Grote belangstelling bij afscheid brandweercommandant Stiptheidsacties en werkonderbrekingen 50 jaar geleden in Soest RStolanhoefbv. Brandweercommandant J. F. Groart draagt commando over Rechter verbiedt politie-acties vraagt; uw aandacht; voor: 'OENSDAG 9 NOVEMBER 1983 SOESTER COURANT PAGINA 5 GEMEENTE Bouwzaken anrijding onder invloed SOESTER COURANT Koninklijke onderscheiding voor JF. Groart Politie Soestpikt 't niet': Auto-plaatwerk/Spuitbedrijf 1 e Heeserlaantje 2 Soest Telefoon 02155-18600 DENIM JACKS Borg gevoerd Nu speciale prijs 89.75 98.00 vrijetijdskleding 10 November 1933 De burgemeester maakt bekend dat burgemeester en wethouders van de gemeente Soest voornemens zijn op daartoe strekkende verzoeken met toepassing van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen aan: - Aannemersbedrijf G. W. v.d. Grift b.v., Postbus 268 te Soest, ten behoeve van het bouwen van een bedrijfsgebouw op een perceel gelegen aan de Ferd. Huycklaan, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie C, nr. 3910; - A. J. van den Dijssel, Lange Brinkweg 11 te Soest, ten behoeve van het plaatsen van twee overkappingen op het perceel Lange Brinkweg 11 - de heer Hey, Fluitekamp 48 te Hoogland en de heer Wilderom, van Ambe- straat 4 te Bemmel, ten behoeve van het bouwen van een dubbel woonhuis op het perceel Kerkpad Z.Z. 132 en 134; - P. H. Veen, Den Blieklaan 82 te Soest, ten behoeve van het plaatsen van een dakkapel op het woonhuis gelegen op het perceel Den Blieklaan 82. Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder be voegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 10-11-1983, eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethouders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking hebben stukken liggen gedurende die zelfde termijn tijdens kantooruren (09.00 -12.00 uur) ter gemeentesecreta rie, afdeling 1, ter inzage. INFORMATIES: INFO-CENTRUM, STEENHOFFSTRAAT 9a, TELEFOON 02155 - 22555. OPEN MAANDAG t/m VRIJDAG VAN 9.00 tot 17.00 uur. Een 29-jarige inwoner van Soester- ïferg, die in het weekeinde met zijn auto op de Kerkstraat reed, verzuimde bij de tweesprong Birkstraat/Soester- fergsestraat de bocht te nemen. Hij aakte daardoor een verkeerslicht, dat ompleet werd geveld. Bovendien lakte zijn auto geheel door het frame. Bij onderzoek bleek de man te veel ge- onken te hebben. Hij kreeg een pro ces-verbaal. Redaktie-adres: Van Weedestraat 47 A telefoon 14152 Privé: A. C. Post Joh. Poststraat 352 telefoon 21297 Zonder enig ceremonieel vond vorige week dinsdagavond in de brandweerka zerne de commando-overdracht plaats tussen de scheidende commandant, de heer J. F. Groart, en de heer J. Th. Bakker, zijn opvolger. In het bijzijn van het Soester brandweerkorps bedankte burgemeester Paul Scholten de heer Groart voor alles wat hij voor de brandweer heeft gedaan. Op de föto overhandigt de heer Groart (1.) de commando-helm aan de nieuwe commandant. De heer Bak ker (39) was sedert 1 oktober 1982 al plaatsvervangend commandant van de Vrij willige Brandweer Soest. Onder zeer grote belangstelling van tal van al dan niet officiële genodigden heeft commandeur J. F. Groart afgelopen zaterdag afscheid genomen van de Vrijwillige Brandweer Soest, waarover hij bijna twintig jaar lang het commando heeft gevoerd. De feestelijke afscheidsreceptie (aangeboden door het gemeente bestuur, maar grotendeels georganiseerd door de brandweer zelf), die gehou den werd in een voor deze gelegenheid geheel ontruimde garage van de kazerne aan de Lange Brinkweg, werd bezocht door enige honderden personen. Voor zijn aankomst bij de brandweer kazerne (in de oude hoge-drukspuit, de eerste brandweerwagen waarin de heer Groart gereden heeft) had zich al