sbv iïvoorBtter" de De Soester Duinen Chatoux 4 UOH Sint Nicolaas strooit dit jaar in Soest met... fietsen Spullenhulp in december of januari open scliocuiakcr (pomanial Kees Frank Omwonenden bosschuur boos op gemeentebestuur 'Soester Duinen' sfeervolle gastheer voor AVRO-Diligence REORGANISATIE Chatoux Culturele commissie bestaat niet meer Mini-vredeskamp bij Amerikaans, deel vlieg basis Soesterberg IJAGINAj WOENSDAG 9 NOVEMBER 1983 SOESTER COURANT PAGINA 3 s 30i1tips! Als je jong bent.... brilmode Sleutelaktie 1983van Soester winkeliers Bestuur plaatst zelf noodkantoortje met telefoon Schoemaker hobby computers SPELCOMPUTERS Mag ik even het woord, ik weet een plekje voor de volgende vergadering, centraal gelegen, midden in de bossen, goeie accommodatie en prima koffie! SOESTERBERGSESTRAAT188 02155-12739 S0ESTDUINEN juwelier KORTINGEN 10-20-30-40-50% 'Niet tegen Amerikanenwel tegen kruisraketten' VAN DENBQ1NK 1 37 ihuis met c.v.-gas, ga- Een huis dat onver- heeft. Een plezierige mer, moderne bad ers en een ruime zol- loderniseerd. ation, een uitgestrekt scholen; u heeft ze ntrekkelijke locatie in I, kantoor (4.50 x 7 00 'erdieping (goederen- jenheid. ■t met Heras hekwerk. 118 met c.v.-gas, garage in, terrassen, gazon, 'erlichting en 4 paar- iel staat dan ook op 1 Een niet alledaags i mogelijkheden voor >er. Indeling: Ruime irket, balken plafond e, keuken, bijkeuken, al. 1e verdieping: 3 imer met ligbad en 2e j: 4e slaapkamer en met c.v.-gas, garage op bijna 1000 m2 e met een heerlijk )ij het centrum van jnkamer met balken I en ged. plavuizen- euken, kelder, toilet ng: 3 slaapkamers, en overloop. c.v.-gas, garage en uizen zijn er genoeg, inrichting en afwer- k in Soest op de vin tellen. oorbeeld in L-vorm erige vertrekken op jrachtige plavuizen, ïetselde open haard, vector verwarming, in en u bent al weer Duitengewone knap- iterieur hier. Warm, <unt u dit huis karak- een bijkeuken, 2 en zeer mooie bad- s en nog veel meer. ;om. 1 met c.v.-gas en tri- mm 5800 m2 eigen tuin, representatieve m2), buiten zwem- ner en broeikas ge- s een heel exclusief woonkamer, slaap- luken, kelder, toilet ig: 3 slaapkamers, op. 2e Verdieping: bungalow gelegen mooi bos- en duin- i2 eigen grond zijn elijke gazons, fraaie in. >en haard en schuif- ner, studeerkamer, >n, bijkeuken, wijn- en aparte douche- ide vleugel van dit eraard c.v.-gas. 61Hoekflat op 4e >pgang, 2 slaapka- tne grond. 221. Mod. midden- age en aangelegde 'erk/slaapkamer op f 149.000,-. aat 51. Groot dub- auwd is tot één met mers. Uitstekende M 65.000,-. laan 2. Vrijst. semi- int gedeelte van 2 badkamers. f 259.000,-. aan 14. Halfvrij- v.-gas, schuur en aratuur, 3 slaap- f 268.000,-. I -16251-*^ •22122 033-630506 5tr 33. 03495-36304 /..sta je echt niet te springen om een bril. Maar met onze vakbekwaamheid aan je zijde is een bril echt zo lelijk nog niet... gediplomeerd optometrist lid O.V. birkslraat 2 soest tel:02155-12874 IC 'Voor 99 procent staat vast dat Sint Nicolaas dit jaar Soest per helicopter !zal bezoeken. Het wachten is nog op de definitieve toestemming van de Rijks luchtvaartdienst, die een landingsver gunning voor het toestel zal moeten af geven, waarin de Goedheiligman met zijn twee vaste Zwarte Pieten op zater dag 19 november a.s. op Soester bodem zal landen." Dit deelde woordvoerder van het Soester Sint-Nicolaascomite, de heer H. J. Heerkens, vorige week [mee. "Er staat de aankomst waarschijnlijk I weinig meer in de weg. Het is zo goed als zeker dat de Sint met de helicopter tussen 13.30 en 13.45 uur landt op het speelterrein op de Eng. Vandaar gaat hij in een meer dan 200 jaar oude open landauer, vergezeld van enkele