r Opvallende artistieke happening linde problemen in Chr. ichoolvereniging in zicht? Uw Hülsta design. ibiiNNENhuis Meningen van lezers Nederlands Bach- Ensemble opgericht Eet-wijzer 'Turkije een fascistisch getint regime' Seat Star is born mHBhb WOENSDAG 9 NOVEMBER 1983 SOESTER COURANT PAGINA 17 Presentatie dichtbundel Jan Visser: kandidaatstelling voor nieuw bestuur vrijwel rond Oommissie R.O. akkoord met sporthal-initiatief Lezing met dia's over Borobudur nnnniTryi Open brief aan mevrouw Von Lippe-Biesterfeld Open Brief aan Ton en Ellen voedingsrubliek met tips en informatie door Ceiestine Schotanus, diëtist Kamerlid in Soest: Wessel-Tuinstra (D'66) WÊÊÊtBBKHSBÊSÊÊ de op zichzelf niet oepaald flon- lerend te noemen culturele historie Iran Soest heeft zich afgelopen zater dag een in veel opzichten opvallend ar- jistiek gebeuren voorgedaan, dat ge- just mag worden beschreven als een pappening van uitzonderlijk gehalte. Alles draaide daarbij om de presenta tie van de nieuwe poëziebundel van de Boester dichter/leraar/politicius Jan Visser, onder de titel "Daglicht - Nachtlicht," die het officiële licht aan schouwde in de Hasselaerzaal van kas- ;eel Groene veld in Baarn. Aanvanke lijk was het de bedoeling dat Herman Verbeek, oud-voorzitter van de PPR, öe bundel met enig ceremonieel teii Sloop zou houden. Verbeek moest het «venwel laten afweten, omdat hij enige Tlagen tevoren in zijn woonplaats Gro- Ihingen onwel was geworden en plotse ling in een ziekenhuis moest worden Opgenomen. Robert Drost uit Hilversum, een vriend van de dichter, had de plaats van Her- nan Verbeek op het laatste moment in genomen en hield een korte, maar boei ende causerie over werk van Jan Vis ser in het algemeen en de nieuwe bun del in het bijzonder. 'Poëzie is een een zame strijd in het grensgebied tussen Öag en nacht.' aldus Robert Drost, sprekend over de achtergronden en de totstandkoming van Vissers derde bun- Hel (na "Klaarwater" en "De Katha ren komen"). De presentatie, die werd bijgewoond gloor een zó groot aantal vrienden en bekenden van de dichter dat de zaal pitpuilde en zelfs een aantal mensen puiten de deur moest toehoren, kende Jook een muzikaal gedeelte. Met bege leiding van Anna Böker (fluit) en Mar- jgaret Urquhart (gambawas het Mark Drost die twee originele alba's gProven^aalse 'wachterliederen, waarvan de thema's ook door Jan Vis ser in zijn gedichten zijn verwerkt): ['Reis glorias" en "Gaite de la tor," ivaarin het wachter-Leitmotiv "Ades [sera 1'alba! de wachter waarschuwt öe geliefden die in het geheim bij elkaar jzijn dat de nacht voorbij is en de dage raad aantreedt, duidelijk naar voren Jtwam, "Na dit muzikale intermezzo las Visser feen aantal gedichten uit de nieuwe bun- pel voor, waaronder een vers dat hem persoonlijk het naast aan het hart ligt: Hare Chagall frijn heilige wanden in Nice wen laatste tempel pan licht en kleur. Met z 'n rug naar de mensen hangt zijn Noë de dieren op: Kringloop van wezens \ond het vierkante gat van de ark pat doodloopt in donderblauw. De wereld is geen kunst blaarde aarde te behouden. De bundel "Daglicht r Nachtlicht" is door de poëet opgedragen aan zijn schoonmoeder, Johanna Dumoulin- Groeneveld. ("Ik ben waarschijnlijk de enige Nederlandse dichter die een bundel heeft opgedragen aan zijn schoonmoeder," heeft Visser onlangs opgemerkt). Het was dan ook aan haar dat hij het eerste exemplaar overhan digde. De bijeenkomst werd bijge woond door de Soester wethouders Menne, Oudemans en Kingma en ge meentesecretaris Kruitwagen, alsmede een groot aantal collega raadsleden, die zich na de afscheidsre ceptie van brandweercommandant Groart met grote spoed naar kasteel Groeneveld hadden begeven om de presentatie te kunnen meemaken. De bijeenkomst in Groeneveld kreeg later op de middag een vervolg in Arti- shock, waar niet minder dan veertig kunstenaars hun werken, op Jan Vis sers verzoek vervaardigd naar thema's uit de