scliociiisikcv VAARDERHOOGT t Zwaantje asasü"-"-**- ;reld MET PHILIPS MAGAZINE BEGINT DE KADOMAAND. Vrijwilligers Vakature Bank Gehannes Geslaagde expositie van 'De Vriie Vogels' Nieuwe geluiddemper voor Amerikaanse Luchtmacht op vliegbasis DOE-HET-ZELVERS DE KLOK GLASSTERKTE VASTSTELLEN KAN ZÓ cmm BETAMAX VHS - VCC kontoor effkientv Guur weer buiten? "PAGIK^ IWOENSDAG 9 NOVEMBER 1983 SOESTER COURANT PAGINA 15 'ortemonnee gestolen Verzet van PvdA tegen plan Parklaan STAAT ERACHTER tv. Weedestr. 78 - Tel. 17253 Fietsend meisje gewond voor Wat doen we in november (deel 1) -i Rondje Soest Jleen voor mannen Jver mannen en rouwen leen voor dames Met een voetWij doen het met de modernste apparatuur. En kies vele soorten glazen, ook uit de onbreekbare "glazen" (kunststof) Lichter en voor sportmensen veiliger. f mv\nu^" lazen. Dffstraat informaties /at rond Soest en o: VIDEOTHEEK NW. BAARNSTRAAT 25 BAARN - 02154-21781 OPEN van 14.00-19.00 uur Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 COMPUTERSUPPLIES Discettes Discette opbergsystemen Opbergbanden Kasten Dan is het echt weer zo'n avondje om heerlijk te genieten van één van die uitgebreide, winterkost- schotels (v.a. f 9.75). Hoewel uit het jaarverslag van de Vrij willigers Vakature Bank geconclu deerd mag worden dat bemiddeling tussen organisaties en vrijwilligers voorlopig de voornaamste doelstelling zal zijn, wil dat zeker niet zeggen dat er geen plannen bestaan om ook andere aktiviteiten te ontwikkelen. Men denkt bijvoorbeeld aan het opzet ten van kleinschalige projekten en het geven van kursussen. Het ontwikkelen van een biologische groente/fruitkwe- kerij een glasrecyclingsprojekt, een sollicitatiekursus e.d. lijken uitvoer baar. Om een indruk te krijgen hoe groot de animo is onder groepen van de Soester bevolking ten aanzien van deze plannen, wil men naast de eerder ver zonden enquêteformulieren aan bij de VVB ingeschreven deelnemers, geïn teresseerden verzoeken onderstaande coupon ingevuld te zenden aan de Vrijw. Vak. Bank, Steenhoffstraat 46. U kunt uw voorstellen en suggestie's ook persoonlijk kwijt dagelijks van 10.00 -12.30 uur en 13.30 - 15.30 uur, uit gezonderd op woensdag. Telefonisch bereikbaar onder nr. 12630. Wegens plaatsgebrek zijn deze week een klein aantal vakatures voor publikatie be schikbaar. Voor diverse funkties kan de Alge mene Radio Omroep Soest vrijwil ligers plaatsen. Voor het leiden en be geleiden van peuters, wordt door peu terspeelplaats gezocht naar enige be kwame medewerksters. Om tuin geschikt te maken voor expo sities en voor het opknappen van expo sitieruimte zoekt kunstcentrum een aantal gemotiveerde vrijwilligers/- sters. Bejaardencentrum wil in kon- takt komen met gastvrouw voor de rekreatiezaal. Aan Vrijw. Vak. Bank, Steenhoffstraat 46, 3764 BM Soest Naam Adres. PlaatsTelnr. Wenst inlichtingen over vrijwilligerswerk Heeft belangstelling voor: (soort werk) soort projekt Eigen suggestie 'De woatertóre wordt woning,' sting d'r in de Soesder. Doar stoa 'k vaan te kieke. En daat hek vrogger ok aal edoan, toeng die ebouwd wier. Moar daat waas kieke 'noar' en niet 'vaan,' en doar zit wel zö'n haalve eeuw tusse. Toen 'k nog un jochie waas, doch ik aal- tled daat die heule töre vol met woater zaat, waant daat haad me voader me wies emoakt. Die zee wellus meer vaan die dinge en daan mos je laang denke of 't woar waas. Ak laangest die poal woater kwaam, waas Ik aaltied baang daattie op un keer zouw baarste astie te vol roakte. Daan zouw d'r effe un plens woater vaalle. Zuk noodweer haajje daan nog nooit op Soest meeje- moakt. Moar 't is aal die vieftig joar goed egoan. 