IQ ÜIO WA 1 r.9 8?8 O?9 m 4?9 Zo gezien... Werknemer met werkgeversmentaliteit*' itül U bent ondernemer, géén diskjockey..." 1 Begroting Soest 1984: batig saldo van half miljoen Akties bij de PTT Vrouwendemonstratie bij vliegbasis rustig verlopen College wil zwembad 'De Turf' verkopen WD-fraktie: nieuwbouw gemeentehuis onbespreekbaar 155 Woensdag 16 november 1983 62e jaargang no. 12 Zie de advertentie op pag. 20 H Zèèr thuis in lederwaren... Kwaliteit voor *n krats. Bij Onrust bij personeel en zwemvereniging Zie de advertentie op pag. 2 0 Modehuis voorgrote en speciale maten HALVARINE Honsbergen Jonge kaas Honsbergen PREI Honsbergen Slagers achterham Honsbergen Runder lappen 11 98 HAGELWIT Honsbergen Honsbergen Lucht TAXI TAK 12636 TELET NEDE Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 47A, Soest Tel. 14152* Postgiro 126156 SOESTERBCOÖRANT Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half'jaar f 24.— Gecontroleerde oplage 8.350 Verschijnt iedere woensdag Sluiting vuilstortplaats grote tegenvaller De begroting 1984 van de gemeente Soest zou met een aanzienlijk positie ver saldo dan het batig saldo van 539.000 gulden sluiten als er niet de tegenvaller was van de gedwongen sluiting van de vuilnisstortplaats in Soesterberg. Hierdoor wordt de ge meente geconfronteerd met extra kos ten van vuilafvoer naar Rijnmond die naar schatting 550.000 gulden bedra gen. Een deel van deze kosten kan worden opgevangen door efficiency en verbetering, aldus burgemeester en wethouders in de aanbiedingsbrief bij de begroting. Het batig saldo is vooral te danken aan de meeropbrengst van belastingen en rechten voor diensten. Hoewel er daarnaast al 'waarderend" veel is bezuinigd door de gemeentelijke diensten [gemeentewerken bijvoor beeld ging qua personeelsbezetting van 207 personeelsleden in 1981 terug naar 185 dit jaar, terwijl het bestand vol gend jaar 174 zal zijn], is het toch niet uitgesloten dat er in het kader van de aanpak toekomstig beleid [ATB] ver dere beslissingen zullen moeten wor den genomen. Er zijn in de begroting 1984 tal van ver schillen te constateren ten opzichte van 1983. Het aantal van de uitgaven is met 1,51 procent verminderd; dat zou 2,04 procent zijn geweest zonder de hogere kosten van vuilafvoer. De kosten van de politie zijn met 101.684 gulden terug gebracht. De bijdrage aan de GGD Eemland is 35,414 gulden lager. De uitgaven van gemeentewerken zijn met 9 procent gedaald, wat 11 pro cent zou zijn geweest zonder de hogere kosten van vuilafvoer. Door de ver dergaande sanering van het grond bedrijf is het tekort hierop ook afge nomen. Dat geldt niet voor de uitgaven van de sociale dienst en maatschap pelijk werk. Vooral door toeneming van het aantal bijstandsgerechtigden zijn de uitgaven met 341.000 gulden hoger geraamd. De huisvestingssituatie bij de politie baart het gemeentebestuur nog steeds grote zorgen. Door de rijksbezuini gingen is het noodzakelijk het nieuw- bouwplan voor het politiebureau ver der te versoberen. Het is nog niet met zekerheid te zeggen wanneer het nieuwbouwplan groen licht krijgt. Ten aanzien van de brandweer schrijven burgemeester en wethouders onder Patatbakker bekeurd Op de Belvédèreweg hield de politie be gin deze week een mobiele patatbakker aan, die zonder standplaatsvergunning opereerde. Hij werd bekeurd. 