tiental- len Zwarte Pieten, naar het gemeente huis, waar hij door het college wordt ontvangen". De feestelijke intocht wordt muzikaal opgeluisterd door het korps van Brons- werk, Amersfoort, dat met de majoret tes al op het landingsterrein aanwezig zal zijn. De stoet wordt verder volge- maakt met een aantal ruiters van de rij vereniging "Eldorado". Uiteraard ontbreekt het ook dit jaar niet aan "strooigoed" tijdens de intocht. De tocht van de Eng naar het gemeen tehuis gaat via de kortste route, dus via de Prins Bernhardlaan naar de Van Weedestraat en de Steenhoffstraat. Vanaf het landingspunt zullen overi gens de meeste Zwarte Pieten zich over Soest verspreiden, in de richting van de vier bestaande winkelcentra, waar zij een aantal opmerkelijke acti viteiten zullen ondernemen. In de Van Weedestraat bijvoorbeeld delen de Pieten kleurplaten uit aan de kinderen op straat en in de winkels. De vier aan de Van Weedestraat ge vestigde banken (ABN, AMRO, Bonds spaarbank en NME) stellen elk drie spaarbankboekjes met een inleg van 25,- als prijs beschikbaar. In het winkelcentrum 't Hart (Ko- ninginnelaan) staat het Pieten-gebeu ren helemaal in het teken van de fiets. Ook de wielervereniging Tempo zal op een of andere manier acte de pre- sence geven. De Sint-Nicolaas-festiviteiten zijn mo gelijk gemaakt door de leden van de Soester Zakenkring en die van de Fe deratie Midden- en Kleinbedrijf Soest, waarin grotendeels alle winkeliersver enigingen van Soest vertegenwoordigd zijn. Na de intocht zullen een aantal Zwarte Pieten traditiegetrouw weer een be zoekje brengen aan het ziekenhuis en een aantal tehuizen in Soest. Sleutelaktie Tegelijk met de intocht van Sint Nico laas en zijn Zwarte Pieten wordt het startsein gegeven voor de grote Sint Nicolaas-aktie die de gezamenlijke Soester winkeliers dit jaar op touw hebben gezet. Deze aktie, die in feite al enkele dagen tevoren (woensdag 16 november) begint, zal duren tot woens dag 7 december, en staat helemaal in het teken van de fiets. Vooral het fiets- sleuteltje speelt in de aktie een hoofd rol. Wie in de Soester winkels tijdens de aktieperiode voor een bedrag van mini maal 25 gulden besteedt, ontvangt daarbij een fietssleuteltje. De klant kan met dit sleuteltje een bezoek bren gen aan ééen van de vijf Soester rij wielhandelaren: Van Homoet aan de Van Weedestraat, Nijhuis aan de Nieuwe- weg, De Witte Pompen aan de Steen hoffstraat, Klomp aan de Koninginne- laan en Jac. de Bruin aan de Gallen- kamp Pelsweg. Bij elk van deze rij wielhandelaren treft de klant een "ak- tiefiets" aan, met een speciaal gemon teerd fietsslot. Als de sleutel past (de sloten zijn bij alle vijf rijwielhandelaren identiek), ontvangt de klant al direct een waarde bon van 25 gulden. Het sleuteltje gaat in dat geval in een envelop, waarop de naam en het adres van de klant wor den geschreven. De enveloppen met de passende sleuteltjes (dat zullen er in totaal enige honderden zijn) worden in een grote bus gedeponeerd, waaruit notaris Van Veeren op donderdag 8 december een aantal hoofdprijswin naars zal trekken. Deze winnaars ko men in het bezit van één van de fietsen, die de gezamenlijke Soester winkeliers voor de aktie hebben aangeschaft. Het zijn fietsen van uiteenlopende maar goede merken (Fongers, Batavus, Ga zelle), met een winkelwaarde van maar liefst 550 gulden. Het aantal winnaars staat nog niet vast. In eerste instantie zijn er tien fietsen beschikbaar, maar de geza menlijke winkeliers houden er reke ning mee dat de aktie zo'n succes wordt, dat er eventueel nog meer fiet sen beschikbaar zullen zijn. Als de ak tie eenmaal op gang is worden dus mo gelijk nog extra