een grote menigte in de kazerne en op het plein voor de ingang verzameld. Buiten stond ook het complete wagen park van de Soester Brandweer opge steld, met daarvoor een erewacht van het korps, dat in het gelid de komst van de scheidende commandant af wachtte. Samen met zijn echtgenote (de kinde ren waren al even tevoren, ook per brandweerwagen, gearriveerd) werd de heer Groart bij de toegang tot het kazerneterrein verwelkomd door een klein gezelschap, bestaande uit bur gemeester P. Scholten, commandeur J. Th. Bakker (opvolger van de heer Groart) en de voorzitter van de Brand weervereniging, de heer C. A. de Raadt. Gezamenlijk werd de erewacht geïn specteerd, bij welke gelegenheid de heer Groart ook het blauwe zwaailicht voor de commandowagen overdroeg aan de heer Bakker. Onder een klaterend applaus betrad de scheidende commandant vervolgens de fraai versierde garage, waar hem het officiële gedeelte van het afscheid wachtte. Na een kort openingswoord van de heer De Raadt was het burge meester Scholten die als eerste het woord tot de heer Groart en zijn echt genote richtte. "Het is mij een heel bijzonder genoe gen dat ik u in uw eigen kazerne wel kom mag heten", aldus de burgemees ter tot de heer Groart. "Want dit is 'het huis van Groart'. We spreken in Soest immers nooit over 'de brandweer commandant, maar altijd over 'Groart'." De heer Scholten riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe, in het bijzon der ook oud-burgemeester Bentinck en zijn echtgenote, de leden van het College van Burgemeester en Wethou ders en van de Gemeenteraad, de le den van het korps en de vereniging, alsmede aan de heer K. Loevezijn, districts-inspecteur van het Brand weerwezen, en de heer J. Borger, com mandant van de regionale brandweer van het gewest Eemland. Persoonlijke band "Veel mensen hebben in de loop van de 43 jaar dat u met de brandweer ver bonden bent geweest een persoonlijke band met u opgebouwd", aldus de bur gemeester, "en het is plezierig dat zij daaraan vandaag op deze wijze uiting willen geven. U hebt u al die jaren voor meer dan 100 procent aan de brand weer gegeven, het was uw lust en uw leven". De burgemeester merkte op dat de heer Groart nooit veel tijd had gehad om nog iets naast de brandweer te doen: "Uw inzet was er altijd een van 24 uur per dag. U hebt daarin altijd een goed voorbeeld gegeven. Volgens de burgemeester hing dat ook samen met een bijzondere eigenschap van de brandweerman: "Hij wil serieus genomen worden. Dat vereist ook ken nis, oefening en vaardigheid. Het is geen vak dat je zomaar kunt uitoefe nen, maar iets dat jaar in jaar uit de grootst mogelijke inzet vergt. Een commandant is veel meer dan de ge bruikelijke twee avonden per week in touw. Daar komt ook het werk overdag bij, nog afgezien van het werkelijke uitrukken als er brand is". Het gemeentebestuur heeft de brand weerzorg destijds opgedragen aan de vereniging, aldus de heer Scholten, "en dat hebt u dan ook altijd gezien als de basis voor uw activiteiten". In dat verband stond de burgemeester even stil bij de vader van de heer Gro art, die hij in 1964 als commandant was opgevolgd. "De brandweer van Soest is en blijft verbonden met de naam Groart, en er zijn inmiddels alweer twee zonen Groart die deel uitmaken van het korps, dus dat is verzekerd!" Burgemeester Scholten speldt de ko ninklijke onderscheiding op de revers van commandeur Groart. De burgemeester onderscheidde in de persoon van de scheidende comman deur twee belangrijke elementen: "een feilloos gevoel hoe je met de jongens moet omgaan, hoe u vertrou wen gaf om het te krijgen, en de wijze waarop u tijdens brand leiding gaf. Daar is elke keer weer moed voor no dig. Als je dat in alle rust en bekwaam