20 Buiten van school vernield Van de openbare lagere school "De Re- gentuuter" aan de Weegbreestraat wer den in het weekeinde ca. twintig rui ten vernield door tot nu toe onbe kende daders. De schade wordt ge schat öp enig duizenden guldens. Het hoofd van de school deed aangifte bij de politie. Schoorsteenbrandje Maandagmiddag j.1. werd de politie ge waarschuwd wegens een schoorsteen brandje in een woning aan de Eigen domweg. Door oververhitting van de pijp van de open haard bleek de vloer bedekking op de eerste verdieping te zijn gaan schroeien. De brandweer was met twee wagens ter plaatse, maar hoefde slechts nablussingswerk te ver richten. Er ontstond geen noemens waardige schade. meer dat bekeken zal worden of het mogelijk is in 1984 één autospuit te vervangen in plaats van twee zoals het onlangs weer bijgestelde vervangings schema nu aangeeft. Personeel Vrijkomende arbeidsplaatsen worden alleen vervuld indien vaststaat dat dit strikt noodzakelijk is. Op een enkele uitzondering na is de begroting geba seerd op een gelijkblijvende dan wel een ingekrompen personeelsbezet ting. De personeelsvermindering heeft nog niet tot gedwongen ontslagen geleid. Dit is vooral te danken aan het feit dat in Soest in ruime mate gebruik wordt gemaakt van de mogelijkheid tot vervroegd uittreden. De ontwikkeling van de werkloosheid en de werkgelegenheid in Soest vervult b. en w. met de grootste zorg. Alle aktiviteiten die de gemeente, ondanks de beperkte (financiële) mogelijkhe den, tot nu toe op dit terrein heeft ontplooid, zullen zeker op korte ter mijn nog niet leiden tot een wezenlijke afname van de werkloosheid. Om een werkgelegenheidsbeleid te kunnen uitvoeren, zullen (beperkte) financiële middelen noodzakelijk zijn, aldus; b. en w. Ten aanzien van de ruimtelijke orde ning en het verkeer richt het beleid van b. en w. zich voorlopig in hoofd zaak op het creëren van nieuwe mo gelijkheden voor woningbouw en werkgelegenheid binnen de bestaande hoofdstructuur. Het aantal woningzoe kenden in Soest, dat zich rond de 3.000 beweegt, zal door noodzakelijke verrui ming van de inschrijfmogelijkheden voor mensen buiten Soest verder toe nemen, zo verwacht het college. De meeste nieuwbouw zal in Overhees worden gerealiseerd, maar b. en w. stellen zich ook voor de woningbouw in het plan Parklaan alsmede in Soester berg in belangrijke mate dichterbij te brengen. Met betrekking tot het dorpshuis De Borg constateren b. en w. dat een sluitende exploitatie niet mogelijk is. De kans is groot dat het tekort verder zal oplopen. Het aantal inwoners dat via de sociale dienst een uitkering krijgt, is opgelopen van 1.038 in 1982 tot 1.394 per 1 september van dit jaar. In de eerste acht maanden kwamen ge middeld 140 aanvragen om een uitke ring binnen; een daling hiervan is zeker niet te verwachten. De Soester bijdrage ten behoeve van het muziek onderwijs is ongeveer 100.000 gulden lager uitgevallen. Door personeelsver mindering en minder werk, is de be groting van Gemeentewerken on geveer 1.600.000 gulden lager uitgeval len dan in 1982. In de aanbiedingsbrief, die niet minder dan 45 pagina's telt, kondigen b. en w. verder voorstellen aan om kleine groenvoorzieningen, waarvan het in standhouden voor de gemeente kost baar is, aan direct belanghebbenden te verkopen of te verhuren. Vreemde schoonmakers Bij een bedrijf aan de Koningsweg meldden zich vorige week twee onbe kende mannen aan, die diversq lei dingen en de riolering begonnen te rei nigen. Na afloop van het karwei pre senteerden zij een rekening van 260 gulden. Gevraagd naar hun werkop dracht gedroegen zij zich nogal vreemd, en toen men in dat verband de politie ter sprake bracht namen de beide mannen de benen