fietsen ter beschikking gesteld. Het beschikbare prijzengeld is in totaal 16.000,-. De deelnemende winkeliers zullen her kenbaar zijn aan het zwart-witte raam biljet met het opschrift "Sint Nicolaas- aktie 1983". De complete lijst van win keliers wordt t.z.t. in deze krant opge nomen. Ruit vernield Een bewoner van de Plasweg deed vo rige week aangifte van de vernieling van een thermopane ruit van zijn wo ning. De ruit bleek te zijn stukgescho ten, waarschijnlijk met een bukskogel tje. "Gegeven de onzekerheden over het beschikbaar komen van het kantoortje en de druk op de stichting om de werk zaamheden weer te hervatten, heeft het bestuur van Spullenhulp besloten op eigen kracht creatieve noodoplos singen te zoeken. Daartoe zal een nood- kantoortje (15 M2) bijgeplaatst wor den, waarin op korte termijn een tele foonaansluiting wordt gerealiseerd. Zodra dit gebeurd is zal Spullenhulp weer open zijn." Met deze mededeling aan het gemeen tebestuur, gedaan in een vrij scherpe brief aan het College, kondigt het be stuur van de Stichting Spullenhulp de heropening van het Soester kringloop centrum aan de Veldweg aan, dat eni ge weken geleden na een conflict met welzijnswethouder Frans Kingma zijn poorten sloot. Het bestuur verwacht dat Spullenhulp in december of januari opnieuw kan starten. In de brief gaat het bestuur in op de Elke vrijdagavond en de hele zaterdag is een computer specialist present om alles van home-computers te demonstreren. Philips P 2000. 1495.- Acorn B.B.C. 2295.- ZX Spectrum 499,- ITT3030 9100,- Comodore899,- Atari 199,- Philips199,- Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-10344 reactie van het College, die het be stuur overigens eerder uit de pers ver nam en pas later in een brief onder ogen kreeg. De brief van Spullenhulp bevat een aantal kritische kantteke ningen. Méér slagen om de arm Zo constateert men dat het college ten aanzien van de gevraagde uitbreiding nu zelfs nog méér slagen om de arm houdt dan in de gevoerde gesprekken. Het is vooral vreemd, vindt het bestuur, dat het College de Zwembadbond (die nu nog het door Spullenhulp begeerde kantoortje huurt) nog nimmer heeft benaderd met de vraag of men bereid was te verhuizen. In de gesprekken is duidelijk een andere indruk gewekt, vindt het bestuur, nog afgezien van de in het verleden door eerdere portefeuil lehouders gewekte verwachtingen. Ook nu nog wil Spullenhulp het kan toortje graag hebben, maar dan wel gratis, zoals ook de huidige behuizing gratis door de gemeente in gebruik is gegeven. "Een normale huur zal de realisering van onze doelstelling on aanvaardbaar aantasten, daar een te grote prijsstijging voor de goederen daarvoor nodig zou zijn". In hetzelfde verband laat het bestuur weten dat de gemeente bij eventuele verkoop waar borgen moet scheppen voor voortgezet gratis gebruik, of passende vervangen de huisvesting op gelijke voorwaarden. Na de aankondiging van de plaatsing van het noodkantoor, ("die ter ontlas ting van de privébelasting van Elly Joosten thuis geen verder uitstel ge doogde", aldus het bestuur) legt men bij de gemeente de wens op tafel dat de container die Spullenhulp reeds lang op eigen kosten huurt in de toe komst door of namens de gemeente wordt neergezet. "Immers als Spullen hulp niet bestond zouden alle spullen - ook de door Spullenhulp geherdistri- bueerde - bij de gemeentelijke con tainers of de ophaaldienst terecht ko men' meent het bestuur. 