht waarmee het brood op de pk moet komen. Zo verging 't Bert feeer tenminste. Van de 33 levensja- 1 die hij telt heeft hij vijftien jaar als nerman in de bouw doorgebracht. I zou zo zijn gebleven wanneer hij de fikere bui van de recessie niet boven bouwwereld had zien hangen. Het jrd wikken en wegen, om tenslotte te iluiten een volkomen andere koers jgaan varen. Opnieuw naar school ^Deinde vestigingspapieren te gaan gialen om als zelfstandig onderne- een sigaren- en sigarettenwinkel feaan beginnen. Overhees moet de fa- fiie de Beer een nieuwe toekomst fin bieden. Een sprong in 't duister, Jten met Vrouwen Fortuna, of heel «er van jezelf zijn? Het heeft van les iets weg. Bert de Beer en Joke i zeker niet over een nacht ijs ge- kn. Tenslotte kwamen ze tot de con- fisie dat het steeds groeiende Over- jes best een speciaalzaak in sigaren ■sigaretten kon gebruiken. In samen- jgrking met de M.B.O., een dochteron- neming van de N.M.B., gaan ze be- Winkelier Bert mag dan een fikomen nieuwe wereld binnenstap pen. zijn vrouw weet sinds vele jaren wftt verkopen is. Ze was werkzaam bij s&gerij Van Salm en slagerij Van Asch en deed aan klantenbinding bij Van gtm's Supermarkt. In de dagen die de opening voorafgaan is het echt- ar De Beer dagelijks op pad om zich (oriënteren in een voor hen nieuwe fereld. Ze nemen er de tijd voor, laten zich adviseren en zijn er van overtuigd dat het aangekochte assortiment up to date is. "Wij kunnen ons met recht een speciaalzaak in sigaren, shag en siga retten noemen", is de mening van Bert's echtgenote. "En," voegt Bert er aan toe, "er zijn meer poten onder de zaak gestoken. Belichte foto-rolletjes kunnen in de toekomst bij ons worden ingeleverd. Wij zorgen voor snelle ont wikkeling en prima afdrukken. Alle gangbare tijdschriften voor groot en klein zijn bij ons verkrijgbaar. Wij denken er aan een kleine afdeling speelgoed in te richten, terwijl niet-ro- kers uit een grote verzameling snoe perijen kunnen kiezen." Wij schreven 't reeds: Bert en Joke de Beer zijn bij hun nieuwe keuze niet over een nacht ijs gegaan. Toelichtende verklaring van Bert de Beer: "Overhees is een groeiwijk. De zaak, zoals wij die gaan beginnen, is er nog niet. Wij hebben, en ik zeg dat in alle bescheidenheid, een grote aanhang. Joke en ik zijn geboren Soesters. Wij hebben de indruk dat die aanhang ons niet in de steek zal laten. Nee-verkopen zal er bovendien niet bij zijn. Alles wat op het gebied van siga retten - sigaren en shag gangbaar is hebben wij in voorraad." Dat het oude beroep van timmerman de nieuwe on dernemer goed van pas komt blijkt in deze dagen. Weliswaar moet hij bij de inrichting van zijn nieuwe zaak veel uit besteden, het timmermanswerk neemt Bert met grote inzet en vakkennis ge heel voor eigen rekening. Daar komt geen buitenstaander aan te pas. Aan de presentatie zal er dagelijks tussen 9.00 en 18.00 uur (maandagmorgen gesloten) niets ontbreken. Verloopt alles volgens plan dan ziet u Bert de Beer vanaf don derdag 17 november a.s. achter de toonbank van zijn nieuwe speciaalzaak. De timmerman die het als sigarenwinkelier gaat proberen, met echtgenote Joke op de achter grond. Overhees moet de schoorsteen laten roken. Een groot vakman, een groot zaken man. Als ik weer bij hem zou willen be ginnen zou Ik er zo terug kunnen. Dat laatste zal nooit gebeuren, want Bram koos voor het zelfstandig ondernemer schap. Op zeer bescheiden schaal wor den wij concurrenten. Zo'n grote als hij zal ik nooit worden. Hoeft ook niet. Bert de Beer, van timmerman tot siga renwinkelier. Toen ik bij Ben Rademaker wegging wisten'wij, ruim vier jaar terug, dat Overhees gebouwd zou worden. Wij hebben er niet op gewacht, sloten een huurkontrakt af en zijn aan de Brink laan in Bussum begonnen. Het was een 5-jarenplan. Hard werken, je alles ont zeggen om straks in het Soester Over hees een nieuwe definitieve start te kunnen maken. Het werd een droom die uitgekomen is. Bussum wordt nu afgebouwd, Soest wordt letterlijk en fi guurlijk opgebouwd. De ovens en ma chines worden opslagen of gerevi seerd, alles is er op gericht "de warmste bakker van Bussum" in Soest zijn sukses te laten voortzetten. Wat de bakkerij betreft gaan wij in Overhees iets starten dat nog niet eerder in Soest vertoond is. Het wordt, wat ik noem, een open handel. Als je in de winkel staat zie je hoe het brood wordt bereid, in en uit de oven komt. Bij ons kun je als 't ware op vers brood wachten. Joke de Beer-Wolfsen"Niet over een nacht ijs gegaan." Bijna ieder uur komt er wel een vers produkt uit de oven. De revolutionaire broodbakkerij, maar in feite niets an ders dan een oude bakkerstraditie voortzetten. Vroeg 't bed uit om de klant zo vroeg mogelijk het verse brood te kunnen verkopen. Daarom bij ons in de ochtend en de middag vers brood. De klanten mogen bij de berei ding met hun neus er boven op komen staan. Voor Bram geen probleem. Iets Twaalf jaar lang hard, maar met groot plezier gewerkt bij de grote Radema ker in Soest: Ben. Geholpen de zaak van, klein naar groot te brengen. En dan komt er een dag, dat je je af gaat vra gen waarom je nooit voor je zelf begon nen bent. Je krijgt de kriebels en er ontstaat een stuk onvrede. Weg bij Ben Rademaker. Tot op de dag van van daag heeft hij nooit afscheid van mij willen nemen. Ben zonder Bram, iets wat voor hem niet leek te kunnen be staan. Hij is mijn laatste leermeester geweest. Streng maar rechtvaardig.

Soester Courant | 1983 | | pagina 13