en reden in een auto weg, zonder betaling af te wach ten. Later bleek dat ook andere bedrij ven bezoek van de mannen hadden gehad. Betaling was niet geschied. Voor het betere verzekeringswerk. Staat u met van Rouwendaal sterk. Bij ons hypotheek vanaf 7,8%. J.G. van Bouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 Rijverbod Op de Birkstraat werd een 76-jarige automobilist uit Soest vorige week aan gehouden, omdat hij onder invloed van sterke drank met zijn auto aan het ver keer deelnam en daarbij de aandacht van de politie trok. De man kreeg een rijverbod. Postverkeer De door de vakorganisatie Abva/Kabo gevoerde beperkte akties bij PTT hebben ondermeer tot gevolg dat het vervoer van gewone post stukken geheel stil is komen te liggen. Uitgezonderd zijn rouwkaarten, röntgenfoto's, brieven en kaarten betreffende de trombosedienst en medische zendingen. Deze laatste categorie dient bestemd te zijn voor of afkomstig te zijn van ziekenhuizen e.d., terwijl uit een opschrift op het poststuk moet blijken dat het om een medische zending gaat. De bestelling van lokale post ondervindt geen vertraging. Dit zijn stuk ken die in het gedeelte "STREEKPOST" van de brievenbussen zijn gedeponeerd. Deze voor Soest en Soesterbergbestemde stukken worden dagelijks bezorgd. Geldverkeer Getracht wordt het geldverkeer (stortingen, postwissels en cheques) zo normaal mogelijk te laten verlopen. Telegraafverkeer Het verzenden van telegrammen is over het algemeen niet aan vertra ging onderhevig. Faxpost Het fqxnet kan uitkomst bieden voor te verzenden berichten. De snel heid van overkomst en bestelling is gelijk aan die van telegrammen. Tevens bestaan verbindingen met diverse buitenlandse bestemmingen. Tarief binnenland: tekstblad op A5-formaat 12,50 idem op A4-formaat -15,- ieder volgend blad - 5,-- Voor nadere informatie over alle onderwerpen wende men zich tot het postkantoor Soest, telefoon 02155-14154. Zoals tevoren was aangekondigd heb ben vorige week woensdag ongeveer honderd vrouwen van verschillende vredesgroepen een blokkade opgezet van de Amerikaanse ingang van de Vliegbasis Soesterbeg. De actie was bedoeld als protest tegen de eventuele plaatsing van kruisraketten in Neder land en als ondersteuning van een aan tal soortgelijke acties die Britse vre- desvrouwen bij een honderdtal Ameri kaanse bases in Engeland voerden. Gezamelijk vormden de acties weer een steuntje in de rug voor de groep vrou wen bij de basis Greenham Common in Groot-Brittanië, die vorige week een kort geding zouden aanspannen tegen de regering van de Verenigde Staten, die de schending wordt verweten van het internationale recht door de intro ductie van kruisraketten in Europa. De 'blokkade' begon woensdagmiddag Lederwaren: tassen, attaché-koffers, portemonnees, portefeuilles, ceintuurs, noem maar op. In alle mogelijke dessins, kleuren en prijsklassen Met als prettige bijkomstig heid de schoenen-afdeling. Met al even veel keus en al even veel mogelijkheden. Voor een passend geheel vakkundig, voordelig en vlakbij Van Weedestraat 16, Soest, telefoon: 02155-13473 op het grondgebied van de gemeente Zeist, waar het Amerikaanse deel van de basis is gevestigd. De actie bestond op dat moment nog uit het van tijd tot tijd de weg oversteken met een span doek. 