Het is zover Sint Nicolaas per bulldozer tas. 't Zwaantje ^Qazthuitfen X myf-C JV (Qudeïieefa goed In a/led! JskI Gehannes 't voarclêriwoQt TUIN-ADVIESCENTRUM WOENSDAG 30 NOVEMBER 1983 SOESTER COURANT PAGINA 13 Kondje Soest Gereformeerd Mignon Dichterskring Amersfoort ALS JE EEN KADO WIL SMURFEN Gemeentepolitiek centraal in ledenvergadering CDA Oudheidkamer Soest Een dineetje voor twee, vier of negentig personen? Vanaf 7 december a.s. is alles klaar om U in ons geheel vernieuwde Café-Restaurant te verwelkomen. Speciaal a la carte restaurant voor lunch en diner Sfeervol café voor zomaar een kopje koffie of plate-service prachtige rotstuin met waterval, fontein en terrassen rustige vergaderzalen 4 gezellige kegelbanen ideale accomodatie voor uw recepties en diners Beide kerstdagen Diner-dansant ('s middags a la carte) in ons nieuwe restaurant UNICEF-Adventsboek voor kinderen EEN BRIL SMURFJE BIJ Soester Courant, goede informatiebron voor alle Soesters! •:ïW'5 VOOR DAMES EN HEREN orchal oormode Vrijwilligers Vakature Bank Tas met geld en cheques gestolen Auto teruggevonden Ruiten vernield LET OP ONZE SMURF ETALAGE voor doe-het-zelvers i Boomschors voorkomt onkruidgroei door Arie Wandelaar Ze had qua leeftijd een kleindochter van Arie kunnen zijn, maar helaas, ze is het niet. Desondanks komt ze bij Arie wel eens uithuilen. Niet zo ver wonderlijk, want jonge mensen heb ben 't moeilijker dan U en Arie wel eens veronderstellen. Haar probleem. Een zeer bewust sociaal en maatschap pelijk meiske kiest, na het wat moei zaam behalen van een middelbaar di ploma, voor hulp in de vrije sektor. Letterlijke vertaling voor haar daar van: Helpen waar hulp geboden is, zonder daarvoor je hand op te houden. Geloof *t of niet, zulke jonge mensen bestaan nog. Twee jaar lang geen stui ver ontvangen, gelukkig zijn met wat je ontbaatzuchtig voor anderen kunt doen. Dan komt er een dag dat je toch ook eens aan je zelf gaat denken. Mag 't, want ook in menselijk opzicht was haar niets vreemd. Ze gaat solli citeren en ontdekt dat de onbaatzuch tige hulp geen referentie is voor wat men tegenwoordig vastigheid noemt. Sterker nog, het onbetaald werken voor hoertjes, drugsverslaafden en an der ongeregeld maatschappelijk goed blijkt onvoldoende om iets wat lijkt op een maatschappelijke funktie te ver overen. Daar zijn anno 1983 diploma's voor nodig. Teleurstellend, maar ze bijt in de zure appel en volgt een voorgeschreven cursus. Niet alleen de directe omge ving, ook de docenten zijn enthousiast. Een kleine moeilijkheid dient zich aan: Mijn vertrouwlinge moet stage lopen. Stage, volgens de uitleg die de heer Van Dale in zijn Nederlands woorden boek er aan geeft komt zoiets neer op een proeftijd gedurende welke een jonge advocaat, een kandidaat-notaris zich (onder leiding) oefent voordat hij een eigen praktijk vestigt. Arie's lijdend voorwerp had reeds on der leiding zeer bekwaam geoefend en was allerminst van plan zich een eigen praktijk te vestigen. Ze wil alleen maar werken. Hooggeleerde heren hebben voor haar uitgedokterd dat daar een stage aan vooraf moet gaan. Hoe krijgen ze het verzonnen? Het lieve kind neemt kontakt op met een stage-konsulent, die zich met de aller beste bedoelingen op haar probleem werpt. Op een dag in november ont dekt 't meiske in een regionale krant een advertentie die voor haar op maat gemaakt lijkt. De tekst: "Ze neemt stagiaire in keuken van bejaarden huis." Ze neemt kontakt op met de sta ge-konsulent van haar school, wijst hem op de advertentie en verneemt telefonisch: "lk weet wat je bedoelt. Er is slechts een moeilijkheid. De eis van de steller van de advertentie is dat je gereformeerd bent. Voldoe je daar aan?" Aan de andere kant van de lijn klonk het benepen: "Nee, ik ben katho liek.". Laatste woorden van de stage- konsulent: "Nou, dan kun je die baan vergeten." Bij Arie kwam ze uitleg vragen hoe zoiets in deze tijd