kunt doen, dan ben je een goeie com mandant", aldus de burgemeester. De heer Scholten schetste de carrière van de heer Groart als volgt: "In de veertiger jaren was u een 'geus', en in de vijftiger en zestiger jaren werk te u hard mee aan de opbouw van het korps, met een ideaal voor ogen. In die opbouw hebt u een zeer wezenlijk aan deel gehad. U hebt de brandweer o.m. dit huis gegeven (de kazerne). In de zeventiger jaren wijzigden zich de op vattingen over de brandweer, tot dan toe een lokale zaak." Ook de ontwikke lingen op het gebied van de techniek speelden daarin een rol, aldus de bur gemeester. Gefoeterd De brandweer speelt vanaf nu een be langrijke rol hetgeen o.m. tot uiting komt in de overheveling van BB-taken naar de brandweer en de centrale leiding die de brandweer vervult bij rampenbestrijding. "In het nieuwe rampenplan, dat over enige weken in de gemeenteraad wordt aanvaard, is de brandweercommandant de cen trale figuur. Het gemeentebestuur heeft daar alle vertrouwen in"aldus de heer Scholten, "en dat komt door u, ook al hebt u wel eens gefoeterd op de ge meente." Over de financiële perikelen die ook de'brandweer niet voorbijgaan merk te de heer Scholten op: "Er komt bin nenkort weer een bezuinigingsronde. Natuurlijk moet de brandweer daarin meedoen, althans voor zover het haar mogelijk is. En dat is niet zo veel. In dit verband wees de heer Scholten op regionale afstemming en een ef ficiënte materiaalvervanging en wend de hij zich tot de opvolger van de heer Groart, commandeur Bakker, met de woorden: "Hier ligt een hele taak voor Aangenomen dat het kort geding, dat de Staat der Nederlanden bij de rechtbank in Utrecht heeft aangespannen tegen de beide politievakbonden NPB en ACP, niet leidt tot een geheel of gedeeltelijk verbod van acties door politiepersoneel (de uitslag daarvan kon niet meer voor het ter perse gaan van deze editie ver nomen worden), is gisteren ook in Soest een begin gemaakt met de acties door de politie tegen de voorgenomen kortingen van 3,5% op de ambtenarensalarissen. Het officiële sein daartoe werd maandagmorgen gegeven tijdens een bijeenkomst in de dépendance van het Soester politiebureau aan de Steenhoffstraat. Meer dan vijftig van de bijna 70 Soester politiemannen waren daarbij aanwezig. Het plaat selijk actiecomité, bestaande uit de heren B. Groothuis, H. Roozemond en F. Schouten, gaf daarin een uitgebreide toelichting op de komende acties. Verwijzend naar het kort geding werd overigens opgemerkt dat de politie mannen zich bij de uitslag daarvan loyaal zullen neerleggen. Enige dagen tevoren was de burgemeester schrifte lijk al op de hoogte gesteld van de acties, maar tot dusver had men nog geen of ficiële reactie ontvangen. Democratisch middel "Actie voeren még," aldus het actie comité. "Het is een voluit democra tisch middel. Het ambtenarenregle ment bevat allerlei rechten en ver plichtingen voor de ambtenaar, die niet uitsluitend betrekking hebben op zijn werk, maar ook op zijn functione ren daarbuiten. De overheid moet daar zekerheden tegenoverstellen." De heer Groothuis, die de bijeenkomst leidde, gaf een korte opsomming van de beweegredenen die de politieman nen voor het eerst in de geschiedenis ertoe hebben gedrongen in aktie te ko men. Hij noemde in dat verband in de eerste plaats uiteraard de korting van 3,5% op het salaris, maar ook de ach terstand van de ambtenaren, die in de afgelopen jaren is opgebouwd tot ca. 15%, in vergelijking met werknemers in de particuliere sector. Ook het va kantiegeld zal volgend jaar minder zijn, terwijl de achterstand in koop kracht ook door ander factoren zal op lopen. De inlevering van 2,6% prijs compensatie (waarvoor extra arbeids plaatsen geschapen zouden worden) is gehonoreerd met een inkrimping daarvan met 2%. 