bundel, tentoonstelden. De opening van de tentoonstelling, die werd bijgewoond door burgemeester Scholten, werd gestalte geven door een opvallende dans van de Amsterdamse danseres en choreografe Willy Verkuil. De bijeenkomst in Artishock werd za terdag afgesloten met een middel eeuwse maaltijd. Het "Wachterproject" is in twee zalen van Artishock te bewonderen en omvat naast schilderijen ook beeldhouwwer ken. De 40 kunstenaars hebben daarin elk op eigen wijze vastgelegd wat de thema's uit de bundel - dag en licht, licht en donker, goed en kwaad, hoop en angst, etc. - bij hen hebben opge roepen. De expositie is dagelijks van 14.00 tot 16.00 uur te zien in de grote zaal (tot 17 november) en de theater zaal (tot 25 november). Op zondag 13 november a.s. zal Jan Visser overigens persoonlijk aanwezig zijn bij de ten toonstelling om de bezoekers te infor meren. De kunstenaars die hun werk in het ka der van het "Wachterproject" in Arti shock exposeren zijn: Corrie van Apeldoorn (Soest), Sander de Boer (Baarn), Ferry Bunder (Hil versum), Mary Byrde (Dwingelo), Teddy Derksen (Soest), Erik van Evert (Amersfoort), Bart Filet (Am sterdam), André Groothuizen (Amers foort), Cok Hees (Baarn), Foekje Hoekstra (Soest), Emiel Hoorne (Avel- gem), Nadjezjda van Ittersum (Soest), Freek de Jong (Soest), Lambertus van de Kooij (Soest), Geerhard Kuipers (Soest), Anna Lenoir (Leuven), Bert 1'Hoëst (Soesterberg), Rob van der Louw (Herwijnen), ALbert Niemeyer (Ommel), Franc van Oort (Klooster buren), Paul Ovink (Baarn), Gerrit Pomp (Soest), Hansje Prinsen (Soest), Jo de Recht-de-Graaff (Bilthoven), Geertje de Roovere (Soest), Thira de De problemen die de Vereniging voor Protestants-Christelijk Onderwijs te koest de laatste twee jaar zeer intens jhebben beziggehouden lijken groten deels tot het verleden te kunnen gaan behoren, wanneer de leden in de alge mene vergadering van woensdag 23 no vember a.s. een nieuw bestuur kiezen. De commissie die zich, in opdracht van Jde ledenvergadering van 5 september ■j.1., gebogen heeft over de kandidaat sstelling voor nieuwe bestuursleden heeft deze opdracht nagenoeg vervuld. Voor de 13 bestuursfuncties heeft men ■een twaalftal kandidaten kunnen ■vinden, die aan de komende ledenver- Igadering zullen worden voorgedragen. ■Op dit moment bestaat nog één vaca- |ture. De commissie heeft zich, gebonden aan |de "verdeelsleutel" voor de kerkelijke ■herkomst van de nieuwe bestuursleden (zoals die was geadviseerd door de "commissie van wijze mannen"), ver- Izekerd van de kandidatuur van 4 leden ■afkomstig uit de Nederlandse Her- Ivormde Kerk, 4 leden uit de Gerefor- I meerde Kerken, 2 leden van de Neder- llandse Hervormde Kerk (Ichthus-ge- Imeente) en 1 lid uit de Evangelie-ge- Imeente "In de Ruimte." I Binnen deze verdeling is plaats voor Itwee bestuursleden uit de Christelijk I Gereformeerde Kerk, maar de com- I missie is er tot dusver slechts in ge- I slaagd uit deze relatief kleine groe- I pering één kandidaat bereid te vinden tot het aanvaarden van een bestuurs- I functie, met wie men unaniem kon in- I stemmen. Het zoeken naar een ge- I schikte tweede kandidaat van chr. ge reformeerde huize gaat overigens ver der. De leden hebben tot op de verga- I dering van 23 november overigens de mogelijkhjeid nog kandidaten voor te dragen, mits dezen ook uit de Chr. Ge reformeerde Kerk afkomstig zijn. De kandidatenlijst voor het nieuwe be stuur luidt (in alfabetische volgorde) aldus J. W. R. Alexander (gereformeerd) J. H. Braber chr. gereformeerd W. Doekes 'In de Ruimte' W Hulsbergen (gereformeerd) mw. J. M. van Hunen-Chaudron (ned. hervormd F. Knol (gereformeerd) mw. mr. T. H. Loeber-Posthuma (ned. hervormd D. van der Pol (ned. hervormd) drs^J. P. J. Lokker (ned. hervormd) drs. J. P. J. Lokker (ned. hervormd) drs. J. W. van Reenen (gereformeerd) G. N. van Velden (ned. hervormd/- Ichthus) H. W. Westeneng (ned. hervormd/- Ichthus) Indien de leden van de