IELLE FOTOSERVICE Lhatoux *4 O d5 Peter Koelewfl», De Soester Duinen MET HET OOG OP UW BRIL. Taxeren kost ons 2 uur wat kost het Sporthal Soesterberg in oktober '84 open? Winkelcentrum Overhees officieel geopend Meer mogelijkheden voor woningbouw in Soesterberg? REORGANISATIE Chatoux 'Soest holt met geforceerde bezuinigingsoperaties achter feiten aan' Motie tegen massaproces in Turkije DIT KAN ALUEEN BIJ DE ECHTE KLEURENFOTO-SPECIALIST scliocmsikcr bnlmode WOENSDAG 30 NOVEMBER 1983 SOESTER COURANT PAGINA 3 'gratis 13x18 cm ■VANDAAG UW ROLLETJE GEBRACHT MORGENMIDDAG ■UW FOTO'S KLAAR!!! Commissie gaat plan atletiekbaan uitwerken Schoemaker hobby- computers SPELCOMPUTERS juwelier KORTINGEN 10-20-30-40-50% JE WORDT OUDER PAPA probeer dan eens onze lamsragout (f 19,75), daar blijf je jong bij. S0E3TERBERGSESTRAAn8^^215W273^^0E3TÜUINEN Peters bv ^Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone DE KORTE DUINEN 10JAARJONG cDccKQrtccDuineiv7éi UAunmia OP EEN GROTER FORMAAT geen WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT (17) De (particuliere) bouwer van de sport hal in Soesterberg rekent erop dat hij in oktober 1984 met de exploitatie van de hal kan beginnen om te voorkomen dat er een binnensportseizoen gemist wordt. Er is dan ook een snelle be slissing van het gemeentebestuur nodig over het bouwplan. Wethouder drs. G.Plomp zei dit vorige week in de openbare vergadering van het al gemeen bestuur van de sportstichting. Een snelle realisering betekent moge lijk een snellere afbraak van het gymnastieklokaal van de voormalige Carolusschool, omdat de gymnastiek lessen die daarin aan de schooljeugd worden gegeven door de bouw van de nieuwe sporthal verplaatst kunnen worden naar het Dorpshuis. Hier ontstaat immers ruimte, doordat een aantal gebruikers naar de sporthal zal verhuizen. Op de plaats van de voor malige Carolusschool is woningbouw geprojecteerd. Realisering hiervan wordt aantrekkelijker als niet alleen de school maar ook het "monument" gymlokaal kan worden afgebroken, al dus de wethouder. Overigens is voor de verhuizing van het schoolgymmen naar het Dorpshuis toestemming van het ministerie nodig. Rob van der Gaast greep deze gelegenheid aan om te informeren of er in de drie gevallen waarvan sprake is van particulier initiatief op sportgebied (de sporthal in Soesterberg en de atletiekaccom- modatie en het sportcentrum van de Stichting Nationaal Sportcentrum BDC Soest) gelijke grondprijzen worden ge hanteerd. Hij vroeg het bestuur een advies uit te brengen waarin wordt aangedrongen op gelijke grondprijzen, omdat het in alle gevallen om grond ten behoeve van sportdoeleinden gaat. De bestuursleden voelden daar even wel niets voor. De projecten zijn niet met elkaar te vergelijken en de kwestie van de grondprijs moet elders aan de orde worden gesteld, aldus het bestuur. Atlektiek In dit verband maakte wethouder Plomp bekend dat met betrekking tot de realisering van de atletiekaccommo- datie voor de Soester atletiekvereni ging een commissie zal worden ge vormd, die zich met de uitwerking van de plannen zal bezighouden. Hier in hebben, naast de wethouder als voor zitter, de chef afdeling algemene zaken, de directeur van de sportstichting, de heer J. Hilhorst, en een vertegen woordiger van de atletiekvereniging zitting. Zij zullen zowel de finan ciële- als de ruimtelijke ordenings aspecten bekijken, om te bezien "hoe het plan op het spoor gezet kan worden". Desgevraagd liet de heer Hilhorst weten dat over de wijze van uitgifte en de prijs van de grond nog overleg gaande