'Het overleg met de minister van Bin nenlandse Zaken is geen 'eerlijk en open' overleg, de beslissingen zijn ge nomen zonder inspraak, zodat het een kwestie van 'stikken of slikken' is ge worden," meent het actiecomité. 'Bo vendien staat de "waarborg van werk" al op losse schroeven door de vermin dering van het aantal ambtenaren met 2% en vormen ook de bezuinigingen op gemeentelijk niveau en het gesleutel aan de secundaire arbeidsvoorwaar den van de gemeente ambtenaren (het nog maar zeer beperkt uitbetalen van overuren en de bezuinigingen op de onregelmatigheids- en andere toesla gen) evenzovele redenen om tot actie over te gaan. Het is blijkbaar nog niet genoeg, het moet zo doorgaan tot we een kwart van ons inkomen inleveren!" De 3,5%-kor- ting wordt gezien als "de druppel die de emmer doet overlopen", aldus het actiecomité. "We gaan met de acties door tot we iets bereikt hebben. Tijdens de bijeenkomst werden de puntjes van de actie op de i gezet. "Tijdens de duur van de acties heeft het actiecomité de leiding, en niet de commissaris of wie dan ook", werd er gesteld. Het actiecomité bepaalt be gin en einde van de acties. Het is abso luut niet de bedoeling dat de deelne mende politiemannen op eigen houtje gaan werken. In het politiebureau wordt een actiecentrum ingericht dat van 's morgens zeven tot 's middags vijf uur bemand zal zijn, ook al van wege de eis van bereikbaarheid voor burgemeester of officier van justitie. Ook is het actiecentrum bereikbaar voor reacties van het publiek. Geen staking Het actiecomité maakte ook duidelijk dat overlast voor het publiek niet te vermijden is. "Desondanks zullen we de kwaliteit leveren waarop de burger recht heeft, waarbij voorop staat dat de veiligheid van de burger op geen enkele manier in gevaar mag worden gebracht.De acties zijn gebonden aan stringente voorwaarden. "Het is persé geen staking", aldus het actie comité. "Dat zal de politie nooit kun nen doen." "De politie betreurt het dat zij op deze manier in actie moet komen. De over last voor de bevolking van Soest en Soesterberg zal niet gering zijn, en wanneer de overheid blijft weigeren een open en eerlijk overleg met de ambtenaren te voeren zullen de acties worden verzwaard en uitgebreid. De politie hoopt echter dat het zover niet zal komen", vervolgt het actiecomité. De acties omvatten voorlopig het vol gen van de stipte voorschriften op het gebied van het verkeer, de recherche en de verbalenadministratie. Tevens komen er korte werkonderbrekingen, waarbij er geen politie op straat is en alleen wordt uitgerukt bij ernstige zaken, zoals zware aanrijdingen en za ken waarbij mensenlevens gevaar lopen. De overheid wordt als werkgever voor al getroffen doordat de politie niet meer verbaliserend zal optreden. Het gevolg is immers dat de overheid een inkomstenbron ziet afgesneden. In plaats van bekeuringen zullen over treders een schriftelijke waarschu wing krijgen. "Maar als er iemand be wust door het rode licht rijdt kun je 'm gerust een bekeuring geven", werd opgemerkt. Voor zwaardere overtredingen en mis drijven geldt dat ze op dezelfde manier als altijd worden afgehandeld. "Over werk is daarentegen weer uit den bo ze", zo werd gesteld, en de bijstands verlening wordt uiterst kritisch beke ken. Zo zal daaraan zeker geen mede werking worden verleend als deze ge richt zou zijn tegen acties van andere ambtenaren. Beetje bang? Overigens werd in dit verband opge merkt dat dergelijke acties in Soest niet of nauwelijks te verwachten zijn, gezien het feit dat de andere ambte naren in Soest nog vrijwel geen blijk van actiebereidheid hebben gegeven. "Die hebben 't kennelijk nog best, of ze zijn slecht