PONTIAC Koffie -Kerstconcert Robert Paul Theatershow groot succes ondanks slechte opkomst Zeer geslaagd concert Julianakoor Koffieconcert met operettemuziek Ziektekostenpremies BIJ ONS NIET Premies vanaf f 57,50 J. G. van Rouwendaal WOENSDAG 30 NOVEMBER 1983 SOESTER COURANT PAGINA 17 QUARTZ KETTING FORMULIEREN Zondag 18 december in De Borg: Geslaagde thema-avond over Ontwapening/Ontwikkeling (zij die vergeten worden) van Vrouwen voor Vrede Agenda De Borg Inleveradressen oud papier ASSURANTIEKANTOOR Zondag 4 december Jazz-sociëteit De Borg Los Olvidados - Luis Bunuel in elke samenstelling en uitvoering Onze specialiteit: Levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747 Foto: Goos van der U ilt Steenhoffstraat 46 telefoon 02155 -195 77. HET CULTUREEL CENTRUM IN SOEST Met: Estela Inda, Miguel Inclan, Al- fonso Mejia, Roberto Cobo e.a. Mexico zwart/wit 1950. Grote belangstelling trok vorige week de thema-avond over Ontwapening/Ont wikkeling van Vrouwen voor Vrede Soest. Leidje Thomassen gaf in een uit stekende uiteenzetting aan dat bewa- pening-ontwikkeling-ontwikkelings- hulp alles te maken heeft met vrede: "We kunnen vrede op twee manieren omschrijven: vrede in negatieve zin, de afwezigheid van oorlog, of groot manifest geweld. De vrede in positieve zin gaat veel verder: een situatie van eerlijk delen en eerlijke kansen voor iedereen." Structureel geweld is bijvoorbeeld onderdrukking door economische ver houdingen van bijv. het rijke Noorden ten opzichte van de Derde Wereld (het Zuiden), waardoor deze landen niet toekomen aan ontwikkeling. "Eeuwen geleden is de basis voor onze welvaart gelegd door handel en uit buiting van landen in de Derde Wereld. Wij haalden daar goedkoop de grond stoffen en nog steeds is daarin geen verandering gekomen", aldus Leidje Tomassen' "Hoe meer welvaart je hebt, hoe meer je hebt te verdedigen. Na de Tweede Wereldoorlog is onze welvaart enorm gegroeid. Dit bete kende tevens een enorme groei van de bewapening, onder invloed van de koude oorlog, het vijand-denken tussen Oost en West. Door de aandacht op deze bewapening te vestigen leidt men de aandacht af van de problemen, die veel belangrijker zijn: de verschil len tussen Noord en Zuid. Zij vervolgde: "De ontwikkelingshulp is te weinig. Het aantal mensen dat sterft aan honger en ondervoeding neemt dagelijks toe. Die toenemende verpaupering staat tegenover een enorm toenemende bewapening. Zo krijgt de mensheid bommen voor brood. Zo doden wapens reeds zonder dat ze gebruikt worden. Over de economische verhoudingen merkte Leidje Tomassen op: "In de internationale economische orde ko men de belangen van de ontwikkelings landen niet tot uitdrukking. Als ontwik keling alleen kan plaatsvinden als een soort bij-produkt van economische be slissingen die in andere landen geno men worden, dan is er een eenzijdige afhankelijkheid (structureel geweld, negatieve vrede Waarom doen de rijke landen geen con- sessies in de Noord-Zuid dialoog? Waarom komen er geen betere prijzen voor produkten en grondstoffen uit de Derde Wereld? Waarom worden er geen betere afspraken gemaakt? Waarom is er zo weinig samenwer king?" Vragen waar ook de vrouwen mee te maken kregen in het "Wereldhan- dèlsspel"De vrouwen verdeelden zich over zes landengroepen, waarvan 2 industrielanden en 4 grondstofprodu- cerende landen. Elk land moest met behulp van de produktiemiddelen (scharen, linealen, passers, potloden) en grondstoffen (papier) vormen ma ken, de eindprodukten