vereniging eventueel tegenkandidaten willen in dienen, wordt hun verzocht dit schrif telijk vóór 18 november a.s. te doen, onder vermelding van degene tegen over wie men de tegenkandidaat wil aandragen. Daarbij moet wel rekening worden gehouden met de afspraak dat zo'n tegenkandidaat van dezelfde ker kelijke gezindte dient te zijn als degene tegenover wie men de tegenkandidaat stelt. De commissie is in goede harmonie in haar opdracht geslaagd, aldus een woordvoerder. Onlangs heeft ook een eerste kennismakingsbijeenkomst plaatsgevonden. Uitgangspunt De twaalf kandidaten hebben zich alle achter een verklaring gesteld, waarin o.m. wordt opgemerkt dat uitgangs punt voor het te voeren beleid is, dat alle leden die de grondslag onder schrijven zich in de vereniging moeten kunnen thuisvoelen. Dat impliceert dat binnen de vereniging ruimte moet zijn voor de beleving van onderling soms sterk verschillende opvattingen, die binnen de kerkgenootschappen als legi tiem worden erkend. De kandidaten zien het, in overeen stemming met het advies van de "com missie van wijze mannen," als hun op dracht een beleidsplan op te stellen en te onderzoeken op welke wijze op dit moment aan de aard, inhoud en ont wikkeling van het christelijke onder wijs te Soest gestalte wordt gegeven, en te streven naar een eensluidende vi sie op het protestants-christelijk onder wijs, rekening houdende met het hier voor gestelde uitgangspunt. Jan Visser leest voor uit zijn nieuwe bundel tijdens de presentatie in Groe neveld. Foto: Goos van der Wilt Rooy (Baarn), Ray Schlunk (Soest), Mélisande Smitshuysen (Soest), André Spruit (Amersfoort), Ineke Talen (Soest), Bill Tymann (Baarn), Jan Vosman (Baarn), Harry van der Wee (Soest), Sjaak de Wit (Den Haag), Douwe Wits (Hilversum), Pieter van Zetten (Amersfoort) en Lied Zwager man (Soest). "Ik prefereer een directe confrontatie boven een indirecte confrontatie", stel de wethouder G. Plomp (VVD) vorige week duidelijk ontstond over de nega tieve reactie van het Verenigingsover- leg Soesterberg en de gezamenlijke sportverenigingen te Soesterberg op zijn initiatief in Soesterberg een sport hal te gaan bouwen. De wethouder had graag gewild dat iedereen die met bouwplannen rond liep zich na zijn persconferentie tot het gemeentebestuur had gewend ("We hebben telefoon en ik houd spreekuur") en dat "degenene die niet in de prijzen zijn gevallen" met.hem contact had den opgenomen. "Wij kunnen onmogelijk iedereen op elk gewenst moment in lichten", aldus de wethouder. Overigens bleek de commissie zeer te vreden over de initiatieven van het college om een sporthal in Soesterberg te realiseren met plannen, die finan cieel gunstiger schijnen te zijn dan de plannen van de overige initiatiefne mers. Zij krijgen binnenkort antwoord op hun brieven. Het concept-antwoord werd gisteravond' door de commissie R.O. goedgekeurd. "Alleen de stijl van onze brief is anders dan hun stijl", aldus de heer G. Plomp. Op dinsdag 15 november a.s. houdt Jhr. Ir. C. C. Th. De Beaufort in De Borg, tijdens de tweede Nutsavond dit sei zoen, een lezing met dia's over de ge schiedenis en de recente restauratie van de Borobudur. Dit enorme heiligdom vormt het glans- en hoogtepunt van de Boeddhis tische kunst op Java, en in geheel Z.O. Azië. Het werd omstreeks 800 na Chris tus in Midden-Java bij Djokja ge bouwd. Tot 930 was het een bijzonder belangrijk bedevaartsoord voor boed dhistische pelgrims. Ten gevolge van vulkaanuitbarstingen en hongersnood verplaatste het centrum van de hindoe- Javaanse cultuur zich naar het ooste lijk deel van Java en de Borobudur ge raakte langzaamaan geheel in verval en werd door oerwoud overwoekerd. Pas in 1814, ten tijde van Sir Stamforf Raffles, werd het groote heiligdom weer ontdekt. Een Hollandse genie-of ficier, C. Cornelius, zag kans met behulp van tweehonderd inlandse arbeiders de Borobudur grotendeels aan het oer woud te ontrukken en schoon te maken. Niet