is. Sportcentrum Uit perspublikaties had Rob van der Gaast de indruk gekregen dat er iets hapert aan de communicatie tussen de wethouder en het bestuur van de stich ting Nationaal Sportcentrum BDC Soest Om die communicatie te verbeteren en weer op normaal niveau te brengen pleitte hij voor de instelling van een commissie van goede diensten. Wet houder Plomp liet weten hieraan vol strekt geen behoefte te hebben. Ove rigens heeft het stichtingsbestuur toe gezegd voor 1 december te reageren op de grondprijs die het gemeente bestuur voor de lokatie van het cen trum aan de Bosstraat wil berekenen. "Die reactie moeten we eerst afwachten zonder er doorheen te fietsen," aldus de wethouder. Overigens vond het bestuur, dat het stichtingsbestuur altijd bij de sport stichting kan aankloppen als het vindt dat er problemen zijn. In dit verband maakte de heer J.Jacobs de opmerking dat het stichtingsbestuur zijns inziens verkeerde kanalen gebruikt. Het be stuur van de sportstichting vond dat er pas eventueel maatregelen genomen zouden kunnen worden als het stichtings bestuur een verzoek daartoe indient. Daarnaast zou men ook eerst de af- Rijbewijs gestolen Uit de auto van een bewoner van de Wieksloterweg werd vorige week een rijbewijs gestolen. De diefstal werd ontdekt door een medebewoner, die bij zijn thuiskomst de remlichten van de auto zag oplichten. Toen hij later op onderzoek uitging bleek de dader ver dwenen te zijn, met medeneming van het rijbewijs. Kermis Soest: 30 mei t/m. 3 juni Burgemeester en wethouders hebben toestemming verleend voor het organi seren van de Soester kermis van 30 mei tot en met 3 juni volgend jaar. Vanmorgen om 10.00 uur heeft de offi ciële opening plaatsgevonden van het buurtwinkelcentrum Overhees te Soest; de handeling werd verricht door drs. J. L. Menne wethouder van de ge meente Soest. In de wijk Overhees, in 1986 te voltooien met in totaal 2600 woningen, zullen aan Elke vrijdagavond en de hele zaterdag is een computer specialist present om alles van home-computers te demonstreren. Philips P 2000. 1495.- AcornB.B.C. 2295.- ZX Spectrum 499,- ITT3030 9100,- Comodore 899,- Atari 199,- Philips199,- Van Weedestraat 80 Soes'-Tel. 02155-10344 het eind van 1984 ongeveer 1600 wo ningen zijn opgeleverd. Het totale ver zorgingsgebied van het winkelcentrum omvat te zijner tijd circa 6500 consu menten. De oppervlakte van de nieuwe winkelvoorzieningen bedraagt 1840 m2 bedrijfsvloer, waarvan 660 m2 wordt ingenomen door een supermarkt van Jac. Hermans. Verder bevinden zich in het winkelcentrum: een slagerij, een kaas- en delicatessenzaak, een groen tezaak, een dames- en herenkapsalon, twee banken, een warme bakker, en een winkel voor tabak, lectuur en speelgoed annex PTT-agentschap. Ten aanzien van de resterende drie panden zijn onderhandelinge gaande met een chinees restaurant, een bloemen- en plantenzaak en een rijwielhandel. Het front van de winkels is dit L-vor- mige winkelcentrum, waarij de super markt een plaats in de hoek inneemt, is voor het grootste gedeelte naar het centrale parkeerterrein gekeerd. Aan de relatie met de omliggende woonbe bouwing is bijzonder veel aandacht be steed, hetgeen met name tot uiting komt in de van een transparante over kapping voorziene doorgang naar het westelijke woongebied. Alle winkels zijn voorzien van èen brede luifel. De opdrachtgever voor de bouw van het winkelcentrum is MBO, een dochtermaatschappij van de Ne- derlandsche Middenstandsbank, die in de afgelopen vijftien jaar al meer dan een half miljoen vierkante meter win kelruimte heeft