't Ding is ok nog noöit lek eweest, 'k het t'r te min gs te noöit un loodgieter an 't waark ezien. En noeng is die woatertöre te koop. Leeg te anvoarde en droög op te levere. Hier en daar ken nog un plaasje legge, moar doar mojje niet over vaalle. De gemeengte wouw d'r niet an. Ut wier ze wel angeboje, moar ze haadde weer geejn cengte in kaas en toeng is de haandel an d'r neus veurbie egoan. Haarstikke jaammer, doch ik. Doar hebbe ze toch un mooie kaans loate leg ge, jonges! Mojje us effe noagoan. Drie verdie- pinge zitte d'r in daat steejne gevaal. Haajje zo weer drie aafdeling vaan ge- meengtedienste in kwiet kenne roake. Ze ben d'r bie ongs toch ommers op uut om aalle aafdeling, zo veul as 't moar kaan, over heul Soest uut te smere? D'r komt nog geejn school of lokoal leeg of ze stoppe d'r verdeed weer un stel aambtenoare in. Voortemee kom me we nog vaan die maanne te kort, zo baar veul ruumte komt t'r vrie! En waat wijje noeng nog mooier as zö'n hoge kommaandotöre op Soest, om aalle gemeentelukke baarraakke- kaampe en schoöllokoale in de goate te houwe. De gemeengtebojes worre törewaachters. Ze kriege roadaar Dove op ut daak en die geeft doaluk en pre cies an as t'r aargus waat an de be groting maankeert. Eejn verdieping loager kaajje heul maakkeluk een rongde-toafel-kon- ferentie houwe. Daat paast goed in 't gemeengteprofiel. Daan krieje maak- kelukker plaanne rongd. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, houwt de benejeverdieping moar as kaantine an, doar zaalle nog wel un 'poar aaftaapkroane zitte. Scheelt aal- weer in de inrichtingsbegröting. HANNES VAN DE NENG. ejch meuw uusn-nouse tgeiuiaaem- per) voor het proefdraaien van vlieg tuigmotoren werd vorige week op Camp New Amsterdam officieel in ge bruik genomen door de kolonel Charles Price, plaatsvervangend commandant 32TFS, en kolonel J. W. A. Boudens, commandant vliegbasis Soesterberg. Het proefdraaien van de motoren van de F-15 gebeurt in het nieuwe hush- house achter gesloten deuren, hetgeen een aanmerkelijke vermindering ople vert in geluid. Het is weer een belang rijke stap vooruit voor de voortdurende inspanningen van de Amerikaanse luchtmacht om geluidsoverlast bij vliegtuig-onderhoud zo veel mogelijk te beperken. Het hush-house is een stainless steel» constructie, ontworpen door Aero Systems Engineering Corporation uit Crocker, Texas (V.S.). De Amerikaan se luchtmacht heeft een contract met Aero Systems voor een aantal van deze geluiddempers, waarvan er zes voor Europa bestemd zijn. Zo staat er reeds een hush-house op de vliegbases Bit burg, Hahn en Spangdahlem in West- Duitsland en Torrejon in Spanje. Het laatste hush-house wordt geplaatst op de vliegbasis Lakenheath in Engeland. In het nieuwe hush-house gebeurt het proefdraaien van de motoren achter gesloten deuren, dat wil zeggen dat het vliegtuig erin wordt gereden, waarna de voordeur in het gebouw weer dicht gaat dit in tegenstelling tot het oudere type geluiddemper, waarbij een vlieg tuig slechts met de staart in de geluid demper werd gereden. Het geluid in de nieuwe geluiddemper wordt gedempt door een systeem van lucht en geluid absorberende panelen, die