's Avonds liep het aantal deel neemsters wat terug. Een aantal vond onderdak bij sympathisanten in de om geving, maar een deel bleef ook 's nachts aanwezig. De vrouwen kregen woensdagavond trouwens bezoek van een groepje te- gendemonstranten van het Oud Strij ders Legion, die met spandoeken en borden van hun afkeuring van de actie blijkgaven. - Donderdagmorgen werd begonnen met een feitelijke levende blokkade, niet al leen van de Amerikaanse maar ook van de Nederlandse ingang van de ba sis. De deelneemsters gingen op de grond zitten en hinderden zo het toe- gangsverkeer, dat echter via andere ingangen de basis kon bereiken. De vrouwen sloten de ingang aan het Ber kenlaantje met een ketting af. De politie kwam slechts in actie toen de vrouwen een vrachtwagen niet wilden doorlaten. Na daartoe te zijn gesom meerd maakten zij de weg echter, vrij. Later verwijderde de politie nog een keer een aantal vrouwen, "op gepaste wijze," zoals werd meegedeeld. De actie werd donderdag omstreeks het middaguur beëidigd. De financiële problemen in Soest zijn ondanks soms zeer ver doorgevoerde bezuinigingen en belasting- en tariefs verhogingen nog steeds zo groot, dat het gemeentebestuur blijft zoeken naar meer mogelijkheden tot bezui nigen, vooral ook op de lange termijn. In een beleidsnotitie 'algemeen toe komstig beleid' (ATB) hebben burge meester en wethouders een aantal bezuinigingsvoorstellen gedaan. Hoe wel de nota nog slechts binnenskamers circuleert, lekken steeds meer ge gevens uit. Eén daarvan is de sugges tie van burgemeester en wethouders om het overdekte zwembad De Turf aan de Waldeck Pyrmontlaan te ver kopen. Hierover is grote onrust ont staan onder het personeel, dat boven dien verontwaardigd is over de wijze waarop het van dit beleidsvoornemen op de hoogte is gesteld: door inzage van de nota op het bureau van de sport stichting. Het badpersoneel heeft inmiddels en kele vergaderingen belegd en is nog bezig met het op schrift stellen van de bezwaren tegen het beleidsvoorne men van B. en W. Het vreest het ont slag van in ieder geval de zes vaste krachten en de twee parttimers die aan het instructiebad De Turf verbon den zijn. Daarnaast zal ook het schoon maakpersoneel op straat komen te staan, zoals overigens ook het geval zal zijn met betrekking tot de gemeen telijke sporthallen. De ATB-nota zou ervan uitgaan, dat het voor de gemeen te aanzienlijk goedkoper is om een particulier schoonmaakbedrijf in te schakelen. Verder is het streven de gebruikers van de overdekte sportac commodaties meer te betrekken bij beheer en onderhoud teneinde de kosten te drukken. Gemeente voorlichter Van Os bevestigt noch ontkent het voornemen tot ver koop van De Turf. Zijn enige reaktie na ruggespraak met het college: 'Bur gemeester en wethouders zijn een voorstel aan de gemeenteraad aan 't voorbereiden in het kader van het algemeen toekomstig beleid. In dit ver band plegen zij overleg met de ver schillende medezeggenschapscom missies en instellingen. Na dit overleg zal pas een definitieve beslissing vallen over de formulering en inhoud van het voorstel'. Intussen is duidelijk dat er iets gaan de is, temeer omdat aan de houding het badpersoneel, gevraagd naar het voornemen tot verkoop van De Turf te merken is dat deze kwestie tot teleurstelling en verontwaardi ging aanleiding is geweest, hoewel niemand iets loslaat. Maar het staat vast dat er banen op de tocht staan, bij het overdekte zwembad en de sport hallen misschien zelfs wel een twintig tal. Dit leidt tot onrust en een aanhou dende stroom van geruchten, waar gemeente voorlichter Van Os ook geen eind aan kan maken door duidelijke uitspraken. Die duidelijkheid zal er pas komen zodra burgemeester en wethouders hun bezuinigingsvoorstellen