die verkocht werden, met de opdracht de wereld situatie na te spelen dóór zo rijk moge lijk te worden en hun rijkdom te be schermen door het aanschaffen van wapens. De twee rijke landen legden al gauw beslag op de grondstoffen en verkochten hun produktiemiddelen duur. Bovendien beschikten zij over de mogelijkheden wapens te maken en die voor veel geld te verkopen. Omdat al le landen zo rijk mogelijk moesten worden (economische groei!ontstond er een slechte onderhandelingssfeer. Niets was voor niets. Ook de samen werking tussen de "arme landen" mis lukte omdat ieder voor z'n eigen be lang opkwam. Bovendien moest de produktie opgevoerd worden om wa pens te kunnen kopen, wat alleen maar spanning en zelf agressieve gevoelens opriep. In de discussie kwam de vraag naar voren hoe het anders moet en wat daar de voorwaarden voor zijn. Genoemd werd: - de industrieën moeten beter verdeeld worden en wel zo dat niet alle winsten afvloeien naar de rijke landen; - meer samenwerking tussen "arme landen" zodat zij hogere prijzen voor hun grondstoffen en produkten kunnen vragen; - we moeten van het geld en grondstof fen verslindende wapens af. Wat kunnen we zelf doen? Leidje To massen: "Vanuit de Derde Wereld landen bereiken ons verzoeken om me de-verantwoordelijkheid te dragen voor hetgeen waar zij mee bezig zijn. Zij vragen vaak om kleinschalige hulp, bijvoorbeeld om mee te helpen bij het ontwikkelen van waterputten die de dorpelingen zelf kunnen maken en pompen die ze zelf kunnen repareren. Juist die projekten die uit de bevol king komen moeten gesteund worden en men moet als kriterium stellen dat het hun afhankelijkheid niet vergroot maar hen juist zelfstandig maakt. Alleen dan kan bereikt worden dat zij een economie opbouwen die juist de armsten onder hen ten goede komt. Juist hier heeft men de kans om als individu mee te werken door projek ten te steunen van bijv. NOVIB, HIVOS of kerkelijke instellingen. Vrouwen voor Vrede gaven heel symbolisch aan wat wij kunnen doen: Zij vernietigden de wapens die waren geproduceerd door de rijke landen. De vrouwen zon gen tot slot het vredeslied van 29 ok tober: "Wij vechten tegen de wapens, de wa pens van de macht, Wij vechten tegen de waanzin, doe mee met al je kracht. Laat heel de wereld het horen, er is geen twijfel aan: de lieve levende aarde, zal niet ten onder gaan! Los Olvidados is de eerste film waar mee Bunuel doordrong tot een groot publiek. Op het festival van Cannes in 1951, kreeg Bunuel hiervoor de regie- prijs èn de prijs van de Internationale Kritiek. Ook in Nederland werd de film destijds uitgebracht en kreeg de titel "Zij die vergeten worden". Los Olvidados speelt zich af in de arm ste wijken van Mexico-stad. De film toont hoe de maatschappelijke om standigheden, het gebrek aan liefde, de armoede, een kind tot kriminaliteit kunnen brengen. Een jongetje, Pedro, wordt door zijn vader op het markt plein gezétl omdat hij voor zaken naar de stad moet. Hij staat daar urenlang te wachten, totdat iemand naar hem toekomt en zegt: "wacht maar niet langer, want je vader komt toch niet meer terug." Het kind wordt opgepikt door een blinde bedelaar. Een bende straatrovers onder aanvoe ring van Jaibo, probeert de blinde man te beroven. Pedro is zowel bang als gefascineerd door het optreden van Jaibo. Een aantal schokkende en wre de gebeurtenissen volgen. Maar de scheiding tussen slachtoffers en aan valt moeilijk te maken: want iedereen is zowel slachtoffer als aan- slager. Haat