Air-Jackuitlaatgas krikt auto omhoog Peugeot 505 gamma 1984 Met de auto naar Schipholen dan? MEDE Hou de rommel binnen de auto Verkeersopvoeding belangrijke zaak Bandenprofiel opsnijden levensgevaarlijk en verboden WOENSDAG 9 NOVEMBER 19ft3 SOESTER COURANT PAGINA 19 en stap verder in stijl en komfort Giulietta '84 f ^5 J. A. SMORENBURG Begrafenisondernemer in Soesterberg, Soest en omstreken GLASHANDEL Ruit stuk? MEUWEWEG 3 - SOEST 16055/18429 a de Alfetta serie vernieuwt Alfa -meo nu ook de Giulietta lijn. Het luit aan bij het nieuwe programma an de dynamische vernieuwingen aarvan het merk in de loop van 1983 enkele voorproefjes gegeven heeft. "a Romeo beantwoordt hiermee aan e eisen die deze tijd en de hoog gekwa- ificeerde Alfa Romeo rijder stelt, e verbeteringen die de technici bij e Giulietta hebben doorgevoerd zijn eeledig: Met een serie veranderingen zowel -n de buitenkant als in het interieur omt de Giulietta tegemoet aan de isen van deze tijd; elegant en stijl- "Ol. Met een nog uitgebreidere uitrusting iedt de Giulietta '84 niet alleen meer omfort en gebruiksmogelijkheden aar ook optimale funktionaliteit. e op deze manier verbeterde en ver- jkte Giulietta '84 modellen staan ga- ant voor elegante, begerenswaardige utomobielen, die in staat zijn om elke ergelijking met de hoogst gekwali- ceerde konkurrentie glansrijk te oorstaan. c carrosserie e Alfa Romeo technici hebben met en aantal wijzigingen aan het front e Giulietta in stylistisch opzicht op en hoger plan gebracht zonder de parte en elegante vormgeving, die de iulietta heeft, aan te tasten. de '84 uitvoering is de kleur van e grille gewijzigd in lichtgrijs metal- c. Het karakteristieke, verchroomde 'a Romeo schild is in de grille ge- tegreerd tegen een zwarte achter- ~nd. Ook de voorbumper is veran- erd. Hij is nu in een lichtgrijs metal- ic kleur uitgevoerd met een zwarte entrale stootrand. Hieronder bevindt "ch een geprononceerde spoiler met ee mistlampen. oor de wijzigingen aan het front zijn ~k de luchtinlaten voor de motor ver- "derd. De diesel en de benzine uit- oeringen hebben hierdoor verschil- end gevormde luchtopeningen in de oorbumper. m de pure lijn van de Giulietta nog ens te benadrukken zijn de modifika- 'es aan de zijkant met bijzonder veel andacht uitgevoerd. De zijkanten ebben nu lichtgrijs metallic lijsten "et een zwarte bies. e opvallendste wijzigingen hebben etrekking op de achterkant. Hier ijn de ontwerpers erin geslaagd de Giulietta een vlotter aanzien te geven onder de stylistische waarde van het rigineel, dat zo nadrukkelijk het per- eerüijke karakter aan de Giulietta "eft, aan te tarten. Er is gekozen voor n lijst in drie delen met een hori- ntaal lijnenmotief. De uiteinden lo pen door tot de spatborden. De licht grijs metallic lijst bevat buiten de nummerplaathouder die ook. op nieuw gestyleerd is, twee mistachter- lichten. De nummerplaatverlichting is ook in lichtgrijs metallic uitgevoerd. De achterbumper sluit in stylistisch opzicht aan bij de voorbumper en ver leent de Giulietta '84 een uitgebalan ceerd en harmonisch uiterlijk. Ter gelegenheid van de introduktie van de '84 modellen is het kleurengamma uitgebreid met twee nieuwe kleuren: donkerrood metallic en donkerbeige. Het dashboard De opvallendste verandering in het interieur is het opnieuw gestyleerde dashboard. In