'Enig misverstand' Over de aanstelling van Elly Joosten als part-time kracht merkt het bestuur op dat uit de reactie van het College "enig misverstand" blijkt. Dat het Col lege van mening is dat het stichtings bestuur zelf in eerste instantie dient op te treden als werkgever en dus sa larisbetaler is "een reeds wijd open staande deur, ook al is dat zelfs geen wet van Meden en Perzen". Dat was echter niet de inzet van de discussie, en ook niet de vraag om een part-time kracht van de gemeente Soest, meent het bestuur. "Door ons is begrip ge toond voor de financiële situatie in Soest, waarbij collega-welzijnsinstellingen zelfs personeel moesten inleveren. In zet was of de gemeente bereid was met ons te bezien of er provinciaal dan wel landelijk subsidiemogelijkhe den waren voor een project voor een reparatiewerkplaats voor vrijwil ligers en/of jeugdige werklozen. Onze frustratie en teleurstelling was dat na de positieve woorden van de wet houder in december 1982 in het gesprek van september bleek dat de gemeente niets gedaan had. De klaar geboden 'mogelijkheid' op dit punt een subsi die-aanvraag in te dienen doet in dit verband enigszins cynisch aan", aldus het bestuur. Spullenhulp is zelf inmiddels aan het bekijken in hoeverre de voorgeno men uitbreiding van activiteiten met provinciale of landelijke hulp moge lijk is. In een samenvatting schrijft het be stuur dat Spullenhulp zeer teleurge steld is in de houding van de gemeente en vindt dat haar onrecht is aange daan. Voor mensén, die juist iets anders willen... de ijzersterke kachel in een Twéé deuren op één Domanial: de ene met vonkenscherm, de andere gesloten. Dus: zowel veilige open haard als zuinige kachel! Keuze uit straling of convectie. Hét meubelstuk voor alle seizoenen. Nu «Jdk bü ons te zien: Koninginnelaan 48 Soest tel. 02155-11066 Tijdens de vergadering van de com missie Ruimtelijke Ordening maakten mevrouw J. M. van der Schaaf, de heer D. Kat en oud-raadslid de heer H. A. van Ee, vorige week gebruik van het spreekrecht om vanaf de publieke tri bune te reageren op de concept-ant woordbrief, die het gemeentebestuur van plan is te sturen na de schriftelijke bezwaren van bovengenoemde Soes- ters tegen de verkoop van de boshut in de Korte Duinen aan de Schaatsver eniging "Eemland." De heer Kat memoreerde dat het ge meentebestuur in 1981 per brief aan de omwonenden had beloofd de boshut af te breken, omdat de bosarbeiders toch geen gebruik meer maken van de schuilgelegenheid. Mevrouw v.d. Schaaf voegde eraan toe dat zij in juli in een dagblad had gelezen dat de bos schuur aan de schaatsvereniging "Eemland" was verkocht voor 750,- als kleedruimte voor de gebruikers. "Die mensen kunnen zich toch thuis wel verkleden als ze in het bos gaan trimmen?", merkte de heer Van Ee op. De sprekers verweten het gemeentebe stuur onzorgvuldigheid ten aanzien van de voorlichting aan de betrok kenen. Zij waren op geen enkele ma nier in de transactie gekend; inspraak was niet mogelijk. Hans Blom (CDA) stelde dat de argu menten om tot handhaving en verkoop van de boshut over te gaan best wat uit voeriger hadden kunnen zijn tegenover de Soester burgerij. Tegenover een ho gere overheid argumenteert de ge meente Soest toch ook altijd heel nauw keurig en uitvoerig haar besluitvor ming? Hij adviseerde wethouder Plomp van Ruimtelijke Ordening op deze manier gevoelens van onvrede bij de bewoners te vermijden. Uitgelekt De commissie verbaasde zich erover, dat de sprekers op de hoogte waren van de tekst van de concept-antwoordbrief. Jan Visser (Prog. Soest) eiste dat de wethouder diepgaand zou onderzoeken hoe deze brief kon uitlekken. Wethou der Plomp (VVD) zegde toe daarop in het besloten gedeelte van de verga dering terug te komen Verder verzekerde hij de commissie dat de boshut conform het bestem mingsplan aan de schaatsvereniging was verkocht. Met zijn