georganiseerd, of mis schien zijn ze een beetje bang", aldus het actiecomité. Alleen bij het defen siepersoneel in Soesterberg lijkt enige bereidheid te bestaan om ook actie te voeren, maar daarover kon geen ze kerheid worden verkregen. De burgers zullen in eerste instantie vooral de gevolgen ondervinden van massale verkeerscontroles, die zowel gemeentelijk als regionaal en ook lan delijk zullen worden gehouden. De eerste actiefase loopt overigens tot 17 november, de dag waarop er, zoals het er nu uitziet, in Den Haag een massale demonstratie tegen het kortingsbeleid zal worden gehouden. Op drie politiemannen na doen alle ambtenaren bij de politie van Soest aan de acties mee, zo werd meege deeld. De anderen staan weliswaar in houdelijk volkomen achter de eisen, maar hun geloofsovertuiging staat hun niet toe medewerking te verlenen aan acties tegen de overheid. Juist voor het afsluiten van deze editie werd bekend dat de rechter in het kort geding van de Staat der Nederlanden tegen de politie-vakbonden deze bonden heeft opgedragen de acties binnen 6 uur na het vonnis te be ëindigen. De president van de Utrechtse rechtbank waar het geding diende sprak als zijn oordeel uit dat de acties zouden kunnen leiden tot aantasting van de rechten van de burger en daarom ongeoorloofd zijn. De staat is be last met de handhaving van de openbare orde en de veiligheid van de bur ger, en heeft de uitvoering van deze taak overgedragen aan de politie. Po- litie-ambtenaren verkeren daardoor in een geheel andere positie dan ande re werknemers in overheidsdienst. De heer F. Schouten, woordvoerder van het actiecomité in Soest, gaf des gevraagd te kennen dat de Soester politie het vonnis van de rechter loyaal zal respecteren. "We stoppen alle acties. Wel wachten we nog richtlijnen af van de hoofdbesturen van de vakbonden, maar het vonnis komt erop neer dat alles feitelijk verboden is." Hij geeft toe zeer teleurgesteld te zijn in de uitspraak van de rechter. "We hadden verwacht dat een aantal actievormen toch wel toegestaan zouden worden. Je vraagt je nu af waar je als politieman nog in beroep kunt gaan tegen de onrechtvaardige behandeling, waarvan wij het slachtoffer zijn. Collectieve acties zijn nu door de rechter verboden en voor individuele acties is binnen een politiekorps uiteraard helemaal geen plaats." Over het effect van de acties merkt hij op: "We hebben laten zien dat we collectieve acties niet schuwen. We hopen dat de mensen in elk geval het signaal hebben begrepen, dat er wel iets goed fout moet zitten." u, maar wij hebben alle vertrouwen in uw commandantschap. Het gemeen tebestuur rekent op u.De burgemees ter verbond aan dit alles de voorwaar de dat de identiteit van het korps over eind zou blijven, zodat de brandweerman geen onherkenbare rijksambtenaar zou worden. "Dat is ook de grote wens van de oude commandant. Vervolgens betrok de burgemeester ook mevrouw Groart in zijn dankwoor den. "Er is geen overheidsdienst waar in de vrouw zo'n belangrijke rol speelt als bij de brandweer. Mevrouw Groart heeft al die jaren geweldig met haar man meegeleefd, en dat gratis er voor niets. Ook daarvoor zijn wij haar dankbaar." Eremedaille Aan het einde van zijn toespraak deel de burgemeester Scholten mee dat het de koningin had behaagd de heer Groart voor al zijn verdiensten de eremedail le in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, te verlenen, evenals dat destijds met zijn vader het geval was geweest. Onder een ovationeel applaus speldde de burgemeester de versierselen op de revers van de zicht baar geroerde scheidende comman deur. Namens het gemeentebestuur overhandigde de heer Scholten hem vervolgens ook een cadeau: een zil veren sigarettendoos met inscriptie. De