gerealiseerd. Het ontwerp is gemaakt door Architec tenbureau Tauber BV te Alkmaar, de winkels zijn gebouwd door G. W. van de Grift BV te Soest. De stichtingskos- ten van het winkelcentrum bedragen ongeveer drie miljoen gulden. Het win kelcentrum is tot stand gekomen onder auspiciën van de Adviescommissie Winkelcentrum Overhees, waarin be halve MBO en de gemeente Soest ook de plaatselijk ondernemersvereniging en de bewoners van de wijk Overhees waren vertegenwoordigd, alsmede het Centraal Instituut, de Kamer van Koophandel, Ambacht en Diensten. Deze adviescommissie heeft grote in breng gehad bij de bepaling van de op zet en omvang van het winkelcentrum, de vaststelling van het branchepa troon, en de selectie van ondernemers. Overigens hebben zich op inspraak avonden ook de bewoners, van de wijk zeer duidelijk laten gelden. gevaardigde van BDC-handbal in het sportstichtingsbestuur (vorige week afwezig) kunnen horen. Qp ait mome„t heeft het bestuur geen behoefte aan de door de heer Van der Gaast be oogde commissie van goede diensten. Door wijziging geluidhinder-lijnen Een interdepartementale werkgroep bekijkt momenteel mogelijkheden tot het verklei nen van de gebieden rond vliegbases waar door te hoog geachte geluidbelasting wo ningbouw op dit moment niet mogelijk Ls. Het onderzoek naar eventuele verkleining van die 'woningbouwvjjandige" gebieden zal zich ook uitstrekken naar de ongewenste ef fecten die niet bouwen heeft, bijvoorbeeld voor de middenstand, de scholen en het so ciaal-culturele leven. Dit zei wethouder drs. G. Plomp van ruimte lijke ordening vrijdagmiddag in restaurant 't Zwaantje tijdens de presentatie van het rapport van de initiatiefgroep sociale wo ningbouw Soesterberg naar aanleiding van een enquête hierover onder de bevol king. De wethouder zegde toe "te pogen opi die elementen die invoegbaar zijn in het gemeentelijk beleid, goed te gebruiken bij de ontwikkeling van de woningbouw in Soesterberg" Het rapport zal in elk geval niet in een la verdwijnen, beloofde de wethouder. Namens de initiatiefgroep bood de heer G. Hoffmann in aanwezigheid van onder anderen mevrouw E. Korthuis, lid van pro vinciale staten voor de VVD; raadsleden; vertegenwoordigers van de woningbouw verenigingen en de Kamer van Koophandel alsmede andere geïnteresseerdende wet houder het rapport aan. Hij sprak daarbij de wens uit dat het niet slechts voor kennisge ving zou worden aangenomen, maar daad werkelijk gebruikt zal worden door gemeen te, provincie en woningbouworganisaties, Het streven van de groep is komen tot wo ningbouw in de sociale sfeer. Het resultaat van de inspanningen is van essentieel belang voor de toekomst van Soesterberg. De heer Hoffmann hoopte dat woningbouw in dit deel van de gemeente niet beperkt zal blijven tot het opvullen van braak liggende terreinen door 'postzegelplannetjes.'Dat heeft niets te HEEFT WEGENS BURG. GROTHESTRAAT13 TELEFOON 02155-23271 SOEST Baymond van Gelder (PvdA) in jaarverslag: Tiet is triest te moeten vaststellen dat er nog geen aanzet tot een duidelijke politieke keu ze voor belangrijke en minder belangrijke taken is. Als het bestuur nalatig blijft om keuzes te maken, zal dit leiden tot onbe stuurbaarheid van de gemeente. Het ambte lijk apparaat zal logischerwijs het bestaande takenpakket blijven hanteren als uitgangs punt voor nieuwe begrotingen. De politici zullen bij voorstellen voor personeelsuitbrei ding meepraten over allerlei details die met die voorstellen te maken hebben; er zullenv die voorstellen heen en weer gestuurd worden tussen