de nieuwe uitvoering is dit van stevig zwart kunststof met luchtroosters voor de voorruitontwa- seming en met drie verstelbare cen trale verwarmingsopeningen. Met de ze roosters kan de binnenstromende lucht in alle gewenste richtingen wor den geleid. De Giulietta '84 is al voor bereid voor de montage van een air conditioning installatie. Het uiterlijk van het instrumenten paneel van de Giulietta '84 sluit per- fekt aan bij het hoge kwaliteitsniveau van de auto. Als eerste valt de moder ne lijn van het paneel zelf op, waarin buiten de normale instrumenten (met nieuwe grafische lay-out en met een elektronische snelheidsmeter en olie druklampjes) ook een automatische check control is opgenomen. Met deze check control, die op alle Giulietta '84 uitvoeringen is gemonteerd, is kontrole mogelijk van de volgende vitale funk- ties: niveau van motorolie, koelvloei stof en ruitesproeiervloeistof evenals de werking van stadslicht, remlicht en verklikkerlampjes, de korrekte deur sluiting en de dikte van dè voorrem- blokjes. De middenkonsole van de Giulietta '84 bevat ook de aansteker en de asbak, beide 's nachts verlicht en de bedie ningshendels van de verwarming (ook van een nieuw ontwerp In het bovenste gedeelte, boven de ver stelbare uitstroomroosters, bevinden zich de schakelaars voor alarmknip perlicht, mistlampen en mistachter- licht. De uitrusting Alfa Romeo heeft Giulietta '84 bijzon der kompleet uitgerust en op deze ma nier de gebruiksmogelijkheden en het komfort op topniveau gebracht. Alle uitvoeringen hebben nu een cen trale elektromagnetische portierslui ting op alle vier de portieren. Het kontaktslot is verlicht en dooft automatisch enkele seconden nadat de portieren gesloten zijn (evenals de nieuw ontworpen binnenverlichting) De asbak en de aansteker achterin zijn 's nachts verlicht. De ruitewissers gaan automatisch wis sen als de ruitesproeiers werken. De auto's zijn al volledig voorbereid voor het inbouwen van een autoradio. De buitenspiegel is van binnenuit me chanisch verstelbaar. Het mechanische gedeelte De door en door beproefde techniek van de Giulietta heeft ter gelegenheid van uitvoering '84 zelfs nog een gering aantal verbeteringen kunnen onder gaan. Veranderingen die het vermelden waard zijn; het nieuwe inlaatspruit- stuk dat nu met behulp van drukgiet- techniek wordt geproduceerd, het nieuwe type rembekrachtiger met by-pass klep, de nieuwe gasbediening met bowdenkabel. Voor het schutbord dat de motorruim te scheidt van het interieur en voor de kofferruimte worden nu materialen met nog effektievere geluiddempende eigenschappen gebruikt. 'Air-Jack' heet de nieuwe vinding, waarmee zonder enige krachtsinspan ning een auto, boot of caravan binnen één minuut kan worden opgekrikt. De 'Air-Jack' bestaat uit een soort lucht kussen, dat wordt opgeblazen door een slang even tegen een uitlaat van een lo pende motor te drukken. De uitlaatgassen vullen dan razendsnel het luchtkussen en het voer- of vaartuig wordt in een minimum van tijd en zon der lichamelijke inspanning omhoog gebracht, want een terugslagklep houdt de spanning vast totdat een ven tiel wordt geopend om de Air-Jack weer gelijkmatig leeg te laten lopen. De Air-Jack heeft bovendien het voor deel, dat hij onder ieder punt van de auto kan worden aangebracht. Dat is vooral belangrijk bij oudere