zich in de ruimtes bevinden aan de linker en rechter kant van het gebouw. Deze ruimtes hebben openingen aan de buitenkant van het gebouw en aan de binnenkant deuren die leiden naar de testvloer. De testvloer zelf is ongeveer 19 meter breed, 23 meter lang, en 9 me ter hoog. De wanden en plafonds zijn bekleed met stalen matten. Vijf deuren aan beide kanten van de testvloer lei den naar de geluiddempende ruimtes. Aan de achterzijde van de testvloer is een ongeveer 19 meter lange uitlaat- tunnel, eveneens bekleed met stalen matten, met een opening aan het uit einde. Arie Wandelaar lij een bezoek aan de nieuwe super- larkt in Overhees raakte een inwoon- ;er van Soest haar portemonnee kwijt. :ij het inpakken van de boodschappen ïad zij zich even omgedraaid en daar door de portemonnee uit het oog verlo ren. Deze bevatte niet alleen een be drag van 75 gulden, maar ook een giro- sas. Zij deed aangifte van diefstal. „De vorige gemeente waar u werkte, schetste u in 1948 als „betrouwbaar en rechtschapen", vertelde wethou der drs. Jan K. Menne (CDA) vorige week in de commissie financiën de heer A. Weeda, die volkomen ver rast werd door de woorden van de wet houder. De heer Menne citeerde uit de annalen van de gemeente Soest en nam op deze manier afscheid van de finan ciële ambtenaar, die na 35 jaar de dienst gaat verlaten. Sinds 1970 is de heer A. Weeda de comptabele van de gemeente Soest en ondertekent hij alle belasting aanslagen die de burgers elk jaar ont vangen. De heer Menne dankte hem namens de commissie voor het voor treffelijk werk, dat hij verricht heeft in dienst van het gemeentebestuur en bood de pensioengerechtigde een "Kruukje Melm" aan. De commissie hield een korte verga dering, ging akkoord met de financiële consequenties van het nieuwe Ram penplan en hechtte zijn goedkeuring aan het bouwrijp maken van het plan Parklaan. Alleen Raymond van Gelder (PvdA) verzette zich namens de hele fractie hiertegen, omdat in de exploi tatie-opzet een verlies dreig van 70.000 gulden en het bestemmingsplan nog niet is goedgekeurd. Let maar op de bus. Straks ont vangt u 't Philips Magazine, vól cadeau tips, vól kansen om cadeaus te winnen, van videorecorder tot wasautomaat- Ja... Philips Magazine is een sur prise op zichzelf. Een zéér lezenswaar dig tijdschrift, gratis en voor niks! Met boeiende artikelen. Over onze vaderlandse en toch buitenlandse kookkunst, een heerlijk verhaal vol heerlijke recepten. Over Terrahawks, 't nieuwe spannen- de videospel, dat het bij ons helemaal maakt! Over de sfeer van'n popconcert, die je zelf kunt maken met de draagbare studio, de Sound Mixer Booster. Over de thuisbioscoop, de manier om je fa voriete filmster in huis te halen. Over de nieuwe haarmode, atoomklokken, afstandsbediening, luidsprekers en nog véél meer. Let dus op uw brievenbus. Dan kan de feest maand beginnen... rf,Ubi\ScVi°ernaket' PHILIPS Op de Steenhoffstraat deed zich vorige week een aanrijding voor tussen een 69-jarige automobilist en een 17-jarig meisje uit Baarn. De automobilist wilde de Kruisweg inslaan, maar ver zuimde het meisje, dat over het fiets pad kwam aanrijden, voorrang te ge ven. Zij kwam ten val en werd per am bulance naar Zonnegloren overge bracht. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt De mfiand november biedt doorgaans niet veel mooi weer, dus laten we van het goede weer dat er is dankbaar gebruik maken om de tuin voor de winter nog wat op orde te brengen. Afgestorven een jarigen worden uitgetrokken en eventueel vervangen door tweejarigen als violen, vergeet-mij-nietjes, muur bloemen etc. Vooraf spitten we de leeggekomen grond eventueel door met tuin-turf en wat compost om deze weer in conditie te brengen. De struikrozen worden even tueel "gekapstokt" d.w.z. we snoeien alle takken op een hoogte; ±60 cm. (kniehoogte). Noodzakelijk is deze snoei niet, maar verzorgd staat het wel, De echte snoei passen we natuurlijk niet eerder toe dan half maart. In deze tijd kunnen we ook nog volop ro zen planten. Een in de herfst geplant exemplaar zal in het voorjaar al direct een goede hergroei verto nen. Nadat we eventueel de rozen op een hoogte hebben afgesnoeid, kunnen we ze aanaarden. Rond om de rozenstruik brengen we een klein heuveltje grond aan, zodat de oculatie (plaats waar de rozen struik aan zijn wortels is vastgehecht) beschermd is tegen winterse koude. Vaak is het zelfs nog slimmer om in plaats van grond compost te gebruiken om aan te aarden. Als we dan in het voorjaar de aan aarding verwijderen kan de compost tevens als voe ding dienen voor het komende groeiseizoen. Op het gebied van bladverliezende bomen en heesters vin den we momenteel het grootste assortiment op de tuincentra. We kunnen nu dan ook volop planten; dit kan overigens de hele winter door als het maar niet vriezend weer is. Het is nu ook een ideale tijd voor het planten van vruchtbomen, iets wat toch eigenlijk een wens van haast iedere tuinbezitter is; het is im mers erg leuk om fruit uit eigen tuin te nuttigen, of dat nou een peer, appel of pruim is. Veel ruimte hoeft het niet in te nemen, want prak tisch alle fruitbomen worden tegenwoordig in struikvorm gekweekt. Dit houdt in, dat de boompjes maximaal zo'n 2,5-3 m. hoogte behalen en een breedte van 1.50 m. Belangrijk voor een goede vruchtzetting is de bestuiving. Veel fruitrassen vooral bij appel, peer en kers zijn niet zelf bevruch tend, zodat meerdere rassen moeten worden aange plant. We dienen hier bij de aankoop van fruitbomen (ter dege) rekening mee te houden, om teleurstelling te voorkomen. Als we bijvoorbeeld alleen een "Golden Delicious" appelboom aanplanten, zal daar in prin cipe nooit fruit van geoogst kunnen worden (of er moet toevallig een juiste verstuiver in de nabije omge ving aangeplant staan). Voor een goede bevruchting zullen we een Cox orange "Pippin" of een "James Grieve" moeten bijplanten. Het is nu ook een geschikt tijdstip om ons eens te verdiepen in de mogelijkheden van besdragende heesters. De meeste bloemen zijn in deze tijd allang uitgebloeid, en zelfs de latere bloeiers als herfst- asters, zilverkaars, hersftchrysanten en dergelijke hebben hun beste tijd nu gehad. Door nu gebruik te maken van besheesters kunnen we het zomerseizoen a.h.w. nog weer verlengen. Door hun bessen geven ze n.1. kleur in de tuin tot diep in de herfst en soms zelfs gedurende de winter. Enkele voorbeelden zijn de parelbes met zijn grote bessen in wit, rose en rood, de prachtbes met zijn trosjes helderpaarse vruchtjes en bergthee, een wintergroen bodembe- dekkertje met helrode bessen. Ook de Japanse Skimmia en de verschillende sneeuwbessoorten vor men een lust voor het oog. en kinderen lalen en een tan. U hoeft ier te halen, ir plaats een me belang- ng en gezin. Ie bon in en "Plaats een igen kring", ïn of