gemeenteraad, college van burgemeester en wethouders en ambtelijk apparaat. En terwijl de geldmiddelen min der worden, hollen wij met geforceerde be zuinigingsoperaties achter de feiten aan.' Dat schrijft de fractievoorzitter van de Par tij van de Arbeid in de gemeenteraad, Ray- mond van Gelder, in het jaarverslag van de fractie. Het komt ter sprake op de jaarver gadering van de PvdA afdeling Soest/Soes- terberg, die op donderdag 8 december 's avonds om acht uur wordt gehouden in het dorpshuis De Borg. Het gebrek aan bestuur lijke daadkracht in Soest, het onvermogen van de gemeenteraad en het college van b. en w. om hoofdlijnen voor het beleid te for muleren, zullen volgens Raymond van Gel der ruime aandacht van de fractie blijven vragen. Ergernis Het baart de fractie zorgen dat van een be reidheid tot bezuinigen bij de sportstichting weinig sprake lijkt. 'Met verbazing en groei ende ergernis hebben wij (en met ons ook anderen) gezien hoe door vertragingstaktie- ken, tegenwerking, opgeroepen misverstan den en geveinsd onvermogen bereikt wordt dat de door de raad vastgestelde bezuini gingen voor de sportstichting niet worden gerealiseerd. Wij vragen ons af of de WD de politieke moed heeft om zijn wethouders in het college erop te. wijzen dat het hun plicht is om uitvoering te geven aan wat door de raad is besloten. Indien men dat niet wil, dan dient men daar de consequenties van te nemen. Dat is geen kwestie van voor of tegen sport zijn,' aldus de PvdA-fractie- voorzitter. Werkgelegenheid Met betrekking tot de werkgelegenheidsas pecten van de automatisering herhaalt Van Gelder de standpunten die de fractie in neemt: de gemeente geeft haar geld voor 80 Kaymond van Gelder. procent uit aan personeel, dus creëert werk gelegenheid. De gemeente moet van de re gering sterk bezuinigen; dat kost dus werk gelegenheid. Veel 'gemeentegeld' gaat naar gesubsidieerde instellen of (via bijvoorbeeld wegenonderhoud) naar particuliere bedrij ven. De gemeente creëert dus ook veel werkgelegenheid buiten het ambtelijk appa raat. Door kostenbewust de automatiseren kunnen zoveel mogelijk taken behouden blij ven. De PvdA heeft er daarbij steeds voor gepleit de automatisering kostendekkend te doen zijn. De kosten van de gemeente mogen niet hoger worden door automati seren. Met betrekking tot de vermindering van de subsisies in het kader van de bezuinigings operatie schrijft Van Gelder het te betreuren dat het PvdA-voorstel om de bijdrage aan de vrijwillige brandweervereniging onge moeid te laten met door de WD en het CDA is overgenomen. 'Deze partijen vonden het nodig om mensen die als vrijwilliger zor gen dat we een goede en betrekkelijk goed kope brandweer hebben, de helft van de sub sidie te ontnemen. Raymond van Gelder voorspelt dat ook het komende jaar weer moeilijk zal worden. 'Wij zullen trachten te bereiken dat er nu eindelijk keuzes gemaakt gaan worden over het te voeren beleid in de komende jaren. Of die keuzes zó gemaakt kunnen worden, dat de hele raad en het college daar achter staan of dat er politieke scheidslijnen gaan ontstaan, zal vermoedelijk al snel duidelijk worden,' aldus Raymond van Gelder in het jaarverslag van de fractie. maken met de structuur van een dorpsge meenschap.' Wethouder Plomp bedankt»3 do 'nneal goed kope externe adviseurs, waartoe iuj ook de woningbouwvereniging Sint Jóseph rekende die de enquête en het samenstellen van het rapport financieel mogelijk maakte. De wet houder onderstreepte het feit dat er in Soes terberg beperkingen zijn wat woningbouw aangaat in verband met de lijnen