en angst bepaalt de rela tie tussen Bunuels filmpersonages. Er kleeft geen sensatiezucht aan de manier waarop het geweld in deze film gestalte krijgt. Er is een balans tussen terreur en medelijden, tussen uitzichtloosheid en menselijkheid. En door de hele film heen zijn er war me, blije momenten als de ellende tij delijk op de achtergrond raakt. Bunuel: "In de drie jaar dat ik werk loos was (1947-1950), heb ik de tijd gehad om de stad Mexico tot in alle hoeken te verkennen. Ik was diep ge troffen door de ellende waarin een groot deel van de bewoners leefden en besloot Los Olvidados te baseren op het leven van de aan hun lot overge laten kinderen. Voor de documentatie heb ik diverse archieven van tucht scholen doorgewerkt. Mijn verhaal is dus gebaseerd op historische feiten. Én ik heb geprobeerd de trieste om standigheden waarin de armen ver keren weer te geven zoals ze zijn." Bunuel is afgelopen zomer op 83-jarige leeftijd gestorven. Aanvang: 21.00uur. Entree: 5.-/CJP 4,-. Woensdag 30 november 9.00 uur Damesbowling wijkvereniging 10.00 uur receptie winkelcentrum Overhees 10.00 uur Bewegingsleer 10.00 uur VOS-kursus 15.00 uur Soos Veenbesstraat 19.30 uur Rijschool Los 20.00 uur Verg. Tuinb. ver. 't Nut 20.00 uur Verg. P.v.d.A 20.00 uur Bowling toernooi De Borg Donderdag 1 december: 10.00 uur Seniorenbowling 10.00 uur Volkdansen 20.00 uur Bowling wijkvereniging 20.00 uur Bridge Eemland 20.00 uur Rijschool Ruyssenaar Vrijdag 2 december: 10.00 Seniorenbowling Zondag 4 december 12.00 Koffieochtend Maandag 5 december: 10.00 uur Seniorenbowling 19.30 uur Rijschool Los 19.30 uur Bowling S.B.B. Dinsdag 6 december: 19.30 uur Bowling SBB Woensdag 7 december: 10.00 uur Damesbowling wijkver. 10.00 uur Bewegingsleer 10.00 uur VOS-kursus 15.00 uur Soos Veenbesstraat 19.30 uur Rijschool Los 19.30 uur Bedrijfsbowling Donderdag 8 december: 10.00 uur Volksdansen 10.00 uur Seniorenbowling 19.30 uur Bridge 20.00 uur Rijschool Ruyssenaars 20.00 uur Verg. ABVA/KABO 20.00 uur Vergad. Ned. Ver. van Huis vrouwen 20.00 uur Vergadering PvdA 20.00 uur Bedrijfsbowling Vrijdag 9 december: 10.00 uur Seniorenbowling 19.00 uur Jeugdbowling Wijkver. 20.00 uur Klaverjassen wijkver. Maandag 12 december: 10.00 uur Seniorenbowling 19.30 uur Rijschool Los 19.30 uur Bowling SBB Dinsdag 13 december: 19.30 uur Bowling SBB 20.00uurVerg. "Vrije Vogels" Poststukken gestolen Een postbesteller uit Amersfoort ont dekte bij zijn rondgang dat een onbe kende een bundel post, bestemd voor adressen op het Van der Veldeplant- soen had gestolen, toen hij zijn fiets had' neergezet op de Dalweg. De man deed aangifte bij de politie. Het aantal gestolen poststukken bedraagt naar schatting ongeveer 25 stuks. wit doublé Op zondag 18 december om 12.00 uur hoopt de gospel-group "The Messengers" een koffie-Kerstconcert te geven in De Borg te Soest. Het koor bestaat inmiddels 15 jaar en heeft in de loop der jaren meegewerkt aan talloze erediensten van verschillende gezindten. Het geeft jaarlijks een con cert. Ook treedt de groep regelmatig op in tehuizen voor gehandicapten, voor bejaarden en in revalidatie-centra. In 1984 hoopt het koor zijn derde lang speelplaat uit te brengen. Naast een keur van religieuze muziek is een re pertoire opgebouwd van folkloristische liederen van verschillende landen. Het koor tracht de traditionele negro spirituals en gospelsongs op zo oor spronkelijk mogelijke wijze te zingen. Dat betekent dat de liederen worden gebracht op een losse (quasi)-impro viserende manier, anders dan de strak ke Westerse koorzang. De liederen zijn immers ontstaan als geïmproviseerde geestelijke volksliederen van Afrikaan se negers, die als slaven naar Ameri ka werden gevoerd en daar tot het christendom bekeerd. De teksten ge tuigen van de ellendige omstandig heden waarin deze slaven leefden, van de hunkering naar verlossing en van de hoop. Wie de schrijvers zijn geweest zal wel altijd onbekend blijven. Nu eens werd een tekst gemaakt door een rondtrek kend prediker, dan weer door een voor ganger (of voorzanger) ter plekke geïmproviseerd naar aanleiding van de plaatselijke toestanden. Vertaling doet tekort aan de oorspronkelijke waarde. Bij het concert wordt daarom in het tekstboekje per lied een samen vatting gegeven. Van de neger komt het ritme en - waar toepasselijk - de keerzang tussen voorganger (voor zanger) en koor. De blanke bracht de harmonie in, die overigens ook ne groïde invloeden heeft ondergaan, zo als in de jazz-muziek te beluisteren is. In het concert zal het koor behalve een aantal traditionele gospelsongs ook liederen brengen van moderne (-re) tekstdichters en componisten als Cat Stevens en Burt Bacharach; voorts vele bekende oude en nieuwe westerse kerstliederen. De toehoorders worden gaarne uitgenodigd met de hun beken de liederen mee te zingen. Kosten 5,-. Verdere inlichtingen: P. J. Houtzagers, tel. 14715, en G. Rist- jouw, tel. 17173. Vaak wordt bij de gemeente geïnfor meerd waar men - voor een bepaald doei - oud papier kan inleveren. Bij de gemeente zijn de volgende inlever adressen bekend: O.L.S. De Schakel, Klaarwaterweg 7. Iedere dag. De Savornin Lohmanschool, Driehoeks- weg 16. Iedere dag. KBS Soestdijk, Theresiastraat 16. Iedere dag. KBS De Achtbaan, Van Hamelstraat 99. Iedere dag. Minister de Visscherschool, Oude Utrechtseweg 24a. Derde donderdag van de maand. Insingerschool, Insingerstraat 59. Laatste dinsdag van de maand. Groen van Prinstererschool, Groen van Prinstererstraat 28. Iedere woensdag tot 12.00 uur. St. Ludgerusschool, Vosseveldlaan 24a, Container staat er op 8 dec., 9 febr., 12 apr., 14 juni tussen 08.30 en 15.00 uur. Rinke Tolmanschool, Smitsweg 311. Dit jaar niet meer. Prof. J. Waterinkschool, Smitsweg 40. KBS De Wegwijzer, Willaertstraat 43. Laatste week van november 1983, ja nuari, maart, mei 1984 kan men het papier bij de school afgeven. Muziekvereniging Odeon, Soesterberg. Om de drie weken op zaterdag. Con tainer staat Generaal Winkelman straat 122. Carolusschool, Soesterberg. Op de vol gende data is er een container ge plaatst op het schoolplein: 7, 8, 9 de cember 1983. 14, 15, 16 maart 1984. 20, 21, 22 juni 1984. Ichthuskerk, Albert Cuyplaan 2a. Iedere eerste zaterdag van de maand van 10.00- 12.00 uur. Tweede zondag van de maand voor en na de dienst van 09.00 uur en 13.30 uur. N V.d. Huchtschool, Di Lassostraat 49. Iedere eerste vrijdag van de maand. Bonifaciusschool, Steenhoffstraat 26. Eerste dinsdag van de maand De Open Hof, Veenbesstraat 2, Iedere eerste vrijdag van de maand. Foto: Goos van der Wilt Het concert dat het chr. gemengd koor groot succes geworden. De talrijke be- "Juliana" afgelopen zaterdagavond zoekers zagen het koor, dat zowel op uitvoerde in de Julianakerk is een het gebied van geestelijke als popu- gaan weer omhoog op 1 januari 1984. met slechts M 00,- eigen risico per jaar. Vraag vrijblijvend inlichtingen. Burg. GrothestraatUA - Soest - Tel. 16467 laire liederen een indrukwekkend pro gramma