SCHOEMAKER.. een kadowinkel vol gezelligheid Sleutelactie slaat goed aan W Platen afdeling 199.- 'De schooljeugd in het verkeer' Sociale woningbouw moet Soesterberg leefbaar houden Spullenhulp op 18 januari weer met nieuw elan open HULP BIJ HET HUISWERK? WOENSDAG 30 NOVEMBER 1983 SOESTER COURANT PAGINA 7 Schoemaker staat bol van de kado's, van grammofoonplaat tot videorecorder. VIDEOCASSETTES W Eigen technische dienst voor snelle service en garantie Voor alle zekerheid! DEKENS INSTITUUT VOOR STUDIEBEGELEIDING MEINERS Een aantal kado's is door Schoemaker als surprise verpakt, origineel ideekijk zelfwij verklappen niets! KINDEREN VOOR KINDEREN g A 90 Deel 4, op MC en LP 22.50 A zf LP met SINTERKLAASLIEDJES 3Ü° LP ELECTRIC UNIVERSE -i O 90 Earth Wind and Fire nulo, 3 stuks TDK D 60 10?° VHS HIGHGRADE 180 3 voor99.- BETAMAX L 830qq (Sony) 3 voor O -r V CC 360 (6 uur) q 95 Philips - Scotch O HUUR nu een VIDEO FILM of geef een, Computer spelletjes Philips199.- Atari 299.- (compleet met joysticks en space invider) Handspelletjes Schoemake heeft weer tientallen nieuwe videofilms! Persoonlijke verzorging Scheer- apparaten/ Ladyshave Philips Siërra nu47.1 Philips drie kops v.a. 119.- Braun v.a. Philips Ladyshave .Ingeblikt" in originele suprispverpakking, alleen bi) CO 50- Schoemaker Zonnebanken (Ti Zonnehemels Gezichtssolaria Inventum 1-persoons onderdeken Philips 1-persoons onderdeken Eenpersoons onderdekens vanaf Elektrisch kussen UNDIiR DhKhN SOEST: WINKELRING VAN WEEDESTRAAT - TEL. 17253 TECHNISCHE DIENST: 10344 Deelnemer Sinterklaasaktie schociiisikci De "Fietssleuteltjes-actie" van de ge zamenlijke winkeliers van Soest ter ge legenheid van de Sint-Nicolaas-verko- pen blijkt goed aan te slaan. De meeste winkeliers zijn duidelijk tevreden over het verloop van de actie en zijn met el kaar al duizenden sleuteltjes "kwijtge raakt" aan het kooplustig publiek. Ook van de zijde van de winkeliers zelf wordt positief gereageerd op de actie, al verwachtte men begin deze week dat de "top" in de komende dagen bereikt zal worden. Winkeliers-voorzitter J. S. Nota, die het sleuteltjes-gebeuren op de voet volgt, heeft eigenlijk alleen maar ent housiaste reacties te horen gekregen. "Het is een prima actie, niet alleen voor het publiek, waarvoor het natuurlijk in de eerste plaats bedoeld is, maar ook voor de winkeliers zelf. In Amersfoort wordt, blijkt mij, helemaal niets gedaan. Dan komen we niet met z'n allen in Soest leuk voor de dag.' Ook van de zijde van de consument wordt heel positief gereageerd op de actie. "De meeste mensen vinden het leuk, hoor ik om me heen", aldus de heer Nota. "Al blijkt er hier en daar toch nog wel eens een misverstand te bestaan." Het meest voorkomende misverstand, zo blijkt, is dat sommige klanten menen dat zij voor élke bestede 25 gulden een sleuteltje krijgen. Dat is niet zo. Elke klant die minimaal 25 gulden besteedt in één van de zaken die aan de, actie mee doen (de complete lijst gaat elders in de ze krant) ontvangt één sleuteltje, hoe hoog het bedrag dat hij of zij (boven de 25,-besteedt ook is. Verder is het niet zo dat elk passend sleuteltje recht geeft op een fiets. Tus sen de vele duizenden sleuteltjes be vinden zich enkele honderden passende sleuteltjes. Wie over een passend sleu teltje beschikt (dat blijkt bij een be zoek aan één van de vijf rijwielhande laren die aan de actie medewerking verlenen) ontvangt daarvoor een waardebon van 25 gulden. Elk passend sleuteltje verdwijnt bij de rijwielhan delaar in een envelop, waarop de naam en het adres van de eigenaar wordt ge schreven. Al die enveloppen worden bij de notaris gedeponeerd, die op 8 de cember a.s. uit de stapel (die waar schijnlijk enige honderden