Massale verkeerscontrole veroorzaakt file in Soestdijk Ghemco Soestduinen bezig met uitgebreid bodemonderzoek 39?° cidama Mm O?8 2?5 6?5 12?8 VERHUUR Soester Courant ook slachtoffer van stiptheidsacties PTT VIDEOFILMS De Eekhoorn huizenkrant Woensdag 9 november 1983 62e Jaargang no. 11 Werkzaamheden aan spoorwegover gang Dalweg Eerste stiptheidsactie politie Soest: Cadmium gevonden in gedempte lozingsvijvers Herfstaanbieding Stretch corduroy pantalons Flanellen overhemden ziepag.18 TAXI TAK 12636 CASHEWNOTEN Honsbergen SPRUITEN Honsbergen WITLOF Honsbergen Hamlappen Honsbergen KIPFILET Honsbergen Vergeetboekje en apparatuur Ook verhuur van CAMERA'S en RECORDERS foto-f ilm-videoc^y Birkstraat 2 I Honsbergen I Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47A, Soest Tel. 14152* Postgiro 126156 SOESTERICOURANT Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per halfjaar f 24.— Gecontroleerde oplage 8.350 Verschijnt iedere woensdag De stiptheidsacties van het PTT-personeel, die momenteel op verschil lende plaatsen in ons land worden gehouden, missen ook hun uitwer king niet op de aanlevering van advertentiemateriaal en stukken voor de redaktie van de Soester Courant. Voor een deel komt dit met vertra ging binnen. Het verdient dan ook aanbeveling het materiaal voorlopig niet per post te zenden, maar het rechtstreeks te deponeren in de brievenbus van ons kantoor, Van Weedestraat 47A. Onze postabonnees in de buitenwijken en buiten Soest bieden wij onze verontschuldigingen aan voor de mogelijk vertraagde bezorging. Vandaag en morgen zullen door de fa. Hendrikse herstelwerkzaamheden worden uitgevoerd aan het wegdek van de Dalweg, ter hoogte van de spoor wegovergang. De werkzaamheden be staan uit het effenen en opnieuw asfal teren van de weg. De voor het autover keer vaak hinderlijke "kuil" zal dan tot het verleden gaan behoren. In verband hiermee is vandaag en morgen echter slechts één rijstrook over de spoorweg beschikbaar voor het verkeer in beide richtingen. Gistermorgen hield de Soester politie op de Vredehof straat in Soestdijk de eerste van de reeks aangekondigde massale verkeerscontroles, die onder deel uit maken van de acties tegen het kortingsbeleid van de Minister van Binnenlandse Zaken. In de ochtend spits, tussen 7.15 en 8.45 uur, werden al daar ca. 550 auto's onderworpen aan een vrij uitgebreide controle. Het oponthoud dat daarvan voor de automobilisten het gevolg was bedroeg overigens in geen enkel geval langer dan tien minuten, zo deelde het Soester actiecomité na afloop mee. De actie had tot gevolg dat op een gegeven mo ment een file met een lengte van ca. 1 kilometer op de Vredehofstraat en de Burgemeester Grothestraat stond. "Toen vonden we 't lang genoeg," al dus het actiecomité. Overigens werd vrije doorgang ver leend aan mensen die om één of andere dringende reden snel weg moesten: een arts op weg naar een patiënt, een me vrouw die naar het ziekenhuis in Hil versum moest en een jongedame die aan een examen moest gaan deelne men mochten ongehinderd doorrijden. Ook een aantal autobussen en vracht wagens werden "ontzien." Aan de actie namen ongeveer 20 poli tiemannen deel. Tijdens de actie werd de normale surveillance in Soest overigens gewoon voortgezet, zodat de "minimale politiezorg" op geen enkel moment geweld werd aangedaan, aldus het actiecomité, dat de actie overigens als een ondubbelzinnig suc ces kenschetste. De controle had betrekking op de aan wezigheid van autopapieren (rijbe- Voor het betere verzekeringswerk. Staat u met van Rouwendaal sterk. Bij ons hypotheek vanaf 7,8%. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 wijs, kentekenbewijs), de technische staat van de auto's en het eventueel voorkomen van personen in het op sporingsregister, bijvoorbeeld wegens nog te betalen boetes, etc. Dat laatste was overigens bij geen van de gecon troleerde bestuurders het geval. Wel werden de volgende overtredingen geconstateerd: gladde banden (4x)de fecte claxon (lx); geen rijbewijs (4x); geen kentekenbewijs (2x); geen deel III (lx); verlopen rijbewijs (lx). Deze werden alle 13 "gehonoreerd" met een waarschuwing in plaats van met het gebruikelijke proces-verbaal. De reacties van het publiek liepen zeer uiteen, variërend van grote woede tot begrip en instemming. Een aantal automobilisten reageerde nogal agres sief; één autofnobilist reed in zijn drift bijna twee politiemannen omver, zo werd gemeld. De negatieve reacties vielen de deel nemende politiemannen niet mee. "Maar het personeel heeft zich bijzon der beheerst gedragen. Ons uitgangs punt is ook zo weinig mogelijk irritatie op te roepen, alleen kun je in dit geval natuurlijk geen actie voeren zonder dat het publiek daarvan iets merkt," aldus het actiecomité. Na afloop bereikten het comité twee klachten: één van een automobilist die duidelijk maakte dat "tijd" in zijn ge val "geld" was, een andere van een mi litair die vreesde te laat bij zijn onder deel te arriveren en het actiecomité verzocht om een briefje, waaruit zou blijken dat hij slachtoffer geworden was van de actie. Het actiecomité hield de verkeersactie van gistermorgen zeker voor herhaling vatbaar. Afhankelijk van de uitspraak van de rechter, die tenslotte bepalend is voor het doorgaan van de acties, ging men ervan uit dat in de komende dagen op andere plaatsen in Soest nog meer acties - ook tijdens het spitsuur - zullen volgen. "We zouden het publiek graag willen vragen zich zo normaal mogelijk op te stellen. De acties zijn niet bedoeld om de bevolking dwars te zitten, en we hopen dat daarvoor het nodige begrip wordt opgebracht. Wat ons betreft zul len we er alles aan doen om een en ander zo gedisciplineerd mogelijk te laten verlopen,aldus het actiecomité. (Zie ook het artikel op pagina 5.) Bij een door Chemco, Inc. op eigen initiatief uitgevoerd bodemonderzoek op het terrein van deze fotografische industrie aan de De Beaufortladn te Soestduinen is het bedrijf gestuit op een geval van cadmiumverontreini- ging van de bodem. Deze bodemver ontreiniging is veroorzaakt door het feit dat men door onbekendheid met de schadelijke eigenschappen van cadmium tussen ca. 1935 en 1955 loos de op twee afvalvijvers aan de rand van het terrein van Chemco. Een eer ste schatting gaat uit van zo'n 700 m2 verontreinigde grondT. Hierin zijn concentraties cadmium aangetroffen welke de door de overheid gehanteer de toetsingswaarde ten behoeve van saneringsonderzoek 10-25 maal over treffen. Cheraco's milieudeskundigen verwachten op grond van een uitge breid onderzoek geen direct gevaar voor de volksgezondheid; desondanks heeft men dit door hen ontdekte ge val direct gerapporteerd aan de Inspek- (t/m 19nov. a s. Beige, bruin en marine Maten: 46 t/m 56,46% t/m 56%, 451/m 57 in uni, strepen en ruiten Maten: 37 t/m 45 herenmode Soesterbergsestraat 51 Soest tie Volksgezondheid, B&W van Soest en het Waterleidingbedrijf Midden- Nederland. Tevens bestudeert Chemco in samenwerking met het Technisch Adviesbureau van de Unie van Water schappen b.v. te Deventer de benodig de akties om deze bodemverontreini ging aan te pakken. Chemco gebruikt als fabrikant van fotografische produkten zilver als be langrijkste grondstof voor de vervaar diging van lichtgevoelige films. In het verleden werd als hulpstof echter ook de giftige stof cadmium gebruikt. Om milieutechnische- én economische redenen wordt zilver teruggewonnen. Daarnaast dient om ecologische rede nen de cadmiumbelasting van het milieu zoveel mogelijk beperkt te worden. Milieubewuste bedrijven zul len dan ook trachten het cadmium- verbruik zo veel mogelijk te beperken of, indien mogelijk, zelfs trachten uit te sluiten. Chemco