openbaar maken. Tot zolang blijft de onduide lijkheid bestaan, blijven geruchten en onrust onder het gemeenteperso- neel gehandhaafd. Duinkikkers De Soester zwemvereniging De Duin kikkers, die bijna driehonderd leden telt, is zeer verontrust over de uitge lekte plannen van het college van bur gemeester en wethouders om het over dekte zwembad De Turf aan de Wal deck Pyrmontlaan in Soest te verko pen. Hoewel het (ook) voor de Duinkikkers behelpen is in het kleine volgens som mige gebruikers onvoldoende te ver warmen instructiebad, wordt het dankzij grote inzet van kaderleden van de Duinkikkers intensief gebruikt door de recreatieve (meest oudere) leden en jonge kinderen die via slag verbetering in wedstrijdgroepen te recht kunnen komen. De 'thuis'wed- strijden zwemmen ze overigens in Doorn. De uitschieters kunnen in Soest niet verder. Ongeveer een kwart van de vereni ging bestaat uit pololeden, die in het overdekte bad De Trits in Baarn trai nen en daar, bij gebrek aan een ge schikte accommodatie in Soest, ook hun 'thuis'wedstrijden spelen. Bij de Duinkikkers bestaat nu de vrees dat het verloren gaan van De Turf als gemeentelijk zwembad door ver koop aan een particulier, het einde van de vereniging betekent. Afgezien van het feit dat de aanvulling voor de polo-afdeling uit zal blijven, is het financieel geen haalbare kaart om een club van enkele poloërs op de been te houden. De nachtmerrie van De Duin kikkers is nu dan ook: zwemmen op het droge... Eerst overzicht huisvestingskosten op tafel: De WD-fraktie in de gemeenteraad heeft zich in een brief tot het Colle ge van Burgemeester en Wethouders deze week uitgesproken tegen iedere discussie over de eventuele nieuwbouw van een gemeentehuis voor Soest, zo lang er geen duidelijk overzicht van de huidige huisvestingskosten op tafel ligt. Refererend aan allerlei berichten, die regelmatig opduiken, over plannen voor een nieuw te bouwen gemeente huis (waarover de WD-fractie ove rigens ook zelf een discussienota heeft Flatteuze damesmode. Grote keus in de speciale maten 38-58. Zuidsingel 7 Amersfoort (bij Vat'kensmarkt) Tel. 033-630452 opgesteld), stelt de fractie dat het daarbij aan vergelijkingsmateriaal ontbreekt. "Voor een beoordeling van de middelen die voor een nieuw ge meentehuis nodig zijn, moet een exact inzicht bestaan in de huidige kosten. Zo'n overzicht is, naar ons bekend is, nog nooit opgesteld", aldus de fractie, die van mening is dat aan zo'n over zicht juist nu behoefte bestaat. "Via de pers, maar ook op andere wijze, is ons gebleken dat er aan biedingen zijn van mogelijke bouwers van een nieuw gemeentehuis," ver volgt de brief. "Er zijn ons zelfs be dragen bekend geworden van de méér- kosten die één en ander met zich mee zou brengen". De VVD stelt zich op het uitgangs punt dat bij de beoordeling van de plannen die zijn of worden aangeboden een inzicht moet worden gegeven in de zgn. "inverdien-effecten". "Ten minste is daarvoor nodig dat een nauwkeurig overzicht beschikbaar is van de huisvestingslasten op dit mo ment, een overzicht dat tot nu toe nog niet aan de fracties beschikbaar is gesteld". De fractie wijst er - "voor alle duide lijkheid" - op dat zij geen enkele dis cussie. laat staan instemming, met enige voorstellen daartoe zal aangaan. "Zonder de gegevens die betrekking hebben op de huidige huisvesting is een nieuwe huisvesting voor de WD- fractie niet bespreekbaar". De brief besluit met een klemmend verzoek aan het College om een over zicht als bedoeld op korte termijn te