Zo gezien... O?8 uon ©/-/©n C: CXFfl "LTT l?9 Massaal welkom voor Sint Nicolaas odomo Eekhoorn hulzenkrant Haal'm! 'Soest moet weer aantrekkelijk worden voor toeristen' 'De schooljeugd in het verkeer' combi FOTO 25° In Soest niemand van gas afgesloten TAXI TAK 12636 TELETRONIC NEDERLANDbv 02155-18023 Informatieoffen sief Schouder ham Honsbergen Honsbergen Honsbergen Bakrozijnen Honsbergen Honsbergen vrifoto-film-üideoiz^ Woensdag 23 november 1983 62e jaargang no. 13 H |H tMil fl B 1^1 B U B B l^kp M PARTY AUGURKEN Calvé pindakaas Kip karbonade Peters bv Initiatief-nota van CD A-er Henk Strietman R BIETJES RODE KOOL KOOLRAAP WITTE KOOL GROENE KOOL I 2 KILO 1 25 I Henk Strietman. Dit weekend door GERARD PAUL een drukke tijd tegemoet," sprak hij tot de Sint, "maar de winkels van Soest doen er alles aan om het u zo gemakke lijk mogelijk te maken om ervoor te zorgen dat de kinderen toch een cadeau kunnen krijgen." Hij vroeg ook of Sint Nicolaas al gehoord had van het nieuwe Winkelcentrum Overhees, en daarvan bleek de Goedheiligman in derdaad volledig op de hoogte te zijn. De burgemeeste verzocht de Sint "de mensen in Utrecht" een zetje te geven voor wat betreft de bouw van het win kelcentrum in Soest-Zuid, en de Sint beloofde zijn best te zullen doen. Op verzoek van de burgemeester werd het "Zie de maan schijnt door de bo men" aangeheven, dat door velen werd meegezongen. In zijn toespraak legde Sint Nicolaas nog even uit waarom hij met de heli- copter gekomen was. "Tegen de hoofd piet heb ik gezegd: je regelt 't maar, als ik maar op tijd in Soest ben!" De Sint gaf toe wel een beetje bang te zijn geweest: "Je vliegt zo hoog, en dan kun je zo laag vallen.Hij had zich de afge lopen maanden wel wat zorgen ge maakt om de cadeautjes bij elkaar te krijgen, maar met behulp van een heleboel ouders, grootouders en aller lei instellingen zou het waarschijnlijk toch wel lukken om ook dit jaar elk kind weer een geschenk te bezorgen. De kinderen moesten overigens niet re kenen op al te grote cadeaus, aldus de Sint, maar wat ze zouden krijgen was met zorg uitgekozen. En zaterdag avond mochten de kinderen wat hem betreft hun schoen al zetten. In de gemeente Soest is geen enkele afnemer van gas uitgesloten van leve rantie. Dit deelde de heer B. M. Bone- schansker, directeur van het gemeen telijk Gas- en Centrale Antenne-In- richtingsbedrijf (CAI) maandagmid dag mee tijdens het begrotingsonder- zoek in de commissie Bedrijven en Personeel. Wel is er ook in Soest sprake van een niet meer zo vlotte betaling als vroe ger, ofschoon het gasbedrijf is overge gaan op het maandelijks innen van de gasrekening, zodat de afnemers niet meer ineens een groot bedrag moeten betalen zoals bij meer-maandelijkse rekeningen het geval was. Dat neemt niet weg dat er zo'n 1.800 tot 1.900 herinneringen moeten worden ver stuurd, wat neerkomt op twintig pro cent van de afnemers. Daarnaast gaat ook een aanzienlijk aantal aanma ningen de deur uit. DAG NACHT yr -A» erkend TBBS-UNETO Specialisten in: electronische systemen luid-en stil alarm stil-alarmaansluiting v.a. 25,- per maand bouwkundige systemen hang- en sluitwerk rolluiken/hekken onbreekbare beglazing traliewerken vloer- en inb.kluizen inbraakwerende deuren F.C.Kuyperstraat 28a, Soest "Alles te weten maakt niet gelukkig" zei de Prediker al ver voor onze jaar telling en wij dachten dat hij dat nau welijks kon beoordelen. In die tijd ver onderstelden ze nog dat de wereld op hield bij het Midden-Oosten. Uit eigen ervaring of van onze ouders weten we trouwens dat het nog niet zo lang gele den is dat het hele gezin zich om de ta fel schaarde als er een radio-uitzen ding was, terwijl transistors nu overal de hele wereld in huis halen. Nog later gebeurde hetzelfde met de televisie. Met beeld en geluid kunnen we zien en horen wat er in de wereld te koop is, waardoor we veel meer moeten mee maken dan de generaties voor ons. Doormaken is misschien een beter woord voor de dagelijkse portie jour naal- en dagbladellende. Als al die dra gers van slechte tijding, net als weleer, ter dood gebracht moesten worden zou er geen journalist meer over blijven. Ik denk weieens dat wij nog niet zo ver ge- evolueerd zijn dat we al die toestanden kunnen