heeft vanuit haar mede-ver antwoordelijkheid voor de bescher ming van het milieu sinds 1977, met uitzondering van één produkt, uit al haar fotografisch materiaal het cad mium geëlimineerd. Van het uitzonde- ringsprodukt wordt momenteel een cadmium-vrije versie in produktie ge nomen. Dat Chemco hiermee in de Fotografische industrie voorop heeft gelopen blijkt wel uit het feit dat van het 2ü-tai fotografische bedrijven ter wereld alleen het Japanse Konishiroku Chemco voorging bij de verwijdering van cadmium uit haar produkten. Vanuit het milieubeleid dat Chemco voert is het een routinematige aange legenheid geworden bij grondwerk zaamheden bodemmonsters te nemen. Zo werd in juni j.1. bij rioolwerkzaam heden geconstateerd dat een oude spui- put van het ketelhuis lek was. Op grond van (1) de door het bedrijf aangetrof fen concentraties cadmium en zil ver, (2) de door de overheid in de Interimwet Bodemsanering gehan teerde toetsingswaarde in ogenschouw nemend, en (3) de bij Chemco's des kundigen aanwezige kennis omtrent de bodemgesteldheid en grondwater stromingen ter plaatse, heeft Chemco besloten direct actie te ondernemen met betrekking tot de lekkende spui- put en een nader onderzoek naar moge lijke bodemverontreiniging in te stel len. In augustus j.1. kwam een nieuwe spuiput in werking, waarna de oude put verwijderd is en een tweede bo demonderzoek werd ingesteld. De daarbij gevonden concentraties cad mium vormden voor het bedrijf aan leiding om verder onderzoek te ver richten. Analyses van deze grond boringen wezen uit dat weliswaar bo demverontreiniging heeft plaatsge vonden maar dat de mate waarin geen enkele reden tot ongerustheid geeft. Men ontdekte tijdens deze werkzaam heden echter dat een groot aantal jaren geleden deze spuiput via een pijp met nu niet meer bestaande lozings vijvers in verbinding stond. Deze vijvers waren vanaf plm. 1935 - 19.55 vijvers waren vanaf plm. 1935 - 1955 in gebruik. Het terrein is daarna ge ëgaliseerd. Chemco heeft toen o.a. met behulp van verschillende oud medewerkers getracht deze vijvers te lokaliseren, waarna een zestal nieuwe grondboringen in het onderzoek wer den opgenomen. Hieruit kwamen de hoge concentraties cadmium in de bodem naar voren. De verontreiniging van de bodem heeft zich beperkt tot een relatief klein gebied, waarvan de locatie door Chemco vrij nauwkeurig is bepaald. Er is dan ook geen sprake van een bodemverontreiniging in de bebouwde kom van Soestduinen. Ook het grondwater blijkt op de bewus te plaats aanzienlijk meer cadmium te bevatten dan is toegestaan. Daaren tegen is door Chemco tussen de geloka liseerde oude vijvers en het Waterlei dingbedrijf Midden-Nederland geen cadmium meer aangetroffen in het grondwater. Er zijn ook geen aanwij zingen te vinden van een verontrei niging van het opgepompte grondwater met cadmium. Zoals reeds eerder vermeld wordt op dit moment onderzocht op welke wijze dit geval aangepakt moet worden; mo gelijke oplossingen kunnen uiteen lopen van het nemen van beheers maatregelen tot een komplete bodem sanering, één en ander in overleg met de Inspektie van de Volksgezondheid voor de hygiëne van het Milieu in de provincie Utrecht, Burgemeester en Wethouders van Soest en de Direktie van het Waterleidingbedrijf Midden- Nederland. DAG NACHT Donderdag Spotgoedkoop Versgebrande 250 gram van 4.98 voor Let op onze extra folder met waardebonnen Dit weekend KILO Kogelhard Let op onze extra folder met waardebonnen Dit weekend PER KILO Let op onze extra folder met waardebonnen Dit weekend (met klein beentje) KILO Let op onze extra folder met waardebonnen Alleen donderdag KILO HEERLIJKE van 18.98 voor Let op onze extra folder met waardebonnen GEKARD PAUL Mensen klagen heel gemakkelijk over hun geheugen, slechts zelden over hun verstand. Ik doe daar gewoon aan mee en