auto's, waarbij het krik-punt nog wel eens ver roest of afgebroken is. Bovendien is de druk per vierkante centimeter véél ge ringer dan bij de conventionele krik. Niet meer vastzitten Belangrijk voordeel is ook, dat de on dergrond er helemaal niets meer toe doet: bij het meest onregelmatige weg dek, in rul zand, in modder of in diepe sneeuw, overal werkt de Air-Jack even perfect. Dat heeft als nevenvoordeel, dat ook vastgeraakt voer- of vaartui gen er weer mee op gang geholpen kun nen worden. Er bestaat geen enkel ge vaar, dat het luchtkussen zal kunnen barsten, want dit is gefabriceerd vani onverwoestbaar met PVC overtrokken canvas en de Air-Jack heeft een hef vermogen van 1400 kg. Omdat Air-Jack geheel van flexibele kunststof is ver vaardigd kan hij in tegenstelling tot de metalen krik, niet roesten en ook heel handig in bijvoorbeeld het reserve wiel, worden opgeborgen. De Air-Jack kost 99,50 (adviesprijs) en is in auto shops, warenhuizen (o.a. alle V&D-fi- lialen) en benzine-stations (o.m. Shell) verkrijgbaar. Voor meer inlichtingen kunt u zich wenden tot de heer N. Wessels Boer, Technokar B.V., Beyerdstraat 26, 4112 NE Beusichem, tel.(08453) 2104. Als je voor een langere periode in de auto zit, ga je hem een beetje als je huiskamer beschouwen. Met andere woorden, je woont er een beetje in. Natuurlijk wel met het verschil dat je wat dichter op elkaar zit en er ook in zo'n compacte ruimte veel sneller rom mel ontstaat. De sinaasappelschillen of proppen pa pier uit het raam gooien van de rijden de limousine, doe je niet. Althans, wan neer je een weldenkend mens bent. Al die viezigheid langs de weg is immers niet zo'n geweldig mooi gezicht. Met een dergelijke daad kun je daarbij het overige verkeer in gevaar brengen, wanneer bijvoorbeeld ongewild de voorruit van de achterrijdende auto wordt geraakt. Om de automobilist te helpen zijn afval 'binnens' auto's' te houden en toch geen rommelig in terieur te hebben, zijn kleine 'vuilnis zakjes' in de handel gebracht. Zij heb ben aan de bovenkant een hecht- of plakstrip, die men aan het dashboard of aan de portieren kan vastplakken. De plakstrip kan, nadat het zakje vol is, weer gebruikt worden om het goed te sluiten voordat men het in de vuilnis zak deponeert. De zakjes heten 'clean sack' en zijn in verpakkingen van 10 te krijgen bij ben zinestations, drogist en warenhuizen. Een ingenieuze vinding voor de wegge bruiker die een beetje aandacht heeft voor zijn omgeving. De 505 GL 1.8 en 2.0 hebben geen be langrijke wijzigingen ondergaan ten opzichte van vorig jaar. De 1.8 G1 is leverbaar in september, de 2.0 in sep tember of oktober. be 505 GLD is nu leverbaar met twee Verschillende dieselmotoren: de XD 2 1304 ra' motor (51,5 DIN-kW) van het ")83 model, of (51,5 DIN-kW) van het 5,9 DIN-kW), gecombineerd met een (-versnellingsbak. Beide versies wor- Éen in september verwacht, e Peugeots 505 SR, SRD en SRD Turbo i vervangen door de GR en GRD "urbo. 505 GR is uitgerust met de XN1, 2 liter benzinemotor (vermogen 73,6 DIN- iW) en 185 x 70 x 14 banden. Tot de standaarduitrusting behoren |.a.wielplaten, een afsluitbare tank- pop, tweed bekleding, met tweed afge- Verkte deurpanelen, een toerenteller In geleiders voor de montage van poofdsteunen op de rugleuning van de Rchterbank. De GRD Turbo heeft de XD2 S Turbo Dieselmotor (58,9 DIN-kW) van de SRD urbo overgenomen. De uitrusting is ie van de 505 GR, aangevuld met Stuurbekrachtiging en een vóórspoiler, peide modellen zullen in september Ivorden geleverd. De prijzen zijn: "5GR ƒ28.995,-incl. BTW 1505 GRD Turbo 37.785,- incl. BTW Het gamma is uitgebreid met twee aieuwe versies: de Peugeot 505 GTI en GTI Turbo. Twee nieuwe modellen, meer vermogen Ie 505 GTI: 2.2 liter, 95,7 DIN-kW le 505 GTI - opvolger van de SU - is een ;eheel nieuw model, met een krachti gere 2.2. ltr motor (vermogen: 95,7 3IN-kW, tegen 86,1 voor de STI), met >en gewijzigde wielophanging en stuur- irichting en een lager geluidsniveau, rriet maximum vermogen van de 2165 cm1 motor wordt bereikt bij 5750 omw/ min. en het maximum koppel is 192 DIN-Nm bij 4250 omw/min. De top snelheid in 185 km/u en de acceleraties met staande start zijn: 400 m -17 sec. 1000 m -31,8 sec. - van 0 tot 100 -1° sec- Het is een in de lengterichting geplaat ste 4 cilinder motor (boring: 88 mm. slag: 89 mm), vervaardigd uit licht metaal, voorzien van losse natte bus sen en met een, door een getande riem aangedreven, nokkenas. De benzine toevoer wordt geregeld door een elec- tronisch injectiesysteem (Bosch-L Jetronie). De transistorontsteking heeft geen contactpunten. De koppeling is een kabelbediende dia fragmakoppeling met enkelvoudige droge plaat. De versnellingsbak is een 5-bak; de topsnelheid wordt in de 5e versnelling bereikt. Ook een automatische versnellingsbak met 3 overbrengingen is leverbaar. De GTI heeft een beperkt slipdifferentiëel. De wielophanging is afgeleid van de 505 Turbo Injection: 4 onafhankelijk geveerde wielen; Mc Pherson veer- poten vóór, en getrokken wieldraag- armen en schroefveren achter; zowel vóór als achter een stabilisatorstang. Deze wielophanging en het feit dat de wagenhoogte is verlaagd (20 mm vóór, 25 mm achter), maken dat het weg gedrag vergelijkbaar is met dat van de 505 Turbo Injection. Ter verbetering van de luchtweerstand werd - evenals bij de andere 505 versies - de luchtdichtheid van het front ver hoogd. De GTI werd met een 70 ltr benzine tank (was 56 ltr op de STI) uitgerust, vooreen grotere actieradius. De stuurbekrachtiging is ontleend aan de 505 Turbo Injection: de besturing is nauwkeuriger en directer door het ge bruik van een tandwiel met tien tanden, die zorgt voor een nieuwe overbren gingsverhouding De 5% inch wielen zijn uitgerust met "low profile" banden (185x70x14). Evenals in de overige 505's is dank zij een nieuw ontworpen rugleuning voor de achterbank, de ruimte voor de ach terpassagiers vergroot. Verder werden van de 505 Turbo Injec tion overgenomen: de met velours be klede stoelen (met verbeterde zijde lingse steun), de hoofdsteunen op de achterbank, het stuurwiel, het plafond paneeltje met kaartleeslampje, de he- melbekleding, de achterspoiler in car- rosseriekleur en de zwarte omlijsting van de ruiten. De 505 GTI zal in de loop van septem ber leverbaar zijn. Prijzen:-5-bak versie ƒ37.995,- - automaat 40.625,- 505 GTD Turbo: de top van het dieselgamma De komst van de 505 GTD Turbo com pleteert het dieselgamma van de 505 sedans; het biedt nu 3 verschillende motoren en 4 verschillende versies. Aan de top van dit gamma, de GTD Turbo, uitgerust met de 2498 cm3 turbo motor XD3T (vermogen: 69,9 DIN-kW, maximum koppel: 210 DIN-Nm bij 2.000 