die getrok ken zijn in verband met de geluidhinder. Namens de middenstand in Soesterberg zei de heer J. Leenaerts te hopen dat de vergrij zing en de leegloop van Soesterberg alsmede het achterblijven van woningbouw in de na bije toekomst zal veranderen om het be staan van de middenstand te waarborgen. Hij rekende daarbij op medewerking van het gemeentebestuur, 'want Soesterberg voelt zich een beetje als een buitenechtelijk kind dat er wel bijhoort, maai- niet meetelt.' Dat er desondanks nog iets in Soesterberg tot stand komt, is volgens de heer Leenaerts hoofdzakelijk, te danken aan 'een paar fana tiekelingen die de schouders eronder zetten.' Hij bood de leden van de initiatiefgroep, Anne Bosboom, Gerard Hoffmann, Ton van Kempen. Gerrit Nellestein, Herman van Opstal en Oor Sukking bloemen aan als blijk van waardering voor het vele werk dat zij sinds het voorjaar hebben verzet. Portemonnee gestolen Uit de kleedruimte van de sporthal Beukendal werd zaterdagmorgen een bedrag van 65 gulden en twee bankpas- jes gestolen. De gedupeerde, een 18- jarige inwoner van Soest, deed aangif te bij de politie. Rijverbod In de vroege ochtenduren van zaterdag hield de politie op de Dalweg een 35-ja- rige automobilist uit Soest aan, die door zijn rijgedrag de aandacht had getrok ken. Bij controle bleek de man zoveel alcohol te hebben gebruikt dat hij een rijverbod kreeg opgelegd. Dronken achter het stuur Op de Van Weerden Poelmanweg hield de politie zaterdagmorgen tegen vier uur een 47-jarige Soester automobilist aan wegens opvallend rijgedrag. Na het afleggen van zowe,l de blaas- als de bloedproef kwam vast te staan dat de man teveel alcolhol had gebruikt om veilig aan het verkeer deel te nemen. Hij kreeg een rijverbod en een proces verbaal. De makelaardij mag voor taxaties een öepaald percentage rekenen van de waarde van uw huis. Hoe hoger die waarde, hoe hoger uw kosten. Wij breken met dat systeem, werken op de klok en dat kan u honderden guldens schelen. Vraag daarom ook bij uw bank om een peterstaxatie Getaxeerde waarde f 135.000,- -250.000,- -350.000,- -450.000- -550.000,- Tariefsysteem Peters f295,- -295,- -295,- -295,- -295,- Tarief overige Makelaars f 295,- - 545,75 - 740,45 - 935,15 -1129.85 vestigingen te Baarn, Soest. Amersfoort en Hoevelaken Gezamelijk initiatief van progressieve partijen in Soest AIS uitvloeisel van de informatie-avond van de gezamelijke progressieve par tijen, op 7 november j.1., over het mas saproces in Fatsa (Turkije), hebben de besturen van de afdelingen van PvdA, Progr. Soest, D'66, PSP en CPN bij de gemeenteraad een motie ingediend, waarin de raad wordt uitgenodigd zich tegen het proces uit te spreken. De be sturen willen dat de motie wordt be handeld in de raadsvergadering van 15 december a.s. Enige maanden geleden richtte de CEDRI (een onafhankelijke commis sie ter verdediging van de rechten van vluchtelingen en immigrantenzich tot alle gemeenteraden van Europa, met het verzoek solidariteit te betuigen met de 759 burgers van het stadje Fat- sa in Turkije en met hun op democra tische wijze gekozen burgemeester Fikri Sonmez, die in het proces zijn aangeklaagd. Tegen 268 van hen is de doodstraf geëist en de overigen worden bedreigd met zware straffen, omdat zij in de chaotische periode vóór de mili taire staatsgreep zelf orde op zaken hadden gesteld, op democratische wij ze; Die orde bleek echter niet de orde die de militaire dictatuur voor ogen stond. Honderden gemeenteraden heb ben al positief op het verzoek van CEDRI gereageerd. Op de avond van 7 november, waar