durf dus rustig te vertellen dat mijn geheugen zo nu en dan niet funktio- neert zoals ik dat zou wensen. Namen van bepaalde mensen krijg ik er een voudig niet ingestampt. Telkens ver geet ik ze weer. Ook bepaalde woorden kunnen bij mij geen genade vinden. Dat is zelfs zo sterk dat, wanneer zo'n geval zich weer eens voordoet, ik me voorneem een namen- en woordenlijst samen te stellen die ik onder handbe reik houd om op moeilijke momenten tevoorschijn te kunnen toveren. Een andere oplossing dan daarin te spieken kan ik niet bedenken, want hoe meer ik me erover opwind, hoe erger het wordt. Dat het alles met interesse te maken heeft, zoals sommigen bewe ren, wil er bij mij niet in zolang de door mij bewonderde Herman van Veen en enkele andere waardevolle mensen tot dat rijtje ongrijpbare namen blijven behoren. Het wordt pas echt eng als een secreta resse bij herhaling beweert je een of ander stuk bezorgd te hebben dat je, voorzover bekend, nooit eerder hebt gezien. De eerste keer ging in in discus sie, daarna maakte ik me kwaad en nog later zei ze niets als ik weer eens wat miste. Ze keek alleen maar. Ze dacht haast hoorbaar, ach nee toch, is het weer zo? Ik meende de oplossing van het raadsel gevonden te hebben toen achtereenvolgens drie nieuwe ser veersters mij oversloegen bij het rond brengen van de koffieshots. Het lag niet aan mij maar aan de kamer waar ik als regel mijn dagen slijt om voor die opofferingsgezindheid beloond te worden meteen bete broods. Gelegen aan een lange gang in een paar doorgebro ken oude gebouwen moet je precies voor mijn deur een afstapje nemen. De serveerster richt haar aandacht op die hindernis en is heel geconcentreerd in middels mijn kamer gepasseerd met medeneming van een blad vol dampende koppen koffie. Als ze het af stapje negeert kan ik de koffie trou wens ook wel vergeten. Een echte op lossing is er niet. Met die secretaresse is het lange tijd zo goed gegaan dat het eigenaardige van het geval wat op de achtergrond ge raakt was. Totdat ik vanmiddag tijdens een vergadering enigszins onthand om me heen keek. Ik begreep niet waar het over ging. Als geroutineerd secretares se zag ze direkt water aan de hand was en schoof mij een kopie van het verga derstuk toe. Als ik nou maar niks ge zegd had zou ze nog kunnen denken dat ik het op mijn bureau had laten liggen. "Ik heb het je in handen gegeven. Een uur geleden. In de gang" zei ze ont hutst. Ze leek even stomverbaasd als ik, die het stuk papier nu voor de eerste keer onder ogen kreeg. Heel even dacht ik dat ik nu echt gek geworden was en gedurende enkele ogenblikken twijfelde ik aan mijn verstandelijke vermogens. De (laperende machine maakte mij nog net op tijd duidelijk dat ik zelf kon kiezen bij wie er geen steek je los zat. Ik veegde het vraagteken van mijn gezicht, zei niets meer en koos voor degene die mij het beste uit kwam en dat was ik toevallig zelf. Naschrift Ik heb nog niet gezegd wat er volgens mij onjuist is aan de redenering dat je iets zou kunnen vergeten als het je maar echt interesseert. De stelling "wat je echt interesseert onthoud je wel" is in dat geval gewoon even omge draaid en dan klopt het natuurlijk niet meer. Een veel gebruikt foefje in de discussietechniek waarbij de waarheid tot leugen wordt verbogen. Dat was ik toch haast vergeten te zeggen. Altijd wat nieuws Met koophuizen die u in geen andere gids aantreft. Een ruime keuze van huizen in Amersfoort. Soest, Baarn en omgeving. Vraag toezending. Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone J Soest, 02155-16251 Amersfoort. 033-630506 I Baarn. 02154-22122 Hoevelaken, 03495-36304 Donderdag Bij aankoop van een VERSE SLAGERS ROOKWORST Grof of fijn a 3.15 per 250 gram 500 gram ZUURKOOL uit 't vat GRATIS Let op onze extra folder I tne^vaardebonnet

Soester Courant | 1983 | | pagina 1