bood, dat overigens ook ver schillende nummers uit de klassieke opera en operette bevatte, een zeer ge slaagde uitvoering geven. Voor de begeleiding van het Soester Muziekgezelschap, onder leiding van Herman Wilderdijk, welks optreden door de bezoekers hoog werd gewaar deerd, evenals trouwens de solisten Ur sula van 't Woud (sopraan) en Gerard van Dolder (tenor). Van Dolder oogstte als dirigent van het koor ook veel waar dering. De namen van Hans Broekman (vleugel) en Arie Bax (orgel) zullen bij de bezoekers eveneens een aangename herinnering achterlaten. De uitvoerenden werden aan het slot van de avond beloond met een zeef* ver diend applaus. A. G. Jack gestolen Uit de garderobe van de scholenge meenschap Eemland aan de Soester Engweg werd een jack gestolen. De ei genaar deed aangifte bij de politie. De schade bedraagt ca. 190,- Vernieling buitenspiegel Van de auto van een inwoonster van Soest, die geparkeerd stond aan de Wiardi Beckmanstraat, werd vorige week de buitenspiegel vernield. De schade bedraagt 21,-. Vrijdagavond was het aan The Dixio- naires om in de grote zaal van De Borg hun opvatting van dixi-land jazz te la ten horen. De bezetting van deze com binaties is "klassiek," te weten trom pet, clarinet, trombone en een ritme trio bestaande uit drums, banjo en bas gitaar. (Waar zijn toch de contra-bas spelers gebleven?) De band speelde met invallers voor de trompettist en clarinettist. De trompettist bleek voor zijn improvisaties voldeonde fantasie te hebben, doch schoot in techniek in de uitdrukking daarvan te kort. Dat is geen wonder: hij is van origine trom- oonist. Het ritme-trio zorgde voor een goed stuwend en swingend ritme, met daarbij goede solo's van de banjo en pakkende vocals van de basgitarist.' Verreweg de beste solist bleek de in vallende clarinettist te zijn, die een groot aantal zeer goede solo's voor zijn rekening nam. De trombonist was zwak, vooral qua volume in het en semble-spel. Ook hier bleek het weer onvermijdelijk dat de melodie-instru menten elektronisch werden versterkt, terwijl in New Orleans soortgelijke combinaties de grootste pleinen zonder versterking kunnen bespelen. Ik vrees dat we van dit tijdsverschijnsel niet meer af zullen komen. In het algemeen werd er goed, gezellig en ontspannen, zelfs meeslepend, ge musiceerd, hetgeen door de toch weer te weinig aanwezigen zeer werd ge waardeerd. En wat die publieke belangstelling be treft: wat moet de directie van De Borg nog ondernemen om méér lief hebbers van goede dixi-land muziek te lokken? Als we op deze wijze doorgaan zal onze Soester Jazz-Sociëteit een on tijdige dood sterven! PJH. Donderdag 1 december: Maria Bokay. Ook het 3e concert van de lopende reeks heeft een bijzonder karakter. In verband met de Sinterklaastijd een voornamelijk vokaal concert met medewerking van de hongaarse so praan Maria Bokay, Charles Gabriel, tenor; Peter Kranen, concert-pianist; Ferry Szabó, klarinet en Lonneke Weusten, gitaar en zang. Voor operette liefhebbers een prach tige gelegenheid te genieten van onder meer Strauss, Léhar, Abraham en Kal man. Maria Bokay studeerde aan de acade mie voor toneelkunst in Boedapest, zo wel voor actrice als zangeres. Na haar studie kreeg zij spoedig belangrijke rollen, ook in de operette. In vele theaters in Hongarije zong en speelde zij ais gevierde prima-donna in de operettes van Lehar, Abraham en Strauss. Zij woont sedert 2 jaar in Ne derland. Peter Kranen studeerde aan het Am sterdams conservatorium