nog kan bestaan. Arie moest het antwoord op deze en vele andere vragen schuldig blijven. Toen ze weg was heeft hij 't geval met Marie doorgesproken. Haar oordeel: "Gereformeerde sperciebonen smaken anders dan katholieke doperwten." Grapje natuurlijk. Maar beste mensen in alle ernst; waar gaan wij, om met Wim Kan te spreken, met z'n allen weer naar toe wanneer wij in het maat schappelijke verkeer Ot van Sien gaan scheiden. De generatie van voor de 2e Wereldoorlog heeft 't allemaal mee gemaakt. krijgen wij deze gruwel nu weer terug? Dit voorbeeld is, Arie heeft 't uitgeplozen, geen uitzondering. Firma's met een katholieke, hervorm de, gereformeerde en andere christe lijke signatuur en stellen naast gebrui kelijke verlangens niet zelden de eis dat sollicitanten ook een voorgeschre ven geestelijke levensovertuiging die nen te zijn toegedaan. Het is om rood van te worden, of van je, U kiest maar uit, geloof af te vallen. Marie en Arie hadden deze week iets te vieren. Arie stelde Soest als plaats van de happening voor, Marie wilde het feestje ver daarbuiten vieren, en dus werd de auto gestart, reisdoel Enschede. Waarom mag de Lieve Heer weten, maar 't zal wel iets met de Wij zen te maken hebben gehad. Ter plek ke bleek Marie twee plaatsen te heb ben gereserveerd in restaurant Mig non. Ter verduidelijking: Mignon is de benaming voor een betoverend maar raadselachtig meisje. Een kind dat hartstochtelijk heeft bemind, maar de liefde niet altijd beantwoord kreeg. Ietwat gestoord is zij gestorven. Ene heer Thomas heeft in zijn vrije uren haar warrige leven in een redelijk bekende opera omgezet. De Mignon die wij in Enschede aantroffen had alles gemeen met het eerdere omschrevene: beto verend van smaak, raadselachtig goed koop in de prijsstelling. Het in de Bol- werkstraat 9 gevestigde etablissement (telefoon 053-324114) oogt Parijs van buiten, maar heeft in culinair opzicht een Hongaars hart. Elisabeth en Gede Nemeth hebben het in 't uit zijn krach ten gegroeide huiskamer voor het zeg gen. Aller aardigste mensen, die na de opstand in Hongarije via tal van om wegen in Enschede hun stekkie hebben gevonden. Samen koken, braden en serveren ze. Wanneer ze hun dampen de schotels en schalen naar de tafels brengen wordt hun tocht begeleid door levende muziek, voortgebracht door rasechte Hongaarse muzikanten die, dank zij een tijdelijke arbeidsvergun ning, iets van het decadente Westen mogen proeven. Marie en Arie heb ben er tijdens een gedenkwaardige avond gesmikkeld en gesmuld. Ter voorkoming van ieder misverstand: Arie wil U voor uw culinaire geneug ten niet uit Soest verjagen. Mocht U echter, om welke reden dan ook, iets in de omgeving van Enschede te zoe ken hebben, dan is het bij de familie Nemeth en hun muzikanten zeer goed toeven' Vrijdag 9 december heeft de Stichting 'Dichterskring' te Amersfoort de dich ter Jules Deelder uitgenodigd voor te lezen uit zijn werk. Jules Deelder typeert zijn eigen werk als neonrealisme en neonromantiek. Anderen zeggen dat uit Deelders werk blijkt dat hij voornemens is de gruwel van de werkelijkheid de baas te blijven. Daartoe heeft hij een uitgebreide truc- en doos tot zijn beschikking om die wer kelijkheid te lijf te gaan en ter rela tiveren. In het verleden heeft Jules Deelder be wezen als geen ander een zaal met toehoorders te kunnen bespelen en te boeien met een buitengewoon gevoel voor theater. Het optreden vindt plaats in Theater Appelmarkt, Groenmarkt-ingang. Op woensdag 7 december a.s. houdt de afdeling Soest van het CDA een leden vergadering in "De Rank", Soester- bergsestraat 18. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. De gemeentepolitiek zal tijdens deze vergadering een centraal onderwerp van gesprek zijn. Sprekers zijn achter eenvolgens: ir. J. A. Blom over "CDA- politiek en de begroting 1984", wethou der drs. J. L. Menne over "De finan ciële situatie van de gemeente Soest" en de heer C. Verheus over de volgen de punten: A. Toetsing van het Collegeprogram ma aan het CDA-raadsprogramma 82-86: b. Profilering van het CDA-standpunt naar buiten; c. De invloed van de landelijke CDA- politiek op het plaatselijke vlak. Er zal gelegenheid zijn over deze pun ten te discussiëren. Gedurende de periode dat de Oudheid kamer gesloten is voor de opbouw van nieuwe exposities even aandacht voor de "Vriendenkring van de Oudheid kamer". Tientallen vrienden hebben zich reeds aangemeld, maar dit moe ten zeker honderdtallen worden, wil de Oudheidkamer in een gunstiger fi nanciële situatie komen te verkeren. Subsidie van de gemeentelijke over heid is er nog niet. Weinig mogelijk heden waren er gezien de begroting 1983. Maar wat 1984 brengt is nog niet bekend. Mogelijk een positief resul taat. Ook gezien de plannen die er le ven om van Soest weer een aantrekke lijke gemeente te maken, waar het goed recreëren is. De Oudheidkamer is daarvoor een goede trekpleister met uitstralingseffecten naar andere pun ten in de gemeente. Wilt u de Oudheidkamer steunen in het werk? Word dan "Vriend" van de Oudheidkamer! Met een minimum bij drage van 10,- per persoon en 25,- per gezin kunt u hiervoor de Oudheid kamer het gehele jaar bezoeken. Schrijf uw naam en adres op een vel papier en steek dit in een open en veloppe, zonder postzegel. 0£ de enve loppe vermeldenStichting Oud Soest - antwoordnummer 2323 - 3760 WB Soest. Stort uw bijdrage op gironummer 212775 van de Rabobank, reknr. 35.99.08.543, tnv. "Stichting Oud Soest". U kunt ook afrekenen bij uw eerste En dat in een gemoedelijke ambiance op nog geen 10 minuten van uw huis? Hoe kómt 't toch dat het zo ver lijkt van Soest naar Soesterberg. Jammer, want zo'n ritje is toch echt de moeite waard! Rademakerstraat 2 03463-1423 3769 BD Soesterberg x Prins Hendriklaan 1 Soest Telefoon 02155-13807 Singterkloas waas weer trug vaan vurteweest. Zo kwaam die hier veur ze verjoardaagsfeest. Aangdere joare gonge we um vaan ut spoor aafhoale. Noeng most ie met un helikopter doale. Op de Neng sting un troep volk te kieke. Net of ze noöit gekeke haadde noar wentelwieke. En de braandweer waas ok aal baar paarroat. (Zeker om te probere of ut ok zonger boas Groart goat). Eerst doch ik daazze hun 3% ongenogge kwoame ute. Door de Singt vol Soesder aaksieschuum te spute. Moar 't waas aallenog moar veur de goeie gaang vaan zoake. Toch hek ze bie ut spoör nog nóóit zien stoan te woake. Ok Bronswerk waas weer an ut trommele en bloaze. En doar hek me toch over stoan te verboaze. Die waore veurig joar ok aal present. Je roakt t'r op ut lest zelfs an gewend Die Keietrekkers kennen meroakels mooi musicerë. Ei) ze zitte ok baar praachtig in d'r klere. Moar woarom wordt de Singt door gaastmuzikaante begroet. Hoe komt ut daat ongze eigen P. V.O. daat niet meer doet? De winkels houwe op Soest aaltied un decemberaaktie. En hoale de Singt op met echte peerdetraaktie. Un optocht laangest de ploatselukke middenstaand. Met gezellig veul ouwders en kingders an de haand. Un heule kudde peerdespul d'r bie en Zwaarte Piete, Die je van un echte optocht en pepernote liete geniete. Ik von 't vaan 't joar moar un zunig stukkie rekloame. 'k Wed daat de Singt zich haarstikke sting te schoame. Hie droeg met groatie ze board en aalderbeste taabberd. Moar ze show von ik op ze zaachies: belaabberd. Ajje 't ming vroagt, daan mok ok noeng weer zegge Middestaanders, loat de zoake zo niet legge. Orgoaniseer veur de Singt un doaverend vertrek. Daa's nog noöit vertoond, daat liek me niet zo gek. P. V.O. veurop, met drie korting specioal gekome En de baarregemeester zingt "Zie de moan scheejn deur de bome.' HANNES VAN DE NENG. Het Adventsboek dat Unicef, het kin derfonds van de Verenigde Naties, ter gelegenheid van het komende Kerst feest heeft uitgegëven is een heel bij zonder boek, vooral geschikt voor de kinderen. Het is