lang daarna werd het heiligdom echter weer aan verwaarlozing prijs gegeven. De vruchtbare warmte en vocht van het klimaat overdekte het heiligdom met tropische begroeiing. Van 1907 tot 1912 vond de eerste grote restauratie van de Borobudur plaats wederom onder leiding van een Neder lands genie-officier, Th. van Erp. Na de Tweede Wereldoorlog bleek op nieuw een grondige restauratie van de Borobudur nodig te zijn. In 1948 vroeg Indonesië de Unesco om hulp, omdat het land zelf niet over voldoende finan ciën en kennis beschikte om het zeer moeilijke en omvangrijke werk, dat minstens 8 miljoen zou gaan kosten, tot stand te brengen. Naast Unesco bood de Nederlandse regering hulp aan. Het Amersfoortse raadgevend ingenieursbureau DHV werd ingeschakeld en de directeur van DHV, Jhr. Ir. de Beaufort, kreeg de lei ding van het gigantische restauratie project. In zijn lezing vertelt Ir. de Beaufort al lereerst over de geschiedenis van de Borobudur. Prachtige dia's van Indo nesië worden vertoond. De nadruk valt in zijn verhaal natuurlijk op de hele gang van zaken bij de restauratie, hoe deze precies verliep en welke moeilijk heden overwonnen moesten worden om tot de ongelooflijke prestatie te komen om één van de grootste Boeddhistische heiligdommen voor het nageslacht te bewaren. Een avond die niemand, die in Indone sië en de Indische geschiedenis geïn teresseerd is, mag missen. Iedereen is op deze avond in De Borg van harte welkom. Voor leden van het Nut is de avond gratis. Niet-Nutsleden zullen een geringe entreeprijs moeten betalen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. mollerusstraat 7 laanstraat 22 3743 BG Baam tel. 02154-12797 Het wandmeubelprogramma met de talloze mogelijkheden. Deelt u maar in; hoogte en breedte, modem of klassiek, in licht of donker hout, in mahonie of wit laqué. Hülsta is verrassend veelzijdig in woonwanden en slaapkamer meubels. Vraag de gratis dokumentatie. k.deboer&zoon bv adviseurs voor interieur en binnenhuisarchitektuur svm Geachte mevrouw. Dat ik mij eerst tot u richt vindt zijn oorzaak in het feit dat ik dit slechts wil doen na rijp beraad, teneinde te voor komen dat begrijpelijke emoties mij zouden verleiden tot een onverant woorde en wellicht onhoffelijke wijze van benadering. Met grote ontsteltenis hebben velen met mij kennis genomen van het feit dat u zich op zaterdag, 29 october 1983, gedrongen heeft gevoeld het woord t.e richten tot de demonstranten die in Den Haag waren verzameld tijdens hun zgn. "vredes"-demonstratie. Ze ker, u voerde het woord a titre perso- nel; dat is een juridisch foefje om later te kunnen zeggen dat u niet sprak als "prinses Irene"; maar ondanks dat slimmigheidje zult u toch niet kunnen ontkennen dat daar op dat podium sprak de zuster van H.M. Koningin Beatrix, de dochter van H.K.H. Prin ses Juliana (onze vorige Koningin Ju- liana), de kleindochter van wijlen H.K.H. Prinses Wilhelmina (onze voor vorige Koningin Wilhelmina), de ach ter-kleindochter van wijlen H.K.H. Prinses Emma (de destijds zo toe gewijde Regentesse); ik noem u zo voor de vuist weg enkele namen van fa milieleden van u, allen behorende of behoord hebbende tot ons toch zo zeer gerespecteerd koningshuis. U, deel uitmakend van dat roemrijke geslacht met hetwelk het Nederlandse volk vele jaren hecht verbonden is, uit gerekend u moest het woord voeren op een uitgesproken anti-NAVO en tevens anti-Amerika demonstratie. Ja, ik weet wel dat daar verschillende men sen demonstreerden voor twéézijdige ontwapening (zij hebben mijn volle sympathie) en ik weet ook dat daar velen rondliepen voor wie die dag niet meer was dan "een dagje lekker uit" (met misschien nog wel wat rellen na afloop), maar ik weet-evenzeer (en u maakt mij niet wijs dat u dat niet wist dat het geheel op duidelijk in het oog lo pende wijze (de teksten logen er niet om) was georganiseerd door diegenen (zij waren verre in de meerderheid) die demonstreerden