belofte dat een nadere uitleg van de planologische as pecten aan de brief zullen worden toe gevoegd, kon de commissie volledig in stemmen. Wethouder Plomp vindt wel dat, zodra iemand overlast ondervindt, dit gemeld moet worden, zodat afdoen de maatregelen kunnen worden getrof fen. 8^/ Man il/- Qt/on hot ia RESTAURANT TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Inl. 033-729097 EFFEKTIEVE TALENSTUDIE Foto: Goos van der Wilt VïC HEEFT WEGENS In een goed gevulde zal van restaurant 'De Soester Duinen' was vorige week donderdag de "AVRO-Diligence" op bezoek, om opnamen te maken voor het radioprogramma dat op dinsdag 6 december a.s wordt uitgezonden. Onder de bezielende leiding van gast heer Henk van den Berg konden enige tientallen aanwezigen zich vermaken met een live-optreden van muzikale sterren als Conny Vink, Jan Gorissen en Eddy Christiani. Het publiek, dat heel enthousiaste rea geerde en nu en dan naar hartelust mocht meezingen of klappen, werd ont haald op een gezellige, sfeervolle mid dag. De solisten traden op onder bege leiding vart het AVRO-Diligence-orkest onder leiding van Pierre Wiersma. Het programa, dat al aan z'n twaalfde suc cesvolle seizoen bezig is, wordt telkens op een andere plaats opgenomen. We- Jan Gorissen verleende, met zijn ac cordeon, medewerking aan de AVRO- Diligence. kelijks luisteren er zo'n 750.000 tot een miljoen luisteraars naar De nummers vielen bij de aanwezigen zeer in de smaak. Eddy Christiani opende het optreden bijvoorbeeld met "Zonnig Madeira," Conny Vink zong "Samen" en "Mijn groot geluk" en Jan Gorissen vermaakte de toehoorders met sprankelende accordeonmuziek in een muzikale reis langs o.m. Wenen en Kopenhagen. Met "You are my cho colaatje" kreeg "good old" Eddy Christiani de lachers op zijn hand en ook zijn "Ouwe taaie" was een geheide meezinger. Conny Vink kreeg een daverend applaus voor een potpurri met o.a. "Maak je niet dik," "Bossa Noavaboy" en "De toeteraar. De uitzending op 6 december vindt plaats van 13.20 tot 13.57 uur via Hil versum I. BURG. GROTHESTRAAT13 TELEFOON 02155-23271 SOEST De culturele commissie heeft zichzelf vorige week opgeheven en het raadsbe sluit daartoe goedgekeurd. Gisteravond zouden de commissiele den, vier raadsleden, vijf burgerleden en de ambtelijk secretaris onder lei ding van wethouder Frans Kingma ge zellig uitgaan om het afscheid waardig te vieren. Het opheffen van de culturele commis sie betekent niet dat voortaan geen cul turele zaken in Soest meer aan bod ko men. Het werk van de commissie wordt namelijk overgenomen door de raadscommissie "Welzijn," die ook on der leiding staat van wethouder King ma. Ook bestaat nog de taakgroep cul tuur, die een onderdeel vormt van de commissie welzijnsplanning. Hierin zitten alleen maar burgers, vertegen woordigers van culturele instellingen en organisaties. Het opheffen van de culturele commissie voorkomt 'over lappingen' en bespaart de gemeente een bedrag aan presentiegeld. Aankoopcommissie Sommige leden van de culturele com missie blijven functioneren in een nieuw op de richten 'adviescommissie kunstaankopen'. Deze groep, die eigen lijk al als zodanig bestond, gaat het col lege van burgemeester en wethouders adviseren over de aankoop van kunst werken, die betaald worden uit het fonds kunstaankopen. Hierin zit nog een bedrag van 150.000 gulden. Wethouder Kingma (PvdA) stelde vo rige week voor in deze commissie kunstaankopen te benoemen mevrouw Ans Greefhorst-van O verdam (als raadslid), mevrouw Els Verlaan en de heren A. Vreeswijk. G. Duermeijer, G. de Jong (uit Soesterberg) en N. Schrö- der (Cultureel ambtenaar). Deze com missie krijgt een sudsidie