onder Jan Wijn. Hij behaalde het diploma voor solospel. Hij treedt als solist op met or kesten, speelt kamermuziek en bege leidt zowel vocalisten als instrumenta listen. Ferry Szabó, de gevierde klarinettist, zal het concert openen met 'La Tra- viata.' concert fantasia voor klarinet en piano. De presentatie voor dit bij zondere concert is in handen van Rob van der Goen. Aanvang: 12.00 uur. Toegang: 5,-. Crèche geopend. Aanrijding: met niet ver zekerde auto Vanuit het politiebureau zag een politieman vorige week hoe een auto mobilist op de Van Weedestraat een andere auto aanreed. De man stopte echter gewoon uit en liep in de richting van de winkels weg. De politieman zette de achtervolging in en kon de man. een 35-jarige Soester, even later aan houden. Zijn auto bleek niet verzekerd te zijn, zodat deze in beslag werd geno men. De bestuurder kreeg een proces verbaal. De schade aan de andere auto was overigens nihil. De Robert Paul Theatershow die vori ge week woensdagavond in De Borg werd vertoond, zorgde slechts voor een half gevulde zaal - onterecht voor deze veelzijdige artiest, die naast zijn re cente hit "'t Kan vriezen, 't kan dooien" een verscheidenheid van zeer gevoeli ge liedjes tot heel lachwekkende sket ches ten gehore bracht Ro>»*»rt Paul werd geassisteerd door Eileen Egas, die onder meer bekendheid kreeg in de revue van René Sleeswijk en door optredens in de André van Duins shows. Het beperkte publiek dat de Borg op deze Robert Paulavond be zocht kon terugzien op een zeer ge slaagd evenement. aan het succes van deze middag. De middag werd begonnen met de vertoning van de film "Sjors en Sjim- mie en de rebellen". Na een korte pau ze met limonade volgde een optreden van de clown Benno. Deze Soestenaar wou van het aandachtige publiek ge nieten en moest daarvoor een tuinstoel opzetten. Ondanks vele helpende handen wou het maar niet lukken. "Niet ge treurd", zei Benno, "dan gaan we toch muziek maken." Zogezegd, zogedaan. Zelfs uit een tuinslang valt voor Benno nog muziek te halen. Na zijn optreden in de grote zaal van het Artishock- gebouw nam hij de kinderen mee naar buiten. Daar liet hij samen met de kin deren een hondertal ballonnen op. Bal lonnen waar, ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan, kaartjes aan waren bevestigd, die voor een tiental vind(st) èrs het recht geeft op een gratis kin- derf ilmhuismiddag. De tien gelukki gen zullen in de Soester Courant van 14 december a.s. vermeld worden. Na de ballonnen weer snel naar binnen, waar de volgende verrassing al klaar stond. Aan de onderhand al luid knor rende kindermaagjes werd gehoor ge- gegeven: uitgebreid konden de kinde ren pannekoeken eten. Tot besluit van deze feestelijke mid dag in Artishock, werd aan de kin deren gevraagd wat ze leuk zouden vin den om op de volgende kinderfilmhuis- middag te doen. ZO is de bedoeling om op zondag 18 december het pro gramma in het teken van de kerstda gen af te stemmen, waar d.m.v. film, theater, versiering e.d. aandacht aan zal worden besteed. Vele kinderen teruggestuurd Door de enorme belangstelling voor het vijfjarig bestaan van kinderfilm huis Artishock afgelopen zondag, moesten vele kinderen naar huis wor den gestuurd. Ook telefonisch waar men vanaf een uur van te voren kon reserveren, moest men al snel "nee" verkopen. Ondanks het feit dat vele kinderen de viering niet bij kon den wonen, deed het voor de mede werkers van het kinderfilmhuis niet af

Soester Courant | 1983 | | pagina 17