verwerken. Zoals altijd is de techniek de ethiek vooruit en weten we niet wat we met al die nieuwe kennis aanmoeten. We hebben er geen hand vat aan, zien het, maar doorgronden het niet. Een oplossing weten we al helemaal niet en het enige dat we er aan over houden is een misplaatst schuldgevoel. Misplaatst omdat wij als persoon moeilijk schuldig verklaard kunnen worden voor al lang bestaande situaties die we nu pas te weten komen. Misplaatst ook omdat, zelfs als ik weet dat er meer dan genoeg eten beschik baar is voor elke mens en voor ieder kind, ik in mijn eentje geen organisatie kan opzetten waardoor het voedsel be ter verdeeld wordt. Zelf minder eten mag als zelfkastijding of onthechting zijn nut afwerpen, het draagt niet bij tot een oplossing van het wereldvoed selprobleem. Vreemd genoeg is bij de overdracht van die immense problemen een toe stel betrokken waarvan we zonder overdrijving kunnen zeggen dat de wereld daardoor teruggebracht wordt tot een goudvissenkom. We kijken on bewogen naar de tot handige formaten gereduceerde beelden, maar we zien het niet echt meer. Uit zelfbe scherming bouwden we een muur tus sen het beeldscherm en de televisie- stoel waarin we zitten. Onderzoek heeft uitgewezen dat er van het journaal vrijwel niets aan feitenkennis blijft hangen. Wel denk ik dat er een ver lammende werking van uitgaat die niet tot het nieuws beperkt blijft. Elke boodschap heeft er onder te lijden. Ak- ties als "Open het dorp" waarbij tien duizenden 's-avonds de straat opgingen om geld in luciferdoosjes bij de siga renwinkel op de hoek te brengen, zijn ondenkbaar geworden. Om ons gevoel te raken moeten de prikkels steeds ster ker worden en dat is een levensgevaar lijke ontwikkeling. Zo langzamerhand begin ik te begrijpen waarop bepaalde behoudende religieuze groe peringen afwijzend staan tegenover te levisie. Mogelijk zijn zij bij wijze van uitzondering hun tijd daarin voor uit. Het verhaal waar zij voor staan is te veelomvattend om zich te laten in klemmen tussen het weerbericht en een politieserie. Wie ooit een schok kende ervaring beleefde en die later op de televisie terugzag weet wat ik be doel. Wellicht is het allemaal veel een voudiger als we bedenken dat informa tie nooit de werkelijkheid zelf is. Ook niet wanneer ze als zodanig wordt aan geprezen. Donderdag 100 gram slechts Donderdag Blauwe Smyrna 500 gram Birkstraat 2 SOEST INRUIL-OCCASIONS Van Weedestraat H j j I J8 Gecontroleerde oplage Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Verschijnt iedere woensdag Pot 1700 ml. nu voor Dit weekend Donderdag 2 kilo van 15.- voor slechts De nieuwe is uit! Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone Burgemeester Scholten verwelkomt Sint Nicolaas op het bordes van het ge meentehuis. Foto: Goos van der Wilt 2 Fujichrome diafilms RD135-36 Voor elke kleinbeeldcamcra 100 ASA/21 DIN. Voor 36 opnamen. Exclusief ontwikkelen. Het uitbreiden van de recreatiemoge lijkheden in en rond het Soester Na tuurbad, bijvoorbeeld door realisering van een bowlingbaan, een squashhal, een sauna en een fitness-centrum; het nieuw leven inblazen van het gemeen telijk kampeerterrein in Soestduinen door de bouw van een bescheiden bun galowpark en vergroting van mogelijk heden voor kampeerder in caravans en tenten, en het bevorderen van de mogelijkheden tot gebruik van het Openluchttheater: dat zijn de peilers waarop het voorstel rust dat raadslid Henk Strietman (CDA) heeft gelan ceerd om van Soest weer een belang rijk centrum van toerisme in eigen streek te maken. In zijn initiatief nota verblijfsrecreatie, vorige week aan de gemeenteraad aangeboden, pleit hij er bij Burgemeester en Wet houders voor advies over de nota uit te brengen, om zo snel mogelijk tot het door hem geschetste recreatiebeleid te komen en daartoe stappen bij de provincie te ondernemen. "Voorop staat de bereidwilligheid van de ge meente Soest om er samen met zake lijk geïnteresseerden iets van te ma ken. Wij zijn ervan overtuigd dat zo wel de gemeentekas als dé' gèmeen- schap er voordeel van zullen hebben als onze plannen door de raad worden aangenomen". Meer vrije tijd en minder geld in de toekomst zijn een belangrijke reden om het centraal gelegen Soest weer