van 600 gul den in 1984 voor onkosten en reisver- goedingen voor het bezoeken van ate liers. Tenslotte deelde de wethouder nog mee, dat hij blijft vasthouden aan zijn voorstel tot plaatsing van een beeld van Wim Rijvers bij de Muziekschool aan het Kerkplein. Als de plannen zijn doorgegaan is van af hedenmiddag 12.00 uur bij de Amerikaanse ingang van de vliegbasis Soesterberg een tijdelijk mini-vrou- wenvredeskamp ingericht. Doel daarvan is de toegang tot de basis met een levende blokkade af te snijden, door elk half uur gedurende vijf mi nuten de Dolderseweg en eventueel de Amersfoortsestraat te versperren. Eveneens is het de bedoeling dat van middag in de Amerikaanse wijk in Soesterberg pamfletten worden ver spreid, waarin de bedoelingen van de actie worden uiteengezet en begrip ge vraagd voor de achtergronden. De deelneemsters aan de actie zullen zich naar verluidt verder bezighouden met beraad over een grote anti-militaris tische vrouwen-aktie, die in het voor jaar van 1984 moet plaatsvinden. Van uit het kamp zullen ook telegrammen naar de rechtbank in New York worden gezonden. Deze actie vormt een onderdeel van. naar men hoopt ook andere activiteiten rondom Amerikaanse militaire ves tigingen in ons land. De actie vindt plaats in navolging van soortgelijke acties die vanaf vandaag in Groot-Brittannië worden gehouden, waar ook symbolische vredeskampen worden ingericht bij de 103 Ameri kaanse bases op Engels grondgebied. De Nederlandse actie vormt daarvoor een ondersteuning. Vandaag is door de Britse groep Vredesvrouwen bij de Engelse vliegba sis Greenham Commom, die de laatste jaren al dikwijls in het nieuws is ge weest, voor het Federale Gerechtshof in New York een kort geding aange spannen tegen de regering van de Verenigde Staten. De aanklacht is ge richt tegen de beslissing van de Ameri kaanse regering om kruisraketten in Europa te introduceren, hetgeen een grove schending wordt genoemd van het internationale recht. Het doel van de rechtszaak is het Amerikaanse volk te attenderen op het feit dat de kruisra ketten zowel Europa als Amerika zélf bedreigen. Een kernoorlog blijft immers nooit beperkt tot Europa. Daarnaast willen de actievoersters de Amerikaanse burgers bewust maken van de omvang van de Amerikaanse militaire aanwezigheid in Europa, om de oppositie van het Amerikaanse volk te steunen- De actie bij Amerikaanse de vliegbasis Soesterberg is opgezet door de Vrou- wenaktiegroep 'Ontmantel de basis,' waarin voornamelijk vrouwen uit Am sterdam deelnemen. Via een woord voerster laten zij weten dat de acties op generlei wijze gericht zijn tegen het Amerikaanse volk of tegen Amerika nen in Nederland, maar tegen de kruis raketten. Bromfiets-onderdelen gestolen Een bewoonster van de Bosstraat ont dekte vorige week dat van haar brom fiets, die in een schuurtje geparkeerd stond, een zuiger, een spruitstuk en een carburateur waren weggenomen. De schade bedraagt ca. 350 gulden. RESTAURANT Soesterbergsestraat 122 3768 EL Soest Telefoon (021 SS) 12706 Restaurant en Vergaderaccommodatie c/fav&m&rr 1883 c/farmu. cUct c/ïl&irs. J£. 4rij- dtize. maamd. aamAewf&m. muuc. de et v* cn za&mfi&h g&m/d me/ vwa - meur**.. 2k£ou/êowx couJ7$eJfa>. - - "^oep. CiOU jltfA dt chsndon ozzace cam. AaZfaoernfofjU in2 Ainyt&saur» mefjum J$£tor oevn cLro&tm Aaar»notyrkm cJiorxy&icf&riï/yaryzt rru/ 0^2^ - cMou&m A.C. 3<&dtaiecc Wij zijn geopend: Dinsdag t/m vrijdag vanaf half 12 Zaterdag vanaf 5 uur Zondag en maandag gesloten. Vanzelfsprekend passen wij onze openingstijden graag aan voor Uw receptie of diner. Ook op Zondag en Maandag. Familie Ott - van den Brink i

Soester Courant | 1983 | | pagina 3