voor EENzijdige ontwapening (van de NAVO-landen wel te verstaan!en in hun subjectieve verontwaardiging de hele happening op touw hadden gezet om wéér te trap pen tegen de NAVO, dank zij welke or ganisatie het is gelukt om na Wereld oorlog II in West-Europa gedurende 38 jaren in vrijheid te leven; om wéér te trappen tegen de Verenigde Staten van Amerika, dank zij welk land (voorna melijk) wij werden bevrijd na 5 jaren van onderdrukking en terreur; een on derdrukking en terreur waarvoor uw moeder moest uitwijken naar het vei lige Canada, waar ook u de eerste jaren van uw toen nog zo prille leven in veiligheid mocht doorbrengen en op groeien om pas terug te keren naar uw vaderland nadat dit door (alweer: voornamelijk) de Amerikanen en de Canadezen was bevrijd. Nu kunt u zich wel verschuilen achter het spreken a titre personel maar al het water van de zee wast niet weg dat het een ieder, die niet horende doof en ziende blind is, duidelijk was dat daar sprak diegene die nog altijd wordt ge zien als 'prinses Irene. Of uw vader Z.K.H. Prins Bernhard (in W.O. II een voortreffelijke officier aan de goede kant), uw zuster, H.M. Ko ningin Beatrix, uw overige familiele den u uw optreden in dank afnemen en er trots op zijn? Voorlopig waag ik het dit zeer te betwijfelen. In ieder geval heb ik mij (en hebben zich met mij zeer vele Nederlanders) diep geschaamd voor u en uw optreden aldaar, me vrouw! Desondanks zijn aanhef en af sluiting van deze brief zoals mij is ge leerd, ofschoon mij dat wel erg moei lijk valt.s Soest, november 1983 Hoogachtend, J.L.W. Herten. Beste Familie Berghuis, Al maanden loop ik, en vele anderen, zo is me uit reacties gebleken, me te er geren aan alle publiciteit rond jullie reis. En dan vooral elke keer weer de vraag: waarom? Hoe komt het dat het zo vlug al misloopt? Uit de interviews die er met jullie in de Gooi- en Eem- lander en in de Soester Courant staan, krijg ik enigszins een beeld van wat jul lie gedreven heeft. En dan toch vraag ik me af: hebben jullie er niet wat al te simpel over gedacht om zo maar te gaan? Jullie zeggen zelf: "We hadden meer bij instanties moeten schooieren. Mis schien hadden we het daardoor langer vol kunnen houden. Wij vinden echter, dat zo'n initiatief eigenlijk niet van ons af moet komen." Maar van wie dan? Iedereen die voor langere tijd in een ander land gaan wonen oriënteert zich toch. Waarom hier niet? "Als er maar één organisatie achter ons had gestaan, hadden we het kunnen redden. Maar we hebben teveel kin deren." Dat wist je vooraf toch ook? Dan moet je je juist drie keer bedenken voor je zo'n volksverhuizing organi seert. Waarom niet eerst één van jullie daar een paar maanden rondgekeken om te zien wat er te doen is. als je het dan persé zelf wilt doen? Want ik dacht dat er organisaties genoeg waren die in de derde wereld projekten hebben. Aan het eind van jullie verhaal kom je daar zelf op uit. "We blijven één spe ciaal gezin helpen. De oudste dochter laten we vaktraining volgen, zodat die op haar beurt het gezin kan onderhou den. Dat betekent hun redding. Dat is wat wij al jaren doen via Foster Parents Plan. Wij hebben een gezin op Bali en een gezin in Bolivia en we zijn aardig op de hoogte van de leefom standigheden en gebruiken en we laten hen, wat ik nog belangrijker vind, hun eigen cultuur en geloof behouden. Waarom moeten we toch altijd een ander ons geloof en onze cultuur op dringen? Hebben wij dan het enige echte geloof en is onze leefwijze de zaligmakende? Als ik nu weer lees hoe daar zoge naamd Christendom wordt uitge dragen schrik ik. Hoe rijk is de kerk hier nog steeds? En hoe weinig doet ze daadwerkelijk voor de arme mens. Ik dank God voor mijn geloof, maar bovenal danl^ ik hem dat ik niet in een vakje hoef tè zitten, zoals Hij zich m.i. ook niet in een vakje laat duwen, maar alom op vele manieren en op zijn wijze aanwezig is in een ieder, hier en daar. Een menswaardig bestaan