omw/min). Naast een 5-versnellingsbak zal er in de loop van het komende modeljaar ook een automatische bak, met 3 overbren gingen, op de markt worden gebracht. Uitmonstering, bekleding en uitrusting van de GTD zijn gelijk aan die van de GTI. Transmissie, wielophanging en besturing óók. Aan het instrumenta rium is een toerenteller toegevoegd. De brandstofverbruikscijfers (EEG- norm) van de GTD Turbo zijn als volgt: - bij 90 km/u - 5,8 ltr/100 km (1 op 17,2) - bij 120 km/u - 8,5 ltr/100 km 1 op 11,8) - in stadsverkeer - 8,4 ltr/100 km 1 op 11.9) - gemiddeld verbruik - 7,56 ltr/100 km (1 op 13,2) De 505 GTD Turbo zal vanaf augustus/ september te leveren zijn. De prijs is vastgesteld op ƒ43.895,- voor de 5-bak versie. De Peugeot 604 in 1984 Nieuwo type-aanduidingen, meer vermogen De 604 STI en SRD Turbo heten voort aan GTI en GTD Turbo. Beide nieuwe typen zijn nagenoeg gelijk aan de 1983 modellen; de grote wijzigingen betref fen alleen de motor. De motor van de GTI ontwikkelt een vermogen van 114,1 DIN-kW, tegen 106 DIN-kW in 1983. De GTD Turbo is uit gerust met dezelfde motor als de 505 GTD Turbo, nl. de D3T dieselmotor, met een cilinderinhoud van 2498 cm3 en een vermogen van 69,9 DIN-kW. Licht metalen velgen en TRX-banden beho ren tot de standaarduitrusting van dit model. De 604 GTI met 5-versnellingsbak zal in september/oktober leverbaar zijn, de GTD Turbo en de automatische ver sies van beide modellen in oktober. De prijzen zijn nog niet definitief vast gesteld. De luchthaven Schiphol ontvangt jaar lijks zo'n tien miljoen reizigers. Een zelfde aantal mensen komt per jaar naar Schiphol met een ander doel dan een luchtreis. Zo is er een niet onaan zienlijke groep, die de reizigers weg brengt en ophaalt, vaak gepaard gaand met een kijkje op de luchthaven. Schip hol is verder nog steeds een trekpleis ter voor dagjesmensen. Het merendeel van al die mensen gaat naar Schiphol met de auto. Schiphol is gemakkelijk te bereiken met de auto via Rijksweg 4 (Amster dam-Den Haag). Het is de laatste jaren wel druk geworden op deze weg, die ge deeltelijk van acht rijstroken is voor zien. Het verkeersaanbod bedraagt per dag tussen de 80.000 en 90.000 voertui gen, waarvan 8.000 tot 10.000 geduren de de piekuren en ongeveer 1.000 per uur buiten de spitstijden (cijfers: 1982). Gedurende de piekuren heeft vanuit de Amsterdamse richting 20 tot 25 procent en vanuit Haagse richting zeventien procent van het verkeer de bestem ming Schiphol. Het alternatief van de trein, via de zogenaamde Schiphollijn - die de luchthaven via halfuurdiensten van 05.00 tot 01.00 uur verbindt met Amsterdam-Zuid en -Rai, Den Haag, Rotterdam en tussenliggende steden en dorpen - was in 1982 nog slechts bij ongeveer 12 procent van alle Schiphol- gangers aangeslagen, al is de verwach ting, dat dat percentage zal stijgen. Parallel daaraan verwacht Schiphol, dat ook in de komende jaren het ver voer van en naar de luchthaven voor het overgrote deel per particulier auto mobiel zal geschieden. Dat verkeer wordt direct in goede ba nen geleid bij aankomst op de luchtha ven om 'zoekpartijen' te voorkomen. Daartoe zijn bij het begin van de toe gangswegen van Schiphol borden ge plaatst met verwijzing naar een van de vele parkeerterreinen. Met recht kan Schiphol de grootste parkeerwachter van Nederland genoemd worden: in to taal zijn er 20.000 parkeerplaatsen op het luchthaventerrein te vinden. Voor de ruim 28.000 personeelsleden van de meer dan 400 op de luchthaven werkza me bedrijven is daarvan tweevijfde deel gereserveerd, zeggen en schrijve 8.000 plaatsen. Blijven over 12.000 par keerplaatsen voor de passagiers, de af halers, wegbrengers en overige bezoe kers. Om de doorstroming van aan- en afrij dende voertuigen op wegen voor de aankomst- en vertrekhal van het sta tionsgebouw te bevorderen, geldt daar een parkeerverbod. Uitladen van baga ge en het laten in- en uitstappen van reizigers en andere inzittende mag wel, daarna moet men echter doorrij den. Dan kan dan bijvoorbeeld naar parkeerterrein PI. De luchthavenpoli- tie ziet er streng op toe, dat er niet ge parkeerd wordt op de voorrijwegen. Automatisch Parkeerterrein P3, gelegen aan de dienstweg of Loevestijnserandweg, de parallelweg langs Rijksweg 4, slokt van die 12.000 parkeerplaatsen het leeuwendeel op, namelijk 6.500. P3 is bestemd voor langparkeerders (mini maal 5 dagen). Bij uitstek zijn dat de reizigers, die; met eigen vervoer naar de luchthaven komen en na korte of langere tijd weer terugkeren van hun vakantie of zakenreis. De auto staat dan op P3 gereed. Dag en nacht is er gratis vervoer voor personen en ba gage van het parkeerterrein naar het stationsgebouw en vice versa. Het ta rief voor de eerste vijf dagen op P3 is 25 gulden. Daarna betaalt men 4,20 per dag. Tweede in grootte is het reeds eerder genoemde parkeerterrein Pl bij de D- pier, waar 3.000 auto's gestald kunnen worden. Bezoekers, wegbrengers, op halers en passagiers kunnen hun ver voermiddel op Pl kwijt voor slechts drie kwartjes per uur. Het maximum bedrag voor een dag parkeren is 7,50. Pal tegenover het stationsgebouw ligt parkeerterrein P4, met een capaciteit van 1.500 automobielen. Het tarief voor stalling bedraagt daar 1,50 per uur. Voor en dag parkeren is de automobi list 15,00 kwijt. De beide terreinen voor kortparkeer- ders, Pl en P4, hebben hetzelfde auto matische betalingssysteem. De gebrui ker van deze terreinen kan het meest van dit in 1982 ingevoerde systeem pro fiteren, door nauwgezet de parkeerre gels op te volgen. Bij het oprijden van het terrein, trekt de automobilist een kaart, waardoor de slagboom in wer king wordt gesteld, die de weg tot de parkeerplaatsen vrijmaakt. Als de be stuurder zijn of haar auto verlaat, moet de kaart meegenomen en niet in de auto achtergelaten worden. Het be langrijkste van dit systeem is verder dat er betaald moet worden vóórdat men het parkeerterrein weer verlaat. De betaling geschiedt door de parkeer- kaart in één van de automaten, die bij de oprit van de terreinen, naast de lo ges van de controleurs staan, te stop pen. De automaat geeft dan het ver schuldigde bedrag aan, dat vervolgens kan worden voldaan door inworp ofwel Nederlandse muntstukken ofwel met een of meer (papieren) tientjes. De automaat wisselt ook het geld en geeft het teveel betaalde terug. Als de schuld voldaan is, reikt de automaat de inmid dels gecodeerde kaart weer aan. De be zoeker gaat daarmee naar zijn auto, rijdt ermee naar de uitgang en stopt al daar de kaart in de daartoe bestemde automaat. De slagboom bij de uitgang wordt in werking gesteld en men kan de ingeslagen weg volgen. Indien men dit wenst, geeft de automaat