u onze ijdrage wilt iet een een- i.77.67 t.n.v. Is, Vlijmen. De heer Plomp opent de tentoonstelling door het lint voor de tentoonstellings zaal door te knippen. een bijna onmenselijke prestatie heb ben verricht en gewerkt hebben als paarden om alles van de grond af op te bouwen', aldus de heer Ten Hoedt. Hij hield de leden voor, dat de vereni ging 'een bestuur heeft dat klinkt als een klok'. Naast zijn mede-bestuursleden be dankte de voorzitter de gemeente voor het beschikbaar stellen van een prijs; de vier keurmeesters, de zuster verenigingen die kooien afstonden, en allen die aan de totstandkoming van het fraaie programmaboekje hadden meegewerkt. Het eerste exem plaar daarvan, met op de omslag een pentekening van De Borg, overhandig de hij aan Borg-directeur G. Gjaltema. Wethouder Plomp stelde vast, dat het actieve bestuur van De Vrije Vogels zichzelf niet heeft opgesloten in een kooitje, maar als vrijë vogels is rond gevlogen om de vereniging meer leven in te blazen. Hij wenste de vereniging veel succes met de eerste officiële ten toonstelling, waarvoor zeventig pro cent van de leden vogels hebben in gestuurd. ■mhhhmmVAN WEEDESTRAAT17A - SOEST - Telefoon 02155-171 ndicapt kind n. Stuur mij laakt op uw Even met Arie terug naar woensdag E november. Wat een ellende op de ireld. Feyenoord verloren. En hoe! n de tijd dat de mensen nog naar Rot- dam gingen wanneer Coen Moulijn 1 aangekondigd hoogst persoonlijk _j stadionverlichting te zullen ontste ken had zo'n Europa-Cup wedstrijd iets weg van een nationale feestdag. Kom ar nu eens om. De NOS toont geen ^langstelling voor een directe uit- nding, krap 50.000 mensen zijn be- ■eid er geld voor neer te tellen. Na Den Haag Vandaag" wordt om 23.00 „Rotterdam-Zuid Vanavond" de liskamer binnengebracht door een esentator die er volgens Arie's waar neming vanuit gaat dat azijn niet zuur jenoeg kan zijn, en dat wij 't drankje, f wij willen of niet, nog zullen moeten (roeven ook. Voor wij die avond voet- al te zien kregen moesten er zo no- Ug een aantal misselijk makende rel len in de huiskamers worden thuisbe- sorgd. Het nut daarvan ontgaat Arie <eheel. Een preventieve werking gaat niet van uit, hoogstens jaagt het hensen bij de beeldbuis weg. Arie's ligen Marie was er een van. Ze ver- os de vrede van de slaap voor oor- bgsgeweld op een Rotterdams voet- alveld. En dat terwijl ze in vroeger Ijden bij hoogte en dieptepunten van kjax en Feyenoord het programma pet hartige hapjes en pittige drankjes ijstte. Die avond, wat de aktuali- jeit betrof, opgewarmde hapjes, met Utzondering van Sparta, slecht van naak. Voetbal, dit keer buiten de lij nt als oorlog, voetbal binnen de lij nen als amusement. Hand in hand zo gezegd. Zijn er eigenlijk nog wel leuke ngen voor de mensen? Nou die zijn er nog. Dicht bij huis zelfs. Naar aanleiding van Arie's lofzang op "e damvereniging Soest - Baarn (DVSB) ireeg hij een plezierig bezoekje van en zeer enthousiast schaker van de tester schaakvereniging. De man s zo verstandig Arie niet over te ha- jen het dammen in te ruilen voor het «chaken, maar bezorgde een alleraar digst boekje uitgegeven t.g.v. het 60- jarig bestaan van de Soester Schaak club. Fraai van illustratie, met ju weeltjes aan teksten, samengesteld schaaksters en schakers die we- ijks voor hun favoriete denksport ien avondje vrijmaken, liet als bij DVSB dringt ook bij de Soes- W Schaakclub de