voor ie dereen, daargaat het toch om, en toch niet om het inpassen in kerkelijke syste men. Carla de Jong-van den Berg. Naschrift redaktiewij ontkomen niet aan de indruk dat al dan niet kritische opmerkingen aan het adres van Ton en Ellen Berghuis minstens even goed of zelfs beter rechtstreeks aan hen ge richt kunnen worden. Wat de Soester Courant betreft is deze discussie dan ook gesloten. September j.1. werd door een aantal enthousiaste Bach liefhebbers het Ne derlands Bacli-Ensemble opgericht. Deze nieuwe club heeft zich ten doel ge steld regelmatig grote werken van J. S. Bach zoals de passionen, kantates, missen en het Weihnachtsoratorium uit te voeren. Ad-hoc ensemble Voor elk projekt zal er een koor en or kest worden geformeerd, waartoe tel kens audities zullen worden gehouden. Het orkest zal bestaan uit professio nals en zeer goede amateurs, evenals het koor. In een aantal werkweekein den zal het desbetreffende werk wor den ingestudeerd. Eerste projekt Op 22 december a.s. wordt het eerste projekt ten gehore gebracht. Het Weih nachtsoratorium staat dan op het pro gramma en wordt uitgevoerd in de Oude Kerk te Soest. Aan deze uitvoe ring werken, naast het inmiddels kom- plete koor en orkest diverse bekende solisten mee; Janine Schouten - sopraan. Simon Schouten - alto. Hans van Tent - tenor. Peter Kooy - bas. Dirigent Als dirigent is aangetrokken Krijn Koetsveld. Na zijn opleiding aan het Haags Conservatorium heeft hij een uitgebreide studie ondernomen naar de talloze aspekten van het uitvoeren van de muziek van Joh. Seb. Bach. Met het Nederlands Kerk muziek En semble voerde hij reeds de Joh. Pas sion van Bach uit evenals een aantal kantates, waarbij een goed evenwicht tussen muzikale vorm en tekst verto ning nagestreefd werd. Plannen Door een verheugend aantal sponsors uit het zakenleven te Soest en omstre ken kunnen nu plannen voor de verdere toekomst worden gemaakt. Het ligt in de bedoeling, dat volgend jaar de Hohe Messe wordt uitgevoerd. Voor later tijdstip staan de Johannes en Mattheus Passion op het program ma. Uiteraard zal de publieke belang stelling een belangrijke faktor zijn in de continuering van deze opzet, maar er zijn goede redenen om aan te nemen dat met een dergelijk goed ensemble zoveel aanhang te verwachten is, dat er regelmatig opgetreden zal gaan worden. Kaarten Vanaf l november zijn er reeds kaar ten te verkrijgen. U kunt die bestellen door overmaking van 15,- (of 10,- CJP65 op giro 98859 t.n. v. Nederlands Bach-Ensemble Utrecht. De kaarten kunt u dan per omgaande thuis ver wachten. Goed eten voor weinig geld (2) Vandaag het 2e deel over dit onder werp, dat door de huidige ekonomische situatie vrij aktueel is. Vorige keer spraken we over het voordelig inkopen van een aantal artikelen; nu zullen we bekijken, hoe we kunnen bezuinigen met koken. Zo kookt u voordelig - schil aardappe len dun en gebruik van groente zoals andijvie, prei, sla enz. alle groene de len; ze zijn zeker zo waardevol als de zachte gele delen. - aardappelen en groente zijn sneller aan de kook als u ze opzet met weinig water. - zorg dat de pan goed sluit, zo blijft alle warmte behouden. - breng het eten vlug aan de kook en zet het gas daarna lager. Van 'hard' koken wordt het eten niet sneller gaar; het kan wel eerder aanbranden. Een volle vlam gebruikt zes keer zo veel gas als een kleine vlam. - gebruik pannen die passen op de warmtebron, niet te groot en niet te klein. - een pansgerechten zijn niet alleen gemak kelijk, ze geven weinig afwas en be sparen ook gas of elektriciteit. - hebt u een aansteekbrander, draai die dan uit als u niet kookt, dat be spaart veel energie. - verwarm de gasoven niet voor, dat is niet nodig. - hebt u een hogedrukpan, gebruik die dan voor gerechten met een lange bereidingstijd, zoals stoven van runderlappen, trekken van bouil lon, koken van peulvruchten, zilver vliesrijst en gort. De laatste twee kunt u eerst aan