schitterend geïllus treerd, met 24 gedichtjes en ver halen, elk afkomstig uit een ander land, afgestemd op de Adventstijd. Voor elke dag van de decembermaand, tot aan Kerstmis, bevat het boek een "knip-en-plak"-aktiviteit, die tenslotte resulteert in een fraai affiche, zodat op 24 december de baby op de poster wordt omringd door allerlei lieve plaatjes, die herinneren aan de verha len en gedichtjes. Het Unicef-Adventsboek is, evenals de wenskaarten, puzzels, bouwplaten en briefpapier, verkrijgbaar bij de vol gende adressen: fa. De Ster,, Van Wee- destraat 7; "De Bereklauw," Steen hof fstraat 63; H. Rademaker, Lange Brinkweg62. VAN WEEDESTRAAT17A SOEST TELEFOON02166-17120 Alet een haartje beter BEETZLAAN 74 DORPSSTRAAT54 SOEST PUTTEN TEL. 02155-13990 TEL. 03418-57485 Men krijgt nogal eens te horen dat mensen die buiten hun schuld zonder werk zijn gekomen het toch maar ge troffen hebben, omdat ze weliswaar met een gering inkomen, toch ongebon den kunnen leven en zich in het alge- men weinig zorgen hoeven te maken. Niets is echter minder waar, bijna elk mens heeft kontakt met z'n medemens nodig en wil het gevoel blijven houden er bij te horen. Al komt de beloning voor de vrijwilli ger voor verrichte werkzaamheden doorgaans niet van de instantie waar voor het werk wordt uitgevoerd, men krijgt toch duidelijk het gevoel aan het arbeidsproces deel te nemen, temeer daar een baan welke men door bemid deling van de Vrijwilligers Vakature Bank krijgt aangeboden meestal ver antwoordelijk en dankbaar werk is. Overigens zijn bij de VVB ingeschre ven vrijwilligers beslist niet alleen werklozen, WAO-ers en schoolverla ters, ook huisvrouwen, AOW-ers en ge pensioneerde ambtenaren en ex-mili tairen laten zich graag voor een onbe taalde job inschrijven. Mocht u tot nu toe nog twijfels hebben over de waarde en noodzaak van het doen van vrijwilligerwerk neem dan nu kontakt op met de medewerkers van de Vrijwilligers Vakature Bank. Ze zijn gevestigd aan de Steenhoffstraat 46 en met uitzondering van de woens dag elke dag geopend van 10.00-12.30 en 13.30-15.30 uur. Telefonisch zijn ze bereikbaar onder nummer 12630. De volgende vakatures brengen ze de ze week onder uw aandacht. Door werkgroep buitenlandse werk nemers wordt administratief werk aangeboden. In de rekreatiezaal van bejaardencentrum is plaats voor een gastvrouw. Eveneens voor bejaarden centrum, maar dan voor het serveren van koffie voor de bewoners in de rekreatiezaal, worden een aantal vrij- willigers/sters gezocht. Voor mensen met een E.H.B.O.-diplo ma heeft het Rode Kruis een groot aan tal functies te vervullen, o.a. het bege leiden van gehandicapten bij koop avonden, hulp in ziekenhuizen en langs de wegen en tijdens boottochten met het hospitaalschip de "Henri Dunant". Binnen werkgroep, 'Kind en Zieken huis' worden enkele vrijwilligers/sters gevraagd voor administratief en voor- lichtingswerk en om mee te denken over het welzijn van het kind. Welke vrijwilligers/sters willen as sistentie verlenen en/of lesgeven in E.H.B.O.? Voor hen die zinvol met muziek bezig willen zijn is binnen Or kest Vereniging plaats voor trompet tisten, strijkers en een hoornist. Kunstcentrum in Soest zoekt kontakt met een aantal vrijwilligers voor het opknappen van de expositieruimte, en om de beeldentuin geschikt te maken voor exposities. Voor het verzorgen van drukwerk, zoekt Artishock een liefst ervaren drukker. De ziekte van het paard van Sint Nico laas gooide afgelopen zaterdag bijna roet in het eten voor de kinderen van het personeel van Howson Algraphy in Soest. "Vol verwachting" wachtten de kinderen in het wijkgebouw van de Emmakerk de komst van de Goedhei ligman af, die onderweg gestrand leek te zijn. Gelukkig lukte het de Sint en zijn twee Zwarte Pieten met wat inpro- visatietalent een min of meer passend vervoermiddel te vinden, dat hen niet gezwinde spoed naar het feest kon brengen. FotoGoos