emancipatie door, alleen op beide velden kan er nog meer bij. Omdat het boekje, getiteld "Soes- Ter Schaakzang", voor zover Arie he iend uitsluitend binnen het bereik van tester schakers ligt, wil Arie niet- jchakers, mogelijk de geïnteresseer den van morgen, iets van de sfeer la- pen proeven die er uit spreekt. Daar gaan we: e verliefde loper chwie bevrijdt mij uit mijn lijen? Jc sterf aan een gebroken ha rt. fiooit zal ik met haar kunnen vrijen, pnt ik ben wit en zij is zwart. En dan deze: verspel Kijk sprak een schaker uit Geleen, een stuk pakken zie 'k geen been. Iiijn ega ziet dat echter wel, ]oor haar is schaken overspel'. n te besluiten: Jrobleem men schaker, een hele bekwame, mng laatst een alleenstaande dame. foen had hij één probleem: aar moest hij met haar heen? \ant hij leefde al met iemand samen. 'e is van mening dat dit unieke boekje |ieer aandacht verdient dan het nu ijgt. Hij is op zoek naar een geïnte- fesseerde uitgever. Mocht dat lukken, i hoort de Soester Schaakclub nog San hem. In ieder geval bedankt voor e alleraardigste attentie. ndat er geen geld beschikbaar was i Soest en Soesterberg te "verkopen" jerdween de zeer aktieve Soester VVV ind vorig jaar uit beeld. De vereni ng, geboren in 1906, veranderde in ien stichting, 't geheel leek op sterven i dood. Leek, want Soest zonder VVV l iets als een cocktail zonder cham- agne. Begin volgend jaar kan de jatiënt aan het gewenste herstel be- Aangezochte vrijwilligsters de Soester VVV nieuw leven in- Daardoor is het mogelijk dat in '84 dagelijks tussen 11.00 en uur In het gebouw aan de Steen- alles en nog rond Soest en omgeving kunnen opmerkelijk initiatief, resultaat besprekingen tussen de VVV en Soester College van B. en XV. Op merkelijk ook in ander opzicht. Heeft rie 't goed begrepen, en dat moet bant niemand beter dan gemeente- Voorlichter Van Os kan de Amersfoort- Courant waarin Arie 't bericht las, doorlichten, schrijft uitsluitend over "rijwilligsters. Zijn mannelijke vrïj- illigers gedegradeerd tot infantiële otteraars of gestoorde contactarme Bwergen die niet boven de toonbank litkomen? Emancipatie is leuk, ai zijn Br volgens Arie grenzen aan. Met het bekendmaken van de eerste prijswinnaars en het doorknippen van een lint heeft loco-burgemeester drs. O. Plomp vorige week donderdag in het dorpshuis De Borg de eerste ex positie van de vereniging van vogel liefhebbers De Vrije Vogels officieel geopend. Yolanda Jaspers, dochter van de tentoonstellingscommissaris, bood de heer Plomp de schaar aan. Begeleid door voorzitter H. ten Hoedt maakte de wethouder vervolgens een rondgang langs de kooien. De eerste prijs bij de stammen ging naar H. ten Hoedt; stellen J. Engels man; pigment M. Radstok; vetstof G. van de Akker; tropen en bastaards H. Altena; grote en grasparkieten I. Antonis; generaal S. van Soeren; der by G. van Akker, Dameskampioen werd mevrouw Truus van Leeuwen kamp, jeugdkampioen J. Bok. De prijzen werden zondagmiddag uit gereikt door de districtsvoorzitter van de: Nederlandse Bond van Vogellief hebbers, de heer C.vianLunteren: In zijn openingswoord zei voorzitter Ten Hoedt dat De Vrije Vogels iets te langzaam naar zijn zin is uitge groeid tot een echte vereniging. Dat het nu zover is, dankt de vereni ging vooral aan de bestuursleden, 'die door Arie Wandelaar net bloklet- sturen aan woordnum- len. iag wel).

Soester Courant | 1983 | | pagina 15