ook een betalingsbewijs. Garage Wie zijn wagen liever niet op een par keerterrein maar overdekt parkeert kan terecht in de parkeergarage onder het stationsgebouw. Het tarief voor een uur lang parkeren is vastgesteld op 3,30, terwijl een dag in deze P7 aange duide garage maximaal 33,00 'doet.' Het vijfde terrein, P20, is een buiten beentje in deze rij. Op dit direct voor het stationsgebouw gelegen terrein staan parkeermeters, 190 stuks om precies te zijn. De kosten zijn een gul den per drie kwartier. Het lucht- en ruimte vaartmuseum Avio dome op Schiphol- Centrum beschikt over een eigen parkeerterrein, aan geduid als P12A. Voor één gulden per uur kunnen bezoekers van dit populaire museum hun auto kwijt. Er is plaats voro 282 wagens. De minder-validen worden op Schiphol niet vergeten. Voor hen is op P20, maar ook op Pl* P3 en P4 een aantal plaatsen gereserveerd. Maar vooral P7, de garage, is voor deze categorie rei zigers en bezoekers, de meest comfor tabele wijze van parkeren. (P17) en 't Postplein (P19). Het zijn voornamelijk de bezoekers van de diensten en bedrijven op de luchthaven die gebruik maken van deze terreinen. In de zones waar de parkeerschijf van kracht is, geldt een maximaal toege stane parkeerduur van een half uur voor P19 en een parkeerduur van maxi maal anderhalf uur voor Pil, P13, P14E en P17. Nieuw aan de in '82 inge voerde schijf was onder meer, dat zij 24 uur per dag geldig is; de regeling met de parkeerschijfzones op de lucht haven geldt eveneens van 00.00 tot 24.00 uur. In de zones zijn 196 parkeerplaat sen te vinden Slow motion... als het met mate wordt toege past dan kan het uw film levendiger maken. Een veiliger weg naar school kan be vorderd worden door verkeerstech nische maatregelen. Wellicht kan men daarmee zover gaan, dat het verkeer helemaal geen bedreiging meer vormt voor kinderen. De noodzakelijke infra structurele maatregelen zijn echter nog lang niet overal in die mate door gevoerd. Daarom moet er veel aan dacht aan de verkeersopvoeding van kinderen besteed worden. Dat zegt Henriëtte Willink, medewerk ster van de afdeling Opvoeding en Vor ming van Veilig Verkeer Nederland (WN), in het kader van de campagne voor veilige schoolroutes, die VVN sa men met de vereniging Bescherming Voetgangers VBV) gaat voeren. Kinderen leren het meest als ze zelf in het verkeer oefenen. Ze leren door doen, maar vooral ook door nadoen. Volwassenen moeten daarom in het verkeer het goede voorbeeld geven. Dit goede voorbeeld dient te bestaan uit de manier waarop kinderen zich veilig kunnen gedragen. Volwassenen moeten daarbij rekening houden met de beperkingen van het kind. Zo zullen ouders, als ze met hun kin deren in het verkeer zijn, altijd moeten stoppen bij de stoeprand vóór het over steken. Volwassenen kunnen al uitkij ken naar naderend verkeer terwijl ze nog op de stoep lopen, maar kinderen hebben tijd nodig om uit te kijken. Gewoontevorming Voor jonge kinderen moeten ouders de veiligste route naar school kiezen. Ou ders kunnen, wanneer ze hun kinderen naar school brengen en van school ha len, het beste altijd dezelfde route vol gen en op dezelfde plaatsen overste ken. Op die manier vindt er bij kin deren gewoontevorming plaats. Dit is nodig, omdat kinderen op een gegeven ogenblik alleen de route zullen gaan af leggen. Ouders dienen dan wel