het D'66-kamerlid Elida Wessel-Tuinstra aanwezig was, die getuige is geweest van het proces en een indringend mon deling verslag leverde. Ook waren er tv-opnamen van de IKON te zien. "Het werd ons duidelijk," aldus de gezame lijke besturen in de brief aan de raad, "dat deze zaak voor ons niet zou zijn af gedaan met een boekenbon voor de spreekster. Bij Van Essen is een bril een kwestie van passen en meten Zuiver vakwerk met behulp van vetftjnde apparatuur. Bij Van Essen kunt u rekenen op de deskundigheid van de gediplomeerde opticiën/optometrist. Die neemt de tijd voor u, adviseert u met smaak. U hebt recht op die bekwame en persoonlijke begeleiding. Met het oog op uw bril. Gediplomeerd optometrist lid O.V. Birkstraat 2 Soest Tel. 02155 - 12874 Uitzondering In het besef dat de raad het niet zijn taak acht uitspraken te doen over on derwerpen die de gemeentegrenzen overschrijden, vragen zij de raad nu een uitzondering op die regel te maken. "Ook in Turkije betekenen geëiste doodstraffen meer dan een formali teit..". Sinds de staatsgreep zijn al 128 mensen ter dood veroordeeld. Daarvan zijn er intussen 25 inderdaad geëxecu teerd. "De gewijzigde politieke situatie in Turkije door de uitslag van de on langs gehouden verkiezingen (die trou wens door het Europese parlement als niet-democratisch zijn bestempeld, zou misschien tot gevolg kunnen hebben dat de dictators enkele mensenlevens sparen, omwille van de Europese pu blieke opinie,aldus de brief. De concept-motie luidt als volgt: Wij, de gemeenteraad van Soest, heb ben kennis genomen van het massapro ces tegen de 759 burgers van Fatsa en de burgemeester Fikri Sonmez. Wij willen uiting geven aan onze ongerust heid en verbazing, dat een dergelijk proces plaats heeft in een land dat weer aansluiting zoekt bij de Raad van Europa. Wij zijn in het bijzonder geschokt door het feit, dat tegen 268 beklaagden de doodstraf is geëist. De wijze van proce deren is in flagrante strijd met de nor men die in de landen, aangesloten bij de Raad van Europa, gelden ten aanzien van een eerlijke procesvoering. Wij, de gemeenteraad van Soest, geven hierbij onze volledige ondersteuning aan de Europese delegatie van waar nemers, samengesteld uit leden van verschillende Europese gemeentera den, die op verzoek van de "Commis- sion Européene pour les Droits des Ré fugiés et Immigrés" een onderzoek in stellen naar de omstandigheden waar onder het proces wordt gehouden, de juistheid van de beschuldingen tegen de verdachten, evenals hun staat van gezondheid en de levensomstandig heden in de gevangenis waarin ze ver blijven in voorarrest. In de maand december iedere maandag t/m zaterdag een dagelijks wisselende schotel voor slechts f 10,-. mm restaurant/S^h^k^i* BIRKSTRAAT 108 SOEST 02155-13720 Door herdershond gebeten Een inwoner van Soest werd vorige week op de Veenbesstraat aangevallen door een herdershond, die hem uit een portiek tegemoet snelde. Ofschoon de man een man en een vrouw met twee "hon den had gesignaleerd, lukte het hem toch niet de identiteit van de eigenaar van de hond die hem gebeten had te achterhalen. Hij stelde zich onder doktersbehan deling en deed aangifte bij de politie. Zilver en goud buit bij inbraken Zowel aan de Wilhelminalaan als aan de Anna Paulownalaan zijn in het afge lopen weekeinde inbrekers actief ge weest. In beide woningen namen zij uit de linnekast diverse gouden en zilveren sieraden weg. De dader kwam de wo ningen binnen door resp. het slot van de tuindeur en van de keukendeur te for ceren.

Soester Courant | 1983 | | pagina 3