de kook brengen, 10 minu ten laten koken en vervolgens gaar- maken verpakt in kranten. Er zijn nog meer manieren om te be zuinigen in de voeding. - maak een menu voor de komende dagen en maak daarvoor een boodschappenlijstje. Ga dan pas boodschappen doen. - doe geen boodschappen met een lege maag, dan koopt u meestal meer dan u nodig hebt. - eerste kwaliteit kopen is niet nodig, op een moesappel b.v. mag best een plekje zitten, Voorverpakte pro- dukten zijn vaak duur, - let erop dat u het gevraagde gewicht krijgt, altijd een 'beetje meer' kost ook meer geld. - ga naar een goede kookkursus. Wie goed kan koken kan van de eenvoudig ste produkten heerlijke gerechten ma ken voor weinig geld. Om voordelig te leren koken moet u niet beginnen met een 'fijne' kookkursus, maar met een kursus 'burgerpot'. - bereidt u vlees voor meer dagen tegelijk b.v. kip, zet dan niet meer op tafel dan voor de maaltijd nodig is. - speciaal 'gezond- heidsvoedsel' is vaak duurder dan ge wone voedingsmiddelen en niet nodig. - neem 'aanbiedingen' alleen als u ze echt nodig hebt, niet omdat ze goed koopzijn. Omdat we meestal twee keer-per dag brood eten, is het van belang te zoe ken naar mogelijkheden om daar te bezuinigen zonder dat dat ten koste gaat van een goede voeding. Brood is er in vele soorten en prijzen. De hogere prijzen worden bepaald door o.a. spe ciale vormen (vlecht, strengel, Franse knip) en toevoeging van korrels, zaad jes, vlokken ed. ook snijden en verpak ken wordt vaak in rekening gebracht. Al die extra's voegen geen noodzake lijke voedingsstoffen toe aan het brood. U kunt dus net zo góed gewoon brood nemen. Het beleg kari de prijs van de broodmaaltijd beïnvloeden, U kunt b.v. l plakje kaas en 3 plakjes vleesbeleg per dag nemen, maar vleesbeleg is niet echt nodig. Wie veel brood eet kan daarop ook zoet beleg nemen, of nog beter fruit of groente. Ook kunt u twee sneden brood op elkaar leggen met eenmaal beleg ertussen. Het goed koopst zijn vette vleeswaren en ma gere kaassoorten, maar met matig vet te vleeswaren en niet te vette kaas bent u ook voordelig uit; het vetgehal te van de maaltijd blijft dan ook laag. Vette vleeswaren zijn bacon, boter hamworst, cervelaatworst, corned- beef, filet americain, gekookte worst, knakworst, leverpastei, leverworst, luncheonmeat. ontbijtspek, rookworst, salami. Het warme maaltijdplan. Maak voor de warme maaltijd een weekmenu. Dat kost even tijd, meer levert heel wat voordeel op - u kunt aanbiedingen uit dag- en weekbladadvertenties ge bruiken. - hoeft dan minder naar de winkel en komt dus minder in de ver leiding om meer te kopen dan u eigen lijk van plan was. - met een goede plan ning krijgt u meer variatie in het me nu. - u kunt energie besparen door b.v. vlees voor twee dagen klaar te maken en door een goed menuplanning kunt u beide dagen toch anders eten. - door b.v. 1 liter vla of yoghurt te kopen bent u goedkoper uit dan wanneer u twee keer een liter koopt. - bij een goede menuplanning kunt u wat duurdere en goedkope menu's afwisselen, om zo tot een gemiddelde voor de dagelijkse warme maaltijden te komen. In de komende maanden is er grote aanvoer van bloemkool, Chinese kool, rode kool, paprika's, savooiekool, broc coli, wortelen, knolselderij, schorse neren, spruiten, zuurkool, uien. U kunt ook b.v. witlof nemen. Als u de lof rauw eet, is het zeker zo lekker en hebt u minder nodig. Witlof heel fijn snijden, een beetje citroensap of azijn tegen het verkleuren en als toevoegin gen kunt u nemen: stukjes banaan, appel, gewelde rozijnen, geraspte wor tel. Met een beetje fantasie tovert u een heerlijke salade op tafel. Ik hoop dat u met deze tips over bezui nigen in de voeding uw voordeel kunt doen in deze tijd van inleveren. Vragen over deze rubriek kunt u richten aan de Soester Courant. Wel op de enve lop vermeldenvoedingsrubriek In een voor de organisatoren boven verwachting gevulde sociëteit van de Vereniging