enveloppen met passende sleuteltjes zal bevatten de hoofdprijswinnaars zal trekken. Zij maken kans op één van de tien (of meer) fietsen. Het uiteindelijke aantal fietsen, dat dus door het slot bij de prijswinnaars terechtkomt, hangt af van het verloop van de actie. Dat aan tal stijgt namelijk tegelijk met het aan tal sleuteltjes dat de winkeliers van het centrale punt afnemen, en veel winke liers halen nog regelmatig een voor raadje sleuteltjes op. Aan het begin van de week bleken er al enige tientallen passende sleuteltjes te zijn verspreid. De indruk, bestaat overigens dat veel mensen de sleutel tjes "opsparen" en bijvoorbeeld pas aan het einde van deze week of begin volgende week met hun hele "voor raadje" tegelijk de gang naar één van de rijwielhandelaren gaan maken, om in én keer hun geluk te beproeven. Overigens benadrukt de heer Nota dat de "goede" sleuteltjes niet aan het in- gestanste nummer te herkennen zijn. "Er zijn zo'n twintig verschillende sleuteltjes in omloop gebracht, en de Bij rijwielhandelaar Van Homoet aan de Van Weedestraat kunnen de bezit ters van een sleuteltje hun geluk be proeven op een slot, dat in een speciaal frame is gemonteerd. Foto: Goos van der Wilt passende sleuteltjes dragen dezelfde nummers als de niet-passende. Van twee sleutels met hetzelfde nummer zou er dus evengoed één passend en één niet-passend kunnen zijn." Duopassagiere brom fiets gewond bij val Op het fietspad langs de Eigendomweg raakte de bestuurder van een brom fiets, een 70-jarige inwoner van Soest, uit balans en raakte met zijn arm een lichtmast. De bromfiets viel en de 72- jarlge echtgenote van de bestuurder, die als duopassagiere meereed, brak daarbij haar knieschijf. Zij werd over gebracht naar Zonnegloren. Gedurende de ochtenduren tussen 07.30 uur en 08.30 uur, heeft de politie in Soest vorige weeek weer diverse kruispunten gecontroleerd. Dit leidde tot het volgende resultaat: Dinsdag 22 november: Controle door 4 politiemannen bij de kruising Amersfoortsestraat-Richelle- weg. Resultaat: 11 maal werd proces-verbaal opgemaakt voor het rijden door rood licht. Woensdag 23 november: Controle door 3 politiemannen op de kruising Soesterbergsestraat-Ossen- damweg-Vondellaan. Er werd 8 maal proces-verbaal opgemaakt voor het rijden door rood licht. Vrijdag 25 november: Door 4 politiemensen werd controle uitgeoefend op de volgende wegen: Noorderweg-Stadhouderslaan-Van Weedestraat-Burg. Grothestraat. Tij dens deze controle werd 4 maal proces-verbaal opgemaakt voor het rijden door rood licht en 5 maal voor het niet volgen van het verplichte fietspad. In de komende weken zal tevens extra aandacht worden besteed aan de te voeren verlichting van fietsers en bromfietsers. Dit zal zowel in de ochtend uren als in de avonduren plaatsvinden. Uit de door de projectbrigadiers gehouden zogenaamde "stille controles" is gebleken, dat de tot nu toe gehouden controles wel enig resultaat be ginnen af te werpen, daar het aantal overtredingen sterk is teruggelopen en het verkeersgedrag van de schooljeugd sterk is verbeterd. Daarvoor kunt U terecht bij Soest's eerste en enige professionele Informatie? bel 02155-17089 Woningzoekenden willen graag blijven wonen Huurhuizen met een prijs van 300 (voor een driekamerwoning) tot 400 gulden (vierkamerwoning) of koopwoningen tot 120.000 gulden: Dat zijn de wensen van de inwoners van Soesterberg. De ze conclusie heeft de initiatiefgroep so ciale woningbouw Soesterberg getrok;- ken naar aanleiding van de resultaten van een enquête. Van de 2.000 geën quêteerde inwoners reageerden er 900. Een respons van 45 procent kan zonder meer representatief worden genoemd. Voornaamste vragen betroffen de woonwensen en de