van der Wilt kontuur Steenhoffstraat 13 KIHIUHJT 3764 BH Soest efficiency Telefoon02155-10115 Voor uw complete KANTOORINRICHTING Bureau's Stoelen Computermeubelen Printertafels Een inwoonster van Soest meldde de politie vorige week de diefstal van haar tas, met geld en cheques, uit haar auto. De wagen had geparkeerd gestaan op een terrein in de Lage Vuursche. De dief kwam bij zijn buit door een ruit kapot te slaan. De auto die vorige week werd gestolen van een bewoner van de Isaacstraat is teruggevonden in Barneveld, waar de politie hem op een verlaten landweg aantrof. De wagen bleek verschillende onderdelen te missen. Een bewoner van de Hartweg deed bij de politie vorige week aangifte van de vernieling van vier ruiten van zijn wo ning: De schade bedraag400 gulden. VAN WEEDESTRAAT 17A SOEST TELEFOON 02155-17120 Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Het is fijn om te zien dat er steeds meer gezocht wordt naar milieuvriendelijke oplossingen voor het onkruidprobleem. Op de eerste plaats wordt onkruid lang niet altijd meer als zodanig bekeken en wor den bermen en groenstroken door overheden zelfs opzettelijk ingezaaid met bepaalde (on)kruiden. Daarnaast wordt er geprobeerd om op de plaatsen waar "onkruid" inderdaad minder gewenst is, te zoeken naar andere bestrijdingsmiddelen dan che micaliën. In sommige gevallen is het een goede oplossing om met groenblijvende bodembedekkers te werken. Na enkele jaren heeft onkruid geen enkele kans meer. Direct resultaat geeft de toepassing van ge malen boomschors, een produkt dat de laatste ja ren snel in opkomst is. In het begin werd boom schors vooral gebruikt voor de aanleg van paden en trimbanen in de bossen. Al snel werd ook het nut als plaveisel in de particuliere tuin onderkend. Vooral als paden of terrassen in wat natuurlijk aangelegde tuinen (heidetuinen, wilde tuinen) vol doet boomschors uitstekend. De paden blijven schoon en onkruidvrij, worden niet glibberig en lopen "veer krachtig". Sinds enkele jaren blijkt door vele proef nemingen boomschors het milieuvriendelijke mid del bij uitstek om onkruid te voorkomen en te be strijden. Met name tussen rozen, heesters en onder bomen heeft dit produkt zijn bruikbaarheid al ruim schoots bewezen. Zowel diensten van gemeentelijke beplantingen als particuliere bedrijven hebben met de schors al goede resultaten bereikt. De boomschors die ge bruikt wordt is een mengsel van harde schors van naaldhoutsoorten als; dennen, sparren en larix. De schors is eigenlijk een bijprodukt van bosexploi- terende bedrijven zoals bijv. de papierindustrie. Bij het schillen of schrapen wordt geen hout mee genomen. Dit leidt naderhand tot rot. De praktijk heeft uitgewezen dat voor een effectieve onkruid- bestrijding een laag schors van zo'n 7-10 cm dikte moet worden opgebracht. Het is dan zelfs niet nodig om de grond vooraf onkruidvrij te maken. Zelfs lastige wortelonkruiden als kweekgras, hane- poot en alle zaadonkruiden verstikken onder deze deklaag. De laag boomschors kan niet alleen als "onkruidverdelger" gezien worden maar vooral ook als beschermende laag (mulchlaag) voor de onder liggende bodem. Bij veel regen spoelt de grond niet weg en slaat niet dicht, terwijl de planten in droge perioden minder last van droogte zullen hebben, omdat de verdamping zeer gering is. Bovendien is gebleken dat daar waar de bodem be dekt is met schors, de planten in het voorjaar vroe ger uitlopen. Kortom, boomschors is een natuur produkt dat in de particuliere tuin eigenlijk veel meer toegepast zou kunnen worden. Het materiaal is licht en makkelijk verwerkbaar en zeker niet duur. Het heeft een natuurlijk uiterlijk en kan voor al voor de bezitters van een wat grotere tuin, een hoop arbeidsbesparing opleveren. Voor meer infor matie omtrent boomschors en de gebruiksmogelijk heden ervan kunt u altijd terecht op uw tuincentrum.

Soester Courant | 1983 | | pagina 13