heer K. Loevezijn. districtsin specteur van het brandweerwezen, sprak vervolgens enige korte woorden tot de heer Groart. Hij stond stil bij de veranderingen die de heer Groart (één van de weinigen uit de oorlogs tijd die nog in actieve dienst waren") bij de brandweer had meegemaakt. De heer Loevezijn memoreerde de actieve betrokkenheid van de heer Groart bij de opleiding van de brand weerlieden en roemde de goede ver standhouding tussen het Soester korps en de inspectie. "Twee Groarts, daar praat de hele wereld over", aldus de heer Loevezijn, "maar Bakker is geen derde Groart." Hij sprak zijn grote vertrouwen uit in de opvolger van de heer Groart, en bedankte de schei dende commandeur voor de uiterst vriendschappelijke samenwerking. Hij overhandigde hem een in huisvlijt ver vaardigd brandweerpoppetje. De heer Borger, commandant van de regionale brandweer Eemland, schets te de heer Groart als een man die zich zeer gelukkig voelde in het korps van Soest en die daarin veel voor elkaar had gebracht. "U hebt de goeie tijd meegemaakt, maar nu ook nog het begin van de magere jaren en de zor gen: Wat gebeurt er met mijn korps? Is het ook straks nog in staat om ade quaat zijn werk te doen?" Over de v.V\feedestraatt1° tel.12424 Soest regionalisering merkte hij op dat de heer Groart, ondanks verschillen van inzicht, toch met enthousiasme had meegewerkt aan de realisering daar van. "Wij danken u voor alles wat u hebt gedaan, ook voor de eerlijke en spontane manier waarop u uitdruk king gaf aan uw inzichten. U was een markante persoonlijkheid; wij zullen u missen." Drieduimer Tenslotte voerde de heer C. A. de Raadt, voorzitter van de vrijwillige brand weervereniging, het woord. Hij ken schetste de heer Groart als een man dan van het korps was geweest. "43 Jaar van het korps was geweest. "43 Jaar lang lid van onze 60-jarige vereniging, dat is een bijzondere periode geweest. We hebben veel aan je te danken. We gaan nu een moeilijke periode tege moet." Hij maakte de benoeming be kend van de heer Groart tot "ridder in de orde van de drieduimer" (een brand slang) en nodigde de heer Groart uit tot het uitrollen van een dergelijke slang, aan welks binnenzijde tot ieders verrassing een enorme hoeveelheid bankbiljetten was bevestigd, die ge zamenlijk het algemene afscheidsca deau voor de heer Groart vormden. Na afloop van het officiële deel namen de talrijke bezoekers de gelegenheid te baat om persoonlijk afscheid van de heer Groart en zijn echtgenote te ne men. A.R. Kiesvereeniging Maandagavond hield genoemde vereeniging haar le vergadering in dit seizoen in het St. Jozefgebouw, welke goed bezocht was. De voorzit ter, de heer A. Endendijk, opende de vergadering met gebed. Vervol gens geeft spr. het woord aan Ds. B. Alkema. welke spreken zal over het practisch facisme. Facisme en communisme kunnen, aldus spr., op één lijn worden gesteld; er zit aan vast dictatuur, schending van het hoogste Goed, corporatieve staat etc. Facisme is uit den booze; 't goede er in is, dat uit het kwade iets goeds kan voortkomen. Het Ne- derlandsch fascisme is uiteengevallen in 10 partijen, welke onderling verdeeld zijn. Het programma van de Nationale Unie spreekt van de corporatieve staat; het nationaal socialisme riekt naar farezeïsme; 't programma is negatief, er zit heldenvereering aan vast; zie naar de Lutherfeesten in Duitsland. In Het Nationaal Jongeren Verbond ziet spr. fascistische gedachten, zoodat dit niet de plaats is, waar de A.R. jongeling thuis hoort. Dat het Nederlandsch fascisme en nationaal socialisme zich zoo sterk heeft ontwikkeld, vindt zijn oorzaak in de groote verdeeldheid der partijen, waarbij de volgelingen niet doordron gen zijn van de waarde van hun