een belangrijke funktie te laten ver vullen op het gebied van de recreatie, zoals vroeger ook het geval was. Ook voor de, mensen die niet met vakantie gaan, de dagjesmensen (een steeds groter wordende groep) zou Soest aan trekkelijk gemaakt moeten worden. Er moet dus iets te beleven zijn. De ge meente Amersfoort heeft dit tijdig in gezien en als lichtend voorbeeld met de aktie "Een dagje Amersfoort" in gehaakt op de veranderde omstandig heden, aldus Strietman. Leunend tegen de Randstad, die in het hoogseizoen het toerisme nauwelijks kan verwer ken, lijken de mogelijkheden voor Soest voor het oprapen te liggen. Bijzondere positie Soest moet zijn bijzondere positie uit buiten. Immers, het provinciebestuur voert een beleid waarbij vermeden wordt dat de stadsgewesten Utrecht en Amersfoort aan elkaar zullen groeien. Tussen beide steden moet een groene buffer (Soest) liggen, waar recreatie mogelijk is. Binnen Soest zijn er mo gelijkheden te over, constateerde Striet man, maar anderzijds is de zo vitale recreatiebranche hier leeggebloed. Het terrein ligt nu weer braak om een deel van de 500 miljoen gulden die al leen al in de provincie Utrecht aan toe risme wordt uitgegeven naar Soest te halen. In de jaren vijftig leverde het vreemdelingenverkeer Soest bijna een half miljoen gulden op. Soest is nog steeds een aantrekkelijke gemeente. De oude ambachtenmarkt bewijst dat, evenals de nieuwe trek pleisters de Oudheidkamer, de kaas boerderij, de Paardenkamp, de edel steenslijperij De Sprong, en het "be drijfsklare" Openluchttheater. "Niet elke gemeente heeft de beschikking over zoveel 'natuurlijke hulpbronnen', vriendelijk voor de middenstand en de gemeentelijke financiën", aldus Henk Strietman. Soester Natuurbad Om het jaarlijks nadelig saldo van bij na een half miljoen gulden van het Soester Natuurbad gunstig te beïn vloeden moet gezocht worden naar ak- tiviteiten die de bedrijvigheid ook bui ten het seizoen garanderen, waarbij gedacht kan worden aan een bowling baan, een squashhal, een sauna en een fitness-centrum. Buiten moet een ge legenheid komen tot droogtrainen voor surfers. De kinderen kunnen naar de speeltuin, de ouderen naar de mini- golfbaan. Dagtochten moeten naar het bad gehaald worden om van daaruit uitstapjes te maken naar bijvoorbeeld de Kerkebuurt en het Luchtvaart museum. Zwemmen, wandelen en fietsen behoren ook tot de mogelijk heden. Overigens is het 't CDA, dat het Soester Natuurbad wil behouden in plaats van verkopen, bekend dat'de provincie in 1981 afwijzend reageerde op de plannen voor verblijfsrecreatie rond het bad. Het gemeentelijk kampeerterrein aan de Soesterbergsestraat/Monnikken- bosweg in Soestduinen zou nieuw leven ingeblazen moeten worden door de bouw van een bescheiden bungalow park en uitbreiding van mogelijkheden voor kampeerders in caravans en ten ten. In de nota wordt verder gepleit voor een soepel vergunningensysteem ten aanzien van de andere kampeer terreinen. Tenslotte moet ook het Openluchtthea ter nieuw leven ingeblazen worden. Dat is mogelijk als er weer publiek komt op de kampeerterreinen en in het Natuurbad. Die bezoekers weten het theater wel te vinden en dan zijn de levenskansen groter dan ooit. Het is ook niet uitgesloten dat vakantie gangers heel creatief zelf het theater in hun programma gaan betrekken, aldus de heer Strietman in zijn nota. De feestelijke intocht van Sint Nicolaas en zijn Zwarte Pieten in Soest, die afge lopen zaterdagmiddag plaatsvond, was in meer dan één opzicht nogal onge bruikelijk. In de eerste plaats voor wat betreft het middel van vervoer, waar van de Goedheiligman zich bediende: een helicopter, in tegenstelling tot de trein waarmee hij traditiegetrouw altijd in Soest arriveerde; in de tweede plaats door de plaats die hij voor zijn intocht had gekozen: de speelweide op de Eng; en in de derde plaats door de in vergelijking met andere jaren zeer korte route die hij vanaf de landings plaats behoefde af te leggen naar het gemeentehuis. Direct na de landing van de Martin-Air helicopter op de Eng, in gezelschap van de twee vliegpieten en de heer H. J. Heerkens van het Sint-Nicolaasco- mité, gaf de Sint een verklaring voor deze opmerkelijke veranderingen. Na zijn aankomst per