mate van waarde ring voor de bestaande voorzieningen in Soesterberg. De antwoorden zijn verwerkt in een rapport, dat vorige week in restaurant 't Zwaantje aan wethouder Drs. G. Plomp van ruim telijke ordening werd aangeboden. De initiatiefgroep zal als „waakhond" blijven fungeren totdat de doelstelling is beperkt: Het realiseren van vol doende sociale woningbouw in Soester berg. Eén van de oorzaken dat Soesterberg in 1985 geen 6.400 inwoners zal heb ben (nu 5.800), zoals de ontwikkelings plannen aangaven, is de stagnatie van nieuwbouwprojecten. Woningzoeken den, onder wie een groot aantal jon geren, willen graag' in Soesterberg blijven wonen, maar het ontbreken van woningbouw, vooral van aan de vraag aangepaste huizen, leidt tot ver trek van woningzoekenden naar ande re gemeenten. Een andere oorzaak is de wet geluidhinder en het daarin opgenomen Luchtvaartbesluit, waar door Soesterberg beperkt wordt in de keuze van bouwlokaties. Zowel de mannen als de vrouwen zijn tevreden over de woonomgeving, vooral dankzij de bossen en de rustige en centrale ligging. Een onprettige kant van het wonen vindt 32 procent van de geënquêteerden het ontbreken van een echt winkelcentrum in Soester berg. Men mist vooral een slijterij, een zaak in electra en electronica, een viswinkel en een grammofoonpla tenzaak. Woningbouwplannen in Soesterberg worden ernstig belemmerd door de ligging nabij het militair vliegveld. Uit een onderzoek van de interdeparte mentale commissie geluidshinder is overigens gebleken dat de geluidsover last door de omwonenden niet als be zwaarlijk wordt aangemerkt. Dat geldt ook voor de aanwezigheid van de vliegbasis. Graag zou de groep zien dat de rësultaten van het eigen onder zoek door de Lokale Projectgroep Vliegbasis Soesterberg, meegewogen zullen worden bij het vaststellen van de zoneringen van de geluidscontouren. Bij de waardering voor de algemene voorzieningen blijken de ontspannings mogelijkheden voor alle leeftijdsgroe pen op plaatselijk niveau gemist te worden. Initiatieven tot het creëren van uitgaansmogelijkheden anders dan de huidige zullen door de bevol king worden toegejuicht. Mogelijk kan hierbij worden gestart met de jeugd. Verhuizers Van de 900 ondervraagden gaven 300 bewoners aan, dat zij willen verhuizen of daartoe geneigd zijn. Bijna de helft wil zo snel mogelijk verhuizen. Een groot percentage wil beslist in Soes terberg blijven wonen, ook al moet men twee jaren wachten op een nieuwe woning. Opvallend is dat, een groot deel van de Soesterbergse samenle ving is opgebouwd uit twee- en vier- persoonshuishoudens. De tweeper soonshuishoudens willen het liefst naar een woning met drie kamers. De vier- persoonshuishoudens naar een woning type met vier kamers. Een van de aanbevelingen uit het rapport js dat bij het realiseren van nieuwbouw voor tweepersoonshuishou dens niet moet worden uitgegaan van een wooneenheid met twee kamers, maar met drie kamers. Ook zal ge tracht moeten worden om de huur- klasse van nieuw te bouwen woningen zoveel mogelijk te laten aansluiten bij de vrijkomende woningen. Ook werd gevraagd naar de voorkeur van de verhuizers voor het bestaan de type woonwijk in Soesterberg. De wijken Egghermonde en Bloemheuvel halen een hoge score. Het handhaven van zoveel mogelijk bestaande beplan ting bij de bouw heeft de sféer bepaald. Ook het Van Maarenplein, waar de woningen gegroepeerd liggen rond een plantsoen is in trek. Het huren van een woning heeft ver reweg de voorkeur van de ondervraag den. Vooral de vraag naar eengezins woningen of benedenetagewoningen met een acceptabele huurprijs is groot. Voor de potentiële, blijkt de prijs van de woning niet hoger te gaan dan 120.000 gulden. De huidige