te weten of hun kind de route alleen aankan. Dit kunnen ze te weten komen door het kind op weg naar en van school de be slissingen te laten nemen en het kind te laten vertellen waarom het zo beslist. Een volgende stap: het kind volgen en observeren hoe het zich gedraagt. Een maal de schoolroute op de goede manier afleggen, betekent echter niet automatisch dat het iedere volgende keer ook goed zal gaan. Verkeersonderwijs Verkeersopvoeding door ouders alleen is niet voldoende. Ook de school zal met het verkeer bezig moeten zijn. Verkeersopvoeding en verkeersonder wijs zullen op elkaar afgestemd moe ten zijn. Zo zullen school en ouders de zelfde "verkeerstaal" dienen te spre ken. Een voorbeeld: als de school "stoep" zegt, moeten de ouders niet het woord "trottoir" gebruiken. Tijdens ouderavonden kunnen afspra ken worden gemaakt om verkeersop voeding en verkeeronderwijs op elkaar af te stemmen. Zowel de ouders als school moeten in eerste instantie? bezig zijn met de eigen verkeersomgeving van de kinderen. Dat betekent dat de eigen woonwijk uit gangspunt moet zijn. Hierbij zullen ook de knelpunten aan de orde komen. Op 1 juli 1982 werd in Nederland de nieuwe parkeerschijf ingevoerd. Tege lijkertijd werden op de luchthaven par keerschijfzones ingesteld op het Vrachtvaardersplein (PU), V ri jhavenplein P13 de Lampenisten- straat (P14E), Havenmeesterweg Gen. Winkelmanstraat 92 Soesterberg Telefoon 03463 -1223 - 23 03 Tevens verzorging van crematie. Algehele verzorging door geheel het la.-ïo (Geen klassesysteem) GLASREPARATIE - GLAS IN LOOD - ISOLATIEGLAS ALUMINIUM EN KUNSTSTOF PUIEN/RAMEN Wij staan 7 dagen per week en elke dag 24 uur voor u klaar. Dus ook in het week end. Ook voor alle soorten sierglas. Autobanden slijten. Dat is een normaal verschijnsel. Zodra het profiel is weg gesleten tot op de minimum-grens van 2 mm moeten ze worden vervangen, zo stellen ANWB, KNAC, WN en VACO in hun bandenadviezen. Afgesleten banden kunnen worden vernieuwd, dat wil zeggen: na nauwe- keurige inspectie worden deze ban den van een nieuw loopvlak en een nieuw zijvlak voorzien. Dit gebeurt op grote schaal bij banden voor bedrijfs auto's. Het gaat hier om een zeer zorgvuldige fabrieksmatige behan deling. Dit vernieuwen van banden mag echter niet verward worden met het zogenaamd her-profileren van ban den. want dat betekent dat in een afgesleten band weer opnieuw een profiel wordt gesneden. In plaats van dat er nieuw rubber op het banden karkas wordt aangebracht, wordt er juist nog meer rubber uit het banden- karkas weggesneden. Dit snijden kan voor de gebruiker van dergelijke banden levensgevaar lijke risico's met zich brengen. Dit heeft ertoe geleid dat de wetgever het gebruik van dergelijke banden heeft verboden. Goedkope banden-aanbie dingen van beunhazen blijken maar al te vaak zogeheten opgesneden ban den te zijn. De niets vermoedende ko per ziet een band met een "keurig" profiel. Een lage prijs lijkt aantrek kelijk, maar is maar al te vaak de schijn die bedriegt. Derhalve waarschuwt de Vereniging voor de Bandenbranche in Nederland (VACO) de autoconsument om niet in te gaan op zogenaamde "aanbiedin gen" waarvan eigenlijk iedereen wel kan nagaan dat er iets aan moet man- keren.Bij twijfel: niet kopen, zo luidt het advies van de bandenbranche.

Soester Courant | 1983 | | pagina 19