beginsel. Maar, zegt spr., verliest nooit uit het oog, dat de N.S.B. tegen de Schrift is en dat is uit den booze. Na eenige gedachtenwisseling werd de vergadering op de gebruike lijke wijze gesloten. Veüig verkeer Op initiatief van de bekende Vereeniging voor Veilig Verkeer te Amers foort en in overleg met den burgemeester alhier, den consul van den A.N.W.B., den heer A. G. Oldigs en den inspecteur van politie, den heer A. F' Schreuder werd Dinsdagavond in de kleine zaal van Religie en Kunst een propaganda-avond gehouden met het doel alhier te gera ken tot de vorming van een Vereeniging voor Veilig Verkeer en deze onder te brengen bij de Amersfoortsche afdeeling. Als spreker trad op de voorzitter der Amersfoortsche vereeniging, de heer G. Goorhuis, commissaris van politie aldaar. Nadat burgemeester mr. G. Deketh, in eenige welgekozen bewoordingen den spreker had ingeleid, hield deze zijn aangekondigde causerie over het Verkeers- vraagstuk, daarbij wijzende op de resultaten, welke de Vereeniging voor Veilig Verkeer te Amersfoort reeds heeft weten te bereiken o.a. zijn clubs opgericht, waar onder leiding van adj. inspecteur jhr. Mol- lerus onderricht wordt gegeven met betrekking tot de verkeersvoor- schriften, terwijl de vereeniging heeft bewerkstelligd, dat op de scholen de jeugd met animo wordt onderwezen in de verkeersregelen van den weg. Het resultaat van dezen avond was, dat te dezer plaatse een Vereeni ging voor Veilig Verkeer werd opgericht met aanvankelijk 14 leden, terwijl in het voorloopig bestuur zitting zullen nemen de heer A. F. Schreuder, inspecteur van politie alhier en de heer A. G. Oldigs, con sul van den A. N.W.B. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op den hoofd-inspecteur van politie den heer D. P. van Rooijen, den adjunct-inspecteur jhr. Molle- rus, beiden eveneens uit Amersfoort den inspecteur van politie uit Soest den heer H. I. van Leeuwen, majoor van politie, alsmede eenige agenten van politie uit Soest. De heer F. Wijngaard liet ons, door middel van de film in 2 acten (plm. 600 M.) „Dwars door Breda" op zeer overzichtelijke en duidelijke wijze op het doek zien, welke verkeersregelen wel en wélke niet goed zijn. Soester schaak- en damclub Opgericht 14 November 1922 Naar men ons mededeelt houdt bovenstaande vereeniging op Dinsdag 14 Nov. a.s. haar 11e algemeene jaarvergadering, in haar clublokaal hotel „De Viersprong" (Nieuwerhoek). Een zeer belangrijk agendapunt is een bestuursvoorstel, strekkende om in den vervolge uitsluitend het schaakspel op de club te beoefenen, zulks door het uittreden der damleden. Tevens vervat de agenda een voorstel om aan de uitgetreden dammers (welke thans een zelfstandige vereeniging vormen onder den naam Ons Dam-genoegen) een zeker deel van het materiaal af te staan. Ook komt het punt bestuursverkie zing aan de orde en zijn de voorzitter en alg. adjunct aftredend. Den heeren schaakleden worden opgewekt allen ter vergadering aan wezig te zijn, terwijl niet schaakleden wordt herinnerd, dat zij van har te welkom zijn eiken Dinsdagavond in het clublokaal. Men deelt ons mede, dat er een prettige clubgeest heerscht en geani meerde winterwedstrijden worden georganiseerd, waaraan fraaie prij zen zijn verbonden. Brand In den nacht van Woensdag op Donderdag werd er brand ontdekt in de Katholieke kerk aan de Steenhofstraat. Het bleek echter niet in de kerk te zijn, maar in het gebouwtje naast de kerk, waarin de centrale verwarming staat. De brandweer bluschte met twee slangen op de waterleiding de brand, en rukte om twee uur weer in. Het bovenste gedeelte brandde geheel uit. De vermoedelijke oorzaak is, dat de pijp van de centrale verwarming doorgebrand was.

Soester Courant | 1983 | | pagina 5