verschaffen, "zeker gezien de te voeren ATB-discussie" Dit weekend Gouda's Glorie Kuip a 500 gram I iu voor Donderdag Natuurgerijpte romige Onovertroffen kwaliteit Kilo Donderdag Kilo Donderdag 100 gram nu slechts Donderdag Magere Kilo van 17.98 voor Dit weekend Koffer 2 kilo door GERARD PAIL "Ik was laatst ergens in een leeg huis toen ik op de verdieping boven mij iemand hoorde zingen." Ze had het nog niet gezegd of ze barstte in huilen uit. Nog nasnikkend zei ze: "Ik weet niet hoe lang het geleden is dat ik dat gedaan heb. Ik zou niet meer weten hoe het moest." Vijfenveertig jaar eenzaamheid over spoelde haar en liet een wanhopige drenkeling achter op de stoel tegen over mij. Haar doorgaans wat opge trokken schouders hingen nu willoos omlaag. Het huwelijk waarin ze haar toevlucht had gezocht na een eenzame jeugd als "brillejood" en "spillepoot" had geen houvast gegeven en stond op springen. De eenzaamheid was in die periode zelfs nog moeilijker te dragen omdat zonder wezenlijk kontakt dat ge mis alleen maar wranger wordt. Zeker als dat iemand is met wie je dagelijks optrekt en van wie je veel gehouden hebt voordat de liefde een langzame dood stierf. Telkens als ik haar daarna ontmoette moest ik er op bedacht zijn niet al te vriendelijk te doen en woor den als "geluk" vooral te vermijden. Ze was er niet meer tegen bestand. Steeds opnieuw sta je versteld als je ziet hoe mensen elkaar het leven onmo gelijk kunnen maken. Daarentegen weet ik hoe weinig er voor nodig is om iemand nieuwe moed in te blazen. Voor degene die "blaast" is het weinig meer dan lucht, voor de ontvanger krijgt de zelfde lucht de waarde van levens adem. Ik ken enkele vrouwen die er voortdu rend op bedacht zijn om zieke, een zame en bedroefde mensen een kaartje met een enkel zinnetje er op te sturen of er even bij binnen te wippen om daar hun oor te lenen aan iemand die het allemaal even kwijt wil. Een groet, een blik van verstandhouding, even tijd en aandacht kan voor iemand die daarnaar hunkert de aanzet zijn voor een nieuw begin. Hoe weinig daarvoor nodig is vertelde mij onlangs een vriendelijke, jonge vrouw die enige tijd in Parijs gewoond had. In de metro zat zij zich ernstig zorgen te maken over haar aansluiting met een andere lijn. Gespannen keek zij om zich heen en als ingeving besefte ze dat zij nu waarschijnlijk net zo chagrijnig zat te kijken als de andere rei zigers. Ze ontspande zich en raakte aan de praat met de vrouw die naast haar zat en natuurlijk belandde het gesprek toch al gauw op de vraag of zij zonder in het bezit te zijn van een overstap, kaartje, wel op tijd zou kunnen komen. Zonder omhaal van woorden overhan digde nu de buurvrouw uit haar carnet een geldig plaatsbewijs, zodat ze niet naar de kassa hoefde, waar je op je beurt moet wachten ook als je haast hebt. Verrast en in verlegenheid ge-' bracht doordat ze zelfs niet mocht be talen voor het kaartje, vroeg ze of ze dan misschien toch iets terug kon doen. "Nee, hoor" zei de Parisienne "een glimlach is genoeg." Aanrijding met letsel Maandagmiddag deed zich op de krui sing Dalweg/Beukenlaan een aanrij ding voor tussen een 44-jarige brom fietser uit Amersfoort en een 33-jarige automobiliste uit Soest. Bij het rechts- afslaan verzuimde de bestuurster van de auto de bromfietser voorrang te ver lenen. De man kwam ten val en moest voor onderzoek naar Zonnegloren wor den gebracht. DAG NACHT erkend TBBS'UNETO Specialiste electronisc luid- en sti stil-alarir v.a. bouv ha

Soester Courant | 1983 | | pagina 1