woningbouwmarkt geeft voldoende mogelijkheden tot realisatie binnen deze grenzen. Het gemeentebestuur dient deze ontwik keling zoveel mogelijk toepasbaar te maken voor de Soesterbergse situa tie, aldus het rapport. Alle geenqueteerden werd gevraagd in wat voor woning men zou willen wonen als men bejaard is of wordt: 620 mensen gaven hier hun mening over. Opvallend is dat een overgrote meerderheid kiest voor een zelfstan dige woonvorm het liefst tussen an dere woningen in. Erg weinig mensen voelen er voor om naar een verzor gingshuis te gaan. Door deze gewijzig de woonwensen moet rekening gehou den worden bij het ontwikkelen van bouwplannen, waar ruimte ingebouwd moeten worden voor kleine clusters van bejaardenwoningen. Door een exploratie op het gebied van de woningbouw in Soesterberg hoopt de initiatiefgroep een opening te bieden aan de verantwoordelijke bestuurders, de uitkomsten kunnen als leidraad fungeren bij toekomstig te ontwikkelen woningbouwplannen in Soesterberg. Tussen het gemeentebestuur van Soest en het Soester kringloopcentrum Spul lenhulp lijkt de verstandhouding, die de laatste maanden volledig zoek was, weer te zijn hersteld. Dat is de uiterst positieve uitkomst van het gesprek dat het Spullenhulpbestuur vorige week woensdag heeft gehad met welzijns wethouder Frans Kingma (PvdA). De lucht tussen bejde is weer zover opge klaard dat Spullenhulp met nieuwe élan en hervonden enthousiasme aan koerst op heropening op vrijdag 18 ja- nuari. "We zijn wel iets verder," sprak Spul- lenhulp-voorzitter Dick Stroband donderdagavond tijdens de "open avond" van Spullenhulp in het EHBO-- gebouw. In het gesprek is komen vast te staan dat het College grote waarde hecht aan het voortbestaan van Spul lenhulp en dat het bereid is de proce dures op het gebied van de Ruimtelijke Ordening te starten, die het mogelijk moeten maken dat Spullenhulp al be gin volgend jaar over een eigen nood- kantoor kan gaan beschikken. Los van deze procedures heeft de wethouder toegezegd het mogelijke te doen om Spullenhulp voor de nieuwe start zo snel mogelijk aan de vereiste vergun ningen te helpen. "Wij hebben de in druk dat daarvoor goede mogelijkhe den zijn," aldus Dick Stroband. De gemeente zal, zoals Spullenhulp had verzocht, om niet een container op het Spullenhulp-terrein plaatsen, waarin het overtollige en onverkoop bare materiaal gedeponeerd kan wor den. Het voortbestaan van Spullenhulp op het terrein aan de Veldweg is door de gemeente in zoverre gewaarborgd, dat bij eventuele verkoop van de grond (die deel uitmaakt van het gemeente lijk grondbedrijf en daarom in aan merking komt om te worden verkocht) een "drie-partijen-overeenkomst" zal worden gesloten tussen de nieuwe eige naar, de gemeente en Spullenhulp. Mocht de verkoop leiden tot een voor Spullenhulp niet op te brengen huur, waardoor de doelstelling van het kring loopcentrum in gevaar zou komen, dan zal de gemeente in dat geval voor ver vangende ruimte zorgen. Als er geen overeenstemming wordt bereikt, dan ligt het eindoordeel bij de gemeenteraad, "in volle breedte," al dus Dick Stroband. "De raad zal zich over elk aspect kunnen uitspreken. Het College heeft niet het mandaat om een beslissing te nemen. Hoewel Stroband desgevraagd moest toegeven dat een en ander nog niet "zwart op wit" stond, toonde hij zich verheugd over de bereikte resultaten. "Dit geeft ons weer hoop voor de toe komst. Er is weer een redelijke ge- spreksbasis." Over de kwestie van de aanstelling van Elly Joosten als half time vaste kracht bij Spullenhulp was verder nauwelijks gepraat, meldde Stroband. Ook de kwestie van de subsi dies blijft voorlopig rusten. In antwoord op de opmerking van een van de aanwezigen