Artishock, vond afgelopen dinsdagavond een thema-avond over Turkije plaats, waar het massaproces van het dorpje Fatsa aan de Zwarte Zee centraal stond. De progressieve partijen in Soest, CPN, PvdA, D'66, PS en PSP, hadden in samenwerking met de Vereniging Artishock deze thema avond georganiseerd, waar het twee de-kamerlid voor D'66, Elida Wessel Tuinstra, aanwezig was om over haar ervaringen bij het bezoek begin dit jaar aan Turkije als lid van de Com missie Mensenrechten van Europa te vertellen. Na een korte introduktie door Hans van de Wetering (PSP) werd de begin dit jaar uitgezonden IKON-film over het massaproces in Fatsa vertoond. "On danks dat ik de film al gezien heb, ben ik nu opnieuw onder de indruk van het schrijnend beeld, die deze film over het massaproces in Fatsa geeft," begon mevrouw Wessel Tuinstra haar voor dracht. Ze vertelde dat zij, doordat ie mand anders verhinderd was, vrij on verwacht lid werd van de Commissie Mensenrechten. Deze commissie probeer de ip tegenstelling tot de gebruikelijke, officiële weg rechtstreeks kontakten te leggen met de Turkse bevolking om zo een duidelijk beeld van de gang van zaken te krijgen. "Uit de ervaring bleek dat de officiële informatie, óók van onze ambassades aldaar, veel te eenzijdig en goedpra tend voor het regime was." Dit mili taire regime was door de staatsgreep van 12 september 1980 aan de machi gekomen. Vóór deze staatsgreep was al door militaire interventie een eind aan de sociale ontwikkelingen in Fatsa ge komen. Ontwikkelingen die, met de ge kozen kleermaker als burgermeester, zowel economisch (meer winsten) als politiek (de meer ontspannen sfeer, wijkcomités) verbeteringen gaven te zien. Met deze interventie werden mas saal 850 van de 23.000 inwoners, in Fat sa gearresteerd. Tegen een derde van hen werd de doodstraf geëist. De rech ten van de gevangenen werden met voeten getreden. Het voorarrest, van begin 1980 tot 12 januari 1983 (toen het proces officieel begon) was voor de gevangenen het ergst. In deze periode werden ze o.m. via martelingen tot bekentenissen ge dwongen. "Het was tegelijkertijd zo wel onwezenlijk als reëel toen wij de verwondingen en littekens van de ge vangenen zagen. Ze waren zeer open hartig, want ze hadden toch niets meer te verliezen, zeiden ze tegen ons. Ook de verkiezingen van zondag j.1. kwamen ter sprake. "Doordat de deel name van progressieve- en middenpar tijen verboden was en de kandidaten van de rechtse partijen door het re gime aangesteld waren, kan ik alleen maar praten van schijnverkiezingen," aldus mevrouw Wessel-Tuinstra. Na de pauze was er nog gelegenheid voor het stellen van vragen aan me vrouw Wessel-Tuinstra, waarvan de aanwezigen dankbaar gebruik maak ten. Sinds vorige week wórdt een beperkte serie Seat Ronda 1.2 GL modellen ver kocht in de opvallende Star-uitvoering. De Star wordt geleverd in de metallic- kleuren blauw, goud of zilver met de volgende accessoires, die het uiterlijk van deze auto nog weer stijlvoller ma ken: achterspoiler, zwarte vinyl zij raamomlijsting, stootsierlijsten met logo, speciale opvallende wieldoppen, rode achterreflektor net naamvermel ding, een Star transfer en spatbordver- breders. De waarde van het Star-pak ket bedraagt 1.225,- inclusief BTW, maar dit pakket wordt kosteloos op de genoemde modellen aan de consument geleverd. De Seat Ronda wordt deze herfst in aanzienijk meer varianten op de markt gebracht dan bij de lancering in april van dit jaar. Er werden eenvoudige LE en L-uitvoeringen op de markt ge bracht van de Seat Ronda 1.2 benzine en 1.7 diesel modellen. De Seat-impor- teur Nibhart Car B.V. te Heemstede beschikte daardoor over zeer konkur- rerend geprijsde en toch nog royaal uitgevoerde vijfdeurs auto's, waaron der de goedkoopste vijfdeurs vierci- linder diesel met een prijs van De Seat Ronda 1.2 LE is de prijsleider van het programma met een prijs van ƒ13,995.-.

Soester Courant | 1983 | | pagina 17