stoomboot in het Noordhollandse Hoorn moest hij zich zo haasten om nog op tijd in Soest te kunnen zijn, dat zij zich noodge dwongen wel van de wentelwiek had moeten bedienen om de kinderen van Soest niet te lang te laten wachten. "Het paard heb ik in Hoorn achterge laten," aldus de oude bisschop, "en ik heb mijn toevlucht moeten nemen tot dit voertuig. Duizenden kinderen en hun ouders ver drongen zich op de Eng om de aan komst van de helicopter te kunnen meemaken. Omdat het terrein in een vierkant was afgezet leverde dat voor de piloot, overigens nog wel een pro bleem op, want volgens de voorschrif ten had er ruimte in U-vorm vrijge houden moeten zijn. Daardoor was de helicopter gedwongen een extra rondje boven de Eng te vliegen. Via een korte rit, in een 200 jaar oude koets en begeleid door het muziekkorps en een aantal ruiters, over het Nassau- plantsoen en de Van Weedestraat, be reikte de stoet vrij snel het gemeente huis, waar het voltallige College van Burgemeester en Wethoudes gereed stond om Sint Nicolaas te begroeten. "Hij is er, hij staat hier naast me!" riep burgemeester Scholten de dui zenden kinderen toe die zich voor het bordes hadden verzameld. Burgemeester Scholten constateerde met vreugde dat er dit jaar meer kin deren stonden dan anders en vond Sint Nicolaas er gezond uitzien. "Uw baard is weer een stukje langer geworden, zie ik.De burgemeester vroeg zich wel af of de aankomst per helicopter niet in strijd was met de oude tradities, maar was toch blij met zijn komst. "U gaat Nog maar net heeft de Sint zijn voet op Soester bodem gezet, of de eerste wensen worden hem al toegestameld. De heer Heerkens kijkt belangstellend toe* Foto: Goos van der Wilt In vervolg op de aktiviteiten die al in de afgelopen maand werden ont plooid in het kader van het project "De schooljeugd in het verkeer", werd in de week van maandag 14 november 1983 een aanvang gemaakt met de con trole op het verkeersgedrag van de schooljeugd. In tegenstelling tot wat eerder gebeur de, n.1. corrigerend optreden, werd nu overgegaan tot het repressief op treden door de dienstdoende politie ambtenaren. In de ochtenduren, tussen 07.00 en 09.00 uur, werden in de gemeente diverse kruispunten gecontroleerd. Deze con troles leverden de volgende resultaten op: Maandag 14 november Controle door ambtenaren bij de krui sing Ossendamweg/Vondellaan/Soes- terbergsestraat. Resultaat: 10 scho lieren door rood licht. Tevens werden en passant ook nog drie automobilisten genoteerd, die zich niet Welden aan de ter plaatse aanwe zige vakindeling. Dinsdag 15 november: Controle in twee groepen. Eén groep bestaande uit 6 politieambtenaren con troleerde het verkeer op de kruising Amersfoortsestraat/Richelleweg/Van Weerden Poelmanweg. Resultaat: 17 maal door rood licht, 1 maal niet rechts houden. De tweede groep, bestaande uit 4 po litieambtenaren, controleerde wederom de kruising Soesterbergsestraat/Os- sendamweg. Resultaat: 3 maal door rood licht, 2 maal niet het verplichte fietspad volgen. Woensdag 16 november: Controle door 4 man op de kruising Anna Paulownalaan/Burg. Grothe- straat en tevens op de Noorderweg. Maak de schade niet catastrofaal, verzeker u tijdig bij van Rouwendaal. Bij ons hypotheek vanaf 7,8%. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 - 1 64 67 Resultaat: 7 maal aan de linkerzijde van de rijbaan rijden, 2 maal riiet aan de uiterste rechterzijde van de rijbaan rijden, (met 3 naast elkaar rijden. Donderdag 17 november: Wederom controle door 3 man bij de kruising Soesterbergsestraat/Os- sendamweg. Resultaat: 13 maal door het rode licht. In totaal werden in deze week 55 scho lieren bekeurd. Uit deze controle is gebleken dat vooral de schooljeugd die de kruising Soes- terbergsestraat/Vondellaan passeert erg hardleers is, aldus de brigadiers die belast zijn met de uitvoering van het project. In de löóp van deze ltoméhde wéék zou het controleren van de schooljeugd worden gecontinueerd en ook dan zal door de dienstdoende ambtenaren re pressief worden opgetreden. herenmode Soesterbergsestraat 51 Soest Eveneens spencers in vele kleuren en dessins. Truien en vesten van o.a. Torras, Pringle, Bellini en Pulligan. Donderdag

Soester Courant | 1983 | | pagina 1