dat men in deze op stelling wel érg afhankelijk van de gemeenteraad is ("ik ben achterdoch tig") antwoordde penningmeester Henk van Arkel dat er, als er geen overeenstemming zou worden bereikt in het drie-partijen-overleg bij even tuele verkoop, twee mogelijkheden zouden resteren: "Of de verkoop gaat niet door. of de gemeente zorgt voor vervangende ruimte Voor Spullenhulp Is het uitgangspunt: voortzetting van het gebruik "om niet." Dick Stroband: "We moéten na tuurlijk nog zien of dat helemaal haal baar is. We willen nu niet zeggen dat daaraan niet te tornen valt, om geen blokkade op eventuele verkoop te leg gen. Tenslotte kennen we de mogelijke eigenaar ook nog niet. Op dit moment kunnen we niet anders doen dan erken nen dat de raad het laatste woord heeft." De bijeenkomst, die door ongeveer 50 personen werd bijgewoond, onder wie de raadsleden Ries van Logtenstein (CDA), Adriaan Pothuizen (D'66), Jan Visser (Prog. Soest) en op de valreep door Lydia Meyer CPvdA), verliep in een geanimeerde sfeer. In de zaal wa ren oude knipsels en foto's opge hangen, terwijl in een hoekje de kas boeken over de afgelopen jaren voor ie dereen ter inzage lagen. Het eerste deel van de avond werd besteed aan de vertoning van een aantal dia's uit het verleden en een korte uiteenzetting van Henk van Arkel over oorsprong, doel stelling en werkwijze van Spullenhulp. Voor de inrichting van het kantoortje in de "noodkeet" zoekt Spullenhulp nog diverse artikelen, zoals een buro, een stoel, een tafel, een typemachine, etc. Een aantal schenkingen zijn al binnen een antwoordapparaat (maar zonder recorder), een naaimachine, een kof fieketel en uiteraard: de container van de gemeente. Belangstellenden kunnen ook een stukje van de motorbakfiets voor hun rekening nemen: de spiegel voor 15,-, de bel voor 5,-, het stuur voor 100,-, etc. Het zadel 25,en de uitlaat 90,-) waren vorige week al "weg." Spullenhulp is onder meer van plan om in de nieuwe opzet een klussenhulp te beginnen, waardoor bijvoorbeeld be jaarden de helpende hand kan worden geboden bij werkzaamheden die ze zelf niet aan kunnen. Klussenhulp zal bestaan uit bijvoorbeeld, 65-plussers, etc. Spullenhulp wil voorts langer en vaker open zijn; gedacht \Vordt aan vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en zater dag van 11.00 tot 16.00 uur. Daarnaast worden allerlei nevenaktiviteiten voor bereid, zoals het spelenderwijs de Ne- derlanse taal leren aan Turkse vrou wen: het instellen van een ophaal- en bezorgdienst; een vorm van een soos waar men "drempelloos" langs kan komen. Verder komt er een werkbank waar mensen kapotte spullen kunnen repareren. Ook wordt er een naaima chine neergezet, waar men spullen di- rekt kan vermaken. Vanaf half december wil men weer gaan beginnen met het innemen van spullen. Spullenhulp zoekt nu hulp van vrijwilligers voor het plaatsen van de keet, waarin het noodkantoor zal worden ondergebracht. Spullenhulp zoekt ruimte voor reparatiewerkplaats Zolang Spullenhulp niet beschikt over meer ruimte zal er niet veel terecht kunnen komen van de plannen voor een echte repara tiewerkplaats, waarvoor het be stuur ijvert. Daarom zoekt men graag kontakt met iemand die - liefst in de omgeving van het centrum aan de Veldweg - ruim te ter beschikking heeft die voor lopig als zodanig dienst kan doen. Verder wil Spullenhulp graag in kontakt komen met een bouw kundig tekenaar, die voor een definitieve reparatiewerkplaats de tekeningen kan maken. Wie Spullenhulp financieel wil steunen kan dat doen door een bedrag over te maken op rek. nr. 37.99.21.723 bij de Rabobank te Soest, t.n.v. "Stichting Spullen hulp." Het gironummer van de bank is212775.

Soester Courant | 1983 | | pagina 7